Kinderen in de sport ONZE PUZZELRUBRIEK Nieuwe film operette „Die Fledermaus" ANKER - ZIERIKZEE ZIERDCZEESCHE NIEUWSBODE vrya»» 2s juni ism no. moi Beelden uit vroeger tijd HOE WAS HET VOORHEEN.. OP DE „REISTERSE MART?" De „Aemsfciese mart", waaraan de ze week een artikel is gewijd, roept herinneringen wakker aan het jaar lijks terugkerend volksvermaak op Dreischor in het eerste kwart van deze eeuw. Evenals elders, waar de kermis toenmaals gevierd werd, was de jeugd ten nauwste bij het feest betrokken. Reeds enkele dagen voor de kermis, die eind juni, op zaterdagavond begon, trok de „spes patriae" de wagens die de kramen vervoerden tegemoet en verleende bij aankomst op de ring graag jhand- en spandiensten" 'bij de op bouw van de kramen en vooral van de „kuresel", die per scheepsgele genheid werd aangevoerd Bet aantal kramen en stalletjes was niet bijzonder 'groot. Tei'ken- jare zag men dezelfde gezichten in en 'bij de kramen of caroussel. Een enkele maal was het bezoek van de „martkraoien" groter dan anders. Zo gebeurde het ettelijke malen dat een stoomcaroussel zijn tenten opsloeg op een naast de Molenweg gelegen weide. Exploitante was de familie Janvier. De gewone draai molen, eerst van de heer W. M. Rijnberg en later van de familie Rdbbe, trok vooral de belangstelling van 'de jeugd, die al dan niet van „een kaartje" op pet of kiel beves tigd, haar ontelbare rondjes draaide. Ingezonden mededeling Met mankracht De voortbeweging van de draai molen geschiedde door mankracht, de „kureseiknechts", die als de zaak goed op gang was, vlug op de molen wipten, of zich achter een grote of 'kleine trom verdienstelijk maakten door het „pierement" muzikaal te omlijsten. Jammer genoeg stond de filmreportage nog in de kinderschoe nen. Had men toen opnamen kun nen maken, menig, soms aandoen lijk toneeltje had men op de band kunnen vastleggen en hét thans le vend geslacht kunnen laten „genie ten" van de vreugde die men toen maals bedreef. Een aparte vakale noot vormden de straatzangers, de gebr. Bakker, die met guitaarbegeleïding kermis- Iréderen ten gehore brachten. Jam mer dat we de teksten niet bewaard hebben, hoewel ze door de radio zeer beslist niet zouden zijn uitge zonden! Toneelvoorstellingen wei-den ge geven door de familie Bakker. Deze trokken veel belangstelling. Men ge noot enorm wat voor „draken" er ook voor het voetlicht werden, ge bracht. NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDS#ANK N.V. 's Zondags gesloten Zaterdagavond begon de pret. 's Zondags bleef alles gesloten! Slechts één. maal werd toestemming verleend ook op .de rustdag de kra men open te ötellen, maar „en bloc" weigerden de dorpsgenoten die dag kermis te houden. Traditie bleek sterk Zondags was het nooit kermis geweest, dan ook nu niet. Bij die ene keer is het dan ook gebleven: 's Maandags begon de pret al vroeg, In de twee herbergen, de „Drie Schapen" en in die waarin nu het Dorpshuis is gevestigd, was het „muziek voor iden dans"! In de, na de brand van oktober 1879 herbouwde en veel vernieuwde herberg van de familie D. v. Bloois, zetelden op een geïmproviseerd po dium van lege biertonnen en plan ken de violisten Wijsman en van den Boogert uit Zierikzee. Een klein stukje Breughel! Herhaaldelijk klonk het „half uit, in de broekzak", een