Nederland koestert plannen Éénmalig fust voor appelen en peren r - f Ernstige botsing tussen twee bussen VAN HET VADERLANDSE ERF INGEZONDEN STUKKEN Nieuwe bouwmogelijkheden Verhoging sociale uitkeringen Korter dienen? Vliegtuigen voor Indonesië Géén vervroegde uitverkoop Organisaties uit de bouwwereld en uit de staalindustrie hebben een re volutionair plan ontwikkeld, waar door het aantal jaarlijks te bouwen woningen, dat in ons land maar niet boven de 90.000 kan komen, tot 150 duizend zal kunnen stijgen. Door op grote schaal toepassing van staalskeletbouw voor woningen en door inschakeling van arbeiders uit de staalindustrie naast de bouw vakarbeiders zouden volgens de be rekeningen 100.000 woningen per jaar in staalbouw kunnen worden afgeleverd. Aangezien de bouwvak arbeiders niet tweemaal geteld kun nen worden, zou de stijging van de totale produktie echter beperkt blij ven tot 60.000 per jaar. De verhoging kan uiteraard slechts geleidelijk be reikt worden. Men wil nog voor het einde van het jaar starten met een proefobject. Tot op heden werden staalcon structies alleen toegepast by de bouw van fabrieken, van hallen en dergelijke, omdat staal te duur ge acht werd voor de woningbouw. De bouwkosten van traditioneel ge bouwde huizen stegen de laatste ja ren echter aanzienlijk, een stijging waarvan het eind zelfs nog niet in zicht is. De staalprijzen toonden over dezelfde periode echter een daling. Men verwacht dan ook dat staal constructies voor bepaalde delen van de woningbouw (hoogbouw) mo gelijk zullen blijken. Het initiatief voor het onderzoek of bouwen in staal de woningpro- duktie drastisch kan opvoeren, werd genomen door de in het Bouwcen trum te Rotterdam gevestigde stich ting „Studiegroep Efficiënte .Wo ningbouw". Medewerking werd ge zocht en verkregen van de door de vereniging van constructiewerk plaatsen opgerichte stichting „Cen trum bouwen in staal" en een aantal grote industrieën. Het plan werd ontwikkeld in overleg met het de partement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Verhoging sociale uitkering De uitkeringen op grond van de A.O.W. en de Invaliditeitswet, zul len in verband met de stijging van het loonpeil in ons land met ingag van 1 juni en de kinderbijslagen voor loontrekkenden en kleine zelf standigen per 1 juli worden ver hoogd. De nieuwe bedragen worden gebaseerd op het indexcijfer (kosten van levensonderhoud) van 31 mei jl. Met het daartoe strekkende ont werp van minister Veldkamp van sociale zaken heeft de S.E.R. zich thans akkoord verklaard. Korter dienen? Volgens de socialistische fractie leider in de Tweede Kamer, prof. Vondeling, is het tijdens de infor matiepoging van prof. Romme dui delijk geworden, dat een diensttijd verkorting van enige maanden voor het overgrote deel van de landmacht mogelijk is. Er zou volgens deze fractieleider een vrij brede overeenstemming over deze diensttijdverkorting zijn verkregen. Inmiddels werden al be langrijke faciliteiten toegekend aan onderwijzers, dit in verband met de benarde positie waarin de perso neelsvoorziening Verkeert van twee- en driemansscholen in de provincies. Daar wordt het gehele onderwijs ge ruime tijd ontwricht wanneer een onderwijzer in dienst moet, temeer daar er veelal geen vervanger te krijgen is, aangezien velen er wei nig voor voelen ergens op het platte land aan een kleine school verbon den te zijn. Ook aan de bouwvak kers is gedacht, aangezien ook deze branche moeilijk mensen kan mis sen. Met betrekking tot het televisie- vraagstuk is men tijdens de infor matie wel gekomen tot een verdui delijking van de standpunten, waar door in de toekomst de mogelijkheid van een oplossing bestaat, die ruime steun in de kamers zal kunnen krij gen. Ook op verschillende andere ter reinen zoals de structuurhervor ming van naamloze vennootschap pen, de volkshuisvesting en derge lijke is tijdens de informatie klare taal gesproken, hetgeen verhelde rend heeft gewerkt. Neemt „Garoeda" K.L.M.