HONDA ANKER Alcoholische criminaliteit in Zeeland Tyfus in Engeland SPORT De melktoeslag grens GEVALLEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 25 juni 1%3 No. 19399 ln het nieuwste nummer van het „Zeeuws Tijdschrift" een artikel verschenen van de heer D. van Ooij- en, lie. erini.. over het onderwerp Zeeland en de „alcoholische crimi naliteit". Wat betreft onze provincie komt de schrijver tot de conclusie dat zij in het beeld van de landelijke criminaliteit een normale plaats in neemt. Merkwaardig is echter dat in Zeeand bij nadere beschouwing de criminaliteit ln sommige gevallen van streek tot streek sterk uiteen blijkt te lopen. Uit de cijfers over de jaren 1949 tot en met 1961 blijkt evenwel dat Zeeland met delicten welke alleen na 'het gebruik van alcolhoudende drank kunnen worden gepleegd nog steeds boven het landelijk gemiddel de uitkomt. Verheugend noemt de schrijver het feit dat zowel Neder land als Zeeland een aanzienlijke daling van deze criminaliteit verto nen. Voor onze provincie is wel het meest verheugend dat haar daling progressiever is dan ciiie van het rijk. perken wat men zou kunnen noemen „de ongunstige alcohol-ge bieden van Zeeland". Een aktie als hier bedoeld zou uiteraard geleide lijk aan moeten plaats vinden, waar bij ook in dit geval de aandacht vooral cp de jeugd dient te worden gericht. Ontspanning Bedoelde „alcoholische criminali teit iblijkit zoals gezegd, niet over de gehele provincie gelijkelijk verdeeld te zijn. Het aantal lokaliteiten inge volge de Drankwet loopt in Zeeland sterk uiteen. Opvallend acht de schrijver d-at Zeeland: nog steeds ve le gebruiken 'kent welke op de een cf andere manier nauw verbonden zijn met gelegenheden waar alcohol houdende drank wordt geschonken. Zeeland' 'heeft thans nog gebieden waar het grootste deel der ontspan ning op hot café is afgestemd. Als voorbeelden van de bedoelde ge bruiken woeden o.a. .genoemd prijs kaarten, sohiebingen en duivensooië- teiten en verder 'het z.g. „tritsen", „pieren" en .bollen". Overigens meent de schrijver dat 'het zonder meer uitbannen van deze ge'bruiken en evenementen uit traditionele en culturele overwegingen vermeden dient te worden. Een aktie die er op gericht is om deze evenementen en .gebruiken zonder, althans met min der alcohol, te doen plaats vinden lijkt de schrijver echter allleszins verantwoord en zelfs sociaal nood zakelijk. Het is duidelijk dat een dergelijke aktie zidh zou 'kunnen be- Berlijns Philharmonisch orkest in Nederland SCHIPHOL, 24—6. Maandagavond zijn- 44 leden van het Berlijns Phil- harmonisch Orkest uit Hamburg op Schiphol aangekomen. Later op de avond zoud'en de overige leden arri veren. Zoals bekend zal 'het Berliins Fhil- 'haimonisch Orkest dn 'het kader van het Holland Festival woensdag 26 juni in Soheveningen en donderdag 27 juni in Amsterdam concerteren onder leiding van de Oostenrijkse dirigent Herbert voni Kara jan. DEN HAAG, 246. Een werkgroep zal een regeling voorbereiden waar bij alleen veehouders, die hun melk afleveren aan fabrieken die naar kwaliteit uitbetalen, in aanmerking komen voor de melktoeslag uit het lanbeuw - egalisatiefonds, de over- heidsgarantie dus. De uitbetaling naar kwaliteit zal moeten geschieden volgens richtlij nen van het centraal orgaan voor ■melkhygiëne. In