Chefarine „4" doet wonderen! Nieuw bedrijfskantoor voor jubilerende Stichting Renesse Chefarine 4 Plechtigheid te Renesse RENESSE, 29-Ü. By de viering van het tienjarig bestaan van de Stich ting Renesse, gaf gelijk gemeld jhr. it. J. H. Q. Riielt een uitvoerig historisch overzicht van de aktivitei- ten der Stichting en van de bereikte resultaten. In dit verband noemde hü ook de aangebrachte beplantingen. Voor wat het plantmateriaal betreft voorziet een bescheiden eigen kwe kerij t je gedeeltelijk in de behoefte. Jhr. Röell somde nog een aantal andere bijzonderheden op. Verschil lende plannen op het terrein van de wegenaanleg en riolering werden door de Grontmij. voorbereid en uit gevoerd door de firma's D. Rentier en De Oude De Jonge. Een begin werd gemaakt met de straatverlich ting. De terreinen werden op het waterleidingnet aangesloten. Het bouwrijp maken van de terreinen (zonder beplanting) vergde een be drag van f 306.000,—. Het aantal in tien jaar in erfpacht uitgegeven ka vels voor zomerhuizen (inclusief 50 Oostenrijkse woningen) bedroeg 127. Gereed kwamen een motelcomplex en een zelfbedieningswinkel. In to taal kunnen nog 132 zomerwoningen en landhuizen worden gebouwd. De bouwstop van 1961 werkte remmend op de uitgifte van kavels. Ir. F. Klok had de supervisie op de bouwplan nen, waardoor architectonisch niet verantwoord bouwen werd voorko men. Veel dank is de Stichting ver schuldigd aan de bedrijfsleider, de heer S. Rosmolen, die van 1 januari 1957 de belangen op uitstekende wij ze heeft behartigd. Bij de heer C. Verton is het financieel beheer in uitstekende handen. Op 8 december werd aan de ar chitect de heer Betfc opdracht gege ven tot het maken van een plan voor een kantoor. De opdracht was niet eenvoudig, maar de heer Betfe is er uitstekend in geslaagd. Op 7 mei 1962 werden de statuten van de Stichting herzien door de raad van Westerschouwen, waardoor het werkingsgebied van de Stichting werd uitgebreid tot de gemeente Westerschouwen. Gehoopt wordt dat binnen niet al te lange tijd aan de Jan van Renesseweg een modern ho tel zal kunnen verrijzen. Verder wordt gedacht aan een zwem-in- structiebad, aan tennisbanen, een midgetgolfbaan en speeltuinattribu ten voor de jeugd. Jhr. Röell hoopte dat het de Stichting ook in de vol gende periode goed zal mogen gaan. Andere sprekers Wethouder P. L. Vis zag de ver houding tussen gemeente en Stich- Ingezonden mededeling Cft <35 Ot v*. O fWliii öiiIiiii iwWi ting als die van moeder en dochter. Sprekers gedachten stonden stil bij de oprichters, wier destijds genomen initiatief rijke vruchten heeft afge worpen. Nog altijd zit het Stichtings bestuur vol plannen en hij verwacht te niet anders dan goeds hiervoor voor de gemeente. Namens het ge meentebestuur zegde hij een ge schenk toe voor het nieuwe kantoor. De voorzitter repliceerde dat Haam stede destijds dikwijls jaloers is ge weest op hetgeen de Stichting tot stand bracht. Notaris M. C. v. d. Bout achtte de eerste tien jaar van de Stichting be langrijk, maar het vervolg nog be langrijker. Hij hoopte dat de Stich ting straks geen „nozempraktijken" aan de dag zal leggen. Als voorzitter van V.V.V. wees hij er op dat de ju bilerende Stichting de ontwikkeling in goede banen heeft weten te lei den. De voorzitter meende wel dat de Stichting de tiener-leeftijd wel zonder ongelukken door zal komen. Namens het personeel dankte de heer