Reeds in 1863 werd lans gebroken voor loonbedrijf Leer ze jong de waarde ven 't geld echte ANKER, Zierikzee Bouwplaten plakt u met VELPON vanCeta-Bever'^g' Vuil sikkel lol gruuntank in Zeeland ZIER1KZEE. 24—6. In de ontwik keling van het oogsten en dorsen van graan is duidelijk een drietal perioden te onderscheiden, een pe riode van vele eeuwen waarbij dit met de hand geschiedde, één tussen de beide wereldoorlogen en één van af de tweede wereldoorlog tot he den. Tot het eind van de negentien de eeuw vond de graanoogst vrij wel met de hand plaats. Het gewas werd gesneden of gemaaid met de sikkel of met de zicht met welhaak. De sikkel, een sterk gebogen, spits toelopend getand mes met houten handvat, werd hoofdzakelijk in het zuiden van ons land gebruikt. Afdus enkele gegevens die wii ont lenen aan c-en artikel van dr. ir. C. W. C. van Beekom, onder de titel „Van sikkel tot graantank" in 'het zojuiït verschenen „Zeeuws Tijd schrift". In andere delen van het land en. ock wel in Zeemvsch-Vlaan deren was de zicht met de welhaak. een zeis met een vrij korte steel en een haak, bekend. De Zeeuwen •noemden dit gereedschap „pik en pikhaak", welke benaming zijn oor sprong vindt in Belgisch Vlaande ren. Zowel bij het maaien met de sikkel als met de zicht met welhaak werd het graan op schoven gelegd die 'later met de hand werden ge bonden en aan hakken werden 'ge plaatst In zijn zeer lezenswaardig artikel beschrijft de heer Van Beekom hoe de eerste wedstrijd voor graanmaai- machincs in 1875 door de Z.L.M. ge organiseerd werd te Kruiningen. De sc hovenlbmder aan de graanmaaicr verbonden, deed in 1878 in Zeeland zijn intrede ter gelegenheid van een •internationale wedstrijd op de hof stede „Molembaix" te Grijpskerke 29-31 juli 1878. In 1883 waren er 28 graan maaiers, welk aantal toenam tot 38 stuks in 1904. Na de eerste wereldoorlog viel een versnelde ont wikkeling waar te nemen. Terwijl •in- 'het begin alleen paardebinders werden gebruikt, die door een groot loopwiel werden aangedreven, kwa men later de binders met opgebouw de motor en tenslotte de trekker- bind'ers, waarbij de snijbreedte steeds groter werd. In 1940 waren in Zeeland 1.610 graanmaaier-zelf- •binders, terwijl dit aantal 2.266 in 1950 bedroeg. Het dorsen Uitvoerig behandelt de schrijver vervolgens de mechanisatie van het dorsen, welke dateert van het mid den van d'e negentiende eeuw. Daar voor vond dit op zeer uiteenlopende wijze in handwerk plaats. De oudste vorm van dorsen vormt het gebruik van stokken, later kwamen de dors- ylegel of misschien de geselsteen £en' schuinstaande zware steen of Ingezonden mededeling ijzeren plaat waai op de tarwe werd uitgeslagen. Van de mechanische ap paratuur noemt de schrijver de handdorsmaehine en de paardedors- machine, aangedreven door een tred- of rcsmolen. De eerste stoomdors- machine deed in 1854 in „De Wilhel. minapolder" zijn intrede. Misschien is dit de eerste stoomdorsmaehine in Nederland geweest. In 1893 en 1904 waren er in Zeeland achtereen volgens 24 en 20 stoomdorsmachines en 442 en 894 paardedorsmachines. Met de graanmaaiers en dorsmachi nes had de mechanisatie in de lan3- bcuw zijn intrede 'gedaan. Samenwerking Belangwekkend cok is, dat in het midden van de vorige eeuw over vormen van samenwerking werd ge sproken bij het gebruik van land bouwwerktuigen. In het verslag van da Zeeuwse Landbouw Maatschappij ever het jaar 1863 wordt hierom trent onder meer het volgende op gemerkt: „Van groot belang zou het zijn dat men in verschillende delen van ons gewest lieden vond, die zich de meer kostbare machines