Formateur dr. De Kort schrijft brieven aan vijf fractieleiders Telex-verbinding Washington-Moskou Overstromingen in oost-Pakistan Gewiekste truc in juwelierszaak Geen nieuwe paus op eerste conclaafdag LAATSTE NIEUWS LANDING VAN COMMANDOTROEPEN „ERGENS OP CUBA" zierikzeeschem nieuwsbode éi Vrijdag 21 juni 1963 119e jaargang No. 19397 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Examensuccessen brandweer Renesse DE KABINETSFORMATIE DEN HAAG, 20—6. De kabinets formateur, dr. De Kort, heeft don derdagmiddag v(jf gelijkluidende brieven verzenden aan de fraktielei- ders van de vijf grote en middelgro te partijen, alsmede een bijzondere brief aan de fraktieleider van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, mr. Toxopeus. In de gelijkluidende brieven merkt dr. De Kort op, da't gezien de ant woorden van de fraktieleiders op zijn vraag of constructie van een vijf partijenkabinet mogelijk is, deze viaag ontkennend moet worden be antwoord. Anders, dan op program matische gronden, blijkt geen kabi net, rustend op vijf partijen, moge lijk te zijn, dat verzekerd is van al ler steun. Dr. De Kort zegt voorts in deze brief, dat ihij zich thans zal richten oo een kabinet, dat moet be rusten cp samenwerking van vier partijen. Het lijkt 'hem daarbij rede lijk en consequent voort te bouwen op de 'inmiddels 'bereikte resultaten met het basisprogramma al zal als praktische gedragslijn aangehouden kunnen worden dat met goedvinden van elk der vi'er 'betrokken partijen wijzigingen <in de thans vaststaande punten worden gebracht. Hij merkt daarbij op, dat zulk? voor vele der fraktieleiders en wellicht voor allen een vanzelfsprekendheid is. Dr. De Kort verzoekt de fraktieleiders zo socedig mogelijk schriftelijk mee te delen of zij het met deze gedragslijn eens zijn. Deze 'brieven zijn per koe rier verzonden. De koeriers hebben opdracht zo mogelijk te wachten op de antwoorden. Brief aan mr. Toxopeus Aan mr. Toxopeus <is nog een spe ciale brief gezonden, waarin dr. De Kort. opmerkt, dat de liberale frak- tieleitiier niet geantwoord heeft op vragen over bestaande geschilpun ten. Wel, 7o schrijft dr. De Kort, heeft mr. Toxopeus 'hem mondeling de overtuiging gegeven, d'at deze ge schilpunten op basis van een forma tie met vier partijen een redelijke oplossing zouden kunnen 'krijgen. Dr. De Kort is echter, in tegenstel- l'ng met mr. Toxopeus, van mening, dat 'hij rfe antwoorden op cie vragen inzake de geschilpunten over 'het basisprogramma op schrift zal moe ten krijsen. Van de andere vier fraktieleiders kreeg dr. De Kort deze reeds con creet omlijnd. Teneinde zich een ob- jektief oordeel te kunnen vormen verzoekt dr. De Kor' de heer Toxo- Kaïi telende kermiswagen doodt voorbijganger KERKRADE, 20-6. De 37-jarige Kerkradenaar A. van der Heiden >is donderdagmiü'dag omstreeks half vijf op slag gedood d'oor een kantelende kerm wagen. De wagen raakte door onb:kende oorzaak haar evenwicht kwijt en stortte op de man, die juist op zen bromfiets passeerde. Het on geluk gebeurde in de Meurserstraat te Kerkrada-'Haanrade, nadat de 40-jar:ge kermisexploitant S. uit Deventer van de steile Haanrader- beig de Meurserstraat was inge- c* °a'd met zijn wagen, die door een v~ -"•>•ulo werd getrokken. Het sir toffer is mijnwerker van beroep g uwi en vader van een kind. De k-r'iTMsexploitant was op weg naar het terre'n van de kermis, die 'het kc mende weekeinde in Haanrade zal worden gehouden. peus alsnog schriftelijk een concreet oordeel te 'geven, waarna hij tot ver gelijking van de gegeven antwoorden over kan gaan. Naar mening van dr. De Kort belet de heer Toxopeus niets daarbij uit te gaan van een sa menwerking op basis van een vier- part ij enkabinet. Ter verduidelijking zegt 'hij nog maals zijn vastgestelde soluties te handhaven. Aangezien dr. De Kort begrip heeft voor de tijd, die de 'be antwoording zal vergen verzoekt hij mr. Toxopeus diens antwoord voor vrijdag 21 juni l'.OO uur te willen zenden. GENÉVE, 20-6. De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over een rechtstreekse draadverbinding tussen Washington en Moskou voor noodgevallen, is