PRES. KENNEDY BEGON TIENDAAGSE EUROPESE REIS Koninklijke belangstelling bij herdenking oprichting Kon. Luchtmacht Axel 750 jaar stad Gevecht aan grens van Jemen Franse vloot uit NAVO teruggetrokken Weer moord op neger in de V.S. Mr. Toxopeus eens met basisprogramma Arrestaties van negers in Mississippi Voortzetting van concilie en oplossing van sociale problemen Huldiging ruimtevaarders op Rode plein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Manuring 24 juni 1963 119e jaargang No. 19398 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 011 tO-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,SS, per week 3S cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. in au nummer: Reisjes roil en naar Schoutven-Duiveland BONN, 24—-6. President Kennedy is -zondag zijn reis door Europa, die tien dagen zal duren, in West-Duits- land begonnen. Hij landde zondag ochtend op het vliegveld van Keulen waar de Amerikaanse president door bondskanselier Adenauer en diens ministers werd verwelkomd. Terwijl Kennedy het vliegtuig verliet klon ken saluutschoten. Langs de weg van het vliegveld naar de stad stonden vele Westduitsers om de president, die was vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, toe te jui chen. Bondskanselier Adenauer zei in een 'begroetingstoespraak het bezoek van de president van de Verenigde Staten te 'beschouwen als een be langrijke politieke daad in het be lang van de een'heid van het weste lijk bondgenootschap. In z'n antwoord zei Kennedy: „Wij zijn bondgenoten en de enige oorlog die wij zoeken is die tegen armoede, honger, ziekte en onwetendheid. Uw vrijheid! is onze vrijheid en iedere aanval op uw grondgebied is een aanval op ons". In Keulen woonden Kennedy en Adenauer een hoogmis bij. Beide staatslieden reden 'later naar Bonn, waar eveneens velen waren samen gestroomd om de Amerikaanse gast te verwelkomen. Erkenning van Westduitse politiek Des avonds werd in de 'kanselarij een officieel banket gegeven, waar Kennedy in een toespraak zei dat de westelijke 'bondgenoten profijt moe ten trekken uit het feit dat, 'hoewel de vijand steeds vaor 'de deur staat, de dreiging niet meer zo sterk is. De Westduitse bondskanselier, die een heildronk op Kennedy uitbracht noemde diens bezoek „de grootste erkenning van onze politiek die men ons zou kunnen geven". De eerste dag van het bezoek van Kennedy werd 'besloten met een vuurwerk. Heden (maandagochtend) staat een gesprek met bondskanse lier Adenauer op 'het programma, gevolgd door een onderhoud met de bondspresident Lüibke, waarna de Amerikaanse gast de officiële stich- DEN HAAG. 21-6. H.M. de Konin gin en Z.K.H. de Prins der Neder landen zullen op maandag 1 juli in Scesterberg een inspectie houden en een parade afnemen van de konink lijke luchtmacht ter gelegenheid van de oprichting van de kcninkljjkc luchtmacht vijftig jaar geleden, op 1 juli 1913, aldus een mededeiing van de rijksvoorlichtingsdienst. De koningin en de prins hebben verder het voornemen op dinsdag 9 juli aanwezig te zijn bij een uitvoe ring van het lustrumspel „Specul aas" ter -gelegenheid van het 23ste lustrum va nhot Dclftsch Studenten Corps. Verder deelt de R.V.D. mee dat in tegenstelling tot een eerder gegeven bericht prins Bernhard donderdag 27 juni. na een vergadering van de K.L.M.. een korte toespraak zal hou den op een lunchbij eenkomst van de Anglo Dutch Trade Council in 'het Hilton hotel te Rotterdam en niet, zoals oorspronkelijk was bericht, in Den Haag. Op vrijdag 28 juni ontvangt de prins 's middags op paleis Soestdijk de chef luchtmachtstaf, luitenant- generaal H. P. Zielstra. Later op de middag ontvangt de prins op paleis AXEL. 22-6. Zaterdagmiddag heeft het Axelse gemeentebestuur gereci pieerd ter gelegenheid van het 750- jarig bestaan van Axel. De ontvangst op het stadhuis werd bijzonder druk bezocht en onder de vele aanwezi gen bevonden zich de commissaris der koningin in Zeeland, jonkheer mr. A. F. C. de Casembroot, de terri toriaal commandant Zeeland, luite nant-kolonel IJ. Meeter, de com mandant maritieme middelen in Zeeland kolonel