DE ZIERIKZEESCHE COURANT KENNEDY PRAAT MET SEGNI IN ROME OVER N.A.V.O. Minister over geluids-hinder brommers Minimumprijs-regeling voor frambozen Landbouwers demonstreren in Avignon bilt Vliegramp in Brazilië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 juli 1963 119e jaargang No. 19403 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Subsidie voor mosselfeest Bruinisse Italiaanse regering achter standpunt V.S. inzake kernstop ROME, 17. President Kennedy heeft maandag bg zyn bezoek aan Rome besprekingen met president Segni, premier Leone en andere re geringsleiders gevoerd welke voor namelijk betrekking hadden op de N.A.V.O.-polltiek, economische kwes ties en het komende overleg over het staken van kernproeven in Moskou. Wat dit laatste aangaat schaarde de Italiaanse regering zich achter het standpunt dat de Amerikanen en de Britten ten aanzien van een kern stop innemen. Kennedy's perschef, Salinger, die dit meedeelde, noemde niet het voor stel voor 'n multilaterale kernmacht als onderwerp van bespreking maar het is bekend dat de president erop uit i9 hierover van gedachten te wis selen. De Amerikaanse plannen om dit jaar nog overeenstemming over de vorming van een multilaterale kernmacht te bereiken kunnen niet worden verwezenlijkt door de Britse aarzeling op dit punt en het feit dat Italië door de huidige politieke con stellatie geen belangrijke besluiten kan nemen. Kennedy heeft in de loop van de dag verder een toespraak tot een menigte van ongeveer drie tot vijf duizend personen, voor het meren deel studenten, gehouden, waarin hij onder meer zei dat de zaak van de vrijheid thans in vele opzichten ster ker dan ooit is sedert 1945. De jonge lieden gaven de president een war me ontvangst toen hij hen na een bezoek aan de burgemeester toe sprak op het plein voor het stadhuis. Kranslegging De president werd eveneens toege juicht toen hij bij de Piazza Venezia aankwam voor het leggen van een krans bij het graf van de onbekende soldaat. Tijdens de plechtigheid gooi de een Ttaliaans hefcchroefvliegtuig Italiaanse en Amerikaanse vlagge tjes naar beneden. In het algemeen reageerde het Ita liaanse publiek niet erg op het be zoek van de president, dit in tegen stelling tot de ontvangst die Kenne dy in Duitsland en Ierland ten deel is gevallen. In de avond bood de Italiaanse re gering de president een diner aan waarbij Kennedy in zijn toespraak de belofte herhaalde dat de V.S. Eu ropa ingeval van bedreiging van zijn vrijheid zullen verdedigen. President Kennedy heeft maan dagavond tijdens het diner, dat hem door de Italiaanse president Segni werd aangeboden, gezegd, dat de V.S. in sterke mate in de vrede ge loven. „Wij geloven, dat de wereld één is, dat oost en west kunnen le ren ordelijk samen te leven, dat oor log niet onvermijdelijk is en dat een doelmatig einde van de bewapenings wedloop grotere veiligheid geeft dan het onbeperkte voortduren daarvan". Politie behoeft geen speciale meetapparatuur DEN HAAG, 1—7. De politie kan op grond van feitelijke waarneming optreden tegen bromfietsers die over matig geluid produceren. Er is in de meeste gevallen geen speciale meet apparatuur nodig om een overtreding vast te stellen. DPt heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, rncüo namens de minister van justi tie, geantwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra. De minister zegt dat de politie soms - ten onrechte dus - aanneemt dat er een meetapparatuur nodig is. J.n bepaalde gevallen kan dit wel eens gewenst zijn, en dan doet zich het probleem voor dat er nog geen eenvoudig apparaat is ontwikkeld waarmee men op elke gewenste o'.