de werkgroep die vorige week door de direkteur-ge- neraal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, geïnstalleerd is, hebben zit ting de vertegenwoordigers van het centraal orgaan, het Landbouwschap en het ministerie van landbouw. Al eerder hadden h'et centraal orgaan en het Landbouwschap, door de mi nister naar hun zienswijze gevraagd, zich uitgesproken voor een dei-gelij ke regeling als sluitstuk op de pri vaatrechtelijke regelingen ter be vordering van de m eikkwaliteit. kleintjes uitfjj? ket binnenland AMSTERDAM. Na de rechtbank heeft nu ook het gerechtshof te Am sterdam dn hoger beroep de 40-jari ge ex-technisch direkteur van de toenmalige V.R.O.N. (Vrije Radio Omroep Nederland), waaruit radio- Veronica is ontstaan, H. O. uit de hoofdstad, veroordeeld wegens over treding van artikel 20 van de tele graaf- en telefoonwet van 1904. DEN HAAG. Terug van vakantie ontdekten bewoners van een huis aan 'do Hart Nibbrigkade in Den Haag, dat tijdens hun afwezigheid sieraden ter -waarde van f 6.600, zijn gestolen. DEN HAAG. Door onbekende oor zaak is een bestelauto op de Nieuwe Parklaan in Den Haag tegen een boem opgereden. De bestuurder, de 25-jarige M. W. A. van D. uit de Van Miereveltstraat in Den Haag, vader van vier 'kinderen, werd op slag gedood'. PURMEREND. De 41-jarige me vrouw K. B.-V. uit Zuddervvoude (ge meente Broek in Waterland) is in een ziekenhuis -te Purmerend overle den -aan de verwondingen die zij had opgelopen toen ze 'bij 'het op de fiets oversteken van de provinciale weg bij Monnikendam door een auto aan gereden werd. SOUTH SHIELDS, 24-6. In Enge land is weer een geval van tyfus ge constateerd, en wel in South Shield in het noorden van het land. In het ziekenhuis aldaar zijn vijftien men sen opgenomen, die er van worden verdacht ook aan de ziekte te lijden. In het begin van deze maand wer den in Harlow, dat 320 km. zuidoos- telijker ligt, 20 tyfusgevallen gere gistreerd. Geen kernvrije zóne in Middellandse Zee MOSKOU, 24-6. De Verenigde Sta ten hebben maartdag in een nota aan de Sowjet-unie 'het Russische voor stel tot een kernvrije zóne in de Middellandse zee, verworpen. De nota zegt dat het Russische voorstel van 20 mei in de eerste plaats „een propagandistische aan val tegen de aanwezigheid van Ame rikaanse raket-onderzeeërs in de Middellandse zee" is, dat het voor stel gedaan is om het bestaande mi litaire evenwicht ten koste van de Verenigde Staten en hun bondgeno ten 'te verstoren en dat het een aan tal „grove verdraaiingen" bevat. Incident aan Israëls grens TEL AVIV, 24-6. Bij een gevecht tussen infiltranten uit de strook van Gaza en een Israëlische patrouille zijn drie infiltranten gesneuveld, zo heeft een Israëlische militaire woord voerder maandagavond in Tel Aviv meegedeeld. Een infiltrant werd ge wond gevangen genomen. Straatbevuiien van straat in Den Haag strafbaar? DEN HAAG. 24—6. Het is niet uitgesloten, dat in 'Den Haag 'het be vuilen van 'de straat binnen afzien bare tijd strafbaar zal worden ge steld. De burgemeester deelde na melijk in de maandag gehouden ver gadering van de gemeenteraad me de, dat h'et college van 'b. en w. be- reid is aan de commissie voor de strafverordeningen te verzoeken om daarvoor 'bepalingen 'te maken. De ze suggestie was gedaan door mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke (V.V.D.), gezien de steeds toenemen de vervuiling van 'de straten door het achteloos wegwerpen van papier enz. REISJE Moe, een beetje kleverig, maar nog met een blos van verrukking op zijn gezicht kwam Jantje van de reis terug. Een week lang was 's nachts zijn slaap minimaal geweest, want de grote dag van het schoolreisje lag voor de boeg en in zijn prille brein stapelden de verriikkingen van die dag zich zo torenhoog op, dat hij er van in zijn bedje lag te woelen. 's Morgens zag de lucht er donker uit. Roepen was niet nodigwant Jantje stond zelf al even over zes op de vloer, hoewel de reis eerst om acht uur zou aanvangen ,,'t Gee niks ast regent, mu zü toch wel leut sprak hij wijsge rig en zichzelf klimatologisch wat opbeurend. „Leut is de diepste essentie van het reisgenot, niet al leen van dit Jantje, maar van alle Jantjes en Pietjes, die onder de zorgzame hoede van het schoolper- soneel aan die allerheerlijkste dag van het schooljaar beginnen. En wat had Jantje allemaal ge zien op die onpeilbaar heerlijke dag? Slot Loevestein ivas bezocht, maar reeds bii het uit de bus stappen deelde hij mede, dat de kist van Hugo de Groot er niet was. Zonde en jammer, want deze ontspannings- krent in het brood der vaderlandse historie, zal de jeugd nimmer ver geten. Geen kist dus, maar wel een „doodkamertje", zoals Jantje grieze lig genoeg verklaarde. De histori sche voluwssen ondeugd schijnt des tijds in dit kamertje terecht geko men te zijn. Van het kamertje loopt een smalle stenen kronkeltrap naar de binnenplaats „en daar ging het dan floep met de misdadigers", zei Jantje opgetogen en hij maakte een snijbeweging langs zijn hals. Helaas de historie is vol griezelige dingen en op de schoolreisjes krijgt de jeugd er altijd ivel ivat van te ho ren. Kan ook niet anders. Een sail lant onderdeel van het reisprogram ma, dat doodkamertjeen dan ver der een tocht per schip over de Merwede. Niet de Merwede zelf was zo amusant, maar het feit dat de patrijspoorten iedere keer diep weg doken in de golven. Dat was ook spannend en zelfs een beetje grieze lig. Voor de rest was het reismenu versierd met een zakje patat, een ijsje en een onwaarschijnlijke hoe veelheid kadetten, verpakt in plastic zakjes. Een uur later lag Jantje „Loeve stein" op bed, doodop, maar inge- lukkig over hel romantische reis avontuur, vol gedachten aan „leut" en aan „erge dingen", die veilig lang geleden hebben plaats gevonden. „Was het leuk Jan", vroeg zijn moeder nog, overbodig feitelijk. Uit de grond van zijn hart zei hij: „ont zettend". Toen keerde hij zich om en sliep. Drie dagen later bracht de post thuis een kaart. Van „Loeve stein". Zelfs daaraan had hij nog gedacht! EILANDMAN. LEEUWARDEN. Op de Afsluitdijk is de 24-j'arige motorrijder K. R. uit Thesinge '(Groningen) verongelukt. De heer R. reed met de 24-jarige K. K. eveneens uit Thesinge als duo passagier. Zij werden aangereden door de auto van de 39-jarige Ame rikaan G..D. C. die plotseling de rij weg 'overstak. De 'heer R. werd op slag gedood. De ander werd ernstig gewond. LEEUWARDEN. Tijdens een zeer kort maar 'hevig onweer is de blik sem ingeslagen ün de woning van de familie A. te Ee (Friesland). Een ra dio-antenne werd van het dak weg gerukt, terwijl het radiotoestel, dat