M. de Vrieze voor het genoten vertrouwen. Namens de plaatselijke middenstandsvereniging bood de heer N. A. Krijnse Lokker zijn feli citaties aan, zijn hoop uitsprekend voor een goede ontwikkeling in de toekomst. De voorzitter sprak zijner zijds de wens uit op een bestendiging van de goede verstandhouding tussen Architect L. Beije uit Veere bood hierna de voorzitter een fraaie Ca- telaanse "kruik aan, onder het uit spreken van de wens dat de Stich ting, het (kantoor en dc kruik nog 'lang zullen moger. leven. De heer Röc-ll bracht vervolgens de architect danik voor zijn geslaagde ontwerp. Het bestuurslid, de heer J. Marjorie Uit Tilburg, bracht namens hét be stuur Jhr. Röell hulde voor de ge degen wijze waarop hij in de afge lopen twee jaar de taak van mr. Lunsingh Tonckens heeft voortgezet. De heer J. C. Braber dankte het be stuur voor 'het vertrouwen dat -hij voor het aanbrengen van de 'beplan ting heeft mogen genieten. De heer Beije lliet zijn felicitatie vergezeld gaan met de aanbieding van de bloemerv'beplanting voor de vijf 'bloembakken welke buiten 'het kan toor staan. Toespraak oud-voorzilter De oud-voorzitter en oud-burge meester van Renesse, mr. G. F. Lun singh Tonckens sprak zijn bewonde ring Uit voor de objectieve wijze waarop Jhr. Röell zijn overzicht ha!d gegeven. Van wie het oorspronke lijke initiatief was uitgegaan kon de oud-voorzitter niet meer zeggen. Eén en ander was tijdens gesprek ken met de heer de Jonge gegroeid, waarna het plan werd voorgelegd aan de wethouders Dc Roo en Van Klooster. Daar de opzet geheel nieuw was. niet alleen voor Schouwen- Duiveland maar voor geheel Zee land, sprak de heer Lunsingh Tonc kens zijn grote waardering uit voor het vertrouwen dat indertijd door de wethouders, de raad en G.S. ge schonken werd. Bij de aankoop van de gronden werd voor de Stichting veel gedaan door de heer N. Beije. De oud-voorzitter herinnerde er voorts aan dat in het begin ook alles binnen de boezem van de Stichting niet van een leier. dakje is gegaan. De 'benoeming van de 'heer Rosmolen tot bedrijfsleider was nüet alleen een waagstuk voor de Stichting, maar ook voor betrokkene omdat er nog totaal 'geen kijk op was hoe het pro ces zou verlopen. In zijn antwoord bracht Jhr. Röell de oud-vooraitter dank voor hetgeen hij voor de Stichting 'heeft tot stand gebraoht. Oud-wethouder W. van Klooster zei zeer verheugd te zijn deze dag te mogen meemaken. „Nooit hebben we kunnen vermoeden dat het zulk een succes zou worden", al dus de heer van Klooster. Het nieuwe kantoor Nadat de voorzitter allen die van hun belangstelling blijk hadden ge geven had dank gébracht, verzocht hij oud-voorzitter mr. Lunsingh Tonckens het nieuwe kantoorgebouw te ivillen openen, waarvoor hij hem de sleutels aanbood. Nadat allen zich naar het gebouw hadden bege ven stelde mr. Tonckens het kantoor officiel in gebruik, waarna hiervan de bezichtiging volgde. Vanaf het kantoor werd vervol gens met auto's een rondrit gemaakt over de terreinen van de Stichting. Na een bezoek aan de complexen A en B werd naar het zwembad gere den en naar Haamstede, waar door de Stichting eveneens een groot ter rein is aangekocht. In het R.T.M.