DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANKRIJK MAAKT ONDERSCHEID TUSSEN DE N.A.V.O. EN ATLANTISCH BONDGENOOTSCHAP De Zuidafrikaanse defensie Opleiding voor uitzending van jonge vrijwilligers Om wereldovereenkomst inzake granen E.E.G. en Euratom Kardinaal Alfrink voor t.v. Paus dankt Chroesjtsjov Frans-Duitse besprekingen Gomulka naar Oost-Duitsland De kwestie Hollandsche Veld Belgische strijd om de taalwetten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 juni 1963 119e jaargang No. 19401 WAARIN OPGENOMEN UKAN I 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakfeur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6Ochtman. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Fohveedag in gietregen van start Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen liet abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1963 storten op onze postrekening 13 7 67 7. De administratie PARIJS, 27—6. Alain Peyret'itte, de Franse minister van voorlichting, heeft verklaard dat zyn regering nooit heeft getwijfeld aan de wil van president Kennedy en van het Ame rikaanse volk om Europa te verdedi gen. Men kon echter niet weten, hoe de toestand er over tien, vijftien of twintig jaar uit zou zien. De minister beantwoordde vragen, hem gesteld op een door de pers aangeboden lunch. Men moet onderscheid maken, zei hij, tussen het Atlantisch bondge nootschap en de N.A.V.O. Frankrijk hecht meer waarde dan wie ook aan de Atlantische solidariteit en als er oorlog uitbreekt, zal Frankrijk met al zijn strijdkrachten meedoen in At lantisch verband. Op de N.A.V.O., d.w.z. de vorm die het verbond heeft aangenomen, heeft Frankrijk kritiek en het zal die kritiek herhalen tot een hervorming is bereikt. De mi nister noemde het abnormaal dat van de drie militair sterke N.A.V.O.- lanaen alleen Amerika en Engeland een marinecommando hebben en niet Frankrijk. Frankrijks besluit om zijn Atlanti sche vloot aan het N.A.V.O.-com mando te onttrekken, moest niet als een vijandig gebaar worden gezien. De Franse bijdrage öan de N.A.V.O. was belangrijk: ongeveer 68.000 man in Duitsland tegen 50.000 Engelsen. Eigen defensie Het is in het belang van Frankrijk, aldus minister Peyrefitte, om een ei gen defensie te hebben. Het is niet verstandig zijn verdediging geheel aan anderen over te laten. Over de betrekkingen met Duits land zei de minister, dat bepaalde Duitse politici niet het belang voor Frankrijk inzien van het tussen de' twee landen tot stand gekomen ver drag voor samenwerking. Het zou echter beledigend zijn voor de Duitse, regering die zelf het verdrag wen ste om te veronderstellen dat zij zou kunnen besluiten hel verdrag niet uit te voeren. KAAPSTAD, 27—6. De Zuidafri kaanse minister van Financiën, dr. Donges, heeft donderdag in het par lement gezegd, dat h\j niet zal aarze len de belastingen 1e verhogen om de veiligheid van het land te verze keren. Dit nummer bestaat uit 10 pagin&'s De meest efficiënte arbeids- i besparende vinding is nog altpd: geld. AMSTERDAM. 27-6. Van de zijde van het ministerie van buitenland se zaken is ten behoeve van de stichting Het Jongenen Vrjjwilligers- programma het verzoek gericht lot het Koninklijk Instituut voor de Tropen om de opleiding van Neder landse jongeren vrijwilligers voor praktisch werk in de ontwikkelings gebieden op korte termijn Ier hand te willen nemen. Het dagelijks bestuur van het Tro peninstituut zal aan dit verzoek voldoen en heeft besloten vooreerst over te gaan tot h'et inrichten van een talen practicum. Dit zal 40 cur sisten tegelijk de 'gelegenheid geven op de meest moderne wijze taal onderricht te ontvangen. Op 15 augustus wordt d'e eerste groep jon geren - 'bestaande uit 24 jongeman nen en vier meisjes verwacht. De ze