- vlieg tuigen over'? De kans is aanwezig, dat de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Ga roeda binnenkort met overtollig ge worden vliegtuigen van de K.L.M. gaat vliegen. De Indonesische minister voor de burgerluchtvaart, Raden Iskander, die ons land bezoekt, zal over de aankoop van deze als gevolg van het straaltijdperk overbodig gewor den toestellen onderhandelen met de directie van de K.L.M. De „mottenballenvloot" van de K.L.M., bestaat voornamelijk uit Constellations en Superconstellati- ons. De toestellen verkeren voor het merendeel nog in uitstekende staat en zijn gemakkelijk weer vliegklaar te maken. De Garoeda wil de vliegtuigen ge bruiken zowel voor het verkeer tus sen Indonesië en bijvoorbeeld Ma- lakka en de Philippijnen, als voor een deel van het binnenlandse net. Volgens betrouwbare inlichtingen zal in dit geval de betaling geen moeilijkheden behoeven op te leve ren. Geen vervroegde uitverkoop In verschillende delen van ons land, vooral in de zuidelijke provin cies bestaat er de wens de zomer- uitverkoop vroeger te laten starten, dit mede in verband met de vakan ties, zowel van consumenten, als van het personeel van de winkelmagazij nen. Onder de druk van vele winke liers hebben een aantal Kamers van Koophandel in Brabant en Limburg toestemming gegeven, de datum van het begin van de zomer uitverkoop een week te vervroegen en te stellen op donderdag 11 juli. Staatssecretaris Gijzeis van Eco nomische Zaken heeft hiertegen be zwaar. De staatssecretaris zal de be sluiten van deze Kamers van Koop handel door de Kroon laten schor sen. De uitverkoop begint dus ook in Brabant en Limburg op de 18e juli. Alleen voor Eindhoven maakt de staatssecretaris een uitzondering in deze plaats mag inderdaad een week eerder worden begonnen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lexmond (toez.)J. H. Vlijm, Goedereede. Aangenomen naar Stavoren: kand. J. Schoneveld Jr., Zeist. Bedankt voor Welsüm (O.): kand. J. Schoneveld Jr., Zeist; voor Veen- wouden: J. Jukema, Holwierde; voor Maarssen: C. van den Bergh, Pols broek. Geref: Kerken Beroepen te Warns en Scharl: kand. P. van den Berg, 's-Graven- hage. ZWOLLE. Bij de Lokbrug te Ha- velte is een personeelsauto van de farmaceutische fabriek Brocades te Meppel tegen een (boerderij gereden. Van de 14 inzittenden, bijna allen fabrieksmeisjes, werd de 24-jarige mej. H. D. ui't Darp (gem* Havelte) op slag gedood. VISSERIJBERICHTEN Produktschap Vis en Visprodukten DEN HAAG, 13-6. Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft donderdag een voorstel tot verhogingder aan de kwekers ta betalen mosselprij'zen te rugverwezen naar de mosseladvies- commissie. De mosselkwekers wa ren voor verhoging, de handel was er tegen en kreeg steun van de zij de der werknemers. Hét werkne mers-bestuurslid zei dat er voor mosselen nog nooit een behoorlijke kostprijsberekening is gemaakt. Op zijn voorstel werd besloten tót te rugverwijzing naar de commissie, die nu bij een volgende behandeling met een duidelijke motivering moet komen. Het houden van een waak- of heeinhom! Mijnheer