- hotél ibij het vliegveld werd deze ge slaagde bijeenkomst besloten, waar bij de opgedane indrukken nog eens werden uitgewisseld. Vermelden wij nog dat de bouw van het nieuwe kanltoor werd uitge voerd door de firma Prince (timmer werk), J. Pleune, Noordwelle (met selwerk), fa. Coomans (schilderwerk) en fa. Quartel (sanitair). Voor de uitstekende wijze waarop werd ge werkt, ontvingen deze firma's een dankwoord van de voorzitter. j Student iu vat f AMSTERDAM, 1-7. De AS. V.A» de Algemene Studenten- f Vereniging Amsterdam zal een f actie gaan voeren die ten doel heeft aan de ernstige kamer- f nood onder de studenten een f eind te maken. Hiertoe zal de f 34-jarige student in de politie- ke en scociale wetenschappen, Johan Bloem, zich in een f enorm vat op de Dam instal- I leren. Van dinsdag tot don- derdag zal hij dag en nacht, nu en dan afgelost door een medestudent, in de ton kam peren. Grote aanplakbiljetten en affiches, die op de ton zijn aangebracht, zullen de aan dacht van de burgerij vesti gen op de kamernood en de mogelijkheden om deze te ver minderen. De „kampeerder" zal kaarten verstrekken, waar op beschikbare woonruimte en eventuele wensen van de ver huurder vermeld kunnen wor den. cn voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter Mysterieuze krachten 'in de sport, waarover Joris van den Bergh eens jaren geleden een 'gedegen boek schreef, spelen nog hed'en ten dage een belangrijke rol bij sportgebeur tenissen. Nog nimmer was een team van de S.D.K.B. er 'te Dordrecht in gésl'aagd de Dordtenaren van de ze ge 'af te houden. Meestal liep het uit op een nederlaag met zware cijfers. Om redenen waarop wij hier niet verder ingaan was geen enkel lid van Burgh beschikbaar, terwijl men het ook moest stellen zonder spe- lers(sters) van W.I.K.. Een enkel regeltje 'in de courant van vrijdag was voldoende dat de spelers op de reis naar Dordrecht elkaar zaten op te jutten. Het twaalftal zou ver zwakt zijn! „Dat zullen we eens la ten zien" was de uitroep. Geladen werd het veld betreden en wat de spelers(sters) zonder uit zondering hier hebben gepresteerd, stak ver uit boven de prestaties die zij wekelijks bij hun club op de grasmat brengen. Wat zij in tech nisch opzicht bij de Zuid-Hollanders tekort schoten werd ruimschoots do or 'hun enthousiasme vergoed. Het gelijke spel was dan odk een ver diende belon'ing. Direct vanaf de af worp werd door 'beide teams lin een straf tempo ge start. Beide verdedigingen kregen 'hierbij handen vol werk om de aan vallers van het lijf te houden. Met een greintje gelsuk had de S.D.K.B. zelfs de leiding kunnen nemen, toen Nel'leke van Dienst een paar maal achtereen goede schoten van de rand van de korf weer terug in het zag springen. Na een kwartier spe len sneed de gevaarlijke D.K.B.- aanval als een mes door de blauw witte verdediging, waarna de score werd geopend (1-0). Nog geen mi nuut later werdi het zelfs 2-0, toen zich eenzelfde spelletje herhaalde. Wie ged'aoht had dat de Zeeuwen d'e moed nu zouden laten zakken kwam bedrogen uit. Verbeten werd op de tand'en 'gebeten om de kansen weer te doen keren. Onverpoosd werd d'e ■aanval weer aan het werk gezet en de D.K.B.-verdedli'gimg moest vaak alle zeilen bijzetten om hen' het sco ren te beletten. Volkomen in over eenstemming met 'de krachtsverhou ding slaagde Bram Heijboer er in de laatste minuut van de le helft met een fraai afstandsschot de ach terstand! terug te brengen tot 2-1. Na d'e hervatting ontketende het S.D.K.B.