WESTDUITSE WAPENHULP VOOR AFRIKAANSE LANDEN Bij het zwemmen verdronken Traangas voor blanken Om de opvolging van Paus Joannes Openbaar onderwijs: weinig leerlingen Veel slachtoffers in oost-Pakistan De Engelse Profumo-zaak Kritiek N.V.V.-voorzitter op het C.N.Y. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 juni 1963 JI9e Jaargang No. 19390 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v!h. Lakenman Ochlman, ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Br (indiceer wedstrijden te Brouwershaven De Zierikzeese rondweg Dit nummer bestaat uit 4 pagina's DEN HAAG, 8-6. Naar aanleiding van de berichten dat West-Duitsland wapenhulp aan Afrikaanse landen zal verstrekken wordt in een com mentaar van het Sowjetrussische persbureau Tass gezegd dat de West- dultse generaals thans hun blik op het Afrikaanse vasteland hebben ge vestigd. „Het 'karakter van d'eze „stille operatie", aldus Tass, waarvan de bijzonderheden, zoals door officiële woordvoerders in Bonn is toegege ven, zelfs aan de NAVO-bondgeno- ten niet bekend waren, blijkt uit de overeenkomst over opleiding van de Niigeriaanse luöhtmaoht. Bonn zal naar dat land vijftig militaire raad gevers zenden van wie er tien reeds in Lagos zijn. Br zijn ook voorzie ningen getroffen voor de levering van d'e „nodige militaire uitrusting" en volgeng 'de woordvoerder van het Westduitse ministerie vani Defensie zijn dergelijke overeenkomsten ook met de andere Afrikaanse staten gesloten". Tass verwijst naar een open brief van de socialistische Bondsdagafge- vaardigde Kalibitzer aan de minister van economische samenwerking Scheel, waarin deze op zijn verant woordelijkheid wordt gewezen voor alle vormen van 'hulp aan onderont wikkelde landen. Gevraagd wordt welk deel van de begroting voor de financiering van deze 'hulp wordt gebruikt. De Westduitse regeringswoord voerder Von Hase, aldus Tass, zei dat „niet alle lieden van d'e West duitse regering van deze militaire kwestie op de hoogte" waren, wel een aantal ied'en van de Bondsdag- commissie voor de defensie. BONN, 8-6. Tijdens de Algerijnse onafhankelijkheidsstrijd bevond zich in West-Duitsland een bureau van de Algerijnse regering in balling schap, zo heeft de deskundige voor Afrikaanse zaken van de Westduitse oppositionele sooiaal-democraten, Hansjürgen WisChnewski, zondag in een interview met de „Deutschland- funk" meegedeeld. In 'die tijd leef den ongeveer vijfduizend Algerijnse ballingen in de Duitse Bondsrepu bliek. Wisdhnewski verklaarde, dat West-Duitsland1 toen in een zeer moeilijke situatie had; verkeerd. „Enerzijds mochten de goede 'betrek kingen met Frankrijk niet geschaad worden, anderzijds moest rekening worden gehouden met 'het verlangen van 'het Algerijnse volk naar zelf beschikkingsrecht". „Succesvol beleid" De sociaal-democratische afge vaardigde was van mening dat het beleid van de Westduitse regering ten aanzien van Afrika tolt dusver succesvol is geweest. In 1955 'had zij nog maar drie ambassades in Afrika nu zijn 'het er al 34. In verreweg de meeste gevallen 'betreft het echter niet alleen diplomatieke, maar ook AMERSFOORT, 9—6. In het bos- bad te Amersfoort is zondagmiddag de 7-jarige K. op 't L. verdronken. De jongen was des morgens met zijn ouders naar het zwembad gegaan. Na één uur was 'hij niet meer ge zien, maar de ouders maakten zich daarover aanvankelijk niet zo 'be zorgd, omdat het 'buitengewoon 'druk was. Toen de jongen tegen vijf uur nog niet was gevonden werd alarm geslagen. Na sluiting van het bad heeft de politie 'het levenloze lich aam opgedregd. ROERMOND, 9—6. Bij 'het zwem men in de Maas bij Roermond is zondagmiddag verdronken de 19-ja- rige J. G. uit Roermond. De jonge man was afkomstig uit Aruba. Hij kon niet goed zwemmen. Zijn stof felijk overschot is opgedregd een uur nadat men hem zag verdrinken. WIJHE, 9—6. De 26-jarige G. M. K. is zondagmiddag 'bij het zwem men in de IJssel verdronken. Het slachtoffer was gehuwd. VROOMSHOOP. 