&ats een zuivere meting kan ver richten. De voorschriften die het meest worden toegepast leveren echter geen moeilijkheden op, zo zegt de minister. Heeds in mei 1960 heeft de minis ter van justitie de politie gewezen op r\-> vrr schil lende mogelijkheden om op te treclen tegen onnodige geluids- Kn.der. Hij zal nu het openbaar mi ni'sterie nog eens verzoeken de poli tie. voor zover nodig, nogmaals te instrueren. Overtredingen Als een bestuurder van een voer- DEN HAAG, 1—7. Op de Neder landse veilingen geldt dit seizoen weer 'n minmumprijs-regeling voor frambozen, bramen en rode en zwar te bessen. De regeling is opgesteld door het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen en is maandag in werking getreden. De minimumprijs van frambozen is zestig cent per kg., van rode bes sen 35 cent, van zwarte bessen zestig cent en van bramen vijftig cent per kg. Beneden deze prijzen zullen ze op de veilingen niet worden verkocht. Bij eventuele doordraai krijgt de te ler voor de kwaliteit één en twee een vergoeding gelijk aan de ophoudprijs met uitzondering van frambozen kwaliteit twee, waarvan de vergoe- dingsprijs vijftig cent per kilogram is. Voor afwijkende produkten wordt bij doordraai geen vergoeding be taald met uitzondering van afwij kende frambozen waarvoor een ver- goedingsprijs geldt van vijftien cent per kg. Bij de verkoop van rode bessen en bramen wordt dit jaar geen heffing voor het minimumprijsniveau afge houden, van frambozen één cent per kg. en van zwarte bessen twee cent per kg. KAPELLE. Maandag is op Zuid- Beveland de pluk van de frambozen volop begonnen. In Kapelle-Biezelin- ge, het belangrijkste centrum van de frambozenteelt in Zeeland, werd de eerste veiling voor de industrie ge houden. Er was een aanbod van tien duizend kilogram in doosjes van 250 gram. Hiervoor werd een prijs be taald van f 1,57 per kg. voor de eer ste kwaliteit en f 1,53 per kg. voor tweede kwaliteit. De frambozen in Zeeland staan er goed voor, maar het is hard nodig dat het droog wordt, want plaatselijk komt het vruchtrot naar voren. Dit wordt bevorderd door de vele regen. tuig in stilstand beurtelings gas geeft en de gastoevoer afsluit, terwijl 'hij niet van plan is aan het verkeer te "aan deelnemer., dan staat het onno- en hinderlijk karakter van -hel door hem veroorzaakte geluid zon der meer vaSt. Wordt tijdens het rijden een hin- crirlij'k geluid voortgebracht, dan zal c'.t in vele gevallen een gevolg zijn van het l'eit, dat de uitlaatpijp niet behoorlijk geluiddempend of over de gehele lengte gasdicht is. Ook in dat geval kan de politie op grond van een artikel van het wegenverkeers- reglement proces-verbaal opmaken. Is de geluidshinder het gevolg van het feit, dat de bromfiets voorzien is van een andere dan de voor d-it type goedgekeurde carburateur, dan wordt aangenomen, dat het voertuig niet langer voldoet aan de definitie van bromfiets, of dat de bromfiets niet van deugdelijke bouw of inrich ting is. In beide gevallen kan pro ces-verbaal worden opgemaakt. Amerika wijst Russische diplomaat het land uit WASHINGTON, 1-7. Hel State Department 'heeft maandag de uit wijzing bekend gemaakt van een at taché van de Russische ambassade te Washington, Gennadi Sevastjanov genaamd. Hij wordt beschulidigd van „activiteit die onverenigbaar is rnet zijn diplomatieke status". Hij heeft volgens het departement getracht een buitenlander, die in Amerikaanse overheidsdienst is, tot spionage te ibewegen door te dreigen met maatregelen tegen zijn familie Ir de Sowjet-Unie. Iemanid van de Russische ambas sade heeft deze beschuldiging onge grond genoemd. Op de vliegbasis Soesterberg zijn op maandagochtend de gevallenen herdacht van de koninklijke lucht macht, welke op het ogenblik het vijftigjarig bestaan van de militaire luchtvaart in Nederland herdenkt. - Foto: nadat de chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal H. P. Zielstra, een krans had gelegd bij het monument op de basis, strooiden leden van een deputatie uit Jackson in de Amerikaanse staat Mississippi, waar in de oorlog Nederlandse mi litaire vliegers werden opgeleid, aarde van het kerkhof van die stad, waar Nederlandse vliegers begraven liggen, die bij die opleiding om kwamen, aan de voet van het mo nument. Franse boeren protesteren tegen te lage prijzen AVIGNON, 17. In de Franse stad Avignon is het maandag tot ongere geldheden gekomen tussen landbou wers uit de departementen Douches du Rhone en Vaucluse en leden van de republikeinse veiligheidsdienst. De naar schatting 4.000 boeren wa ren naar Avignon gekomen om voor de prefectuur te protesteren tegen de huns inziens te lage prijzen die zij voor hun produkten krijgen. De politie in Avignon heeft maan dag traangas gebruikt om een me nigte van 5.000 fruit- en groentete lers te verspreiden. De demonstran ten wilden door een van de hoofd straten van Avignon trekken, doch werden in hun voornemen gestuit door drie auto's van de anti-oproer- brigade. Er vielen aan beide kanten enkele gewonden. Verder wordt er nog op verschei dene plaatsen in Frankrijk gestaakt. De door de overheid beheerde fa briek van Sud-Aviation in Toulouse met 7.000 werknemers ligt voor de derde achtereenvolgende dag stil, na Prinses Beatrix sprak voor t.v. over aktie voor Perzische dorp HILVERSUM, 1-7. Prinses Bea- trix heeft maandagavond voor de televisie een uitzending van de N.T. S. ingeleid, die was gewijd aan de actie Dousadj, De kroonprinses deed een dringend beroep op het Neder landse volk om de aktie voor het door de aardbeving in Perzië ver woeste dorp Dousadj, te steunen. Bij de ramp werdén 3Ö0 dorpen gëhee'l 'of gëdeeltel'ij'k vernietigd. Een Europese werkgroep zette een actie op touw om een van deze dor pen te herbouwen. Mén koos hier voor Dousadj. gelegen 'im éen berg- adhtiige en vrij ontoegankelijke streek. De 550 in woniers van 'het dorp le ven sedért 'd'e aardbeving hun wo ning vernietigde in tenten. 30 Euro peanen, 'leden van de Werkgroep, bouwen nu op 300 meter van hét. oude 'dorp aan een geheel nieuw Dousadj. De weikers, die in een tenten kamp won'en, bouwen in samenwer king met een aannemer. Binnen vier tot vijf maanden, nog eer in de ber gen de winter valt, hoopt men het project gereed te hebben. Oe Thant op Schiphol SCHIPHOL, 1-7. De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant, gelooft dat de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zich bevredigend hebben ontwikkeld rinds do kwestie Nieuw Guinea is opgelost. Oe Thant zei maandagoch tend op Schiphol, waar hij ruim een half uur moest wachten op het vlieg tuig naar Boedapest, dat de proble men tussen Nederland en Indonesië tot volle tevredenheid van beide partners zijn opgelost en dat de be trekkingen tussen de twee landen in de toekomst daarom van vriend schappelijke aard zullen zijn. In ant woord op vragen van journalisten zei Oe Thant voorts, dat Indonesië Zich mot betrekking tot West Irian ;kor aan de met Nederland gesloten ovr.i -én'komSt zal houden. Oe Thant was zondag ui't New Yci1'/ vertrokken, op weg naar Boe dapest. dat 2.000 arbeiders gedurende elf we ken een reeks korte stakingen had den gehouden om hun eisen voor een loonsverhoging kracht bij te zetten. In de Peugeot-fabriek in Sochaux is maandag door 18.000 arbeiders een vierentwintiguursstaking gehouden. De 48-uursstaking van het personeel van de verkeerstorens en het me teorologisch personeel van de Fran se vliegvelden loopt maandagavond af. Britse journalist achter ijzeren gordijn LONDEN, 1-7. Harold Phtlby, de Britse journalist, diie 'in het begin van dit jaar wit Libanon verdween, heeft zijn vrouw geschreven, dat hij zich „achter het ijzeren