Kennedy gaf Duitsers (es HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Subsidie voor mosselfeest haalt het met 5 tegen 2 stemmen muis VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE Milt overgeplant De negers in de V.S. Gemeenteraad Bruinisse Ingezonden mededeling In de vrijdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bruinisse waren alle leden aanwezig. De voorzitter, burgemeester C. H. van de Linde, brengt allereerst in bespreking een verzoek van het feestcomité voor het organiseren van het mosselfeest 1963. Dit comité wijst de raad er op, dat is getracht het publiek de hele dag een programma aan te bieden, dat voor ieder accep tabel is, maar financieel zulke offers vraagt, dat dit niet door subsidies van de middenstand of van de vis serijvereniging of het bedrijfschap alleen 'kan worden betaald. Overwogen is toen of het aanbe veling zou verdienen, bij de ingang •van 'het dorp, aan iedere bezoeker een entreegeld te laten betalen, zo als dat ook bij het bloemencorso in Zundert of het fruitcorso in Goes gebeurt. Het feestcomité zou dit het liefst achterwege laten, maar zal daartoe noodgedwongen toch moeten overgaan, als de gemeente elke sub sidie zou weigeren. Gevraagd wordt van de gemeente een bijdrage van f 1000. Burgemeester van de Linde wijst er op, dat ook hij geen voorstander was van het "heffen van een bijdrage van elke bezoeker. Wethouder van Gilst vraagt de zijn teleurstelling over uit, dat het feestcomité opnieuw om subsidie verzoekt. Zijn standpunt is bekend. Wie meent dat hij een mosselfeest moet organiseren, moet dat zelf be talen, Hot heffen van een toegangs prijs voor ieder 'die naar het dorp komt acht hij juridisch niet mogelijk en hij gelooft ook niet in de ernst van deze voorstelling van zaken. De heer D. de Koning (WD) acht zic!h als voorzitter van de mossel- kwekersvereniging verplicht, de kwestie van hot gemeentesubsidie te verdedigen. De visserijvereniiging heeft steeds ook financieel gedaan wat zij kón en bij het bedrijfschap heeft men altijd meer subsidie weten los te krijgen, dan aanvankelijk be loofd was. Dit zal dit jaar beslist niiet mogelijk zijn. Behalve een pro paganda voor het eigen produkt en een manifestatie van de mosselvis serij in Zeeland, betekent het mos selfeest een extraatje voor vele mid denstanders in Bruinisse. Toenemende belangstelling Het aantal bezoekers neemt jaar lijks toe. De mosselkwekers die via hun organisatie het grootste deel van de kosten betalen, spannen zich die dag in om hun vaartuigen te pa- voiseren en maken een vaartocht. Andere gemeenten subsidiëren hun visserijdagen met duizenden guldens.,. Weto'hudér van Gilst vraagt de heer de Koning of het (mosselfeest toch niiet "te besohouwen is als een verkapte" voortzetting 'van dé afge schafte kermis. neer dit het geval zou zijn verschtl- neer dit he tgeva'l zou zijn verschil lende mosselkwekers die tegen de kermis principiële 'bezwaren hebben, zeker hun medewerking niet zoud'en geven. De heer Jumelet zegt dat de heer van Gil9t toch wel hardleersis, dat hij na drie of vier jaar mosselfeest f)g geen verschil ziét tussen een osselfeest en een kermis. De heer van Gilst zegt dat hij éen vraag ge steld heeft, dat is iets anders dan dat hij zou beweren, dat mosselfeest en kermis hétzelfde is. Het verzoek van het feestcomité om een subsidie van 1000 te mo gen ontvangen, ivordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heren van Gilst en Kik (SGP). De heer van Gilst richt daarna een felle aanval op de heer Jume let. „Nu hebt u", aldus de heer van Gilst, „twee keer voor gestemd voor •een subsidie, een keer voor f 750 en een keer voor f 1000, voor geld voor feestelijkheden, als het echter gaat over een maaimachine met toebeho ren die de gemeente hard nodig heeft en die veel geld bespaart, dan bent u tegen, omdat het teveel kost en er 'bezuinigd moet worden.' Hoe is dat nu te rij men?" De heer Jumelet zegt, dat hij voor subsidie