HAAST U! 1/ PRIJS HRW IfrPl BPVisco-Slalic een nieuwe motorolie met veellnngere levensduur Koerden vechten verder tweede pak UhI GEVALLEN De Deltawerken Of De toestand in Jackson (V.S.) grens Z1ERIKZEESCI1E NIEUWSBODE Vrijdag 14 juni 1963 No. 19393 BLIK DOOR HET WERELD De regering in Bagdad heeft de Koerden in het noorden van het land opnieuw de oorlog aangezegd. Zo is een eind gekomen aan een tij delijke onderbreking in een strijd die al bijna zo lang geduurd heeft als Irak een zelfstandige staat is. En bovendien een waarin de regerings troepen nog maar zelden een over winning van betekenis hebben be haald. De regering van nu schijnt boven dien te vertrouwen dat de geschie denis zich niet herhaalt: de val van Kassems bewind was voor een niet gering deel toe te schrijven aan het falen van diens legers tegen wat nu de „benden van Barzani" worden genoemd. Barzani mocht zich niet ten on rechte beschouwen als een dergenen aan wie de Baath-heersers van nu te danken hebben gehad dat ze Kos sem aan de kant konden zetten. Er werden onderhandelingen gevoerd en daarin werd in principe Barzani's voornaamste wens ingewilligd: de Koerden zouden zelfbestuur krijgen. Dat was een maatregel waarmee de buren van Irak niet geheel en al ingenomen waren. Naar een eigen staat Ook de Turken en Perzen hebben in deze streek last van de Koerdi sche stammen die op zijn minst zelf bestuur hebben en het liefst een eigen staat Koerdistan zouden stich ten, die grondgebied zou beslaan van deze drie landen. En als Barzani er in zou slagen zelfbestuur in het Iraakse gebied der Koerden te wer ven, zou een dergelijke eis in Perzië en Turkije eveneens weer krachti ger worden geuit. De eisen die Barzani stelde, waren niet mis. Hij wenste dat zelfbestuur beslist niet alleen maar in naam. De politie, het ambtenarenkorps en bepaalde onderdelen van de krijgs macht die hier gevestigd zouden zijn, zouden van onder tot boven met Koerden bezet moeten worden. Bo vendien verlangde hij dat. van de olie-inkomsten van Irak een deel aan de specifiek Koerdische belan gen besteed zou worden. Waar schijnlijk zijn die eisen de regering in Bagdad net iets te kras gewor den om er een voortdurende onrust en een voortdurende strijd mee af te kopen. In tien dagen of in tien jaar? De legerleiding in Bagdad meent dat een dag of tien voldoende zal zijn om de opstand der Koerden eens en voor al te bedwingen, wat rijke lijk optimistisch lijkt, omdat Barza ni's strijdkrachten sinds lang kans zien hun hele gebied te beheersen, waarbij alleen de grote steden door hun sterke garnizoenen uitgezonderd zijn. Kassems vliegtuigen, artillerie en divisies hebben de Koerden niet klein kunnen krijgen. Atassi's leger zal dat in tien dagen niet klaar spe len, temeer omdat de Sowjet-unie zijn houding tegenover de Koerden heeft gewijzigd. Het streven der Koerden wordt aangemoedigd als tegenhanger tot de anti-communistische houding van Bagdad. En die aanmoediging be hoeft niet tot woorden beperkt te blijven. Zuidhollandse Prov. Statenleden op bezoek De Deltawerken, in Greveiingen en Haringvliet werden bezocht door d'e leden van de Provinciale Staten vac. Zuid-Holland. Zij maakten deze reis per Spidoboot „Prinsen Plaat", die de Grevelirngensluis passeerde en de werken aan de Ossehaven be zocht. Aan hoorei werd medegedeeld dat de sluiting van de Grevelingen dit jaar niet meer zal plaats vinden. Dit feit was door ons 'blad! al op 24 mei vermeld. In ,'De Sohouwse Boer" werd 'koffie gedronken en via Burg'h- suis, de Plompe Toren en de vogel inlagen werd toen Bruinisse weer opgezocht, waar men plm. 6.30 uur arriveerde. In ihet noorden van de Kaukasus is een 2800 meter lange plastic pijp leiding aangelegd voor 'de afleve ring van melk van 'de op op'geveer 2500 meter hoogite gelegen weiden aan melkfabrieken in een dal, zo meldde Tass woensdag. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur de heer Malipa'ard. Gasfchuiskerk: 9.30 uur ds. Assendorp, 7 uur de heer Malipaard. Kerkwerve: 9.30 uur ds. J. Mortier. Serooskerke; 11 uur ds. F. van der Grift. Burgh: 10 en 7 uur (viering H.A.) ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. Van Liere (H.D.). Noordwel- le: 9.30 uur ds. Van Liere Eikerzee (Scharendijke): 10 uur dr Woldinga. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vicaris Helling. Dreischor: 11 uur ds. Westerhof. Ou- werkerk; 11 uur ds. Assendorp. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Wester hof. Ocsterland: 10 en 6 uur ds. v. d. Broek. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds. Van der Sar. Bruinisse: 10 en 4.30 uur ds. Van der Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. da. M. E. Monsees, Amersfoort. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. G. Lugtig- heid, Maarn. Haamstede: 10 en. 5 uur drs. A. Elshout, Koudekerks (W.). Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. J. B. Vogelaar, Zwolle. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zon nemaire; 10 en 2.30 uur ds. Nieuw- sma, Oude Pekela. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur ds. M. Feringa, Uivenhout. Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. P. Boes, Nieuw Loosdrecht. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. P. Boes. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur de. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Van der Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur lees- dienst. Haamstede: 10 en 3 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oosterland; 10 en 6 uur d's. A. F. Honkoop, Goes, 2.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur 'heiligingsdienst, 12 uur j eugdsamen'komdt, 7.30 uur ver- lossdngssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistievieringen op zondag: 8.30, 10 en 11 uur. Ingezonden mededeling OVERDENKING En hij bouwde daar een altaar voor de Here, die Hem versche nen was. Gen. 12 7b. Dat heeft Abraham meermalen gedaan in zijn leven: voor de Here een altaar bouwen. De reden lag in het feit dat God de Here zich op een veelbelover.de wijze in zijn leven had geopenbaard. Dat was ook nu weer het geval, nu 'hij te Siohem gekomen was. Hij ontvangt hier de belofte dat zijn na komelingen dit land zullen bezitten. Dit land, waarin nu nog de Kanaan- ieten wonen met 'hun heidense na- tuurreïigie, wordt 'hierdoor reeds in principe in beslag genomen voor hét komende Koninkrijk Gods. En dan bouwt Abraham opnieuw de Here een altaar. Dit altaar is een bewijs van Abrahams dankbaarheid jegens de Here zijn God. Het is zijn ant woord op de openbaring die hij ont vangen heeft eo op de belofte die God hem gesohonken heeft. Door dit altaar op te ridhten, wijdt hij, om zo te zeggen, reeds nu deze plek aan God. Abraham handelt in het geloof. Altaren, voor de Here opgericht, zijn de sporen die Abraham nalaat op zijn toaht door het land Kanaan. Welk spoor laten wij na? Niemand gaat geheel ongemerkt het leven door. Welke erfenis laten wij voor ons nageslacht achter en wat geven wij hen met wie we samen wonen, -werken en -leven te zien? Wij 'hébben Gods openbaring ont vangen. De volle openbaring: Gods eiigen Zoon. „Niemand heeft ooit God gezien, maar de eniggeboren Zoon van God, Jezus Christus heeft Hem ons geopenbaard". Wij weten van Jezus en van Zijn Verlossings werk en van Zijn overwinning. Hét is Pinksteren geweest. God heeft ons de Heilige Geest gegeven. En de Heiii'ge Geest is gekomen om ons in all de waarheid te leiden. Wij heb ben de Heilige Schrift, Jdie vol staat met beloften Gods. En hoeveel bewijzen van Gods goedheid zijn daar in ons eigen le ven! Misschien 'herstelden we na een ernstige ziekte of kwamen we door een gevaarlijke