de redakteur. Op 1 mei is het besluit van 19 de cember 1962, houdende regelen ter uitvoering van artikel 1 van de Wet op de Dierenbescherming, inzake het houden van een waak- of heemhond van kracht geworden. Alle houders van een waak- of heemhond dienen het volgende goed te lezen. Aitt. 1. Het is eigenaren of gebrui kers van erven, landagijen of andere terreinen verboden daarop een hond te houden, die aan een ketting of op andere wijze is vastgelegd, indien niet is voldaan aan de in artikel 2 gestelde eisen. Art. 2. De ketting waaraan de hond is vastgelegd moet voldoen aan de volgende eisen a. de lengte moet tenminste 2 me ter bedragen; b. het gewicht mag ten hoogste be dragen 300 gram per meter; c. de schakels mogen geen grotere maat hebben dan 20 mm. Een uiteinde van de ketting dient verbonden te zijn aan de halsband van de hond' door middel van een wartelhaak, waaronder wordt ver staan een vrij om zijn as draaiende haak. Het andere uiteinde moet ver bonden zijn aan gen metalen ring met een diameter van tenminste 8 cm., welke ring vrij moet 'kunnen glijden langs een looplijn, waaronder voor de toepassing van deze bepa ling wordt verstaan een niet hoger dan een halve meter boven de grond, tussen twee tenminste 10 meter uit elkaar gelegen steunpunten, hori zontaal gespannen metalen draad ter dikte van tenminste 10 mm. 3. Indien 'de hond op andere wijze dan door middel van een ketting is vastgelegd, moet het bevestigings middel voldoen aan de in het eerste lid onder a en b genoemde eisen, en is het tweede lid van overeen komstige toepassing. 4. De halsband mag 'geen strop- band of prikkelband zijn en mag ook anderszins niet schadelijk of kwel lend zijn voor de hond. 5. Op het terrein waar de hond zich bevindt mogen geen obstakels aanwezig zijn waardoor de 'hond be lemmerd wordt in de bewegingsvrij heid welke hem door de looplijn wordt gelaten. 6. Op bet terrein waar de hond zich bevindt, moet aanwezig zijn een uitsluitend voor de hond besitemd en voor deze steeds 'bereikbaar voc/ht en tochtvrij 'hok van deugdelijk móteriaal, welk hok behoudens een voldoende ruime ingang naar de tochtgang, aan alle zijden en van boven doelmatig afgesloten dient te zijn. Het hok moet verder voldoen aan de volgende eisen a. Het imoet verdeeld zijn in twee door een schot van elkaar ge scheiden delen, nl. een slaap plaats en .een tochtgang; b. de afmetingen van de slaapplaats moeten bedragen: hoogte: ten minste anderhalf maal de hoogte van de hond; lengte: tenminste anderhalf maal de lengte van de hond; breedte: tenminste eenmaal de hoogte van de 'hond. Onder de 'hoogte wordt verstaan de schoft- hoogte en onder lengte de romp lengte; c. 'de 'tochtgang moet van de slaap plaats 'gesdheiden zijn door een tot het dak doorlopend schot, dat aan de achterkant een voldoende ruime doorgang moet hebben orn de gelegenheid te geven vati de tochtgang in de slaapruimte te komen; d. het hok dient een op klossen rustende, zindelijke houten vloer te hebben van tenminste 3 cm. dikte, welke 'in goede staat ver keert. naar' 'buiten afwatert en zich tenminste 10 cm. boven de grond bevindt; e. het 'hok moet zodanig zijn, dat het goed 'kan worden gereinigd, dat het de hond afdoende be schutting biedt tegen nadelige weersinvloeden en dat de hond zich niet aan het hok kan ver wonden. 