DE ZIERIKZEESCHE COURANT De kwestie-Jemen Geen goud op de „Zaanstroom" GEWICHTIGE BESPREKINGEN TE MOSKOU OP KOMST Kinderen gedood De woningbouw - Goedkeurings- en huurbeleid voldoen niet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 juni 1963 I19e jaargang No. 19381 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening po. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: De Zierikzeese Avonvierdaagse van start Alles komt op tijd voor hem die wachten kan. Zoeken naar staven goud VER. NATIES, New York, 10-6. De secretards-gen'eraal van de Ver. Natifes, Oe Thant, heeft in de Veilig heidsraad het defeat over Jemen ge opend. Hij izei >diat generaal Von Horn naar Jemen zal gaan om een waarnemingspost van de V.N. op te richten. Volgens Oe Thant wordt 't zenden van waarnemers naar Jemen hoe langer hoe dringender. Op voorstel van die voorzitter van die Veiligheidsraad werd de verga dering over de 'kwestie-Jemen uitge steld tot 'heden (dinsdag) 15.30 uur Nederlandse tijd. Onrust in Brits Guyana GEORGETOWN, 11-6. In George town is het maandagavond in de buurt van het Russische schip „Ki- rovsk" dat daar in de haven ligt om een lading ryst in te nemen tot een vechtpartij gekomen tussen de poli tie en rond 1.800 betogers. Vóór deze vechtpartij werd Glad stone Wilson, minister van verbin dingen van Brits Guyana, door de menilgte mishandeld. 'Hij 'kon net bijtijds ontzet worden door leden van de opoosifcie, die vóór de politie op h'et terreini aankwamen. Op 5 april' hebben zich op deze plek ook relletjes voorgedaan. Toen lag daar eveneens een Russisch schip te wachten op een lading, rijst. Van officiële zijde is intussen meegedeeld dat premier Jagan de gouverneur van Brits Guyana officieel verzocht heeft om tussenkomst van Britse troepen teneinde de toestand mees ter te kunnen blijven. AMSTERDAM, 10-6. De 150 ton stukgoederen uit Engeland waarmee de kustvaarder „Zaanstroom" zon dag in Amsterdam is teruggekeerd, zijn maandag allemaal getoet, maar in. de ruimen van het schip werd geen spoor gevonden van de veertig in Londen gestolen baren goud die zich volgens een tip uiit Londen aan boord) van de coaster zouden 'bevin den. De douane-recherche en re chercheurs van de rijkspolitie te wa ter zijn de hele dag in touw geweest om de „Zaanstroom" van onder tot boven uit te kammen. „In het schip is niets te vinden", luidde de con clusie na dit iminitieus onderzoek toen de 'hele lading was «gelost. De enige mogelijkheid is nog dat de ba ren goud in de 'lading zijn verstopt, al of niet in kleine parten versne den. Dat onderzoek wordt vandaag voortgezet in de loodsen van de Hol landse Stoomboot Maatschappij waar de lading voorlopig.is 'opgeslagen. Strand bij Grevelingendam in trek BBUINISSE, 10-6. Bruinisse blijkt het strand langs de Grevelingendam te 'hebben ontdekt. Zoals reeds eerder gemeld, begint enkele 'hondenden meters van de brug over de Grevelin'gensluis, juist adhter de uitbouw van de 'dam, waar 'de bitumenrnach'ines van de N.V. Bitumartn op 'hebben gestaan, de Krammerplaat. De dam is, zoals be kend, over enkele kilometers over de plaat aangelegd. Deze bij efe droog vallende plaat 'blijkt nu voor jonig en oud een uitgezocht recrea tie-terrein, waar vooral de kinderen naar hartelust in het zand kunnen spelen, terwijl het voor ouderen een ideaal «terrein blijkt om te zonne baden en bij opkomende vloed om te zwemmen of in het water te spelen. De 'laatste dalgen loopt het aantal daar vertoeven den in de honderden. umaat er een vermoeden bestaat dat veertig gouden staven met een waarde van twee miljoen gulden, welke op 24 mei door vier gemas kerde bandieten op klaarlichte dag in het hartje van Londen zijn ge stolen, met het Nederlandse schip „Zaanstroom" van de H.S.M. naar Nederland zijn vervoerd, werd dit schip zondag en maandag door rijks politie te water, douane en recher che, geheel doorzocht. - Foto: re cherche, douane en politie op de kade en op het schip, maandagoch tend in de Amsterdamse haven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Naar kernstopverdrag? door moeder? VfAT ÏEQT Pl &ILT Weinig verandering Verwachting tot woensdagavond: Vanavond en vannacht in het bin nenland enkele verspreide regen- of onweersbuien; morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer, maar aan de kust tijdelijk bewol king; zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest en weinig ver andering in temperatuur. 