gordijn" be vindt. Dit is maandag in hét Lager huis meegedeeld: door Edward Heath, Brits onderminister van 'bui tenlandse zaken. Volgens Heath 'is Phtlby, die in Britse 'buitenlandse dienst is ge weest, de man die Guy Burgess en Donald MacLean - 'beiden voorma lige Britse 'diplomaten, die in 1951 naar d'e Russen overliepen - ervoor heeft gewaarschuwd dat de Britse geheime dienst stappen tegen hem zou ondernemen. Op 7 november 1955 had Mac Mliülan, toen nog minister van bui tenlandse zaken, in het parlement verklaard, dat Fhiliby verbindingen met communisten' had en dat men hem in juli 1951 verzocht had zijn functie hii buitenlandse zaken neer te leggen. Fhiliby had dit toen 'ge daan. Nieuw spionageschandaal op komst? De Russische premier Chroesjtsjef heeft een belangrijk deel van zijn zondag in oost-Berlijn besteed aan spelevaren op de Spree, met de lei ders van andere communistische landen. De leiders hebben tijdens de vaart langdurig onderhandeld. Men meent dat o.m. is gesproken ovet de komende onderhandelingen tussen Rusland en communistisch China. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f Ouder worden verstijft de vleugels, maar scherpt de i klauwen. WAT mr Dl Vrij warm weer Verwachting tot woensdagavond: Vrij warm weer met weinig wind. Enkele zonnige perioden. Hier en daar een régen- of onweersbui. 3 juli: Zon op 4.25, onder 21.03. Maan op 17.43, onder 2.18. 4 juli: Zon op 4.25, onder 21.02. Maan op 18.49, onder 2.45. in Engeland NEW YORK, 1-7. News Week meldt dat Engeland op het punt staat ven-ast te worden door een nieuw groot spionageschandaal. De Russen zouden volgens het blad nauwkeurige -technische gegevens in handen 'hebben gekregen over Ame rikaanse wapens, waarover in het afgelopen jaar gesproken is bij het overleg tussen de V.S. en Engeland. Jongen door bliksem getroffen en gedood LEEUWARDEN, 1—7. Tijdens een hevige onweersbui is maandagmid dag in de Friese plaats Holwerd de 10-jarige T. van der W. door de bliksem gedood. De jongen was met vier vriendjes voedsel aan het zoe ken voor zijn konijnen. Oude heer door motor overreden DEN HAAG, 1-7. Maandagmiddag is de 77-jarige heer W. A. L. Kett- mann op de Monsterseweg in Den Haag aangereden door een motor. De man is ter plaatse overleden. Het ongeluk gebeurde vlak bij de Stichting Bloemendaal waar de oude lieer werd verpleegd. Hij stak on verwacht vla'k voor de motorrijder over. Deze Icon hem niet meer ont wijken. De motorrijder, de 24-jarige J. D. uit Den Haag, liep ernstig letsel op aan zijn hoofd en is in de Ursula- lcïiniek in Wassenaar opgenomen. Volle maan: 6 juli te 22.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 juli 0.28 v.m. BROUWERSHAVEN: 3 juli 4 juli 0.14 v.m. 1.04 v.m. 13.05 n.m. 13.53 n.m. 12.48 n.m. 13.33 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt hogedrukge- bied strekt zich uit van de Azoren over het midden van de oceaan naar IJsland. Het verhindert de door tocht van oceaan'depressies naar west-Europa. Bij Ierland ligt een oude depressie, die in de hogere luchtlagen nog flink ontwikkeld is, maar die aan het aardoppervlak van weinig betekenis meer is. In een groot ge bied van west-Europa zijn de winden dan ook zwak. In onze omgeving blijft de lucht enigszins onstabiel. Er is daarom morgen een leans op enkele lokale regen- of on weersbuien, maar daarnaast zullen er opklaringen voorkomen. Hel blijft vrij warm weer. RIO DE JANEIRO, 1—7. Maandag avond is nabij Passo Fundo, in de Zuidbraziliaanse provincie Rio Gran de do Sul, een passagiersvliegtuig van 'n Braziliaanse luchtvaartmaat schappij neergestort. Van de inzit tenden werden er vijftien gedood, onder wie de bisschop van Uruguai- ana. Twee anderen werden gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1