Grote groei van toerisme in Zeeland Paus voorlopig bijgezet in de Sint Pieter Doden bij relletjes in roerig Perzië Axel 750 jaar stad Schouw en-Duiveland gezien door Belgische ogen ZIERIKZEE. 6-6. In het jaarver slag over 1962 van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland komen de vra gen naar voren: heeft de Vogel wacht nog wel reden van bestaan: blijven er bij de toenemende stroom van toeristen nog wel genoeg vogels over om te worden beschermd, is er altijd nog wat van 't vogelleven te zien en heeft de vereniging nog steeds voldoende energie om er de animo in te houden? YVU zijn het met het bestuur van de Vogelwacht eens dat het wel nuttig Is om, gezien door de ogen Van BelgHche vogelvrienden, hier eens een enkele vraag te beantwoor den. INGEZONDEN STUKKEN Hoe ontstaat een winnend elftal? Laten we eerst voorop stellen dat de leden van een voetbalvereniging zich ten volle 'geven om een zo goed mogelijk resultaat voor hun club uit het vuur te slepen. Dat zich ten volle geven 'kan natuurlijk op ver schillende manieren worden uitge legd. In werkelijkheid' is er maar één manier en alleen deze mander zal een goede uitslag waarborgen. Men zou natuurlijk graag een eilanidelijke club als voorbeeld wil len stellen, ma ar helaas staan onze eilandelij'ke clubs al jaren 'lang op een bijzonder laag niveau van steeds in degradaltiegevaar verkeren of de graderen. En toch zijn er mogelijk heden om met 'het „materiaal" dat op het eiland aamvezdg is een 2e 'klasse te 'bereiken of ook wel de Ie klasse der KNVB, over nog 'hoger zullen we voorlopig maar zwijgen, a'l heeft een klein Stadje dat Volen- dam heet zeker een voorbeeld ge steld. Het zich ten volle geven voor een club is dus al genoemd. Daar komt natuurlijk bij: altijd bezoeken van alle trainingen, waarbij ook tijdens de trainingen alles gegeven wordt. Het ongemotiveerd niet bezoeken van een training moet natuurlijk voor hét bestuur aanleiding zijn om deze man niet meer op te stellen. Wat de gevolgen ook mogen zijn, het bestuur dient deze handelwijze na tuurlijk altijd en consequent door te voeren. Wat 'hebben we nu al gekregen: een elftal waarvan de léden elkaar goed' leren kennen, elkaar waarde ren om hun enthousiasme en harde manier van trainen en een waarde ring voor trainer en bestuur. Welke blijk 'heeft gegeven hart voor de zaak te bezitten en goed en verant woord te kunnen optreden. Een goede mentaliteit en sportie ve sfeer in de club, hierop kan ver der 'gebouwg worden. Als de meest elementaire 'begin selen Ivan ba'ïbeheersing, schieten, koppen, dribbelen en samenspelen volkomen beheerst worden, gaan we weer waf vertleh Ieder lid van het elftal is zo ver gevorderd daar ze alle trainingsuren heeft meege maakt. Ta'ktiek is ide weg naar de over winning. Door taktiék kan men de tegenspelers verrassen, de hele mid1- den'linie er. nog belangrijker de hele verdediging met keeper incluis. Daar gaat het toCh om! Het net te 'laten trillen dat ds 'hun doel!! Maar ja, om deze taktiek goed ten uitvoer te kunnen brengen is een goede lichamelijke conditie een eer ste vereiste, volkomen fit, volkomen uitgerust, prima geest, soepele spie ren, jui9te spel-mentaliteit en een 'hoog moreel, zo wordt dan het veld betreden. Dit, tezamen met taalbe heersing, schieten, koppen, dribbe len, samenspelen, leidt tot een be ter niveau. Als een spëler dm prima conditie wil zijns zal 'hij natuurlijk niet tot diep