DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSEN SCHIETEN EERSTE VROUW DE RUIMTE IN Peking wijst „vreedzame samenleving" af Rusk over Europa V.S. Werken aan maanprojekt DE KOERDEN Rassenbetoging in Washington Premier Cliroesjtsjov laat zich gunstig uit over president Kennedy's rede Ben Goerion afgetreden „Dode" vrouw werd levend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SÜ Maandag 17 jnui 1963 119e ja&rgagn No. 193M WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Nieuw bedrijf te Zierikzee opengespoten Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zij ging ruimtevaarder achterop MOSKOU, 16—6. De Russen heb ben zondag een ruimtevaartuig met een vrouwelijke astronaut gelan ceerd. Het nieuws werd officieel bekend gemaakt via het persbureau Tass. De naam van de ruimtevaarster is Valentina Teresjkova. Haar ruimte schip heet Wostok 6. Zij had de lan cering goed doorstaan en voelt zich prima. Zoals bekend is bevindt zich thans ook de Russische luitenant-ko lonel Valeri Bykovsky in de ruimte. De televisie nam 'beelden uit de Wostok 6 over en de Russische kij kers konden de eersite astronaute ter wereld zien lachen en spreken met heli grondstation terwijl zij, getooid met een grote ruimtevaardershelm, lag vastgegespt iin haar cabine. Zy werd in de ruimte geschoten terwijl de Rus Bykovsky aan zijn derde dag op grote hoogte begon. Hij had inmiddels achtentwintig ba- nen om de aarde gevlogen. Valentina Teresjkova is 26 jaar oud, drie jaar jonger dan Bykovsky. Zij werd op 6 maart 1937 geboren in het dorp Maslenndikovo, in de Russi sche federatie, als dodhter van een traotorbestuurder en een textielar- beidster. Op 17-jarige 'leeftijd ginig Valentina tin een bandenfabriek wer. ken en later kwam zij in dezelfde fabriek waar haar moeder werkte. Deze is than9 'gepensioneerd. Haar vader sneuvelde 'in de tweede we reldoorlog, De astronaute is lid van Stier op stap AMSTERDAM, 15-6. Een wat opgewonden stier heeft kans gezien ongemerkt van het abattoir aan de Veelaan in Amsterdam te verdwijnen. Het dier volgde de spoorbaan en had bijna 2Yi km. afgelegd voor hij bij de oostelijke door gang van het centraal station werd opgemerkt. Doodgemoe dereerd wandelde de stier het station door in de richting Raarlem. Pas ruim anderhalve kilometer verder kon het beest door spoorwegpersoneel ver sterkt met politie worden ge grepen en vastgebonden in af wachting van de komst van personeel van het abattoir, waar men op dat tijdstip het dier nog niet had gemist. die Russische communistische partij. Zij: bezocht gedurende zeven jaar avondscholen en 'behaalde in 1960 een diploma voor weeftechniek. V aischermspr ings ter De eerste ruimtevaarster is een liefhebster van vailsohermspringen. Zij 'kreeg aan het einde van haar studie aan de school voor ruimte vaarders de rang van luitenant. Valentina Teresjkova is onge huwd. Zij heeft een broer die chauf feur is en een 'gehuwde zuster. MOSKOU. In welingelichte krin gen in Moskou meent men te weten, dat Vaileri Bykovsky vrijdag 21 juni in de ochtend zal landen na 105 keer om de aarde gecirkeld te hebben. Over een gelijktijdige 'landing van Valentina Teresjkova is niets ge zegd. RUSLAND EN CHINA Tien jaar geleden: opstand in Oost-Duitsland BERLIJN, 16-6. Dit weekeinde was het tien jaar geleden dat tachtig Oostberlijnse bouwvakarbeiders een staking begonnen die uitliep op een opstand. De staking brak uit uit protest te gen de eis van de regering om de produktiviteit te vergroten. De ar beiders moesten harder werken en tien procent meer produceren. De eis werd spoedig ingetrokken. Op 16 juni 1953 trokken de tach tig arbeiders naar de regeringsge bouwen om hun eisen voor te leggen. De ontevredenheid nam snel toe en op 17 juni was er opstand in heel Oost-Duitsland. In de straten werd gevochten tussen arbeiders en poli tie. Toen greep het Russische leger in. Het einde kwam met een golf van arrestaties en terechtstellingen. WASHINGTON, 15-6. Dean Rusk de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, 'heeft in een t.v.