is, omdat voor deze f 1750 door de middenstand het tienvoudige of meer kan worden terug ontvan gen. Het gaat dus om het belang van de middenstand. Van een maaima chine heeft hij weinig verwachting, in de eerste plaats omdat hij van mening is, dat de gemeente niet alles in eigen hand moet nemen, maar particulieren moet laten uitvoeren, wat zij dikwijls goedkoper kunnen, maar ook omdat hij voorziet dat over enkele jaren een machine die nu f 10.000 kost versleten zal zijn en op de schroothoop terecht komt. Peilingen gemeentehaven Het volgend agendapunt behelst de peilingen van de bodem van de nieuwe gemeentehaven, toegelicht door de waterbouwkundige, de heer L. G. Pikkaart. In een vorige ver gadering was er nogal kritiek op •het fëit, dat 'de voorbereidingen voor de peilingen zo lang duurden, maar nu de heer Pikkaart nader uiteen zet, hoe hij heeft gewerkt, waarom hij het zó heeft gedaan en dan ver volgens de uitkomsten geeft van de peilingen in bijna 50 raaien, die ieder op een aparte staat, meter voor meter zijn uitgewerkt, is men enthousiast. Voor honderd jaar of meer kan nu alles op de aldus uit gewerkte staten verder worden bij gehouden. Bij latere peilingen kun nen al'tijd de verschillen worden bij- •geboekt. De voorzitter zegt de heer Pik kaart dank voor zijn minutieuze ar beid. Er blijkt uit het bijgevoegde rapport, dat de haven nodig uitge baggerd moet worden. B. en w. zul len zich nader hierover beraden. Een kampeerverordening is opge steld en daarover is advies gevraagd van 'de Stichting Nederlandse Kam- peerraad 's-Gravenhage. In afwach ting van hét definitieve advies van genoemde Stichting wordt 'd'e veror dening voorlopig goedgekeurd. Herziening wederopbouwplan Vervolgens komt in bespreking dé wenselijkheid tot herziening van het wederopbouwplan.. Een en ander is het gevolg van de besprekingen met een stedebouwkundig adviesbureau te Middelburg. De heer van 5e Velde zou liever, eer hij zijn stem aan de herziening gaf, alle veranderingen eens gron dig willen bestuderen. De voorzitter en wethouder van Gilst menen dat de heer v. d. Velde daar alle tijd voor gehad heeft, maar betrokkene ontkent dat. De heer Hoogerheide (AR) zegt dat het aannemen van éen herzie ning van een wederopbouwplan al tijd wonderlijke konsekwenties mee- brengt. Verbouwingen zijn dan in het vervolg in een bepaalde sector van het d'orp verbodten. Na een pit tig 'debat tussen de heer v. d. Veltië enerzijds en het college van b. en w. anderzijds, wordt besloten het voorstel van 'b. en w. aan te houden, opdat ieder raadslid nog eens gele genheid krijgt zaah nader op de ge volgen te beraden. Het komt herhaaldelijk voor, dat gerechtvaardigde veëbouwingsplan- nen moeten worden afgewezen, omdat het wederopbouwplan dat verbiedt. Dat wil men dn de toe komst zoveel mogelijk voorkomen, dodh dit is onvermijdelijk, aldus b. en w. Een bezwaarschrift inzake een aanslag 'in de rioolbelasting van de firma L. Padmos wordt afgewezen. De heer Padmos betoogt dat hij een pand heeft dat niet op Ide riolering is aangesloten, maar dit is niet be slissend. Vervolgens worden zonder veel discussie drie voorstellen aangeno- ti'ge dienst kunnen creëren. Nu men, alle betrekking hebbendé op de brengt uittreding nogal wat finan ciële gevolgen mee. De raad besluit echter deze gevolgen te aanvaarden, vergoedingen van d'e bijzondere la gere school, waarbij is begrepen de zg. vijfjaarlijkse afrekening. De Centrale Dienst Zeer langdurig wordt daarna ge sproken over de financiële gevolgen in verband met de uittreding uit de Centrale Dienst Noord' Zeeland: Er Ingezonden mededeling zal moeten worden betaald na 1 augustus 1963 het wachtgeld gedu rende 7 jaren ad f 0,90 per inwoner en de uittredingsbijdrage gedurende 10 jaren ad f 0,40 per inwoner. Daar mee houdt het echter voor Bruinisse niet op, want er moet dan een nieuwe opzichter worden aangetrok ken. Uit de besprekingen wordt duide lijk dat de gemeente St. Philipsland