groep zal worden uitgezonden naar West-Kameroen. E"nd september zal een tweede groep, bestemd voor uitzending naar Noordoost-Brazilië, de cursus vol gen. Aan de voertaal Engels zal bij zondere aandacht worden besteed'. Vergadering G.A.T.T. GENÈVE, 276. Donderdag en he den (vrijdag) werden in Genève on der auspiciën van de organisatie voor de algemene overeenkomst inzake ta rieven en handel (G.A.T.T.) een aan tal internationale bijeenkomsten met een economisch karakter gehouden. Zij dienen ter voorbereiding van de in mei 1964 beginnende economische besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). In de eerste plaats heeft de studie commissie voor granen, die naar STRAATSBURG, 27-6. Het Euro pese parlement heeft donderdag in een gematigde resolutie het beleid van de hoge autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap beoordeeld. Eerd'er had het een socialistisch voorstel voor een 'scherp veroorde lende uitspraak verworpen. In de goedgekeurde resolutie, die de stemmen kreeg der christen-de mocraten, liberalen en Gaullisten, wordt er bij 'het Luxemburgse ge zagsorgaan op aan gedrongen, ge bruik te maken van al zijn 'bevoegd heden om een oplossing voor de dringende vraagstukken van de 'ko len- en staalmarkt te vinden en duidelijk aan te geven, waar de ver antwoordelijkheid ligt als een be paald probleem ondanks zijn in spanning niet wordt opgelost. De begroting voor defensie voor het lopende jaar betekent een record in vredestijd. Volgens dr. Donges zijn er de laat ste maanden veel dreigementen je gens Zuid-Afrika geuit, die echter niet tot oorlog zullen leiden. Indien twee voorwaarden worden vervuld. Ten eerste moet het land voorbereid zijn op agressie zowel van binnen uit. els door een ander land. Ten tweede moet het Zuidafrikaanse volk vast besloten de eisen blijven afwijzen van de Afrikaans-Aziatische en commu nistische landen. HILVERSUM, 27—6. In het avond-', programma van de K.R.O. -televis:e rg, cv.te. foi.", de Prins der Nederlanden, die zaterdag 29 juni riu raterrtap 9.9 inni zal kardinaal AI--*' - —i... aanleiding van het plan-Baumgart- ner van december 1S61 werd inge steld, en die sedert meer dan een jaar niet bijeen is geweest, haar werkzaamheden hervat. Zij moet trachten een lijst van vraagstukken op te stellen, die onder ogen gezien moeten worden, om te komen tot het eventueel sluiten van een wereld overeenkomst inzake produktie, prij zen en export op het gebied van de granen. Dat de commissie haar werk kon hervatten werd mogelijk door het feit, dat de Engelsen hun verzet in beginsel tegen een wereldovereen komst op dit gebied hebben laten va ren, welk verzet tot nu toe elke vor dering onmogelijk maakte. Het is echter naar het schijnt twijfelachtig, of de Engelse regering akkoord zal gaan met de verhoging van de we- reldprijs van granen, die door de voornaamste producenten verlangd wordt. Vallend hek doodt kind KERKRADE, 27-6. De twee en een halfjarige J. Brouns uit Kerkrade- Bleijerhe?de is donderdagmorgen bij het spelen in de Bosveldstraat op slag gedood, toen door onver klaarbare oorzaak een ijzeren hek van een wóonthuSsoprit op hem viel. Het jongetje logeerde tijdelijk 'bij zijn grootouders, omdat zijn ouders met vakantie zijn. 0'p zaterdag 29 juni zal kardinaal AI; frink in een rechtstreekse uitzending vanuit de R.A.I. te Rome, welke over genomen wordt door de K.R.O.-tele visie, een toespraak houden tot de Nederlandse kijkers. Kardinaal Al frink houdt deze toespraak naar aanleiding van de kroning van paus Paulus de Zesde, die op zondag 30 juni plaats vindt. De uitzending van deze toespraak heeft plaats of in het K.R.O.-programma „Brandpunt" of direkt na de uitzending van het N.T.S.