De pluimveehouderij in Nederland Moskou-Peking onverzoenlijker dan ooit De aardbeienoogst deurloo Ondenkbaar dat de Sowjet-Unie de oorlog zou verklaren ZOEKEN OP NOORDZEE NAAR VLOT MET VIER MENSEN De dubbele roofmoord te Rotterdam De kosten van levensonderhoud ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 juli 1963 119e jaargang No. 19104 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Oude meesters naar Zierikzee Politie stelt f 5.000,— beschikbaar ROTTERDAM, 3-7. In de hoop alsnog aanvullende gegevens te kun nen verkrijgen heeft de politie in Rotterdam een nieuwe stap gedaan in de zaak van de dubbele roof moord in de sigarenwinkel aan het Brekelsveld, die nu büna vijf maan den geleden werd gepleegd. Namens de officier van justitie werd namelijk een bedrag van vijf duizend gulden beschikbaar gesteld voor diegenen, die dusdanige aan wijzingen of mliidhtinigen kunnen ver-strekken, welike zoudien kunnen leiden tot de aanhouding van de da- dler(s). Het misdrijf van 9 februari jjl., waarbij de weduwe B. A. van der Hoff en haar achtjarig zoontje Mar cel op trieste wijze om bet leven weiden gebracht, houdt de recht bank in de Maasstad nog steeds be zig. Een kleine groep van recher cheurs, die voor dit onderzoek ont trokken zijn aan andere diensten, loopt voortdurend de eerste gege vens na. Deze worden om beurten door verschillende politiemannen beoordeeld en gecontroleerd - een werkmethode, die kan leiden tot een nieuwe visie op verschillende detail punten. Het enthousiasme waarmee deze ploeg werkt, zo werd vanmor gen tijdeng een 'persconferentie 'ge zegd, is nog steeds even 'groot als in het beginstadium van het onder zoek. Maar er zijn geen nieuwe aan knopingspunten gevonden. Het uitloven van de beloning van vijf duizend gulden zal niet alleen in Nederland politiebureau's, grens posten, kazernes e.d.) 'bekend wor den gemaakt, maar ook via de con suls in België, Duitsland en Luxem burg. Meer dan 6000 oranje gekleur de affiches zijn gedrukt; een afbeel ding daarvan is gisteravond op de televisieschermen geweest. DEN HAAG, 3-7. Tussen half april en half mei zijn de 'kosten van levensonderhoud gedaald'. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (C. B.S) heeft berekend dat het prijs indexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofd arbeiders is teruggelopen van 110 tot 109. De basis van het cijfer is 1959-'60 100. Vcor de daling heeft vooral de sector voeding gezorgd'. De prijzen van aardappelen, (groenten en eieren zijn lager geweest dan in de vooraf gaande periode. AIMeen de kleding gaf een 'kleine prijsstijging te zien. Ook het indexcijfer inclusief de verplichte sociale verzekeringen en de loonbelasting lliep met een punt terug tot 107. Wilhelm Bungert, de 24-jarige Duitse ontdekking op Wimbledon, en René Schuurman, de 23-jarige Zuid-Afrikaanse deelneemster, worden tijdens deze kampioenschappen zo vaak samen gezien (foto) dat het in het Engelse lennismekka gonst van de geruchten over een op handen zijnde verloving. Aan de vooravond vaii gesprek Affiche-wedstrijd voor anti-rook-actie „ECHTE KUNST" De Parijse politie heeft be kendgemaakt dat kunstschil ders hun werk na 10 juli niet meer mogen verkopen op het Place du Tertre, het artistieke hart van Montmartre. Geble ken is namelijk dat er nogal wat quasi-artisten zijn, die in winkels goedkope doeken ko pen en deze dan tegen hoge prijzen op het Place du Ter tre aan ondeskundige toeris ten verkopen als „echte kunst ran Montmartre". De kunst schilders mogen wel blijven schilderen op het kleine, door bomen overschaduwde plein. AMSTERDAM, 3-7. Het week blad voor medici „Pols" heeft als bijdrage tot de in het najaar te hou den actie tegen het roken onder de leerlingen van het iutgebreid lager, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs een affiche-ontwerpwed strijd uitgeschreven. Gevraagd' wordt een affiche van 32*2 bij 50 cm, waarin de jeugd op pakkende wijze wordt opgewekt het