KABINET UIT VIER DAN WEL UIT VIJF PARTIJEN Mr. Van Thiel voorzitter Tweede Kamer Manifest over volkshuisvestingsbeleid Verhoging der uitkeringsbedragen sociale verzekeringswetten Het blijft nog rumoerig in Perzië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Vrijdag 7 juni 1963 119e jaargang No. 19389 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Het Zijpse veer in de zomer Informateur dr. De Kort aan het werk Franse wijnbouwers, kwaad gewor den door de invoer van wijn uit Algerië, welke met het Franse pro- dukt fel concurreert, hebben in Per- pignan in zuid Frankrijk, een trans port van tankauto's met wijn uit Algerië aangehouden en, al vech tende met de politie, die dat wilde verhinderen, duizenden en nog eens duizenden liters wijn laten weg vloeien. - Foto: terwijl wijn uit een van de tanks over de straat vloeit, vechten politiemannen op en om de auio's met woedende boeren. DEN HAAG, 6-6. De kabinetsfor mateur dr. YV. de Kort is donderdag avond na een bespreking met minis ter-president prof. De Quay naar zyn woning in Ulvenhout teruggekeerd. IIU maakte zyn opwachting by de fungerend premier direct na zijn te rugkomst uit Soestdyk om „onder dak" te vragen voor zyn formatie- arbeid in het kabinetsgebouw aan het Plein 1813 in Den Haag. Na een etenspauze hebben de heren De Kort en De Quay van donderdagmiddag vier uur tot half zes geconfereerd. Dit was een algemeen oriënterend gesprek, zo liet dr. De Kort mede delen. Het onderhoud ten paleize Soest- d'ijik heeft van 'twaalf uur tot half twee geduurd. Naar de mening van dr. De Kort laat die formule van de formatieopdracht hem 'bewegings vrijheid cm zowel een 'kabinet uit vier. dan wel uit vijf partijen samen te stellen. Met vijf partijen zijn de drie grote confessionele plus V.V.D. en P.v.d.A. bedoeld, met vier deze drie en V.V.D. of P.v.d.A. Dr. De Kort liet weten, dat hij die gehele vrijdag zal 'besteden aan 'het bestuderen van de door dr. Romme verzamelde bouwstenen. Zaterdagr morgen .gaat dr. Romme om tien uur op bezoek bij dr. De Kort thuis, teneinde de finesses van kennis en ervaring, opgedaan dn de informatie- periode, over te dragen. De mening van prof. Vondeling De fraktieleider van d'e P.v.d.A., prof. dr. ir. A. Vondeling gaf over de formulering van de opdracht on- Kolenvoorziening in '62 „verontrustend gedaald" HEERLEN, 6-6. In 1962 is dc ko- lenproduktie, die zich gedurende en kele achtereenvolgende jaren in stij gende lyn heeft bewogen, op veront rustende wijze gedaald met ongeveer 8,4 procent. Eén van de factoren, die hierbij een rol spelen, is een tekort aan per soneel, aldus het jaarverslag van het Bedrijfschap voor de steenkolenin- dustrie. Sedert 1958 is de personeelsbezet ting voortdurend gedaald, met name doordat het natuurlijk verloop slechts ten delen werd gecompenseerd. Toch is het gelukt de produktiviteit zoda nig op te voeren, dat aanvankelijk een geringe vermeerdering der jaar- prcdukitle kon worden bereikt. Hier door kon het mijnbedrijf het hoofd bieden aan de prijsdalingen op de kolenmarkt en zijn afzet op peil hou den. zonder dat verzuimdiensten be hoefden te worden ingelegd. Zilte Iraetatie DEN HAAG, 6-5. Aan het begin van de vergadering van de Tweede Kamer werd het Koninklijk Besluit voorgelezen, waarbij mr. F. J. F. M. van Thiel tot voorzitter van de Kamer werd benoemd. Mr. van Thiel legde vervolgens een verklaring af, waarin hij de niieuwe leden begroette. „Ten gevolge van de verkiezingen is het aantal fracties toegenomen. Dit zal ui'teraatd gevolgen hebben voor de duur van onze beraadsla gingen. Nog meer dan voorheen zul len wij allen een wijze zelfbeperking in acht moeten nemen, indien wij onze discussies binnen redelijke parken willen houden", zo zeide mr. van Thiel. Over de nieuwe 4-jarige parle mentaire periode merkte hij op, dat deze in vfJe-cpzkhten van grote be- tekenis kan werden, indien allen van daig tot dag beseffen wat het algemeen belang - en niet alleen dat van ons eigen volk, maar even zeer dat van de wereld in haar ge heel - vraagt. „Grote inspanning, veel studie, moeilijke beslissingen zullen ons zeker te wachten sitaan". Met deze woorden aanvaardde mr. van Thiel het voorzitterschap voor de buitengewone zitting 1963. Nederlandse Bond van Bouwondernemers DEN HAAG, 6-5. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers heeft zich met een manifest tot volksvertegenwoor diging en regering gewend. In dit manifest worden maatregelen ten behoeve van het volkshuisvestings beleid gevraagd, waardoor spoedige terugkeer tot normale verhoudingen mogelijk moet worden. te hebben ten behoeve van sociaal zwakke gezinnen. Huurprijslbeheersing, algemene subsild'iërinig, de woningbouwconitin- genten, de stringente regelen inzake de 'bouwmet'hodiek en de verdeling van woonruimte door de overheid acht d'e 'bond evenzovele 'belemme ringen voor het ontplooien van een evenwicih tige woningvoorziening. Doel van een zódanig beleid moet volgen's de bond zijn, dat ieder ge zin op verantwoorde wijze in vrij heid moet kunnen bepalen op welke manier in de eigen woningbehoefte kan worden voorzien. De 'bond is voorts van mening, dat op verant woorde wijze in vrijheid woningen moeien worden gebouwd, die in kwantitatief en kwalitatief opzicht in de behoeften van heden en toe komst voorzien. Men wil daarbij uitgaan van par ticulier initiatief voor bouw, finan ciering en exploitatie. De woning- wetbouw dient vólgens dit manifest uitsluitend een aanvulend karakter SCHAGEN. Het vijfjarig zoontje Kees van veehouder W. Visser uit Sdhagen is op ongeveer honderd me ter afstand van de ouderlijke wo ning door een personenauto gegre pen, bestuurd door de vertegenwoor diger B. S. uit Hoorn. Het 'kind, dat onverwacht de provinciale weg wil de oversteken, werd zo zwaar ge wond, dat het tijdens het vervoer naar het „9t. Elisabeth" ziekenhuis in Alkmaar is overleden. S.E.R. akkoord met nieuwe bedragen per 1 juni Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het geluk is er, om gezocht, niet om gevonden te worden. WAT UQT PE BIL T geveer een zelfde mening te kennen als dr. De Kort. Ook de heer Vonde ling meent, dat de formateur nog alle kanten op kan. Prof. Vondeling wees op enkele punten, waarover in de informatieperiode geen overeen stemming is bereikt, met name voor de socialisten op de punten van de volkshuisvesting en van de sociale voorzieningen, te weten A.O.W. en kinderbijslag. Prof. Vondeling sprak er zijn 'bevreemding over uit, dat de in d'e Tweede Kamer gekozen elf ministers en staatssecretarissen zich nog niet 'hebben laten 'beëdigen. Met name vond hij dit vreemd van de tot liberale fraktieleider gekozen minister Toxopeus. Dit zou volgens prof. Vondeling kunnen duiden op een verwachting, dat de formatie we} eens meer dan drie maandien 'in beslag zouden kun nen nemen. De socialistische voor man zeide niet te kunnen bevroe den, wjfike (plannen dr. De Kort koestert. versCheüderie sociale verzekerings wetten als volgt kunnen luiden: te rekenen van 1 juni 1963 af: ouderdomspensioen voor gehuwden f 2436,- per jaar (thans sinds de wij ziging bij de wet van 25 mei 1962: f 2154,-; ouderdomspensioen voor onge- huwden f 1566,- per jaar (thans f 1362,-; weduwenpensioen voor weduwen met kinderen f 2580,- per jaar (thans f 2196,-); weduwenpensioen voor weduwen zonder kinderen, 'alsmede voor de tijdelijke weduwen uitkering f 1800,- per jaar (thans f 1512,-) wezenpensioen van wezen tot 10 jaar f 570,- per jaar (nu f 486,-); wezenpensioen van wezen van 10 tot 16 jaar f 852,- per jaar (nu f 732); wezenpensioen