SKODA'63 „INVASIE" TE OOSTERLAND Vrouwenvereniging uit Aarlanderveen op bezoek Ingezonden mededeling OMDAT DE EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEERT oersterk buisliggerchassis - kmkweerstand 70000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0 12 90 meter Geheel compleet - v.a. f 5250, Octavia Combi va f 6475, een veilige keuze H. ENGLEBERT N V. - DOBBEWEG VOORSCHOTEN - TEL (01717) 2010V DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk. tel. 482 Niet minder dan een 46-tal vrou wen, leden van de hervormde vrou wenvereniging te Aarlanderveen, de standplaats van onze vroegere dorps genoot ds. M. II. Boogert die zelf ook tegenwoordig was, bracht woensdag een bezoek aan Oosterland, als gas ten van de chr. vrouwenvereniging „Martha". Ongeveer twaalf uur arriveerde de reiswagen met de dames aan het hervormd verenigingsgebouw, nadat eerst een bezoek was gebracht aan de Deltawerken te BnJinisse en een kijkje was genomen op de Grevelin- gendam. Door de presidente van „Martha" werden de gasten verwel komd en 'het verheugde mevrouw Groenewegen dat er zo'n groot aan tal dames was gekomen. Na dit wel. kom werd koffie geserveerd, waar na ds. Groenewegen vertelde van de rijke historie van de plaats onzer inwoning. Inzonderheid sprak hij over de keurig gerestaureerde Ned. Herv. Kerk, de toren en 'het Gast huis. Nadat eerst een broodmaaltijd was aangeboden werd' een wande ling door het dioip gemaakt, gevolgd door een bezoek aan de Herv. Kerk etc. Men was verrukt over het inte rieur. Met orgelbegeleiding van me vrouw Capelle-Beije werden, door de aanwezigen, nog enige psalmen ten gehore gebracht. Terug in het ver enigingsgebouw werden de dames t'hee met echte Zeeuwsche babbe laars aangeboden. OVERDENKING WAT WEET U VAN GOD? Als we werkelijk iets wezenlijks over God willen weten, dan moeten we iemand zien te vinden, dlio dui- tklijike taal spreekt, èn we zullen het moeten willen horen. Wij beweren ook vaak allerlei din gen over God. Positief of negatief: allemaall hebber, we wel een theo rietje 'klaar. Maar 't vreemde is: le. dat onze beweringen niet al- tij'd even duidelijk zijn: „er is wel iets" of „hoe kan God dat toelaten, als Hij 'bestaat" of „je meet zó doen als je .godsdienstig" bent" enz. Over 'wélke Gcd het eigenlijk gaat wordt zo niet duidelijk; 2e. in onze gedachten over God en gods-dienst heeft Jezus Christus vaak eigenlijk geen wezenlijke plaats. We weten allemaal te praten over de Vader, waar we d'an natuur lijk „allemaal 'kinderen van zijn", over de Schepper, de „Voorzienig heid" enz. Maar wat moet je nou met Jezus aan; die past eigenlijk riiet in onze voorstelling van God: in de grond van de zaak is Hij een Vreemd Element in ons 'gewone al ledaagse geloofsleven en -denken. Laat dan dit duidelijk zijn: er valt geen verstandig woord te zeggen of te denken over God de Vader buiten Jezus Christus om. En: wie Jezus Christus is kunnen we alléén weten, als de Heilige Geest ons denken leidt: Hij alleen spréékt duidelijke taal. Wij laten .onze gedachten veelal beheersen door andere geesten, bij voorbeeld die van de efficiëntie („wat heb ik er aan?"), of die van de zelfhandhaving („God moet mij ge lijk geven en helpen bij m'n planne tjes 'en anders is Hij er niet"). Of de gee9t van de zelfgenoegzaamheid, huiselijker gezegd: van de eigenwijs heid („Ik weet zo ook wel wie God is en wat Hij wil, 'k hoef 't niet meer te 'horen of te leren"). Tenslotte de geest van de zg. zelfstandigheid („wij vissen' wel uit wie God is, en óf Hij er wel