in de maaht gaan feestvieren of alcohol drinken. Dit is een aanflui ting voor de sport-beoefenaar en zijn vereniging. Kan een speler zich hieraan niet houden, 'dan heeft hij een volkomen gebrek aan 'kennis van de sport. Het bestuur zal deze persoon na tuurlijk diredt uit het elftal verwij deren. Als 10 spelers lopen te zwoe gen 'in het veld en de 11e loopt daar alle ballen en kansen te verprutsen omdat 'hij niet kan lopen, niet kan schieten (daar is 't ie te slap voor in zijn ben'en) en te suf om aan tak tiek te denken. Ja, deze persoon uit het elftal verwijderen is het minste was een bestuur kan doen. Zo, nu hebben we dus een gezond, sportief denkertd elftal, juiste men taliteit, goede lichamelijke conditie, technisch en takitisch onderlegd. Nu de volgende stap op de weg naar de grote overwinning. Taktisch gaat het aardig, de jon gens spelen de bal op plaatsen waar de tegenpartij niet aan gedacht had of op een plaats waar de tegenspe ler niet bij kan komen. Sschynbe- wegingen zijn .herhaaldelijk te zien, afgèrond met een mooi geplaatste bal, een snelle sprint of een scherp gericht hard schot. De jongens straf fen elke fout van de tegenpartij on middellijk af. Deze dingen alleen maken nög geen winnend elftal, er zijn nog ver schillende andere factoren die het eilandelij'ke voetbal best kan gebrui ken. Onder andere een „winnende mentaliteit", ondanks tegenslagen tijdens een wedstrijd dóór blijven gaan. Ja, het is een harde weg naar het 'kampioenschap. Veel moet er van een bestuur uitgaan om dit te be reiken. Hét elftal moet op het be stuur'kunnen bouwen. Bestuur, trai ner, spelers 'dienen één hecht ver band te vormen, dat elkaar onder a'l'le omstandigheden bijstaat, op weg naar het 'kampioenschap en glorie van de vereniging. Maar deze weg is een moeilijke en vol obstakels. Als een vereniging onderaan eindigt: bestuur steek dan eens de hand in eigen 'boezem. Want dan moét er nog zeer veel veranderen en nog veel verbeterd worden. Laat 'dat andere net eens trillen. P. B. VERSCHUUR, Koraalstraat 3, Zierikzee. Daarom laten wij hieronder een korte weergave volgen van een ver slag van een tocht op 14 oktober, gemaakt door leden uit Brugge en omgeving van „De Wielewaal": „Wij werden bijgestaan door vier sympathieke N.J.N.'ers, die ons ais afgevaardigden van de secretaris van d'e Vogelwacht Schouwen door het eiland piloteerden. Onderweg, in de eerste morgen schemering, noteerden we reeds kok-, stern-, zilver- en mantel meeuw, kievit, 'wilde eenden, slob eend, meerkoet, waterhoen, ture luur, ring- en huismus, graspieper, merel, koperwiek, pieper, grauwe ganzen, zwarte zee-eenden en een trekfromt van leeuweriken. Bij het Dijkwater steenlopers, piepers, fra- tertjes. futer», dodaars, aalscholvers, kuifdui'ker, roodkeelduiker, grote mantelmeeuw, 35 goudplevieren. Aan de open zee bij Brouwersha ven dartelden 12 huiszwaluwen. Vijftien jonge bruine meeuwen en een reiger droomden in een plasje langs de weg naar Scharendijke. De kauwen- rond de toren van Renesse heetten ons scheldend welkom. In de mooi 'beboste duinen van de „Domeinen" hoorden we zingende roodborstjes, grote lijster, zanglijs ter, pimpel- en koolmees, kneu, vink, 'heggemus en de goudhaantjes, die we zeer goed konden observeren. Bij de inlagen van Burgh zagen we 2 juveniele jonge .bergeenden, een kluut, een 'kramsvogel en een torenvalk. Het 'hoogtepunt kwam echter aan de inlagen, gemeente