DE ZIERIKZEESCHE COURANT DR. DE KORT VAN ZIJN FORMATEURSCHAP ONTHEVEN den rloo K.N.B.T.B. wenst arbeidsongeschiktheid Negen en dertig doden bij vliegramp Landingsboot overvaren R.TJM. verhoogt tarieven met acht procent Kennedy beëindigt bezoek aan Duitsland na grote zegetocht Auto-wrakken op de Amsterdamse straten Nieuw kernstopplan Pauskroning op t.v. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 juni 1963 119e jaargang No. 19400 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, 'dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. IS mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Centrale Dienst in de raden Mr. Toxopeus: „Opgeven ligt niet aan de V.V.D." DEN HAAG, 266. Het kabinet der koningin deelt mede: „H.M. de Ko ningin heeft woensdagavond ten paleizc Soestdyk de formateur dr. W. L. P. M. de Kort ontvangen. Dr. De Kort heeft de koningin verzocht ontheven te worden van de cpdracht een kabinet te vormen dat zich verzekerd kan ach ten van een ruime steun in het parlement. H.M. heeft dit verzoek ingewil ligd". De koningin zal heden (donderdag) achtereenvolgens voor een conferentie op Huis ten Bosch ontvangen mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, prof. mr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State, de heer VV. J. Andriessen, waarnemend voorzitter van de Tweede Kamer-fraktie van de K.V.P., prof. dr. ir. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamerfraktie van de P.v.d.A., mr. E. II. Toxopeus, voorzitter van de Tweede Kamer-fraktie van de V.V.D., de heer II. van Eysdcn, voorzitter van de Tweede Kamer-fraktie van de A.R.-party en mr, II. K. J. Beernink, voorzitter van de Tweede Kamer-fraktie van de C.H.U. Mr. H. K. J. Beernink, fraktielei- der van de C.H.U. in de Tweede Ka mer, verklaarde na het vernemen van het bericht, dat dr. De Kort in Soestdijk was, niet gelukkig met de situatie te zijn, nu dr. De Kort heeft opgegeven. Mr. Beernink weet het mislukken van de formatiepoging niet zozeer aan het door dr. De Kort aan de fraktieleiders van A.R.P., C.H.U., K.V.P. en V.V.D. voorgelegde pro gramma. Veeleer zocht hij het struikelblok van dr. De Kort in de wijze, waarop deze de Partij van de Arbeid buiten spel heeft gezet. Mr. Beernink vond deze wijze niet correct. Hij liet door schemeren het correct te zullen vin den indien dr. De Kort alsnog een explicatie aan prof. Vondeling zal geven. Naar opvatting van mr. Beernink zal opnieuw een K.V.P.-er met een formatie-opdracht worden belast. Hij deed weten zijn toezegging tot sa menwerking met de V.V.D. niet te zullen terugnemen. Oordeel van mr. Toxopeus DEN HAAG. - Bij het vernemen van het bericht, dat dr. De Kort op diens verzoek van de formatieop dracht is ontheven, zeide de fraktie- leider van de V.V.D., mr. E. H. Toxo peus, dat het voornaamste struikel blok voor dr. De Kort de wijze was, waarop de hele formatie is verlopen. Het was dus niet alleen de manier, waarop de P.v.d.A. buiten spel is ge zet. De gehele gang van zaken is niet gelukkig geweest. „Het opgeven van de formateur ligt niet in mijn antwoord", zo ver klaarde mr. Toxopeus met nadruk. „Ik ben er van overtuigd, dat tijdens een vier partijengesprek onder pre sidium van dr. De Kort overeenstem ming op het huidige program bereikt zou zijn". Mr. Toxopeus verklaarde voorts, dat zulks niet impliceert, dat hij op alle verschilpunten voetstoots had toegegeven. Het program bood voor de vier betrokken partijen ook na de aanvullende vragen en antwoorden echter voldoende basis voor overeen stemming. Indien dr. De Kort van oordeel mocht zijn, dat zijn forma tiepoging moest afspringen op grond van het basisprogram, dan zou mr. Toxopeus zulks bepaald onjuist vin den. De heer Toxopeus heeft, zo zei- de hij, aandrang uitgeoefend om tot een vierpartijengespi'ek te komen. Daarin lag zijns inziens de uitweg. Naar zijn mening zal het samen stellen van een nieuw kabinet van dezelfde politieke samenstelling als het thans demissionaire het aange wezen kabinet zijn. Mr. Toxopeus verklaarde het eens te zijn met de opvatting van mr. Beernink, dat het alsnog geven van een verklaring van dr. De Kort aan pref. Vondeling over het buiten spel zetten van de P.v.d.A., correct zou