9—6. In Wester- haar bij Vroomshoop -is zaterdag middag de heer N. uit Kloosterhaar bij het baden verdronken. Zater dagavond is zijn stoffelijk overschot opgedregd. JOHANNESBURG, 9-6. In de wa penwinkels van Transvaal kunnen blanken bouen de 18 jaar zonder vergunning voor 40 gulden een spuit busje traangas kopen, dat men ge makkelijk bij zich kan dragen. Men kan et op een afstand van maximaal 4 meter iemand voor tien minuten mee verblinden. Het is een uitvin ding van Gunther Pruss, die vroeger bij de gasdienst van het Duitse le ger heeft gewerkt. Mettertijd zullen de busjes in het gehele land te koop zijn. Gegadigden moeten zich legitimeren en voor de aankoop tekenen. vriendschappelijke betrekkingen. Oost-Duitsland heeft daarentegen ondanks zijn grote aktiiviteit in Afri ka geen vooruitgang geboekt, zo meende Wïschnewski. In Westduitse dagbladen werd za terdag kritiek geleverd op de rege ring naar aanleiding van de militai re hulp aan Nigeria en andere ont wikkelingslanden. Volgens sommige berichten bevinden zich ongeveer driehonderd Duitse militairen in meer dan een halt' dozijn landen in Afrika en Azië Jom daar behulp zaam te zijn bü de militaire oplei ding. De lmksgeriohte „Frankfurter Rundschau" meenit: „een school is in Afrika 'belangrijker dan een le ger". Het onafhankelijke Hamburg- se dagblad „Die Welt" vindt, dat West-Duitsland op deze wijze ge-, vaar loopt, betrokken te worden bij conflicten tussen Afrikaanse landen. Zedelijke moed is zeldzamer dan lichamelijke. MILAAN, 96. „Het graf van Jo annes de 23ste kan zyn erfenis niet bevatten. De dood kan de geest niet verstikken die hij over onze tijd heeft laten waren. Zouden wij ooit de weg kunnen verlaten die hjj zo magistraal voor onze toekomst heeft gebaand? Zo iets zou ondenkbaar zün", aldus heeft kardinaal Giom- battista Montini, de aartsbisschop van Milaan, verklaard. Deze 'kardinaal, die volgens A.F.P. algemeen wordt beschouwd als een van de gegadigden), zo niet de groot ste kanshebber voor de opvolging van Joannes de 23ste, 'heeft met de ze woorden duidelijk zijn standpunt weergegeven. Maar aan de andere kant, aldus zegt A.F.P., is 'het 'bekend, dat de Italiaanse leden- van 'het college van kardinalen in twee kampen verdeeld zijn: zij die de door paus Joannes aangeduide koers willen voortzetten en zij die van mening zijn dat een pauze, ja zelfs een teru-gtooht nood zakelijk is. Het Franse persbureau meent verder, dat kardinaal Giu- seppte Siri, de aartsbisschop van Genua en voorzitter van de Italiaan se bisschopsraad, algemeen, wordt beschouwd als de 'leider van laatst genoemde stroming. VATICAANSTAD. - De in Rome aanwezige kardinalen hebben twee kardinaals-commissies opgericht een om d'e 'bekwaamheid van de kardinalen te onderzoeken, de ander om toezicht uit te oefenen 'bij de inrichting van de conclaaf-ruimten. Belangrijke rede van Kennedy aangekondigd HONOLOELOE, 0—6. President Kennedy zal heden (maandag) in het