aardbol cirkelen Kettingbotsingen op Rijksweg 12 Kennedy schakelt godsdienstleiders in Milj oen schade door brand in loods MEERDERHEID VOOR MACMILLAN NA BEWOGEN DEBAT Jaarverslag 1962 N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij Fractieberaad basisprogram dr. De Kort Russen blijven rond zierikzeeschem nieuwsbode h Dinsdag 18 juni 1963 119e jaargang; No. 19395 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Krijgt Renesse een winkelcentrum De zaak-Profuino in het Lagerhuis Dit nummt'r beslaat uit 8 pagina's Gp dezelfde tijd was kolonel By kovsky aan zijn vier en vijftigste ronde bezig. Hij vertoeft al vier da gen in zijn Wostök 5. Volgens het Russische persbureau Tass voelen beide astronauten zich uitstekend. In hun ruimteschepen funktioneert alles bevredigend. De eerste „ruim tevrouw" 'bleek in een opperbeste stemming want, zo zegit Tass, men hoerde over de radio dat zij een l'edje zong. Haar collega Bykovsky liet een verzoekplaat draaien, een pianoconcert van Tsjadkowsky. Ook maandagmiddag 'heeft de Rus sische televisie beelden getoond van de twee Russische ruimtevaarders in hun cabine. Op d'e bovenlip van Bykovsky is een hij elke uitzending donkerder streep te zien van d'e aan groeiende snor. Teresjkova scheen cp het moment van de t.v.-uitzen- rillng rechtstreeks contact met de aarde te hebben. Tass meldde maandagmiddag dat het ruimteschip van Bykovsky een omlooptijd van 88 minuten had op de 'hoogten tussen 165 en 202 kilo meter, en dat van Valentina een om looptijd van 88,2 minuten op hoog ten tussen 177 en 225 'kilometer. De polsslag van Valentina was 68, ademhaling 18, die van Bykovsky respektievelij'k 60 en 15. Alles werk te normaal. Polarisraket met succes gelanceerd CAPE CANAVERAL, 17—6. De nieuwe lange afstandsrafcet Polaris A3 'is maandag voor 'het eerst met succes vanaf een söhip gelanceerd. De A3 was al driemaal met succes van land afgevuurd. DRIEBERGEN, 17-6. Tijdens de zeer grote drukte, die maandag op rijksweg 12 in de richting Duitsland heerste als gevolg van die terug keer van de vele Duitsers, die een korte vakantie in ons land hebben doorgebracht, hebben zich in de ge meente Driebergen vier kettingbot singen voorgedaan. Hierbij waren ongeveer vijftien (meest Duitse) auto's betrokken. De materiële scha de was zeer aanzienlijk. Twee auto's waren „total loss". Twee pei'sonen moeiten naar het Zeister ziekenhuis worden overgebracht en verder wa ren er vele lichtgewonden. De auto's reden maandagmiddag onafgebroken in dubbele files op rijksweg 12. i Wie gerechtigheid wil oog- sten moet ze vroeg planten. J f Aantal opgelegde schepen gedaald LONDEN, 18—6. De Britse Kamer van Scheepvaart heeft maandag 'be kend gemaakt dat de totale tonnage van de schepen, die over de gehele wereld zijn opgelegd bij gebrek aan 'emplooi, begin juni twee procent van de wereldkoopvaardijvloot be-, droeg tegen begin mei drie procent. Begin juni waren 445 schepen op gelegd van samen 2.902.389 bruto ton tegen 528 schepen van, 3.390.010 ton begin mei. Massale vissterfte in Zuitl-Willemsvaart VEGHEL, lTij-6. In de ZuïtLWil- lcmsvaart in Noord-Brabant is maandag een massale vissterfte ge constateerd. Honderden vissen zijn dood boven komen drijven. De rijks politie te Veghel heeft omdat er door hengelaars .in het kanaal veel wordit gevist, met de politieauto rond het kanaal gepatrouilleerd om te waarschuwen tegen het gebruik van de vis, die schadelijk voor de gezondheid kan zijn. Wat de oorzaak van de vissterfte zou kunnen zijn is nog niet bekend. De rassenintegratie in de V.S. WASHINGTON, 18-6. - President