FORMATEUR STREEFT NAAR VIJF-PARTIJEN-KABINET MacMillan voert verbeten strijd om behoud van het kabinet Staatssecretaris over de loonpolitiek MacNamara acht NAVO-bijdragen te laag Toerisme leverde weer flink deviezen ZIERIKZEESCHE sp NIEUWSBODE! Vrijdag 14 juni 1963 119e jaargang No. 19393 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm) f 1,per stuk. rn au nummer: Avondvierdaagse kreeg daverend slot Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 4 Jeugd, en verloren tijd ko- ,i i men nooit terug. Conservatieven ongerust over lot van liun partij LONDEN, 13-6. De Britse eerste minister Harold MacMillan voert thans een verbeten sti^jd om z(jn positie en die van het kabinet, welke geschokt zijn door het schandaal over de zaak van de afgetreden mi nister van oorlog Profumo, te red den. Het Britse kabinet heeft, temid den van een gespannen politieke atmosfeer, die geladen is van ge ruchten over een mogelijk aftreden van één of meer ministers, in de af gelopen 24 uur tweemaal vergaderd. Na afloop van deze vergaderingen is van regeringszijde verklaard dat er in de onmiddellijke toekomst geen opzienbarende ontwikkelingen zijn te verwachten. „Geen enkele minis ter heeft tot nu toe verklaard te willen aftreden en er is ook niets bekend over kabinetsleden, die dit wel zouden willen doen", aldus deze officiële reactie. De Britse pers blijft echter de na men noemen van verscheidene mi nisters die, naar haar mening, mo gelijk de val van de regering kun nen veroorzaken, indien zij hun ont slag zouden aanbieden, daar de po sitie van MacMillan hierdoor tezeer zou worden verzwakt. De conservatieven Van parlementaire zijde wordt vernomen dat enkele conservatieve Lagerhuisleden, onder wie een of twee gewezen ministers; spreken over de mogelijkheid van politieke zetten, die MacMillan tot heengaan zouden kunnen nopen. Volgens politieke waarnemers ma ken vele Britse conservatieven zich veel ongeruster over het uiteinde lijke lot van hun partij, dan over de vooruitzichten voor MacMillan's po litieke loopbaan. Van MacMillan zelf is bekend dat hij vastbesloten is het roer van staat in handen te blijven houden en dat hij erop vertrouwt aan de politieke storm het hoofd te kunnen bieden. Vertrouwen geschokt De hiervoor genoemde politieke waarnemers menen echter dat ver scheidene ministers geloven dat het vertrouwen der geschokte conserva tieve kiezers slechts kan worden hersteld door een onverwijld aftre den van MacMillan. En zij zouden tevens menen dat de premier slechts tot heengaan kan worden gedwon gen, indien zij zelf hun portefeuilles ter beschikking stellen. Als één dergenen, die in dat geval de nieuwe minister-president zou kunnen worden, wordt de minister van staat Butler genoemd. Deze heeft MacMillan reeds, wanneer dit zo te pas kwam, vervangen en hij heeft het voordeel dat hij op geen enkele wijze verantwoordelijk kan worden gesteld voor het schandaal, dat zich rondom de afgetreden minister van oorlog heeft ontwikkeld. DEN HAAG, 13—6. Donderdag avond verklaarde de woordvoerder van de kabinetsformateur dr. De Kort, dat deze in de eerste plaats streeft naar een vUf-partjjen-kabi- net. Gelukt dit streven niet, dan zal heen vier-partijeh-kabinet pogen te formeren. Het concept-basisprogram van de formateur zal, in tegenstelling tot eerdere mededelingen aanstaande maandag gereed zijn. Op die dag zullen tussen 'half tien des morgens en half drie dies middags achtereen volgens de heren Vondeling (Partij van de Arbeid), Van Eijsden (A.R.P.), Beernink (C.H.U.), Toxopeus (V.V.D.) en Andriessen (waarnemend fraktie- taider van de K.V.P,) worden ont vangen. De formateur zal 'hen dan het ba sisprogram overhandigen, waarna een gedachtenwisseling kan volgen, echter niet over een zetelverdeling. De woordvoerder van de formateur geloofde niet, dat aan de volgorde van ontvangst der fraktieleiders eni ge politieke betekenis kan worden gehecht. Het lijkt er op, dat het ont vangst-schema geregeld is naar de mogelijkheden, die de heren zelf hebben. Voorts is