-team een fel offensief. Na enige vergeefse pogingen werd dit beloond met de gelijkmaker uit een doorloopbal van Jan v. d. Bijl. Na de vakwisselmg 'bleven de blauw-witten doorgaan. Toen in de 14e minuut Leert Stoutjesdijk zich 'handig aan de aahterlijn wist vrij te spelen. Het hij met een uitstekend schot het leder 'in 'de korf verdwij nen (2-3). Aangemoedigd door dit succes werkten de S.D.K.B.-ers of dat zij nog maar net aan de wed strijd waren 'begonnen. Snél golfde het spel op en neer. De verdediging wist steeds op tijd weer in te grij pen, waarna in een vlot tempo door hel middenvak hot 'leder weer naar de aanval ging. In de 34c minuut liep de ploeg zelfg Uit tot 2-4 toen Ingrid Pierens handig werd vrij ge speeld, waarna zij met een door loopbal het leder 'in >de korf depo- MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam. ROTTERDAM. 1-7. Zomergerst tot f 27.25, haver lot f 25,5U. weinig vraag. Groene erwten f 31-40, schok kers f 35-48. Franco Rotterdam. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 1-7. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 290 dieren. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot f 1250; werkpaarden f 900 tot f 1200; oude paarden f 700 tot f 1050; 3-jarige paaiden f 700 tot f 1000; 2-jarige paarden f 600 tot f 800; veulens f 250 tot f 550; hitten f 600 tot f 800. Slachtpaarden f 2,20 tot f 2,60 pc-r kg. slachtgewicht; jonge slachtpaar den f 2,60 let f 2.80 per kg. slacht gewicht. De handel was kalm. SPORT KORFBAL Geladen S.D.K.B.-twaalftal bedwong Dordrecht (5-5) meerde. In de beginopstelling kwam de gevaarlijke D.K.B.-aanval di- reot geducht opzetten. In de 36e mi nuut werd' het reeds uit een straf- worp 3-4, waarna 'in de 40e minuut de gelijkmaker werd aangetekend'. Inj d'e volgende opstelling kwam het S.D.K.B,-team, geenszins aangesla gen door deze snelle twee doelpun ten, weer geducht opzetten. In de 42e minuut kreeg Bram Heijlboer de 'bal op maat toegespeeld, toen hij door d'e verdediging sneed, wat 4-5 'betekende. De zege scheen binnen het bereik van d!e Zeeuwen te lig gen. In de 'laatste minuut 'ging 'die voorsprong evenwel' n'og verloren, toen één van d'e Dordts'e dames van 'een 'kléin misverstand in de verde diging wist te profiteren (5-5). Het twaalftal dat hier zo uitstekend voor d'e dag kwam zag er als volgt uit. Aanval; M. V. Dongen-K. Elen- baas, dames: N. v. Dienst-mevr. E. v. Ruiswijk-Bil. Middenvak: A. Heijboer-J. v. d. Bijl, dames: B. Duinbouwer-J. v. d. Linde. Verdedi ging; D. Bezuijerv-L. Stoutjesdijk, dames; I. Fierens-J. Bom. Tegelijkertijd speelde ook een ad- spiranten-twaa'lftal van de D.K.B, tegen dit van d'e S.D.K.B. Het team van dé D.K.B. dat was samengesteld uit een vak van Deetos, Regenboog en Quick, bleek over veel betere schutters te beschikken. Hoewel 'd'e 'krachtsverhouding 'in ihet veld' niet zo sterk uiteen liep, werd het voor de jongste elite van de S.D.K.B. 'een zware 8-0 nederlaag, nadat de rust reeds met 4-0 was ingegaan. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rh'en'en (vac J. Dijk stra) ('toez.): A. Westra te Soharne- goutum. Aangenomen de benoeming tot bijstand in hét pastoraat to Vlijmen en Hedikhuizen: dr. J. Chr. Fritz- sch'e, em'eritus predikant te Meppel, die 'bedankte voor soortgelijke be noeming te Maarn; naar Loenen op de Veluwe (to'ez.): D. J. Spaling te Hocgersmilde. Geref. Keiken Beroepen te Hardenberg (2 vacatu res): A. C. Hofland te Rofcterdam- Ch'arlois ern G. M. W. van der Steen te Marknesse (N.O.P.). Aangenomen naar Hoofddorp (2e predpl.)J. D. de Vries te Aarden- burg: naar Delft (7e pr.pl.): G. Op- pedijk te Dokkum; naar Beverwijk: (3e pr.pl.): Joh. Pleule te Rotterdam- Zuid'. Bedankt voor Katwijk aan Zee (3e pr.pl.): Joh. Dijkstra te Klazie- n'aveen. Baptisten. Gemeenten Aangenomen naar Tweede Exloër- mond: H. Bijleveld, 'kand. ie Utrecht Bedankt voor Utrecht: W. Harke- ma le 's-Gravenhage. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht: J. Karens, kand. te Zoetermeor en A. W. Ver hoef, kand. te Capotle a. d. IJssel. DIVERSE BERICHTEN Zuidvietnamese regeringstroepen hebben zaterdag in twee gevechten 112 communistische guerillastrijders gedood en twintig gewond, aldus een militaire woordvoerder in Saigon. o Vier Russen 'hebben volgens het persbureau „Nieuw Ohina" een gla zen toonkast met foto's van Chinese leiders die voer het gebouw van de Chinese ambassade in Moskou hangt stukgeslagen. Vam Sowjet-zijdc wa ren verontschuldigingen aangeboden en een der Russen was gearresteerd. n De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, is zondagmiddag uit New York naar Europa vertrokken. Hij zal dertien dagen wegblijven en bezoeken brengen aan Hongarije, Bulgarije, Zwitserland en Italië. Toeristen die de top van de 4.810 meter hoge Mont Blanc - Europa's 'hoogste berg - willen bereiken, zul len zidh voortaan niet meer zo erg hoeven in te spannen. Volgens het Turijnse blad „La Stampa" zullen zij met een hefschroefvl'iegtuig tot 448 meter van de top, waar een kleine landingsplaats is ingericht, worden gevlogen. Een Hongaarse delegatie, die ge leid wordt door premier Kadar, is uit Boedapest vertrokken om in Oost-Berlijn deel te nemen aan de viering van de verjaardag van de Oost-Duitse partijleider Walter Ul- bricht. h De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft donderdag een aantal maatregelen goedgekeurd, die tot doel hebben de financiële moeilijkheden van de V.N. te verlich ten. Een meer uitgebreide beslissing omtrent de financiering van de vre- desacties van de Ver. Naties werd uitgesteld tot de komer.de herfst. Naar aanleiding van de beschul digingen van spionage die tegen de Zweedse kolonel Stig Wennerstroem zijn uitgebracht, heeft generaal Tor sten Rapp, het hoofd van de Zweedse defensie, in een verklaring aan de pers gezegd, dat aan de verdediging van het land ernstige schade is toe gebracht HEEMSTEDE. - De 24-jarige mej. A. Z., afkomstig uit Schalkhaar en wonende te Haarlem, is, toen zij op de Heemsteedster Dreef te Heemste de fietste, door een achteropkomen de vrachtauto gegrepen en om het leven gekomen. ROTTERDAM. - De Rotterdamse gemeenteraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van b. en w. om voor de aanschaffing van 32 gelede metro-rij tuigen een krediet van 19,3 miljoen gulden beschikbaar te stellen. SOESTERBERG. In tegenwoordig heid van burgers en militairen zijn op 'de vliegbasis Soesterberg van de koninklijke 'luchtmacht de gevalle nen van de vijftigjarige Nederlandse militaire luchtmacht herdacht. DEN HAAG. De informateur dr. Beel heeft hedenmorgen prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal' Planbureau, ontvangen voor het ge ven van enkele toelichtingen op de van dit 'bureau pas verschenen nota ever toeneming en de besteding van het nationale inkomen in d'e komen de vier jaren. DEN HAAG. Het gehele korps van de A.N.W.B.