RUSSISCHE RUIMTEVAARTUIGEN TERUG OP DE AARDE De uitkeringen aan Nazi-slachtoffers Motor en scooter reden op kantelende auto Twee ministers keren niet terug Een vijfpartijenregering zal niet gevormd kunnen worden Positie van kleine veehouderijbedrijf Perzische sjah over Nasser V f „Elegant" kleding d e u r I o o Vijftig miljoen voor hulp aan landbouw op begroting 1963 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 juni 1963 119e jaargang No. 19396 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,-— per stuk. m aa nummer: „Zevibel" over visserij in 1962 En dan dat weer. Geen ontmoeting in de ruimte MOSKOU, 196. Het Russische persbureau Tass meldt dat de ruim tevaarders Bykovsky en Teresjkova woensdagmiddag met hun ruimte vaartuigen Wostok 5 en Wostok 6 naar de aarde zün teruggekeerd in het vooraf vastgestelde gebied. Het ruimteschip Wostdk-6 is, zoals was berekend, tijdens zijn 49ste om wenteling geland om twintig minu ten over negen Nederlandse tijd, 620 kilometer ten noordoosten van Ka raganda. Odk de Wostok-5 landde volgens plan en wel tijdens de 82ste omwen teling om zes minuten over twaalf, 540 kilometer ten noordwesten van Karaganda. Beide ruimteschepen landden op 53 graden njb. De ruimtevaarders voelen zidh goed. Bykovsky is met zijn vier dagen, 23 uur en 54 minuten iets meer dan een dag langer dan Niikolajev vo rig jaar augustus in de ruimte ge-* bleven. Valenbina bleef zeven minu ten onder de tijd van Popovitsj, die toen twee dagen, 22 uur en 57 mi nuten boekte. Bykovsky heeft ongeveer drie-en- cenhalf miljoen kilometer afgelegd, Valentina Teresjlkova ongeveer twee miljoen. De Amerikaan die het Russische ruimtepaar het meest nabij kwam is majoorLeroy Gordon Cooper, die in mei 22 banen om de aarde maak te en toen 34 uur en 20 minuten in de ruimte verbleef. „Uw stem klinkt alsof u zojuist van een feestje komt", aldus com- pliimen teerde Ghroesjüsjef de ruim tevaarster Teresjkova telefonisch na haar landing, „een rustige stem zon- DEN HAAG, 19-6. Om na de In werkingtreding van het algemeen verdrag met Duitsland en de daar van deel uitmakende verdragen, waarvan de datum is bepaald op 1 augustus a.s. - de ratificatie ge- scheidt op 1 juli - zo spoedig moge lijk te 'kunnen overgaan tot het doen van uitkeringen aan nazislachtoffers heeft de minister van financiën, dr. J. Zijlstra, de Tweede Kamer ver zocht zo veel mogelijk prioriteit te verlenen aan de behandeling van zijn op 6 juni ingediend wetsont werp tot wijziging van zijn begro ting, dat beoogt geiden voor deze uitkeringen beschikbaar te krijgen. De behandeling zou naar de wens van de minister zo snol moeten ge- sChieden, dat ook de Eerste Kamer het wetsontwerp nog voor het zo merreces zal kunnen afdoen. In zijn brief aan de Tweede Ka mer, waarin hij op spoedige behan deling aandringt, zegt de minister, dat 'hij reeds, zoveel in zijn vermo gen ligt, maatregelen heeft genomen om te 'komen tot de uitvoering van de 'bepalingen van het financieel verdrag, voor zover het betreft het doen van uitkeringen aan nazi sla ahtoffers. Minister Z ijls tra herinnert er in zijn brief aan, dat de regering her haalde malen heeft verzekerd, dat zij het uitkeren van de aan nazi- slachtoffers toekomèn-de 'bedragen zo veel mogelijft zal bespoedigeti- Oiigeluk op Rijksweg 18 BRUINÏSSE, 19—6. De 65-jarige mevrouw H. van der Pauw-van Je- veren uit Den Haag, die in haar au to in de richting Züpe reed, verloor in de beruchte bocht die de weg maakt in de nabijheid van de Oude dijk, de macht over het stuur. De auto begon te slingeren, kwam daar door midden op de Rijksweg 18 te recht, kantelde drie maal over de kop en kwam op de wielen weer op het rijwielpad te staan. Mevrouw Van der Pauw 'bleef on gedeerd, maar erger waren twee te genliggers, twee echtparen uit Delft, er aan toe. Deze kwamen van Zijpe afgereden en konden een 'botsing met de over de weg kantelende auto niet voorkomen. Eerst werd een mo torfiets Geraakt, daarna een scooter. Van het