gebouw van de Amerikaanse uni versiteit te Washington „een van de belangrijkste redevoeringen" hou den sinds hü staatshoofd werd. Dit hebben kringen die in nauw contact staan, met 'het Witte Huis meegedeeld in Honoloeloe op Ha- wadï, waar de president in verband met een congres van Amerikaanse burgemeesters zondag heeft ver toefd. Het is niet 'bekend, waarover de president zal' spreken. Hij zal zich kort na zijn terugkeer van een reis van vijf dagen door het westen van de Verenigde Staten naar dè universiteit 'begeven. Vergadering Volksonderwijs: UTRECHT, 96. De waarnemend voorzitter van de vereniging volks onderwijs de heer J. Feringa, heeft c# een in Utrecht gehouden bijeen komst van deze vereniging gezegd dat veel kinderen die in feite bij het openbaar onderwijs thuis horen geen openbare school bezoeken. Het percentage leerlingen dat de opertbare schalen 'bezoekt 'bedraagt momenteel 26,5; dit is voor de pro testants christelijke scholen 27,3; voor d'e r.k. scholen 44,4 en voor neutraal bijzondere scholen 1,8. Wanneer men deze percentages onder meer vergelijkt met de uit sla-gen van de Kamerverkiezingen en aandacht schenkt aan- het stij gende percentage van 'de onkerkelij- ken, aldus de heer Feringa, d'an moet deze situatie bepaald ongunstig ge noemd worden. In dit verband pleit te hij voor een verantwoord sociolo gisch onderzoek. De uitslag van zo'n onderzoek, zou naar zijn mening de vereniging volksonderwijs tot een veel meer geriChlte prapa'gand'avoe- ring 'kunnen bewegen. Tijdens deze vergadering d'eel'de de voorzitter van de afdeling Ut recht van de vereniging volksonder wijs mede dat, als proef sinds 1 mei tot 1 september op de -kleuterscholen Echtgenote burgemeester van Vlissingen na ongeval overleden VLISSINGEN, 9—6. De eohtgeno- te -van de burgemeester van Vlis singen. mevrouw Kolff, is zondag morgen in het ziekenhuis te Oost- burg bezweken, aan de verwondin gen die zij opliep ibij het zware ver keersongeval dat 'zij vrijdag op de rijks-weg te Breskens-'Sluis over kwam. Met haar echtgenoot -reed zij in de richting Sluis om bii 'haar dochter in Engeland een korte va kantie door le brengen. De wagen van het burgemeesterspaar kreeg geen voorrang op 'het bijzonder 'ge vaarlijke kruispunt bij Potjes. De burgemeester werd bij dit ongeval licht gewond. Mevrouw Kolff was 58 jaar en moeder van trwee jongens en twee meisjes. Verdacht van abortus SIEBENGEWALD, 8-6. De rijks politie in Sieben'gewald heeft de 35- jarige vrouw T. J.-G. en een zekere T. J. uit deze gemeente aangehou den. Zij worden verdacht van abor tus provocabus, dan wel van straf bare handelingen tegen een pasge- oorer. kind de dood tengevolge 'heb bend?. De vrouw leefde reeds ver scheidene jaren gescheiden van baai- wettige echtgenoot, die destijds met twee uit 'dit huwelijk 'geboren kin deren is vertrokken, waarna zij met J. is gaan samenwonen. en de lagere scholen in Utrecht de vijfdaagse schoolweek d-s ingevoerd. De schooluren worden op de gewo ne dagen ingehaald. Hij meent dat aangenomen mag worden dat in Ut recht vanaf 1 september de vijf daagse schoolweek voor bet gehele onderwijs zal gelden. CHITTAGONG, 9-6. Gouverneur Abdoel Moneum Chan van Oost-Pa kistan heeft bökend gemaakt, dat het aantal deden en vermisten als gevolg van de wervelstorm die op 29 mei het kustgebied' va-n het 'land getroffen .heeft, 11.942 bedraagt. Ongeluk in de Betuwe GELDERMALSEN, 9-6. Zaterdag middag 'is op Rijksweg 15 tussen de dorpjes Meteren en Est een auto-on- geluk 'gebeurd' dat een persoon het leven 'kostte en. waarbij vier mensen werden gewond, waaronder één ern stig. De 'gewondeni zijn naar het zie kenhuis Bethesta te Tiel 'overge bracht. 