van wezen van 16 tot 27 jaar f 1116,- per jaar (nu f 960,-); Iuvaliditciis rente-trekkers: de eerste wijziging van de in. de I nlerimwet I m va 1 id iteils-ren telrek - kers genoemde bedragen zal, vol gens het ontwerp, 'eveneens per 1 juni 1963 .'ingaan. De geschatte be dragen in het ontwerp luiden: f 4098,- per jaar voor rentetrek kers ingedeeld in; invalid'iteitsklasse A (thans f 3924,-); f 3324,- per jaar voor rentetrek kers ingedeeld in invalrdilteitsklasse B (thans f 3188,-); f 2562,- per jaar voor rentetrek kers ingedeeld dm klasse C (thans f 2454,-; Kinderbijslagbcdragen: te rekenen van 1 juii 1963 af zou den. volgens de geschatte bedragen in het ontwerp, de nieuwe kinder bijslagbcdragen kunnen luiden: voor de Algemene Kinderbijslag- welt voer een derde kind f 73,32 per kwartaal (thans f 70,20), voor een vierde en vijfde kind f 99,84 (thans f 85,94); voor een zesde kind en elk vol gend 'kind f 111,54 (thans f 107,64); voor de Kind'prbeslagWet voor loontrekkenden en Kinderbijslagwet voor 'kleine zelfstandigen; voor (het eerste kind f 67,08 (nu f 64,74); voor het Iweede 'kind' f 73,32 (nu f 70,20). Veranderlijke bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Vrij warm en drukkend weer met veranderlijke bewolking en plaatse lijk regen of onweer; hier en daaV tijdelijk mist; overwegend zwakke wind. 8 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 21,59, onder 5.20. 9 juni. Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 22.52, onder 6.05. 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 23.37, onder 7.00. Volle maan: 7 juni te 9.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 juni 4.01 9 juni 4.37 10 juni 5.15 v.m. 16.19 n.m. v.m. 16.54 n.m. v.m. 17.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 juni 3.28 v.m. 15.50 n.m. 9 juni 4.03 v.m. 16.29 n.m. 10 juni 4.42 v.m. 17.08 n.m. Springtij: 9 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-6. Het K.fN.M.1. deelt mede: In de algemene circulatie komt weinig verandering. Boven Scandinavië en 'het noordelijke deel van de Oceaan blijft de luchtdruk hoog, terwijl enkele depressies bo ven hot zuidelijke deel van de Oce aan langzaam van west naar oost trekken. De lucht in onze omgeving 'is nu tamelijk vochtig 'geworden, hetgeen mede in verband met de onstabiele opbouw van de atmos feer, de vorming van warmteonwe- ders bevorderd. Deze brengen even wel geen weersomslag. Het weer met een overwegend zomers karakter houdt, aan. De toegenomen vochtig heid van de atmosfeer had ook de vorming van een uitgebreid mistveld op de Noordzee 'tot gevolg. Dit mist. veld breidde zich de afgelopen nacht tijdelijk tot over het westen van ons land' uit. Obstructie tegen grondverdeling Op het paleis te Soestdijk zijn donderdag enkele vaatjes Hollandse nieuwe haring aan H.M. de Koningin aangeboden. De vorstin aanvaardde het - echt Nederlutiüse - geschenk dankbaar. DEN HAAG, 6-6. De Sociaal Eco. nomische Raad heeft zich in zyn besloten vergadering van 24 mei ver enigd met een hem door de minis ter van volksgezondheid voorgelegd ontwcrp-algemenc maatregel van bestuur tot verhoging per 1 juni 1963 van de uitkeringsbedragen krachtens dc Algemene Ouderdoms wet, dc Algemene Weduwen- en Wezenwet, dc Intcrimwet Invalidi- teitsrcntctrckkers en tot verhoging per 1 iuli 1963 van de kinderbijsla gen krachtens de Algemene Kinder bijslagwet, de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en dc Kinderbijslag wet voor kleine zelfstandigen. In de brief die de minister op 13 •nvi jl. aan de S.E.R. 