Kennedy heeft zich maandag op een besloten bijeenkomst met 250 Ame rikaanse godsdienstleiders uitgespro ken voor de vorming van een comité dat vertegenwoordigers van alle godsdiensten omvat en helpt by de vermindering van de spanning tus sen negers en blanken. Volgens een protestantse leider werd hot voorstel van de president zeer geestdriftig ontvangen. Kennedy zal woensdag zijn nieuwe wetsontwerp aangaande de burger rechten naar het congres zenden. Hij heeft hot met een groep congres- leiders besproken en een republi keinse zegsman verklaarde dat men een mate van overeenstemming had bereikt. De president heeft al eerder met vooraanstaande personen uit het openbare leven over het rassenpro bleem gesproken en hij zal dit over leg voortzetten. Intussen heeft gouverneur Wallace van Alabama geweigerd dn te gaan cp een verzoek van de president om maatregelen te nemen waardoor de nationale garde kan worden terug getrokken* van de universiteit van de staat waar vorige week drie ne gers tegen de zin van de gouverneur werden ingeschreven. Hij beloofde dat er geen „langdurige geweldple ging in Alabama zal zijn maar hij kon „niet absoluut de persoonlijke veiligheid van individuele studen ten verzekeren". De president moest de drie negers maar uit de universiteit halen. LONDEN, 17-6. Premier MacMil- lan heeft maandag na een bewogen debat in het Britse Lagerhuis over de affaire-Profumo een motie van vertrouwen verworven, doch de stemmenmeerderheid was kleiner dan de conservatieve regering had gehoopt doordat 26 conservatieve af gevaardigden hun premier in de steek lieten. MacMillan kreeg 321 stemmen; 252 afgevaardigden brach ten hun stem tegen de premier uit, zodat de conservatieve meerderheid 69 stemmen bedroeg. Toen de uitslag bekend was ge worden 'klonken van de 'banken waar de socialistische oppositie zit kreten als „aftreden", terwijl de aanhan gers van MacMillan, hem staande een ovatie brachten. De stemming?uitslag was de cli max van een met spanning tegemoet gezien debat, waarin Harold Wil son. de leider van de socialistische oppositie, premier MacMillan ervan beschuldigde door zijn houding in d'e kwestie-Profumo met de natio- nalfe veiligheid te 'hebben gespeeld. De verhouding van d'e inmiddels af getreden minister van oorlog Profu- mo met 'het fotomodel Christine Koeler, die ook betrekkingen onder hield met een Russische diplomaat, heeft zoals 'bekend 'is de conserva tieve regering in 'grote verlegenheid gebracht. Bij het debat gaf premier MacMillan de oppositie toe dat zijn veiligheidsdiensten hadden verzuimd hem te rapporteren over meldingen die zeiden dat miss Keél'er gevraagd zou zijn geheime inlichtingen van minister Profumo los te 'krijgen. Het hoofd van de veiligheidsdienst had dezie meldingen niet van belang ge acht. Uitslag voldoende Er wordt minder gereisd tussen maandag en vrijdag Een conservatief parlementslid eiste tijdens 'het debat openlijk dat de premier zou aftreden. Hii vroeg zich af of MacMillan juist had ge handeld door Profumo"'9 verklaring, dat zijn betrekkingen met miss Kee l'er van onschuldige aard waren, te geloven. GRONINGEN, 17—6. Een opslag loods van de N.V. Agrarische Unie aan de Oosterhoogebrug bij Gronin gen is maandagmorgen door een felle brand verwoest. In deze loods waren chemische 'bestrijdingsmidde len en spuitapparatuur opgeslagen. De schade aan gebouw en goederen wordt geraamd op een miljoen gul den. De brand werd ontdekt door de terreinbeheerder. De Groninger brandweer wist het vuur vrij snel te blussen. De brandweerlieden moesten vanwege de door chemica liën vergiftigde