De ZieriJvzeese Avondvierdaagse kreeg een daverend einde Protestmars in Washington Volgend jaar gescliotsheffing op grond van nieuwe toestand Schouwse onderwijzers en onderwijzeressen hielden voor de 102e maal jaarvergadering te Burgh BURGH. 13-6. De Vereniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen op Schouwen-Duiveland hield woensdag j.l. de 102e algemene ver gadering in hotel „Het Wapen van Burgh". In deze vergadering werd de voorzittershamer voor het laatst gehanteerd door de heer T. Broere, die zich om gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar stelde. In zijn openingswoord verwelkomde dhr. Broere in het bijzonder wethouder P .L. Vis van Westerschouwen. De vergadering koos als opvolger van de heer Broer© de heer G. H. Rosinlc, hoofd van de Beatrixschool te Zierikzee. De scheidende voorzit ter werd door de heer Eveleens dank gebracht voor het voor de ver eniging verrichte werk. De hoofdmoot van deze vergade ring vormde de lezing van de heer R. Corporaal te Eindhoven, lid van het Algemeen Pedagogisch Centrum te Amsterdam, die in een helder be toog de samenhang belichtte tussen geizn, school en maatschappij. Veranderingen in het gezin doen zich gevoelen in de structuur van de maatschappij. Wil de school de haar gegeven taak goed blijven ver vullen. dan zal het onderwij g aan de door de maatschappij gestelde eisen moeten zijn aangepast. De toekom stige burgers krijgen immers op school hun opleiding. De Mammoet wet is reeds een stap in de goede richting van onderwijsvernieuwing. Maar ook het lager onderwijs zal zich moeten aanpassen aan de ver anderde eisen. Aan het einde van de morgenver gadering sprak wethouder Vis woorden van dank kennis te hebben kunnen nemen van de problemen rond het onderwijs. Na de koffie maaltijd werd onder deskundige leiding van de 'heer Lysen een wan deling gemaakt door de Domeinen, welke, begunstigd door prachtig weer, een prettig slot vormde van deze traditionele vergadering. Vogelwacht Schouwen-Duiveland. zaterdagmiddag een voettocht dooi de duinen van het Rijks Domein wordt georganiseerd. Op deze tocht die om drie uur vanaf he-t Pomp station aan de Adr. v. d. Weijdeweg begint, wordt natuurlijk oven aan gewipt bij de broedende zilvermeeu wen. Deze broedgebieden zijn op het ogenblik op zijn mooist omdat er nog van alles te zien is: eieren juist aangepikte schalen en jonge vogels in verschillende stadia, wis selen elkaar af. Reeds velen hebben van de avondexcursies gebruik ge maakt om dit prachtige gebied te gaan zien. De Vogelwacht heeft ge meend om ook eens op een zater dagmiddag hier heen te gaan en dan met een kleine omgang het schitte rend duingebied dat het broedge bied omvat, te laten bewonderen, want het duinlandschap dat nu in de route is opgenomen ,is streng verboden gebied. BROUWERSHAVEN Sportvereniging bestaat 35 jaar Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de algemene sportver eniging „Brouwershaven" en het 60-jarig bestaan van de Ned. Korf- balbond worden morgen (zaterdag)- middag cp het sportveld seriewed strijden georganiseerde Er zullen 8 adspiranten-ploegen van Schouwen- Duiveland aan deelnemen. De aan vang is vastgesteld op 1.30 uur. Wanneer het weer meewerkt mag zeker op een goede belangstelling worden gerekend, teneinde de ver richtingen van de allerkleinsten eens te kunnen gadeslaan. Collecte bejaardenreis Evenals voorgaande jaren zal za- terdag 15 juni a.s., des avonds