DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET BRITSE KABINET KWAM IN SPOEDZITTING BIJEEN Twee negerstudenten toegelaten aan „blanke" universiteit in Alabama Gifgas in Jemen? PRESIDENT KENNEDY PLEIT VOOR DE NEGÈRRECHTEN Kruitmagazijn de lucht ingevlogen Samenzwering in Jemen Het Frans-Duitse verdrag Zes miljard mensen in het jaar 2000 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 juni 1963 119e jaargang No. 19392 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 f REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Idnnewekfcen 11, Zierikzee, Postbus no. I, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Vergadering Waterschap Schoutven-Duiveland Het Profumo-schaiulaul LONDEN, 12—6. Het Britse kabi net is woensdag gedurende twee uur in spoedzitting bijeen geweest ter bespreking van het schandaal rond de oud-minister van oorlog, Profu- mo. Volgens politieke kringen spra ken de ministers hun vertrouwen uit in premier Macmillan en kan deze zich nu met een gerust hart schrap zetten voor de komende par lementaire storm. Na af loep van de 'bijeenkomst ga ven officiële kringen blijk van ihun tevredenheid omdat er geen rege ringscrisis in 'het verschiet ligt 'hetgeen 'het geval zou zijn geweest wanneer een of meerdere ministers te kennen hadden gegeven, het niet met Macmillans 'beleid/ eens te zijn. De premier 'had de ministers bij een laten 'komen sommigen moes ten er zelfs reizen naar het buiten land voor uitstellen om de veilig- heidsaspekten van de kwestie onder de loep te nemen en de steun van het 'kabinet te vragen voor de ver dediging van zijn beleid tegen de verwachte aanvallen van de Labour. oppositie maandag in het Lagerhuis. Politieke zegslieden 'hebben overi gens meegedeeld, dat alle parle- mentsfrakties genoegen schijnen te nemen met Pvolumo's verzekering, dat hij zich in 'het geheel niet schul dig heeft gemaakt aan een inbreuk op de veiligheid. Geheim rapport Macmillan had het kabinet bijeen geroepen om een geheim rapport van Lord' Dilhorne over de veilig- De opstand in Turkije ANKARA, 12-6. In de Turkse hoofdstad Ankara is woensdag be kend gemaakt dat 1.459 kadetten van de militaire academie zullen te rechtstaan wegens hun aandeel in de militaire opstand tegen de rege ring op 21 mei. Een week geleden hebben 103 leiders van de opstand reeds terechtgestaan. Ingezonden mededeling heidsaspekten van de zaak te be spreken. Enige dagen voordat Pro- fumo aftrad 'had premier Macmil lan Lord Dilhorne 'bevolen dit rap port samen te stellen. De leider van de Labour-partij, Harold' Wilson, zal het rapport ter inzage krijgen. Voor het debat van maandag zal niemand buiten het ka binet er verder over 'kunnen be schikken. Hoe de reaktie in zijn eigen partij zal zijn, zal Macmillan de komende vierentwintig uur te weten komen. Het conservatieve parlementslid dr. Donald Johnson heeft woensdag avond in Carlisle het aftreden van Macmillan geëist. TUSCALOOSA, 12—6. De twee negerstudenten wier inschrijving aan de blanke universiteit van Alabama gouverneur Wallace dinsdag tracht te beletten, hebben woensdag hun eerste colleges gevolgd. Zij- werden door hun blanke medestudenten hof felijk ontvangen. Naar bekend, werden de twee stu denten pas toegelaten toen. gouver neur Wallace, een felle voorstander van rassenscheiding, het hoofd had gebogen voor het vertoon van de federale macht. President Kennedy had' de nationale garde, die eerst onder bevel van de gouverneur stond', in federale dienst opgeroepen, waarmee Wallace vrijwel geïsoleerd was. De studenten, mejuffrouw Vivian Malone en James Ho'od, beiden 20 jaar, begaven zich woensdagmorgen naar 'hun leslokalen in een sfeer waaraan iedere vijandigheid ont