séin voor de mannelijke partners om een „vier- duitstik" te offeren aan de strkers, dlie toon en ritme aangaven bij de „Shots", boerecarré" enz. enz. Het kon er nogal eens ruw toegaan als het glas te vaak was gevat. Uithoudingsvermogen De violisten Heten op den duur verstek gaan wegens gevorderde leeftijd. De gebrs. van de Velde na men hun plaats in met andere in strumenten, nl. harmonica en tam- moerijn, Hun uithoudingsvermogen Voor de puzzel van vorige iveek was vooral belangstelling van „over- water" zoals we dat (nog) altijd zéggen op SChouwen-Duiveland'. Dat geeft de burger moed en vormt een bewijs dat men ook in den vreemde Zierikzee nog niet is vergeten. De eerste prijs is bestemd voor: mej. S. H. Vooren, Laan van Meerdervoort 1302 's-Gravenhage De tweede prijs gaat naar: de heer M. Noordegraaf, Kerklaan 134 Capelle a/d IJssel De oplossing van de puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. post; 4. aster; 8. ezel; 12. rat; 13 .nap; 14. pok; 16. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt pakking e.d.; 83. jong dier. Horizontaal: 1. meisjesnaam; 4. vrucht; 8. hemellichaam; 11. soort stoep; 13. verhaal; 15. ambtshalve (Lat. afk.); 16. moedig; 18. hoofd deksel; 20. soort struisvogel; 22. knaagdier; 23. kier; 25. groente; 27. godheid; 29. goud (Fr.); 30. kilowatt uur (afk.); 34. de mond samentrek kende; 36. hij die verlangt; 38. liefde god; 40. buts; 42. deel v. bijbel (afk.); 43. Ned. Televisie Stichting (afk.); 45. plaats op de Veluwe; 47. van af (afk.); 48. loshangend jakje; 50. drie bal; 53. voorzetsel; 55. lyrisch ge dicht; 56. Ned. Olympisch Comité (afk.); 58. boom; 60, stofmaat; 61. hoofddeksel; 63. jongensnaam; 65. bestuurder; 68. kléin beetje; 70. plaats 'tn Oostenrijk; 72. tijdperk; 73. woestijn; 75. deel v,h. been; 76. deel v.e. breuk; 79. Wind veroorzaken; 81. geneesheer; 82. aftrek voor ver- op die kermisdagen kan ons nu nog verbazen. Eenzelfde tafereel kon men waar nemen in de andere herberg, toen maals van de familie J. P. Hanse, waar de gebrs. Feijen uit Zierikzee hun instrumenten bespeelden, voor de danslustigen. Accordeon en tam boerijn vormden het dansorkest, met als bijzonderattribuut een kastje met bellen, dat voor het „voetenwerk" bestemd was en als voorloper van het hedendaags „slagwerk" kan be stempeld worden. Dag van „parade" De dinsdag was de dag van de „parade", d.w.z. men had dan de beste spullen aan, tenminste als het niet regende. En dat deed het helaas zeer dikwijls, zodat wel eens be weerd werd dat men het verstan digst deed geen plannen te maken tegen „Reisterse mart", omdat dan het water in de plannen viel. 's Woensdagsavonds was het feest afgelopen, alleen werden „koeken verloot" met behulp van het rad van avontuur, dat men nu nog op som mige bazars kan aantreffen. Hét voorgaande is historie. De kermisdagen viert men nog door een paar vrije dagen te nemen en al of niet met een club per bus op reis te gaan. In de voorgaande eeuw heeft men kermissen gekend met 11, 19 en soms 23 kramen, maar na het midden der 19e eeuw begon de gestage achter uitgang, terwijl nu niets meer is overgebleven dat op de naam van kermis aanspraak kan maken. Heden ten dage zoekt anen elders vermaak( heeft men meer vrije dagen en ver langt andere genoegens dan het voorgeslacht dat meer