longljfe BPVisco-Siolic een nieuwe motorolie mei veellgngere levensduur WJ SKODA'63 JMJ1 HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Kwade kansen van een STAATSBEZOEK handiger dan ooit! Schipper randde Canadese studente aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 juni 1963 No. 13401 Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD De kabinetscrisis in Griekenland is een zaak met vele haken en ogen. Karamanlis' aftreden heeft in vele opzichten iets van een vlucht uit de warwinkel van allerlei onaangena me en soms wellicht onfrisse zaken, die in de loop van het laatste jaar aan de orde zijn gesteld: geknoei met de stembus, optreden van be denkelijk naar het fascisme neigende geüniformeerde benden, moord op een lid van het parlement - of was het toch een ongeluk- en nog zo het een en ander. Wellicht hoopt hij nu precies op tijd in een isolement dat hem buiten de aanvallen stelt te zijn gegaan om te zijner tijd des te sterker op het in Griekenland haast letterlijk te nemen politieke slag veld te kunnen terugkeren. Men hoeft van Karamanlis niet direct aan te nemen dat de kwestie van het bezoek van het Griekse ko ningspaar aan Groot Brittannië de hoofdzaak was voor de crisis, maar een belangrijke aanleiding was het wel. Gevaar voor N.A.V.O. Karamanlis redeneerde ongeveer als volgt: koning Paul en koningin Frederika gaan naar Londen en zul len daar - het is indertijd gebleken toen de koningin tijdens een privé- bezoek werd gemolesteerd op straat - onaangenaam worden bejegend. Dat komt in de Griekse kranten en de stemming onder het toch al ge makkelijk gebelgde volk kan een summum van anti-Britsheid berei ken, die rondweg schadelijk is voor de samenwerking in de NAVO en bovendien bij een eventuele verkie zing de anti-democratische elemen ten danig de wind in de zeilen zal blazen. Hij ried zijn vorst dus aan: ga niet. Maar dezp - en wellicht in de Ingezonden mededeling WueAt /yn£t 2x (tU&- eerste plaats de energieke koningin - oordeelde dat nu het bezoek afge lasten een buigen voor de terreur van de straat zou z\jn, waarmee ze hun waardigheid meer zouden scha den dan de Britse acties ooit kon den doen. Het is de vraag of ze daar gelijk in hebben. Merkwaardigerwijze heeft lord Bertrad Russell, de wiskundige en filosoof die inzake ontwapening gedurig het hoogste woord voert, ook zijn naam geleend aan een actie tegen het Griekse koningspaar. Dat gaat dan voornamelijk over de poli tieke gevangenen die in Griekenland nog altijd achter slopen 'grendel zit ten na de communistische opstan den die men er kort na de oorlog heeft gekend en die mede door Brit se hulp indertijd bedwongen kon den worden. Een absoluut monarch? Russell dicht koning Paul toe dat hij als een absolute vorst regeert en er dus wat aan had kunnen doen om deze mensen weer in vrijheid te stellen. De zaak ligt in feite net als in Engeland en ook in ons land, dat koning Paul een constitutioneel mo narch is die slechts gratie kan ver lenen op voordracht van een minis ter. En gezegd moet worden dat juist door het kabinet van Karaman lis het aantal politieke gevangenen aanzienlijk is gedund. In dit opzicht kunnen de smadelijke bejegeningen van het Griekse koningspaar dus al weinig baten. Erger is dat ze vrij wat schade kunnen doen aan de Griekse demo cratie, iets waarvoor men de vor sten zelf overigens minstens zoveel verantwoordelijkheid mag aanwrij ven als eventueel Russells niet al te accurate geschrijf. Het Griekse vorstenhuis waarin 't langzamerhand een traditie is ge worden dat om de zoveel tijd een vorst wordt afgezet om later weer eens terug te keren, heeft zo het een en ander gedaan de laatste jaren om populariteit te winnen, maar ook om ze te verliezen. Vooral koningin Fredrika heeft diverse acties ontke tend, die bedoeld waren tot heil van het volk te werken en ze heeft daar mee bereikt dat het aanzien van het vorstenhuis aanzienlijk is gestegen. Vooral onder degenen die geprofi teerd hebben van het naar haar ge noemde fonds voor liefdadigheid. Te