brak. Drie blanke meisjes iVepen naast Vivian en spraken ongedwon gen met haar. Hood' liep op een ge geven moment een verkeerde kant op, waarop een blanke student, die hem aanriep met Jimmy", 'hem de weg wees. Een federale agent ver-: telde, dat Hood dinsdagavond in de recreatiezaal van de universiteit, tussen de blanke studenten gezeten, een filmvoorstelling had bijgewoond. „Zij praatten vrijuit met elkaar", zo zei de agent. „Er was geen sprake van vijandigheid". Vandaag (donderdag) zal een der de negerstudent, Dave Mcglathery, zich aan de universiteit laten in- GENEVE, 12-6. Uit diplomatieke bron te Genève is vernomen, dat de (afgezette en verdreven) imam van Jemen de regering van Saoedi-Ara- bië 'heeft laten weten, dat de Egyp tische luchtmacht bij haar acties in Jemen gifgas en andere 'gevaarlijke sloffen gebruikt. De imam zou om gasmaskers voor zijn troepen 'heb ben gevraagd en op het zenden van een commissie van onderzoek naar Jemen hebben aangedrongen. De vertegenwoordiger van het interna tionale comité van het Rode Kruis te Djeddah heeft onmiddellijk het hoofdbureau te Genève hiervan ver wittigd. Een formeel verzoek is echter nog niet ontvangen. schrijven, maar dit zal gebeuren in het universiteitsgebouw te Hunts- ville, 240 kilometer ten noordoosten van Tuscaloosa. Of gouverneur Wal lace ook hier zal trachten in te grij pen, is nog onzeker. TWEEDE KAMER Pijnlijke vragen over bouwnijverheid DEN HAAG, 12—6. Het Tweede Kamer-lid ir. Van Dis (S.G.P.) heeft aan de ministers van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid en van Fi nanciën, schriftelijk gevraagd, of de regering weet, dat in kringen van de bouwnijverheid ten aanzien van enige ambtenaren van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid 'de opinie 'bestaat, dat dezen „op de loonlijst" van bepaalde 'bouw en beleggingsmaatschappijen voor komen. Ook vraagt 'hij, of de mindsa ter van Vólkshuisvesting aan de Tweede Kamer een lijst wil over leggen met de namen en funkties van over-heidsfuniktionarissen, die een commissariaat of een adviseur schap vervullen van ondernemingen in de bouwnijverheid, de handel in bouwmaterialen of de belegging in onroerende goederen. Is de regering 'bereid te erkennen, dat bedragen, die elders steekpen ningen worden genoemd 'in de bouw nijverheid en de handel in bouwma terialen door de overheid als „aan moedigingspremies", „commissielo nen" of „courtages" worden om schreven, ook 'bij de rijkstoetsings- prijs van gesubsidieerde bouw? Landbouwbedrijven in 1962 DEN HAAG, 12—6. Het koude voorjaar en de natte zomer van 1962 en de lage prijzen voor het rundvee zijn faiktoren geweest, die het inko mensniveau op de weide- en ge mengde landbouwbedrijven ongun stig 'hebben beïnvloed. Aldus het Landibouw-Economisch Instituut, dat de voorlopige resulta ten heeft gepubliceerd' van een on derzoek naar de financiële resulta ten1 in de landbouw in het tijdvak april 1962-apriI 1963. WASHINGTON, 12-6. - President Kennedy heeft dinsdagavond in een rede voor radio en televisie de Ame rikanen verzocht hun geweten te onderzoeken en het studenten, on verschillig welke huidskleur zij heb ben, mogelijk te maken aan de uni versiteit van hun keuze te gaan stu deren. Kennedy, die sprak over de toe stand in Alabama, verklaarde dat er in de V.S. geen volkomen vrijheid heerst als niet alle Amerikanen wer kelijk vrij zijn. Hij betreurde het, dat de achterkleinkinderen van de negers, die een eeuw geleden door Abraham Lincoln naar de emanci patie waren geleid', nog steeds niet vrij zijn. Hij waarschuwde het Ame rikaanse vol'k voor „de stijgende golf van ontevredenheid, die de openbare veiligheid in gevaar brengt". In elke Amerikaanse stad', aldus