MiddensChou wen25 'knobbelzwa nen, wintertalingen, groenpootrui- ters, een 2000 scholeksters en mid den in het water een grote zand bank, die zich bij 'het naderen oplos te induizenden bonte strandlo- te 'in duizenden bonte strandlopers, kanoet strandlopers, strandplevieren bontbekplevieren, waartussen enke le 'kleine strandlopers en zilverple vieren. In, de aanpalende weiden liepen witte 'kwik, rosse 'grutto en in de verte l'ag een tapijt van wulpen". Hierna volgt nog 'n. eloge over het mooie eiland en een 'hartelijke dank. Inderdaad, als er nog zulke goede waarnemers zijn, kennelijk bege leid door ter zake kundige gidsen, biedt Schouwen-Duiveland zeker nog 'genoeg. Haagse politie contra „bromnozems" DEN HAAG, 6-6. De Haagse poli tie 'heeft het donderdagavond in Id'e omgeving van de Goudenregenstraat en 'd'e Fahrenhei'tstraa't aan de gum mistok gekregen met een aantal 'bromnozems, die de buurt nog steeds onveilig maken. Toén de politie een achtergeblevén bromfiets wilde mee nemen, keerden de jongelui zidh te gen haar. Er vielen stevige klappen aan bei de zijden. Twee jongens, respectie velijk zestien en zeventien jaar, wer den meegenomen naar hét politie bureau. Eén van de arrestanten had een 'bloedneus opgelopen. Op hét bu reau zakte 'hij in elkaar, waarna hij naar hét ziéken'hulis aan de Zuidwal werd overgebracht. Na behandeling keerden de politiemannen mét hun arrestant terug naar het politiebu reau. De twee jongens zijn later aan de ouders overgegeven. Film over Concilie DEN HAAG. Binnenkort zal in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in vertoning worden gebracht een documentaire fil'm in kleuren over 'het oecumenisch concilie 1962, het concilie dat paus Joannes XXIII als een van zijn 'belangrijkste taken be schouwd heeft. Het eerbetoon voor de paus Naar schatting zijn. een miljoen mensen langs de baar in de Sint Pieter getrokken. In geheel Italië lag gisteren het werk gedurende tien minuten stil uit rouw om het overlijden van de paus. Voor het eerst woonden vertegen woordigers van de Russische Ortho doxe Kerk de 'begrafenis van een paus bij. Onder de drie geestelijken bevonden zich de twee waarnemers die de kerk vertegenwoordigden op 'het oecumenisch concilie. Mgr. Amleto Tondini, secretaris der „brieven aan de staatshoofden" zal woensdagochtend 19 juni tijdens een mis de rede over de keuze van de nieuwe paus uitspreken en mgr. Giuseppe Del Ton, secretaris der „Latijnse brieven", een herdenkings rede voor paus Joannes tijdens een laatste rouwmis op 17 juni. Afleggen H.L.O.-proeven Ook dit jaar, zo vernemen wij, stelt 'het H.L.O.-comité zich voor de gelegenheid te geven lot 'het afleg gen van de proeven ter verkrijging van het H.L.O.-diploma. Door velen werden in de loop der jaren de proe ven daartoe m'et goed gevolg afge legd. De gelegenheid 'bestaat thans opnieuw voor allen die hun krach ten op de eisen willen beproeven. Voor degenen die benieuwd zijn of hun krachten tot het voldoen aan de eisen groot genoeg zijn, bestaat hiertoe de kans onder deskundige leiding op de vrijdagen 14, 21 en 28 juni en 5 juli, telkens van zeven tot negen uur op het sportpark „Ban- nin'k". KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Nederland RENESSE. Zondag 9 juni: 10, 2.30 en 7 uur de heer Van Beek. (Nage komen verbeterde opgave). Resten van gletsjer ontdekt in de Noordzee DEN HAAG, 6-6. De koninklijke marine heeft twee weken