tus- Het loopfestijn zit er weer op ZIERIKZEE, 13-6. „Jammer dat het er weer op zit, ik had best nog een paar avondjes kunnen lopen", hoorden we donderdagavond uit de mond van een stoere 15 km-deel- neemster aan de Zierikzeese Avond vierdaagse. Of al haar mede-tochtgenoten en -nootjes het daarmee eens zullen zün weten we niet, maar het is wel zo dat allen 4 avonden genoten heb ben van mooie en gezellige wande lingen over ons eiland en voor het grootste deel onder gunstige weers omstandigheden. Donderdag, de laatste avond, werd bij mooi weer gestart, maar onder weg werd het een stuk kouder en op Schuddebeurs vielen zelfs enkele regendruppels en onweerde het in de verte. Maar gelukkig bleef het verder droog, zodat de meegebrach te mantels en jassen weinig of geen dienst behoefden te doen. Ondanks de vele blaren na de 3e avond waren allen donderdag opge komen en vol moed trok de stoet wandelaars door het Vrijpoortje en het Vrije via .de dam en de Gracht-* wegen om de laatste kilometers vla de aangegeven route te gaan afleg gen. De kleintjes bereikten via de Leverdijk Schuddebeurs, waar zij flink werden onthaald. Namens de Kon. Zeelandia kregen allen een ijsje, namens de firma M. C. Pape- veld en snoepje en ook was de Vé Gé weer present (ditmaal met een muzikale stand), die zowel groot als klein een pennywafel en een flesje sen 7 en 8 uur, weer de collecte limonade aanbood. D© groten waren Zuidpoolonderzoekers van de Amerikaanse Topografische Dienst meten de hoeken tussen bergtoppen bij de Ross Zee. Meer dan 300 geleerden en hulppersoneel van de Amerikaanse Marine overwinteren op vijf plaatsen in de poolstreek om het project „Deep Freeze 1964" dat in september begint, voor te bereiden. Sedert de beëindiging van het Internationale Geofysisch Jaar 1957-58 hebben de Verenigde Staten in het Zuidpoolgebied steeds honderden mensen voor xoaarnemingen gestationeerd gehad. WASHINGTON, 14-6. De organi satoren van de protestmars tegen rassenscheiding, die 3.000 negers en blanken vandaag van plan waren in Washington te houden, hebben ver klaard dat de demonstratie ordelijk zal zijn. Washington is de enige grote stad in Amerika waar meer negers dan 'blanken wonen. Het inwonertal is 764.000, van wie 518.000 negers. AMSTERÖAM. In 1962 zijn de reddingboten en reddingsstationts van 'de Koninklijke Noord- en Zuid^ Hollandsche Redding-Maatschappij in tótaal 127 maal dn actie gekomen om 'diensten te verlenen. Dit is het grootste aantal „diensten" in één jaar in de geschiedenis van de maat schappij, zo wordt in het jaarver slag over 1962, opgenomen in het jongste nummer van „De Redding sboot", opgemerkt. Voor 25 jaar.... SCHAREND1JKE. Op „De Put- meet" werd de jaarlijkse keuring van de geitenfokvereniging gehou den. Het aantal aangevoerde stuks kleinvee bedroeg 47. HAAMSTEDE. De gemeenteraad stelde een bedrag van f 60 beschik baar ter bestrijding van de colorado kever. OUWERKERK. Op verschillende plaatsen in de omgeving werden ballonnetjes gevonden, die afkomstig bleken uit Knokke. ZIERIKZEE. Een zeventigtal deel nemers aan het congres van het In ternationaal Aardrijkskundig Ge nootschap te Amsterdam, bracht een bezoek aan Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Aan de vooravond van de grote vakantie verscheen een dik en rijk geïllustreerd nummer van het H.B.S.