'Het omgekomen slachtoffer was de 62-jarige A. van M., die naast zijn 24-jarige zoon zat di'e de auto 'bestuurde, terwijl mevrouw Van M. op de achterbank had plaats 'geno men. Het ongeluk gebeurde toen een auto met de 33-jarige G. B. uit Emmeloord aan het stuur en zijn 30-jarige echtgenote naast zich, van rechts komende de voorrangsweg overstak. Met een hevige 'Map vlo gen de voertuigen, op elkaar, de ene bleef op de kant liggen en de ande re maakte een halve slag om. Beide auto's zijn zeer 'ernstig beschadigd. Voor het leven van de zwaargewon de mevrouw G. B. wordt gevreesd. Kuikens naar Birma Vorige week is de eerste zending ééndagskuikens naar Birma gevlo gen, die zijn aangekocht door de Ne- derlandsche Zondagsschool Vereeni- ging uit de opbrengst van de Kerst- aktie, die door vele zondagsscholen in het land is gevoerd ten behoeve van noodgebieden elders in de we reld. Deze aktie is evenals vorige jaren het gevolg van een besluit, dat de zondagsschoolleiders namen op hun jaarvergadering I960. De bij eengebrachte gelden stijgen elk jaai en reeds in verschillende landen is via de bestaande kerkelijke hulpin stanties steun verleend. De „kuiken- aktie" voor Birma wordt echter ge heel door de Nederlandsche Zon- dagsschoól Vereeniging zelf uitge voerd en begeleid en kwam tot stand na overleg met de in Utrecht geves tigde Oecumenische Stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen. Zierikzee kreeg zijn rondweg, die inmiddels al weer heel wat verkeer heeft te verwerken gekregen. Op de foto: het „moment suprème" op de officiële openingsdag. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ir. J. Zuurdeeg begeeft zich naar de over de weg gelegde slagboom, die even later door zijn beide zoons omhoog werd gehaald. (Foto: Zierikzeesöhe Nieuwsbode). Overwegend zonnig Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer, maar aan de kust kans op van zee binnendrij- vende mist; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.58. Maan op onder 8.03. Laatste kwartier: 14 juni te 21.54. De zaadvisserij op Groninger Wad werd tegenvaller Hoogwaterstanden Zo succesvol a<ls d'e mosselzaa'd- v.isserij op het Friese Wad is verlo pen, zo teleurstellend is 'de mossel zaadvisserij op het Groninger Wa'd. Zo als bekend mocht tot 31 .mei dooi de .mosseikwékers op het Friese Wad worden gevist. Het Idaar gebiste zaad. moesit op de percelen in '.het noorden worden uitgezaaid. Daanra van 4 tot 14 jun'i mocht men vissen op het Groninger Wad, maar dit zaad was voor de percelen in Zeeland 'bestemd. De spreekwoordelijke eerste klap bleek ook n'u weer waardevol, want zij die het eerst aan 'het vissen wa ren, modhten tamelijk goede resul taten 'boeken, maar enkele d'agen Dr Ward gearresteerd LONDEN, 8-6. De in „geheel Lon den bekende osteopaat dr. Stephen Ward, wiens naam in de geruchtma kende zaak - Profumo herhaaldelijk genoemd werd, is zaterdag in Lon den gearresteerd. Ward heeft 'die Britse ex-minister van o'orlog Jdhn Profumo destijds in contact gebracht met zijn vrien din Christine Keeler, het Londense fotomodel. Hij ontkende donderdag avond in een itelevisie-interview met klem dat hij aan het hoofd zou staan van een „call-'gdrl"-organisatie. Hij h'ad zelf de Britse