zijn. Ingezonden mededeling „Elegant" kleding aan huis te ontbieden havenplein 11 - tel. 289Ö Verzekering voor de zelfstandigen DEN HAAG, 27-6. Het bestuur van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond is van oordeel, dat de invoering van een wettelijke arbeidsongeschiktheids verzekering voor zelfstandigen in het belang zon zijn van boeren en tuinders. Dit oordeel wordt ondersteund door de uitspraken van de aange sloten gewestelijke organisaties. Desgevraagd hebben de hoofdbe sturen van deze organisaties una niem geantwoord, dat gestreefd moet worden naar de verwezenlij king van een wettelijke verzekering die zal voorzien in een 'bodemuitke- ring bij langdurige of blijvende in validiteit. Deze opvatting is inmiddels neer gelegd in een schrijven van de K.N. B.T.B. aan d'e Commissie sociale Verzekeringen van de Sociaal-Eco nomische Raad. Bedoelde commis sie, die het S.E.R.-advies over deze zaak moet voorbereiden, stelt mo menteel een onderzoek in naar de gedachten, welke in de groeperin gen van de zelfstandigen leven met betrekkling tot 'het vraagstuk van d e arbeid songesch iktheidsverzeke- SENNELAGER, VVest-Duitsland, 26-6. Negen-en-dertig Belgische militairen zijn om het leven geko men doordat hun transportvliegtuig van het type C-119 i„ de buurt van Sennelager, de N.A.V.O.-cefenbasis in Noordwest-Duitsland. neerstortte en in brand vloog. Acht van de inzittenden - val schermspringers die oefensprongen zouden gaan maken - hebben zich weten te redden door tijdig uit het toestel te springen. Volgens de po litie werkten de valschermen niet. Tech bleven zeven van hen onge deerd. De achtste 'brak een been. Het toestel kwam neer op een mili tair oefenterrein. ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche heeft de 34-jarige schip per .T. J. J. aangehouden op verden king van verduistering in dienstbe trekking van een bedrag van 1900 gulden. Hij 'had het geld onder zijn berusting cm lonen en sluis- en ha vengelden té betalen. Twee Nederlandse militairen gewond CELLE (Did.), 26-6. In da zeer vroege morgen van donderdag zijn twee militairen in Duitsland in de omgeving van het plaatsje Celle met een jeep tegen een boom gereden. Beider, werden gewond naar hét al gemeen ziekenhuis van Celle ge bracht. De 35-jarige gehuwde sergeant van 102 technische dienst bataljon A. Vijge uit Arnhem werd ernstig ge wond. Hij kreeg een sChedelbasis- fractuur. De 21-jarige reserve sergeant van 11 techn'scho dienst bataljon J. A. Klabbers uit Heumen (Gld.) liep een hersenschudding op. Een ooggetuige vertelde dat het toestel op 250 meter hoogte vloog, toen uit het staartstuk een gewel dige steekvlam schoot. Het vlieg tuig begon' meteen te rallen. De Belgen waren woensdagoch tend van het Belgische vliegveld Diest 'opgestegen. Er waren 42 pa rachutisten in het toestel, dat een bemanning van 5 had. Kennedy kijkt over de muur Woensdag heeft president Kennedy in west-Berlijn een bezoek gebracht aan de beruchte muur tussen oost en west. - Foto: de Amerikaanse gast kijkt hier samen met zijn gastheren vanaf een speciaal platform (links) over de muur naar de Brandenburger poort, ivaar de Oostberlijners grote borden met teksten bestemd voor de president hebben neergezet. MEK wm Jv Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bij een gevecht tussen leden van twee negerstammen bij Port Shepstone, op 130 'km van Durban, zijn woensdag minstens drie mensen cm het leven gekomen. Drie doden RAAMSDONKVEER, 25-6. Op de Bergsche Maas, op drie kilometer ten oosten van de brug bij Raams- donk9veer, is een polyester-lan dingsvaartuig van de koninklijke marine tijdens een proefvaart met eer. hinnenvaarttanker in aanvaring gekomen en omgeslagen. Drie per sonen verloren hij dit ongeluk het leven. Het schip was in aanbouw bij de United Shipyards Verolme te Heus- den. Om het leven kwamen de heer A. de Wit, technisch hoofdambtenaar van het ministei-iie van marine, ge huwd en wonende te Alphen aan de Rijn, de heer C. G. de Vrijer, hoofd- opziohter A bij het ministerie van marine, gehuwd en wonende in Den Haag, alsmede een employé van Verolme, de heer L. A. Zom, gehuwd. Over de toedracht van het ongeval is nog niets bekend. AMSTERDAM, 26-6. De Amster damse