opging in hét dorpsleven waarin de kermis een hoogtepunt vormde. Kusje voor prinses LONDEN, 27-6. Een onbekend mannetje, beschreven als „klein, rustig en niet agres sief", heeft geprobeerd prinses Margaret te kussen toen zij het Sadler Wells theater in Londen wilde binnengaan. Een woordvoerder van dit theater zei dat de man naar buiten ge bracht werd omdat hij geen kaartje had. Terwijl dit ge beurde maakte hij zich los toen de prinses bij de deur aankwam. Hij „rende naar vo ren" en poogde haar te kus sen, maar hij werd door een functionaris tegengehouden. De prinses keek even ver schrikt, maar praatte daarna kalm verder met de gasten, zei hij. In het theater werd een liefdadigheids-voorstelling gegeven. ora; 17. ooh; 19. esp; 21. mom; 23. peer; 25. allee; 27. pest; 29. stem; 31. evert; 33 .d.p.; 34. padvinder; 37. a.e.; 39. lék; 40. rJc.o.; 41. ram; 43. 'leo; 44. ere; 45. bow; 46. Olm; 47. tel; 49. die; 51. eem; 53. n.n.; 55. néder- land 58. an; 59. oline; 61. adder; 63. 'brug; 64. langs; 67. inige; 69. nek; 71. een; 72. kei; 73. -die; 75. ger; 77. oor; 79. gil; 81. erts; 82. tafel; 83. vent. Verticaal: 1. prop; 2. o.a.; 3. sloét; 4. o.a.; 5. spel; 6. eppe; 7. r.o.; 9. zo mer; 10. er; 11. laat; 13. n.h.; 15. km; 18. crepe; 20. sluik; 22. opera; 24. esp; 25. and; 26. eed; 28. sta; 30. rakelen; 32. verwen'd; 33. dolen; 35. vrede; 36. nobel; 38. emimen; 39. lot; 42. mom; 46. enige; 50. i-rene; 52. •eddie; 54. nor; 56. del; 57. aas; 58. arg; 60. lunet; 62. eniige; 63. bede; 65, aera; 66. gnoe; 68, eelt; 70, kg; 72, kr; 74. ir; 76. et; 78. o.l.; 80. in. DEN HAAG. - Tijdens een twist over vermeende huwelijksontrouw van de man heeft de 56-jarige me vrouw C. J.-Den H. in de echtelijke woning in de Mallemolen in Den Haag haar 50-jarige echtgenoot P. J. tweemaal met een aardappelmesje in de rug gestoken. Het Russisch persbureau Tass hééft over h'et ibezoek van Kennedy a'an Berlijn gezegd, dat de West- Berlijmse autoriteiten hem „een luidruchtig welkom" hebben bereid ih een poging! het bezoek „uit te buiten voor hun 'lastercampagne te gen de Oost-Duitse Democratische Republiek". kleintjes uit*m ket binnenland AMSTERDAM. „Oude kuituren uit de nieuwe wereld" is de titel van een tentoonstelling, die de con sul van Mexico, mr. G. Hochheimer, in de rijksacademie van beeldende kunsten in Amsterdam heeft ge opend en welke tot eind augustus zal duren. SCHIPHOL. Mevr. Lakshmi Me- non, minister van staat bij het In diase ministerie van buitenlandse zaken, is voor een 5-daags on-offi- oieel bezoek uit Londen op Schiphol aangekomen. DUBLIN. President Kennedy, die in de Ierse hoofdstad is aangekomen heeft een onderhoud van een half uur gehad met eerste minister Sean Lemass. UTRECHT. Alle protestants chris telijke nijverheidsscholen in Neder land werken momenteel voor de bouw van een nieuwe huishoud school in Remera (Rwanda-Afrika). ASSEN. In een ziekenhuis in As sen is overleden de 28-jarige ge huwde heer J. Dekker uit Beilen. Vorige Week vrijdag werd de heer Dekker op de kruisweg van de Brunstingerweg met de snelver- keersweg Assen-Hoogeveen aange reden. LEEUWARDEN. De Perzische mi nister van landbouw, de heer Rialh, heeft in tegenwoordigheid van zijn Nederlandse ambtgenoot mr. V. G. M. Marijnen en de Perzische ambas sadeur in Den