operatie 'heen. Even tueel bleef ons kind gespaard, of 'kwamen we door een examen. We •behaalden ons diploma ondanks dat we het misschien niet 'hadden ver wacht. Ons leven is dikwijls zo vol van Gods verrassingen. Als we het maar willen zien! Waar is nu ónze dankbaarheid? Wij richten vandaag geen altaren meer op in de vorm zoals Abraham dat gedaan .heeft. Dat we God lief hebben en dienen zal echter moeten blijken uit heel onze levenshouding. Onze woorden en daden zullen alta ren moeten zijn, aan dé hand waar van de omgeving waarin wij leven kan zien dat wij Gode dankbaar wil len leven. Abraham beleed zijn geloof te midden van de heidense omgeving waarin 'hij terecht gekomen was. Ook 'deze tijd is vol bijgeloof. De angst is een demon die ook heden ten da'ge vele mensen volslagen in zijn macht heeft. Ook de wereld van vandaag heeft haar 'goden waarvoor zij 'geknield l'igt: het menselijk intel lect. het menselijk kunnen, de nood lotsgedachte, 'het nihilisme. Onze tijd is arm aan verantwoordelijk heidsbesef. Onverschilligheid en on tevredenheid vormen de donkere keerzijde van de huidige welvaarts periode. "Het ;is onze roeping als christen om déze wereld ,te tonen dat wij het van niemand anders verwachten dan van de God en Vader van onze Here Jezus Christus en dat wij vertrou wen hébben in de toekomst omdat we weten mogen dat die in Zijn hand berust. Deze roeping zullen we allen kun nen volbrengen door elke 'dag op nieuw dicht achter onze Heiland aan te gaan. Gods openbaring in Jezus Ohristus moet de bron zijn waaruit we leven. Om altaren te bouwen in de 'geest van Abraham 'hebben wij het geloof van Abraham nodig. Het geloof u'it een 'gehoorzaam luisteren naar de sitem van God' en dat be staat in het vertrouwen dat al Zijn beloften in Jezus Christus ja en amen zijn. Hebt goede moed, zegt Jezus, Ik 'heb dé wereld overwon nen! A. LAM. Ingezonden mededeling TONEEL EN FILM „Strafbataljon 999" waarschuwende film In de Zierikzeese Concertzaal draait deze week de film „Strafba taljon 999", een waarschuwende film over de tweede wereldoorlog, in het bijzonder over het lot van vier ge vangenen die „ter 'bewaring" bij het strafbataljon 999 zijn ingedeeld. In het barakkenkamp gaat het er niet om de mensen' die gestruikeld zijn een kans te geven, maar om mijnen velden zonder hulpmiddel te vegen, loopgraven in het diretote schoots veld! van de vijand te maken en on gewapend op speurtocht achter de vijandelijke linie® te 'gaan. De hoofd personen in dit oorlogsdrama zijn overste Von Barlitz, drager van het ridderkruis met eikenloof die tegen het 'bevel van de legerleiding in 500 van zijn zwaargewonde mannen van een gewisse dood redde, de boer Erich Wiedeck die te 'laat van verlof aan het front terugkeert omdat hij zijn zwangere vrouw in oogsttijd niet alleen wil laten. De bactenio- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 't Harde: J. H. Cirkel, Huizen (N.H.); te Tholen: K. Schip per, Ederveen. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. Ph. Loggers): W. Koole, Wis- senkerke; naar Middelburg (wijkge- meente 3): J. E. L. Brummelkamp, Këthel en Spaland; naar Leiden: W. van Herpen, Nieuw-Lekikerland. Bedankt voor Zuilichem-Nieuwaar J. van der Haar, Sint Maartensdijk. Ger. Kerken Beroepbaar:" kand. E. Boswijk, Amsterdam-Wes t. Beroepen te Rilland-Bath, Wijc- kel en 'te Zoutkamp: kand. P. van d'en Berg, 's-Gravenhage, die geen verdere 'beroepen dn overweging kan nemen; te Katwijk aan Zee (3 de pred.p'l.): Joh. Dijkstra, Klaziena- veen; te Delft (7ide préd.pl.): G. Op- pedijk, Dokkum; te Krimpen a.d. IJssél: kanld. G. J. Terlaak, Scheve- •ningen. Aangenomen naar Apeldoorn (vac. J. P. Haspels): H. van Benfchem, Leeuwarden, naar Ede (vac. 5 de pred.pl.): J. Banga, Leiderdorp, die bedankte voor Amsterdam-West; naar 's-Gravenhage-Zuid' (vac. dr. P. van