geleden bij hydrografisch onderzoek in de Noordzee op een punt ongeveer 45 mijl ten westen van Egmond een zo genaamde morene rug" aangetrof fen, die erop duidt dat daar in de ijstijd een gletsjer was. Grondmonsters, getrokken bij de zogenaamde „Bruine bank" in de Noordzee, zijn voor verdere analyses opgezonden aan de geologische dienst in Haarlem, zo heeft de chef hydro grafie van de marine, kapitein ter zee ir. W. Langer aar bekendgemaakt. Bijna de gehele bodem van de Noordzee bestaat uit formaties, die men met de duinen kan vergelijken. Ook deze vaststelling schraagt de theorie, dat de Noordzee vele eeuwen her hooguit een binnenwater van bescheiden omvang is geweest en niet altijd Engeland van het Euro pese vasteland heeft gescheiden. De bodemformatie onder de Noordzee toont zeer sterke hoogteverschillen van tien meter en meer. Men heeft er ook fossiel veen gevonden. Het geen eveneens op vroegere begroei ing wijst. Amerika en de Russische ruimtevaart VER. NATIES, NEW YORK, 6-6. In een brief aan Oe Thant heeft de Amerikaanse V.N.-afgevaax-digde Stevenson gezegd dat de Sowjet- Unie de afspraak om alle lancerin gen van ruimtevaartuigen op te ge ven aan de V.N., niet ten volle fs nagekomen. Zij had verzuimd zes lanceringen aan te melden, verricht tussen 25 augustus en 4 januari j.l. De brief van Stevenson is een re actie op de nota die de U.S.S.R. een week geleden aan de V.N. heeft ge zonden en waarin Amerika werd be schuldigd van gevaarlijke activiteit in de ruimte. VATICAANSTAD, 6-6. Paus Jo annes XXIII rust sinds donderdag avond zeven uur in de crypte van de Sint Pieter. Niet voor altijd, want volgens zijn wens zal hij uiteinde lijk zijn laatste rustplaats vinden in de Sint Jan van Lateranen. In de 'crypte rust het stoffelijk overschot recht tegenover dat van Paus Pius de Twaalfde. De drie bejaarde broers en zuster van 'de overleden paus waren bij de bijzetting niet aanwezig. Zij hadden Rome al verlaten. Hét afscheid van Joannes XXIII is 'indrukwekkend geworden. Bijna 32 uur lang hadden honderdduizen den langs 'de baar gedefileerd. Nog was er geen 'einde aan de rij geko men toen donderdagmiddag om 5 uur de deuren van de 'Sint Pieter gesloten werden. Ongewone plechtigheid Een ongewone plechtigheid volgde nu op verlangen van de overledene. Nog eenmaal werd zijn stoffelijk overschot buiten de 'basiliek gedra gen en aan de opeengepakte menigte op het Sint Pietersplein getoond'. Menigeen kon zijn tranen niet be dwingen. Om zes uur hadden de dragers d'e baar weer in de Sint Pieter geplaatst in het midden van het priesterkoor. In een grote 'kring eromheen stelden Verwachting voor 1965: drie miljoen overnachtingen MIDDELBURG, 6-6. Hoe belang rijk de groei van het toerisme in Zeeland sinds de na-oorlogse jaren is, bljjkt duideljjk uit het thans ver schenen jaarverslag 1962 van de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - waar in alle plaatselijke V.V.V.'s zijn sa mengebundeld. Voor 1940 concentreerde het toe risme zich slechts op enkele kust plaatsen: Cadzand', Vlissingen, Zou- telande, Domburg en de Westhoek van Schouwen-Duiveland. De bron van inkomsten u'it dlit geringe toe- risme was navenant. Vanaf 1946 kwam er een stormachtige ontwik keling op het gebied van de recrea tie, het sociaal toerisme kwam op zetten en heel Zeeland met inbegrip van de plaatsen ver achter de kust, profiteert nu van 'het toerisme en de recreatie. Ook de watersport