roet in het Bruse eten heeft gegooid. Was men in St. Philipsland niet te rug gekrabbeld en had men de sa menwerking met Bruinisse die aan vankelijk was 'toegezegd volgehou den, dan had men samen een prach- kleintjes uit,fl? ket Oinncnlfiuid Verlate bestelling £eu briefkaart die op 14 juni 1932 uit Keulen naar Düssel- dorf was verzonden, is deze week op haar bestemming aangekomen. Met de kaart wordt een jonggetrouwd echt paar geluk gewenst met de geboorte van een dochtertje, dat nu zelf een gezin heeft. De kaart heeft over de 50 km. 31 jaar gedaan. despaarbank met volledige bankservice WEERT. De 48-jarige F. Lammerts uit Roermond is het slachtoffer ge worden van een verkeersongeval. Tijdens hét nazien van zijn motor rijtuig werd hij in Weert gegrepen door een personenauto, bestuurd door een 19-jarige scholier uit Best. IJMUIDEN. De schipper van de Scheveningse logger „Condor" Sch. 97 heeft gemeld dat hij in de positie 53 graden 50 minuten noord en 01 graden 50 minuten oost een lichaam drijven'd in zee heeft aangetroffen en aan boord genomen. Het betreft een man van omstreeks dertig jaar. BOXTEL. De 23-jarige semi-arts G. Roeffen uit Boxtel is in zijn woonplaats met zijn motor tegen een huis gereden. Hij is kort na opname in een ziekenhuis overleden. DEN HAAG. De minister van de fensie heeft voor jonge beroepson derofficieren van de koninklijke landmacht en de 'koninklijke lucht macht de mogelijkheid geopend om op rijkskosten en in diensttijd te studeren voor het H.B.S.-diploma, waarna zij aan een school voor re serve-officieren verder opgeleid kunnen worden tot officier. DEN HAAG. In het ziekenhuis aan mist J. Vbets uiit Den Bosch is in zijn woonplaats om heit leven geko men doordat hij werd bedolven on der pakken hout van 600 kg. Hij reed mét zijn bromfiets op de Vent- weg 'langs de rijksweg naar Utrecht, toen een vrachtwagen met tien ton fineerhout uit de bocht van de rijks weg raakte. MAASTRICHT. Geestelijke en wereldlijke vechtjassen worden deze week buren op de Cannerberg ten zuiden van Maastricht. Boven op de berg bevindt zidh al sin'ds vele jaren een (buitenhuis van de paters Jezu- i'ten, 'in ide onderaardse gangen en' mergelgroeven wordt nu een Navo- 1 onderdeel gevestigd. Echtpaar Profumo gaat niet scheiden LONDEN, 30-6. De Britse actrice Valerie Hobson iheeft verklaard, dat zij •niiet van plan ia echtschei ding aan te vragen van de 'oud-mi- niister van oorlog, Profumo, 'die on langs moest aftreden wegens zijn betrekkingen met de prostituée Christine Keeler. In een vraagge sprek met de „News of The World" zei mevrouw Profumo: „Natuurlijk laat dk Jadk niet in de steek omdat •dit afschuwelijke is gebeurd. Ik hoop de rest van mijn leven met 'hem 'en mijn 'gezin door te brengen" De krant is goedkoop LAREN, 29-6. „De Nederlander leest de krant op een koopje. Jaar lijks komt bij de dagbladen 100 mil joen gulden aan abonnementsgelden binnen. Dat is weinig als men be denkt, dat aan tabaksartikelen f 1041.000.000 en aan snoep f 859 miljoen wordt besteed. Bij een totale jaarlijkse besteding van 25 miljard gulden". Dit werd onthuld door de heer J. van der Kieft-, ere-voorzit- ter van de vereniging „De Neder landse Dagbladpers" en ere-presi- d'erafc van de „Federation Internatio nale des Editeurs de Journaux et Publication" in zijn toespraak ter gelegenheid van het afscheid van tie heer van Kuilenburg als directeur van de N.V. de Arbeiderspers in het Singermuseum te Laren. In de Amerikaanse stad Denver is vorige wéék met succes de milt van een 31-jarige moeder overgeplant in haar negenjarige zoon, (die dreigde te sterven aan een gebrek aan anti stoffen tegen bacillen die o.m. dooi de milt worden geproduceerd. Vol gens de artsen kan tie móéder nor maal leven, omdat ook andere orga nen antistoffen maken. CHICAGO, 1-7. De Amerikaanse neger werd het vorig jaar „prikkel baarder" naarmate het tijdstip na derde Waarop het feit herdacht zou worden dat Abraham Lincoln een