-blad „Contact". DREISCHOR. Een gezelschap jon ge dames maakt thans reeds rozen voor de viering van het veertigjarig regeringsjubileum van de koningin op 3 september a.s. ZIERIKZEE (adv.). Skisokken per paar 9 ct.; dames-onder jurken 59 ct.; manchester werkbroeken 1,98; slopen 25 ct. per stuk; witte schor ten 69 ct.; baddoeken 12 ct. per stuk; luiers 11 ct. HAAMSTEDE-BURGH. In deze gemeenten werd een zeer geslaagde bazar gehouden ten bate van het Groene Kruis. SCHUDDEBEURS. Aan het einde van de Steenendijk, bij het begin van de Vijfminuenweg reed de tram een wagen, geladen met vlas, omver. ELLEMEET. In deze gemeente kampeert een groep padvindsters, afkomstig uit Doorn. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Het carillon Wij vernemen dat de werkzaam heden aan het stadhuiscarillon thans zover zijn gevorderd, 'dat het han'd- carillon praktisch gereed is. Het elektrisch carillon voor de indik atie van de kwartieren, halve- en hele uren is nog niet gereed. Aangeno- men wordt dat 'de ingebruikstelling hiervan niet voor augustus zal kun nen plaats vinden. BURGH Voettocht door de Domeinen We herinneren, de wandelaars-na tuurliefhebbers er aan dat door de gehouden worden ten bate van de reis voor de ouden van dagen. De muziekvereniging „Apollo" is ook deze 'keer weer spontaan bei-eid ge vonden om hieraan muzikale mede werking te verlenen. Gezien de grote medewerking van de zijde der burgerij in voorgaande jaren mag ook nu weer een beroep gedaan worden op de financiële of ferzin der inwoners, opdat de oud jes een onvergetelijke dag wordt be zorgd. BRUINISSE Een prikkaarten-aktie Door 28 leerlingen van de lagere scholen werd te Bruinisse een prik kaarten-aktie gehouden ten bate van het wezen-instituut „De Gan zenhoef" te Maarssen. De organisa trice, zuster Oranje, kon aan dit in stituut de mooie som van f '284,45 overmaken als resultaat van deze aktie. BRUINISSE Het Jeugd Rode Kruis Door de afdeling Bruinisse van, 't Jeugd Rode Kruis worden deze week jeugdparketten samengesteld voor 't rampendepöt. Deze paketten bevat ten vele voor de jeugd begerens waardige artikelen gis: een bal, een stuk speelgoed', een 'broche, drie me ter touw, e'en 'kleine 'bloknote met potlood, zes veiligheidsspelden, twee washandjes, een handdoekje, een stuk zeep, een tandenborstel, een plastic beleer en een roestvrije lepel, enz. DEN HAAG. Van 20 tot 23 juni zal te Berlijn de zesde protestanten1- confercntie worden gehouden, geor ganiseerd door het „Gesprekscen- trum voor jonge protestantse politici uit Europa, dat op de vorige confe rentie te Rotterdam werd opgericht. President Kennedy heeft, op een bijeenkomst van 300 arbeiderslei ders op het Witte Huis gevraagd een eind te maken aan de discrimi natie tegen negers bij het verlenen van functies, die sommige vakver enigingen uitoefenen. via Kerkwerve en 'de Schouwse dijk op SChuddébeurs aangeland, vanwaar het gehele gezelschap naar het verzamelpunt, de Lange Blok- weg, waar weer een grote belang stelling van de zijde van ouders, familie, vrienden en bekenden be stond, waarvan velen de wande- laars(sters) met bloemen opwachtten Verschillende verenigingen en groe pen werden hier van vaandels en clubvlaggen* voorzien en toen Kunst en Eer" gearriveerd was, ging de kleurige en fleurige stoet op mars naar „Concordia", In de straten en op de 'hoeken waar de wandelaars passeerden was de belangstelling ook groot en niet minder bij „Con cordia", waar er 'haast geen door komen aan. was. Daar de 'kleintjes 'hun onderschei- dings tekenen reeds op Schudde