Haag, de heer A'hmad Za'hiir, een bezoek aan Friesland ge bracht. DEN HAAG. In de .Ursula-kliniék' te Wassenaar is de achttienjarige scholier G. J. Runge uit Den Haag overleden. Eerder verleende hij op het kruispunt Houtrustweg-Niboer- weg geen voorrang aan een bestel auto, werd aangereden en moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag worden overgebracht. DEN HAAG. De koningin en prin ses Beatrix zullen woensdag aanwe zig zijn als prins Bernihard in (het Koninklijk Instituut voor de Tro pen 'te Amsterdam de Erasmusprijs 1962-'63 uitreikt aan prof. Martin Buber. SCHIPHOL. Onder leiding van kolonel Alexander Woods zijn twaalf leden van de „Special Constabulary of The Oilty of London", de Londen- se vrijwillige politie, uit de Engelse hoofdstad op Schiphol aangekomen. LAND- EN TUINBOUW De landbouwers in de Delta ROTTERDAM, 26-6. „De toekom- stige positie van de landbouwers in de Delta vormt een niet 'te onder schatten probleem". Aldus poneerde ir. H. A. M. C. Diöbits in een voor dracht „Leven in een Delta", die hij ihlel'd ter gelegenheid van hét Insti tuut Stad en Landschap van Zuid- Holland. In verband' met deze uit spraak citeerde ir. Di'bbiJts de me ning van de Groningse hoogleraar in de ec. wetenschappen, prof. J. Pen, die van mening is dat men nu al diep in het moeras is 'geraakt wanneer men f 72 miljoen aan de viezen moet invoeren om voor f 32 miljoen aan melk te 'kunnen expor teren. „Walt (moét er met 'de boeren gebeuren en 'hoe zal Ide plaats van de zuivélproduWtie over enige jaren zijn?", zo vroeg de heer Dibbits zich met enige zorg af. PRETORIA. De Zuid-Afrikaanse politie heeft d'e 'afgelopen twee da gen in een landelijke actie 46 negers 'gearresteerd. Ingezonden mededeling TONEEL EN FILM De Zierikzeese Concertzaal N.V. brengt deze week de nieuwe ver filming van 'de feestelijke operette „Die Fledermaus", met in de hoofd rollen Peter Alexander, Marianne Kodh en Marika Rökk. Aan deze sprankelende verfilming van de véle komische intriges rondom het fa meuze bal van prins Orlofsky tin Wenen weiken voorts mee die ballet ten van de Weense Staatsopera en de Weense Vdlksopera. Met zijn kos telijke Weense humor en de over weldigende costuums en decors, al les opgenomen in kleuren, vormt deze film een feest voor het oog. Vöoritis 'draait deze week in de Concertzaal de eveneens te Haam stede te vertonen film „De onster felijke sheriff", mét dn de hoofdrol; Robert Loggia. Deze „western" gaat over Elfego Baca, de legettd'aitisdhe Echte wedstrijden uit den boze sheriff dn de tachtiger jaren in -het stadje Frisco in New Mexico. Aan vankelijk vermoedt niemand werk een krachtige persoonlijkheid en vooral ook wat een Uitstekende vechtersbaas aan het hoofd van dé beschermende macht van de bevol king komt te staan. Natuurlijk heeft deze sheriff met zijn scherpe en raak-sohieten'de schoten ook vijan den en daartoe behoort stellig ook een bende veeboeren o.l.v. een zeke re Charlie. Dit zou niet de klassieke western zijn wanneer Elfego Bacca nliét zijn hart zou verpanden aan de lieftallige Anita, die echter de ge voelens voor de dappere held niet deelt. Els Elfego ten'slotte na vele avonturen het stadje veriaat, weet men dat er weer nieuwe avonturen 'in zioht zijn. Wanneer een jong kind aan sport doet, kan het blijken