grote bruidschat - Een grief daartegen, vooral in het parlement, is dat er op de beste ding van de miljoenen die daarin vloeien, geen enkele controle is. Zo kan gesuggereerd worden dat de ko ningin haar welgevallige politieke richtingen steunt door een zorgvul dig toepassen van de liefdadigheid. Bij de arme Grieken is het er ook niet zo heel prettig ingegaan dat de Griekse prinses die met de vermoe delijke volgende koning van Spanje trouwde, een zo grote bruidsschat uit de schatkist moest meekrijgen. Het gevaar bestaat dat wat onaan genaamheden in Londen, nètde doorslag zullen geven om die grie ven en nog tal van andere zo zwaar te laten wegen dat het toch al niet onomstreden vorstenhuis er zoveel respect door verliest dat de troon voor de zoveelste maal wankelt. Men hoeft dat om het koningspaar persoonlijk misschien nog niet zo erg te vinden, maar door dit soort ge harrewar verliest het huis van Grie kenland mogelijk zijn voornaamste functie, enige eenheid te brengen in een land ddt politiek door teveel hartstochten toch al zo verscheurd is. Het Griekse vorstelijk familiebe zoek aan Londen maakt goede kans er een te worden met heel diepgaan de gevolgen. Scheepvaartberichten Roratia (t.), 26-6 van Rotterdam naar Curacao. Korenia (t.), 26-6 van New York naar Curagao. Flhü'ippia (t.), 27-6 te Mena Al Ah- madi. Willem Ruys, 27-6 te Valencia. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Borne (2e pred.pl.): H. B. Obbink, Silvolde. Bedankt voor Rotterdam-Vree wijk (als ziekenhuis predikant) (toez.) G. van Hoegee, Delft. Ger. Kerken Aangenomen naar Waardhuizen- Al mkerk: karïd. R. Fernhout, Zwolle die bedankte voor Schettens en voor Wilsum (O.). Ger. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuid: P. Blok. Dirksland en W. C. Lamain, Grand Rapids (U.S.A.). MAASTRICHT. De 53-jarige mevr. M. G. W. uit Maastricht is bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Zij reed op haar fiets en in gezelschap van haar echtgenoot op de hoofdstraat tussen Anby en Rotihom, toen zij op korte afstand van 'haar woning van achteren ge grepen werd door een personen auto. De vrouw overleed; ter plaatse Een goed idee. Strips van twee! ASPRO' is thans verpakt in rose cellofaan in strips van twee tablet ten, de juiste dosering om U snel van Uw pijn af te helpen. Vertrouw op 'ASPRO' de veilige doeltref fende pijnstiller, want U weet het ...2 'ASPRO's èn U bent weer fit! Zo drukt U het tabfet uit het stripje... hoofdpijn, verkoudheid, griep...? OVERDENKING Daarom zijt goedsmoeds mannen, want ik geloof God. Hand. 27 25. Daar staan nu al die stoere zee lui, gehard door de ervaringen, op dat krakende schip. Zij weten 'het niet meer, maar het vertrouwen op het stuurrad en het. kompas, op de zeilen en de hechtheid van 't schip zijn hen ontnomen. Onder hen, die het niet meer we ten, staat Paulus en hij spreekt. Wat wordt er door hen allen geluisterd, wat een kerkdienst en wat een preek. Hier vallen alle vormen, traditio nele- bijkomstigheden enalle zielige kwesties wég. Ik stel mij voor dat de preek van Paulus ook niet in punten verdeeld is geweest. Boven het loeien der golven en het kraken van de scheepswanden klinkt de boodschap: „Daarom zijt goedsmoeds mannen, wanit ik geloof in God". Wat schieten ze daar nu mee op, 't was beter dat hij in deze nood toestand raad gaf aan al die rade loze mensen. Wat schieten ze er mee op dat hij, Paulus, in Go'd gelooft, daar wordt de zee niet rustig van, daar wordt 'het schip 'niet mee gered. Zijn er niet vele mensen in onze dagen die zo redeneren? Paulus spreekt hen niet toe vanaf de vaste wal, het kookt en kraakt onder zijn .voeten net zo hard, als van hen die om hem heen staan en toch spreekt hij hen bemoedigende woorden toe. Paulus 'kent Gods 'beloften en zo als een kind vertrouwt op het woord van vader, zo vertrouwt Paulus op het woord van God. Gods belofte luidlt. hier: „Gij zult allen behouden aan land komen", daar houdt Paulus het 'bij. Daarom is hij zelf goedsmoeds en roept hen op goedsmoeds