eeuw geleden de proclamatie uit vaardigde over de emancipatie van de negers. Dit valt te lezen dn h'et jaarver- Slag over 1962 van de Amerikaanse vereniging voor de vooruitgang van negers en kleurlingen (N.A.A.C.P.). Zoals bekend vaardigde Abraham Lincoln op 1 januari 1863 de procla matie uit, waardoor rond 3 miljoen Amerikaanse negerslaven hun vrij heid 'kregen. In 'hét jaarverslag wordt voorts nog gezegd', dat de ne gers het vorig jaar Verbitterd raak ten door het langzame tempo van d'e integratie op de scholten en (het uitblijven van voldoende waarbor gen voor do uitoefening van hun burgerrechten. BLIK DOOR HET WERELD Sommige Duitse commentatoren hebben de zakelijke uiteenzettingen van Kennedy op zijn Duitse tournee wat kil gevonden. Terecht waar schijnlijk, maar dat is geen reden .tot klagen. Kennedy deed een be roep op het gezonde verstand dat dioingt tot Atlantische samenwer king om samen sterk te zijn; tegen he tcommunisme maar niet alleen daartegen. Waar nog meer tegen duidde hij in Frankfort zo duidelijk aan dat hij de naam van de Gaulle er niet bij behoefde te nemen, die hij in fei te verweet door wantrouwen te wekken de eendracht in gevaar te brengen. Dat was waarschijnlijk Kennedy's hoofddoel: deze desintegrerende ac tiviteiten van de Franse president te neutraliseren in het Europese land dat er het meest gevoelig voor schijnt en dat wel kor.t voor de Gaulle daar zelf weer een bezoek brengt. Gedwongen bundeling Tegenover de romantische zwier Ingezonden mededeling uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop waarmee de Franse president groot se perspectieven pleegt te openen, stelde hij zijn nuchtere logica. En tegenover de toekomstvisies die ge baseerd zijn op de ideeën van de^ Gaulle, plaatste hij éen kalme ana lyse van wat moet gebeuren door de werkelijke feiten de revue te laten passeren. Tegenover de pogingen van de Fransman om wantrouwen te wek ken, of de Amerikanen hun kern wapens ook zullen gebruiken om de Europeanen te helpen ook al zou de atomaire oorlog daardo.or ook in de V.S. zelf gehaald worden, constateer de hij dat de Amerikanen dat wel moeten, niet zo zeer omdat ze zo van de Europeanen houden, maar omdat ze zich net zo min kunnen permit teren los van Europa te komen staan als in feite - wat de Gaulle ook zegt - de Europeanen zich de weelde kunnen veroorloven zich los te ma ken van de V.S. Geen van beide is op zichzelf economisch en militair sterk genoeg en dat feit dwingt - al toil men misschien graag in zijn dag dromen anders - dat men samen werkt. Zakelijk overleg nodig Dat is geen spelen op het gevoel, dit is een appèl aan het nchter den ken. Het is niet romantisch al heeft Kennedy in zijn Berlijnse toespra ken wel een emotioneel appèl ge daan aan het Duitse gevoel, zoals de Gaulle kan zijn. Maar de harde za kelijkheid van de wereld waarin we leven eist nu eenmaal ook zakelijk overleg over hoe men de toekomst tegemoet wil gaan. De warme ontvangst van Kennedy in Duitsland lijkt aan te tonen dat zijn lessen er wel zijn ingegaan. Hij werd stellig met meer geestdrift ont vangen dan indertijd president de Gaulle. Of die in de achting van de Duitsers is gestegen, zal men mis schien kunnen opmaken uit de ont vangst die hem tebeurt zalt als hij binnenkort voor de tweede keer in de bondsrepubliek komt. Voor de zon: een combinatie van een katoenen short en dito jasje, waar onder een plastron. Het jasje valt juist over de taille, het heeft opge stikte zakken en witte knopen. In de plastron zijn baleintjes aange bracht. Voor de regen een sportieve en stoe re jas met forse kleppen op de in- steekzakken; stikselgarneringen en bolknopen. FEUILLETON 4. Een verslaggever klampte hem aan. „Kunt u al wat vertellen, me neer?" Hoolwerf 'kéék hem van terzijde aan. „Doe kalm aan, jongen. Morgen en overmorgen komen er toch geen 'kranten uit. We weten nog net zo weinig als jij, denk ik". „Ik hoorde, dat ihet een vrouw uit Amsterdam is?" „Dan