op een wandkast was geplaatst, werd weggeslagen. Een schoonzoon van 'de familie A., die met 'n kind 'op schoot zat in de buurt van het radiotoestel, werd door de hevige luchtdruk te gen de grond geslingerd. DEN HAAG. In het ziekenhuis aan de Zuid-wal in Den Haag is overle den de 82-jarige heer G. Koorneef uit Den Haag. De man is overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk op 19 juni op de Rijswijkse- tveg in Den Haag. ROTTERDAM. De ,Essó Den Haag' met 91.000 ton tot nu toe 'het groot ste schip van de Nederlandse koop vaardijvloot is maandagmorgen aan de tweede -technische proefvaart be gonnen. De eerste tooht, ruim drie weken geleden, moest worden afge broken vamvege een lek in het con densaatsysteem. DEN HAAG. Het „Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland", waarin alle sectoren van het Nederlandse be drijfsleven vertegenwoordigd zijn, 'heeft een groep van aoh-t personen samengesteld, 'die na overleg met de Indonesische autoriteiten, op 13 juli naar Djakarta zal vertrekken. SOHIPHOL. Twintig Engelse La gerhuisleden, tien van de conserva tieve partij en tien van 'de labour- partij, zijn uit Londen op Schiphol aangekomen. Zij zullen een vijfdaags werkbezoek brengen aan Amster dam. Rotterdam en Brussel, met het doel de wegen- en verkeersplanning in deze steden te bestuderen. SCHIPHOL. De Nigeriaanse minis ter van transport en luchtvaart de heer Njuku, is voor een oriëntatie- bezoek van drie dagen aan ons land uit Warschau op Schiphol aangeko men. AMSTERDAM. Het tweejarige jongetje Peter Scheepstra uit de Pa namakade in Amsterdam, dat sedert vrijdagmiddag werd vermist, blijkt 'te zijn verdronken. Het lichaampje is zondagochtend door de ï'ijkspoli- fcie, ra dagenlang dreggen, uit hot. water van het spoorwegbasSin bij de Rietlanden opgehaald. DEN HAAG. Deze week verblijft de Perzische minister van landbouw de heer E. Riahi, vergezeld van zijn echtgenote, op uitnodiging van mi nister mr. V. G. M. Marijnen voor een. oriënfatiebezoek in ons land. Aan het einde van zijn 'bezoek Til de Perzische bewindsman ten palei- ze Soestdijk worden ontvangen' door prins Bomhard, Prins Bernhard bezoekt de „Karei Doorman" DEN HAAG, 24—6. Prins Bern hard brengt in zijn funktie van in- spekteur - generaal der koninklijke marine een tweedaags bezoek aan hr. ms. vliegkampschip Karei Door man, vlaggeschip van smaldeëT V, dat samen met smaldeel I en andere Nederlandse schepen deelneemt aan de oefening „Midzomernachtsdroom" in het zeegebied ten zuiden van Ier land. Per „Fokker Friendship" heeft de prins zich, ini 'gezelschap van kapi tein ter "zee A. J. de Graaff, adju dant -van hare majesteit die 'koningin, en zijn persoonlijke adjudant, luite nant ter zee vl'ieger der eerste 'klasse G. Pauli, naar het vliegveld Culdrose (zui'd-Engeland) 'begeven om vandaar uit per „Grumman Tracker" naar hr. ms. Karei Doorman te vliegen. Hed'en (dinsdag) zal een zelfde vliegtuig de prins naar "Culdorse te rugbrengen, waar de terugreis naar Nederland, wederom per „Fokker Friendship" wéér begint. Gedurende zijn verblijf aan boord van het viiegkampschip 'is de prins •de gast van d'e commandant van Smaldeel V, schout 'bij nacht L. E. H. Reester. De bevelhebber der zee- strij'dfcraohiteni, vice-admiraal A. H. J. van der SChofte Olivier, zal in -de periode van 25 tot 28 juni ook een bezoek brengen oian deze 'schepen-, ■in het 'bijzonder aan 'hr. ms. Karei Doorman. Honderden autoruiten versplinterd UITHOORN, 24—6. Meer dan hon- derdvyftig automobilisten kwamen het afgelopen weekeinde op de pro vincial e weg van Aalsmeer naar Uit hoorn in narigheden door het ver spinteren van de voorruit van hun vervoermiddel. Het weggedeelte was pas geteerd en van een grintlaag -voorzien. Veel vuldig waren borden geplaatst, waarmes de weggebruikers op de gevaren werden geattendeerd. Inha len was verboden en als veilige snelheid werd 15 km. per uur aan gegeven. Niettemin passeerden au-to- mobilisiten met snelheden boven de 100 'km., werden langzaamrijdende auto's ingehaald en had de politie er mceite mee -de auto's netjes achter elkaar te 'houden. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Zierikzeeveteranen - Neptunus 1-1; P.T.T. - P.Z.E.M. 0-0. Heden (dinsdag)avond wordt ge speeld; Rijkswa Jerstaat - Zeelandia. aanvang 19.15 uur, en morgenavond (woensdag): Smit Bolnes - C.W.S. en Van Akens Bouwbedrijf - Van der Wekken, aanvang 19.15 uur. KORFBAL ZSC-WIK II 4-2 Nadat de wedstrijd enige minuten te laat was begonnen kregen de toe schouwers een aardige wedstrijd te zien. welke van het begin af span nend verliep. Beide partijen streden om de puntjes. ZSC wilde zijn lei dende positie niet in gevaar brengen en speelde de eerste helft voor de wind. Maar WIK voelde er kenne lijk niets voor om de achterstand van 3 punten op de leider te laten vergroten. ZSC was iets sterker door het wind-voordeel. Na 17 mi nuten wist Lou Lauwerse te scoren voor ZSC (1-0), maar tot de rust kwam hierin geen verandering meer. Na de rust kwam WIK iets meer in de aanval, maar toch waren de par tijen vrijwel 'tegen elkaar opgewas sen. Eerst 20 min. na de rust wist K. Bouterse met een woip van lange afstand de stand op 2-0 te brengen. Na de vakwisseling een overwegend sterker WIK. In de 23ste min. miste Ber-revoets voor WIK een strafworp maar twee min. later zorgde J. Kort ■met een fraaie doorloopbal voor 2-1. Het spel werd hierna feller en WIK streed 'hard voor de gelijkmaker. In de 30e min. ontstond echter aan de andere kant een fraai doelpunt door Bezuijen (3-1). WIK gaf zich even wel nog niet gewonnen. Het was D. Feijtel die uit een strafworp de stand op 3-2 bradht. De laatste 10 min. verliepen bijzonder spannend en I min. voor het eindsignaal maak te C. Elen'baas 4-2 met een doorloop bal. Zodoende wist ZSC in deze spannende wedstrijd'de puntjes thuis te 'houden. DUIVENSPORT P-V. „Zierick" - Zierikzee Wedvlucht uit St. Dénis (322 km). Wegens slecht weer werden de dui ven gelost maandag om 5.30 uur. Aankomst eerste duif 9.16.10. In con cours 65 duiven. C. Seijbel 1, 2, 3, 9, 10; J. Kaaij- stelcer 4, 6, 17; Jac. Verwijs 5, 8; P. Flikweert 7, 11, 14; J. de Man 12; d.,Welle 13; A. Timmerman 15, J. P. Verwest 1, 8, 12; A. Hage- steijn 2; v. Feleüs-v. Westenbrugge 3, 5, 6. 