politie wordt de laatste jaren in toenemende mate geconfronteerd met het euvel van op straat staande autowrakken. In 1959 werden er 399 aangemeld, in 1962 735 en in de eerste vijf manaden van dit jaar maar liefst 542. In april 1959 is een speciale afde ling van de 'hoofdstedelijke politie met het opruimen van deze auto wrakken (begonnen. Nieuwe bepa lingen 'in de algemene 'politieveror- d'ening 'boden daartoe de mogelijk heid. Daarin sta'ait dat voertuigen in kennelijk' verwaarloosde onder- houdstoestand) van de weg kunnen worden verwijderd. In 1960 werd daaraan een nieuwe (bepaling toe gevoegd volgens welke nie t rij-klare voertuigen niet langer dan 48 uur op straat mogen 'blijven staan. De autowrakken gaan niet meteen naar de schroothanid'elaar, omdat de poli tie eerst moet vaststellen of het in derdaad een wrak ds en voorts Wil zij djni overleg met de eigenaars d!e bepalingen met enige soepelheid hanteren. Het betreft vaak oude autos', <dde er ais wrak uitzien, doch waaraan de vaak niet kapitaal krachtige eigenaars elke avond zit ten te sleutelen om or toch nog een riji-klaair vehikel' van te kunnen maken. In 1962 (bleef er van de aan gemelde autowrakken uiteindelijk 20 procent voor d'e sdhroothandelaar over. ROTTERDAM, 26-6. De Rotter- damsche Tramweg Maatschappij zal haar tarieven medio juli met gemid deld acht a tien procent verhogen, zo heeft de président-commissaris drs. D. J. Wansink woensdagmiddag bekend gemaakt in de jaarvergade ring in Rotterdam. De verhoging is niet van toepassing op de veerdien sten. Er zullen speoM'e vijfdaagse week abonnementen worden ingevoerd. Drs. Wansink verwacht dat het be drijf uit deze tariefsverhoging jaar- 'lijks 200.000 gulden extra aan in komsten zal verkrijgen. De R.T.M. i® na d'e transactie tus sen d'e N.S. en de gemeente Rotter dam nu voor 80 procent eigendom van de Nederlandse Spoorwegen; „Geweldigste ontvangst in Berlijn die president ooit had" BERLIJN, 26-6. De Amerikaanse president heeft woensdag zijn vier daags bezoek aan Duitsland beëin digd met zich ondubbelzinnig ach ter het streven naar vrijheid voor Berlijn te stellen. Na op twee plaatsen een bezoek aan de Berlijnse muur te hebben gebracht en een zegetocht door de straten van West-Berlijn te hebben gemaakt, zei Kennedy tot 100.000 mensen voor het stadhuis Schone- berg er trots cp te zijn, dat 'hij dn Berlijn was. De Amerikaanse pre sident zei geen stad te kennen die gedurende 18 jaar werd belegerd en nog met onverminderde levens kracht en onwankelbare hoop even sterk overeind staat, als Berlijn. Kennedy noemde de Berlijnse muur een teken van het falen der communisten. In gezelschap Van generaal Clay (de schepper van de luchtbrug) was Kennedy woensdag - op de dag dat vijftien jaar geleden de luchtbrug werd ingesteld (26 juni 1948) - op het Berlijnse vliegveld Tegel aange komen. waar 'hij onder meer werd verwelkomd door bondskanselier Adenauer en de burgemeester van West-Berlijn1, Willy Brandt. Waarom het gaat Tot de menigte voor het stadhuis Schöneberg zei K'enn'edy: 2000 jaar geleden was d'e meest fiere zin, diie een mens 'kon zeggen „Ik ben een burger van Rome", de meest fiere zin 'in de vrije wereld is thans: „Ik ben een burger van Berlijn". Velen 'begrijpen blijkbaar niet waarom het gaat in het conflict met de com munisten. U 'kunt hun zeggen „komt naar Berlijn". Anderen zijn van mening dat de toekomst aan 'het communisme is. Ook (hun kunt U zeggen: „Komt naar Berlijn" en dat geldt ock voor diegenen, in Europa of waar ook die zeggen dat men met de communisten zou kunnen samen werken". Kennedy's toespraak werd steeds onderbroken door het gejuich van d'e menigte. Het geiuich steeg ten top, toen de president generaal Clay naar voren Met komen en hem de hand schudde Kennedy zei: „Hij zal terugkomen alig dat. noodzakelijk is". Kennedy was voor het stadhuis begroet door de voorzitter van het Wcst-Bcrltfnse parlement, OttoBach Bondskanselier Adenauer dankte Kennedy voor zijn bezoek aan Duitsland en riep uit: „vandaag heeft hier een volksuitspraak plaats gevonden, die haar weerga niet heeft in de gehele wereld". Burgemeester Wlilly Brandt dank te president Kennedy namens de ruim een miljoen West-Berlijners, die Kennedy