kon tot ontwikkeling worden gebracht, door dat de Braakman werd afgedamd en door het drie eilandenplan een groot binnenmeer, het Veerse Meer ontstemd'. Het verslag bewijst aan de hand van enkele cijfers de sterke groei van het toerisme: in 1954 besteedden de toeristen voor ongeveer 12 mil joen in Zeeland, in 1962 kan de op brengst gesteld worden op ruim 50 miljoen, een toename in 8 jaar dus van 38 miljoen 'gulden. Hoge investeringen „Werd er 'berekend, d'at in 1957 rond 1 miljoen overnachtingen in Zeeland werden geboekt, in 1959 waren dat er 1% miljoen en in 1962 zijn 'het er, vastgesteld na nauw keurige 'berekeningen, meer dan 214 miljoen geweest". Daarom heeft de prov. V.V.V. d'e goede verwachting, dat in 1965, 'bij het 30-jarig bestaan van de vereniging, de drie miljoen overnachtingen worden gepasseerd. Om een globale .indruk te geven van de 'bedragen die et* in de Zeeuw se toeristische sector zijn geïnves teerd, 'heeft de prov. V.V.V. een voorzichtige 'berekening, gemaakt. Buiten berekening werden gelaten dc moderne winkelpanden, die in het 'bijzonder voor toerisme zijn ge bouwd. „Na een zeer voorzichtige raming komen we reeds aan een totaal geïnvesteerd; 'bedrag van 350 miljoen gulden", al'dus het Verslag, waaronder dus de investeringen vallen in campings, zomerwoningen pensions, e.d. Voor de verdere uit bouw van 'het toerisme in Zeeland 'acht men de 'hulp van de overheid onontbeerlijk: aanleg van wegen, parkeerterreinen, e.d. Flitsen uit het buitenland BELGRADO. Te Belgrado is van welingelichte zijde vernomen dat president Soékarno, bij zijiïf komen de bezoék aan Zuid-Slavië, met zijn Zuid'Slavisohe ambtgenoot maar schalk Tito zal spreken over 'het ge schil .tussen Rusland en de Chinese volksrepubliek, zulks in het kader van de politiek der niét-gebonden landen. NEW YORK. Bij twee aanvarin gen waarbij Japanse schepen waren betrokken - een in de Atlantische en een in de Stille oceaan - zijn in totaal elf Japanse zeelieden om 'het leven gekomen. WASHINGTON. De Verenigde Staten stellen 100.000 ton graan be schikbaar voor hen die door de wer velstorm in Pakistan dakloos zijn geworden. De storm eiste duizenden mensenlevens. WASHINGTON. Een internationa le groep „wijze mannen" gaat bin nenkort een onderzoek instellen naar de doeltreffendheid van de strijd krachten van d'e Navo-landen en naar de middelen waarover deze staten beschikken om hun verplich tingen in Navo-verband na te ko- m'en. VATICAANSTAD. Het besluit van paus Joannes om het oecumenische concilie bijeen 'te roepen was het gevolg van eer. ogenblikkelijke in geving. Dit blijkt uit uittreksels van zijn dagboek, 'die woensdag zijn ver schenen in de „Osservatore Romano" Wershaven). Gehuwd: 'góort, Fredrik Pieter Re- (Zierikzee) en Janny Maria van Feliu's, 22 j. (Zonnemaire) 9. Marinus van Lan'geraad, 23 j. (Dréisdhor) en Gerarda Jobje La- röoij, 26 j. (Zierikzee); 17. Pieter Casper Boon, 24 j. Krimpen aan de Lék) en Anna Adriana Klaasse, 21 j. (Dreischor)17. Cornells de Vlie ger, 27 j. (Zonnemaire) en Jannetje Janna Cornelia Fonteine, 20 j. (Zon nemaire). Overleden: 3. Adriaan van ATm- lterk, 78 j. (Zonnemaire); 7. Jacoba L. Le Kluse, 76 j., we'd, van C. Klaas- se (Dreischor)29. Marina Geelhoed', 84 j., we'd1, van C. van Nieuwénhuiize (Brouwershaven) Ingekomen: B. Bolkenbaas en edhtg. van Mi'ddfensdhouwen (Brou wershaven); 4. G. J. van der Waar den en gezin van Westzaan (Noord- gouwe) 