10, II; L. v. d. Hoek 4, 9, 13; J. Wiltenburg 7. Wedvlucht uil Sint Vincent. Af stand 980 km. Gelost vrijdag 14.15 aankomst eerste duif zondag J. Verwest 2; uur; 8.20 uur. C. J. Dalebout J. Wiltenburg 3. Woensdagavond inkorven Zijpe; donderdagavond Ohateauroux (van 6 tot 6.30) en Creil. Een 42-jarige man in Los Angeles James Harris, wordt beschuldigd van moord na een 'brand waarbij zondag vier jongens om het leven kwamen, onder wie zijn zoon. Harris had na een echtelijke twist gedreigd het huis in 'brand te zullen steken. Negen kinderen weiden door de hespita van de vuurdood gered. Groot visgewicht begin mosselseizoen ZIERIKZEE BRUINISSE, 24-6. Hot begin van een mosselseizoen is zel den zo vlot verlopen als het begin van dit seizoen 1963-1964. Vorige week kregen de kwekers gelegenheid 'hun monsterpartijen in i te leveren. Daarvan werd grif ge bruik gemaakt, want verschillende 'kwekers beschikken over leverbare partijen consumptiemosselen, zowel op de percelen in Zeeland als op de Waddenzee. De kwaliteit is momenteel buiten gewoon goed, want men hoort spre ken van een visgewicht van 35 kg. voor Waddenzeemosselen. Natuur lijk wil dait niet zeggen dat alle aan gebeden monsters 'dat 'gewicht halen, maar het geeft een indruk van de goede kwaliteit die .de mosselen op het ogenblik 'hebben. Verheugend is ook dat de mosselen uit Zeeland 'eveneens prima voor de dag komen, want hier hoort men van een visge wicht van 28 kg. Op deze goede kwaliteit komen de orders natuurlijk ook zonder aarze len binnen en deze week zal de aan voer dan ook goed op gang 'komen. Deze levering begint vandaag (dins dag). Deze foto loont de zeer sterke Saturnus aandrijfraket, die dezer dagen een geslaagde proefvlucht maakte boven Ca pe Canaveral. Het 470 ton we gende gevaarte ondervond geen hinder toen één der acht mo toren opzettelijk werd stopgezet Ingezonden mededeling Vincent met J. 16. Concours uit St. 27 duiven. A. M. Berrevoets 1; A. Timmer man 2; H. Slagboom 3; A. Flikweert 4, 5. A.s. donderdag inkorven voor Cha- teauroux (556 km) en voor Noyon (239 km). Fondclub Schouwen-Duiveland Uitslag wedvlucht Sint Vincent. Afstand 980 km. Gelost vrijdag om 14.15 uur. A. J. IJzelenberg, Bruinisse 1, 7; T. M. Dalebout, Nieuwerkerk 2; Ph. Steketee, Bruinisse 3, 6; C. J. Dale bout, Zierikzee 4; J. P. Verwest, Zie rikzee 5, 10, 14; J. Wiltenburg, Zie rikzee 8; A. Timmerman, Zierikzee 9; A. J. Flikweert, Zonnemaire 11; H. Slagboom, Zierikzee 12; Fr. Maijs, Zierikzee 13. A.s. donderdag inkorven Chateau- roux in alle inkorflokalen. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Wedvlucht uit Noyon. Afstand 241 km. Gelost om 6.15 uur; aankomst eerste duif 9.30 uur. MARKTBERICHTEN Graanbcurs Rotterdam. ROTTERDAM, 24-6. Zomergerst tot f 27,25, haver tot f 25,50. Groene erwten f 31-39, schokkers f 35-48, franco Rottendam. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 24-6. Op de Utrechtse paardenmarkt wenden aangevoerd 263 dieren. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 1000 tot f 1250; werkpaarden f 900 tot f 1200; oude paarden f 700 tot f 1050; 3-jarige paaiden f 700 tot f 1000; 2-jarige paarden f 600 tot f 800; veulens f 250 tot f 550; 'hitten f 600 tot f 800. Slach'tpaarden per (kg. slachtgewioht f 2,30 tot f 2,60; jonge sladhtpaarden per 'kg. slachtgewidht f 2,60 .tot f 2,80. De handel was willig. Vette kalverenmarkt Barneveld. (In guldens per kg. levend gewicht). Aanvoer 925 stuks, handel vlot. Prijzen: le kwal. 2,85-3,10; 2e kwal. 2,60-2,80; 3e kwal. 2,35-2,50; top- 'kwal. tot 3,35. motors bij Zierikzee Gladde ontsnapping PRINCETOWN (Engeland), 24-6. Drie gevangenen van de