Paus Paulus de Zesde werd op bordes voor St. Pieter gekroond Chroesjtsjov over actuele problemen „Eeuwfeest der emancipatie" Nog geen kernstopverdrag? Kennedy ereburger van Cork De „Thresher" Russische kernontploffing? Tito weer president De kabinetsformatie Ulbricht onderscheiden Jong meisje door onbekende vermoord Vele gelukwensen voor honderd-jarige Rotterdamsche Bank Kennedy en MacMillan spraken over kernvraagstukken I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M GEM. ZIERIKZEE BIBLIOTHEKEN Maandag 1 juli 1963 119e jaargang No. 19102 Ml.: A Stakkn,.: jfü WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Tien jaar „Stichting Renesse Groots.' plechtigheid te Rome VATICAANSTAD. 30-6. „Ontvang de tiara met drie kronen en weet dat gij de vader der prinsen en ko ningen zijt en op aarde de leider van de wereld, de plaatsvervanger van de verlosser aan wie ere en glo rie in de eeuwen der eeuwen". Met deze plechtige woorden is Paulus VI, te voren Giovanni Bat- tista, kardinaal Montini en laatste lijk aartbisschop van Milaan, zon dagavond officieel tot Paus ge kroond na tien dagen tevoren in het conclaaf der kardinalen tot opvol ger van wijlen Johannes XXIII te zijn gekozen. Tevoren was men, terwijl hij op de Sediia Gestatouia naar het Sint- Pietersplein werd gedragen, volgens het traditionele ritueel tot driemaal toe een prop 'brandend vlas op een stpje voorgehouden door een cere- moniarus die daarbij do vermaning uitsprak: „Pater sancte, sic transit gloria mundi" („Heilige Vader, zo vergaat de glorie der wereld"). Het ceremoniiëel van deze kro ningsplechtigheid', die voor het eerst in de geschiedenis niet vin de Sint Pietersbasiliek maar op het bordes daarbuiten plaat9 vorid, was wat vereenvoudigd. Tot nog toe werd de pontificale mis, het eerste gedeelte van de plechtigheid, in 'het kerkge bouw ongedragen en vond de eigen lijke kroning daarna plaats op het midden-balkon in de voorgevel. Aan de gebruikelijke samenstelling van d)e kironingsstoet was niets veran derd. Op d!e „sedia" werd de Paus door de bronzen deur van het Vati caanse paleis naar 'buiten gedragen, voorafgegaan door Zwitserse garde, leden van kloosterorden en de kar dinalen in hun rode gewaad met hermelijn-omrande schoudermantel en vergezeld van de kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidbekle ders van het pauselijke hof. De draagstoel werd 'geflankeerd door de „flabelli", de witte struisveer- waa'iers. Voor vreedzaam-naast-elkaar-bestaan Elektronische examinator De 24-jarige Dmitri Lebedev is de eerste man in Leningrad die een rijbewijs gekregen heeft van een „elektronische examinator", aldus Tass. De examinator is gebouwd door studenten in de natuur- en wiskunde. De machine laat aan de kandidaat een paar antwoorden zien, waaruit hij de juiste moet kiezen. Heeft hij het goede antwoord geko zen, dan gaat er een groen licht branden. MOSKOU, 29-6. De „Izvestia" zal een rede publiceren van Chroes- jtstov, uitgesproken op 21 juni voor het centrale comité van de Sowjet- russische communistische party. De ze rede, die eerder door de „Izvestia" „groots, briljant en degelyk" was ge noemd, was nog niet eerder gepu bliceerd. Chroesjtsjov heeft er vier punten in behandeld; China, de par tij, ideologisch werk cn Stalin. Chroesjtsjov zei dat de Chinese communistische partij haar geschil len met de Sow jet-Unie en de ge hele internationale communistische beweging op de spits hebben gedre ven. Hij die de grondslag van vreedzaam naast elkaar bestaan en van vreedzame mededinging tussen landen met verschillend sociaal sys teem ontkent, bewijst geen geloof te hebben in de revolutionaire kracht vari de Leninistische leer, zei