donderdag getekend door de hoofden van de delegaties van beide landen by de ontwapeningsconferentie te Steile en Tsarapkin. Hiermee is voor het eerst een concreet resultaat op deze conferentie bereikt. Behalve de tweezijdige dra ad ver binding via Londen, Kopenhagen, Stockholm en Helsinki, wordt nog voorzien in een radio-telegrafische verbinding over Tanger voor dienst- mededelingen en coördinatie van de werkzaamheden op de eindstations. Volgens de overeenkomst zal de ver binding zo snel als technisch moge lijk is tot stan'd worden gebracht. Volgens een expert van de inter nationale vereniging voor de tele communicatie, kan de verbinding binnen enkele weken tot stand wor den gebracht. De mogelijkheid is opengelaten om nog een draadver- DACCA (Oost-Pakistan), 20-6. Het gebied van oost-Pakistan, dat kort geleden te Itfden heeft gehad van een wervelstorm, wordt nu door overstromingen getroffen. Deze heb ben zich voorgedaan nadat rivieren, die na vier dagen van slagregens sterk waren gezwollen, buiten haar oevers waren getreden. Vernomen wordt dat verscheidene personen zijn verdronken, terwijl ve len geen dak meer boven hun hoofd hebben. Aan de kust zijn grote ge bieden, die ook als gevolg van de wervelstorm waren overstroomd, op nieuw ondergelopen. binding als reserve tot stand te brengen, waarop kan worden over geschakeld wanneer de verbinding door een of andere oorzaak wordt verbroken. Elk land zal bij 'het over seinen van berichten van de eigen taal gebruik maken. De berichten zullen worden gecodeerd. Inbreker liad pech WIERDEN, 20-6. Het 'heeft er alle schijn van, dat een inbreker gister nacht uitzonderlijk pech 'heeft ge had bij een inbraak dn kantoor en magazijn van de ijzergroothandel N.V. Van Buuren in Wierden. Hij brak namelijk de knop van een kluisdeur, toen getracht werd de 'kluis te forceren. De inbreker is daarop naar de naastgelegen secre tarie van het gemeentehuis gegaan. Daar slaagde hij er wel in met zijn breekijzer een deur te openen van de 'kluisvan een archief. De kluis van de gemeente-ontvanger vond hij niet. Daarin zou wel gel'd aanwezig zijn geweest. De man is daarop waarsohijnlijk ontmoedigd heengegaan. Hij liet het breekijzer achter. Ten gemeentehuize werd nttots vermist. Stijging van het DEN HAAG, 20-6. Het gemiddelde inkomen van de Nederlander steeg van 1957 op 1958 van f 4.970 tot f 5.220 of wel met 5 procent, aldus 'het thans verschenen „Inkomsten verdeling 1958 en vermogensverde ling 1959", een publikatie van het C.B.S. Deze publikatie is het verslag van een onderzoek, dat gebaseerd is op een steekproef uit het materiaal va>n de loon-, inkomsten- en vermo gensbelasting, waarover tie belas tingdienst de beschikking heeft. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De voormalige Britse minister van defensie, John Profumo, die met zijn vrouw, de vroegere bekende actrice Valerie Hobson, een vakantie buitens lands heeft doorgebracht na het aan het licht komen van zijn gevaarlijke verhouding met het fotomodel Christine Keeler, is met zijn vrouw in Lon den teruggekeerd. - Foto: begeleid door politie begeeft Profumo zich hier van zijn auto naar zijn huis aan Chester Terrace in Londen. Eigenaar 18.000 dollar armer Vandaag zonodig weer vier stemmingen VATICAANSTAD, 20-6. De derde en vierde stemming van de 80 kar dinalen in conclaaf hebben, evenals de eerste en de tweede, een nega tieve uitslag opgeleverd. Om 17.45 uur donderdag 'kringelde weer zwarte rook uit de dunne schoorsteenpijp op het dak van de Sixtijnse kapel. Heden (vrijdagoch tend) worden de stemmingen voort gezet. Daarvan wordt wederom rond 11 uur de eerste uitslag verwacht. Toen donderdag pas tegen 12 uur de negatieve uitslag bekend werd, aldus het K.N.P., was het meteen duidelijk, dat de kardinalen - zoals meestal gebeurt - de derde en laat ste mogelijkheid hadden gekozen vnr'-.rie pausverkiezing, namelijk die er stemming. De conclaaf voor schriften kennen namelijk nog twee te Burgli Burgh kreeg er eeti bijzonder huis bij. De overbodig geworden consistorie werd. tot zomerhuis verbouivd. Het huis kreeg de vxiam „Revasa", omdat „eigen krachten" in onderlinge samenwerking de verbouwing tol stand brachten. Mevrouw Peene te Haamstede verzon de naam „Revasa" („resul taat van samenwerking") (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). mogelijkheden. De eerste is de zo genaamde pauskeuze „per inspira- tionem". Hierin roepen de (kardina len spontaan en unaniem iemand tot paus ulit. De tweede mogelijkheid is de pauskeuze „per compromissum". Hier machtigt het college van kar dinalen 3, 5 of 7 kardinalen om een paus te kiezen. De tachtig kardinalen zullen van daag (vrijdag), de tweede dag van hun geheime conclaaf in die Sixtijn se kapel in Rome, opnieuw trachten tot een pauskeuze te geraken. De kardinalen, die donderdag vliermaal gestemd hebben, doch blijkens de zwarte rook niet tot overeenstem ming waren gekomen, zullen van daag zonodig opnieuw viermaal stemmen, totdat een kardinaal ten minste vierenvijftig stemmen op zicfh heeft verengid. In Vaticaanse kringen werd onthuld, dat de eerste dag van !het geheime conclaaf vier kardinalen die ziek waren, in hun cel 'hadden gestemd. Prijsverhogingen voedergranen BRUSSEL, 21-6. De prijzen van de inheemse voedergranen (gerst, haver etc.) zullen in Nederland met onge veer 50 cent per 100 kg. omhooggaan ingevolge de overeenstemming op het gebied van de graanprijzen wel ke de landbouwministers van de E. E.G. donderdagnacht aan hët ednde van een tweedaagse vergadering hebben bereikt. D? prijzen voor de uitheemse voe- deigianen en voor rogge zullen in ons land op grond van de thans ge troffen maatregelen met ongeveer 1 gulden pa* 100 kg. stijgen. Decze geringe verhogingen zijn een uitvloeisel van da prijsaanpassingen voor granen en van da aanvaarding van de door de Europese commissie voorgestelde kwaliteitsnormen voor bepaalde graansoorten, waaraan de ministerraad zijn goedkeuring heeft gehecht. AMSTERDAM, 20—6. Een juwe lier op de Heiligeweg te Amsterdam is de dupe geworden van de manu- pilaties van een keurig geklede goed Frans sprekende 47-jarige man, die kans zag met twintig briljanten van diverse karaat voor een totale waar de van 18.000 dollar uit de juweliers zaak te verdwijnen. De man, die zich Gaston Baudet noemt, was .ineens uit de winkel verdwenen. Het vermoeden rees, dat 'in de nabijheid 'n auto gereed stond en daarom werden' onmiddellijk alle uitvalswegen van d'e ©tad onder po litiecontrole gesteld. De man, die in 'hotel „Centraal" te Rotterdam zou logeren, was woens dag namiddag al bij de juweliers- zaak geweest, waar hij voorgaf me de voor collega's edelstenen 'te wil- Iteni kopen. Toen 'hij weer in, de zaak verscheen -gaf hij een envelop waar in achttien pakjes van tien bankbil jetten van honderd dollar zaten. Een der firmanten 'ging met een bil jet naar een 'bank om d!e echtheid hiervan te doen controleren en dit bleek in ord'e te zijn. Zijn compag- i Het genot van wel te doen f f is het enige, dat steeds het- i f zelfde blijft, t non handelde intussen de transaktie met de cliënt af. Deze heeft terwijl hij die envelop pakte kans gezien on gemerkt het bankpapier wat er Sn zat te verwisselen voor 168 biljetten van één d'ollar. Hij plakte de enve lop dicht terwijl 'intussen tie bril janten voor hem wanen ingepakt. In eens verliet hij "daarna de winkel, hetgeen hoogst ongebruikelijk ig na een dergelijke grote transaktie. Dit wekte argwaan 'en de envelop werd geopend. Men low-am tot de ontstel lende ontdekking dat men de dupe was geworden van een vingervlugge en 'gewiekste dief. ROTTERDAM. H.K.H. Prinses Bea'trix en prinses Margriet bevon den zidh donderdagavond met de ambassadeur van Iran en tie heer Alhma'd Zahir en zijn echtgenote on der de 800 bezoekers die het Corso Theater in Rotterdam vulden om er de Nederlandse première van Sa muel Bronston's film „55- dagen in Peking" mee te maken. Weinig verandering in temperatuur Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enkele buien; weinig verande ring in temperatuur; aanvankelijk krachtgie tot matige, later matige tot zwakke wind tussen zuidwest en west. 22 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 5.18, onder 22.05. 