Verkoudheid Supralux Ir. M. A. Geuze: „Landbouwpolitiek geraakt op een dood punt" Winterschade in de Kapok matrassen 52,00 Gebr. Thien landbouw valt mee verf en lak ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrgaag 14 juni N». 19393 Z.L.M. vergaderde in Rilland Hoog bezoek in kinderdorp KERKNIEUWS Classis Zierikzee N.H. Kerk besprak Synode-rapport RILLAND, 136. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij hield don derdag In Rilland haar algemene vergadering. De voorzitter, ir. M. A. Geuze, zei in zijn openingsrede dat, in een tijdvak waarin het econo misch in Nederland al enige jaren voortreffelijk loopt, de landbouwpo litiek op een dood punt geraakt. Nog paradoxaler vond hij het, dat de rekening van de slechte situatie in enige belangrijke agrarische be drijfstakken, met name de veehou derij en het gemengde bedrijf, bü de jongste verkiezingen gepresenteerd moest worden door een radicale po litieke groepering, terwijl men bo vendien de organisaties en hun eigen vertrouwensmensen, van wie ook verschillenden jaar in jaar uit stel lige waarschuwingen hebben geuit, niet wilde horen. Men, heeft doze eigen mensen der organisaties voorgesteld als een pres siegroep, terwijl zij roependen in de woestijn waren. Een slechte zaak vond 'ir- Geuze het, dat overheid en deskundigen zo weinig vertrouwen geschonken hebben aan de vrije ver tegenwoordiging van de boerenstand en aan het Landbouwschap. Ook het Landbouwschap, zo leek het spreker is op een dood punt gekomen. Hij herhaalde een opmerking, die hij el ders reeds eerder gemaakt had en waarin hij zich afvroeg of 'het gezag van het Landbouwschap bij de be- drijfsgenoten niet geschaad wordt door de behandeling die dit schap van overheidszijde krijgt 'bij ver- schiHende geschilpunten. De heer Geuze herinnerde aan de onlangs door het Landbouw-Econo- misch Instituut genomen steekproef, die tot uitkomst had dat het gemid deld arbeidsinkomen van de boer op vele weidebedrijven in 1962/'63 prak tisch is gehalveerd en dat de inko mens op de gemengde 'bedrijven, die al zo slecht waren, stabiel bleven. Volgens de redenering van ir. Wel len direkteur-generaal van de landbouw, die gesteld' heeft dat een goede ondernemer een goed inko men kan 'behalen moeten er dus wel zeer vele slechte ondernemers ini onze veehouderij aanwezig zijn. Zovele dat hun getal het ongerijmde van het gestelde bewijst, meende ir. Geuze. Hij nam stelling tegen de volgens hem in Den Haag aanwezige sterke stromingen om aan maatregelen in de secondaire sfeer de voorkeur te geven boven prijsverbeteringen. Wanneer men de inkomens niet ver betert, aldus ir. Geuze, zal de af stand in denken tussen overheid en bedrijfsleven, welke de laatste ja ren is gegroeid, nog groter worden. Men zal dan (het ontwikkelings- We hadden de vrees dat het war me zomerweer de puzzel zou heb ben geknalkt ditmaal, maar in een luie zomerstoel valt er blijkbaar ook te puzzelen. Gelukkig maar! De eerste prijs is deze week be stemd voor: de heer P. de Graaf, Regenboogstraat 3, Zierikzee De tweede prijs gaat naar: mej. C. de Regt, Sint Domusstraat 36, Zierikzee De oplossing van de puzzel is als volgt. Horizontaal: 1. slip; 4. pa; 6. ka- rin; 10. gok; 11. reiger; 14. aden; 16. r.o.; 17. dom; 18. et; 19. aa; 20. k.o.; 21. isar; 23. ie; 25. agame; 28. door- en saneringsfonds slechts zien als liquidateur van de boerenstand. Tuinbouw in Zeeland Over specifiek Zeeuwse problemen sprekend zei ir. Geuze, er hooglijk