Chroes jtsjov. In de rede van de Russische pre mier, die drie gehele pagina's van de Izvestia beslaat, wordt een zeer he vige aanval gedaan op Stalin. „Stalin heeft het volk nooit be mind. Wij hebben de rol van de Sowjetrussische chefs nooit geklei neerd, maar wij zijn tegen de lei ders die zich als afgezanten van God voordoen. De opheffing van de cultus van de persoonsverheerlijking van Stalin heeft zekere moeilijkhe den meegebracht. Maar het volk heeft ons begrepen: wij zijn voor de ware standpunten van het Marxis- VREUGDE IN SURINAME PARAMARIBO, 28-6. Ter gele genheid van het „eeuwfeest der emancipatie" gaan tienduizenden vrouwen in Suriname in deze da gen getooid met een kleurige Anjiesa een kunstig gevouwen hoofddoek. Creoolse, Chinese, Hindostaanse en Europese vrouw dragen deze typisch Surinaamse muts thans ten teken van vreugde dat honderd jaar gele den in Suriname de slavernij werd afgeschaft. Talrijke gebouwen en kantoren zijn reeds voorzien van de illumi natie, die de komende feestdagen in Paramaribo zal branden. Winkels hebben versierde etalages en op de Surinamerivier liggen tientallen bootjes gereed om mee te doen aan NEW YORK, 29-6. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft vrijdag gezegd „niet erg hoopvol" gestemd te zijn over de komende driemogendhedenbe- sprekingen over een kernstopverdrag in Moskou. „Ik betwijfel ten zeerste of een kernstopverdrag nog dit jaar geslo ten zal worden", zei hij op een pers conferentie in New York. De drie mogendheden, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië hebben „de bus gemist" in Genève. Het is echter „zeer bemoedigend" dat enige mogendheden hebben aan gekondigd geen kernproeven in de atmosfeer meer te zullen nemen wanneer andere mogendheden dat ook niet doen, zei hij. CORK, 29-6. President Kennedy is per helikopter van de Ierse hoofd stad Dublin naar Cork gevlogen. Cork is op een na de grootste stad van de Ierse republiek. De groot ouders van moeders zijde van de Amerikaanse president zijn uit deze stad afkomstig. De burgemeester van Cork, Casey, verleende Kennedy het ereburger- schap van de stad. Zowel bij zijn aankomst als bij zijn vertrek werd Kennedy door een enthousiaste me nigte toegejuicht. een waterfestijn. Vele personeels verenigingen en andere organisaties leggen de laatste hand aan hun praalwagens, die maandag in een historische optocht zullen meerijden. UTRECHT. Het Katholiek Ge nootschap voor Internationale Be trekkingen gaat samen met de her vormde stichting „Kerk en Wereld" in Driebergen een schriftelijke cur sus uitgeven over het communisme, zoals dit zich vooral in de Sowjet- Unie openbaart. BOSTON, 29-6 Met behulp van de batyscaaf „Trieste" heeft men een voorwerp gefotografeerd, dat alleen afkomstig kan zijn van een kern duikboot. Op de bodem van de At lantische Oceaan werd een foto ge maakt van een gele schoenovertrek zoal9 het personeel van kernduikbo ten draagt als het de ruimte binnen gaat, waar de kernreactor staat Zoals gemeld is de „Trieste" op zoek naar het wrak van de Ameri kaanse kernduikboot „Thresher", die op 10 april bij een duik ter hoogte van Boston op grote diepte verging. WASHINGTON, 30-6. De Verenig de Staten hebben volgens de „Was hington Star" van zondag op 12 juni een ontploffing geregistreerd, die zou zijn veroorzaakt door de eerste .scho ne' Sowjetrussische kernbom. Het blad schrijft, dit uit regeringskringen vernomen te hebben. BELGRADO, 30-6. De Zuidslavi- sche nationale vergadering heeft zon dagochtend maarschalk Josip Broz Tito voor de vierde keer tot presi dent van de republiek gekozen. Hij is 71, in januari 1953 werd hij voor het eerst president. Tot vice-president is