rook gebruik maken van persluchtmaskers. Men vermoedt, dat de brand door zelfontbranding van een van de che mische orod'ukten is ontstaan. De plaatsvervangende Labour-lei der Brown eiste een nader officieel onderzoek, hetgeen van de 'kant van de regering werd aanvaard. Minister VLISSINGEN, 176. Zondagmid dag raakten in het Goese Sas (gem. Kattendijke) drie zwemmers in on derwatersportuitrusting in de knel bij een sluisdeur. De 30-jarige C. Verhage uit Soest is hierbij pm het leven gekomen. Zijn 17-jarige neef A. Dekker uit Goes kon door de derde onderwater zwemmer de 16-jarige J. Back uit ZIERIKZEE, 176. Verschenen is het verslag over het jaar 1962 van de N.V. Rotterdamsche Tramweg- Maatschappy, uit te brengen in de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 26 ju ni aanstaande. Het jaar 1962 heeft zich geken merkt door een geringe styging van de ontvangsten, n.l 2,3 en een aanzienlijk grotere styging van de uitgaven, te weten 6,3 Deze gro tere stijging van de uitgaven heeft verschillende oorzaken, die echter 411e voornamelijk een gevolg zijn van de verhoging van de lonen en salarissen van het personeel en van de tot stand gekomen nieuwe pensi oenvoorziening. Het netto exploita tie-resultaat (afgerond op f 1.000, dat in 1960 f 377.000,— bedroeg en in 1961 f 512.000,daalde in 1962 tót f 314.000,—. Typerend voor het streekvervoer van de R.T.M. is dat het vervoer van de eilanden naar Rotterdam op zaterdagen, vergeleken met de tijd dat de vijfdaagse werkweek nog niet was ingevoerd, is toegenomen. De zaterdag is thans veel meer dan vrceger de dag waarop men in Rot terdam inkopen gaat doen. Het ver voer van degenen die op de eilan den het weekeinde gaan doorbren gen heeft zioh daarentegen van de Goes, tijdig van de sluisklep wor den weggetrokken. Het ongeval gebeurde omstreeks drie uur. nadat een jacht geschut was. Ondanks waarschuwingen van dc iluisknecht zwommen dé drie jongemannen da sluis binnen. Zij werden naar de sluisklep gezogen, nadat de sluisdeuren aan de an'dere zijde waren gesloten. zaterdagmiddag naar de vrijdag avond verplaatst, een verschijnsel dat in Nederland vrij algemeen is geworden. Uit het feit, dat hét ver voer van reizigers niet toeneemt, kan met betrekking, tot het voren staande worden geconcludeerd dat thans minder dan vroeger gereisd wordt tussen maandag en vrijdag avond. Uit d'e cijfers blijkt dat de vermindering geheel te wijten is aan een teruggang in de verkoop van weekkaarten en van het bijzonder vervoer. Het groepsvervoer nam in alle delen van het net toe, de op brengst uit de kuurreizen met auto bussen gaf een geringe teruggang te zien. Het post- en goederenvervoer en het vervoer van voertuigen in de veerdiensten bracht als geheel 6 pet. meer op. De autöbusdiensten groep Schouwen-Duivelad leverde 1,4 pc't. minder op dan in 1961. De veerdienst Zij pe-N'umansdorphaven 1,7 pet. meer dan in '61, de veerdienst Zijpe- Anna JacObapoider 4,6 pet. meer dan in 1961. Investeringen Het totaal van de investeringen bedroeg in het verslagjaar bijna f 800.000, dat wil zeggen bijna f 200.000 meer dan in het vooraf gaande jaar. De verhoging van de vlieringen is eer. gevolg van het feit dat de aflevering van een twee tal autobussen, die 'in 1961 had moe- De Amerikaanse luchtmacht heeft een nieuwe methode uitgevonden om grote delen van raketten van de fabriek naar de lanceringsplaats te vervoeren: Men neme een Boeing stratocruiser, „snyde" het toestel als het ware in tweeën, zodat het raket- deel ingeladen kan worden en ver- binde vervolgens de twee delen weer tot een geheel. Het is