der Spek)J. Winter, Jutrijp- Hommerts. Ger. Gemeenten Bedankt voor Artesia, Californië, U.S.A.: A. Vepgunst, Rotterdam- Centrum. Ger. Gem. in Nederland ZIERIKZEE. Dinsdag 18 juni, des avonds 7.30 uur (half acht): dis. C. Steenblok uit Gduda. loog dr. Deutsdhmann kan aan zijn opioepings'bevel geen gehoor geven omdat hij 'lijdt aan de uitwerking van een proef op het eigen lichaam met een nieuw door hem ontwikkeld serum waarmee hij duizenden ge wonde soldaten hoopte te redden, en de boel Schwanecke die zich tijdens luchtalarm vergrijpt aan andermans eigendom. In deze film als een nachtmerrie ontrolt zich het ver schrikkelijk leven wat zij alle vier als strafsoldaten in 'het barakken kamp moeten ondergaan. Te Haamstede draait deze week „De zwarte sperwer", een film wel ke 'handelt over d'e tijd van om streeks 1550. De film gaat over een twist tussen twee 'hertogdommen in het Italië van die tijd, waarbij een trouwe stalknecht 'besluit wraak te nemen op zijn vermoorde meester. Ricardo weet als. 'd'e „zwarte sper wer" de bevolking te helpen en zelfs dé dochter van de vermoorde 'her tog te redden uit de handen van hem die haar vader had gedood. Aan romantiek en avonturen in deze film geen gebrek. Aan de „zwarte sper wer" als ridder zonder vrees en 'blaam zullen zeker velen genoegen 'kunnen beleven. UTRECHT. Prof. dr. H. Bergema, zendingshoogleraar, dr. G. P. H. Lo cker, secretaris van de raad voor de zending van de Nederlands Henv. Kerk en ds. B. Richters, direkteur van het zendingscentrum van de Ge reformeerde-Kerk, vertrekken dezer d'agen naar Indonesië voor een be zoek aan de 'kerken daar. JACKSON (Mississippi), 136. Te Jackson in de staat Mississippi, waar de negerleder Medgar Evers met een schot in de rug is vermoord, heerst een gespannen toestand. De veertien predikanten 'die zijn aangehouden toen zij woensdag aan stalten maakten voor een rouwmars door de stad!, zijn vrijgelaten zonder ergeng van beschuldigd te zijn. De 146 negers die woensdagavond wer den gearresteerd aan 'het begin van een protestbetoging, zitten nog. Er worden nieuwe incidenten verwacht vooral1 vandaag (vrijdag), wanneer Evers begraven wordt. De negerpre- diikant Martin Luther King zal de 'begrafenis 'bijwonen. Op een bijeenkomst van 70o ne gers heeft de weduwe van Evers verklaard d!at zij het werk van haar man zal' voortzetten. Zij riep op de strijd! voor rasgelijkheid feller dan ooit te voeren. ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON Geldig zowel voor het grot ale riubbelgmte pak 47 Jamrtie genoot er net zo van als hij. Ze had wel direct willen komen, maar dat had hij beslist 'geweigerd. Zolang alles nog niet op zijn plaats stond en 'hét 'belangrijkste nog niet geleverd of uitgepakt was, (had dat geen zin. Ze hoefde niet voor sjou wer te spelen. Bovendien had ze thuis, waar 'de. graanoogst nu in volle gang was, werk genoeg. Het was jammer, dat Kees nu niet mee kon helpen, maar Pauwels en zijn jongste zoon kondén ook wel wat verzetten en 'dé meisjes hiëlp'en zo veel ze konden. Een slagschaduw was, dat in die d'agen het uitgebreidste smokkelpro- ces begon, dat ooit in de provincie was gehouden. Het vooronderzoek en de verhoren waren zeer grondig geweest, nu kwam hét slotdrama. Een groep van in de twintig perso nen zat in de beklaagdenbank: drie zonen van Pauwels, een paar hel pers uit Nieuwkerike, de Slof en zijn kornuiten, de leveranciers van boter en vee en tenslotte ook nog een groep helers en dieven. Ook Pau wels en Jan m'oesten weer voorko men, maar voor hen liep het proces nog vrij gelukkig af: een boete en voorwaardelijke gevangenisstraf. De rest van de bende kwam er niet zon der kleerscheuren af: flinke straffen van vele maanden en dan nog hét onvoorwaardelijk worden van vroe ger reéds voorwaardelijk uitgedeel de 9traffen. Karei Pauwels en de door W. Geldof Slof spanden de kroon. Zij zouden de eerste twee jaar uit de circulatie zijn.