is"). En ondertussen lopen we zo de kans mis, om wérkelijk God te leren kennen. De enige remedie (want 'het •is een ziekte, een geestes-ziekte) is: ons te laten beheersen door de Hei lige Geest. (Hoe die dat doet kunt u lezen in Jdh. 16 8-15). Déze Geest is echter géén dwang- geest, die mét geweld ons denken wil 'bepalen1, zoals die anderen. We zullen ons open moeten stellen, ge vangen moeten géven. Openheid is een heel ding: bereid heid om zo nodig onze eigen stand punten te laten herzien, ons laten overtuigen door de Geest der Waar heid. Dat .betekent bereid te zijn om te zéggen: „U hebt gelijk, ik heb ongelijk". En dan blijkt dat we wat met Je zus „aankunnen"! Dan ontdekken we dingen, waardoor we huiveren bij de gedachte dat we zo lang ge meend hebben dat Jezus eigenlijk niets met ons „gewone" leven te ma ken 'had. En waardoor we huiveren van 9pij't. dat we niet eerder de Hei lige Geest aan 't woord lieten komen. Dan begrijpen we ineens, dat Pinksteren een féést is, waarbij ook wij rechtstreeks betrokken zijn! Dankwoorden De presidente van de Aarlander- veense vereniging, mevrouw Roo- denburg, heeft hierna een woord van hartelijke dank gesproken voor al het genctene en voor de meer dan gulle ontvangst die de gasten was ten deel gevallen. Spreekster hoopte dat allen op 6 juli aanstaande tegen woordig zullen zijn wanneer de Oos- terlandse vereniging een tegenbe zoek hoopt te brengen aan Aarlan derveen, als gasten van de vrou wenvereniging. Ds. Boogert sprak tenslotte even eens een dankwoord voor de gulle en hartelijke ontvangst zijn gemeen teleden bereid. Omstreeks drie uur werd de bus weer bestegen omdat nog een bezoek aan de Westhoek op het program stond. Bindende loonregelingen DEN HAAG, 6-6. De Sociaal Eco nomische Raad heeft een commissie ambtshalve bindende loonregelingen ingesteld. Voorzitter dezer commis sie is prof. mr. P. J. Verdam. De commissie zal een advies moe ter. voorbereiden dat de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid aan S.E.R. heeft ge vraagd over het ambtshalve bindend vaststellen van regelingen van lonen en ijndere arbedisvoorwaarden. De staatssecretaris heeft dit advies ver zocht om uitsluitsel te krijgen over de vraag of, en zo ja, onder welke voorwaarden, het college van rijks- bemiddelaars de bevoegdheden tot het ambtshalve bindend vaststellen dient 'te behouden in het gewijzigde loonsysteem. De handelsbetrekkingen niet Indonesië DEN HAAG. 66. De verwach ting die de president van. de Indone sische staatsihandelshuizen onlangs, bij zijn 'bezoek 'aan Den Haag uit sprak over een Nederlandse missie die binnenkort naar Indonesië zou gaan,»zal naar alle waarschijnlijk heid spoedig in vervulling gaan. Van Nederlandse 'kant zijn de voorberei dingen getroffen om een dergelijke missie na-ar Indonesië te zenden; vi sa zijn aangevraagd en het wachten -is nu op het antwoord van Indone sië. Dit is medegedeeld door de he ren H. J. da Koster, 'algemeen voor zitter, en drs. A. Rom Colthoff, al gemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. De greep za-l uit een zevental per sonen 'bestaan. „De Schelde" maakt compressoren VLISSINGEN, 6—6. - In verband "met d'e recessie in de scheepsbouw •heeft de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen 'haar arbeidsveld uitgebreid door de vervaardiging van hogedrukcom- pressoren ter hand te nemen. De eerste twee van deze machines zijn thans gereed gekomen. Het zijnsyn- tJhesegascompressorén, die zijn be stemd voor de ammoniaikfabriék van d'e 'Norsk Koks werk te Modrana in