- gesprek gezegd, dat een economisch en militair sterk Europa in het be lang van Amerika is. De internationale toestand maakt het noodzakelijk, aldus de minister, dat Amerika de verdediging van West-Europa en die van Noord - Amerika als ondeelbaar besohouwt. Dat de Europese landen meer zeg genschap in wereldaangelegenheden eisen dan voorheen .was alleen maar goed voor Amerika. WASHINGTON, 15-6. Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) heeft bij een parti culiere maatschappij een bestelling ter grootte van 35.884.550 dollar ge plaatst voor geleidingsapparatuur voor het Apollo-projekt. De appara tuur is bestemd voor het Apolio- ruimteschip, dat drie man naar de maan en terug moet brengen. PEKING, 16—6. Het centrale co mité van de Chinese communistische party heeft de brief van het centraal comité van de communistische par ty der Sowjet-Unie van 30 maart beantwoord. Volgens 'het Pekingse „Volksdag blad" is in het Chinese schrijven de mening van de Chinese communisti sche partij over d'e huidige ideolo gische meningsverschillen in het communistische 'kamp samengevat. Bovendien bevat de 'brief 25 punten voor een discussie van de algemene koers van de internationale commu nistische 'beweging. Deze zouden als basis moeten dienen voor de confe rentie van delegaties van de beide grote communistische partijen, die van'af 5 juli 'in Moskou wordt ge houden. In 'haar 'brief van eind maart aan Peking heeft de Russische commu nistische partij vastgehouden aan de politiek van vreedzaam - naast - el kaar - bestaan en 'haar houding te genover de Zuidslavische communis ten. De Chinese communistische par tij spreekt dn- haar antwoord de hoop uit, dat de 'hangende 'kwesties in Moskou openlijk besproken worden. MOSKOU, 15—6. De Sowjet-Unie heeft zaterdag de Iraakse regering beschuldigd van het gebruik van na zi-methoden van massale uitroeiing van de Koerden in noord-Irak. In de verklaring, die door het pers bureau Tass werd verspreid, wordt gezegd dat de „politiek van massale uitroeiing" een flagrante schending 'is van het Handvest van de Verenig de Naties. De Iraakse regering treedt tegen de Koerden op omdat deze „een onafhankelijke ontwikkeling van het land voorstaan, zich tegen de onderwerping van de regering aan de imperialistische kringen ke ren en voorstander zijn van de ves tiging van een democratische orde in 'het land. berustend op broeder- "ï'ke samenwerking tussen Arabie- ,en en Koerden". WASHINGTON, 15-6. Vrijdag heb ben verscheidene honderden negers een protestmars gehouden in Wash ington, die was georganiseerd tegen de rassenscheiding. Er namen ook blanken aan de beloging deel. Reeds lang voor de aanvang van de betoging was een groot aantal po- litie-agenten samengetrokken rond het Witte Huis en langs de weg die de demonstranten zouden volgen. Na een gebed van de Methodis tische voorganger Williams begaven de demonstranten zich naar het Witte Huis. Er werden spandoeken meegedragen waarop werd gevraagd om gelijke arbeidsvoorwaarden, toe lating tot de scholen en vrijheid bin nen de democratie. Zij. wijst opnieuw 'het beginsel van vreedzame samenleving van de hand In plaats daarvan wil zij de vorming van een breed eenheidsfront tegen „de Amerikaanse 'imperialisten en hun lakeien". Stijgende prijzen in Indonesië DJAKARTA, 15-6. Volgens waar nemers schgnt de Indonesische re gering vastbesloten