gekozen Alex ander Rankowitsj. Deze komt uit Servië en is 54 jaar. Vroeger is hij kleermaker geweest. In 1928 trad hij toe tot de partij. In 1937 werd hij lid van het partijbestuur. Rankowitsj was tot dusver vice-president van de federale uitvoerende raad. Eerder is hij vice-premier en minister van bin nenlandse zaken geweest. tisch-Leninisme", aldus Chroes jtsjov. De standpunten van de partij be treffende het scheppen van de nieuwe communistische mens" nam een groot deel van de rede in beslag Prinses Margriet lieeft hersenschudding DEN HAAG, 28-6. Prinses Mar griet heeft een lichte hersenschud ding opgelopen; toen ze een paar da gen geleden bij 'haar grootmoeder, prinses Armgard, op (het 'kasteel „Warmelo" in Ddepenheim van een trap Viel. Prinses Margriet wordt thuis op paleis Soestdij'k verpleegd. Prof. dr. Beel nieuwe formateur DEN HAAG. 28-6. Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft ten paleize Soestdyk ontvangen de minister-president dr. •T. dc Quay en vervolgens de nister van staat dr. L. J. M. Beel. Hare Majesteit heeft dr. Beel ver zocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om te ko men tot de spoedige vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een vruchtbare samen werking met de volksvertegenwoor diging. Veertig jaar A.V.R.Ó. HILVERSUM, 30-6. De feestelijk heden ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de A.V.R.O., die in Hilversum de gehele maand juli hebben 'geduurd, werden zondag avond in de Hilversumse Expohaï afgesloten met 'een 'gecombineerde radio- en televisie uitzending: een cavalcade van binnen- 'en 'buiten landse artiesten onder ide titel „40 jaar A.V.R.O.-amusement". De radio- en televisieregie van het door Flip van der Schalie geprodu ceerde programma waren in han den gelegd van respectievelijk Eriik Krans en Theo Ordeman. De alge hele 'leiding 'berustte 'bij Karei Prior BERLIJN, 30-6. Premier Ghroesjt- sjef heeft zondag de Oostduitse com munistenleider Walter Ulbricht on derscheiden met de titel „Held1 van de Sowjet-Unie", de Leninorde en de Gouden Ster-medaille. Chroesjtsjef reikte de onderschei dingen uit op een ontvangst van hef centrale comité van de Oostduitse communistische partij en de Oost- Duitse regering ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Ulbricht. Per abuis naar Moskou SCHIPHOL, 30-6. Mevr.' J. Vor— stenbos uit Den Haag heeft zondag de trip van haar leven gemaakt door per ongeluk niet in het toestel naar Miinchen te stappen, waarvoor zij had geboekt, maar in het toestel voor Moskou. De beambte, die de plaatsbewijzen controleerde voor de passagiers in de bussen naar het juiste vliegtuig werden gebracht, had niets van haar vergissing ge merkt. Eenmaal hoog in de lucht vroeg zij de stewardess wanneer het toestel in Miinchen zou landen. Toen bleek dat zij in het verkeerde vlieg tuig zat, seinde de K.L.M. dit on middellijk naar de gronddienst, die berichtte haar in Moskou naar Am sterdam te brengen met hetzelfde toestel. Zo kwam mevrouw Vorstenbos zondagavond nog enigszins verbou wereerd op Schiphol aan. Het was inmiddels te laat geworden om nog naar Miinchen te reizen, maar dat vond mevrouw Vorstenbos niet zo erg na haar reis naar Moskou. In het Luxemburgse industriege bied rond Esch is kinderverlamming uitgebroken. Tot nu toe zijn er zeven gevallen gemeld. Het gemeentebe stuur van Esch heeft alle openbare bijeenkomsten van kinderen verbo den. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Niet minder dan vijfenzeventig piano's en vleugels kwamen te pas aan een yi oulsc 'muzikale 'manifestatie- tijdens een'piano-festival ih Rochester in de Amerikaanse staat New York. Op vele van de instrumenten werd boven dien quatre mains gespeeld. De klavieren werden bezet door jongeren tus sen acht en zestien jaar. Opschudding in Hontenisse TERNEUZEN, 30-6. Zondagmor gen is op Walsoorden onder de ge meente Hontenisse in een sloot by een boerderij het lyk gevonden van een 16-jarig meisje. De jonge vrouw M. L. Duerinck, had zaterdagavond omstreeks 21.30 uur haar fiets nog thuisgebracht en zich daarna op weg naar haar grootmoeder begeven, waar zij de nacht zou doorbrengen. Zy is daar echter niet aangekomen. In het Smt-Lidu'inaziekenhuis in Hulst d's intussen sectie verricht iop hiafc lichaam van dé 16-jarige Manie Louise Dueriimok uit Walsoorden (gemeente Hontenisse), 'dat zondag door een paar jongens dood in een droge 'sloot is gevonden. Zeker heid ontstond! dat het meisje om het leven is gebracht. Haar hoofd vertoonde islagwonden. Nabij een 'loods van een in d!e buurt gelegen 'betonfabrdek zijn bloedsporen 'ge vonden. ROTTERDAM, 28-6. Tientallen topfiguren uit het Nederlandse be drijfsleven, leden van het Corps Consulaire in de Maasstad en zeer vele andere belangstellenden waren naar de Coolsingel te Rotterdam gekomen om daar in het hoofdkan toor van de Rotterdamsche Bank N.V. het bestuur hun gelukwensen aan te bieden by het eeuwfeest van deze instelling. Hoogtepunt van deze bijeenkomst was het bezoek van de burgemees ter van Rotterdam, mr. G. E. van Wal sum. die daarbij bekend maakte dat de oudste directeur van d'e bank, dr. C. F. Karaten, was benoemd' tot ridder in de Orde van de Neder- landsche Leeuw. De regering heeft met deze onderscheiding, zo zei mr. van Walsum, uiting willen geven aan haar waardering voor de grote be tekenis van de bank in de nationale economie. Hij memoreerde daarbij de jarenlange relatie tussen de ge meente Rotterdam en de Rotterdam sche Banik. De receptie had plaats in de ver gaderzaal, die een extra feestelijk karakter kreeg door d'e vele ge schenken, waarmede andere banken in binnen- en buitenland en het Ne derlandse bedrijfsleven de juibilares- se verrasten. Daarbij waren - uiter aard - bloemstukken, zilveren sie raden, gravures, gobelins, kristallen voorwerpen, een wandkleed en - als bijzonder huldeblijk - de zilveren legpenning van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid, welke sleöhts sporadisch wordt toegekend aan personen of in stellingen die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor ons land. De Rotterdamsche Bank ontving niet alleen, zij gaf ook geschenken weg. Tijdens een bijeenkomst in de ochtenduren bood dr. Karaten na melijk Cheques van 100.000 gulden aan aan de stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Sophia-kinderzieken- huis in Rotterdam en aan de Neder- landsche Economische Hoogesohool in de Maasstad. Het personeel van de bank krijgt bovendien zes nieu we 'bungalows en een zwembad in zijn vakantieverblijf in Nunspeet. De publieke opinie is wat de mensen denken, dat de men sen denken. Over de omstandigheden waaron der het drama zich heeft afgespeeld as nog niets 'bekend. Het meisje (is Omstreeks half tien thuisgekomen om haar fiets weg te zetten en ds dialama, zoals zij iedere avond deed, naar het vijf minuten verderop ge legen huiis van haar grootmoeder gegaan om er de nacht door te bren gen. Zij is niet 'bij d'o grootmoeder aangekomen. Deze heeft pas van morgen tegen vijf uur alarm gesla gen. Het lichaam van het slacht offer werd vanmorgen tegen half elf gevonden langs een zijpad van de weg die zii naar haar grootmoe der moest volgen. Het omgekomen meisje is het oud ste uit een gezin niet 'drie kinderen en stond' als zeer rustig bekend. Het 'onderzoek in deze zaalk wordt ge leid door de officier van justitie te Middelburg, mr. Rostinigjh- Wisselvallig Verwachting tot dinsdagavond: Zwaarbewolkt met enkele opkla ringen en hier en daar enige regen of een regenbui met kans op on weer. Weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke wind. 2 juli: Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 16.37, onder 1.55. Volle maan: 6 juli te 22.