12 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 0.13, onder 9.13. 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 0.44, onder 10.28. Laatste kwartier: 14 juni te 21.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 juni 6.29 v.m. 13 juni 7.11 v.m. BROUWERSHAVEN: 12 juni 6.02 v.m. 13 juni 6.48 v.m. Doodtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-6. Het K.N.M.I. deelt mede: In geheel Europa zijn de luChtdrukverschiLlen door drukda- lingen afgenomen. De laagste druk bevindt, zidh boven Duitsland en zuid Zweden, waardoor de wind naar noord tot noordoost ïs gedraaid en het weer nu minder warm is dan tijdens het weekeinde. De luchtdruk begint boven de Britse eilanden, Frankrijk en 'de Golf van Biscaye wat ite stijgen. De onstabiliteit, waar door in ons land nog enkele ver spreide buiten tot ontwikkeling kwa men neemt hiendoor af. In verband h'iermee wordt morgen op de meeste plaatsen droog en opnieuw zonnig weer verwacht. In de ochtend zal echter met noordoostelijke wind tij delijk wat bewolking worden bin nengevoerd. De temperaturen berei ken maximale waarden tussen 20 en 25 graden. 18.34 n.m. 19.14 n.m. 18.28 n.m. 19.14 n.m. WASHINGTON, 10-6. - Zeer bin nenkort zullen in Moskou bespre kingen op hoog niveau beginnen om spoedig tot een akkoord te komen over een kernstopverdrag onder de nodige waarborgen, aldus heeft pre sident Kennedy maandag meege deeld. Hiertoe is besloten in overleg met premier Chroesjtsjov en pre mier Macmillan. President Kennedy deed zijn me dedeling omtrent de 'komende be sprekingen in Moskou over het stop zetten van kernwapenproeven dn een rede op de Amerikaanse universiteit in Washington, kort nadat hij van zijn tocht door het westen van de V.S. met inbegrip van een bezoek aan Hawaii" was teruggekeerd. Kennedy zei dat een eventueel akkoord over stopzetting van kern wapenproeven in geen geval in de plaats zou kun non treden van een overeenkomst over de ontwapening maar hij gaf uiting aan de hoop dat het daartoe zou 'kunnen bijdragen. De Amerikaanse president ver klaarde verder dat de Verenigde Staten niet de eersten zuilen zijn om kernwapenproeven in de atmos feer te hervatten, in de hoop dat dit de ondertekening van een akkoord zal 'bevorderen. Gelijke aankondigingen als door Kennedy werden tegelijkertijd in Londen en Moskou gedaan. Waarschuwing voor gouverneur Wallace WASHINGTON. 10-6. - President Kennedy heeft de gouverneur van Alabama, Wallace, gewaarschuwd vandaag (dinsdag) van de universi teit van Alabama vandaan te blijven wanneer de twee negers zich willen laten inschrijven. De president heeft hem een telegram gestuurd waarin hij zegt dat Wallace de gevolgen moet overwegen „wanneer U vol hardt in 'het geven van een voor beeld van tartend gedrag". VENLO, 10-6. Het onderzoek in de zaak tegen de 35-jarige vrouw Th. J.-G. in Siebengewald, die wordt verdacht van babymoord, wordt nog steeds voortgezet. Het heeft o.m. ge leid tot aanhouding van de 54-jarige wegwerker Th. J„ een buurman van Se vrouw, met wie ze relaties on derhoudt sinds haar wettige echtge noot haar verlaten heeft met mede neming van twee kinderen. De buurman verklaarde aanvan kelijk niets te weten van enig mis drijf, maar heeft toegegeven mede werking te hebben verleend aan de verdwijning van een pasgeboren kind, waarvan de vrouw was beval len. De vrouw ihoudt staande niet te weten, of de baby 'is 'gedood dan wel naar een voor haar onbekende plaats is gebraöht. Enige jaren geleden was de vrouw eveneens 'in verwachting, maar aan de 'buitenwereld werd niet bekend dat ze een 'kind had gekregen. On derzocht wordt nog