9. J. C. Sohouwenaar en ge zin van Zierikzee (Dreischor); 10. Laurens Kramer en gezin van Zie rikzee (Dreischor); 13. E. W. Moer man en echtg. v. Roermond (Noord- gouwe); 16. C. W. Tromp en echtg. van Jutphaas (Noordigouwe); 29. M. J. Krabbe van Doorn (Noordgouwe) 28. N. Viergever van Naaldwijk (Noordgouwe)29. W. A. Lubberhui zen en echtg. van Zweden (Brou- werriiaven)30. J. M. Dekker en ge zin van Amerongen (Brouwersha ven). Vertrokken1. H. J. v. d. Linde en gezin (Dreischor) naar Nagel e (N.O.P.); 3. J. M. van FöMus, echtg. v. Regoort (Zonnemaire) naar Zie rikzee; 3. L. Keijl (Dreischor) naar Hatrtum); 3. H. Verstraaten en echtg. (Zonnemaire) naar Westersohouwen 7. C. G. van Alm'kerk (Zonnemaire) naar Vlaardhrgen; 7. J. W. Ha'ge en gezin (Dreischor) naar Ned'erhorst den Berg; 9. M. van Langeraad' (Dreischor) naar Mi'ddensdhouwen 13. I. Kurvin'k en echtg. (Noordgou we) naar Middensohouwen; 16. A. van den Doel en gezin (Brouwers haven) naar Delft; 17. A. A. Klaasse, echtg. van Boon {Dreischor* naalr Zierikzee; 24. A. Viergever (Noord- gouwe) naar Westersohouwen29. J. Snoep en gezin (Noordgouwe) naar St. Ann aland. Met dank aan God on grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon RENÉ JOHAN S. FLOHIL W. S. FLOHIL-DE JONG Scharendijke, 5 juni 1963 Dorpsstraat 10 Honderdduizenden trokken langs de baar zidh de geestelijken op en in concen- 'trisdhe cirkels de diplomaten, leden van de cuirie en andere genodigden. Het koor zette het miserere in. Na de absolute werd 'het lijk gékist. De levensbeschrijving van de over ledene werd in een loden koker eveneens in de kist geplaatst, als mede munten van het pontificaat en een gouden kruisje, dat de paus eens bij een antiquair in Istanboel had gekocht en waaraan hij zéér gehecht was. Het 'stoffelijk overschot werd ver volgens naar 'de crypte overgebracht. VENLO. De forensenbelasting, die de gemeente Bergen (L.) wilde in stellen, is thans officieel goedge keurd. Aanvankelijk werd de belas tingverordening niet goedgekeurd. Op de verkeersweg Hannover- Hamburg zijn -in 'de buurt van Fal- lingboStel -bij een kettingbotsing vijf personen om het leven gekomen en adht zwaar gewond. Zéven voertui gen waren bij de botsing bébrokkën. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1963. Géboren: 4. Cornelia, d. van C. van 'der Wéele en N. Stoel (Brou wershaven); 4. Peter, z. van G. M. Fokker en J. de Graaf (Zonnemaire); 23. Adriaantje Maria, d'. van W. J. van :de Vélde en C. 'den Boer (Noord gouwe); 29. Frans Jeroen, z. van R. Oort en B. L. Buurma (Brou- Heden behaagde hel de Here, tot onze diepe droef heid, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, in de volle zeker heid des geloofs van onze zijde weg te nemen, mijn geliefde vrouw en der kin deren zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder ELIZABET VAN STRIEN geboren v. d. HOUTEN in de ouderdom van 64 jaar en 5 maanden. Rom. 8 vers 37-39 troost ons in dit zo zwaar ver lies. Uit aller naam: B. J. VAN STRIEN 's-Gravenmoer, 5 juni '63 Molendijk 25 De begrafenis zal D.V. plaats vinden op zaterdag 8 juni, om 2 uur vanuit de Chr. Geref. kerk. Heden overleed te 's-Gra- venmoer (N.Br.), na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde zuster, be huwdzuster en tante ELIZABET VAN DEN HOUTEN echtgenote van B. J. van Strien in de ouderdom van 64 jaa.r Namens de familie: A. VAN DEN HOUTEN Oosterland, 5 juni 1963 Sint