Hagdorn, burge meesters van tal van Zeeuws Vlaam se gemeenten en vele vertegenwoor digers uit de overheidssector en 'het particuliere bedrijfsleven. Burgemeester G. van Waeg van Westdorpe bood in middeleeuwse dracht 150 florijnen aan, zijnde het van ouds her jaarlijks door zijn ge meente verschuldigde bedrag, omdat door de Axelse fortificaties ook zijn gemeente werd verdedigd tegen de vijand. Soestdij'k de minister van landbouw van Iran, generaal Riahi, die verge zeld za'l worden door de ambassa deur van Iran, de heer Ahmad Zahir. Op 1 juli zal de prins na afloop van de plechtigheid ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de koninklijke luchtmacht naar Londen vertrekken ter bijwoning van een vergadering van de Fonda tion Europeënne de la Culture. Dinsdag 2 juli zal de prins in het gebouw van de Ned. Handelsmaat schappij N.V. te Amsterdam de on derscheidingen van de Zilveren An jer uitreiken, 's Avonds zal de prins aanzitten aan een diner van de luchtmachtstaf. ADEN, 246. Vijf Britse militai ren zijn 'gesneuveld in gevechten met Jemendtisohe stamleden en 21 wor den nog door deze stamleden vast gehouden. Vijfenveertig Britse mili tairen, die zaterdag in de woestijn op oefening waren, vergisten zich in de weg en kwamen in Jemen te recht. Leden van een Jemenitische stam openden onmiddellijk het vuur. Een Brit sneuvelde en drie werden gewond. Twintig Britten, de gesneu velde soldaat inbegrepen, werden door vliegtuigen van de Britse lucht macht naar Aden teruggebracht. De andere 25 werden door de stamleden vastgehouden in een droge rivier bedding. Er ontstond weer een ge vecht, waarbij vier Britten sneuvel den. Toen gaven de overigen, onder wie vier vrouwen, ziich over. Zoals bekend staat Jemen vijandig tegen over Engeland. De regering van het land gaat niet akkoord met Enge- lands positie in Aden. Schipper verdronken AMSTERDAM, 23-6. De 78-jarige schipper Keizer is zaterdagmorgen door onbekende oorzaak van zijn aan de Nieuwe Vaart in Amsterdam liggende schip gevallen en verdron ken. Het stoffelijk overschot werd enige tijd later door de politie op gehaald en naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. PARIJS, 21-6. Een woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft vrjjdag opeen persconferentie te Parijs meegedeeld cat Frankrijk de Navo er officieel in kennis van heeft gesteld dat het zijn vlooteenheden in de Atlantische oceaan aan het Navo-bevcl in dit zeegebied heeft onttrokken. Het Franse besluit is vijftien dezer te kenn'is van de te Washington ze telende militaire Navo-commissie gebracht. Dit geschiedde naar aan leiding van een verzoek om inlich tingen, dat de commissie aan de Navo-ieden had gezonden en waar in gevraagd werd naar de staat hun ner strijdkrachten. ..Het is volkomen normaal dat, nu de Frase Middellandse-zeevloot aan het Navo-opperbevel is onttrokken, hetzelfde zou geschieden met de Franse marine-eenheden in de At lantische oceaan. Er heeft thans een hergroepering van deze eenheden plaats", atdus de woordvoerder. Eerder in dit jaar is medegedeeld dV het overgrote deel der Franse Middellandse-zeevloot. dat Toulon tot thuishaven had, in het vervolg op de Atlantische marinebasis Brest zou zijn gebaseerd. Ongerustheid Noch in Navo-krinigen, noch in die van het geallieerde 'hoofdkwartier voor Europa (SHAPE) wilde men officieel commentaar op friet Franse besluit geven. Er werd echter in leringen der westerse verbondenen te Parijs van vele zijden vernomen dat Fran'krijks beslissing met te leurstelling en ongerustheid is ont vangen. „Reuter" meldt uit Washington, dat een woordvoerder van 'het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaïken uiting heeft gegeven aan de „teleurstelling" van het ministerie ever de Franse stap. Hij voegde hier c. i'htcr aan tce: „Het aan het Navo- bcvel onttrekken van de Franse vlooteenheden in de Atlantische oce aan en het Kanaal behoeft niet van groot militair belang te zijn. Het gaat er om of de Franse marine-een heden op peil blijven en in geval van oorlog beschikbaar zijn voor dc verd d'ging van het westen. En 'de