en werk tuigen aanschaften, teneinde daar mee bij de landbouwers rond te gaan wier bedreven te klein zijn om de kosten van die werktuigen te kun nen dragen". Hier wordt een lans gebroken veor het loonbedrijf, dat zich in middels zodanig heeft ontwikkeld •dat wij het in onze agrarische sa menleving eenvoudig niet meer kun nen wegdenken. Na een beschrijving van de periode tussen de eerste en tweede wereldoorlog beschrijft de heer Van Beekom in het slot van zijn artikel de opmars van de maai dorser, na de tweede oorlog, in ons land. In 1950 waren er in Zeeland 316 maaidorsers, terwijl dit aantal steeg tot 591 machines in 1955, 791 in 1960 en 909 in 1962. De maaidorsers met graantank, de zelflossende wagens, de drooginstallaties en silo vormen thans een gesloten arbeidsketen, die een indrukwekkende investering be tekent alleen al van f 24.000.000, voor maaidorsers in Zeeland. KERKNIEUWS Zomervergadering Generale synode Ned. Herv. Kerk DRIEBERGEN, 24-6. De Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk is voor haar zomervergadering op „Heydepark" te Driebergen bij eengekomen. Na de opening door praeses ds. P. G. van den Hooff, be handelde de Synode een aantal kerkordélijke oangelegenheden. Allereerst de voorstellen tot wij ziging van de ordonnanties 15 en 18 ever het diaconaat. Deze wijziging komt voort uit besprekingen, die plaats vonden tussen leden van de algemene diaconale raad en van het hoofdbestuur van de federatie van diaconieën. Het was gebleken, dat hot niet gewenst was, dat beide li chamen hun arbeid afzonderlijk voortzetten. Besloten werd dat er een landelijk orgaan zal komen, dat de naam zal dragen van „Generale Diaconale Raad", dn elke kerkpro vincie 'komen provinciale diaconale vergaderingen, terwijl jaarlijks een landelijke diaconale vergadering plaats vindt. De synode besprak vervolgens het jaarverslag 1963 van de Raad voor •de Zending en van de Gereformeer de Zendingsbond. Dit jaarverslag noemt als belangrijkste feit van dit jaar voor de geschiedenis van de be trekking van de raad met de arbeid voor kerk en zending in Indonesië en Niemv-Guinea het akkoord van de regeringen van- Indonesië en Ne derland omtrent de toekomst van het betwiste gebiedsdeel. Meer dan iets anders heeft dit de aandacht van 'de raad in beslag genomen. Daarnaast werden de taken in Afrika uitgebreid en gepreciseerd. Het verslag wijdt een uitvoerige be schouwing aan de verhouding met Indonesië. Het aantal zendingsarbei ders bedroeg begin 1963 nog 11, aan het eind van dat jaar 9. Verscheide ne Indonesische kerken verzochten reeds om zendingspredikanten. De Raad van de Zending spreekt in hét Russische paarden ruilen voor Nederlands rundvee AMSTERDAM, 24-6. Enige dagen geleden arriveerde in de haven van Amsterdam het eerste transport Rus sische rijpaarden, hetgeen het be gin moet worden van een regelma tige invoer, in ruil voor Nederlands stamboékvee. De nu aangekomen eerste zending bestaat uitsluitend uit rij- en spring paarden. die ongeveer 8 maanden in training waren en door de heer R. C. der. Hartog, Amsterdam, Sohel- lingwoude, op de diverse stoeterijen in de Sowjet-unie zijn geselecteerd. Voor 55 jaar.... NOORDGOUWE. In deze gemeen te is belangrijk minder vlas xiitge- zaaid dan in vorige jaren. Het ge was is doorgaans goed. Men ver wacht maximumprijzen van 180 per gemet. Z1ERIKZEE. De inmiddels konink lijk goedgekeurde schietvereniging „Zierikzee" hield in sociëteit „Con cordia" de tweede algemene verga dering. BROUWERSHAVEN. Met een jaarlijkse contributie van 0,10 per lid per jaar, werd alhier opgericht