7. Een zindelijke drinkbak met vers drinkwater moet op een voort durend door de hond bereikbare plaats buiten het hek aanwezig zijn. Deze drinkbad moet zodanig zijn dat hij door de hond niet omver kan worden geworpen. Art. 3. Het is de eigenaren pf ge bruikers van erven, landerijen of andere terreinen verboden daarop een 'hond te houden die is ingeslo ten in een ren, indien niet is vol daan aan de in art. 3 gestelde eisen. Art. 4. De ren moet uitsluitend be stemd zijn voor het verblijf van de hond en moet verder voldoen aan de volgende eisen: a. de afmetingen moeten bedragen: hoogte: tenminste 2 meter; op pervlakte tenminste 7 vierkante meter, met dien verstande dat de afmeting van de kortste zijde niet minder dan 1 meter mag be dragen b. de bodem moet zindelijk zijn en niet drassig; c. de omheining moet aan tenmin ste één zijde bestaan uit harmo- nikagaas met een maaswijdte van ten hoogste 5 cm. of uit tralies met een onderlinge afstand van ten hoogste 5 cm.; d. de ren moet zodanig zijn dat de hond zich daaraan niet kan ver wonden. 2. In of in verbinding met de ren moet zich een hok bevinden, dat voldoet aan de in art. 2; zesde lid, genoemde eisen. De ruimte ingeno men door een zich in de ren bevin dend hok mag niet in mindering ko men van de in het eerste lid, onder a genoemde minimum oppervlakte van de ren. 3. In de ren mogen zich 'geen voor werpen bevinden waaraan de hond zioh kan verwonden. 4. Een zindelijke drinkbak met vers drinkwater moet in de ren maar 'buiten het hok aanwezig zijn. Deze drinkbak moet zodanig zijn dat hij door de hond niet omver kan worden geworpen. Art. 5. Hot is de eigenaren of ge bruikers van erven, landerijen of andere terreinen verboden daarop een hond te houden, die is ingeslo ten in een ren en daarin aan een ketting of op andere wijze is vast gelegd. Art. 6. 1. Overtreding van de in dit besluit gestelde verboden woidt gestraft mét hechtenis van ten hoogste een imaaiid of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. 2. De in dit besluit gestelde verboden gelden niét indien de houd'er van de hond aannemelijk maakt dat hij het dier niet 'houdt als waak- of heemhond. In de hoop hiermee belangstellen den van dienst te zijn geweest en ter verbetering van 'het lot van de waakhond dank ik u mijnheer de redakteur voor de plaatsruimte. Hoogachtend, P. I. HEIJBOER. Vertegenwoordiger van de Sophia- Verenig'irtg tot Bescherming van Dieren, Esdoornstraat 33, Nieuwer- kerk. BROUWERSHAVEN, 13-6. Don derdagavond arriveerden die kinde ren 'der 3e, 4e, 5e en 6e klas der openbare laigere school ite Brouwers haven na een vierdaags verblijf in de „Koebel" te Burgh weer in hun gemeente. Opgewacht door een schare ouders en belangstellenden trok 'de stoet particuliere auto's, voorafgegaan door de muziekvereni ging „Apóllo" naar de muziektent. Na enige pittige marsen gaf het hoofd 'der school, 'de heer H. P. de Munck een verslag over de succes volle dagen, welke begunstigd door zeer fraai zomerweer bijzonder goed zijn verlopen. Spr. dankte Apollo" voor de muzikale ontvangst, het on derwijzend personeel voor de lei ding en de heren Bijkerk en Koster voor hun werk in de keuken. Onderwijzer H. G. de Vries ver telde de aanwezigen, dat dit jaar een bijzondere „stunt" was bedacht, daar de kinderen kennis maakten met een „schurk", die diverse din- Produktschap adviseert: Grethe en Jörgen Iingmann, de winnaars van het laatste Eurovisie Song festival in Londen, hebben juist een uitgebreide tournee door Zweden achter de rug en nemen nu in dal land een beetje vakantie. - Foto: Grethe wordt hier in een recreatiepark bij Stockholm boven het water van een vijver gejonast door haar man (achter haar) en leden van het Ingmann-sextel. DEN HAAG, 