bekend gemaakt, dat in de loop van maandagmiddag en van dinsdagmorgen de vijf frakties zul len vergaderen. De formateur hoopt dinsdagavond' of uiterlijk woensdag morgen de -besluiten van de vijf fraktievooraitters in ontvangst te kunnen nemen. Voordien, zo werd' uitdrukkelijk HUIS TEE HEIDE, -13-6. Op het verantwoordelijkheidsgevoel van de Nederlands bevolking zal in de ko mende jaren zeker neg een beroep worden gedaan. Naarmate de om ringende landen erin zullen slagen 'hun inflatoire loon- en prijsontwik keling te stuiten, wordt de ruimte voor loonsverhogingen in ons land meer en meer beperkt tot de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Dit be tekent. dat de mogelijkheden voor grote loonsverhogingen beperkt zijn, zeker wanneer men rekening 'houdt met een verdere verbetering van de sociale verzekeringen. Dit zei de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roclvink, donderdag in Huis ter Heide op de jaarvergadering van de vereniging van Anti Rev. burge meesters, wethouders en gemeente secretarissen „Groen van Prinsteren". )Je .staatssecretaris sprak over „Mo dern sociaal beleid". verklaard, zal dus niet over zetel verdeling gesproken worden. Indien dr. De Kort van alle vijf de fra'ktievoorzitters een bevestigend antwoord ontvangt, dan zal spoedig nadien de zetelverdeling ter sprake komen. Eventueel vier-partijen-kabinet Indien echter blijkt, dat een vijf partij en-kabinet niet te verwezenlij ken is, dan zal dr. De Kort in de tweede helft van de komende week zich beraden over een vier-partijen- kabinet. Hoewel de „technische fase" van de formatie-De Kort als afgesloten werd beschouwd heeft dr. De Kort heden (vrijdagmorgen) om half tien de minister van maatschappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klompe ont vangen ter besprekingen van enige desiderata haar departement betref fende. WASHINGTON. 13—6. De Ameri kaanse minister van defensie, Mc- namara,. heeft donderdag enigszins waarderend gesproken over de in spanningen van de NAVO-ledenlan- den tot verhoging van hun defensie- uitgaven. Hy noemde West-Duits- land met name. Dit land heeft tus sen 1961 en 1963 zijn begroting met 40 procent verhoogd. Hij is nochtans van mening dat „het huidige peil van de Westduitse defensiebegroting laag is in verhou ding tot de inspanningen van de an der© westelijke landen, vooral de Verenigde Staten". „Wij hebben eni ge Europese landen 'gezegd dat wij 'hun bijdragen 'in veihouding tot die van ons laag vinden, ook Sn verhou ding tot wat voor hen een redelijke bijdrage zou zijn. Ik heb persoonlijk gesproken met de ministers van de fensie van België. Nederland, Italië, Duitsland, Noorwegen en De- Bij botsing gedood ALPHEN AAN DE RIJN, 13-6. Donderdagmorgen htfeft zich op de Steek terweg dn Alphen aan de Rijn een frontale 'botsing voorgedaan tussen een personenauto, en een vrachtwagen, waarbij de bestuurder van de personenwagen om het leven' kwam. Het was de 55-jarige land bouwer A. van der Dussen uit Ca- pelle aan de IJssel. Amsterdamse grachten worden weer verlicht AMSTERDAM, 13-6. Van zaterdag a.s. tot eind september zullen gedeel ten van de Amsterdamse grachten weer worden verlicht door duizenden lampjes en honderden schijnwerpers Amsterdam heeft hiervoor dift jaar honderdduizend gulden uitgetrok ken. Voor de verlichting van de on geveer 600 gevels moest vijftien km. kabel worden gelegd. Dit jaar ds de verlidhttogsroute aaneengesloten Singel - open havenfront - Waals- eilandsgracht - Oudeschans - Zwa nenburgwal en Binnen-Am'stel. Chaos na kruitontploffing nemarken en hen gezegd dat er geen nieuwe toewijzingen zullen komen", aldus Mcrtamara. De laatste twee jaren hebben de Verenigde Staten slechts vier, kleine, nieuwe toewij zingen verleend aan Europese lan den, zei hij. Volgend jaar zullen de Verenigde Staten hun eigen bijdrage voor de kosten van de infrastruktuur van de NAVO 'belangrijk trachten te ver lagen. Deze 'bijdrage is nu ongeveer 30 procent, „tweemaal zoveel als re delijk zou zijn", bijna 90 miljoen dollar