contra-spionage op de hoogte gesteld van de verhou ding die Christine Keeler 'met Pro fumo 'en tezelfdertijd met de Russi sche marine-attaché Ivanov had. Dr. Ward had tevens verteld., dat me juffrouw Keeler en Profumo elkaar soms ontmoetten 'in, zijn. woning te Londen. Dr. Ward wordt er van beschul digd, geleefd te hebben van de op brengsten van prostitutie. Hij zal heden (maandag) voor een Londen se rechtbank verschijnen. In '61 meer werknemers in het schildersbedrijf Het gemiddelde aantal schilder- werknemers in de schildersbranche bedroeg in 1961 30.010. Dat is 963 of drie procent meer dan in 1960. Van de 9.323 schildersbedrijven die er in ons land waren, hadden 6.057 bedrij ven personeel in dienst. Deze gege vens1 vermeldt het „Werknemersbe stand in het schildersbedrijf over 1961", een rapport van de commissie Beleidsresearch van het Bedrijfschap Schildersbedrijf. Het rapport geeft verder te zien, dat de seizoengevoeligheid in het schildersbedi-ijf, ook in de huidige tijd van nagenoeg volledige werkge legenheid, toch nog van behoorlijke omvang is. Het verschil tussen de aantallen bij de schildersbedrijven werkzame schilders in de topmaand september en het laagtepunt aan het einde van het jaar, bedroeg maar liefst 3.300 of ruim tien procent. Bo vendien gingen er in de winter 1961- 1962 nog ruim 210.000 mandagen door de vorst verloren. De seizoengevoeligheid was het sterkst te merken in de provincies Groningen, Friesland en Zeeland. later ging het wiet meer zo goed, zo dat verschillende schepen hier met een niet volledige vracht arriveer den. Verschillende 'kwekers toesloten dan ook völgen'de week niet meer •terug te igaan. Werd tot dusver aangenomen, dat de Strenge winter weinig schade aan mosselen en mosselzaad 'had aange richt, thans -wordt aangenomen dat de schade op het Groninger Wad wel 'degelijk 'groot is. In 'het zg. Bos- gat wiisten 'insiders namelijk een uitgestrekte mosselfoank aanwezig, die echter geheel verdwenen tolee'k. Aangenomen wordt dat het wedrij- vende ijs de mosselen heeft meege nomen. Het mosselzaad ligt op het Groninger Wad op belangrijk hogere en langer droog vallende banken dan dat van het Friese Wad. Weer oud wrak gevonden PERTH, 8-6. Een Australische ex peditie heeft dezer dagen voor de kust van west-Australië opnieuw een oud wrak gevonden. Dit wrak is vermoedelijk dat van het Neder landse schip „Batavia" van de Oost- indische Compagnie, dat in 1629 is vergaan. De uit Nederland geboortige C. de Heer, die verbonden is aan. de West- austraüsohe universiteit 'en die een studie 'heeft gemaakt van de sche pen van de O.I.C., 'deelde zaterdag mee, dat leden van de expeditie 'een bronzen kanon van ruim twee me ter hadden gevonden dn het wrak, dat 'in de 'buurt van d'e Ah rolh os-ei landen ligt. Volgens hem is dit waarschijnlijk het wrak van d'e „Ba tavia", die met 250.000 gulden, in. ne gen 'kisten aan boord in de 'golven is verdwenen. Acht kisten werden la ter opgehaald. ZIERIKZEE: 11 juni 5.53 v.m. 18.