Franse regering heeft tegenover 'de Navo te kennen gegeven dat dit nu en in de toekomst het geval zal zijn" aldus de woordvoerder. ting van een Westduits vredeskorps zal bijwonen. In de loop van de middag volgt wederom een gesprek met Adenauer. Daarna zal hij een persconferentie geven. Des avonds biedt de president zijn gastheren een diner aan. WASHINGTON, 24—6. Een ambte naar van een Amerikaanse federale handelscommissie, Quinton Davis, ds in de naoht van zaterdag op zondag op de autoweg tussen Washington en Baltimore vermoord. Davis, een neger, reed' in een auto toen hij van een passerende wagen uit werd be schoten. Hij was reeds overleden toen zijn chauffeur bij een politie post aankwam. De daders zijn spoor-, loos. Nederlander bij botsing in Frankrijk omgekomen DIJON, 23-6. Zaterdagavond is een Nederlandse auto op de natio nale weg nummer 74 'bij Gemeaux met een Franse bestelwagen in bot sing gekomen. De bestuurder van de Nederlandse auto, d'e 23-jarige Piet Eveleens uit Haarlemmermeer werd op slag ge dood. Zijn mede-inzittenden, de 22- jarige Jan Bol en de 23-jarige Pieter Spaargaren, beide uit Aalsmeer zijn ernstig gewond in 'het ziekenhuis van Dij on opgenomen. De bestuurder van de bestelauto werd eveneens zwaar gewond. Ook zijn passagier, die licht gewond werd, moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Agenten in het nauw DEN HAAG, 23-6. Het heeft twee Haagse agenten zaterdagavond in de Keizerstraat in Schevingen 'heel wat moeite gekost een dronken man op te bren'gen. Twee broers, de 22-jarige J. V. en zijn. 36-jarige broer C., gin gen zich ermee 'bemoeien en zij ki-e- gen spoedig versterking van een op een relletje belust publiek. Maar oük de agenten kregen 'hulp. De be manning van verscheidene politie auto's mengde zich in de hevige vechtpartij. Enkele geparkeerde auto's liepen schade op, maar het eind van 'het liedje was dat de broers V. in 'de cel belandden, evenals de dronken man. Bromfietser omgekomen op wegkruising BEILEN, 22-6. Zaterdagmiddag te gen halfzes is op de kruising van de Hij'kerweg en de autoweg van Hoogeveen naar Assen de 68-jarige 'bromfietser E. Beuving uit Beilen door een auto gegrepen er. op slag gedood. De heer Beuving zou geen voorrang aan de auto hebben ver leend. De auto, idie op de bromfiets van de heer Beuving botste sloeg over de 'kop, maar de inzittenden liepen slechts onbetekenend, letsel op. Een scooterrijder, die de van de bromfiets afgerukte benzinetank raakte en daardoor een val maakte, werd ernstiger gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Eén en twintig paarden door brand gedood BUFFALO, 21-6. Vier van Ameri- lca's beste springpaarden, Hrendles Baron, The Lark, Grey Blanket en Duplicate, bevonden zich onder de 21 paarden, die vrijdagmiddag in Buffalo in het vuur omkwamen, toen de stallen van mevrouw C. P. Gra ham vlam vatten. In totaal bedroeg de schade ru'im 50.000 dollar (onge veer f 180.000). Kroning paus Paulus in de open lucht VATICAANSTAD, 23—6. - Radio- Vallcaan 'heeft zondag bekend ge maakt, dat de pauskroning volgende week zondagavond in die open lucht tegenover de Sint Pieter zal' worden gehouden. Normaal vindt de uitge breide ceremonie des morgens in de Sint Pieter plaats. Alleen de kroning zelf gebeurt dan op het balkon van de basiliek. Door de kroning van paus Paulus de Zesde nu des avonds in de open lucht te houden worden twee pro blemen opgelost. De inwoners van Rome zullen de plechtigheid onge hinderd door de warmte kunnen bij wonen en de tribunes, die in het middenschip van do Sint Pieter zijn gebouwd in verband met het conci lie behoeven niet te worden afge broken. Dit nummer bestaal uit G pagina's Hoe gelukkiger men zich (i voelt, des te vlugger gaat de V tijd. Op Curasao en Aruba wordt op het ogenblik voor de vijfde maal een boe kenweek gehouden. Een van de Nederladse vertegenwoordigers bij dit gebeuren is de aihteur Godfried Bomans, die wij hier (r.) in gesprek zien met de bekende Antilliaanse schrijver Boeli van Leeuwen (schrijver van de in ons land bekroonde roman „Rots der struikeling"). DE KABINETSFORMATIE