Joostdijk 46 SCHIEFFER'S SUCCESJES Diversen: Sneldienst 'Koophandel'. Van Rotterdam: Centraal Bode huis, 10 uur Leuvehaven, Zekveld 12 uur; Dordrecht: Van Putte, 12.30 uur. Aan komst Zierikzee 4 uur. Ons uiterst moderne lesma teriaal bestaat uit de wagens: „Bedford" vrachtwagen, „Re nault Dauphine" en „Opel Rekord". Autorijschool Lem- som, Kerkwerve, tel. (01110) 2259 (b.g.g. 2917). Erkend en gedipl. door de F.N.O.P. Linotan. Captan, T.H.T.D., Maneb, Lirozate, Artho Mix, Ortho Pha'ltan enz. M. J. Goudzwaard, Kadeweg 14, Zierikzee, tel. 2997. Goed tehuis gezocht voor lief jong poesje. Adres: Touw- baan 5, Zierikzee. v«rkrijjb. bij Apoth. en «rk.Dfo*. GEMEENTE DUIVELAND Burgemeester en wethouders van Duiveland roepen solli citanten op voor de betrek king van schoonmaker(ster) voor de openb. lagere school te Oosterland. Sollicitaties worden ten spoe digste, doch in elk geval vóór 15 juni 1963, ingewacht. Nadere inlichtingen zijn ten gemeentehuize te verkrijgen. Burgemeester en wethouders voornoemd: A. A. VAN EETEN, burgem. L. M. STEKETEE, secr. Officiële publicatie Bouw van kassen en warenhuizen Degenen die een aanvrage om rijksgoedkeuring voor de bouw van een of meer kas sen heben ingediend, kunnen - voor zover hun aanvrage op 31 maart 1963 in het bezit 'was van de hoofdingenieur- directeur van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid in de betrokken provincie, respektievelijk van het ge meentebestuur van Amster dam, 's-Gravenhage of Rot terdam - aan de hoofdinge nieur-directeur voornoemd, respektievelijk het gemeente bestuur mededelen, in welke maand zij wensen over te gaan tot de bouw van de voorgenomen objecten. De rijksgoedkeuring zal dan tij dig worden verstrekt, voor zover daartegen overigens geen bezwaar bestaat. Indien de bouwsom f 100.000 of meer bedraagt, dient de vorenbedoelde mededeling te worden gericht aan de cen trale directie van de volks huisvesting en de bouwnij verheid, Van Alkemadelaan 85 te 's-Gravenhage. De rijksgoedkeuring vervalt, indien met de uitvoering van het werk niet binnen drie maanden na de datum van de rijksgoedkeuring is be gonnen. Veenimollenbestrijding „Cor- filan". Koolvlieg, wortelvlieg enz. „Aldrin", sieeds voorra dig. W. van Sluijs, Haam stede, Abr. de Rijke. Renesse Verpleegster worden. Onze kursus vangt aan op 1 sep tember. Inlichtingen: Direc trice Diaconessenhuis, Park laan 95 A, Eindhoven. SPORT Waarom H.L.O.-proeven? In verband met 'de weer naderen de tijd van de H.L.O.-proeven kan 'het zijn nut hebben walt meer be kendheid te geven aan Ihet „waar om" van deze pi-oeven. De Nat. Ver. ;tot Bevordering van Harmonische L'iöhaamsowtwiklkelmg beantwoordt dit „waarom" kort en goéd als volgt: om :te controleren of de lichamelijke oond'iitie voldoende is om deze een voudige vormen van lichaamsoefe ningen, die men in het dagelijks le ven geregeld on'tmoet zonder al te veel inspanning te verrichten. De H.L.O. is 'met zeer veel toon aangevende sportleiders en medici van mening dat de lichamelijke ge oefendheid en tengevolge hiervan ook de lichamelijke conditie van de totale Nederlandse bevolking, ender een gewenst minimum niveau ligt. Dit betekent aantasting van de volksgezondheid en daarom wil de H.L.O. 