13—6. Het bestuur van het Produktschap voor groenten en fruit zal de minister van land bouw adviseren met ingang van het komend seizoen de export van alle kwaliteitsklassen appelen en peren verpakking in éénmalige fust voor te schrijven. Al eerder had het be stuur geadviseerd, per 1 juli a.s. ver pakking in éénmalig fust verplicht te stellen voor de kwaliteitsklassen extra en I- De lagere kwaliteiten ko men er nu dus b«. Het Produktschap hoopt, op deze wijze te 'komen tot een betere pre sentatie van het Nederlandse fruit in 'het buitenland. Op voorstel van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen zal men de minister ook voorstellen, het aanbrengen van een teken van Nederlandse herkomst „op het fust voor te schrijven. Houten fust zal - a'ls de minister 'het advies van h'et Produktschap volgt - 'gestandaardiseerd moeten zijn de 'kisten zullen a W e dezelfde bodemafmetingen moeten hebben, terwijl drie verschillende hoogten mogelijk zijn. Kartonnen fust en plastic fust - dat ziöh nog slechts in een experimenteel stadium be vindt - zijn vrij van standaardisatie. Het 'besluit betreffende de ver plichtstelling van eenmalige em ballage werd door het Produkt- schapsbestuur donderdag genomen met slechts twee stemmen tegen. Het besluit betreffende de stan daardisatie leverde méér moeilijk heden op: hier stemden acht leden voor en zes tegen. Een der tegen stemmers was de vertegenwoordi ger van de exporteurs, de heer Bos. 1 J iSMNUe*»* --éns&ïÖBS tmÈuid Y?' Vy y-.f f j :t Het Verbond voor Veilig Verkeer doet een beroep op alle weggebruikers om alle overstekende voetgangers, maar vooral de ouden van dagen en de kin deren te ontzien. Schouiven-Duivelandse S ports piegel MEVO krijgt tegen Spui laatste kans om aan degradatie te ont komen WIK speelt eerste wedstrijd in promotie-competitie Korf bal wedstrijd Burgli-Brouwershaven A.S.V. Brouwershaven organiseert tournooi voor adspiranten- en pupillcntcams Geslaagd kamp o.l. school Brouwershaven te Burgh gen „gapte" en de kinderen op het strand met een bezoek vereerde. De laatste dag werd deze vermomde boef ontmaskei'd, waarbij dé kinde ren naar hartelust hebben genoten van het spannende element. Terwijl „ApoTlo" nog muziek ten beste gaf versdheen de „sdhurk" geboeid in de muziektent, om zich aldaar van de vermomming te ontdoen. Het bleek de heer K. Schoonaard uit Burgh te zijn, die door de kinderen hartelijk werd toegejuicht voor zijn aandeel in het spel. Namens de oudercom missie sprak de heer P. de Moor een dankwoord 'tot de heren onder wijzers, mevrouw de Munck en zus ter D. v. d. Velde, de heren" „koks", die een voortreffelijke maaltijd op tafel wisten te schotelen en dé heren autobezitters voor hun aandeel in de ritten vice versa. Al met al kan de o.l.-sohool op een geslaagd' (kamp terugzien, dat méde door het mooie weer tot een groot succes as gewor den. VOETBAL K.N.V.B. ZATERDAG COMPETITIE. Morgenmiddag krijgt MEVO te Kapelle in de beslissings wedstrijd tegen Spui haar laatste kans om nog aan de degradatie te ontsnappen. Wie in deze wedstrijd de beste kansen heeft valt moeilijk te voorspellen daar in dergelijke ontmoetingen bijkomende factoren zoals zenuwen, een grote rol kunnen spelen. Veel ontlopen doen beide teams elkaar zeker niet, wat ook blijkt uit de 2-0 overwinning welke MEVO te Zierikzee wist te behalen, terwijl Spui in eigen huis met 2-1 toon. Bij voorbaat kansloos is ME VO zeer zeker niet. Laten wij hopen dat de oranje-witten er in zullen slagen de zo begeerde zege mee naar Zierikzee