DEN HAAG, 21-6. De fractievoor zitter van de V.V.D., mr. Toxopeus, heeft aan de kabinetsformateur, dr. de Kort, meegedeeld, dat hij in een bespreking met fractieleiders tot een oplossing hoopt te komen van de nu nog bestaande geschilpunten. Dit gesprek kan volgens mr, Toxo peus alleen plaats vinden als geko zen is op "welke grondslag een ka binet zal worden gevormd. Hij is tot /dj», gesprek berei'd en is vcvl vertrou- J wèn over dë afloop daarvan. Mr. Toxopeus 'heeft er nog eens op gewezen, dat het basisprogram van dr. de Kort dn zijn grote lijnen voor hem aanvaardbaar is. Er is een aan tal 'bezwaren op punten, die dr. de Kort als geschilpunten heeft aange duid. Mr. Toxopeus heeft er op ge wezen, dat zijn opvattingen over die punten in de informatieperiode vol doende bekend zijn geworden. Mr. Toxopeus heeft zijn standpunt in een brief aan dr. de Kort meege deeld en dit standpunt bovendien mondeling toegelicht. De woordvoerder van de kabinets formateur, dr. de Kort, heeft mee gedeeld, dat de formateur zich in het weekeinde zou beraden over de vraag of en zo ja welke oplossingen in nog bestaande geschilpunten mo gelijk en aanvaardbaar zijn. Uiter aard beziet -hij de vraag thans'op ba sis van een samenwerking van vier partijen, aldus de woordvoerder. De voorzitter van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, prof. Vondeling, heeft gezegd, dat de over eenstemming tussen hem en dr. de Kort over het basisprogram „vrij wel volmaakt" is. BILOXI, 23—6. Te Biloxi in dc Amerikaanse staat Mississippi zijn zondag 65 negers gearresteerd toen zij een stuk strand bij deze stad met vlaggen afbakenden. De negers gtellen dat dit stuk strand vrij 'is en toegankelijk voor alle mensem ongeacht 'hun huids kleur. De politie 'bracht de negers per vrachtauto naar het politiebu reau. Over dit stuk strand wordt al enige tijd' een juridische strijd ge voerd. De federale regering stelt dat het openbaar 'is omdat zij ruim één miljoen dollar heeft 'besteed voor 'het 'herstel van dit stuk strand dat in 1948 door een orkaan werd' weg geslagen. In Los Angeles zijn zondag vieren, twintig blanken en negers gearres teerd' die het kantoor van een ma kelaar hadden bezet. Volgens de lei ders van deze 'betoging 'had de ma kelaar geweigerd grond aan negers te verkopen. De arrestanten werden later, toen een borgsom was gestort, vrijgelaten. SAVANNAH. De kerkelijke auto riteiten van Savannah, in de staat Georgia, hebben bekendgemaakt dat van 1 september af 'op de katholieke scholen van het diocees geen rassen onderscheid meer zal worden ge maakt. Veraurierlijke bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkelebuien; matige tot krach tige zuidwestelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 25 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 8.43, onder 23.58. Eerste kwartier: 28 juni te 21.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 juni 5.55 v.m. 18.05 n.m. BROUWERSHAVEN 25 juni 5.37 v.m. 18.05 n.m. Doodtij: 1 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde werd het weer in gunstige zin beïnvloed door een zwakke rug van hoge lucht druk. Er kwamen opklaringen voor en de buiïgheid werd vrijwel onder drukt. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een oceaande pressie, waarvan het centrum van morgen op enkele honderden kilo meters ten westen van Schotland was aangekomen. Het erbijbehorende regengebied bedekte vanmorgen een groot deel van Engeland en de Noordzee. Het nam toen evenwel in betekenis af. De depressie bewoog vanmorgen nog maar langzaam. De komende dertig uur zal de depressie in ons land zuidwestelijke winden veroorzaken, waarbij de kans op en kele buien grote wordt. In de tem peratuur komt maar weinig veran dering. De Mexicaanse plaats Xalostoc is door hevige stormen geteisterd. Drie personen 'kwamen om het leven, 65 werden gewond. Er is belangrijke schade aangericht en een groot aan tal personen 'is dakloos. Boorischap van rie nieuwe paus VATICAANSTAD, 22-6. Voortzet ting van het concilie; herziening van het kerkelük recht; oplossing van de sociale problemen en