-wegenwachten is sinds kort uitgerust met „mond-op-mond"- beademingsmaskers. De mond-op- mond-beademing blijkt volgens me dische inzichten verre de voorkeur te verdienen boven de andere methoden van kunstmatige ademhaling. In Merksem bij Antwerpen heb ben Vlamingen zondagavond betoogd tegen wat zij noemen achterstelling van hun taal ten opzichte van 'het Frans. Twee politiemannen in bur ger liepen verwondingen op, toen de politie de demonstranten verspreid de, en zes betogers wedden aange houden. MAASTRICHT. Maandagmiddag is de 77-jarige weduwe J. M. E. van Hooren-Lenssen uit Maastricht op de hoek van de Meerssenervveg en de Scharnerweg te Maastricht door een personenbtisje aangereden toen zij plotseling de weg overstak. Zij werd zodanig gewond dat zij na over brenging naar het ziekenhuis Sint Annadal is overleden. GELEEN. Maandagmiddag is de 62-jarige Slager E. Schijns uit Ge iten met zijn auto op de autoweg ter hoogte van het vliegveld Zuid-Lim burg bij een inhaalmanoeuvre geslipt, en tegen een boom geredbn. De heer Schijns - gehuwd en vader van vier kinderen - was op slag dood. BERLIJN. Zaterdagmiddag vroeg heeft een ontploffing een 'gat van ruim twee meter 'breed en 75 centi meter 'hoog in de Berlijnse muur ge slagen. De vogelstand op Schouwen-Duiveland In het jongste nummer van „Ster- na" - het blad van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" - worden de aankomstdata van de verschillende vogels op Sohouwen-Duiveland in het vervlogen voorjaar genoemd. We nemen deze data hier graag over: 21 maart grutto; 7 april: boe renzwaluw; 11 april: koekoek roept; 11 april: visdief; 16 april: gele kwik staart; 17 april: tapuit en sprink- haanrietzanger; 20 april: grote stern; 10 mei: tortels en wielewaal. Broe dende kieviten werden reeds op 8 april waargenomen. Bebleken is dat de afgelopen strenge winter weinig invloed heeft gehad op de stand van de broedvogels. Wat minder 'lijsters en minder blauwe reigers keerden terug, maar de stand van de mees te vogelsoorten is tot zeer goed. Een telling op 18 april in de Koudekerkse inlaag leverde het volgende resul taat op: 19 bergeenden, 3 wilde een den, 2 slobeenden. 7 smienten, 7 win tertalingen, 11 rotganzen, 108 kluten, 25 'kieviten. 49 scholeksters, 32 ture luurs. 47 steenlopers, 45 kokmeeu wen, 2 visdiefjes, 6 strandplevieren, 2 bontbékplevieren, 4 gele kwik staarten en 2 patrijzen. Ingezonden mededeling Vier middelen versterken eikaars werking, zodat met een kleinere dosis kan worden volstaan. Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige maag niet van streek raakt. Chefarine "4" is dus een bijzonder veilig middel voor de bestrijding van pijn en griep. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IH E'EN TABIET Een enkel labiet zorgt bij pijn, griep ot een "landerig gevoel" dat u met plezier uw werk kunt doen! 20 tabletten t 0.80, 40 tabletten (in strips) I 1.60, 100 tabletten 13.60. De bromfietsen in Nederland AMSTERDAM, 1-7. De vereniging R.A.I, is van oordeel, dat het niet alleen de nozems zijn, die door hun vaak hinderlijk gedrag de bromfiets in diskrediet dreigen te brengen. In aantal vormen zij een bijna te ver waarlozen minderheid, want van de 1.375.000 bromfietsen in juli 1962 was slechts 20 pet. in het bezit van jongens van 16 Lm. 24 jaar. Mannen van 25 tot 65 jaar hadden 56 pc't. van het „'bromfietspark" in handen, vijf procent werd door boven 65-ja- rigen bereden en de resterende 19 pet. was