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 juli 12.11 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 2 juli 11.52 v.m. n.m. Doodtij: 1 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-7. Het K.NM.I. deelt mede: Een depressie met centrum boven zuidwest-Engeland veroor zaakte tijdens het weekeinde in ons land verscheidene regen- en on weersbuien. De buien waren echter sterk plaatselijk maar over het alge meen viel in het westen en zuidwes ten van het land meer regen, dan in het oosten. De depressie boven En geland verplaatst zich maar weinig zodat er in de huidige weerstoestand maar weinig verandering komt. Ook morgen zullen plaatselijk buien voor komen met kans op onweer. In hef temperatuurverloop komt niet veel verandering. Zuidfranse kwekers boos PERPIGNAN, 30-6. In de Zuid- franse stad Ferpignana zijn zondag ochtend groente- en fruitkwekers slaags geraakt met de politie, toen zij protesteerden tegen de lage prij zen van hun produkten en van de regering maatregelen eisten om deze toestand 'te veranderen. Met traan- gasbormhen werden de betogers ver spreid. Enkele van hen liepen lichte verwondingen op. De verbolgen kwekers stortten een ton puree van tomaten en abri kozen uit op een belangrijk kruis punt in de weg naar Spanje. Hier door werd het verkeer in ernstige mate gehinderd. Voor ton gestolen ARNHEM, 30-6. Eerst thans blijkt, dat bij een inbraak bij de juwelier- Th. Kalleveen in de Vijzelstraat te Arnhem in de nacht van vrijdag op zaterdag voor een waarde van meer dan een ton is gestolen. Niet alleen uit 'de etalages maar ook uit de win kelkasten is een grote hoeveelheid sieraden, hoofdzakelijk ringen, met briljanten, armbanden en horloges ontvreemd, aldus de politie. De Deense regering en de oppo sitie zijn overeengekomen om het parlement op de vastgestelde tijd met reces te laten gaan en geen ver kiezingen in de herfst te overwegen. BRIGHTON, 30-6. De Britse be denkingen tegen deelneming aan een multilaterale kernmacht ter zee in het raam van de N.A.V.O. z'yn neg niet weggenomen, zo blykt uit het communiqué dat zondagmiddag werd uitgegeven na afloop van de besprekingen tussen president Ken nedy en premier MacMillan. Het overleg tussen de Amerikaan se president, die 'zaterdagmiddag na een bezoek aan Ierland in Engeland aankwam, en de Britse regerings leider vond plaats in MlacMillans buitenverblijf in Birchgrove in hot Zuid-Engelse 'graafschap Sussex. In het communiqué wordt gezegd dat de twee staatslieden het erover eens zijn dat het 'voornaamste pro bleem in de N.A.V.O. 'het nauwer be-- trekken van de 'léden bij de af schrikwekkende kernmacht is. Vol gens hen moeten de verschillende •manieren om dit vraagstuk op te lossen verder mot de bondgenoten worden besproken. Een dergelijke gedachte inwisseling zou o.a. moeten gaan over de voorstellen tot vor ming van een multilaterale kern macht ter zee, „zonder vooruit te lopen op de 'kwestie van de Britse deelneming aan een dergelijke strijdmacht". De Britse woordvoer der zei in antwoord op vragen over deze passage, dat „Engeland ernsti ge reserves heeft die nog niet zijn weggenomen". De twee regeringsleiders noemen voort® de sluiting van een verdrag lot het verbieden van het nemen van proeven met kernwapens „zeer A dringend".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1