beurs 'hadden ontvangen gingen hier alleen de groten naar binnen. Alvorens tot de uitreiking, der onderscheidingstekenen werd over gegaan spra'k de voorzitter van 'het organisatiecomité de heer Joh. G. Li. de Bie, een kort woord. Het deed hem genoegen te mogen constateren dat deze 18© Avondvierdaagse een vlot en prettig verloop had gehad en elke avond „een echte vierdaag- se-sfeer" had geheerst. Woorden van dank Woorden van oprechte dank richt te hij tot allen die, in welke vorm dan ook, hiertoe hadden 'bijgedra gen. In de eerste plaats de wande laars en wandelaarsters, maar ook „Kunst en Eer", de Rijkspolitie, de 4 Rode Kruishelpsters, de autobezit ters (die een vlotte controle moge lijk hadden gemaakt) en de firma's die voor tractafies hadden gezorgd, n.l. de VéGé, de Kon. Zeelandia en firma M. C. Papeveld. Ook dankte hij de leidsters en leiders der ver enigingen en groepen voor hun goe de zorgen. Een apart woord van hulde en waardering kregen nog de G.V. „Rust Roest" uit Zierikzee, die met 180 leden deelnam en Dr. J. C. Rihöner, die voor de 17e maal had meegewandeld. Vervolgens werden de kruizen, 'kroontjes, medailles en cijfertjes uitgereikt, wat een vlot verloop had. Tenslotte geven we nog ee», over zicht van de deelname. Aan de 15 km-tochten namen 207 individuele lopers deel, zomede groepen van de G.V. „Rust Roest", „Delta Sport" en C.J.V. te Zierikzee en „W.I.K." Ie Kerkwerve. Aan de 8 km-tocht namen de groepen deel van de S.V. „Duive- land" te Oosteriand, de Ghr. Nat school te Kerkwerve. G.V. „Jong Dreischor" te Dreischor, „S.V.O.W. K" te Ouwerkerk, de zondagsschool te Schuddebeurs, „W.I.K." te Kerk werve en „Vlijtige Handen" G.V. „Rust Roest", de „Hézojéka (kabou ters), de Mr. Ba'kkergroep (welpen), G.V. „Olympia", C.J.V. Delta Sport', allen te Zierikzee. Verder waren 9 ind'ividuelen voor de 8 km opgege ven, .die bij groepen werden onder gebracht. Verder bleek dat 19 personen voor de 10 maal deelnamen, 5 n.l. mej. Jopie van Dongen en de 'heren M. J. Bij de Vaate, B. Timmerman, mej. J. C. Schot en Harry v. Dongenvoor de 11e maal, 2 n.l. de dames Carla Keper en Deny Meerdink voor de 12e maal, 1 n.l. mevr. E. van Ruis- wij'k-Bil1 voor de 13e m'aal, 3 n.l. de dames Schot-Meerdin'k, M. Meer- d>in'k en J. M. Lodewijk-de Witte (Nieuweiücerk) voor de 14e maal, 2 n.'l .de dames J. Knuist-S toutjesdijk en J. Bolkenbaas-v. d. Have (Drei schor) voor de 15e maal en zoals reeds vermeld dr. J. C. Röhner voor de 17e maal. Uitkeringsbedragen r r soc. verzekeringswetten Zoals onlangs gemeld heeft dc Soc. Economische Raad zich in zijn be sloten vergadering van 24 mei ver enigd met een hem door de minis ter van volksgezondheid voorgelegd ontwerp van algemene maatregel van bestuur tot verhoging per 1 juni '63 van de uitkeringsbedragen krach tens de Aig. Ouderdomswet, de Al gemene Weduwen- en Wezenwet, de Imterimwot Inval iditeitsrentetrek - 'kers en tot verhoging per 1 juli 1963 van da kinderbijslagen krachtens de A'lg. Kinderbijslagwet voor loon'trek - kenden en de Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Onlangs publi ceerden wij de in dit ontwerp voor komende geschatte bedragen, maar inmiddels vernemen wij van des kundige zijde dat de genoemde cij fers van het A.N.P. een rechtzetting behoeven. Mer, deelt ons meé dat de uitkeringsbedragen krachtens de verscheidene sociale verzekerings wetten kunnen luiden als volgt. Te rdkenen van 1 juni 1963 af: ouderdomspensioen voor gehuwden f 2436 per jaar (thans sinds de wij ziging bij de wet van 25 mei 1962: f 2358); ouderdomspensioen voor ongehuw den f 1566 per jaar (thans f 1518); weduwenpensioen voor weduwen met kinderen f 2580 per jaar (thans f 2496); weduwenpensioen voor weduwen zonder kinderen, alsmede voor dc tijdelijke wod uwen uitkering f 1800 per jaar (thans f 1740); wezenpensioen van wezen tot 10 jaar f 570 per jaar (thans f 552); wezenpensioen van wezen van 10 tot 16 jaar f 852 per jaar, (nu f828); wezenpensioen van wezen van 16 tot 27 jaar f 1116 per jaar (nu f 1080). Invaliditeits rente-trekkers: De eerste wijziging van de in de Interim wet Invaliditei'ts-rentefrek- kers genoemde bedragen zal, vol gens 'het ontwerp, eveneens per 1 juni 1963 ingaan. De geschatte bedragen in het ont werp luiden: f 4098 per jaar voor rentetrekkers ingedeeld in invalid'iteitsklasse A (thans f 3924); f 3324 per jaar voor rentetrekkers ingedeeld in invaliditeitsklasse B (thans f 3186); f 2562 per jaar voor rentetrekkers ingedeeld in klasse C (thans f 2454). Waterschap Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 12-^. - Bij de rond-voorzitter zag voorshands nog geen Een strandpaviljoen Westenschouwen kreeg de'beschikking over een strandpaviljoen, dat er een ietsje Scheveningen-achtig gaat uitzien. Tijdens de. warme dagen was het al behoorlijk druk in deze nieuwe „tent". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). vraag op de deze week gehouden vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland, onder voorzit terschap van dijkgraaf A. M. Geluk, informeerde de heer J. v. d. Zande naar het eigendomsrecht der gron den, naar de aanslag op de nieuwe kavels in 1964 en naar de classifi cering van zgn. minderwaardige gronden. Stuk voor stuk bleken de vragen moeilijke onderwerpen te be treffen, waarvan niet alles thans reeds volkomen vast ligt. De voorzitter antwoordde dat t.a. v. het kadaster op Schouwen-Duive land een nieuw systeem wordt toe gepast, hetgeen het waterschap zal kunnen overnemen. Over de totale geschotplichtige oppervlakte zijn thans nog geen exacte gegevens be kend.' Er gaan gronden af en er ko men er bij, maar „ergens" had de voorzitter het gevoel dat het eindre sultaat niet zoveel zal afwijken van de vx-oegere toestand. Wel wordt volgend jaar aangeslagen naar de nieuwe toestand. De verschillen zul len worden berekend in samenwer king met de Herverkaveling. Het „extra" in de omrekening dient ge vonden te worden in een korting op de herverkavelingskosten, maar ook het omgekeerde zal het geval zijn. De verschillen komen - samengevat - dus tot uitdrukking in de afkoop som van de Herverkaveling. Wat betreft de classifikatie ligt het in dc bedoeling de lasten op een zo klein mogelijk aantal klassen te ba seren. Maar met drie klassen moet wel rekening worden gehouden (f 500, f 500-f 1800 a f 2000 en f 2000 en hoger). In het algemeen gaat het dus in de richting van een niet te sterke differentiatie. De 'heer Zeijler wilde het op peil brengen van de ikavelsloten niet ge bonden zien aan de datum van 1 Ok tober, die werd voorgeschreven. De i-eden tot het verlenen van uitstel, maar betrokkenen kunnen wel om uitstel verzoeken. Afkoopsommen herverkavelingsgronden De heer Krepel vroeg naar de be dragen der afkoopsommen van de herverkavelingsgrond'en en wilde weten of alle nazorg 'hieruit wel kan worden gefinancierd. Komt het Wa terschap er wel mee toe? De