verbaasd over te zijn dat men ook van officiële tuinbouwzijde in een dorp als Kapelle-Biezelinge, waar zo oneindig 'gevarieerde tuinbouw- belangen gelegen zijn en waarvan men onmogelijk kan zeggen dat het een ideale struktuur heeft, zich 'ge- distaneiëerd heeft van de mogelijk heid van een nader onderzoek naar struktuurverbetering. Kritiek had hij op het overheidsbeleid ten aan zien van aardappelen en suikerbie ten. De belangstelling voor de tuin bouw is z.i. zeer duidelijk gebleken uit het verloop van de grondprijzen na 1 januari j.l., de datum waarop de wet vervreemding landbouwgron den en dus de 'beheersing der koop prijzen voor landbouwgrond verviel. Het overgrote deel van onze des kundigen, aldus ir. Geuze, had een zo hoog prijsniveau niet verwacht. In Zeeland blijken het de tuinbouw- bestemmingen te zijn, die in het al gemeen de prijs van de grond zet- ten. De andere bestemmingen wor den, willen zij voor uitbreiding in aanmerking komen, gedwongen dit prijspeil te volgen. Of dit zo zal blij ven weet geen mens. De voorzitter van de broederschap van notarissen had volgens spreker wel gelijk, toen hij dezer dagen zei dat vijf maanden te kort is om definitieve conclusies te trekken. Zelfs in de politieke sfeer schijnt men, ondanks de geslaakte DEN HAAG, 13—6. De schade die de strenge winter aan de winterge wassen heeft toegebracht is erg mee gevallen, zo meldt het ministerie van Landbouw in zijn oogstbericht van 10 mei, het eerste van dit jaar. De oorzaak van de schade ligt ook dit jaar weer niet zozeer in de vorst maar meer in het dooiwater, dat op de laaggelegen, gedeelten van de ak kers bleef staan, waardoor verrot ting optrad. Ongeveer tien a vijftien procent van de wintertarwe, twee a vijf procent van de winterrogge en vijftien a twintig procent van de wintergerst gingen verloren en wer den vervangen door zomergranen. De meeste percelen met akker bouwgewassen vertoonden op 10 mei een 'holle stand', dat wil zeggen dat de planten nog mager waren. Men hoopte echter op een 'belangrijke verbetering 'bij gunstiger weersom standigheden. Vroeg gezaaide per lopen; 30. vos; 32. es; 34. om; 35. zaad; 37. compenseren; 42. eg; 44. aha; 45. Ie; 46. ut; 47. aite; 48. l.o.; 49. sollicitant; 53. olie; 55. er; 56. el; 58. vla; 59. galstenen; 63. steel; 65. or; 66. naad; 68. rd.; 70. on; 71. is; 73. opa; 75. te; 76. koen; 78. egoist; 80. man; 81. regel; 82. pa; 83. tulp. Verticaal: 1. soos; 2. Uk.; 3. pro; 4. pi; 5. aga; 6. fcr; 7. raam; 8. id; 9. nek; 10. grime; 12. emir; 13. etap pe; 15. nors; 17. droom; 19. aanzet ten; 22. ad; 24. elan; 26. ge; 27. eva; 29. omploegen; 31. odette; 33. school; 36. an; 38. o.a.; 39. eel; 40. s.r.i.; 41. rui; 43. ge; 44. al; 47. an; 49. si; 50. lollig; 51. cirto; 52. arena; 54. la's; 57. 'lijden; 58. vork; 60. a.e.; 61. eros; 62. na; 64. tong; 67. atap; 69. dor; 72. sop; 74. p.tjt.; 77. ee; 78. el; 79. ia; 80. m.l. propagandakreten bij de informateur water in de wijn te hebben gedaan en moet vooreerst geen terugbuiging van het beleid jn dezen te verwach ten zijn. Uit hetgeen de voorzitter der genoemde broederschap verder gezegd heeft hij stelde o.m. dat van een steeds verdergaande prijs stijging bij de verkoop van land bouwgronden vooralsnog geen spra ke is maakte ir. Geuze op dat de situatie gemiddeld in heel Neder land nog al afwijkt van die van het zuidwesten. Ingezonden mededeling Speciale aanbieding 80 x 190 Zierikzee celen wintertarwe hadden, mede door het