te zijn, want ik 'geloof in God. Is dit nu niet een beetje overdre ven? Paulus staat daar in dezelfde om standigheden als de anderen, maar hij weet: „De Here is bij mij, ik zal niet vrezen"! In dat geloofsvertrouwen mogen wij staan met zoveel anderen in deze wereld. Een wereld, die bruist en kookt, waarin wij dreigen te verdrinken in liefdeloosheid, waar de gemeen schap der heiligen nauwelijks meer merkbaar is. In zo'n wereld; waarin velen het niet meer weten, daar klinkt het woord des Heren: „Daarom zijt goedsmoeds, riiet de dood, maar het leven heeft God ons toegezegd in Zijn Woord, en zegt Paulus: „Ik ge loof hi God". Daar mogen wij ons aan vastklemmen en op grond van Zijn belofte is het vandaag mogelijk om goedsmoeds te zijn voor een ieder die gelooft. Zieriikzee. M. C. M. Wat biedt de BEELDBUIS? Nu een Lop-vrijdag met top of flop bij ons en „Een donderend ge piep" op België Vlaams dat absurd amusement brengt, een mogelijknog opivindender zaterdag met Ivanhoe en een nieuwe show van Wim Son- neveld. dank zij de K.R.O. en een feestelijke zondagavond met de fi nale van de 40-jarige AVRO, die ons Caterina Valente, Rika Zaraï, Vera Lynn, Charles Trenet, Toon Her mans, Willy Walden en Piet Muy- selaar, C.orry Brokken, Mieke Tel- kamp, Chiel de Boer, Willy Vervoort, Bob Scholte, Max Tak en tal van an.dcre bekende artiesten presen teert in „Cavalcadc"'(9 tot 11.30 uur) Voor 25 jaar.... HAAMSTEDE. Vernomen wordt dat door een Zierikzeese firma een modeshow zal worden georganiseerd, de eerste op Schouwen-Duiveland. BURGH. Op het strand van Wes- tenschouwen is een tweetal kleed hokjes geplaatst. SIRJANSLAND. In de zg. Gantel werd een vaars door de bliksem ge dood. Z1ERIKZEE. Met aanvankelijk dertig leden werd alhier de buurt vereniging „St. Domus" opgericht. Z1ERIKZEE. In het 's-Graven- steen werd een expositie geopend van schilderijen van leden der kun stenaarsfamilie Dingemans. Z1ERIKZEE. De K.L.M. stelde een aparte stewardess beschikbaar voor het gezin, bestaa?ide uit vader, moe der en tien kinderen, dat besloot tot het maken van een vlucht Haam stede-Rotterdam. ZIERIKZEE. De zangbrigade van het Leger des Heils te Rotterdam - bestaande uit 60 zangers en zange ressen - zal een bezoek aan de stad brengen. ZIERIKZEE. Een Amerikaanse dame uit Los Angelos verzocht de stedelijke padvindersgroep in actie te mogen filmen. Dit werd grif toe gestaan. Vele meters film werden bij de p.v.-blokhut te Schuddebeurs verschoten. ZIERIKZEE uit de rubriek: van vóór vijftig jaar): Twee 'wielrijders hebben het gepresteerd de afstand Bergen op Zoom-Zierikzee af te leg gen in l3/i uur, de veertijd niet mee gerekend. ZIERIKZEE (uit de rubriek: van vóór vijftig jaar): De nieuwe syna goge alhier werd plechtig ingewijd. „Surf-riding" noemen de Engelsen het en wij houden het op water-skiën, een sport die te onzent nog maar zeer sporadisch wordt beoefend. Een en keling probeert het wel eens aan de buitenkant langs het strand, maar op gang kan de sport wellicht eerst maken als de Schelde zoet is. Dader in arrest NEW YORK. De Pan-American World Airways 'heeft voorgesteld op de transatlantische route een „zui- nigheidsklasse" in te voeren met een enikele-reistanief van 160 dollar. Dit zou een verlaging van 103 dollar be tekenen van de prijs van een enkele réis van' New York naar Londen in de Economy-class. SEOEL. De Zuid-Koreaanse re gering heeft te Seoel medegedeeld; dat de met hevige slagregens ge paard gaande tropische stormen, die in de afgelopen acht dagen boven het zuiden van Zuid-Rorea hebben gewoed, aan 186 personen het leven hebben gekost, terwijl er 176 wer den gewond. Er zijn meer dan 62.000 daldozen. AMSTERDAM, 27-6. De Amster damse politie heeft gisternacht om half drie in de Westerdokstraat de 36-jarige F. Z., schipper van een rondvaartboot, aangehouden in zijn auto, waar hij zich vergreep aan een 24-jarige Canadese studente. De man weigerde ulit de auto te komen en verzette zich zo hevig toen de politie hem naai' bulten trok dal deze hem met de