de vereniging „De Kolenbond". DREISCHOR. Medio juli zal de nieuwbenoemde burgemeester de heer E. H. P. van Nahuys zijn in tocht in de gemeente maken. ZIERIKZEE. In de Kinderstraat, bij het post- en telegraafkantoor is een nieuw gebouw gesticht, dat be stemd is voor de vestiging van het Leger des-Heils nier ter stede. ZIERIKZEE. Alhier arriveerde de sleepboot „Alexander" met een 200- tal passagiers uit Antwerpen. BURCHSLUIS. De eerste zinking met betonstukken vond plaats aan de vooroever van Koudekerke. ZIERIKZEE. In een gehouden plech tige buitengewone zitting van de ar- rondissements-rechlbank vond de installatie plaats van de nieuwe sub stituut-officier van justitie mr. W. P. R. Bonman. SEROOSKERKE. Voor het eerst sinds mensenheugenis, is er thans geen bewoner van het armhuis. verslag de hoop uit, dat er een nieuwe samenwerking met Indone sië tot stand zal komen, al is men er zich van bewust, dat de arbeid der zending niet zal kunnen worden voortgezet, daar waar zij de laatste jaren is afgebroken. Er zal een ge heel nieuwe 'benadering van de taak der zending in Indonesië moeten worden gezocht. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling WITTE KRUIS DE PIJNSTILLER Fijn op vakantie! Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar.(poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, erv daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS uit voorraad leverbaar bij: Afkondiging Winkelsluitings- verofdening Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat gedu rende drie maanden op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld de Verordening tot zesde wijziging van de Winkelslui tingsverordening I der gemeente Zierikzee, vastgesteld bij raadsbe sluit dd. 30 mei 1963, nr. 3, houdende aanwijzing van een halvedagsluiting op maandagmorgen voor de horloge makers en juweliers. Deze verordening treedt in wer king op 26 juni 1963. Zierikzee, 25 juni 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Sclieepvaartberichten Ampenan, 22-6 van Port Swetteniham naar Singapore. Korenia (t.), 23-6 te Perthamboy. Zafra (t.), pass. 22-6 Muscat naar Rotterdam. b Engeland 'heeft de Tsjechoslo- waakse regering verzocht, een der de secretaris van haar ambassade in Londen terug te roepen. Hij wordt beschuldigd van spionage. a De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft maandag bekend ge maakt, dat Noorwegen en Zwitser land zijn toegetreden tot 'het consor tium voor hulpverlening aan Tur kije en dat daarmede 'het aantal lan*- den, dat steun wil verlenen aan het vijfjarige ontwikkelingsplan van Turkije, op veertien kwam. Flitsen uit het buitenland m Tass meldt dat Chroesjtsjef zon dag naar oost-Duitsland gaat. De Russische premier gaat aan het hoofd van een belangrijke delegatie naar ocst-Berlijn in verband met de vie ring van de zeventigste verjaardag van de communistenleider- Walter Ulbricht. LONDEN. Het populaire Britse zondagsblad „News of the World" meldt dat het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (de F.B.I.) 'n onderzoek 'instelt naar een eventu eel chantage-aspekt van de zaak- Picfumo, waarbij een internationale chantagegroep zou zijn betrokken. HOCKENHEIM. De Duitse ama teur-coureur Hednz Schreiber uit Adenau is zondag tijdens nationale races voor het Duitse toerwagen- kampioenschap op de Hockenheim- ring om het leven gekomen. De cou reur raakte in een van de scherpe 'bochten van de baan en botste tegen een boom. In het ziekenhuis over leed Schreiber aan zijn verwondin gen. LISSABON. De kurkfabniek van een grote exportfabriek dn Cacilhas bij -Lissabon is afgebrand, waarbij 7.500 ton kurk een prooi der vlam men werd. LONDEN. Geestelijken van een Anglicaanse 'kerk dn Londen hebben dé direkteur van de raad voor de dierenbescherming, Edmund Mac- Michael, uit het godshuis gezet toen hij tijdens een dienst die eenmaal per jaar wordt gehouden om dieren te zegenen opstond en luidkeels pro. testeerdë. BEIROET. Volgens radio-Bagdad zijn 28 communisten in Irak geëxe cuteerd. Zij waren veroordeeld voor hun aandeel in het bloedbad van Kirkoek van 1959, aldus een verkla ring van. de militaire gouverneur van NcordLTrak. TULSA. Een vrijend paartje, dat zich steeds in de onmiddellijke na bijheid van parkeermeters opstelde, wekte de achterdocht van een toe schouwer. Toen deze wat dichterbij kwam hoorde hij' gerinkel van geld stukken. De gewaarschuwde politie vond het paar in het bezit van een valse sleutel en honderd dollar aan muntstukken. NIEUW DELHI. Twee Amerika nen en twee Nieuw-Zeelanders heb ben op 5 juni de „onmogelijke" 6.810 meter hoge berg Kangtega in de na bijheid van d'e Mount Everest be klommen, aldus is uit Ndeuw Delhi vernemen. KARATSJI. President Soekarno van Indonesië is maandag voor een officieel bezoek van drie dagen per vliegtuig in de Pakistaanse 'hoofd stad Karatsji aangekomen. Straalja gers van de Pakistaanse 'luchtmacht begeleidden het toestel van de pre sident op het l'aatste gedeelte van zijn vlucht. LOURDES. „Le journal de la grot- te de Lourdes" meldt dat de rooms- •katholi'ëke kerkelijke autoriteiten dfe genezing te Lourdes van een Franse vrouw als een wonder erkend' heb ben. Ginette N'ouvel leed aan een leverziekte, die als ongeneeslijk be schouwd wordt. In 1954 zij was toen 26 jaar werd' zij onderge dompeld in het water voor de grot waar Maria verschenen zou zijn. De artsen stelden later vast dat zij ge nezen was. ANTWERPEN. De Nederlandse CaltexVloo't heeft haar nieuwe vlag- gesohip gekregen: de „Cal'tex Neder land", een trotse 48.000 tonner, die voorlopig zal worden ingezet op het traject naar Libanon. STAD EN PROVINCIE NIEÜWERKERK De bejaardenreis Voor deelname aan de reis met de bejaarden op 4 juli a.s. is nog gelegenheid tot opgeven tot 1 juli a.s. Alle bejaarden die in dit jaar nog 65 jaar oud worden, kunnen zich opgeven bij de secretaris, Una- svraat 23. De collecte voor 'het Ned. Rode Kruis heeft alhier f 637 opgebracht, waarvoor dank aan de milde gevere. SIRJANSLAND Schooljeugd bezocht Brabant Het jaarlijkse schoolreisje, dat vrijdag jl. werd gehouden ,was voor de kinderen zonder twijfel een at tractie en zal nieit vlug vergeten worden. Ouder gewoonte werden de kinderen door ouders en belangstel lender. uitgeleide 'gedaan toen ze al vroeg in de morgen de reis begon nen. met een luxe touringcar van de firma Van Oeveren. Het doel van de reis was een gedeslte van Bra bant. Allereerst werd halt gehouden in het bekende Liesbos. Hier kon men naar hartelust genieten, dank zij het zonnige weer. Een prachtige gelegenheid was hier ook de maal tijd te gebruiken temidden van het mccie natuurschoon. Inmiddels was het tijd om de reis voort te zetten. Deze voerde naar het mooie dieren park in Tilburg. Een groot aantal dieren, waarbij allerlei soorten vo gels, werden bezichtigd, waarbij 'het hcofd der school, de heer Heult*, de nodige toelichting gaf. Bovendien kreeg de grote speeltuin de nodige aftrek. Een attractie op zichzelf was te zien op de verdere tocht, toen men door Oisterwijk reed, waar alles in feesttooi was i.v.m. het 750-jarig toestaan. In dit zo natuurschone ge deelte van Brabant was er heel wat te beleven. Er «werd