niet alleen de snelste wijze van transport, doch ook het grootste transport ooit door een vliegtuig uitgevoerd. ten plaatsvinden, eerst in 1962 ge schiedde. Aan het spoorwegmuseum te Utrecht werd een tramstel ge schenken, bestaande uit een locomo tief. een tweetal rijtuigen, een ge sloten goederenwagen en een open goederenwagon. Het totaal aantal afgelegde autobuskilometers bedroeg in 1.962 2.880.831 km., in 1961: 2.855.472 'km. Voor Schouwen-Dui- véland bedroeg het aantal autobus kilometers in '62 14 pet. van het to taal. In de loop van het verslagjaar werd door de Commissie Vervoer- vergunningen vergunning verleend om, na 'het 'gereedkomen van de dam die Sch.-Duiveland met Goeree- Overfla'kkee verbindt een autobus- dienst te exploiteren. Schepen en veerdiensten De exploitatie-uitkomsten van alle veerdiensten tezamen waren in ge ringe mate ongunstiger dan over 1961. De sterke stijging van de ex ploitatiekosten wei-den niet geheel opgevangen door de hogere ontvang sten. De hogere ontvangsten (f 65.000) zijn een gevolg van de toe neming van het aantal auto's, dat van de veerdiensten gebruik maakt. De sterkste stijging vertoonde het veer Zijpe-Anna Jaccbapolder, in het bijzonder gedurende de zomer maanden, als gevolg van de vele toeristen die dan Schouwen-Duive- land plegen te bezoeken. Op de veerdienst Zijpe-Anna Ja ccbapolder werden in 1962 de vol gende aantallen overgezet (tussen haakjes '61): passagiers: 879.828 (848.080): personen-auto's: 245.244 (231.085); vrachtauto's: 73.452 (70.393) autobussen: 1.312 (1.286); motorrij wielen en'bromfietsen: 25.762 (24.200) rijwielen: 6.075 (5.588). In 1962maak ten 39.802 passagiers, 485 personen auto's. 6.491 rijwielen en bromfiet sen, 191 motorrijwielen en 10 vracht auto's gebruik van de veerdienst Zijpe-Numansdorphaven. De personeelssterkte Voor het eerst sinds vele jaren is de personeelssterkte aan het einde van het jaar in totaal iie'ts hoger dan op dezelfde datum van het vooraf gaande jaar. Alleen bij de veerdien sten en de centrale werkplaatsen liep het personeelsbestand terug. Door opheffing van enkele veerdien sten in de eerstvolgende jaren, als gevolg van het gereedkomen van Delta'dammen, is het voor werkzoe kenden weinig aanlokkelijk een functie bij de veerdiensten te aan vaarden en het kcsl dan ook de grootste moeite de schepen steeds vr.''Jeenlda te bemannen. Dit laatste is al!sen mogelijk dank zij de grote trr werking van hét veerdienst- P'rronsel. In 1962 was het perso neelsverloop weer minder dan in hot voorafgaande jaar, er werden 60 personeelsleden ontslagen, waarvan 50 op eigen verzoek, 6 door pensio nering. 2 om dringende redenen en 2 door het vervullen van militaire d'enstplicht, terwijl 4 personeelsle den door ever lij der. aan het bédrijl' ontvielen. In totaal 'konden 70 nieu we werkkrachten worden aange trokken. In hot verslag wordt er op gewezen dat in 10 jaar lijds het ge middelde jaarloon verdubbeld is. De jaarrekening 1962 sluit met oen voordelig saldo van f 3.594,62. Zwemmer (bekneld bij sluisdeur) omgekomen KOUD Verwachting tot woensdagavond: Koud weer met aanvankelijk nog af en toe regen, later verspreide opkla ringen maar ook enkele buien; ma tige tot krachtige, langs de kust tij delijk harde, mogelijk stormachtige westelijke wind. 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 3.09, onder 18.33. 20 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 3.43, onder 19.53. Nieuwe maan: 21 juni te 12.46. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 juni 1.03 v.m. 20 juni 2.01 v.m. BROUWERSHAVEN: 19 juni 0.54 v.m. 20 juni 1.48 v.m. Springtij: 23 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-6. Het K.N.M.I. deelt mede; Een depressie, die gisteren de Britse eilanden naderde, verplaatst zich nu naar de Noordzee. De sto ring werd de 'afgelopen vier en twin tig uur nog iets dieper en daarmede samenhangend namen ook de regen- gebieden in omvang toe. De z*er vochtige lucht, die vandaag met een zuidelijke tot zuidwestelijke wind naar ons 'land stroomde, wordt mor gen vervangen door lucht van po laire oorsprong. Het zal dan ook woensdag vrij koud weer zijn met enkele buien. Een volgende depres sie lag vanmorgen ten oosten van New-Foundland. Deze storing koerst eveneens in de richting van west- Europa. Het weer blijft de 'komende dagen, onbestendig. 13.37 n.m. 14.29 n.m. 13.25 n.m. 14.16 n.m. MacLeod vond echter het voorstel van een onderzoek door een uit le den van alle partijen gevormde com missie te ver gaan. Een nadere analyse van de stem ming liet zien dat het aantal conser vatieven dat zich van stemming ont houden heeft „bijna zeker 27" be draagt. In regeringskringen werd de meer derheid, „de omstandigheden in aan merking genomen", zeer goed ge noemd. Hoge conservatieve rege ringskringen toeschouwden de uit slag op het ogenblik voldoende. Enkele nieuwe punten die in hot debat naar voren kwamen betroffen de rol van d'e society-arts dr. Ward, die minister Profumo, het fotomodel Keeler en de Russische diplomaat Iwanov in contact bracht. Het werd door oppositieleider Wilson 'n „stuk gei eedschap" voor de Russen ge noemd, hoewel hij hem geen spion achtte. Voorts was minister Profu mo in 1961 reeds voor dr. Ward ge waarschuwd. Op een 'bijeenkomst van conservatieve leiders in maart van dit jaar was Profumo om uitleg gevraagd over een brief van hem aan miss Keeler. Men had toen ech ter zijn verklaring geaccepteerd. DEN HAAG, 176. Maandagmid dag .hebben de frakties van V.V.D., A.R.P., C.H.U. en K.V.P. zich lang durig beraden over het basisprogram van dr. De Kort. De fraktie van de K.V.P. besprak dit program tot diep in de avond. Na afloop van de besprekingen verklaarde die christelijk historische fraktieleider, rar. B'eerninik, dat hij heden (dinsdagochtend) contact met formateur dr. De Kort wilde zoeken om opheldering te vragen over eni ge punten, die hem nog niet geheel en aL duidelijk zijn. Daarna zal ook hij zijn antwoord aan de formateur formuleren. Uit gesprekken met figuren van verschillende richtingen 'bleek het voorzichtige oordeel, dat, gezien het ba9isprogram, „een vijf partijen- ka binet nog steeds tot de theoretische mogelijkheden blijft behoren, maar dat de werkelijkheid' er wel eens anders zou kunnen uitzien". Men wenste deze uitspraak niet verder te verduidelijken. In anti-revolutionaire kring bleék men nogal voldaan over het basis- program te zijn. In 'liberale krinig was enig voorzichtig optimisme te constateren. Zoals reeds vermeld werd, zal de fraktie van de Partij van de Arbeid om tien uur heden (dinsdagochtend) de beraadslagingen over het basds- program beginnen. Maandag kwam het frafctiebestuur voor voorbespre kingen bijeen. MOSKOU, 176. - De Russische ruimtevaarster Valentina Teresjko va had maandagavond drie en twin tig maal een vlucht om de aardbol gemaókt, waarbij zij een afstand van negenhonderdduizend kilometer had afgelegd. Terwijl zijn papa op honderden kilometers hoogte door de ruimte suist, is de drie maanden oude stamhouder van de familie Bykofsky het middelpunt van alle aandacht van zijn moeder (r.), mevrouw Gagarin (m.) en mevrouw Popovitsj.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1