23 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 6.21, onder 22.53. 24 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 7.31, onder 23.30. Nieuwe maan: 21 juni te 12.46. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 juni 3.37 v.m. 15.56 n.m. 23 juni 4.24 v.m. 16.39 n.m. 24 juni 5.10 v.m. 17.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juni 3.20 v.m. 15.49 n.m. 23 juni 4.05 v.m. 16.35 n.m. 24 juni 4.49 v.m. 17.20 v.m. Springtij: 23 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het onbestendig weer houdit ock morgen nog aan. De depressie, die gisteren ten noordwesten van Ierland was gelegen, verplaatste zich naar het zeegebied tussen IJs land en Schotland. Rantistoringen van de depressie trekken snel achter elkaar over zuid-Engeland en ons land naar Duitsland. Een volgende rantistorinig zal de komende 24 uur weer enkele buien veroorzaken. In het temperatuurverioop komt niet veel verandering. De temperaturen blijven enkele graden beneden nor maal. Nieuwe paus gekozen VATICAANSTAD, 21-6. Radio Va- ticaan heeft meegedeeld dat het rook signaal uit de schoorsteen van de Sixtijnse kapel hedenochtend tegen half twaalf w i t was, hetgeen een aanwijzing is dat er een nieuwe paus is gekozen. Het tijdstip waarop de verkiezing van een nieuwe paus bekend werd doet vermoeden dat de keuze by de eerste stemming op vrijdagochtend, de vijfde stemming van het huidige conclaaf, is geschied. Levering van mensen en wapens aan Castro-tegenstanders MIAMI, 20-6. De Cubaanse Revo lutionaire Raad in ballingschap heeft donderdag bekendgemaakt, dat zijn commandotroepen „ergens op Cuba" zijn geland. Volgens Cubaanse kringen in Mia mi zouden ongeveer 500 man bij de landingen zijn betrokken. Een woordvoerder van tie Cubaan se ballingen wilde 'geen verdere bij zonderheden geven. Mogelijk zijn op twee plaatsen landingen uitgevoerd. De Cubaanse revolutionaire raad overkoepelt een aantal revolutionai re organisaties. Hoofd van de revo lutionaire raad 'is Amt.onio Maceo, de kleinzoon van een held uit de Cu baanse onafhankelijkheidsstrijd van dezelfde naam. Een woordvoerder van liet. minis terie van buitenlandse zaken in Washington heeft verklaard, dat op het ministerie over de landing niets bekend is. Geen invasie Volgens sommige waarnemers kun nen de landingen niet als een inva sie worden beschouwd, doch werden zij Uitgevoerd om mensen en wa pens a>an de ondergrondse strijd krachten op Cuba te leveren. De Cubaanse revolutionaire raad zei later, dat de commando's door boeren werden verwelkomd nadat zij op verscheidene plaatsen op Cu ba waren gelanld. Het „Oorlogscommuniqué nummer één" zegt verder: De eerste berich ten van onze strijdkrachten maken duidelijk dat de landingen zonder moeilijkheden zijn uitgevoerd en de volledige steun genieten van «de 'boe ren in het omliggende gebied. De Cubaanse revolutionaire raad is dezelfde, die verantwoordelijk was voor de mislukte landing in april 1961. In Havanna alles rustig FLORIDA. 20-6. Een lid van het Amerikaanse congres: heeft donder dag gezegd dat donderdagochtend vroeg drieduizend man zwaar bewa pende contra-revolutionairen van middcn-Amorika uil op drie plaat sen van de Cubaanse kust zijn ge land. De manschappen waren goed geoefend in oerwoudgevedhten en zouden de tegenstanders van pre mier Castro, die al geruime tijd een guerilla voeren, gaan versterken. Zoals bekend verklaarde de Cubaan se revolutionaire raad in balling schap eerder op de dag dat ongeveer vijfhonderd commando's des mor gens op Cuba waren aangekomen. HAVANNA. Verscheidene offici ële instanties in de Cubaanse 'hoofd stad zeiden donderdagavond niets te weten van troepen invasies. In Havanna is alles rustig en er wordt geen melding gemaakt van ongewone troepenbewegingen die na een grote landing verwacht kunnen worden. In Washington staan functionaris sen sceptisch tegenover de berichten waarin van een grote omvang der actie wordt gesproken. Kennedy heeft Chroesjtsjov ge lukgewenst in verband met de ge slaagde vluchten van de Russische kosmonauten Bykovsky en Terej- kova.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1