hier gespeeld, bosbessen geplukt en men kreeg zelfs de gelegenheid een eekhoorn van heel dichtbij te bewonderen. In middels was het al ver in de middag en moest de terugreis worden be gonnen. Een paar uur werd nog doorgebracht in de gemeentelijke speeltuin van Bergen op Zoom. Het was ongeveer 9 uur toen men te Sirjansland arriveerde en nog een rondje rond het dorp reed om bij het schoolgebouw te stoppen. Dit bracht als vanzelf weer heel wat mensen op de been die getuige wil den zijn van de 'blijdschap der kin deren. Tenslotte sprak de heer Heule een woord van dank tot de chauf feur, de heer Kiezenberg. Voldaan over hetgeen genoten werd keerden de kinderen huiswaarts. Veel rol in aardbeien KAPELLE, 246. Er 'komt op het ogenblik zeer veel vruchtrot voor in de aardbeien op Zuid-Beveland. Als gevolg van de vele regen in de af gelopen week. Op sommige percelen is geen gezonde vrucht meer over gebleven. Voor de betrokken telers is het een grote strop, wamt er wordt rekening gehouden met een gemid delde oogstreduktie van 30 tot 40 procent ten gevolge van het rot. Op Zuid-Beveland zouden 300 tot 400 ton aardbeien verloren zijn. In geen jaren is 'deze plaag opgetreden in een omvang zoals thans het geval is. Ouilers en kinderen „Ik hoop, dat u het mij niet kwa lijk neemt, maar ik meen er toch goed aan te doen u er op attent te maken", zei de schooljuffrouw tegen de moeder, die zij even bij zich ont- boden had. „Ik heb al verschillende keren gemerkt, dat uw zoontje met vrij veel geld in zijn zak loopt. Weet u daarvan?" De moeder trok verwonderd de wenkbrauwen op. „Wat noemt u veel geld?" informeerde zij. „Nu, voor een kind van negen jaar vind ik het bezit van zo'n gulden of vijf wel ivat buitensporig". De moeder haalde de schouders op. „Och, hij moet toch wat geld in zijn zak heb ben om zo nu en dan iets te kun nen kopen als hij dat wil", verdedig de zij zich. „Op die manier leert hij met geld omgaan!" Er trokken een paar rimpels in het voorhoofd van de schooljuffrouw „Ja, zo kan hij met geld omgaan", zei ze langzaam. „Maar hij leert niet de waarde van het geld kennen als hij over zoveel geld beschikt". Nutteloos gesprek „Och, het hangt er maar vanaf wat u veel geld noemt voor een jon gen van negen jaar. U moet niet vejgeten, dat de tijd van een cent snoep voorbij is en dat snoep of een stukje speelgoed tegenwoordig veel meer kost dan vroeger". De juffrouw antwoordde slechts: „Tja, ik vond het mij plicht u op de hoogte te stellen. De andere kin deren in de klas lopen namelijk niet met zoveel geld in hun zak rond. En ik vind het ook niet leuk, wanneer er jaloezie onder de kinderen uit ontstaat". De moeder haalde de schouders op. „Och, dat moet ieder toch voor zich zelf weten hoeveel zakgeld hij zijn kind wil geven!" Het gesprek liep op niets uit. De juffrouw kon de moeder niet aan het' verstand brengen, dat ze foutief handelde en dat haar kind de waar de van geld niet leerde kennen, wanneer hij reeds op zo'n jeugdige leeftijd en zonder er enige moeite voor te doen over zoveel geld kon beschikken dat hij alles wat er in zijn hoofdje opkwam kon kopen. Wat moest er later van zo'n ventje terechtkomen? Wanneer het noodlot zou willen dat hij het eens niet zo goed kreeg op financieel gebied, dan konden daar nog wel eens nare ge volgen uit voortvloeien, terwijl het kind er cliep ongelukkig door zou kunnen worden. Met vijftig cent op stap Enige weken na .dit gesprek ging de klas op schoolreisje en het werd een prachtige zonnige en gezellige dag. Ze waren naar een dierentuin gegaan en de kinderen hadden zich kostelijk