in 'het bezit van vrouwen. Volgens 'de R.A.I. zijn er thans in Nederland anderhalf miljoen brom fietsen in gebruik. Wageniiigse studenten vierden lustrum in Zierikzee ZIERIKZEE, 17. Zierikzee vorm de zaterdag j.l. het trefpunt voor een vijf en dertigtal Zeeuwse studenten van de landbouw hogeschool te Wa- geningen. Deze studenten, verenigd in het Zeeuws Studentencorps „Luc- tor et Emerge" van het Wagenings Studentencorps hadden n.l. Schou wen-Duiveland, met als middelpunt Zierikzee, uitgekozen voor hun elfde lustrumviering. Als ere-gast hadden de studenten deze dag in hun mid den de bekende landbouwdeskundige lid van de Tweede Kamer, ir. M. A. Geuze en echtgenote uit Poortvliet, voor wie er des avonds aan het diner in restaurant „Mondragon" volop ge legenheid was herinneringen op te halen aan zijn eigen studententijd. Het feest begon deze dag uiteraard al eerder en wel op bepaald specta culaire wijze met een vertrek in op tocht van „Mondragon" naar de Nieuwe Haven, voor een vaartocht met twee vaartuigen van de visserij- politie naar de Grevelingen. Het be stuur had zich voor deze gelegenheid gestoken in nogal opzienbarende his torische badpakken met streepjes en zich bovendien nog voorzien van bol hoeden. Op deze wijze uitgedost ging het door de Zierikzeese straten naar de haven. Te Bruinisse werden de studenten dcor ir. P. H. van der Weele ontvangen en rondgeleid langs de Deltawerken. Vervolgens werd 'n wandeling gemaakt langs de kabel baan op de Grevelingendam. Nog al tijd in historische badpakken werd hierna aan het einde van de dam een receptie gehouden. In restaurant ..Bru" kwam men hierna tijdens een koffiemaaltijd weer wat op verhaal. Officiële ontvangst De visserij politie zorgde weer voor een behouden terugkeer in Zierikzee, waar de studenten op het stadhuis officieel werden ontvangen. Het woord werd bij afwezigheid van bur gemeester mr. Dijckmeester gevoerd door wethouder H. Koevoets, die een en ander vertelde over de historie van de stad. De heer J. C. Burger, voorzitter van „Luctor et Emergo" bood het gemeentebestuur een bij zonder fraaie' voorzittershamer aan, waarop in zilver gegraveerd de wa pens van Zierikzee en het Zeeuws Studentencorps. Na een bezichtiging van het gemeentemuseum onder lei ding van de archivaris de heer P. van Beveren was het inmiddels bijna avond geworden, tijd voor een ge animeerd diner in „Mondragon". Als gasten zaten hierbij aan ir. M. A. Auto-ongeluk met zware gevolgen BREDA, 30-6. Op de driebaans- weg Breda-Tilburg is een zeer ern stig verkeersongeluk gebeurd. Een Belgische personenauto, bestuurd door de in Anderleeht geboren en in Uklcel woonachtige Belg P. Col- ilin, rijdende 'in de richting Tilburg, botste daarbij frontaal op een hem tegemoetkomende auto, bestuurd door de Tilburgse arts F. Lemmink. De botsing ontstond, toen de Belgi sche auto, die op de middelste baan aan het passeren was, zich weer in de file wilde voegen. Dc wagen be gon toen te slingeren cn belandde op 'het linker weggedeelte, waar hij tegen dc auto v?n dokter Lemmink opvloog. De arls werd bij deze bot sing zwaar gewond en zijn 37-jarige echtgenote, mevrouw J. J. M. Lem-* mink, die onder meer een schcdel- 'baSisfractuur had opgelopen, over leed kort daarop. Beide kinderen van de arts, een 5-jarig meisje cn een 2-jarig jongetje, werden lichter gewond. De Belg we I'd zwaar ge wond cn zijn 16-jarige dochter en 