heb je het goed gehoord. Wie was je zegsman?" „Kom nou, meneeroverigens, iedereen 'die hier staat, schijnt het al te weten. Hebt u al enige aanwij zingen 'betreffende Ide dader?" „Ik wou wel, 'dat het waar was". Gert 'liep enkele stappen in 'de rich ting van 'hét park, ontweek een wiel rijder, en tuurde door ide duisternis. Een razzia houden daar zou zinloos zijn. De dader had zijn wapen al lang verdonkeremaand of was zo snel mogelijk verdwenen. En ga liin het donker maar eens zoeken in een park van omtrent een hectare. Dat was onbegonnen werk. „Nou", zei' hij tot Gillissen, „hier kunnen .wc toch niets meer doen. Zodra dé foto's gemaakt zijn, zal dik order geven, dat het stoffelijk over schot naar het. ziekenhuis wordt ge bracht. De dokter zal nog wel een nauwkeurig onderzoek mooten .in stellen. Laten we maar weer terug gaan, naar het bureau" Even later reed de wagen naar het centrum van het idiorp en betraden ze het politiebureau. Nadat ze hun overjassen uitgetrokken hadden, sdhoof Gert een stoel bij en maakte een uitnodigend gebaar. Hij stak een sigaret, op, nadat 'hij er één aan de jongeman had gogoven. „Zo, meneer Gillissen, nu wil i'k wel eens wat meer bijzonderheden weten over uw tante. Hoe heet ze en wie as ze en waarom kwam ze vanavond in Dor ringen? Kortom, alles wat van be lang kan zijn voor hét onderzoek". Ze heet Anne, Anne Göédgeburen. Haar moeder en mijn moeder waren zusters, ziet u? Ze woont in Amster dam in de Goudsbloemstraat. Maan dag was ik in Amsterdam, voor za ken. Er was een bloemententoonstel ling en ik leg tuinen aan en zo. Voor •mijn vak was deze show interessant, als u dat (kunt begrijpen". Gert 'knikte. „Gaat u verder". „Na 'de Show ging ik naar tante Anne. Ik at er een boterham en no digde haar toen uit oud en nieuw bij ons thuis 'door te brengen. Ze stemde toe en zei, dat ze me nog wel zou schrijven, (hoe laat ze kwam. Nou, vanmorgen kreeg ik een brief en daarin schreef ze, dat ze met de bus van kwart voor zeven uit En schedé zou gaan. Die is half acht hier. En ik haaide haar af. We lie pen over de Haarlanderweg, want dat is het kortste naar ons huis. Ze is nogal zwaarlijvig, dus we liepen langzaam. En toen, ik zétte die 'kof fer een ogenblik neer. „Ja, idat weet ik al. Maar waarom liep u niet aan de linkerkant van de weg? Het is nota bene nog voor schrift ook om buiten de bebouwde kom, als er geen trottoirs zijn, links van de weg te lopen. „Datdaar heb ik helemaal niet aan gedacht", antwoordde de jongeman, rood aanlopend. Gert keök hem soherp aan. „Weet u, meneer Gillissen, menselijkerwijs gesproken zou dat hot leven van uw tante gespaard 'kunnen hebben. De door Frank van Falckenoort weg is een meter of zeven breed. De trefkans van de moordenaar was dan aanmerkelijk kleiner geweest, temeer, omdat hij dan niet meer zo het voordeel van de lichtkring van de lantaarn had". „We kwamen van het busstation natuurlijk de Kerkstraat uit en sloe gen 'toen meteen rechtsom de Haar landerweg op". „Waar woont u?" „Aan dte Parklaan, meneer. Op nummer vier. Vlakbij de Haarlan derweg om zo te zeggen". „Wat deed die tante van u voor de kost?" „Zeze leefde van haar gelid, meneer. Ze leefde stil, zal ik maar zeggen". „Had ze dan vroeger een zaaik of zo?" „Oom Kees was marktkoopman, maar die 'is al een jaar of tien dood. Misschien, dat hij een, .paar centen opgespaard heeft". „Zijn er geen kinderen? Ook igeen getrouwde?" De ander schudde zijn hoofd. „Nee meneer, tante Anne had geen eigen kinderen. Alleen een pleeg dochter. Ze is ergens in Düitslartd op een kostschool". „Dat kind moot natuurlijk ge- waarschuwd worden. Hoe komen we aan haar adres?" „Die school is ergens in de 'buurt van Bonn. Bij haar thuis zal wel een adres of zo te vinden zijn, veronder stel iik". „Ze zal haar .huissleutel wel bij zich hebben in een tas. Droeg ze een handtasje?" „Da1 zal wel, meneer. Daar heb ik echt niet op gelet". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6