voor zitter wees er op dat zulks afhan gen zal van de eisen, die men aan de wegen en 'het waterlopenstelsel stelt. Het waterschap ds akkoord ge gaan met de bedragen t.a.v. wegen, gemalen, ontwatering om te voorko men dat de provincie 'in deze bedra gen zou gaan meespreken. De zorg - zo stelde de voorzitter - voor het onderhoud der waterleidingen blijft. Voor verborgen gebreken in eer. en ander za'l gepoogd worden een claim te laten gelden bij de Herverkave ling. De heer v. d. Zande vroeg nog naar de uitkomende specie van slo ten. Deze specie is voor de grondge bruiker. Diverse verlangens De heer van Langeraad wilde hier en daar bij kruisingen de begroei ing wat .gesnoeid zien. De voorzitter vond het opvallend dat juist op goed overzichtelijke kruisingen de mees te ongelukken voorkomen. Gewezen werd nog op het kapot rijden van de kruin van de Osse-dijk. Rijkswa terstaat zal zeker voor herstel zorg dragen, zo meende d'e dijkgraaf. Jhr. van Citters verzocht om een nog in tensievere opruiming van de staket sels aan -het strand. De moeilijkheid is dat de resten alleen bij zeer laag water bloot komen. De heer Vis wi'lde wel dat het waterschap de dis tels sproeit adhter de bermbegroei- rng. Dit echter is voor rekening van de gebruikers. De heer Vis vond de bruine sloten - als gevolg van het spro'eien - overigens bijzonder le lijk. „Algemene bijdrage" N.av. de toelichting op het ont werp Bijdra'genwet Deltawerken, vroeg de heer v. d. Zande naar de financiering van bezinkinigen. De voorzitter zei'd'e dat een 75 pct.-i'ge subsidie dwingend is voorgeschre ven. De subsidiëring van zwakke plaatsen en Deltawerk door het wa terschap echter valt onder een zig. kan"-bepaling", „maar wij nemen aan dat de volksvertegenwoordiging d'it dwingend zal voorschrijven", al dus de voorzitter. Na 1953 is onder houdswerk geheel voor rekening van het waterschap gekomen, maar het streven van 't waterschapsbestuur is er juist op gericht in het wetsont werp een algemene bijdrage inge bouwd te krijgen. De heer Krepel herinnerde er aan dat destijds „een plafond in de lasten", is gesugge reerd, als motief voor de concentra tie van de waterschappen. De voor zitter ontkende dit niet, maar deel de mede dat Den Haag thans werkt aan d'e vervanging van de wet op de Calamiteuze polders (wet van 1870). Het bestuur zou graag zien dat 'hier in het „gelijke-draagkracht-princi- pe" werd opgenomen. Maar hoe dit zal gaan moet nog afgewacht. Ingezonden mededeling Hoe lang gaat zo'n Fasto geiser wel mee? 's Kijken er zijn er heel wat van vijftien jaar, die nog lang niet zijn versleien! HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 82. „Zozo, bootsman Floyd", zegt Olivier, terwijl hij naast Aram voor de cel komt staan. „Het doet me deugd je achter de tralies te zien, maat. Je weet zeker wel, wat de straf is, die op muiterij staat? De. galg! En dat geldt ook voor jou, Drum mond! Jullie hebben die muiterij op toüw gezet en het zal je duur te staan komen!" Nog voor de gevangenen op de dreigende uitspraak van de kapitein kunnen reage ren, gaat verderop in de gang een deur open. Een oude monnik met een lange zil verwitte baard, staat in de deuropening. „Wie bent u? Hoe waagt u het hier te ko men?' vraagt hij op strenge toon, op Aram en Olivier toekomend. „Heeft Williams u niet gewaarschuwd dat het hier levensge vaarlijk is?!" UW VASTE KEUS:'N FASTO GEISER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6