gunstige verloop van de dooi, een goede stand, ilaat gezaaide percelen hadden een wat holle stand. Zomergranen stonden over 't algemeen er niet slecht 'bij, de stand van de peulvruchten was goed te noemen. Met het aardappelpoten was men vrij laat. Op de meeste percelen wa ren de planten op 10 mei nog niet 'boven de grond. De opkomst van suikerbieten was over het algemeen redelijk. Dooi-dat er laat gezaaid was kon van de stand van dit gewas ech ter nog niet veel worden gezegd. Het grasland Het grasland stond er minder goed' voor. De 'bemesting was te laait toe gediend. Op de 'graspercelen waar over de sneeuwlaag heen met gier was 'gereden bleek na de dooi be langrijke schade te zijn ontstaan. Er kwamen dan ook hier en daar nogal wa't dorre plekken voor. De groei, vooral op de lage en natte percelen, was slecht. Op de zand- en kleigron den stond het gras er plaatselijk veelal 'gunstiger voor dlan op ide veengronden. Nagenoeg alle voorraden ruwvoe- der waren op 10 mei uitgeput. In de meeste 'gevallen moest er zelfs wor den ibijgekocht. Hier en daar hebben de boeren onderling handel in ruw- voeder gedreven om het tekort aan te vullen. Het vee werd ongeveer twee we ken later dan normaal dn de wei ge bracht dn minder gras dan normaal. Doordat er'weinig 'gras was werden plaatselijk de koeien des avonds nog binnengehaald. Het zag er naar uit dat in verschillende streken veel minder percelen voor hooiwinning bestemd' zouden worden dan nor maal. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: dokter W. Bontkes, telefoon 01110- 2280. Middenschouwen: dokter W. Terpstra, Brouwershaven, 'telefoon 01119-280. Oosterland-Bruinisse: do'kter J, W. de Puitter, Ooslerland, telefoon 01114-280. DIERENARTS dokter C. J. H. Scheuermann Zierik zee, telefoon 01110-2180. ATHENE. De Griekse eerste mi nister C. Karamanlds, heeft zijn funktie neergelegd'. Wat biedt de BEELDBUIS? Deze vrijdagavond een uniek con cert van lichte en klassieke muziek door elkaar, o.a. mef medewerking van Aafje Heynis en Anneke Grön- loh, Herman Krebbers en Rob de Nijs, het Noordhollands Philharmo- nisch orkest en het trio Pim Jacobs. Wie geregeld Rooster volgt, heeft de aanleiding gezien en gehoord: waar om niet een concert voor alle mu- ziekenthousiasten tegelijk? Het is geen gek idee juist de uitersten bij een te brengen opdat vele eenzijdi- gens ook eens de favoriete muziek van anderen horen! Zaterdag weer een verhaal van Dickens, Mark Twain, Han Rehsen- brink, een circusfilmpje en om half 8 Lassie voor de kinderen. Om half 9 een nieuw Fedder-mysterle voor de groten. Zondag uit Bussum o.a. een Dick Powell-show. Voor de werkweek tippen wij: de hoofdfilm op maandag, nl. Fietsen dieven, de eerste opzienbarende Ita liaanse film na de oorlog, het to neelstuk Midzomernachtsdroom op donderdag, een aflevering van De graaf van Monte Christo (vrijdag half 8) en Alles draait om moeder (na het journaal). ZIERIKZEE 14—6. In de onlangs gehouden vergadering van de Clas sis Zierikzee der Ned. Hervormde Kerk is het vraagstuk van de kern bewapening, n.a.v. het rapport der Synode besproken door ds. Van Liere te Renesse. In zijn betoog stel de ds. Van Liere, aldus het „Her vormd Kerkblad" zich achter het rapport van de Synode, althans in zake de uitspraak over dit vraag stuk. Men 'kan als christen niet instem men of meedoen met deze bewape ning en men staat 'thans voor een laatste dringende keuze. Te weten: totale vernietiging van de mensheid in handen