geamuseerd. In het resiau- rat ivaar ze allen op een glaasje limonade werden getracteerd, stond een grote metalen molen met an sichtkaarten. De kinderen dromden er omheen, want het waren zulke leuke plaatjes met dieren er op. Van een afstand keek de juffrouw glim lachend toe. In de circulaire, die aan de ouders was gezonden, stond dat men de kinderen maximaal vijftig cent mee mocht geven, waarvoor ze dan tij dens het reisje iets konden kopen. Natuurlijk waren er verschillen den die kaarten uitzochten. Bobby stond met een aantal kaarten in zijn hand en bekeek ze aandachtig. „Vind je ze mooi Bobby?", vroeg de juffrouw. „Nou!" knikte het ventje met twinkelende ogen. „Wat kosten ze juf?" informeerde hij. „Een kwartje per stuk Bob". „Een kwartje?" Hij keek haar verwonderd aan, keek nog eens naar de kaarten en zette ze toen weer keurig in de molen. „Neen, dan doe ik het niet!" verkondigde hij met nadruk. Hij leerde rekenen „Waarom niet?" wilde de juf frouw weten. „Dat vind ik duur! Ik had vijftig cent", rekende hij haar voor. „Ik heb een ijsje van twintig cent gekocht en als ik nu die kaart koop, dan houd ik maar vijf cent over". Hij schudde nogmaals het hoofd. „Een kwartje is een boel geld juf", zei hij met een ernstig gezicht je naar omhoog. De juffrouw moest even lachen. „Hoeveel zakgeld krijg jij, Bobby?" vroeg ze. „Een kwartje in de week juf. Maar dan moet ik, 's zaterdags middags boodschappen doen voor mamma. Als ik dat niet doe, dan krijg ik een dubbeltje en geen kwartje. En als ik in de week nog wel eens iets voor mamma doe, dan krijg ik er soms vijf cent of een dubbeltje bij". De juffrouw moest denken aan het gesprek dat ze een paar weken daar voor met die moeder had gehad en onwillekeurig keek ze naar dat jon getje. Ze vond hem temidden van een groep afgunstige kinderen. De bon vivant zat achter een levens grote sorbet met enkele duur ge kochte souvenirs in zijn hand, waar van er al een was stukgevallen, en uit zijn jaszak staken wel vijf an sichtkaarten. Die had natuurlijk weer tien keer zoveel van huis mee gekregen. In gedachten verdiept zat de juf frouw op een stoel. Als ouders toch eens beseften hoe belangrijk het is, ijkinderen al jong de waarde van geld te leren kennen. We mogen toch niet allemaal verioachten, dat ze later in het leven rijkaards zullen worden en ook dan is het zo goed, dat ze weten wat een kwartje toaard is, dat ze weten hoe er voor moet worden gewerkt en wat ze er als tegenpres tatie voor mogen verwachten. Ingezonden mededeling neem de voordelige grote tube. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER „Kapitein Williams!" galmt de sonore stem van de monnik door de holle gang. Williams springt snel achteruit, het pistool nog steeds op Aram gericht. „Waarom bedreigt u deze man?" ver volgt de monnik op strenge toon. „Omdat hij en zijn vrienden mij in de weg staan in de strijd om het leven van mijn vrouw!" „Je vergist je", zegt Aram scherp. „Wij willen slechts verhinderen, dat je in je verblindende angst nog meer misdaden be gaat, Williams!" „Bovendien heeft het geen zin nog lan ger voor haar leven te vechten", zegt de monnik ernstig. „Hoezo....? Wat bedoelt u, broeder?" stamelt Williams. Hij komt langzaam op de monnik toe. „Waarom heeft het geen zin meer voor haar te vechten! In Gods naam, spreek!" kreunt hij, de geestelijke bij de schouder grijpend. „Zij is stervende. Het is alsof de reusachtige gestalte van de kapitein ineenschrompelt bij deze woor den. Dan stormt hij weg, in de richting yan de geheime kamer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2