echtpaar Van der Most, dat 'het motorrijwiel 'bereed, kreeg de duo-passagiere, mevrouw Van der Most-Arnold, een beenbreuk van het linker onderbeen, alsmede diver se vleeswonden. Het andere echtpaar DEN HA.AG, 19-6. Naar thans be kend werd zullen twee KVP-leden van het demissionaire kabinet om persoonlijke redenen voorshands het ministeriële veld ruimen. Het zijn de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Oals, die omwille van zijn gezond heid twee jaar -kalm zal moeten aan doen en de minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, wegens familie-omstandig heden. der tëken van vermoeidheid". Dit vertelde de Sow jet-premier zelf op de 'bijeenkomst van het centrale partijcomité in Moskou, aldus meldt Tass. Mislukt rendez-vous? Waarnemers zeiden woensdag middag dat op de vraag of bij de jongste Russische dubbele ruimte- vlucht een poging om een „rendez- vous" te bewerkstelligen mislukt "is, nog geen antwoord gegeven kon worden. Men achtte het wel moge lijk dat Bykovsky tot een voortijdi ge landing werd gedwongen doordat de snelheid van zijn Wostok-5 ge leidelijk aan te veel was afgenomen terwijl de grootste afstand tot de aarde was teruggevallen van 235 km. bij de start tot 193 km., en de klein ste van 191 tot 159 km. Van de Wo- Stok-6 verminderde de grootste af stand van 233 tot 218 en de kleinste van 183 tot 174 km. Van Sowjet- Russisdhe zijde is overigens nimmer een aanduiding van plannen voor een rendez-vous gegeven. Hoe graag zouden wij zich in de zon koesterende scharen zienvolle stranden en andere vrolijke taferelen. Helaas, het weer laat het niet toe. Op deze plaats daarom een fotografische herinnering aan een tijd, dat de Westhoekse grond druk „betent" was. Of het straks weer zo zal zijn? Laten we het hopen. DE KABINETSFORMATIE i reed op een scooter. De bestuurder dë heer Joh. van den Boogert, kreeg een 'hersenschudding, zijn echtgenote mevrouw Van den Boogert-Bergeijk een verwonding aan de linker en kel. De motorbestuurder, de heer Van der Most.fc i-eeg slechts lichte kwetsuren. De motor werd licht, de auto en de scooter werden zwaar beschadigd'. De gewonden werden naar het Zweedse Rode Kruis-zie- 'kenhuis overgebracht. AMSTERDAM. Z.K.H. Prins Bern- hard zal op 29 juni voor de televisie persoonlijk de film „De n'ieuwe ark" inleiden. De film geeft een beeld van het werk van het World Wildlife Fund1. De Duitse grensgebieden DÜSSELDORF, 19—6. De minister van binnenlandse zaken van de West- duitse deelstaat Noordrijn - Westfa- len, Willy Weyer, heeft woensdag in het parlement zjjn dank uitgespro ken aan de Nederlandse regering voor de teruggave van de Duitse grensgebieden volgens het Duits-Ne derlandse verdrag. Nqordrijn-Westfalen hoopt en heeft er bijzonder veel belang bij, aldus minister Weyer, dat genoemd verdrag de vriendschappelijke be trekkingen tussen beide volkeren zal verstevigen. Hij legde het parlement een uit voeringswet voor waarin de over dracht van de grensgebieden op 1 augustus a.s. is vastgelegd* In deze gebieden Zelfkant en Elten wonen tienduizend mensen, onder wie 2.300 Nederlanders. DEN HAAG, 19—6. Mr. E. H. To xopeus, fraktieleider van de V.V.D. heeft, mede namens mr. Beernink, fraktieleider van de C.H.U., donder dagmiddag medegedeeld, dat beide partijen afwijzend staan tegenover een vijf-partijenformatie voor een nieuw kabinet. Mr. Toxopeus vertelde dit na een bezoek aan 'd!e formateur dr. De Kort aan' wie hij een 'brief overhandigde waarin deze bezwaren staan opge somd. In deze brief zegt mr. Toxo peus o.m. dat bij Ih'et ontbreken ener noodsituatie het hem op het ogen blik als uitgangspunt onjuist voor komt om een vijf-partijencombanaltae te maken. Hij heeft er overwegend bezwaar tegen, vooreerst omdat de vier partijen die bet huidige demis sionaire kabinet vormen van mening ■zijn. dat het gevoerde beleid moet worden voortgezet. Bij dit beleid was 'de Partij van de Arbeid niet betrokken. Deze partij, zo schrijft mr. Toxopeus heeft immers 