van de Satan of 'bekering tot Jezus Christus, al'dus spreker. Dit laatste 'betekent geen geweld, maar in navolging van Jezus d'e weg gaan van het offer. Het offer van de vrijheid! van me ning en geweten, wanneer 'de afwij zing van de 'kernbewapening tot ge volg heeft een overheersing van het communisme. Ds. Van Liere vond dat de Synode in zijn rapport niet ver genoeg gaat in de 'afwijzing. De Synode erkent namelijk de betekenis van de dreiging van het kernwapen in de politiek. Logisch veronderstelt deze betekenis rpok het gebruik vaa dit wapen. 'Het rapport is beschou wend, geschreven vanuit een prak tisch politiek uitgangspunt. Ds. Van Ingezonden mededeling Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Flitsen uit het buitenland ROME. President Soekarno van Indonesië is donderdag uit Zuid1- Slavië in Rome aangekomen voor een" privé-bezoek van een 1 week. Soekarno zal -een krans leggen op het graf van paus Joannes XXIII. Dinsdag zal hij door president Seg- ni worden ontvangen. CAMBRIDGE. Secretaris-generaal Oe Thant 'heeft donderdag in een toespraak tot Harvard studenten in Cambridge, Massachusetts, een 'be roep op de andere V.N.-leden ge daan, het Scandinavische initiatief te volgen om een paralte strijdmacht ter beschikking van de V.N. te hou den voor het geval de wereldorga nisatie met een noodsituatie te ma ken krijgt. KAAPSTAD. De voorzitter van de Zuid-Afrikaanse volksraad1 heeft de hoofdredakteur van de „Pretoria News", Ronald Gill, ernstig berispt omdat in die 'krant een spotprent had gestaan die het deed voorkomen, alsof het parlement „een verzame ling bandieten" was. MOSKOU. In Moskou is donder dag een overeenkomst met de Indo nesische regerings-afvaardigiing 'ge tekend over economische en techni sche samenwerking tussen de Sow- jet-unie en Indonesië, alsmede over eenkomsten tussen de Sowjet-Russi- sche Staatsbank en de Bank van In donesië. VATICAANSTAD. In 'het Vaticaan wordt met man en macht gewerkt om de conclaafruimten voor woens dag aanstaande gereed te hebben voor de ontvangst van ruim tachtig kardinalen en hun begeleiders. LONDEN. Het Britse 'kabinet is opnieuw bijeengekomen temidden van geruchten over een „revolte" van enkele ministers naar aanleiding van •het Profiumo-sChandaal. In rege ringskringen wordt verklaard dat men van ontslagaanvragen niets weet. LONDEN. 200 vooraanstaande Britse geleerden hebben hun hand tekening gezet onder een adverten- tie'in het weekblad „New Scientist", waarin mot grote nadruk gewaar schuwd wordt voor de verschrikke lijke gevolgen van een kernoorlog. Liere had gaarne gezien dat het ge schrift belijdend' was geweest krach tens de boodschap van de kerk. In deze boodschap is de gemeente door de Heer der Kerk toegezegd, dat de poorten der hel de gemeente niet zullen overweldigen, dus ook niet door een communistisch geloof. De verschijning van een alles ver nietigend wapen in de 'geschiedenis van de mensheid betekent voor de kerk: niet langer stil-zwijgend het beleid van de overheid aanvaarden, waarin een compromis is gesloten •met de demonische machten, maar een daadwerkelijk belijden van haar Heer en Heiland, zichzelf en wereld oproepend tot het geloof iin Hem wie de kracht om de weg van het offer te gaan gelegen is en -in wie ook de zekerheid van de red ding is verankerd'. De inleiding van.' ds. Van Liere, aldus het „Hervormd Kerkblad", en de discussie di'e er op volgde maak ten diepe indruk op de aanwezigen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De Rode Kruis-inzameling De Rode Kruis-inzameling heeft, niettegenstaande d'e ongunstige week (Pinksterdagen en paardenmarkt) succes opgebracht. De leden van de R.K.