Kennedy, brandt een haard van ontevredenheid en tweedracht. Wettelijke maatregelen Niettemin was hij er verheugd over, dat de bevelen van de federa le regering met betrdkking tot de toelating van twee negerstudenten tot de universiteit van Alabama in Tuscaloosa 2onder geweld uitgevoerd zijn kunnen worden. De blanke stu denten hadden op een „construktie- vc manier" gereageerd en het mo gelijk gemaakt dat de beide neger studenten toegelaten 'konden worden Kennedy zei voorts, dat hij het Congres de volgende week om wet telijke maatregelen zal verzoeken, die grotere waarborgen zullen bie den voor de uitoefening van het stemrecht en iedere Amerikaan het recht moeten geven om in openbare gelegenheden zoals hotels, restau rants en theaters 'bediend' te worden. Gouverneur George Wallace van Alabama heeft dinsdag zijn tegenstand tegen de inschrijving van twee neg er studenten aan de universiteit van Tus caloosa moeten opgeven. Op de bovenste foto zien we brigade-generaal Henry V. Graham salueren op het terrein van de universiteit voor gouver neur Wallace, om hem vervolgens te vertellen, dat hij niet langer onder zijn bevel staat, maar onder dat van de federale regering. Op de onderste foto zien we Vivian Malonn en Jimmy Hood in gesprek met het hoofd van de afdeling inschrijvingen van de universiteit Hubert Mate. Enorme knal te Muiden MUIDEN, 126. Het magazijn „De Eendekooi" van de springstoffenfa briek N.V. Kon. Ned. fabriek „De Krijgsman" is in de lucht gevlogen. Er deden zich geen ernstige per soonlijke ongevallen voor. Het ma gazijn ligt tegen de dijk van het IJs- selmeer. Door de 'geweldige ontploffing sneuvelden vele ruiten in een zeer wijde omitrek. De vuurgloed en de knal werdén onder andere waarge nomen irr Amsterdam, Hilversum, Marken en zelfs in Urk. De politie en brandweren in deze plaatsen wer den overstelpt door telefoontjes van verschrikte mensen die wilden weten wat er aan de hand is. Een vrouw en een kind die in de buurt van het magazijn wonen zijn door glasscherven 'licht gewond. Naar het zich laat aanzien zijn zij de enige slachtoffers van de ontplof fing. De plek waar het magazijn zich bevond is afgezet 'door rijkspolitie en marechaussee's. De bi-andweer heeft het vuur rustig laten uitbran den. Naar de oorzaak van de explo sie wordt bij daglicht een onderzoek ingesteld. Zoeken naar ontploffing Vreemd genoeg heeft het bijna een uur geduurd' voordat de politiepos ten in de buurt met zekerheid wis ten waar dé ontploffing zich had voorgedaan. Ied'ereen dacht onmid dellijk: daar gaat de 'kruitfabriek weer (zoals 'in 1954). De burgemeester van Diemen liet de brandweer vast uitrukken en de Rode Kruis-posten stonden in ge- ADEN, 126. Radio-Sanaa van Je men heeft woensdagavond omgeroe pen dat er een samenzwering tegen de republikeinse regering is ontdekt en dat allen die daarbij betrokken waren, zijn gearresteerd. De samen zweerders zullen voor een rechtbank in Sanaa terecht staan, zei de radio. President Al Sallal van Jemen brengt momenteel een bezoek aan Syrië. Afgesproken was 'dat 'hij van daag (donderdag) voor een bezoek van drie dagen naar Irak zou ver trekken. Radio-Cairo meldde dat de comma n darm. van de Egyptische 1 roepen in Jem'en, generaal El Kadi. woensdag per vliegtuig uit Sanaa in Cairo is aangekomen. reed'heid om indien nodig hulp te verlenen. Maar een, telefoontje naar de fabriek leerde 'dat er daar niets aan de hand was. Men is toen op zoek gegaan in het afgelegen terrein in; de omgeving van de Merwede- brug, waar een aantal munitiebun kers zijn gelegen. Daardoor duurde het geruime tijd voor men ontdekte waar de explosie zich precies had voorgedaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vrijen is een leugenachtig ambacht. Enige afkoeling Verwachting tot vrijdagavond: Bewolkt met vanavond en vannacht plaatselijk enkele regen-of onweers buien en hier en daar vorming van mist; morgen overdag opklaringen; zwakke wind en lagere temperatu ren. 14 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 1.10, onder 11.45. Laatste kwartier: 14 juni te 21.