Dartmoor-gevangenis in Enge land zijn in een tankauto ont snapt. Zij sprongen op de auto reden in volle vaart door de hekken en verdwenen uit het gezicht. Vijf kilometer verder verlieten zij de tankauto en verborgen zich in de heide langs de weg. Bij de nadering van een personenauto, dwon gen zij deze te stoppenDe bestuurder werd er uit ge sleurd en de mannen zetten hun vlucht voort. De drie ont snapten zijn tot langdurige gevangenisstraffen veroor deeld. Plannen voor een permanente landbouwmanifestatie Dirigent Von Karajan in Nederland SCHIPHOL, 24-6. Irt een gehuurd vliegtuig is de Oostenrijkse dirigent Herbert von Karajan uit Wenen op Schiphol aangekomen. In het kader van het Holt and Festival zal hij woensdag -26 juni in Soheveningen en donderdag 27 juni dn Amsterdam het Berlijnse philharmonisch orkest dirigeren. Vrijdag 28 juni zal hij ons land weer verlaten. DEN HAAG, 24-6. Er bestaan plannen tot het inrichten van een permanente manifestatie van de Ne derlandse landbouw in zijn ruimste verschijningsvorm. Op deze wijze wlil men iets doen tegen de tussen landbouw en niet-agrariërs ontstane vervreemding en 'bij de niet-agra- riërs begrip scheppen voor liet eco nomische en sociale nut van de to tale landbouw en o.in. de daarop geënte industrie en 'handel. Op een stuk grond van 150 hect aren wil men een akkerbouw-, een veehouderij- en een tuinbouwbedz-ijf doen exploiteren en temtoonstellings- paviljoens doen neerzetten, ten be hoeve van de met de landbouw ver bonden industrie, organisaties, on derzoekinstellingen, onderwijs enz. Dit geheel zal in een toeristisch gunstig gebied moeten liggen. Een ideale plaats van vestiging menen de plannenmakers te hebben ge vonden in Oostelijk Flevoland, vlak bij El burg. Als alternatief hebben zij dan nog een in de buurt van het te reconstrueren verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht te stichten re creatiegebied achter de hand. Be halve prüdukfcie, verwerking en af zet van landbouwprodukten, wil men ook de cultuurtechniek, de gewas- senveredeling en nog allerlei andere aspecten van de landbouw laten zien. ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON door W. Geldof KERKNIEUWS Oost-DuitslamI weigert synodeleden de toegang BERLIJN, 246. De synode van d'e Unie van de Duitse Evangelische Kerk, die in Oost-Berlijn zou bijeen komen1, vergadert sinds maandag zonder de Westdiuitse synodled'en omdat de Oostberlijnse (grenspolitie hen, de toegang heeft geweigerd. De praeses van de Weslfaalse kefk, ds. W-i'lm, werd zondag reeds tegenge houden. Hem werd te verslaan ge geven dat de Evangelische Kerk zich door een verdrag over de zielzorg onder de militairen mot de regering to Bonn in tweeën- heeft gespleten. Tot de Unie 'behoren in Oost-Duits- land -de kerk van Berlijn-Branden- 'burg, de 'kerkprovincie Saksen, de Pommersc kerk, de Silczische kerk en de Evangelische Landskerk An- halt, in West-DuiIsland de Wcst- .Paaiisa cm Ho Rijnse, kerk. Begonnen er betere gevoelens dn Kees Almekind'erg wakker te wor den? Maar nog gaf hij zidh niet ge wonnen. „Het spyf me, dokter! Maar ik voel er weinig voor nóg een-s door haar het huis uitgestuurd te wordten en d'an nog uitgelachen te worden bovendien. U -ként moeder niet!". De arts keek Kees sdherp aan. „U vergist U! U kent W eigen