roken te laten. Hiervoor zijn geld prijzen beschikbaar gesteld. Een jury van Nederlandse kun stenaars zal de 'ontwerpen beoorde len. Het beste ontwerp wordt ge drukt en zal onder de huisartsen werden verspreid ter ophanging in De Belgische vereniging voor wetenschappelijke spelling 'heeft de Nederlandse en Belgische ministers van o., k. en w. verzocht aan de commissie-De VosJWesseLings op- rdacht te 'geven „diepgaand te on derzoeiken 'in hoeverre ook hervor ming van de spelling der zuiver Nederlandse woorden gewenst is". Erasmusprijs voor prof. Buber hun wachtkamers. De (affiches zul len eveneens ter beschikking van de sdhol'en worden gesteld'. De inzen dingen 'dienien voor 15 augustus a.'s. te 'geschieden aan „Pols", Postbus 662, Haarlem. MOSKOU, 4-7. Aan de vooravond van de vrijdag in Moskou beginnende ideologische besprekingen tussen de Russische en Chinese communisti sche partijen, publiceerde de „Praw- da" donderdag een verklaring van de Russische partij, dat zij bij deze besprekingen „onwrikbaar" aanhaar standpunt zal vasthouden. De verklaring beschuldigt de Chi nese zusterpartij van „lasterlijke en Woensdag heeft. Z.K.ll. Prins Bernhardt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam de Erasmusprijs 1963 uitgereikt aan de filosoof prof. Martin Buber. - Op deze foto tijdens de plechtigheid v.l.n.r.: H.M. de Ko ningin. die applaudisseert, prof. Buber, H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.II. de Prins. DEN HAAG, 3-7. Bij het Land bouw-Economisch Instituut is een publikatie verschenen, over de bete kenis van de pluimveehouderij voor de Nederlandse economie. Dit on derzoek, waarbij gebruik werd ge maakt van de methode der input- outputanalyse, sluit aan op de stu die van het Centraal Bureau voor de Statistiek „De produktiestruc- tuur van de Nederlandse volkshuis houding". De pluimveehouderij 'is - na de vairkeniahouderli - de tweede agra rische bedrijfstak, waarvan het L.E.I. de economische relaties zowel met andere agrarische 'als met niet- agrarisChe bedrijfstakken op deze wijze heeft belicht. Uit het onderzoek blijkt, dat (de totale afzet van pluimveehouderij- produkten aam de binnenlandse con sument en de afnemers in het bui tenland in 1958 een inkomensvor ming 'tengevolge had van f 313 mil joen. Van dat bedrag ontving de pluimveehouderij zelf f 164 miljoen, de akkerbouw en tuinbouw f 57 miljoen en de veevoederindustrie f 22 miljoen. Naast het onderzoek naar de fei telijke situatie in 1958 is berekend wat - onder overigens gelijkgeble- ven omstandigheden - de gevolgen voor de inkomensvorming zouden zijn 'geweest van 'een omzet, prijs en voederimport zoalg deze in 1961 in de pluimveesector werden gereali seerd'. In dat geval zou als 'gevolg van de afzet Van pluim veehouderij - produkten slechts f 291 miljoen aan inkomen zijn gevormd, ondanks het Vliegtuig neergestort ROCHESTER, 3-7. Een Ameri kaans vliegtuig is dinsdagavond met drie-en-veertiig personen aan boord neergestort kort nadat het van een vliegveld bij Rochester, in d'e staat New York, was opgestegen met be stemming Newark in New Jersey. Zeven inzittenden, onder wie de (ge zagvoerder 'kwamen om het leven. Hel vliegtuig, een tweemotonige Martin 404 van de Mohawk Airlines, 'ktwam in een zware storm terecht, Viel op de landingsbaan en vloog in brand. fedit dat van een aanzienlijk grotere verkoop van igenoemd'e produkten aan de consumenten werd uitgegaan dan in 1958 het (geval' was. De veel lagere opbrengstprijs dn 1961 zou dan ook d'e belangrijkste oorzaak van de geringere 'inkomstvorming zijn geweest, alsmede die grotere girondstoffenlimpont. ongegronde aanvallen op de Sowjet- communistische partij en andere broederpartijen", in een door haar gepubliceerde brief van 14 juni, later gevolgd door een nieuwe verklaring „die een verkeerde uitleg geeft aan de motieven, welke het Centraal Co mité der Russische communistische partij ertoe hebben geleid de Chinese brief niet te publiceren". Het is duidelijk, aldus de Sowjet- verklaring verder, dat „de leiders van de Chinese communistische par tij geen einde wensen te maken aan de polemieken of de bestaande me ningsverschillen wensen te over bruggen". Verder wordt gezegd dat de Chi nese leiders, in plaats van te trach ten de partijen nader tot elkaar te brengen, de zaak in de richting van verslechetring der betrekkingen drij ven, daarbij de Sowj et-partij ervan beschuldigend te streven naar een breuk in de internationale commu nistische beweging. 