of zich toen iets dergelijks heeft voorgedaan als thans. Er bestaan ernstige vermoe dens, dat in beide gevallen de kin deren kort na de geboorte zijn ge dood en 'begraven. Maandag zijn beide verdachten naar Roermond overgebracht, waar /.e voor d'e officier van justitie wer den voorgeleid. DEN HAAG, 11-6. Ernstige klach ten over het bouwbeleid uitte de heer T. Gaastra, voorzitter van de afdeling bouwondernemers N.C.A.B. tydens de jaarvergadering in Maarn. Sprekende over het rijksgoedkeu- ringsbeleid en het huurbeleid zeide de heer Gaastra o.m., dat het goed keuringssysteem min of meer regel matig leidt tot onderbezetting en 't verloren gaan van bouwcapaciteit. Gezonde bedrijfsplanning en doel matige werkindeling worden hier door dikwijls onmogelijk. Naar zijn mening is de meest be vredigende woraingprcd'Uktie in 1962 dn d'e vrije sector'bereikt. Met 25.000 vrije woningen werd begonnen, er kwamen 26.000 gereed. Dit was een evenwichtige ontwikkeling, waarbij de produktietaak naar 'behoren werd volbracht. De heer Gaastra 'keerde zich tegen een politiek, waarbii zoveel' moge lijk woning we twoniin/gen tot stand komen'. Zo'n politiek geeft .geen op lossing, ook niet voor d'e minst draag kra'dhtiigen. De woningbehoefte dient als maatstaf te worden genomen. Van d'e woningvoorraad van drie miljoen, waarvan eenderde na-oor- lcgs, voldoet veel niet meer aan de eisen van vandaag. De stijgende weivaart doet de behoefte aan wo ningen van goede 'kwaliteit toene men. Daarom dient de woningwetbouw toegespitst te worden op die catego rie, waarvoor geen andere huisves ting verkregen kan worden. Woning wetwoningen behoren uitsluitend be woond te worden door hen, die daar voor in aanmerking komen. Zij die groter woongenot kunnen betalen, zullen in de eerste plaats voor nieuwbouw in aanmerking moeten komen. Het is bij andier e duurzame 'gebruiksgoederen toch ook een normaal verschijnsel, dait men zich een tweedehandisapparaiat of vervoenmiddiel aanschaft, wan neer een nieuw exemplaar het bud get .te boven, gaat, aldus de heer Gaastra. Vele brandweerlieden en militairen hebben het zondag in de Zweedse havenstad Gotenburg bijzonder druk gehad met twee gelijktijdige branden in een pakhuis met chemi caliën en in een opslagplaats van olie. - Deze luchtfoto toont het blus- singswerk in het pakhuis met che micaliën. Tijdens de brand onder brak de Zweedse nationale radio- omroep het programma om de be woners van Gotenburg te verzoeken de ramen van hun woningen gesloten te houden in verband met giftige dampen en vliegvuur. Het huurbeleid Het huurbéleid zal bij voortduring op huuraanpassinig van oudere wo ningen moeten zijn 'gericht. De wer kelijke prijsverhoudingen worden ook thans nog dfoor de huurprijsbe- heersing versluierd. Van de huur- aarupassing zal een betere verdeling n'aar draagkracht uit gaan. Er zal dus een geleidelijke wending in het gevoerde beleid moeten plaats heb ben. Daardoor zal het mogelijk wor den de in de 'laatste jaren, behalve in de vrije sector, geleidelijk gedaal de woningprodubtie weer te laten stijgen. Thans 'ligt bouwcapaciteit 'braak. «Grotere vrijheid zou naar mening van de 'heer Gaastra leid'en tot hogere produkbie ien betere 'kwa liteit Het huidige beleid biedt zi. geen perspektieven. Het h'eeft een belang rijke discontinuïteit tot gevolg. NAVO luchtverdedigings oefening DEN HAAG, 10-6. In de nacht van dinsdag op woensdag zal er boven Nederland hier en daar nogal wat vliegtuigrumoer zijn. Dit houdt ver band met de grote luchtverdedigings oefening van de NAVO, die op 11 en 12 juni zal worden gehouden. In het kader van deze oefening zo deelt de luchtmachtvoorlichtingsdienst mede zijn er in de nacht van 11 op 12 juni eveneens vliegaktiviteiten te ver wachten. Zoals bekend, nemen de lucht machten van tien NAVO-landen aan deze oefening deel. Hierbij zijn o.a. België, Denemarken, Frankrijk, En geland, Duitsland en Nederland. Rijwielpad langsIJsselmeerkust NAARDEN, 10-6. - Op originele wijze is het nieuwe toeristisch rij wielpad uitsluitend voor rijwielen van Oud-Naarden langs de IJssel meerkust naar Huizen geopend. Dit pad! 