Noorwegen. Zij drukken in zes trap pen het gas samen van drie tot 391 atmosfeer. Het totale gewicht van deze apparatuur, inclusief koelers, afscheiders en pijpleidingen be draagt 200 ton. De apparaten verg den een bouwtijd van een jaar. STAD EN PROVINCIE z.v.u. Holland Festival-Middelburg In hét kader van het Holland Fes tival 1963 te Middelburg, wordt in het openluchttheater „Toorenvl'iedt", onder auspiciën van de Z.V.U., door de toneelgroep „Studio" op 19 juni het stuk „Een groot dood dier" van Bet Söhierbeék opgevoerd. HAAMSTEDE SAKOR-collecte In Haamstede heeft de SAKOR- colleote het mooie 'bedrag van f 157 opgebracht. Het 'bestuur van de N.C.V.B. dankt 'dan ook van deze plaats alle dames die collecteerden, evenals de milde geefsters en gevers BROUWERSHAVEN Brandweerwedstrijden Morgen (zaterda'g)middag half één zal de Stadswaag 'tc Brouwershaven het „brandend" middelpunt zijn van de brandweerwedstrij'den, welke •door de corpsen van Sohouwer.-Dui- veland zulten woeden gehouden. Met uitzondering van het corps van Scharendijke zullen 10 corpsen aan deze krachtmeting mee doen. De brandweercommandanten moeten zich bij garage Slager melden, waar ze de orders in ontvangst nemen en vanwaar dan wordt uitgerukt. Voor ieder corps is een tijd van een half uur uitgetrokken. De acht leden tellende jury wordt des voormiïddags ontvangen door burgemeester Vermeulen en de or ganisatiecommissie in hotel „Cen trum". De prijsuitreiking zal even eens geschieden door burgemeester Vermeulen, des avonds 6 uur in het Hervormd Jeu'g'dgébouw, waar de voorzitter van de jury, de heer Ta- kema de eventueel gemaakte fouten door ieder corps aan een nadere be schouwing zal onderwerpen. Mét een gezamenlijke koffiemaaltijd zal dit Jblusfestijn" worden besloten. Nieuw raadslid P.v.d.A. De heer A. Kommer te Dréischor, .raadslid voor de Partij van de Ar beid. in de raad -der gemeente Brou wershaven, heeft zijn zetel ter be schikking -gesteld. In deze vacature zal worder. voorzien door de heer M. Matthijsse te Brouwershaven, die reeds eerder deel uitmaakte van de Brouwershavense raad. OOSTERLAND Zomeravondconcert „Oosterlands Fanfare" Morgen, zaterdagavond 8 juni, hoop'.t de plaatselijke muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare", onder leiding van de directeur, da 'heer Jac. Capelle, haar eerste zomea-- avcndconcert te 'geven in de 'tent. De aanvang is gesteld op half acht. Na mens het 'bestuur wordt 'het publiek beleefd verzocht da nodige sli'lte te betrachten, vooral tijdens het uit voeren van hét programma. Omdat de plaatselijke arts, te vens gemeente-geneesheer, dokter J. W. de Putter, enige weken in mi litaire dienst zal moéten vertoeven, is zolang een plaatsvervangend arts aangesteld. Scheepvaartbe richten Esso Amsterdam (t.), 6-6 van Fawley naar Obk. SPORT VOETBAL Zaterdagcompetitie Prom. comp. le klas: Kr ab'ber.dijke II-Nieuwland (8 juni). Zaterdag 15 juni. Prom. comp. le klas: W.I.K.-Kraibbend'ij'ke II, P. H. Sies, grerisr. Speelman en Dorst (16.15 u.) Bekerwedstrijd 'groep C: Wiss'ékerke-'De Meeuwen. Zaterdag 8 juni. Beslissingswedstrijd! junioren: Zierikzee A I-Rillandiia A I (14.00 uur) terrein Röbur. J. Roelof. Zierikzee I-Cluzona I A.s. zondagmiddag speelt Zierik zee 'de beslissende wedstrijd om hét behoud van het 4e klasseschap. De situatie 'is reeds in de sportspiegel uiteengezet. Métr dan ooit is het een morele pl'ioht van de vele Zie- rikzee-supporters om deze wedstrijd bij te wonen, er wordt dan ook een bijzondere drukte vemvadbt. Ge steund door hun aanhang