-journaal. MOSKOU, 27—6. Paus Paulus de Zesde heeft donderdag aan premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie in een telegram zijn dank betuigd voor diens felicitatie met zijn pauskeuze. Het telegram luidt: „Uw boodschap wekt in onze ziel herinneringen aan de Russische natie, en haar wereld lijke en christelijke geschiedenis. Wij bidden God dat dit land met haar voorspoed en goed geregelde maat schappelijke leven een rijke bijdrage mag leveren aan de werkelijke voor uitgang van de mensheid en de zaak van rechtvaardige vrede in de gehe le wereld". 39 Belgische militairen zijn woens dag om het leven gekomen doordat hun vliegtuig - een C-112 - boven Duitsland ter hoogte van Detmold neerstortte. Acht inzittenden wisten tijdig uit de machine te springen en behielden het leven. Op de foto zien we de brandenden wrakstukken van de machine, die op een militair oefenterrein terecht kwam. 7zijn tweë~"en vijftigste vérjaardag hoopt, té vieren. (Foto Nationaal Fotopersbureau;: Exotisch gezelschap bij de Grevelingen BRUINISSE, 27-6. Schreven we deze week, dat er voor de Delta werken in de Grevelingen ook in ternationale belangstelling bestaat, een zo internationaal gemengd ge zelschap als donderdag de gast was van de heer ir. P. H. v, d. Weele c.s„ zal niet gemakkelijk in Nederland in een dergelijke samenstelling te vinden zijn. In het uit ruim dertig personen bestaande gezelschap waren aller lei mensentypen en aide rassen, zo als die voorkomen in de bekende Bos-atlas, vertegenwoordigd. Men zag er de Nigeriaan naast een Zuid-Afrikaan van Nederlandse afkomst, een Canadees naast een BONN, 27—6. Met president De Gaulle zullen op 4 en 5 juli premier Pompidou, minister van Buitenland se Zaken Couve de Murville en de ministers van Defensie en van Fi nanciën naar Bonn reizen voor be sprekingen in het kader van het Frans-Duitse verdrag van samen werking. Over hetgeen besproken zal worden kon de Westduitse regerings- woordvoerder geen bijzonderheden bekend maken. Naar van niet-officiële zijde ver- nomen werd zou van Westduitse zij de de terugtrekking van de Franse Middellandse Zee-vloot uit het N.A. V.O.-verband ter tafel worden ge bracht. Koreaan, 'inwoners van India, waar bij zelfs iemand met de traditionele tulband, zakelijke Amerikanen naast temperamentvolle Italianen. Aan de Technische Hogeschool te Delft wordt namelijk jaarlijks een cursus georganiseerd voor personen uit alle landen die dn hun vaderland zijn afgestudeerd en een zekere technische graad hebben behaald. De cursus, zoals die jaarlijks ge organiseerd' wordit, staat dan ook op zeer hoog niveau en d'e deelnemers bekleden in hun eigen vaderland! stuk voor stuk zeer hoge posten. Donderdag wei-den op een excur sie Willemstad en Bmjndsse bezocht en ir. Van 'der Weele leidde per soonlijk het hoge gezelschap rond. m Radio-Bagdad heeft melding ge maakt van hevige gevechten tussen opstandige Koerden en het Iraakse leger. O WARSCHAU, 27-6. Het Poolse persbureau „PAP" heeft donderdag avond gemeld, dat d'e eerste secre taris van de Poolse communistische partij Gomulka naar oost-Berlijn zal reizen. Zondag 30 juni zal hij in oost-Duitsland aankomen om de vie ring vam de 70ste verjaardag van de eerste secretaris van de Oosfduitse socialistische (communistische) par tij, Walter Ulbricht, bij te wonen. In Parijs is donderdagavond op (•bij de griffie van de rechtbank in Assen is gedeponeerd) voor de be trokken boerderijen, zei de heer Nij- meijer, dat deze verklaring onwaar is. „Mijn hypotheekhouder, een parti culier", aldus de heer Nijmeijer, „is zelfs nog nooit door het Landbouw schap hierover benaderd". verscheidene plaatsen het verkeer geheel vastgelopen als gevolg van een staking bij de ondergrondse, waaiwan het personeel bezwaar maakt tegen nieuwe loonschalen. Alle beschikbare