'is met steun van «d'e over heid aangelegd in opdracht van die rij w i elpa d cnverereigi ng Gooi- en Eemlan'd, die een 'groot net van pa- dien 'in dat rayon bezit. De burgemeester van Naard'en, gesteleen in rijwieltenue short 'en kort 'broekje 'en voorzien van een wa'likie talkie reed per fiets op het nieuwe pad de burgemeester van Huizen, eveneens 'in fietstenue, tegemoet. Op de grens van de ge meenten reden beide edelachtbare heren door een 'geïmproviseerde om rastering, waarmee het pad officieel 'in gebruik was genomen. Het fietspad i® twee en een halve 'kilometer lanig en heeft 40.000 gul den gekost. Hoop Volgens funktionarissen in Was hington zal het géén topconferentie of bijeenkomst van de drie minis ters van Buitenlandse Zaken wor den. De 'besprekingen zouden wor den gevoerd tussen personen die het volle vertrouwen van alle drie re geringsleiders genieten. „Onze hoop* moet 'gematigd blij ven door de uit hot verleden geleer de voorzichtigheid, maar met onze hoop verenigt zich die van de gehe le mensheid", aldus Kennedy, die sprak «bij gelegenheid van een be- vorderingsplechtigheid op genoemde universiteit. Men verwacht dat de besprekingen in juli zullen beginnen. SPA, 10-6. De driemaandelijkse bijeenkomst van de ministers van financiën van de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) is In het Casino in Spa onder voorzitter schap van de Luxemburgse premier en minister van financiën, Pierre Werner. Tydens die bijeenkomsten, die geen officieel karakter dragen, be spreken de ministers de onder hun bevoegdheid vallende vraagstukken van de gemeenschap. Kardinaal Mindszenty is gezond ROME, 10-6. De Hongaarse kardi naal Mindszenty, die sinds d'e op stand van 1956 in de Amerikaanse ambassade in Boedapest verblijft, heeft in een telefonisch vraaggesprek met de in Rome verschijnende „II Tempo" de geruchten tegengespro ken «dat hij ziek of verzwakt zou zijn tengevolge van vasten na de dood van de paus. „Mijn gezondheidstoe stand is uitstékend en ik heb niets gèdaan-wat mijn gezondheid kan be nadelen", aldus de Hongaarse pri maat. Op een vraag of hij aan het conclaaf zou deelnemen wilde de kardinaal mét antwoorden. Op de bijeenkomst, die heden dinsdagavond eindigt, wordt de harmonisering van de 'belastingstel sels in de E.E.G. besproken, vindt de 'gebruikelijke gedachtenwisseling over de internationale monetaire toestand plaats en zal eventueel ook het vraagstuk der Amerikaanse in vesteringen in de Europese gemeen schap aan de orde 'komen. Diit on derwerp werd' tijdens de vorige bij eenkomst der ministers van finan ciën eind maart in Ba'den-Baden door de Franse minister van finan ciën, Giscard d'E9tainig, ter sprake gebracht. In gemeenschapskringen 'betwijfelt men echter of de minis ters nu al aan een diepgaande be studering van d'eze 'kwestie zullen beginnen, daar zij pas 'kort geleden d'e beschikking hebben «gekregen over de eerste 'gegevens, die voor hen waren bijeengebracht. Man verdronken MUSSELKANAAL, 10-6. Maandag is de 24-jarige ongehuwde Harm Bissdhop uit Oude Pekela verdron ken in 'het bad van het recreatie oord „Sellingerbeetse" in de gemeen te Vlagtwedde (Gr.). De jonge man, die niet kon zwefnmen, hing in het diepe bassin aan een leuning. Hij heeft zidh niet 'kunnen vasthouden en verdronk onder de ogen van een vriend die ook niet kon zwemmen. Fotoboek voor prins Bernliard AMSTERDAM, 10-6. Het dagelijks bestuur van de Stichting World Press Photo, bestaande uit d'e heren P. van Breukelen (voorzitter). B. J. van Meerendonk ('algemeen secreta ris) en P. A. Frequin (penningmees ter) h'eeft op paléis Soestdijk aan prins Bernhardt het fotojaarboek '62 van deze stichting officieel aange boden. iJpSns Bernhardt is bescherm heer vaïr de Stichting „World Press Photo". De tentoonstelling „Worl'd Press Photo" zal diit jaar wederom in december in Den Haag worden gehouden. 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1