'dit be leid steeds fel gekritiseerd en in haar verkiezingsmanifest heeft zij een gans ander beleid daartegenover gesteld. De P.v.d.A. Mr. Toxopeus schrijft vei-der: „Af gezien van het feit, dat deelname van de Partij van de Arbeid onjuist zou rijns is het ook onwaarschijnlijk, dat, hoe ook een program komt te luiden, van een combinatie met de Partij van de Arbeid een waarlijk voortzetting van ibéleid-De Quay mag worden verwacht. Met alle waardering voor de arbeid van 'dr. Romme en Uzelf, aldus mr. Toxo peus, moet het mij van het hart, dat de formulering van een program al tijd ruimte laat voor een verschil van interpretatie en uitwerking, zo dat het er vooral op aan zal komen, Nu de wereld weer gonst van ruim- tevaartnieuws is een plaatje van een rakettenfabriek zeker actueel. De foto toont een blik in de hal, be stemd voor de montage van Satur- nus-raketten, die een stuwkracht opleveren van 680.000 kg. In de cap sule voortgedreven door een Satur- nus, zullen twee astronauten een ruimtevlucht maken. vanuit wel'ke opvattingen het zal 3 worden .uitgevoerd. Gezien het eerder gestelde om trent het standpunt van de Partij van de Arbeid kan ik mij niet wel ^voorstellen, dat een samenwerking met die partij niet tot ernstige con flicten aanleiding zou geven. Naar mijn gevoelen wijst ide verkiezings uitslag stellig niet naar een meer socialistisch gericht beleid, zodat 't formeren van een 'kabjnet met de Partij van d'e-Arbeid een misken ning van die 4SÉ9pr«aak. zeu beteke nen". UTRECHT, 19-6. Tijdens een fo rumbijeenkomst van de Alg. Neder landse Malenaarsborïd in Utrecht is de toekomst van het kleine veehou derij-bedrijf besproken. Hot forum dat onder meer be stond u'it vertegenwoordigers van Landbouwschap, Produ'ktschap voor Veevoeder, mengvoederfabrikanten en molenaarSbond was van mening, dat de toekomst voor het 'kleine vee houderijbedrijf - men had in het bij zonder het kleine pluimveehouderij en varkenshouderij bedrijf of een combinatie van deze twee in het oog - er niet zo rooskleurig uitziet. Men zag echter voor de kleine onderne mer met capaciteiten toch wel kan gen. De heer E. J. LuiChjes, penning meester van d'e molenaarsbond, vond het jammer 'te moeten constateren dat de kleine ondernemers tegen woordig te bang zijn om iets te on dernemen. Beschouwingen in de pei-s - waar in de toekomst van het kleine be drijf somber wordt afgeschilderd - zijn volgens hem de belangrijkste oorzaak van dat gebrek aan onder- nemersdurf. Hij pleitte voor betere credietmo- golij'tóheden voor d'e kleine boer en voor een hoger prijsniveau met na me van melk. Mr. S. Leenstra, secretaris van de vereniging van Nederlandse meng voederfabrikanten, geloofde niet dat het einde van het kleine bedrijf is gekomen. Hij zag mogelijkheden voor het kleine bedrijf mits men onderling tot een grotere mate van samenwerking kan komen. ROME, 19-6. De sjah van Perzië heeft in een interview met een spe ciale verslaggever van de „Corriere Delia Sera" in Saadabad gezegd, dat Nasser aan grootheidswaanzin lijdt. Ook zou Nasser lijden aan een min derwaardigheidscomplex omdat zijn hervormingen schipbreuk lijden, ter wijl ze in andere landen lukken. Egypte, zo giing de sjaih voort, geeft per jaar bijna 600 miljoen 'gulden uit voor propaganda, die eroo is ge richt in andere landen onlusten te verwekken. Dit bedrag zou beter 'kunnen worden besteed aan d'e voor uitgang van het land, 'aldus de sjah. Er zijn geen plannen om een te genwicht te vormen tegen de nieu we Arabische federatie door het vormen van een verbond tussen Perzië, Pakistan en Afghanistan. De recente onlusten in zijn land schreef de sjah toe aan reactionairen en de communisten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het genot van wel te doen f is het enige, dat steeds het- zélfde blijft. 4 WAT ÏEQT 01 BILT Iets hogere temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Enkele opklaringen en iets hogere temperaturen, maar ook nu en dan nog wat regen of motregen; over wegend matige zuidwestelijke wind. 