gummistok tot bedaren moest brengen. Het meisje was totaal overstuur. Broeders van de 'intussen gewaarschuwde G.G. en G.D. brachten haar naar het bureau Raampoort. Daar slaagden zij er na enige 'tijd dn haar te kalmeren. Z. is in het hoofdbureau ingesloten. Omstreeks twee uur wandelde het meisje met een 19-jarige Canadese student in de Raadhuisstraat Daar kwam hen een volkswagen terzijde. De bestuurder, de genoemde F. Z., in zijn schippersuniform, sprak hen 'aan. Hij zei „van de politie" te zijn en hen op het politiebureau even te 'Willen ondervragen. Aanvanke lijk weigerden zij en wilden weglo pen. Tenslotte stapten ze toch in. Het meisje achter in, de jongen naast de chauffeur. Onderweg ver telde Z. dat hij zich 'bedacht had/ en dat 'hij hen naar hun l&tels zou brengen. Na de jongen aan zijn ho tel te hébben afgezet, gaf Z. het meisje geen gelegenheid' ook even uit te stappen, doch reed meteen met grote vaart door. De 'terstond gewaarschuwde 5 x 8 kreeg even later een telefoontje van demand die dn de Haarlemmer straat een kleine auto had zien pas seren met een hevig gillend meisje. Een groepssurveillaneewagen vond toen vrij snel de gezochte auto in de Westerdokstraat WASHINGTON. Het Amerikaan se Huis van Afgevaa idiigden heeft een voorstel aanvaard om 47.082 miljoen dollar beschikbaar te stel len voor de defensie. Dit bedrag ligt twee miljard lager dan hetgeen pre sident Kennedy had gevraagd. VATICAANSTAD. President Ken nedy zal dinsdag 2 juli door Paus Paulus VI in audiëntie worden ont vangen, zo heeft een woordvoerder van het Vaücaan meegedeeld. Na dere bijzonderheden zijn niet be kend gemaakt. De landbouw-manifestatie DEN HAAG, 27-6. Met twaalf te- gen acht stemmen heeft het bestuur van 'het Landbouwschap besloten, f 12.000 te fourneren als bijdrage in de kosten voor hét maken van de „blauwdrukken" voor een perma nente manifestatie van de landbouw en met 'de landbouw verbonden handel en industrie, in te richten in Oostelijk Flevoland of bij Utrecht. Ingezonden mededeling OMDAT SKODA U VOOR STANDAARD-PRIJS COMPLETE LUXE BIEDT. een veilige keuze Skoda Octavia geheel compleet - f 5250,- 1P H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010' oe ai er: Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 FEUILLETON 2. „Kunnen ze je nu op een avond als deze niet eens met rust laten?" mopperde 'hij. „Nou, zeker een of andere d)ure hond weggelopen...." In de gang beheerste Gert Hool- werf zich weer geheel en meldde zich op afgemeten 'toon: „J'a meneer ihliier is Hooliwerf". Door dè hoorn M'ora'k de stem van inspecteur Harde, ide korpschef van Dorrdnigen. „Het spijt me, Hooliwerf, maar ik zal je bij de oliebollen moe ten weghalen. Hou je vast, want 'er is 'een goed half uur geleden niets minder dan een moord 'gepleegd". Gert sperde zijn ogen wijd open van ontzetting. „Wat zegt U? Een moord?" „Ja. Door de telefoon kan ik niet all'es vertellen, dus kom maar zo snel mogelijk mar 'het bureau". „Wie is het, meneer?" „Een vreemde vrouw, niet uiit onze gemeente dus. Maar, straks Vertel ik je de rest wel". „Met een 'kwartiertje ben ik er, meneer". Zuchtend legde Hoolwerf de hoorn op de haak en dacht even na. In dd kamer 'teruggekomenliep .hij naar zijn vrouw, die hem vragend aankeek. „Daar 'gaat onze 'gezellige oude jaarsavond, lieverd. Ik moet ban. het werk. Er 'is e'en moord gepleegd in ons dbrp". Ze schrok en keek hem ontzet aan „Een moord?" herhaalde ze. „Wie is het?" Hij1 haalde zijn schouders op. „Een vreemde vrouw. Verder weet ik ook nog niets. Ja, dienst is dienst, meid Ik vind het beroerd voor jou" „Ga 'gauw nog even zitten, Jie hebt je koffie nog maar half op. En eet nog een oliebol", voegde ze er enel aan toe. „Op een paar minuten meer of mindler komt het niet aan, als dat mens toöh al dood is" „Maar, Cobic Ze snikte. „Nou ja, ik heb me er zo op verheugd vanavond.en ik had nog wel een extra'tje voor je in huis gehaald: een fles port, omdat ik weet, dat jij daar van houdt. Het had zo gezellig kunnen worden en niu. Hij' nam