in Berlijn hadden toe gejuicht. Brandt zéi onder meer: „In deze stad, in Berlijn, werd na de vreselijke oorlog 'de Duits-Ame rikaanse vriendschap geboren". Aan de Oost-Berlijnse zijde van de slagbomen bij de grensovergang „Charlie" trachtte de politie met weinig succes? een menigte van 800 mensen terug te dringen. Kort nadat president Kennedy Charlie" had verlaten reed een auto met. twee Amerikaanse solda ten op dat punt Oost-Berlijn 'in. De militairen werden luiid toegejuicht door de Oost-Berlijners, die echter door de politie werden teruggedron gen. De woordvoerder van 'het Witte Huis, Pierre Salinger, zei tot ver slaggevers, dat de ontvangst in Ber lijn de geweldigste was die de pre sident ooit heeft gehad'. De folianten vergelen, maar het boek der natuur beleeft ieder jaar een nieuwe oplage. Betaling abonnementsgeld De abonné's builen Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen hel abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1963 storten op onze postrekening 13 7 6 7 7. De administratie d'e gemeente Rotterdam participeert voor bijna 20 procent. In verband daarmee heeft d'e Rotterdamse wet houder voor openbare nutsbedrijven de heer H. W. Jetbinghoff, het voor zitterschap van de raad van com missarissen woensdagmiddag voor de jaarvergadering overgedragen aan drs. Wansink. Bovendien werd het college uitgebreid met een ver tegenwoordiger van de N.S-., mr. J. P. A. van Batl'egoyen de Jong (chef exploitatie district Rotterdam der N.S.), waardoor Rotterdam en de Spoorwegen nu elk Vier zetels be zetten; de negende plaats in het co'l'l'öge as 'een „kwaliteitszetel" voor een commissaris namens de obli- gatdehouders. Drs. Wansïmk maakte verder ibe- k'end, dat d'e investeringen dit jaar 'iets ilager zullen zijn dan die over 1962. Het personeel 'is nu verzekerd op een niveau dat gebruikelijk is bij' streekvervoerbedrijven. DEN HAAG. Herbert von Kara- jan heeft woensdagavond in het raam van het Holland Festival met het Berlijns Phd'lharmonisch Orkest een concert gegeven dn de Kurzaal te Scheveningen. Sinds 2 juli 1938, toen hij' met de opera van Aken concerteerde, is de beroemde diri gent hier niet meer geweest HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-6. Het K.N.M.I. dèelt mede: Midden op 'de oceaan is door drukstijgingen een krachtig 'hoge- drukgebied ontstaan, (dat zich lang zaam in de richting van de Britse eilanden verplaatst. Tussen dit ho- gedrukgebied en een depressie op de Noordzee staat een vrij krachtige noordelijke stroming die polaire luah't naar het zuiden voert. Ver wacht wordt dat deze stroming zich morgen over ons land heeft uitge breid, zodat de wind bij ons van zuidwest naar noordwest ruimt. Het weer (blijft over het algemeen vrij keel, terwijl opnieuw flinke opkla ringen voorkomen. Kleine randsto- ningen kunnen tijdelijk enkele buien veroorzaken. Een oceaanstroming die over 'de Golf van Biscaye naar zuid- Frankrij'k 'koerste veroorzaakte daar op uitgebreide schaal onweer. Zijn invloed reikt ongeveer tot Parijs, morgen bevindt deze storing zich in het gebied rond de Alpen. Veranderlijk Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen; aanvankelijk zwakke vex-anderlijke wind, later matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 28 juni: Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 12.13, onder 0.42. Eerste kwartier: 28 juni te 21.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 juni 8.06 v.m. 20.25 n.m. BROUWERSHAVEN 28 juni 7.48 v.m. 20.24 n.m. Doodtij: 1 juli. LONDEN, 27-6. De Britse en Amerikaanse onderhandelaars naar de komende kernstfepbesprekingen in Moskou zullen een geheel nieuw plan op tafel leggen. Dit heeft de Britse onderminister van buiten landse zaken Joseph Godber woens dagavond in een televisie-uitzending verklaard. Volgens Godber zullen president Kennedy en premier Mac Millan „een flink gedeelte" van hun besprekingen in hei aanstaande .weekeinde aan deze zaak wijden. HILVERSUM, 27-6. Zondag 30 juni neemt de N.T.S. van 17.55 tot plm. 20.25 uur van de Italiaanse te levisie een rechtstreekse Eurovisie reportage over van de kroning van paus Paulus VI op het Sint Pieters plein te Rome.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1