zullen de rood-zwahten evenals tegen De Schutters hun uitersite 'krachten ge ven, met het Zeeuwse devies „Luc- tor et Emergo" voor oigen. TENNIS Onderlinge wedstrijden L.T.C. „Zierikzee" Heden (vrgdag), zaterdag en zon dag vinden op de tennisbaan alhier de onderlinge wedstrijden plaats voer junioren en senioren (enkel en dubbel-spel) van de L.T.C. „Zie rikzee", waaraan zowel door dames en heren als meisjes en jongens deel genomen wordt. M Volgens de democratische gouver neur van de staat Nieuw-Mexico, Joseph Cambell, is in White Sand, in Nieuw-Mexico, een begin gemaakt met de aanleg van een basis, van waar de eerste Amerikaan naar de maan zal worden gelanceerd. ZIJPE, juni 1963. „Het Zijpse veer is altijd in het nieuws". Als men het zo neerschrijft bezondigt men zich aan joernalistieke overdrijving, maar er steekt toch uiel een grote kern van waarheid in. In de winter als het ijs komt, voortgestuwd door de stroom en de veerboot er door moet, kiezen de kranten groot-formaat koppen om aan te duiden hoe die dekselse boot het klaart om de over kant te halen. In de zomer - zoals nu - is het weer heel anders. Dan komen de mensen in hun voertuigen, de Hollanders in hun sleeën, de Duitsers in hun „Wagen" en Fran sen en Belgen in hun „voitures". Ze Na negen uur geen kinderen (tot 15 j.) meer op de straat ALBANY (New York), 6-6. Het be- stuur van hét dorp „Little Valley" heeft, in navolging van elf andere gemeenten in de staat New York, besloten aan kinderen die jonger zijn "dan 15 jaar te verbieden, zich na negen uur 's avonds op Straat 1e bevinden tenzij in gezelschap van een volwassene. De maa'tregel heeft ten doel, een eind te maken aan vandalisme en al te veel lawaai 's avonds. vormen een queue. Doorgaans een lange, want alle chauffeurs zouden wel tegelijkertijd hun wielen op de aantrekkelijke grond van Schouwen- Duiveland willen laten rollen. Maar dat kan niet. De veerboot zwoegt heen en weer en opnieuw komt die dekselse boot in het nieuws, zij het nu op een heel andeYe manier. Als het schip ligt afgemeerd stort de menigte zich lopend of rijdend op de pontbrug om snel aan boord te komen. Als het schip vol is, wordt het wachten op de volgende. Hoe vaak zal deze zomer zich het Pink- sterdrukte-beeld van de foto her halen? gen in 'de Westhoek, inzake de hef fing over gron'den in de duinbannen van de hand. Bij het Anjerfonds kon geen subsfdie woeden verkregen voor de herdruk van de boeken van wijlen mr. Fokker. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Jongen aangereden Op de Lange Achterwég is de 16- jari'ge L. de B. .met zijn fiets opge reden tegen een personenauto, 'be stuurd door do heer N. De jongen kwam ten val 'en liep vrij ernstige ■verwondingen op. Dokter Van der Sluis verleende de eerste genees kundige hulp, waarna de knaap naar zijn woning werd overgebracht. Volgens in Noord-Rhodesië ont vangen berichten brengen militai ren van de Verenigde Naties weg versperringen aan op de toegangs wegen naar de Katangaansc stad Kolwezi na onlusten die zich daar kortgeleden 'hebben voorgedaan, die aan verscheidene mensen 'hel leven hebben gekost. SCHIPHOL. - Tot. zijn verbazing heeft minister Luns in Parijs moe ten constateren, 'dat hij niet was uit genodigd' voor de vergadering van de ministers der West Europese Unie die daar gedurende de laatste drie dagen van deze week wordt 'gehou den. Vrijwilligers naar Kameroen DEN HAAG. 6—6. Het Nederland- se jongeren vrijwilligersprogramma gaat hulp 'verlenen in de Afrikaanse republiek Kameroen, aldus is don derdag 'in