'de 'bevolking stimuleren tot sportbeoefening. De minimum-eisen die d'e H.L.O. meent te mogen stel len omvatten in hoofdzaak natuur lijke vormen van lichaamsbeweging, zoals wandelen; lopen, werpen, springen, klimmen, zwemmen en nog enige behendigheidsoefeningen. De examens zijn dan ook voorname lijk gericht op de grote groep mid delmatige sportbeoefenaars, die door omstandigheden, zoals 'bijv. drukke werkzaamheden enz. nimmer tot top -prestaties zullen kunnen komen. Voor hét examen kan men zich aan melden bij de secretaris van het plaatselijk comité. Het diploma van de vereniging bestaat in vier ver schillende graden, waarop het 'aan tal malen dat men Slaagde staat aangegeven. De eerste maal wordt het 'diploma 4e graad uitgereikt, de derde maal het diploma 3e graad, de vijfde maal het diploma 2e 'graad en na de zevende maal komt men in aanmerking voor hot diploma le graad. Slaagt men voor de 2e, 4e, 6e maal enz., dan ontvangt men het zg. 'in'legdiploma, dat dezelfde graad' 'bezit als het voorgaande diploma (2e maal is dus ook 4e graad, 4e maal is oOk 3c graad enz.). RHENEN. Op de Gröbbeberg heb ben de oudstrijders van het voorma lige achtste regiment inafnterie hun in, de meidagen van 1940 gevallen kameraden 'herdacht. De Amerikaanse minister van ar beid, W'i'Hard Wirtz, heeft donder dag verklaard, dat 'de werkloosheids cijfers een kritieke situatie weerspie gelen, die een van de meest explo sieve maatschappelijke problemen in de geschiedenis van de Verenigde Staten zou 'kunnen worden. TEHERAN, 66. In het afgeloper etmaal zijn bjj vechtpartijen in Per zië 86 mensen om het leven gekomer en 150 gewond, zo is donderdag of ficieel ih Teheran bekend gemaakt De Perzische veiligheidsraad heeft besloten „zo streng mogelijk" op te treden bij nieuwe relletjes. Pol'itie en militairen hebben bevel gekre gen om iedereen, die relletjes traoh ui'fc te 'lokken, zonder meer neer t< schieten. Premi'er Assadollah Alam die voorzitter van de veiligheidsraad is, zei tegen verslaggevers dat de ge-fl arresteerde leiders van de xeligi&uze „samenzwering" terecht zullen moe ten staan. Zij 'kunnen ter dood worl den veroordeeld wegens samenzwe-K ring tegen de staat. Baby-sitster stal dertien portemonnaie's HAARLEM, 66. De 19-jarige ty piste J. N. uit Haarlem heeft bekend dertien diefstallen te hebben ge pleegd. De totale buit bedroeg 210 'gulden. Het meisje, tegen wie op' Hemelvaartsdag proces-verbaal was opgemaakt wegens diefstal van 144 gulden, gepleegd toen ze als babysit eigens oppaste, is.thans opnieuw in gesloten. Ze heeft de diefstallen ge pleegd in woningen, waar ze op de baby paste, in scholen waar haar handbalclub speelde, in een avond school, die ze als leerlinge bezocht en in een dansschool, waar ze por- t'ëmonnaie's wegnam. AXEL, 6-6. Van 22 Int en met 29 juni viert Axel feest. Het is zeven honderd en vijftig jaar geleden, dat gravin Johanna van Konstantinopel en haar gemaal, Ferdinand van Por tugal Axel Stadsrechten verleenden. Het centrum van oost Zeeuwsch-- Vlaanderen bereidt zich voor op de ontvangst van vele feestelingen, voor wie een uitgebreid programma mol festiviteiten is opgesteld. De rijkspolitie houdt gedurende de feestwee'k de tentoonstelling „Raad en Daad". Er zijn voorts o.m. de foto-tentoonstelling „Zie Gods schep ping", een ilclankbeeld met dia-ver ton ine over 'het Axel van nu, een historische optocht, Breugheliaanse maaltijden, demonstraties door com mandotroepen, een reünie van oud- Axdaars, een demonstratie door het sturttcam Straaljagers, en de opvoe ring van een wagenspel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7