'heeft gezon den bij zijn adviesaanvraag slaat o.m., dat het indexcijfer der lonen r 31 imei 1963 nog niet bekend was De in het ontwerp-algemene maat regel' van bestuur voorkomende be dragen zijn gebaseerd op een ge schat 'indexcijfer der lonen per 31 mei 1963. Volgens do in dit ontwerp voor komende geschatte bedragen zouden de uitkeringsbedragen krachtens de TEHERAN, 6-6. In Teheran zyn donderdagochtend nieuwe betogin gen begonnen als vervolg op de on lusten die woensdag volgens een of ficiële schatting twintig doden en 150 gewonden vergiËen. Militairen openden het vuur om de demonstranten uiteen te drijven. Onder de slachtoffers, die woensdag zijn gevallen, bevinden zich drie vrouwen, die ongesluierd door de stad liepen en door betogers werden gemolesteerd. Zij overleden in een ziekenhuis. Een tiental vrouwen was aangevallen en gewond. De de monstranten hadden ook een auto met meisjes van een middelbare school omgegooid en in 'brand ge stoken. Dank zij het optreden van de politie werden slechts en'kele meisjes licht (gewond toen zij wer- d'en aangevallen. Staat van beleg. In Sjlraz in 'het zuiden van Per zië is evenals in Teheran de staat van beleg afgekondigd, na ongere geldheden, waarbij „reactionaire agitators" openbare gebouwen aan vielen, auto's vernielden en ruiten ingooiden, aldus een regerings woordvoerder in de 'hoofdstad. Hij verklaarde dat de moeilijkheden 'be gonnen waren na de 'arrestatie van Werkloosheid gedaald DEN HAAG, 6-6. De geregistreer de arbeidsreserve is in mei met ruim 4000 mannen teruggelopen. Volgens een opgave van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid was de geregistreerde arbeidsreser ve éin'd mei 20.552 mannen tegen 24.706 einld april. Het aantal werk loze vrcuwen daalde van 3913 tot 3526. Het aantal openstaande aan vragen was eind mei voor mannen 84.234 (eind april 76.389) en voor vrouwen 41.843 (38.614). voor koningin zes 'godsdienstleiders die 'tot verzet tegen de regering hadden aange spoord. Volgens de regering hebben be paalde godsdienstleiders en groot grondbezitters zicth verenigd in hun aotie tegen maatregelen als landher vorming. SAN DIEGO, 6-6. President Ken nedy heeft zich donderdag gekeerd tegen de rassenscheiding op de Ame rikaanse scholen. In een toespraak tot geslaagden voor het eindexamen van een middelbare school te San Diego, in Californië, zei Kennedy, dat de Amerikaanse kinderen op het ogenblik bij het onderwijs geen ge- Ijjke kansen hebben. Die ongelijkheid had twee oorza ken: een economische en één die de huidskleur betrof. Wij moeten dan ook erkennen - aldus Kennedy - dat de rassenscheiding bij hét onderwijs - en ik bedoel hier dan zowel de fei telijke scheiding in het noorden als de officiële in het zuiden - grote hin derpalen met zich meebrengt voor een groot deel van de Amerikaanse bevolking. De president zei verder, dat bijna driekwart van de blanke jeugd in de V.S. met succes een middelbare school had doorlopen, tegen maar 'tweevijfde van de niet-blanke. Sparen in aandelen UTRECHT, 7-6. De mogelijkheid van het sparen in aandelen is ter sprake gebracht door mr. J. J. C. R. van der Bilt, voorzitter van de Ne derlandse Spaarbankbond, op de jaarlijkse spaarbanlkdag in Utrecht. Mr. van der Bilt zei'de dat een wets ontwerp bij de Staten-Generaal aan hangig is, waarbij voor kl'eine spaar ders, die aandelen of participatiebe- wijzen in 'beleggingsmaatschappijen zouden kopen, belastingfaciliteiten voorzien waren. Dit ontwerp heeft nog steeds geen kracht van wet, maar wel lis de Nederlandse Spaar bankbond gereed om zijn leden straks bemiddeling te verlenen, wan neer zij voor hun spaarders derge lijke stukken wi'llen kopen. Er zijn hiervoor veel besprekingen nódig gsweest, maar «de voorzit/ter meende wel nu zo ver te zijn, dat geen en kele spaarbank zal behoeven achter te blijven ten opzichte van andere spaarlnstel'lingen, wanneer, dit wets ontwerp zal zijn aangenomen. Kennedy tegen rassen scheiding op de school t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1