per jaar. Zeer groot tekort aan gymnastieklokalen WOMMELS, 13-6. De directeur van de Vereniging van -Nederlandse ge meenten, mr. L. G. van Reijen, heeft donderdag in Wommels (Friesland) gezegd,' dat Nederland thans 2500 gymnastieklokalen te kort komt. Volgens deskundigen is één gymnas tieklokaal op 12 klaslokalen ideaal, één op 15 16 nog toelaatbaar. In Nederland zijn na de oorlog 48.000 schoollokalen gebouwd en 12 gym- nastiek'hallen, dat is een verhouding van één op veertig. De ontploffing te Muiden WEESP, 136. De rijkspolitie van Weesp is de gehele ochtend bezig geweest met het vaststellen van de schade welke vooral in Weesp is veroorzaakt door de ontploffing in Mu'iden. Er waren op 'het middag uur in dit kleine stadje niet minder dan 400 gesprongen ruiten geteld, waarvan alleen al 180 bij de choco ladefabriek van Van Houten te Weesp. Prins Bernliard ereburger van Hardenberg HARDENBERG, 13-6. Aan Z.K.H. Prins Bemhard, die het nieuwge bouwde bestuurscentrum van Har denberg, waarin het gemeentehuis is ondergebracht, 'heeft geopend1, is als eerste het ere-burgersöhap van Har denberg aangeboden. Het huis „van Lippe", waartoe prins Bernhard be hoort en waarvan Bernhard II, edele Heer van Lippe, de stamvader ds, heeft historische banden met Har denberg. Daar sneuvelde in 1227 bisschop Otto II, zoon van Bernhard II, in de strijd tegen burchtgraaf Ruclolf van Coevorden. De prins zei zich trots te voelen ere-burger van het vredelievende Hardenberg te Menselijke long door andere vervangen De bewoners van de boerderij Kooilust" van J. Beukenboom aan de Mui- derstraatweg te Muiden, op korte afstand van de plaats, waar woensdag nacht liet. kruithuis „De Eendekooiin de lucht is gevlogen, wisten donder dagochtend wel wat te doen; op het dak tuas geen pan meer op zijn plaats gebleven en alle ruiten lagen in diggelen. JACKSON (Mississippi, V.S.), 13-6. Dinsdag jl. is de door kanker aan getaste long van een 58-jarige inwo ner van Jackson, in de Amerikaan se staat Mississippi, door die van een andere man vervangen. De ope ratie heeft drie uur geduurd. De be handelende geneesheren verklaarden na afloop dat de patiënt het goed maakt. Er kon evenwel nog niets gezegd worden van de resultaten op lange termijn. De schenker en de ontvanger van de long waren geen familie van el kander. Hun namen zijn niet bekend gemaakt. Men meent dat dit de eerste ope ratie van deze aard is. Zij werd uit gevoerd, nadat eerst zeven jaar proefnemingen met dieren waren genomen. 17-jarige jongen viel dame lastig DEN HAAG, 13—6. Twee hoofd- agenten van de Haagse politie heb ben in de Scheveningse bosjes een 17-jarige jongeman aangehouden die een dame had lastig gevallen. De dame wandelde met haar baby in een kinderwagen 'in de bosjes, toen de jongen overging tot hand tastelijkheden. Overstuur klampte zij twee politiemannen aan; een van hen nam haar mee in de survedllan- cewaigen, terwijl zijn collega op de baby paste, en 'kon de jongen aan wijzen. De knaap wierp zich bij het zien van de politieman met getrok ken revolver plat op de grond en Met zich arresteren. JAARVERGADERING A.N.V.V. AMSTERDAM, 14—6. Bly kens het jaarverslag 1962 van de A.N.V.V., heden (vrijdag) in Krasnapolsky te Amsterdam tijdens de jaarvergade ring uitgebracht, stegen, de deviezen- inkomsten uit toerisme t.o.v. 1961 met 19 procent tot f 692 miljoen. Onze landgenoten gaven in 1962 bui ten de grenzen f 628 miljoen uit of 12 procent meer dan in 1961, zodat de toeristische balans opnieuw ak- tief was. In geld uitgedrukt neemt het in komende toerisme in. de diensten sector achter de scheepvaart een tweede plaats in; gerekend naar de goederensector staat het inkomende toerisme op de tiende plaats. Het geeft per jaar aan ongeveer 130.000 mensen werk. Oud-voorzitter N.V.V. R. Stenhuis overleden APELDOORN, 13-6. In de St. Jo- sephstidhiting te Apeldoorn is op 78- jarige leeftijd overleden de heer R. Sten'hUis. De overledene heeft in de jaren voor de tweede wereldoorlog een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse vakbeweging. Hij is on der meer jarenlang voorzitter van de bond van fabrieksarbeiders ge weest en geruime tijd landeüijk voor zitter van het N.V.V. Bovendien had hij vele jaren voor de toenmalige S.D.A.P. zitting in de Tweede Kamer. De heer Stenhuis heeft verschil lende publicaties het licht doen zien over het vakverenigingsleven. In het jaarverslag wordt vreugde uitgesproken over het regeringsbe sluit om het subsidie over 1963 voor töeristenwerving aanzienlijk te ver hogen met daarnaast nog een be stemmingsfonds voor het mee-finan- cieren van bijzondere a'ktiviteiten. Het weid daardoor mogelijk voor 1963 een veel omvangrijker wer- vingspmgramma op te stellen in concurrentie met buitenlandse bu reaus, die ai veel langer brede fi nanciële armslag hadden. Amerikaanse Titanraketten gereed TUSCON (Arizona), 13-6. De Ame- rikaanse luchtmacht heeft donder dag bekend gemaakt dat de eerste afdeling (squadron) intercontinentale Titan-2 raketten bedrijfsklaar is. Het is de eerste 'afdeling van de zes die dit jaar in gebruik zullen wor den genomen. De Titan-2 kan een twee maal zo zware lading vervoeren dan alle an der intercontinentale wapens. De raket wordt „Instant ICBM"ge noemd en kan binnen een minuut worden afgevuurd. Op de kunstveiling Sotheby in Londen heeft een verzameling ju- wëlen donderdag ibijna vier en een half miljoen gulden opgebracht, wat als een wereldrecord wordt be schouwd. Expositie verzameling Bal in Middelburg Donderdag 20 juni a.s. zal in het Zeeuws Museum te Middelburg de officiële opening geschreden van dé tentoonstelling „Een keuze uit de verzameling Bal" door mr. F. P. Th. Robting, hoofd van de afdeling oud heidkunde en natuurbescherming van het ministerie van O. K. en W. Deze collectie, die voornamelijk be staat uit ceramiek en meubelen, werd door twee bekende Middelbur gers, mej. S. C. Bal (1876-1948) en de heer W. H. Bal (1880-1962) aan de staat der Nederlanden gelegateerd. De opening van de tentoonstelling vindt plaats te 11 uur- v.m. Tevens zal worden opengesteld de tentoon stelling schilderijen en tekeningen door J. H. Koekoek (1778-1851). Onverstoorbaar graasden de koeien donderdagochtend rondom de krater in de aarde, welke de plaats aangeeft, waar woensdagnacht het kruithuis „De Eondekooi" met een daverende klap in de lucht is gevlogen. Af en toe sty- gen'nog rookioolkjes uit de wrakstukken op. Koel weer Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking en aanvan kelijk nog hier en daar enige regen; overwegend matige wind tussen noordoost en noordwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 15 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 1.33, onder 13.03. 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 1.55, onder 14.24. 17 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 2.17, onder 15.46. Laatste kwartier: 14 juni te 21.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 juni 8.55 v.m. 21.10 n.m. 16 juni 10.05 v.m. 22.28 n.m. 17 juni 11.22 v.m. 23.47 n.m. BROUWERSHAVEN 15 juni 8.40 v.m. 21.13 n.m. 16 juni 9.52 v.m. 22.31 n.m. 17 juni 11.10 v.m. 23.46 n.m. Doodtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De storing die in ons land onweersbuien en regen veroorzaakt is vannacht wat dieper gewoxden. Tot vanmorgen 7 uur is er vèel re gen gevallen, vooral in de kust strook, waar plaatselijk meer dan 10 mm. werd gemeten. De depressie is in tweeën gesplitst en een deel be vond zich vanmorgen om negen uur boven het zuiden van het land. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, maar de ver plaatsingssnelheid is gering. Verder daalt de luchtdruk bij IJsland waar een volgende storing een oostelijke tot zuidoostelijke koers volgt. Er herstelt zich daardoor een westcir culatie zodat hett weer wisselvalli ger wordt. In ons land zal de ko mende 24 uur de wind noordweste lijke richting opnieuw koele lucht van de Noordzee aanvoeren, waarin opklaringen gaan overheersen en de kans op buien afneemt. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1