zijn sniilekende vrouw 'in zijn armen en kuste haar tedler. „Lieveling, je bent gen prachtvrouw En., dat flesje port bewaren we voor later. Er 'komen nog 'honderden, nog duizenden avonden, 'dat we wel sa men ongestoord kunnen genieten van jouw heerlijke produkten. Wees nou eens flink, hè? En probeer je vanavond te vermaken. Ik bel nog wel even op, hoor?" Ze knikte door haar tranen heen. Vlug dronk Gert zijn kopje leeg en nam en 'passant een oliebol, waar mee hij naar de 'keuken ging om opnieuw zij schoenen aan te trek ken. Cobie volgde hem en leunde in de deuropening. Tot slot nog een lange leus en een minuut later zat hij op zijm fiets, op weg naar hét bureau. De m'are van de vreselijke ge beurtenis was waarschijnlijk al doorgedrongen tot de inwoners van Dorringen, wanit bij het bureau stond een groepje mensen en Geit behoefde niet te radten. wat het on derwerp van de 'gesprekken zou zijn. In het bureau 'liep hij meteen door naar het vertrek van de inspekteur en meldde Zich. Inspecteur Harde begroébte hem met een knik en wees met een handbeweging naar een stoel. Gert 'ging zitten 'en keek naai de 'beide andere aanwezigen: hoofd agent Stegeman en Jan Gillissen •een 'inwoner van het dorp. „Zo, Hoolwerf", 'begon de chef, dat is een nare geschiedenis. Het spijt me ontzettend, dat ik je oude jaarsavond moet bederven, maar het parket in Arnhem 5s al gewaar schuwd en men wil, dat we onmid- delijk aan 'het werk 'gaan. De offi cier zal met een goed uurtje wel hier zijn, denk ik. En voor die tijd moet jij op de hoogte zijn. Ik belast je voorlopig met h'et onderzoek naai de dader of daders van deze moord" Gert knikte. „Aiis 'ik eerst dan eens mag weten, wat or precies gebeurd is?" vroeg fliij. „Dat zal meneer Gillissen u wel het beste 'kunnen vertellen. Hij was er namelijk zelf bij, itoen 't gebeur de", logde de inspecteur uit. Gert draaide een, halve slag om en 'ke'dk de dorpeling onderzoekend door Frank van Falckenoort aan. „Begint u dan maar bij het 'be gin, meneer Gillissen". De man zuchtte en ving met toon loze stem aan: „Tante Anne zou van oud op nieuw bij ons komen loge ren, ziet u, en daarom haalde ik haar vanavond van de bus. Ze 'had geschreven, dat ze om half acht in Doeringen zou zijn. Wel, dk was op tijd 'bij de bus en hielp haar, want ze ds nogal groot van stuik zal ik maar zeggen. Wel, we Kiepen toen van de bus naar huis. En op de HaaiHanderweg zette i'k even de koffer .neer, omdat die zo zwaar was. Ik maakte er nog een gek heid je over en zei: „Mens, wat heb je allemaal meegesleept?" Goed, 'ik nam met mijn andere hand de kof fer weer op en meteen dat ik dat doe, valt ze op straat en blijft lig gen. Ik dacht, dat ze niet goed was geworden, dus zette i'k de koffer weer neer en zeg: „Wat scheelt er aan, tante?" Maai- ik krijg geen ant woord; Ze ligt languit op straat en met al' dat verkeer en zo - we lie pen Wel aan d'e kant van de weg, maar daar is net een bocht. Dus ik probeer haar overeind te 'helpen. Maar dat valt niet mee, want ze is zo ontzettend zwaar. Terwijl ik pro beer 'haar overeind te hijsen met de bedoeling haar meer naar de kant te brengen, viel er iets nats over min handen en het Ss ook warm. I'k schrik en leg haar weer neer en strijk een lucifer aan. Zie ik, dat het bloed is. Ik dacht toen, dat ze on gelukkig terecht gekomen was en zich bezeerd had. Enfin, er komt een fietser langs en die vraagt, wat er aan de hand is. Ik vertel, wat er gebeurde en samen leggen we haar op het gras aan de kant van de weg. Nou, ik vraag die man: rijd jij even naar dokter Berger, die woont vlak bij. En ik blijf natuurlijk bij tante Anne. Komt enkele minuten latei- de dokter met zijn wagen en on derzoekt haar. En vertelt me dan opeens, dat ze doodgeschoten is. Een kogel-, dwars dOor haar 'hoofd. Nou, toen heb ik het, geloof -ik, op m'n zenuwen gekregen en ben hard weggehold. Naar huis. En daar was ik nog, tot Stegeman me Icwam ha len En dat is 'het zo ongeveer". (Wordt vervolgd). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7