haar onlangs aan gekondigde nieuwe binnenlandse eco nomische politiek door te zetten, on danks sterk groeiende tegenstand van de vakbonden en de linkse politieke partyen. De regering heeft een tijdelijk ver schijningsverbod opgelegd aan het in vloedrijke pro-communistische dag blad „Bintang Timur" (Ster van het Oosten). Het blad had de regering aangevallen wegens de invoering van hogere tarieven bij de spoorwegen, het lucht- en scheepsvervoer en do posterijen. De regering had de ta rieven verhoogd om de verliezen bij deze diensten te verminderen. Als gevolg van de prijsverhogingen zijn de kosten van levensonderhoud sterk gestegen. Premier Djuanda Kartawidjaja heeft onlangs op een persconferen tie de maatregelen verdedigd en ge zegd dat de staatsmaatschappijen grote, steeds stijgende verliezen lij den. Economische deskundigen en za kenlieden zijn van mening, dat de maatregelen neerkomen op een de valuatie van de roepia. Engelse koningin kreeg telex cadeau LONDEN, 15-6. Koningin Elizabeth van Engeland heeft tijdens een re ceptie op het Engelse persbureau Reuter twee telexmachines cadeau gekregen. De machines zijn inmid dels in Buckinghampalace geplaatst, waardoor de koninklijke familie en de hofhouding rechtstreeks kennis kunnen nemen van het nieuws dat door het persbureau wordt uitgezon den. Opstopping bij Oostdtiitse doorlaatpost BERLIJN, 15-6. Zaterdagochtend hebben zich weer rijen van in totaal een twaalfhonderd auto's gevormd bij de Oostduitse doorlaatpost bij Babelsberg op de route van west- Beriijn naar west-Duitslanid .terwijl 'het verkeer in omgekeerde richting vrijwel normaal doorging. Een der gelijke situatie 'is ook op de andere interzonale autoroutes geconstateerd De delegaties van 32 Afrikaanse landen naar de internationale ar- beidsconferentie in Genève, hebben vrijdagmiddag de vergadering ge boycot uit protest tegen de aanwe zigheid van de Zuidafrikaanse dele gatie. ROTTERDAM, 16-6. Het Koningin WJhelmina Fonds voor de Kanker bestrijding is zaterdagmorgen vijf duizend dollar rijker gewonden. Met dit presentje in zijn za'k keerde commodore C. G. Kooyman, kapitein van het. s.s. „Rotterdam" vaij de Hol land Amerika Lijn, van zijn laatste reis naar New York in de Maasstad terug. Aan boord van zijn schip had de American Cancer Society op 5 juni namelijk een luisterrijk weldadig- ht 'dsfee: t gegeven waaraan 675 men sen uit de New Yorkse uitgaande wereld hadden deelgenomen. Gedu rende een korte rondvaart, die zes uur duurde brachten zij 350.000 gul den voor d'e bestrijding van de vre selijke ziekte in Amerika bij elkaar De bemanning van een B-58 Hustler, waarmee een nieuw hoogterecord werd gevestigd v oor zwaar belaste vliegtuigen. Deze supersonische bommenwerper bereikte met een last van 5000 kg. een hoogte van ruim 26.000 meter. MOSKOU, 15-6. Premier Chroesj- tsjov heeft de rede van president Kennedy van maandag 10 juni, over middelen ter beëindiging van de .koude oorlog, „een stap vooruit naar een realistische waardering van de internationale toestand" genoemd, zo heeft Tass zaterdag bekendgemaakt. Chroesjtsjov zei dit in een vraag gesprek met de hoofdredacteuren van de „Pravda" en de „Izvestia", de bla den van de Sowjetrussische commu- niistische partij en de regering. Kennedy's rede had „een gunstige indruk" gemaakt, maar „goede ver klaringen moeten ook door prakti sche daden bezegeld worden". Kennedy had maandag aangekon digd dat binnenkort in Moskou be sprekingen over een kernstopverdrag tussen de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland zullen beginnen. Ten aanzien van Duitsland zei Chroesjtsjov, dat de Sowjet-Unie blijft staan op erkenning van twee Duitse staten en dat de Sowjetrus