te brengen. AFD. ZEELAND. ZATERDAG COMPETITIE. WIK gaat met Krab- bendijke II en Nieuwland de strijd aanbinden om twee plaatsen in de le klas. Zaterdagmiddag speelt WIK te Kerkwerve zijn eerste wedstrijd in deze promotiecompetitie. Krab- bendijke II, dat vorige week met een overwinning is gestart tegen Nieuwland, komt dan bij de groen- witten op bezoek. Hoewel ons van de kracht van de bezoekers totaal niets bekend is geloven wij niet dat de thuisclub het gemakkelijk gaat krijgen. Hopelijk zorgt WIK eens voor een aangename verrassing. KORFBAL. In de le klas van de SDKB krijgt Btirgh morgenavond bezoek van Brouwershaven waarbij ivij de club uit de Westhoek de bes te kansen geven. Te Nieuwerkerk kan SKNWK waarschijnlijk de buit binnen halen tegen Zeemeeuwen, terwijl WIK in staat moet worden geacht te Kerkwerve de puntjes bin nen te halen tegen Unitas. In de 2e klas hebben de reserves van Burgh, in eigen huis, de beste troeven in handen tegen WIK II. ZSC, dat er langzamerhand beter begint in te komen, zal er te Scharendijke wel voor zorgen dat het tegen NOAD geen misstap begaat. In de 3e klas geven wij SVOWK te Ouwerkerk in de ontmoeting tegen DES de beste winstkansen. Heden (vrijdag)avond krijgt Unitas II bezoek van Zee- Leerlingen brengen „West side Story" AMERSFOORT, 12-8. Vijftig jon- gens en meisjes, 'leerlingen van de Amersfoortse middelbare handels school, 'hebben het aangedurfd voor het eerst in Nederland een opvoe ring te 'geven van West Side Story". Een groep leerlingen heeft de En gelse tékSt vertaald en Frans Ruhl voert ide régie. Hij acht zich daartie uitstekend in staat want hij heeft de film niet minder dan 28 keer ge zien. Alle medespelenden hébben de film dikwijls twee keer gezien en bovendien zijn zij vrijwel allemaal in -Jhet bezit van de grammofoon plaat. REUSEL, 14-6. In Reuscl (N.B.) is heden (vrijdag)morgcn bij een botsing tussen twee bussen één per soon gedood; omstreeks 30 mensen zijn gewond, van wie verscheidenen zeer ernstig. Onder de zwaar ge wonden is ook de chauffeur van de andere bus. De -botsing geschiedde in het cen trum van Reusel en zou het gevolg zijn, van een inhaalmanoeuvre dooi de chauffeur van een der bussen. In beide bussen zaten Belgische ar beiders, die op weg waren naar hun werk. De bussen werden ook be stuurd door Belgen. Paard en geit Zwitserland weer bang voor tyfus DEN HAAG, 13-6. Een Haagse brigadier van politie, die gis termiddag bezig was in een weiland achter de gasfabriek alhier een geit uit een mod- dersloot te redden, kreeg plot seling een fikse trap van ach teren. Hij kon nog net voor komen, dat hij zelf in de mod dersloot terecht kwam, maar hij kreeg een pijnlijk rechter been en linkerarm. De trap was afkomstig van een paard, dal achter hem. stond. Het dier bleek een veulen le hebben en zag in de helpende brigadier kennelijk geen vriend. LAUSANNE, 13-6. In het gébicd van Lausanne in Zwitserland heb ben de autoriteiten donderdag op grote schaal voorzorgsmaatregelen genomen uit vrees voor een tyfus- epidemie. Een tiental inwoners van de dorpen Bétten en Morens is met verdachte ziekteverschijnselen in een ziekenhuis te Lausanne opgeno men. De mensen die met hen in con tact zijn (geweest zijn onder medisch toezicht gesteld. Hoewel er nog geen zökerheid over de tyfus bestaat, heb ben de gezondheidsautoriteiten van hot 'kanton Waadt niets aan het toe val willen overlaten. tneeuwen 11 dat er wel op gebrand zal zijn de puntjes mee naar Haam stede te nemen. Renesse gaat thuis met de beste kansen de strijd