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 juni 8.01 v.m. 20.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 juni 7.39 v.m. 20.08 n.m. Doodtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-6. Het K.N.M.I. deelt medé: Een depreSiie in de 'hogere luchtlagen die zich de laatste dagen met een gematigde snelheid over de Oceaan in d:e richting van de Britse eilanden verplaatste en Engeland in tussen bereikte, zal het weer de ko mende zes-en-dertig uur verstoren. Aan het aardoppervlak correspon deert hiermee slechts een klein la- gedrukgebiedje. waarvan het cen trum zich donderdagochtend om ze ven uur 'bh*' Londen 'bevond. Aan de achterzijde van deze storing komt een kleine regenzone voor met on weer. Verwacht wordt dat de sto ring ook in ons land plaatselijk on weer zal veroorzaken. Daarna volgt een zwakke rug van 'hoge luchtdruk waardoor morgen overdag weer op klaringen voorkomen. Er treedt ver der enige afkoeling op, 'bij een zwak ke wind van zee. De twee 'beklaagden in het pro ces 'in Bazel, Josef Ben Gal en Otto Joklik, zijn woensdag beiden ver oordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. Zij werden beschuldigd van het uitoefenen van dwang. Ingezonden mededeling PARIJS, 12-6. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve da Murville, heeft woensdagavond tij dens het 'debat in de nationale ver gadering over d'e ratificatie van het Frans-Duitse verdrag gezegd, dat dit verdrag „een beslissende bijdra ge" zal vormen tot „d'e vrede voor de 'komende generaties". Couve d'e Murville was de belang rijkste regeringswoordvoerder bij de aanvang van dit tweedaagse debat, dat vol'gens politieke waarnemersin Parijs geen moeilijkheden zal ople veren door de grote pro-Gaullisti sche meerderheid in de nationale vergadering. De bewindsman haalde redevoe ringen van sir Winston Churchill aan om ihet standpunt van de Fran se regering kradht bij te zetten. Hij zei 'dat Churchill al vanaf 1946 heeft verkondigd dat de 'vorming van een verenigd Europa afhankelijk zal zijn van Frans-Duitse overeenstemming. U kunt nu iedere week van de FLINTSTONES genieten! Op de ach- terpagina van elke MARGRIET bele ven Fred, Wilma, Betty, Barney cn niet te vergeten Dino, vrolijke avonturen! IS VEEL GEZELLIGER De wereldvoedselvoorziening WAGENINGEN, 12—6. In de eerst volgende 35 jaar zal de graanpro- duktie in de wereld moeten verdub belen en de dierlijke produktie tien keer zo groot moeten worden, wil len wtf kwalitatief voldoende voed sel voor de mensheid hebben. Dit zei dr. S. L. Mansholt, vice- voonzitter van de commissie van de E.E.G., in Wageningen. Dr. Mansholt sprak ter gelegenheid van, de her denking van het feit dat Wagenin gen 700 jaar geleden stadsrechten kreeg. De wereldbevolking van nu, bijna drie miljard, zal in het jaar 2000 de zeg miljard hébben overschreden. Van dé drie miljard, van nu ds on geveer de helft onvoldoende gevoed. De bevolking zal ndet overal in de zelfde mate toenemen. In het jaar 2000 zal ongeveer dertig procent wo nen in wat nu de minder ontwik kelde landen zijn, en slechts een vijfde in de mi ontwikkelde landen. Dit toont aan, aldus dr. Mansholt, dat wij niet alleen een morele plicht hebben om te helpen maar dat er sprake is van een belangrijk wereld politiek vraagstuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1