sische regering „de strikt internatio nale garanties voor een vrije stad West-Berlijn met deelneihing van dé Verenigde Naties voorstaat. „Het is noodzakelijk er zeer na drukkelijk op te wijzen" dat een Duits vredesverdrag onvermijdelijk is. „Wij zouden er de voorkeur aan geven dit door een overeenkomst met de westelijke mogendheden te slui ten", aldus Chroesjtsjov. Onverwacht douceurtje voor Kon. Wilhelinmafonds en aLs dank voor de goede zorgen en het welslagen van het feest aan boord van de „Rotterdam" werd daar een bedrag van'vijf duizend dollar voor de kankeribestrijd'ing in Neder land gereserveerd. In eerste instan tie nam de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten,» dr. J. H. van Roijen de royale Cheque an ontvangst, maar hij verzocht com modore Kooyman de cheque mee --aar Nederland te nemen en zater dagmorgen' was de heer P. H. S. van Ommeren P.Jz., Md van het hoofd'- bnkuur van de Vereniging tot Steun aan het Koningin Wi'lhelmiina Fonds jn de 'hut. van de kapitein aanwezig cm de cheque in ontvangst te nemen. Het was de derde maal dat aan booiid van een schip van de Holland Amerika Lijn het weldadigheidsfeest voor d'e American Cancer Society weid gehouden. JERUZALEM, 16—6. De 76-jarige eerste minister van Israël, Davon Ben Goerion, is afgetreden, aldus is zondag officieel bekend gemaakt. Ben Goerioni, die odk leider 'is van de socialistische ptartii M'apai, heeft reeds drie keer zijn funktie van pre mier neergelegd 'en wel in 1953, 1959 en in 1961. Hij dg sinds de oprichting van. d'e staat Israël "in 1948 bijna 'on afgebroken hoofd geweest van d'e opeenvolgende regeringen. Volgens de bekendmaking van zondag is Ben Goerion om „persoon lijke redenen" afgetreden. Deze hou den geen verband met „enigerlei staatskwes'ties of enige bijzondere gebeurtenis". BIRMINGHAM, 15-6. Een wenende echtgenoot en een politieman ston den erbü toen mén in Birmingham het lichaam van de 58-jarige Lilly Smith opnam ert in de doodkist wilde leggen. Plotseling schreeuwde de po litieman: „stop", liy had gezien dat mevrouw Smith nog ademde. Ze moest dus nog leven. Haar gelukkige man, dit dit vrij dag tegen verslaggevers vertelde, onthulde nog meer. Hij was vroeg thuisgekomen. Toen hij de deur van de slaapkamer opendeed, zag hij zijn vrouw bewegingloos op bed lig gen. Ze was kennelijk dood. Hij belde de huisarts, die constateerde dat zijn vrouw werkelijk overleden was. De arts belde meteen maar een begrafe nisondernemer. Na de ontdekking van de politie man had men direct om een zieken wagen gebeld. De broeders die met de wagen meegekomen waren, had den mevrouw Smith zuurstof toege diend, waarna zij naar het zieken huis werd gebracht. Artsen aldaar zeiden vrijdagavond dal. mevrouw Smith al aan de beterende hand is. Zc had een te grote dosis slaapmid- Tegen haat bestaat geen medicijn. Godsdienstconflict in Zuid-Vietnam bijgelegd SAIGON, 16—6. In Zuid-Vietnam is het godsdienstconflict tussen de rooms-ikatholieke regering en de Boeddhisten bijgelegd. President N'go Dinh Diem en de leider van de Boeddhisten onderte kenden zondagmorgen een gezamen lijk communiqué ter 'bekrachtiging van het akkoord', dat enkele uren eerder tussen een Zuidvietnamese regeringsdelegatie en een Boeddhis tische 'afvaardiging was 'bereikt. De Boeddhisten hebben enkele van hun eisen moeten 'laten vallen, waar schijnlijk omdat van regeringszijde met een afbreken van de onderhan delingen werd /gedreigd'. Zo Meten zij hun voornemen varen, om in het communiqué een passage te laiten aanbrengen waarin "duidelijk te ver staan zou worden gegeven, dat de regeringstroepen verantwoordelijk waren voor de bloedige onlusten die zich op 8 mei in de stad Huie hebben