-kolonne en het W'elfarewerk hebben tot heden ingezameld de som van f 2.295,02. BRUINISSE Bejaarden maakten eilandtocht De bejaarden uit Bruinisse, 'die regelmatig de (bijeenkomsten in het hervormd verenigingsgebouw bezoe ken, hebben het seizoen 1962/1963 besloten met een autobustocht over het eiland. Begonnen werd met een tocht naar de Deltawerken aan de Oostkop, waar de heer Van Veen, technisch hoofdambtenaar eerste klasse, een uiteenzetting gaf van het hoe en waarom van de 'kabelmasten de afremmin'gs-instal'latie, het laad- station dn aanbouw enz. Nadat alles goed! was bekeken ging men via Oos terland en Nieuwerkerk naar het recreatiegebied van Ouwerkerk. Weinigen wisten, dat Duiveland een dergelijk recreatiegebied' rijk was. In „De Vier Bannen" werd een ver versing genuttigd, waarna via de Val en Moriaanshoofd naar de West hoek gereden werd. Langs de Vuur toren werd ook hier volop van het groen en alles wat daar aan natuur schoon te vinden is genoten. Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat alle secretarie-afdelingen en het kantoor van de gemeente-ontvanger op dins- dap 18 juni 1963 gesloten zullen zijn. Voor de zaken betreffende de bur gerlijke stand,is de Secretarie ge opend van 9-12 uur. Zierikzee, 14 juni 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. GEMEENTE ZIERIKZEE Voorbereidende klasse Professor Zeemanlyceum Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat aan melding kan 'geschieden voor toela ting van leerlingen tot de voorberei dende klasse aan het Prof. Zeeman lyceum te Zierikzee. Deze voorbereidende klasse is toe gankelijk voor leerlingen die bij voorkeur de zesde klasse van een school voor gewoon lager onderwijs met goed gevolg hebben doorlopen en voornemens zijn een h.b.s.- of gymnasiumopleiding te volgen. De aanmelding van leerlingen die tot voornoemde voorbereidende klas se met ingang van 'het nieuwe cur susjaar 1 september 1963 wensen te worden toegelaten, kan geschieden op vrijdag 28 juni aanstaande des voormiddags van 9-11 uur, in het Prof. Zeemanlyceum, Manhuisstraat 2, Zierikzee. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Een beeld van het bezoek, dat H.M. de Koningin woensdag heeft ge bracht aan het kinderdorp Neer bosch bij het 100-jarig bestaan van de Van 't Lindenhoutstichtingen „Neerbosch" bij Nijmegen. De hoge bezoekster toont veel aandacht aan de kinderen, die hier met handen arbeid bezig zijn. Flitsen uit het buitenland HAVANNA. In de door overstro mingen geteisterde Cubaanse pro vincie Oniente, waar minstens elf mensen om het leven zijn gekomen en een schade van naar schatting meer dan een miljoen pesos is aan gericht, begon h'et water te zakken. ESCALANTE. In de buurt van Escalante in het zuiden van de Ame rikaanse staat Utah zijn twaalf pad vinders om het 'leven gekomen, en vijfendertig gewond toen de vracht wagen waarin zij zaten over de kop sloeg. BRUSSEL. Met 107 stemmen voor, 4 tegen en 12 onthoudingen heeft de Belgische Senaat 'het wetsontwerp goedgekeurd wadrbij het rijbewijs verplicht wordt gesteld. BAMBERG. Bij Bamberg in West- Du itslandi ds een personenatuo in volle vaart tegen een boom gereden, waarbij de wagen in tweeën werd gespleten. De beide inzittenden stap ten met slechts lichte verwondingen ■uit de