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 juni 5.21 v.m. 17.49 n.m. Doodtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-6. Het K.N.M.I. deelt •mede-: Terwijl gedurende 'het week einde in ons land zonnig en warm weer heerste, 'is de luchtdruk in ge heel Westeuropa gedaald. De kern van het hogedru'kgetoied dat de al gemene circulatie beheerste, heeft zich naar het zeegebied bij IJsland 'teruggetrokken. Kleine storingen, waarvan er een bij de BotnischeGolf l'i'gt en een ander boven Frankrijk zullerf de luchtdruk op het Europe se vasteland nog wat verder doen dalen. Het komende etmaal zal de invloed hiervan op het weer nog ge ring zijn. De wind wordt meer noor- del ijk en zal tijdelijk mist of lage walken de kustgebieden kunnen bin nenvoeren. In het binnenland zal 'het weer nog overwegend zonnig zijn met slechts een kleine kans op een bui. De temperaturen zullen de nei ging 'hebben iets 'te 'dalen. Een Spaanse postbode 'heeft in Tokio 4.000 postkaarten „bezorgd" voor een Japanse boeddhistische priester. Zij waren uitgezocht uit een bijna zestig keer zo 'grote hoe veelheid briefkaarten, die Spanjaar den hebben verzonden nadat zij de dochter van de priester, die een R.K. religieuze wil worden, voor radio- Madrid hadden horen spreken. NIJEVEEN. De 58-jarige veehan delaar H. Smit uit Nijeveen is met zijn bromfiets, ongeveer een kilome ter buiten Nijeveen, op een nog niet beveiligde overweg gegrepen dooi de trein Leeuwarden-Zwolle. De man was op Slag dood. De trein kreeg 17 minuten vertraging. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen na. AMSTERDAM, 10-6. De voorzitter van het N.V.V.,dc heer D. Roemers, vindt het kwalgk dat het C.N.V. ten tweede male het uit 1954 daterende mandement van de r.k. bisschoppen in de discussie tussen de vakcentra les te berde brengt. Hü gelooft dat het C.N.V. bü zonder weinig heeft ge leerd van de discussie welke uit het mandement is voortgevloeid. „Het laat zich blükbaar büzonder weinig inspireren door 't herderlijk schrij ven van de synode van de Neder landse Hervormde Kerk, Christen te zijn in de Néderlandse samenleving". De heer Roemers maakte deze kri tische opmei'kingen heden maandag)- ochtend in een begroetingswoord lot de deelnemers aan het congres van de Algemene Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen, die vandaag en morgen in „Krasnapolsky" te Am sterdam wordt gehouden. Aanleiding hiertoe was het standpunt van het C.N.V. betreffende een gemeenschap pelijk. actieprogramma van de drie vakcentrales, waaraan - zoals be kend - is het C.N.V. niet wenste mee te wei-ken. Het kwam met een eigen programma in de openbaarheid. De heer Roemers ontkende dat het meningsverschil met het C.N.V., dat pas na dé eerste besprekingen over een gemeenschappelijk actieprogram ma is ontstaan, een gevolg is van een gebrek aan begrip bij de K.A.B. en het N.V.V. Het doel van de be sprekingen werd op 3 januari j.l. in een brief van het overlegorgaan dui delijk aangegeven. Een kritische re actie van het C.N.V. werd pas op 22 februari ontvangen, aldus de heer Roemers. Hij betreurde het dat nu een voor stelling wortd gewekt alsof - in strijd met het mandement - de K.A.B. zich op sleeptouw laat nemen door het N.V.V. „De collega's van het C.N.V. weten uit de dagelijkse samenwer king dat die voorstelling van zaken in strijd met de feiten is". 20 be toogde de heer Roemers, die zich voorts afvroeg of het C.N.V. werke lijk terug verlangt naar de sfeer tus sen de vakcentrales onmiddellijk na het mandement. „Reeds toen had men de indruk dat het C.N.V. gelukkiger met het mandement was dan de K.A.B." De heer Roemers zei dat hij er geen behoefte aan heeft de tegen stellingen tussen de vakcentrales op te blazen, maar wel had hij er be hoefte aan te zeggen dat het C.N.V. bijzonder weinig geleerd heeft van de discussies na het mandement.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1