moeder niet! U denkt, dat ze zo 'keihard ds, als U zelf graag zoudfc zijn! Daarom bent U bang voor haar. U weet niet, dat één vriendelijk woord van uw kant voldoende zou zijn om haar te helpen". „Jazeker!" mokte Kees. „Dat is nou net de omgekeerde wereld! Wie onrecht is aangedaan moet óók nog de teerste zijn om 'het weer goed te maken. Ik moet zeggen, dat ik 'dat nog rnooit heb gehoord!". „Hebt. U 'dat nog nooit gehoord? Dan hebt U zéker -de naam van Christus óólc nooit 'gehoord? Kij'k eens, meneer Almckinders, uw per soonlijke -overtuiging ken- ik niet, maar U zult mij inoefen nageven, dat het van (groter karakter getuigt over aangedaan onrecht heen te slappen dan dal ndet le doen. En dam nog wat. Wie denkt U, dat door die ongelukkige geschiedenis méér heeft geleden, U of uw moedor?". „Ik zal er eens over denken!" 'be loofde Kees. „Ik -moet. „U moet onmiddtel'lij'k met mij mee! Kom, kom, een man gaat de moeilijkheden miet -uit de weg. Niet eerst wekenlang over deze zaak gaan tobben en het U zelf óók nog eens extra 'lastig maken. Meegaan, nu di- retót!". „Is het zó ernstig, dokter?". Hij was nu tóch geschrokken. „Gelukkig niet. Maar U ziet, dat U tóch van plan bent te gaan. Ga dan nü!". Even streed Kees een zware strijd togeni zichzelf. Toen dacht hij aan die nacht', dat hij de smokkelroute dor Pauwols 'had gevonden en óólc niet zichzelf had kunnen wre ken. Hij -ging. Er wag nas niets veranderd aan hot oude, bekende huis, toen Kees die -in zijn auto achter die van de dokter aanreed, het erf opdraaide. Toen hij uitstapte, bleef de ander zitten, gebaarde dat 'hii dóór moest lopen. Hij was nog geen slap verder of daar ging de deur a'l open. „Kees!". „Cor!". Broer en zuster omarmden elkaar even, toen, gingen ze naar binnen. „Hoe iisi hot met moeder?". „Och, dat. wordt steeds erger. Waoht, ik zal vragen of de dokter thee wil drinken, waoht maar even". ■Maar Kees, die nu maar direkt de beslissing wilde, liep door naar dte kamer, waar hij moeder wist en klopte op de deur. Vóór hij naar binnen ging' wilde hij die oude sten horen-, „Is daar iemand?". Toen deed hii d'e deur open en stapte naar binnten. Moeder en zoon keken elkaar aan, voor 't eerst sinds jaren. Even meende Kees de trekken van haar -gezicht te zien verstrak ken; even maór. Dan begonnen haar Hippen te beven en siak ze haar hand uit, na'ar d'e zijne. Dat was voldoen de. Met één stap was Kees bij haar bed, bukte zidh over haar en kuste haar, voorzichtig alsof ze een klein kind was. Wat was ze vermagerd en rimpelig 'geworden, zijn moeder! Er 'trok een floers voor zijn ogen-, maar het was nog-dezelfde stem, al leek ze voor hem heel uit de verte te 'komen Zo. m'-n zcun, ben je daar? Is Jannie niet meegekomen?" Hij moest zidh eveni (herstelilieik „Nee moeder, die is niet goed van daag. Ze heeft het al een paar dagen niet gemakkelijk". „Watwat scheelt er aan?". Hij schaamde zich, dat ze het niet wist, dat zelfs dit kon gebeuren zon- der haar. „We verwachten over een poosje onze eerste, moeder", zei hij onzeker. Maar dan, ineens weer Jon gensachtig, voegde (hij er aan toe: „Je dacht zeker; word ik nou nog ooit grootmoeder of nooit?". Pas op dat ogenblik zag hij van tussen haar grijze wimpers twee tranen rollen. Do eerste.... EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5