resten, die twintig meter uit elkaar lagen. DJAKARTA. Ongeveer tweedui zend Javanen die rond! de vulkaan Smeroe wonen, hebben 'bevel gekre gen de gevaarlijke zone te verlaten. De vulkaan is de laatste maanden aktaef. CAMBRIDGE. De politie moest ingrijpen toen er in de negerwij k van Cambridge in de Amerikaanse staat Maryland oen vechtpartij uit brak tussen blanken en negers. LEXINGTON (Noord-Carol'ina). Bij wanordelijkheden te Lexington, in de Amerikaanse staat. Noord-Caro- lina, is een 24-jarige blanke dood geschoten, terwijl een andere werd gewond. Ingezonden mededeling Een zoetwater eiland Men heeft in de Zwarte zee een even eigenaardig als zeld zaam fenomeen ontdekt. En kele leden van het liydrobio- lógische onderzoekingsstation van Odessa ontdekten name lijk op een van hun weten schappelijke expeditie-tochten een zoetwatereiland. Men zag namelijk een laag zoet, geel groen gekleurd, water, welke ongeveer een dikte van een halve meter heeft, duidelijk afgebakend op het water van de Zwarte zee drijven. Deze laag vormt een oppervlakte van bijna 1 km~. Op deze zoet watervlakte zag men veren van watervogels, kleine boom stammen en riet drijven. De zoetwaterlaag beweegt zich per sekonde ongeveer tien tot 15 meter naar het zuid-oosten, op een lijn die zich van de monding van de Donau tot aan kaap Sartyc, de zuidelijkste punt van 't schiereiland Krim, uitstrekt. Oceaan-geografen nemen aan, dat dit merkwaar dige eiland, is te verklaren door bepaalde stromingen en winden die het zoete ivater van de Donau van het andere, zoute, water van de Zwarte zee isoleren. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 1. voorzetsèl; 3. gegroet (Lat.); 6. wiel; 9. wintervoer- tuig; 11. aziaat; 14. klok; 16. deel v. e. Franse ontkenning; 17. bijbelse naam; 18. pers. voomaamw.; 19. de somma van; 20. strafwerktuig; 22. clown; 25. mijns inziens (afk.); 27. aanw. voomaamw.; 28. inwendig or gaan; 30. verbinding; 31. tandeloos zoogdier; 32. herkauwer; 34. niet (Eng.); 35. lidwoord; 36. water in Brabant; 37. na aftrek; 40. ooievaar; 42. godheid; 43. op de wijze van; 44. jaargetijde; 47. plaats in Friesland; 50. zangnoot; 51. Frans lidwoord; 52. etenibereider; 54. als volgt (afk.); 55. uitroep; 57. tegen; 58. familielid; 60. Frans pers. voomaamw.; 61. eer waarde heer (Lat. aifk.); 62. schrede; 64. vogel; 66. deel v. d. bijbel; 67. uitroep; 69. aanzien; 70. voorzetsel; 71. zeediertje; 74. soort bril; 78. ge wicht (afk.); 79. familielid; 80. bouw vallige woning; 81. Frang lidwoord. Verticaal: 1. in orde (afk.); 2. van de wereld; 3. als eerder (afk.); 4. omroepvereniging; 5. en andere (afk.); 6. zangnoot; 7. meisjesnaam; 8. de dato (afk.); 9. plaats in Noord- Holland; 10. zangnoot; 12. zangnoot; 13. telwoord; 14. dun glazen zuig- buisje; 15. bolgewas; 19. meisjes naam; 20. berghol; 21. laatstleden (afk.); 23. titel (afk.); 24. snavel; 26. meisjesnaam; 29. klein roofdier; 33. bouwmateriaal; 35. godin; 39. deel v. h. hoofd; 40. meisjesnaam; 41. een; 44. hij die zondigt; 45. knaagdier; 46. bieding; 48. zwijn; 49. rang i. h. le ger; 50. insect; 52. bidplaats; 53. wis kundige figuur; 56. lidwoord'; 58. van af (afk.); 59. het Romeins Imperi um (afk.); 63. vervoermiddel; 65. ri vier ini Spanje; 68. plaats der oud heid: 70. voorzetsel; 71. Gouverneur Generaal (afk.)72. Engelse ontken ning; 73. water in Brabant; 75. in orde (afk.); 76. Greenwich tijd (afk.); 77. voorzetsel. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5