politiemannen werden opgeroepen om een einde te maken aan de chaos. BRUSSEL, 27-6. „Denkt aan liet di-ama, dat over België zou losbar sten, indien een meerderheid zoals wü die thans hebben, cr niet in zou slagen de hangende vraagstukken op te lossen". Dit zei de Belgische minister-president, Th. Lefèvre, don derdagmiddag in de kamer van volksvertegenwoordigers in Brussel bij de inleiding van het debat over de taalwetten. Het gaat 'hierbij om h'et tweede vap de drie ontwerpen, die de ka- Ithodliek-'soci'alistiisohe coaliti c-rege - ring heeft opgesteld, om een defini tieve regeling te treffen voor het gebruik van de twee landstalen, het Nederlands en het Fi-ans. Het eerste ontwerp, dat België door een taal grens in een Nederlands en in een Frans sprekend gedeelte veï-deelt, is reeds door 'het parlement goedge keurd. Het tweede heeft tot doel het gebruik van beide talen in het, cen trale overheidsapparaat en de Brus selse agqlomeratio te regelen. Het derde ontwerp 'betreft het gebruik van het Frans en het Nederlands bij het onderwijs. Verwachting tot zaterdagavond Vex-anderlijke bewolking met opkla ringen, maar plaatselijk ook buien; matige nu en dan vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid; de zelfde temjjgrgturen. als vandaag of t jetg hógere; 29 juni: Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 13.19, onder 1.00. 30 juni: Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 14.25, onder 1.17. 1 juli: Zon op 4.23, onder 21.03. Maan op 15.31, onder 1.36. Eerste kwartier: 28 juni te 21.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 jurxi 9.03 30 juni 10.10 1 juli 11.09 v.m. 21.23 n.m. v.m. 22.27 n.m. v.m. 23.31 n.m. BROUWERSHAVEN 29 juni 8.43 30 juni 9.46 1 juli 10.51 Doodtij: 1 juli. v.m. 21.20 n.m. v.m. 22.22 n.m. v.m. 23.18 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28—6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaanstoring die giste ren met onweer in zuid-Frankrijk arriveerde is daarna naar het noor den afgezwenkt Vrijdagavond om zeven uur bevond het centrum zich boven zuid-Limburg. De storing ver oorzaakte de afgelopen nacht veel regen. Beek meldde tot zeven uur in totaal 24 mm. De storing verplaatst zich verder in noordoostelijke rich ting. Aan de achterzijde stroomt morgen met zuidwestelijke wind koe le lucht binnen. Er zullen daarbij nog buien voorkomen, maar daar naast kunnen enkele opklaringen worden verwacht Het hogedrukge- bied boven de oceaan is nog verder in omvang toegenomen en breidt zich nu uit over noord-Scandinavië. Daar door wordt de doortocht van oceaan depressies iets naar het oosten ge blokkeerd. In midden-Europa is de warmte teruggekeerd, maar een kou front dat over Frankrijk getrokken is zal deze warmte weer verdrijven. HOOGEVEEN, 27-6 De landbou wer B. Nijmeijer, écn van de drie boeren die begin maart in Holland sche Veld uit zijn bedrijf is gezet op vordering van het Landbouw schap, is door de politie van zjjn vroegere land verwijderd. Hij was op een weiland aan het hooien, 'toen hij aanzegging kreeg het werk te staken en van het land af te gaan. omdat ihij zich op ver boden grond 'bevond. Donderdag avond' zette d'e 'heer Nijmeijer het werk voort, waarbij 'hij werd gehol pen door onder andere Klaas Hart man, de landbouwer, wiens boerde rij tijdens de relletjes is verbrand. Ditmaal greep de politie niet in. In de loop van de middag is de voorzitter van de Boerenpartij, de heer- H. Koekoek uit Bennekom, zich van de gang van zaken in Holland sche Veld op d'e 'hoogte komen stel len. Naar aanleiding van de deze weck gepubliceerde verklaring van het Landbouwschap, dal 'hy polheek- houders weigeren mee te werken aan de u'i'lbelaliing van do koopsom

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1