arbeid voor de vrede en de eenheid der christenen. Dit is het program dat de nieuwe paus, Paulus VI, gedurende zijn pon tificaat zal trachten uit te voerén en waarmee hy ondubbelzinnig heeft verklaard dat hij het werk van wij len paus Joanes XXIII op alle pun ten wil voortzetten. Paus Paulus zette dit program uit een in een radioboodschap die hij" zaterdagochtend om elf uur in de Sixtijnse kapel uitsprak voor het fo rum van het kardinaalscollege, maar welke hij richtte tot de gehele we reld. Na bevestigd te hebben dat hij het con'cilie, waarop de ogen van alle mensen van goede wil zijn gericht", zal voortzetten, vervolgde de paus: „Deze voornaamste taak, waaraan wij alle krachten die God ons heeft gegeven zullen wijden, zal de Katho lieke kerk in de wereld doen schitte ren-als een standaard, geheven over alle verre landen, opdat zij door de majesteit van haar organisatie, de schoonheid van haar geest, de veel vuldigheid van haar krachten, alle mensen tot zich kan trekken, die uit alle volken, alle talen, alle naties voortkomen. De paus drukte ook zijn bezorgd heid uit voor „de broeders en zonen in die gebieden waarin de kerk be lemmerd wordt in de uitoefening van haar rechten". Paus Paulus begon zijn boodschap met te wijzen op „de uitgestrektheid van de taak" die voor hem ligt. Hij herinnerde aan zijn voorgangers de pausen Pius Xr en XII en zei: „Maar op heel bijzondere wijze wensen wij met godvruchtige en bewogen herin nering de persoon van de overleden Joannes de XXIII te gedenken, die in zijn korte maar zeer werkzaame ambtsperiode de harten van de men sen, zelfs van hen die ver weg zijn. tot zich heeft getrokken". Onderontwikkelde landen De paus vroeg om maatregelen ter ondersteuning van de onderontwik kelde landen, „waarin de levensstan- daai"d dikwijls mensonwaardig is". Er is een bestudering over de gehele wereld nodig ter verbetering van de levensomstandigheden. „Het nieuwe tijdperk dat veroveringen in de ruimte is begonnen, zal spéciaal door God gezegend worden wanneer de mensen leren elkaar in waarheid eerder als broeders dan als mede dingers te herkennen". Op dit ogenblik, waarop de gehele mensheid naar Rome ziet, „kunnen wij niet anders doen dan opnieuw oproepen tot loyaal, eerlijk en wel willend begrip, opdat de mensen ver enigd zullen worden in wederzijds en ernstig respect". De paus drong er op aan alles te doen, om de mensheid te redden, de vreedzame ontwikkeling van de door God gegeven rechten te vergemak kelijken". „Bemoedigende tekenen ontbreken niet, deze komen tot. ons van de mensen van goede wil. Wij danken hier God ten zeerste voor, terwijl wij geheel onze rustige maar vastbesloten samenwerking aanbie den ter handhaving van de grote gave van de vrede in de wereld". MOSKOU, 22—6. Het Russische „ruimtepaar", kolonel Valery By- kovsky en Valentina Teresjkova, die gezamenlijk dagenlang in hun Wos- toks vijf en zes om de aarde hebben gedraaid, zijn zaterdag op het Rode Plein in Moskou gehuldigd. Zij kwamen op het vliegveld aan met een IIjoesjïn-18 die door zeven Mig-straaljagers werd geëscorteerd. Premier Ohroesjtsjov en andere le den van de regering heetten de bei de ruimtevaarders welkom. Toen het vliegtuig landde omarmde Ohroesj- fsjov de moeder van 's werelds eer ste vrouwelijke ruimtevaarder, Ye- lena Tersejkova. Het vliegtuig kwam vfrak bij de wachtende Sowjet-ieiders en do 'bij hen opgestelde verwanten en1 vrienden van de ruimtevaarders, tot stilstand. Verder waren er een vijfhonderd andere belangstellenden op het vliegveld, die balonnen, bloe men, vlaggen en poi*tretten bij zich hadden. Bykovsky en daarna Valentina brachten Ohroesjtsjov en 'het cen trale comité officieel rapport uit van hun ru'imtevlucht: „De eervolle taak is met succes volbracht. Wij gevoe len ons wel. Gereed voor 'het uit voeren van verdere opdrachten". De kosmonauten werden, daarna door Yoevi Gagarin en andere collega's begroet. Volgens Tass was de 136 ki lometer lange route van het vlieg veld naar het Kremlin in Moskou omzoomd door een muur van men sen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1