voorgedaan. Wel heeft de regering toegezegd, een onderzoek te zullen •laten instellen om na te 'gaan of.ze kere overheidspersonen tijdens deze incidenten fouten hebben begaan. Als hun schuld! ia vastgesteld zullen zij streng gestraft worden. Kennedy en de rassenkwestie WASHINGTON, 15—6. President Kennedy heeft zaterdag aan gouver neur Wallace van Alabama een te legram gezonden waarin hij zegt van plan te zyn de nationale garde on der zyn bevel te zullen houden tot dat het zeker is dat de plaatselijke autoriteiten zelf de orde in de uni versiteit van Alabama kunnen hand haven. Zoals gemeld zijn deze week drie negers tot deze universliteliit toegela ten'. Kennedy vroeg Wallace de maat regelen te treffen waardoor die na tionale garde kan worden gedemo biliseerd. „Het zou jammer zijn wan neer zij nog 'langer van huis en weak moeten weg "blijven. De lengte van hun diensttijd hangt grotendeels van U af. Ik ben verplicht de nationale garde in de huidige toestand te hand haven totdat U mij iaat weten dat haar aanwzlghoid riiet 'langer nodig Tijdelijk enige regen Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen; overwegend ma tige wind tussen zuidwest en zuid; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 18 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 2.41, onder 17.09. Nieuwe maan; 21 juni te 12.46. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 juni 12.35 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 18 juni 12.23 n.m. n.m. Doodtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Eer. groot gebied van hoge luchtdruk, dat van Florida tot Spanje trekt, breidt zich mu ook uit over het Middellandse zeegebied. Aan de noordelijke rand van dit ho- gedrukgebied komt boven de oce aan een vrij krachtige westelijke stroming voor. Hierin bewegen ver schillende storingen mee, die ook het weer in ons land beïnvloeden. Zo passeerde vandaag in la'ag tem po het front van een bij IJsland liggende depressie. Het veroorzaakte 'bijna overal lichte neerslag. Een volgende, nu nog ten westen van dé Britse eilanden gelegen depressie, koerst in de richting van Schotland en zal vermoedehj'k morgenmiddag de Noordzee bereiken. Deze bren'gt Nederland in zachte vochtige lucht met veel bewolking, waaruit op nieuw af en toe wat lichte regen zal vallen. Een derde depressie bevindt zich thans bij New Foundland. Ook deze komt naar Europa. In verband 'hiermee zal h,et veranderlijke weer nog tenminste enkele dagen aan houden. President De Gaulle van Frank rijk is zondagavond in Parijs terug gekeerd van een bezoek van vijf da gen aan west-Frankrijk. Cliroesjtsjov zou voelen voor jaarlijkse topconferentie MOSKOU, 156. Premier Chroesj tsjov heeft een voorstel van Harold Wilson, de leider van de Britse La bour-party, voor een jaariykse top conferentie van de grote vier" tij dens de algemene vergadering van de Verenigde Naties gunstig ontvan gen. Dit werd vrijdag na het tweede onderhoud van' Wilson met Chroesj tsjov meegedeeld. In een verklaring voor de pers zei Wilson, dat hij 'had voorgesteld, dat de regeringsleiders van de V.S., de Sowjet-Unie, Groot-«Bnittanndë en Frankrijk elkaar regelmatig en veel vuldig zouden ontmoeten. De meest ge-eigende «gelegenheid achtte hij de openiingsbyeenkomsten van deV.N.- Macliiiiezetten op afstand Vrijdagavond is een geslaag de proef gedaan met het be- dienen-op-afstand van een zet machine in Engeland vanuit de V.S. door middel van de verbindingssatelliet Relay 1, nadat een eerdere poging op maandag was mislukt. De zet- signalen werden in Engeland door een post in Cornwall ge relateerd en doorgezonden naar Londen, Manchester, Edinburgh en Glasgow.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1