14-jarige zoon liepen minder ernsti ge blessures op. Geuze en de heer M. Doeleman H. J. Zn., direkteur van de N.V. Konink lijke „Zeelandia". Tijdens het diner werden toespraken gehouden door de heren Geuze,, Doeleman en Burger. Na afloop werd nog een dansje ge maakt. De pianomuziek tijdens het diner en het dansen werd verzorgd door de heer J. Jongschaap. Deze lustrumviering vond eerst in de klei ne uurtjes een waardig slot. „Luctor et Emergo" denkt met veel genoegen terug aan een bijzonder geslaagd feest op Schouwen-Duiveland. Twee doden bij botsing BREDA, 30-6. Twee doden zijn te betreuren bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtauto met oplegger ter hoogte van de Wil- hélminabrug 'bij. hét stadscentrum van Breda. Het zijn de bestuurder, de 59-jaiï'ge T. Y'pma uit Breda en zijn 15-jarige zoon B. Ypma. J. Yp- ma, zeventien jaar, werd zeer ern stig gewond. Fotograferen Als het op zijn op handen zijnde jaardag kwam, kreunde Jantje zacht, maar hoorbaar, zijn liefstezijn har- tewens een fototoestel. Dat leek hem het non plus ultra van genot en in die mening staat hij niet alleen. De lang verbeide dag brak aait en het wonder ging zich voltrekken. Er was voor hem een fototoestel, nee, geen luxe geval met lenzen zus en zo, met snelheden lot 1/1000 en ver wisselbare objectieven, maar een waspoederkastje. Jantje maalde niet om de kwaliteit, want hij klemde met hartstocht zij kiekkast tegen zich aan. Het stond voorop tussen de knikkers en de chocolade. Hij had slechts oog voor dat wonderlij ke, vierkante dingsigheidje, waar mede hij dezelfde dag nog op avon tuur trok. Het inleggen van de film gaf zijn eerste logische probleenlpjes maar toen die waren opgelost, lag de vrije wereld open, om op de ge voelige plaat te worden vastgelegd. Jantje schoot met vuur: een groep bomen, een landschap en natuurlijk mensen. Vriendjes en neefjes kwa men voor de lens, onder beslag van Jantjes vermanend: „Even stil stae, in nae 't veugeltje kieke". Juist toen hij weer gereed stond, om ditmaal Piet - om de andere dag zijn ze vriend en vijand (nu ja, vij and!) „uil te trekken", kivam de heer Spreukelmeier voorbij fietsen, die de familie - en dus ook Jantje - wel kent. Hij begreep in een omme zien de situatie en riep in 't voorbij gaan: „Ei je 't luukje wê weggedae?" De roep, zo welgemeend, had voor Jantje een waarschuwing kunnen zijn, maar wat wil men met een wild-enlhousaste beginneling. Die wil zijn kast afvuren en verder niets. Jammer voor hel kereltje, maar zijn eerste film zal zo zwart zijn als dc knecht van Sint, want uoor de lens hangen de fabrikanten - zelfs van waspoederkastjes - tegenwoor dig een plastic lwesje.cn als dal niet verwijderd ivordt, ziet het er - let terlijk gezegd - voor de opnamen heel somber uit. De heer Spreukelmeier is nog van zijn fiets gestapt en heeft gezien, hoe Piet fotografisch werd behan deld. Helaas voor hem - helaas ook voor de bomen, het landschap en de andere vricirdjes en neefjes - met het hoesje voor de lens. Na de opbeurende vreugde van het eerst beginnen zal Jantje straks tranen plengen. Zijn eerste fotogra fische teleurstelling slaat al vasil Er komen cr stellig nog meer, ook al zal hij nadien wel nooit, meer ver geten het plastic hoesje le verwij deren. Fotograferen immers is zo gemakkelijk, maar het. nare ervan is dat het zo moeilijk is.' EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2