aan binden tegen Velocitasterwijl DES II en NOAD II elkaar te Sirjansland wel niet veel zullen ontlopen. ADSPIRANTEN EN PUPILLEN TOURNOOI. Morgenmiddag organi seert de ASV Brouwershaven voor de adspiranten- en pupillen-teams van de SDKB een toernooi. In de voorafgaande jaren is een dergelijk toernooi reeds georganiseerd door de verenigingen WIK, Burgh en DOS- KO. Gezien het grote succes dat de ze toernooien steeds weer hebben opgeleverd, twijfelen wij er niet aan dat de jeugd ook nu weer een aan gename middag gaat beleven waar bij op sportieve wijze hard om de puntjes zal worden gestreden. Ingezonden mededeling De burgemeester van Greens boro an Noord-Carolina heeft be kend gemaakt dat 38 restaurants, 5 motels en1 een aantal bioscopen 'in de stad: negers gaan toelaten. FEEST Het valt misschien wat buiten het cursief-verband, maar bij herhaling dan hier nog eens een „pleidooi" voor (nog veel) meer stappers en stapsters bij de traditionele Avond vierdaagse en bij andere marsen, die door de schone Schouwse dre ven worden gehouden. Toegegeven, het is een respectabele stoet die er tussen het groen van de bermen langzaam voorbijschuift, maar mon sterend de lieden langs de kant, zou men zo zeggen: „er kunnen er nog heel wat bij". Waar blijven de chauffeurs? Ze hebben aan de gas pedaal voor hun kuitontwikkeling toch echt niet genoeg. En hoeveel dames snakken niet naar een slanke leest? Het middel zit niet in een flesje of een doosje, maar het ligt op de weg. Stappen vrienden is de oudste en meest oorspronkelijke methode om zich voort te bewegen. Rechtop gaan op twee benen is van alle tijden, of men moet de biologen willen geloven dat vroeger, ontzet tend veel vroeger, de mensen op handen en voeten hebben gelopen. Wij doen dat voorlopig niet, noch deze manier van wandelen, noch het geloven aan de veronderstelde pre historische toepassing. Zo dat is dan een snuifje propa ganda en voor de rest de opmerking, dat het weer heel bijzonder was. De eerste avond hing er een Biesbos achtige sfeer rond de Ouwerkerkse kreken. De zon stond al laag aan de hemel en spreidde brede banen van gouden licht over de in-groene ko renvelden tot aan da verre ein'der. De tweede avond ging het langs de groenvoerdrogerij - een log en zeer aanwezig rookdier - dieper Schou wen in, zo wijd, zo voorzomers, zo rijk aan vee, dat de kijkprel niet opkon. En dan die derde en onver getelijke avond door de' „corridor", pralend in het schoonste kleed het biljarllakengroen van het vlas onder Schuddebcurs, de spitse piek van Dreischor's toren wijzend naar de hemel, de gezellige kronkel van de Beddewacrdcdijk en het traditio nele emmertje water voor de dor- stigen ergens langs de kant van de u)eg. De slotavond liepen we zelf al eerder. Dat kwam zo uit. Alleen. Weer door Schouwen, met wolken muggen langs de dijk tussen Kak kersweel en Schuddebcurs, omdat hel toen nog bloedheet teas. Nie mand te zien daar op de wegriiaar wel veel dat de aandacht vroeg. En mauve lucht met oranjestrepen boven Brouwershaven, een ver schrikt konijntje in de grasberm, fel „kiviet, kwiet" van de vogels en bonten legen de avondhemel als rag fijne Poolse papierknipscls. Bij dit alles, by dit dolce vita" van de vierdaagse voegt, zich nog de goed heid der lieden, die ons volstoppen met pepermunt, zuurtjes, limonade en kauwgum en de mildheid van da Rode Kruis-dames, die altijd klaar staan als het misgaat of zou gaan. Dit heerlijk loopfeest... het. mag «ooit verdwijnen! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2