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 4.25, onder 21.05. Nieuwe maan: 21 juni te 12.46. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 juni 2.51 v.m. 15.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 juni 2.34 v.m. 15.02 n.m. Springtij23 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een eerste randstoring van een depressie ten noordwesten van Ierland veroorzaakte vannacht en vanmorgen weer veel bewolking en tijdelijk regen of motregen. De meeste ï-egen viel in het zuiden en westen van het land. Een volgende randstoring zal voornamelijk van avond en vannacht weer wat regen brengen. Morgen zijn enkele opklaringen waarschijnlijk, waarbij de tempera turen in de middag over het alge meen hoger zullen zijn dan vandaag. Het weer blijft evenwel wisselvallig want nieuwe storingen aan de zuid kant van de depressie bij Ierland zullen het weer blijven beïnvloeden. Een wervelstorm heeft Zuid-Ro- rea (getroffen. Volgens de 'eerste ge gevens van de politie zijn er 23 do den en meer dan 10.000 daklozen. Zanger-acteur Hans Kaart overleden AMSTERDAM, 18-6. In een zie- •kernhuis in Lugano is op 43-jarige leeftijd overleden de operazanger acteur Hans Kaart, die de laatste tijd samen met zijn Schotse vrouw Caroline Raitt verbonden was aan de Deutsche Oper am Rhedn in Dus- seldorp. De heer Kaart was in de kliniek opgenomen voor een oor operatie. Tijdens deze behandeling onlder narcose is hij plotseling over leden. Hij woonde sinds korte tijd in het Zwitserse plaatsje Giornico. Ingezonden mededeling aan huis te ontbieden havenplein 11 - tel. 2890 DEN HAAG, 19—6. Het is wense lijk gebleken het werkterrein van 't ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw uit te strekken over het gehele land, omdat de pro blematiek, waarvoor de landbouw zich gesteld ziet, geenszins beperkt is tot de gemengde bedrijven op de zandgronden. Dit o. a. wordt door de mi mister van landbouw, mr. V. G. M. Marij- nen, medegedeeld in zijn memorie van toelichting op een wetsontwerp, waarbij hij voorstelt op de begroting 1963 een bedrag van 50 miljoen gul den uit te trekken voor 'dit fonds. Zoals men zich zal herinneren, heeft minister Marijnen onder de begroting 1962 vijf en twintig mil joen (gulden aangovra'agd voor ren teloze voorschotten aan gemengde bedrijven op zandgronden tor nade re verrekening met het fonds. Dit fonds, 'dat nu zou moeben worden opgericht, zou d'e beschikking krij gen over in totaal 50 miljoen gulden eni de taak van het fonds zou twee- erlei zijn, te weten: op korte termijn heft verlenen van voorschotten ter voorziening in de acute noodsituatie en op langere termijn het bevorde ren van de sanering van daarvoor •in aanmerking komende bedrijven. Dit laatste zou 'dan moeten geschie den hetzij door stimulering van be drijfsbeëindiging, hetzij door verbe tering van de bedrijfsstruktuur.. Taak en opzet Intensief beraad met het 'georga niseerde bedrijfsleven heeft, naar de minister in zijn memorie van toe lichting zegt, gdloid 'tot volledige overeenstemming over taak en opzet van het fonds en over de grote lij nen van het te voeren beleid en daardoor is het stadium bereikt, dat de 'benodigde middelen 'kunnen wor den aangevraagd. Het is de bedoe ling, dat zo spoedig mogelijk, nadat d'e benodigde middelen beschikbaar zijn gekomen (de minister hoopt, dat het wetsontwerp nog dit kalen derjaar zal 'kunnen worden aan vaard) met de uitvoering kaai wor den 'begonnen van een werkplan voor het eerste jaar van het fonds. Over dit werkplan moet dn het ver band van het bestuur vah het fonds worden overlegd met het bedrijfsle ven. De behandeling van het wets ontwerp zal eerst geschieden door de nieuw gekozen Tweede Kamer, maar door indiening van het wets ontwerp thans wordt een belangrij ke tijdwinst vorkregen, waarmede de Nederlandse landbouw naar de mening van de (bewindsman gebaat, is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1