dat het daar een bijzondere aanleg voor heeft. Dat is dan om te beginnen heel prettig want de meesten van ons blinken graag ergens in uit, onze kinderen zijn niet anders! Nu kan de eerzucht tol volle ont plooiing komen. Eerst die van het betrokken kind zelf, dan die van de ouders, vervolgens die van de trai ner en tot slot volgt dan nog de eer zucht van het verenigingsbestuur! Zodoende komt het geregeld voor dat betrekkelijk jonge kinderen op genomen worden in een trainings schema, in een ploeg worden inge deeld, op een vleugel worden opge steld, in de achterhoede worden ge zet Voordat iemand er goed en wel erg in heeft, zit zo'n kind dan mid den in de echte wedstrijdsport met complete competitie, oefenavonden, conditietraining, chronometers, start vergunningen en zo meer. Wie „A" zegt Want i?i de sport is het als op alle andere gebieden des levens: wie A zegt moet ook B zeggen en de rest van het alfabet komt er dikwijls ook nog aan te pas. Nu zal menig een zich afvragen of zoiets nu niet eervol en tegelijkertijd ook heilzaam is. Dat is beslist niet het geval! Men zou nog kunnen stellen, dat een regelmatige training alleen maar gezond is, maar ik teken daarbij aan dat er niemand zo gek is om die kinderen zo maar een beetje voor de aardigheid te trainen: er dienen dan ook prestaties uit de bus te komen. Daarom moet Joke 'de ene zater dagavond de honderd meter in Alk maar vlinderen, de volgende zater dagavond in Heerlen en de week daarna in het Sportfondsenbad in Dordrecht. Daarom gaat Ronald de ene zater dagmiddag als linkshalf in Hengelo matchen, terwijl de keren dat hij in Groningen, Bergen op Zoom en Haarlem moet spelen ook al vast staan. Ontbreken is er niet bij want er moeten verenigingskleuren wor den hooggehouden. Brood verdienen Wanneer men in de gelegenheid is, moet men een wedstrijdtraining heus eens van dichtbij gaan bekijken Een ieder zal het met mij eens zijn dat een werkelijk serieuze training voor jonge kinderen echt niet zo ge zond is als menigeen wel denkt; er wordt wel heel veel verlangd van geest en spieren. Wedstrijdtraining eist de hele persoon op, in dit geval de hele jongen of het hele meisje. Het gewone schoolwerk moet daar onherroepelijk onder lijden, het wordt naar de tweede plaats ver drongen, de wedstrijden krijgen de voorrang. Hiermee wil. niet gezegd zijn dat het schoolgaan en het huis werk maken nu zulke gezonde be zigheden zijn, maar een kind moet toch ook iets leren. Voor de meesten zal het immers niet zij weggelegd het brood later te verdienen in de tak van sport waarin zij als kind zo uitblonken. Dan wordt er niet naar bekers of medaillles gevraagd, maar naar di ploma's en getuigschriften. Zwemmende meisjes maken, voor al in ons land, nogal eens kans naar de Olympische Spelen te worden ge zonden. Zeg danr als vader of moe der eens: „dat mag niet". Maar een training voor de Olympische Spelen kost een schooljaar. Daar zou men met een beetje goede wil dan nog overheen kunnen stappen vanwege de grote eer. Moet leuk blijven Maar er zijn andere argumenten, die het deelnemen aan Olympische Spelen door jonge kinderen, veel sterker doen veroordelen. De geest van de puber is namelijk niet opge wassen tegen de psychische span ningen die het deelnemen aan der gelijke wedstrijden onherroepelijk