5 juli 2.15 v.m, 14.36 n.m. BROUWERSHAVEN 5 juli 1.49 v.m. 14.14 n.m. Springtij: 9 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene Circulatie komt weinig verandering. Een om vangrijk 'hogedrufcgebied handhaaft ziöh boven het noordelijke deel van de oceaan. Ook een 'kleine depressie boven Ierland ligt vrijwel stil. In onze omgeving zijn de luChtdruk- verschillen zeer gering. Het weer wordt daarbij bepaald door kleine onregelmatigheden in het lucht- dru'kvel'd. Een (dergelijke onregelma tigheid veroorzaakte vannacht hier en daar onweer. Over Frankrijk na dert nu weer een zwakke rug van hoge luchtdruk. In het algemeen verandert er dus maar erg weinig in ihöt huidige weertype. Het blijft vrij warm en rustig weer met in de naoht 'hier en daar mist en overdag zonnigeperioden. Een kleine kans op onweer blijft aanwezig. DEN HAAG, 3-7. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft uitgerekend dat in het gehele land ongeveer veertig procent van de aardbeienoogst door botrytis en het ten gevolge daarvan optredende vruclhtrot verloren Is 'gegaan. Dat verlies geldt, globaal genomen, zo wel voor de industrie-aardbeien, die zestig tot 65 procent van 'de totale oogst plegen uit te maken, als voor de consumptie-aardbeien. Ingezonden mededeling ,Eleganf' kleding aan huis te ontbieden havenplein 11 - tel. 2890 Chroesjtsjov in Oost-Duitsland FRANKFORT A/D ODER, 3-7. Op een bijeenkomst van 80.000 Oostduit sers en Polen in Frankfort aan de Oder, heeft Sowjet-premier Chroesj tsjov gezegd dat het ondenkbaar is dat de Sowjet-Unie de oorlog aan kapitalistische landen verklaart om op die manier 't kapitalisme te ver slaan. „Wy zouden voor iedere kapi talist een miljoen arbeiders vernieti gen. Alleen idioten zouden tot zoiets kunnen besluiten". De geschiedenis zal hen, die hier over een andere mening hebben, in het ongelijk stellen, zei de premier, kennelijk doelend op China. De ar beiders in de kapitalistische landen moesten door klassenstrijd hun doel trachten te bereiken. Welke midde len zijn wilden gebruiken, was hun zaak. De Sowjet-Unie zou zich nooit in de interne aangelegenheden van andere landen mengen. „Dat zou oorlog betekenen en wij zijn tegen oorlog". De Oostduitse partijleider Ulbricht en de Poolse premier Cyrankiewicz spraken ook op deze bijeenkomst. De muur Hans Martin Hclbich, van de pro testantse kerk in West-Berlijn, heeft woensdag twee uur met Chroesjtsjov in Oost-Berlijn gesproken. Hij ver zocht de Russische premier zijn in vloed aan te wenden om te bereiken dat de Berlijnse gezinnen, die dooi de muur verdeeld zijn, herenigd wor den. Helbich heeft aan de pers mee gedeeld dat Chroesjtsjov open stond voor zijn argumenten en beloofd heeft het verzoek aan „de bevoegde autoriteiten" door te geven. Donderdag zou de premier naar Moskou terugreizen, waar vrijdag de bespi-ekingen met de Chinezen be ginnen. PLECHTIGHEID IN TROPENINSTITUUT Erasmusprijs voor prof. Martin Buber AMSTERDAM, 3-7. Prins Bern- hard heeft woensdagmorgen, tijdens een bijeenkomst in de aula van het tropeninstituut te Amsterdam, de Erasmusprijs !963 uitgereikt aan prof. Martin Buber. Prominente vertegenwoordigers uit de culturele, wetenschappelijke en 'kerkelijke wereld, onder wie ver scheidene representanten van het Joodso keitkeliiko en (maatschappe lijke leven, woonden do bijeenkomst bij. Gezeten tussen koningin Juliana en prinses Beatrix luisterde prof. Buber naar do tto