Den Haag vernomen. In Den Haag is positief gereageerd op een desbetreffend verzoek uit Ka meroen. Géhoopt wordt dat de Ne derlandse ploeg, die uit ongeveer 25 mensen zal 'bestaan, eind november per boot naar Kameroen zal reizen om daar aan dit -eerste projekt van het jongeren vrijwilHgersprogramma te gaan werleen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 31 meiJohannes A'driaan, z. van A. J. Bos en W. C. den Engelsman (Brouwershaven); 2 juni: Pieterhéila Jannetje, d. van J. A. Klink en E. E. M, van Toor (Zie rikzee); 3 juni: Liane, d. van T. C. J. Simmers en E. M. C. Stoutjesdijk (Zierikzee); '3 juni: Willem ij ntje Ja- coba, d. van S. Duinhouwer en P. Oosterling (WeStersehouwen)3 juni: Laurina Martijntje, d. van M. J. Krijnse Locker en J. Krijger (Wes- tersohouwen); 2 juni; Sylvia Janny Scnja, d. van J. de Nijs en G. Teij- ma (WestersChouwen); 5 juni: Fran- ciscus Johannes, z. van H. C. van Aken en J. van Oeveren (Zierikzee). Overleden. 3 juniComelda Margaret'ha van der Wolf, 77 jaar, gch. gew. met P. G. C. Ultee (Zie rikzee); 4 juni: Jakoba Prince, 85 jaar, geh. gew. met K. Meerse (Brou wershaven). Gehuwd. 31 mei: H'endrikus Iiermanus van der Wolf, 27 jaar en Jacorróna Cornelia Vijverberg, 24 jaar (Zierikzee); 31 mei: Johannes Cornelis van Dijk, 23 jaar (Terneu- zen) en Wilihelmina Cornelia Krakeel 22 jaar (Zierikzee); 6 juni; Cornelis Jeremias van Vessem, 23 jaar (Bi^e- c*'3) en Geertruida Alphonsina Maria van de Kassteele, 23 jaar (Zierikzee). HORST. Donderdagmorgen is op d'e Stationsstraat te Horst de 46-ja- rige mevrouw G. L. uit Sevenum door een auto aangereden en over leden. Het ongeluk gebeurde door dat de wagen een klapband kr eeg en over de kop sloeg. VOGEL De kanarie behoorde echt wel bij het gezin, hoe klein hij ook was. Het was een knalgele notenprodu cent, met een fraai verendek en vooral de ingewijden kenden zijn leuke maniertjes en typische hebbe- lijkheidjes, want „ergens" is een dier als een mens, gelijk bekend. Op een dag zag de baas dat de ka narie een klein bloot plekje op zijn huid kreeg. Het leek niets, maar het ivas het preludium tot een algehele verkaling. Op zijn ruggetje en op zijn kopje verdwenen - mysterieus genoeg - de veertjes en het was niet louter de aanblik die deed vermoe den dat „er iets ivas", maar ook de leutige trillers bleven weldra achter wege. Een vriend van de familie zei het wat bout: „Ie gae dood". Het was de klare uiting van een gecompri meerde vrees, die in het gezin al langer leefde. De vrouw des huizes - het meeste samen met de kanarie - wilde daar zonder meer niet in berusten. Als poezen met breukjes en hondjes met tandzweer waardig worden bevonden als object van veeartsenijkundige bemoeiing, dan mag mijn kale kanariepiet niet ach terblijven, dacht de vrouiv en ze greep naar de telefoon. „Maar natuurlijk..." klonk het aan de andere kant van de lijn en daar ging „Piet" dan in een doosje op weg naar de dierendokter. Die keek er lang en peinzend naar en had geen moeite te concluderen, dat het olijke beest er kaal afgekomen ivas. „Extra goede zorgen en vitami nen", zei de dokter en kale „Piet" ging weer terug naar zijn eigen hoine. Hij leefde als een kanarie prins, al pikte hij ook lusteloos van zijn gevitaminiseerde korrels. „Mooi ben je niet, maar wel lief", zeiden de mensen en. als ze het niet zeiden, dachten ze het. Op een morgen stond de vrouw kleine verrukte kreetjes bij de kooi te geven. Pa werd er bij gehaald en zelfs een vergrootglas (maar dat kan legende zijn) om beter te kun nen zien. Warempel „Piet" kreeg nieuw dons op zijn kop en toen in de toeken nadien ook zijn aanmerke lijk rugdécolleté allengs werd opge vuld met nieuwe veertjes, was het duidelijk dat „Piet" op de goede weg tons. Enkele weken duurde het nog tot h\j compleet in zijn niemo colbert stak en vrijtoel in diezelfde periode stootte hij zijn eerste rijtje vibrerende vreugdenootjes de ka mer in. Een kanarie geeft maar k\ein ge luk, maar misschien is het daarom zo teer en waardevol. Iedereen to as blij met „Piet" en op een dag kort daarna heeft mevrouw nog eens de telefoon gepakt en kon ze de arts melden: Hij is beter". Zo'n vogel toch! EILANDMAN. Nog altijd is de t.b.c. in Indonesië een gevaarlijke volksvijand. De UNICEF - een organisatie van de V.N. - zendt medische ploegen uit om de strijd tegen de ziekte aan te binden. Op de foto ziet men een UNICEF-verpleegster met een kampong-baby in haar armen. Belangrijke mededelingen op komende vergadering van Waterschap Schouwen-Dniveland ZIERIKZEE, 6—6. Gelijk gemeld wordt op dinsdag 11 juni aanstaande in „Concordia" de algemene verga dering gehouden van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui- veland. Op deze vergadering zal de dijkgraaf commentaar verstrekken op enkele reeds thans in de agen da verwerkte mededelingen. Hét onderstaande 'is hieraan ont leend. De dijkverzwaring te Zonne- maire is gereed gekomen, met uit zondering van tde weg op de onder berm, die thans .nog in uitvoering is. De Langendijkse vaart en de Osse- haven (didhting) zijn redds in april opgeleverd. Te Westen schouwen en te Renesse is men vrijwel gereed met het opruiimen van bunkers. Thans iresten 'nog voor de sloop: een groep bunkers in de Stoofpol'der, enkele te Zij'pe en een tweetal te Zierikzee. Ook het opruimen van de Jonge- en Weversiuis kwam gereed (april). In 'hot gemaal Zuidhoek werd een nieuwe pomp 'geplaatst. De oude pomp wordt gerevideerd. Het bouw kundig gédéelte van het gemaal is vrijwel gereed. Met de uitvoering van 'de opruiming van de Viane-sluis is een 'begin gemaakt. Nog in 1962 vond de eindopleverinig plaats van het onderhoud der glooiingen Flaau- wers en Koudekerke. In voorberei ding is de aanbesteding van het aanbrengen van slijtlagen op wegen. Verdere bunkeropruiming Hét tweede 'bestek van de bunker- opruiming is gereéd gekomen. Het wachten is nog op de verklaring van de rijkswaterstaat. Het onder houd van de glooiing in het diénst jaar 1963 in Flaauwers is onder hands opgedragen aan de fa. gebrs. van Gënideren te Werkendam. Idem het aanbrengen van stortsteen op kreukelbermen aan de fa. Van1 Don gen de Voogd te Haamstede. In voorbereiding is het bestek töt het verbreden van (hét wegdek Zuider- Nieuwlandweg en Lokkersweg. Idem het in orde brengen van het wegdek van de Schouwsedijk, Oude Polder dijk, Noord-Bosweg en Capelleweg. T.a.v. dé 'buitenfgëdijWte gronden in de SChelphoék werd een compromis bereikt. De fa. Roggeband te Zierik zee maakte een 'begin van uitvoering van het herstel van de bovenbouw van 's Landskamer. Het onderhoud van de wegbeplanting is op regie- ba'Sis opgedragen aan de Kon. Ned. Heide Mij. Aan de verontreiniging van 'het polderwater wordt aandacht besteed. De waterafvoer uit de dui nen is in orde gemaakt óp de pun ten Hoogcniboomlaan en Wilgenweg. Op 27 augustus a.s. zullen te Ouiverkerk en bij Schelphoek her inneringsplaten worden aangebracht. G.S. wezen een beroepschrift, in gediend door enkele gcsChotpliChti- Het Zijpse veer is altijd in het nieuws

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2