- Er was slechts één gelukje bij; Piet, de op één na jongste zoon van Pauwëls, kreeg een gevangenisstraf gelijk aan de tijd in voorarrest door gebracht en kwam vrij. Da't bete kende voorlopig voldoende hulp op de boerderij. Een gelukkige omstandigheid was misschien ook nog, al werd' dat niet direot ingezien, dat het proces zich reeds in augustus afspeelde. De spijt er. 'het leéd om wat eenmaal was voorgevallen konden het de Pauwels wel eens lastig maken, vooral de vader. Dan was het een geluk, dat het 'thuis hard webken was gebla zen, van de vroege morgen tot de late avortd, want bij harde arbeid •verzet men zijn leed gemakkelijker dan wanneer men er mee gaat zit ten tobben. De eerste september zat Kees in derdaad beter tin 'de spullen dan hij had kunnen dromen. Zonder dat hij advertenties had geplaatst, was zijn zaak reeds wijd en zijd bekend ge worden en waren de eerste bestel lingen al gekomen. Toen kwam de feestelijke opening. De man van het 'hoofdkantoor was een Uitstekend organisator. Hij maakte de adver tenties op en zorgde, da't de feeste lijke opening inderdaad feestelijk was. Wat Kees echiter niet had ver wacht geschiedde: er kwamen die dag tientallen mensen kijken en hij De Amerikaanse filmster Dolores Hart heeft woensdag bekendgemaakt dat zij haar filmcarrière heeft opge geven. Zij is in een Rooms katholiek 'klooster in Connecticut gegaan en aangenomen als novice. Russen tekenden pauselijk condoleance register DEN HAAG, 13-6. Hel corwlolean- ceregisler dat de pauselijke inter nuntius mgr. G. Beltrami na de dood van de paus ter tekening openge steld heeft, draagt de bewijzen van deelneming van bijna heel het corps diplomatique in Den Haag. Onder hen, die hun handtekening hebben geplaatst, zijn ook de vertegen woordigers van de Sow jet-ambassa de en van de ambassades van Polen en Tsjechoslaiwakije. Ook van pro testantse zijde is van de deelneming getuigd. Ingezonden mededeling en Jammie hadden een drukke dag. De oude heer Van ider Burg was ook even aan komen wippen en had goedkeurend geknikt, toen hij zag, boe bier was aangepakt. 'Hij kon ge rust zij'n: dit zou beslist zijn slecht ste vertegenwoordiger niet worden. Toen 'het haif september was, ging Kees er veel met 'de nieuwe wagen op Uit. Naar adressen om ergens aan te loper, behoefde hij niet te zoeken. Door zijn vroegere werk wist 'hij bij intuïitie waar wait nodig was en waar niet. Zijn familie, althans de ooms en tantes, die bij zijn verlo ving om moedei' niet te 'kwetsen ver stek hadden laten gaan, toonden zich van hun goede kant en als ze zelf niets nodig hadden, gaven ze wel tips ovei' mensen in de omge ving. Het gevolg was, dat de ver koop harder van stapel liep dan de firma Van der Burg had durven ho pen. Nu was dat ook wel gewenst. Kees Wist, dat het nu het seizoen was om te verkopen. Bovendien 'hadden zij, omdat zij eigenlijk pas in september goed waren begonnen, de verkoop van maaidorsers, een zeer belangrijk artikel in deze 'bouwstreek, gedeel telijk moeten missen. Dat zou vol gende zomer wel tereChlt komen, maar voorlopig 'had men daar niets aan. In oktdber besloot Kees er een mannetje bij te nemen voor de ser vice, de verkoop van nieuwe onder delen en 'kleine reparaties. Want als hij zelf met de bestelauto kleinighe den ging afleveren, verloor hij te veel tijd. Tijd, die (hij veel pro'duk- t'iever 'kon maker, door als verkoper de boer op te gaan. De moeilijkheid was echter een 'geschikt persoon te vinden. Er waren wel enkele lief hebbers, maar geen enkele was goed op de hoogte met landbouwwerktui gen en dat was een eerste vereiste. (Wordt vervolgd). ja. "jkmsland;"A \Üf te/nut^vytM- qquót fyudlM, /yn&fc, lx iïttiL--

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7