hem gerichte toe spraken. Zowel de prins als prof. dr. M. A. Beek, sprak in het Duits. Het optreden van Yehudii en zijn zuster Hephzlbah Menuhin, die. zo als dr. Rijkens '.in zijn openings woord had medegedeeld, de wens te kennen hadden 'gegeven aan deze plechtigheid hun medewerking te verlenen, weid met een langdurig applaus beloond. De prints hood Hephzlbah Menu hin een boeket 'aan en dankte beide kunstenaars met een handdruk voor hun optreden. Ter ere van prof. Bu ber werd onder meer een werk van Ernest Bloch, „Eredienst op een Chassidisch motief" uitgevoerd. Na melding van Russische kapitein: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wees nooit de eerste om een twist te beginnen, maar ook nooit de laatste om hem te beslechten. IJMUIDEN, 3-7. Sinds woensdag middag wordt er gezocht naar een vlot met een wit kruis en drie of vier mensen aan boord, dat op on geveer 20 myl ten noordwesten van IJmuiden in de Noordzee zou drij ven. De speurtocht naar het vlot. die ook na het invallen van de duis ternis werd voortgezet, heeft geen zekerheid gebracht. Wei zijn op de aangegeven plek een olievlek en een lichtboei gevonden. Verder is mel ding gemaakt van een zware explo sie die op dezelfde positie is ge hoord. De melding over het vlot kwam van de kapitein van het Russische schip „Mui-manski", dat om half een IJmuiden binnen 'liep. Hij vertelde, dat men het vlot twee uur eerder was gepasseerd, maar het door mistbanken uit het oog had verlo ren. Direct na deze melding word een grootscheepse opsporingsactie op touw gezet, waaraan werd deelge nomen dcor de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder, de sleep boot „Simson" uit IJmuiden, het betenningsvaartuig „Zaandam" uit Den Helder en de Nederlandse kust vaarder „Harry". Een Lockheed Neptune van de opsporings- en red dingsdienst van de marine steeg om streeks half twee op van het vlieg kamp „Valkenburg", om ook naar het vlot te zoeken. De kustvaarder „Harry" trof om streeks elf uur 's avonds een grote olievlek aan. Deze olievlek en een ronddrijvende deur waren reeds eerdei- op de avond door de „Nep tune gesignaleerd op een iets wes telijker gelegen positie dan de Rus sische gezagvoerder 'had opgegeven. Zware explosie Andere aanwijzingen die op een ongeval duiden kwamen in de loop van de middag van het Finse schip „Argo", dat woensdagmorgen om streeks kwart over tien een zware explosie had géhoord uit dezelfde richting als 'de door de Rus opgege ven positie. Het Britse vrachtschip „Scmer Isle" meldde tenslotte dies avonds (tot het een (knipperlicht met twee boeien had gevonden ruim 20 mijl ten zuiden van de olievlek. Van de olievlek zijn monsters 'ge nomen. die hebben uitgewezen, dat het hier gasolie betreft. Of het knip perlicht met 'boeien misschien door het Russische schip voor een red- dinigsvlot 'kan zijn aangezien, kon de kapitein van de „Somer Isle" niet zeggen .Het had 'in leder 'geval geen wit kruis, maar wel een grote rode vlag en twee pijlen. De speurtocht duurt voort. Belgisch vliegtuig blijkt te zijn neergeschoten BRUSSEL, 3-7. Volgens het Bel gische rooms-katholieke dagblad „La Libre Belgique" schijnt men er niet meer aan te twijfelen, dat 'het vorige week in Duitsland neerge storte Belgische vliegtuig werd ge troffen door een granaat. Het blad schrijft dat tussen de wrakstukken een scherf van een mortiergranaat is aangetroffen en dat vast-staat dat de gaten in de cockpit zijn veroorzaakt door gra naatscherven. Op het moment van d? ramp 'hielden Blitse militairen in het kamp Sennelager oefeningen, waarbij met scherp werd geschoten, aldus „La Libre Belgique". Zelfde weertype Verwachting itot vrijdagavond: Vannacht hier en daar mist, morgen zonnige perioden en een kleine kans op onweer; overwegend zwakke wind en aanhoudend vrij warm weer. 5 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 19.51, onder 3.18. Volle maan: 6 juli te 22.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1