met zich meebrengt. Eerst komt er een opwindende reis, dan komt het overal gefêteerd worden, de overdreven bewieroking bij succes, de diepe ellende bij min der goede prestaties. Als men de zaak van medisch standpunt bekijkt is de zeventienjarige leeftijd de meest geschikte om met wedstrijd sport te beginnen. In deze zin heeft ook prof. Go- vaerts, voorzitter van de internatio nale bond van sportgeneeskunde, zich onlangs uitgelaten. Bij het voet ballen moeten tien- en elfjarigen geen echte wedstrijden spelen: dat is een veel te harde bezigheid, die al gauw met bittere ernst wordt op gevat. Het voetballen is dan niet langer spel en ontspanning, het werkt in opvoedkundig opzicht schadelijk in- plaats van heilzaam. Voor jonge kinderen moet de sport een onder onsje blijven, waarbij ieder enthou siast z'n best doet om zo flink, spor tief en moedig mogelijk op te treden. Dr. H. W. Scalongne. Sluispersoneel nam fooien aan VLISSINGEN, 27-6. De minister van verkeer en waterstaat is van plan 34 man sluispersoneel in vaste dienst in Wemeldin'ge en Hansweert >te ontslaan, wegens hét aannemen van fooi'en ondanks het verbod om dit na 1 januari 1963- te ,doen. Vijf sluiskneühten op arbeidscontract zijn reeds ontslagen. 1 De personeelsleden in vaste dienst hebben zes dagen de tijd gekregen om zioh te verantwoorden. Ingezonden mededeling Wat moet die Fasto geiser met 'n brander voor alle soorten gas? Jongen, did universele brander zal narigheid voorkomen als we hier ooit ander gas gaan krijgen. do enige geiser veilig r Uw kinderen vanaf f 169.50 UW VASTE KEUSt'N FASTO GEISER HET GEHEIM VAN TURTON TOWER Verticaal: 1. zuivelprodukit; 2. ti tel (afk.); 3. slang; 4. geest; 5. eiland Ld. Midd. zee; 6. aanzien; 7. laatst leden (afk.); 8. familielid; 9. groen te; 10 jna aftrek; 11. plaa'ts in Zeeuws Vlaanderen; 12. en- andere (afk,); 14, Vierhandig zoogdier; 17. familielid; 19. water in Friesland; 21. muziek werk; 23. glazen uitbouw; 24. plaats in Engeland; 26. vorm van eren; 28. Engels telwoord; 31. soort vlinder; 33. Ciroa (afk.); 35. mankement; 37. enige; 39. deel v:h. jaar; 41. Meur; 44. precies; 46. maar; 49. sierlijk; 51. herkauwer; 52. Frans onb. voor- naamw.; 54, voorzetsel; 57, plaats in Canada; 59. strijdperk; 62. drie kroon; 64. effen; 66. bijwoord; 67. ontkenning; 69. Uitroep; 71. levens lucht; 73. zee (Eng.); 74. rondhout; 77. herkauwer; 78. inhoudsmaat (afk.); 80. dierengeluid 90. „Hij schoot me in de rug, als een hond!" snauwt Drummond in plotseling opkomende woede. „Maar ik zal het hem betaald zetten 1" Hij maakt een beweging in de richting van de ziekenkamer, maar Aram duwt hem vastberaden terug. „Je kunt hem onder geen beding storen, Drum mond!" zegt hij scherp. „Williams is bij zijn vrouwzij is stervende...." Op datzelfde moment klinkt vanuit de ziekenkamer een schot. Een ogenblik staan alleen als aan de grond genageld van schrik. Dan snelt de monnik naar de deur. gevolgd door Aram. Aan liet voeteneind van het sterfbed, het nog rokende pistool in de vuist, ligt Williams, roerloos „Hij heeft de hand aan zichzelf gesla gen", zegt Aram ontzet. „Hij kon niet lan ger leven toen zijn vrouw gestorven was", zegt de monnik mét een blik op het ziek bed en hij slaat een kruis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5