„Karambee" in Kenya yl' KWALITATIEF AAN DE SPITS Oorlogstuig vindt zijn weg naar bodem van de Oostersclielde De spanning in zuid-oost-Azië Storm over oost-Pakistan Om de veiligheid van Delfland STRIJK EVEN DE ZORGEN WEG: PROEF KOFFIE MET BUISMAN Pleidooi voor verantwoord salaris ZIEHIK/.IKSCHK NIEUWSBODE Vrijdag 31 mei 1963 No. 19386 BLIK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling Burghsluis uitvoerhaven De overwinning van Jomo Ken- yatta en Tom Mboya, de leiders van de K.N.A.U.-partij in Kenya, geeft althans over een zaak zekerheid: de grondwet 'die de Britse regering voor dit gebied heeft opgesteld zal na de onafhankelijkheid van het land gauw van de baan zijn. Het was een voorzichtig document, waar rekening in werd gehouden met de troebelen die men eerst met de Mau Mau had en later tussen de twee voornaamste partijen, de K.N.A.U. en K.A.D.U. Voor een groot deel stak achter al deze onlusten het on genoegen tussen diverse stammen, waarvan die der Kikoejoes de groot ste is. De anderen duchten hiervan dat ze zal proberen het land te over heersen. Niet ten onrechte vreesde de Brit se regering dat hier de potentiële bron lag voor een ellende die slechts te vergelijken zou zijn met de strijd die uit dergelijk stammengeharre- war is voortgesproten. Om dat te voorkomen heeft Londen al gepoogd de twee voornaamste groepen te dwingen met elkaar sarden te wer ken, wellicht in de hoop dat uit de dan weliswaar gedwongen samen werking een spontane vriendschap zou groeien. Een hoop die naar het schijnt niet in vervulling is gegaan. Provincies maken de dienst uit De grondwet naar ontwerp van minister Duncan Sandys laat Kenya een soort federale republiek worden, waarin de centrale overheid op vele punten aan de regeringen der pro vincies over moet laten hoe die be paalde zaken wensen te regelen. Wat Kenyatta en de zijnen voor staan is echter één sterke republiek die langs de wegen van wat het Afrikaanse socialisme wordt ge noemd, zonder bwana's (meesters) naar welvaart streeft. Deze tegen stelling op zich is al voldoende om de vrees te wettigen dat Kenya zijn onafhankelijkheid niet erg rustig zal beginnen. Zeer wel mogelijk tvordt Tom Mboya de eerste premier en dat kan Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Lam. Gast huiskerk: 10 uur ds. As sendorp. 7 uur ds. Lam- Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 mu ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. van Liere. Noordwelle; 9.30 uur ds. van Liere. Eikerzee (Scharendijke): 10 uur ds. Van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vicaris Keli'ing. Dreischor: 11 uur de heer Maiipaard. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop, Delden. Nieu- werkerk: 10 en 6.30 uur ds. Wester hof. Oosterland: 10 en 6 uur d®. Groenewegen. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Van Vliet. Bruinisse: 10 uur (bev. nieuwe lidmaten) en 5 uur (bed. H.A.) <ds. Van der Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. G. J. W. den Herder, doopsgez. predikant te Den Haag. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. Boerma, 5 uur ds. D. Kronemeijer te Maastricht. Scharendijke: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Boerma. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzol. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Visser, BovemHardinxveld. Nieuwerkerk: geen opgave ontvan gen. Oosterland: 10.30 uur dr. Becker. 3 uur ds. Den Heeten. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (Vrü gemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. vaji der VENSTER een geruststelling zijn in zoverre dat hij in eerste aanleg een redelijke fi guur is met organisatorische be kwaamheden. „Karambee!" Maar de invloed van Kenyatta, waarschijnlijk als president, maar wellicht ook als minister-president, zal bepaald niet gering zijn. En men herinnert zich nog te goed hoe diens leidersgaven zich in de Mau Mau ontwikkeld hebben, tot een leider - om een vroegere gouverneur van Kenya te citeren - „naar duisternis en dood". Hij wekt nu de Kenyase inheem sen op de kreet Karambee te volgen, een zwahili-woord waarmee bij zwaar werk geregeld wordt dat ieder gelijk trekt of duwt. Zijn strakke leiding van de Mau Mau en de terreur jegens hen die niet precies deden wat de leiding hen had opgedragen doet er echter aan twijfelen of hij er de man naar is om de gemeenschappelijk trek- kenden mee te laten praten over de richting van hun inspanning. KOEALA LOEMPOER, 30-5. Pre mier A'bdoel Raehman van Maïakka vloog donderdag naar Tokio voor een bijeenkomst met president Soe- karno van Indonesië met de bedoe ling de spanning in Zuid-Oost-Azië te verminderen. Deze spanning ont stond nadat A'bdoel Radhman twee jaar geleden zijn plan voor de fede ratie Maleisië had bekend gemaakt. Deze federatie, die Malakka, Singa pore, Serawak, Noord-Borneo en eventueel Broenëi zou moeten om vatten, zou 31 augustus tot stand moeten komen. President Soekamo 'heeft de vor ming van Maleisie „neo-kolonia'lis- me" genoemd en volledige steun toe gezegd aan de opstandelingen in Broenei. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 urn- ds. W. A. Zijiema, em. pred'. te 'Hoogeveen. Haamstede: 10 uur godsdienstoefe ning, 3 uur ds. Zijiema. Nieuwer kerk: 10 uur 'leesdlienst, 3 uur ds. Van d'er Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 6 uur lees- dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en' 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees- di'enöt. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees- dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dlienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur iheüiiginigsdienst, 12 uur jeugdsamenikomslt, 7.30 uur ver- lossingsoamienkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistievieringen op zondag te 8.30 en 10 uur. voor maandag 3 juni (Tweede Pinksterdag). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 9 uur 'ds. Van der Klas. Kerkwerve: 10 uur leesdlienst. Haamstede: geen 'dienst. Nieuwerkerk: igeen dienst. Ingezonden mededeling inqewandsKlachten.ft.25 Reeds honderden doden DACCA, 30-5. Bij de wervel storm, die woensdag het kustgebied langs de baai van Bengalen heeft getroffen, zouden 400 a 500 mensen cm het leven zijn gekomen. Dit is donderdag meegedeeld door de gouverneur van Oost-Pakistan, A'bdoel Monem Chan. De gouver neur, die per vliegtuig naar Chitta- gong, een havenstad aan de baai, was geweest, zei tegen verslagge vers, dat 85 percent van de hutjes in dit gebied, waar duizenden men sen wonen, geheel' of gedeeltelijk verwoest is. Cox's bazar, een bad plaats op rond 125 'km ten zuiden van Chitfagong en vele eilandjes zijn geïsoleerd. De regering van Oost-Pakistan 'heeft rond 150.000 gulden uitgetrokken om de ergste nood te lenigen. In 1961 werd dit gebied eveneens getroffen door een wervelstorm die gepaard ging met een springvloed. Ruim 14.000 mensen kwamen toen om het leven. DELFT, 30-5. Het is onmogelijk precies aan te geven welk tijdsbe stek voor het uitvoeren van de werkzaamheden aan de waterke ring van Delfland met het oog op de veiligheid toelaatbaar is, aldus heeft de dijkgraaf van het hoog heemraadschap Delfland, mr. dr. J. YVinsemius, verklaard op de ver enigde vergadering van het hoog heemraadschap in Delft. On'der de ingelanden heerst, enige onrust over 'het 'tempo waarin die werkzaamheden in' het kader van de Deltawerken in het 'gebied van het hoogheemraadschap geschieden. Met 'het oog hierop legde mr. Winsemdus 'zijtn verklaring af. Hij noemde het verheugend dat de minister van verkeer en waterstaat heeft ver klaard), dat het de bedoeling is de post op de begroting voor dijkver hoging geleidelijk te verhogeh. om de vereiste jaarlijkse investeringen mogelijk te maken. Met grote in stemming had mr. Winsemiu9 in de memorie van antwoord a'an' de Eer ste Kamer gelezens dat die bewinds man verwacht dat de plannen die betrekking hebben op de waterke ring van Delfland nog dit jaar zul len worden vastgesteld tot twee ge deelten van die waerkering bij de Nieuwe Waterweg over ongeveer drie maanden zal' kunnen geschieden Rotterdam heeft Hilton-hotel ROTTERDAM, 30-5. Donderdag- morgen om tien over élf heeft me vrouw G. E. van Walsum-Quispel het Rotterdamse Hiltonhotel offici eel gedoopt, waarna de heer W. H. de Monchy, voorzitter van de Rot terdamse Kamer van Koophandel en presidlent- commissaris van de Rot terdamse Hotelmaatschappij N.V. hét hotel aan de heer Hilton officieel overdroeg. Hlilton bevestigde deze ontvangst door een oud anker van hef dak te laten zakken en daarmee Rotterdam Hilton stevig in Rotterdamse bodem te planten. Het anker is afkomstig uit Zeeuwse wateren en naar men aanneemt verloren geraakt van een fregat van de vloot van Maarten Harpeitzoon Tromp. Meisje aangerand DELFT, 30-5. Op het fietspad langs rijksweg 13 tussen Delft en Rijswijk, nabij het vliegveld „Ypen- burg", is 'een dertienjarig meisje uit Rijswijk, dat naar 'huis fietste, aan gerand door een man van naar schat ting 25 jaar, die op een bromfiets reed. Op 'het gillen van het .meisje kwamen twee jongens van naar sdhattimg achttien en twaalf jaar, die langs fietsten, haar te hulp, waarop de aanrander 'de vluch't nam. Leger des Heils-veldilag BAIARN, 29-5. Het Leger des Heil® houdt zijn jaarlijkse velddiaig op Tweede Pinksterdag op het kroon domein „Soesdijik" te Baarn. De veïddlag ®ai! geleid worden) door de Zweedse chef istef van hot 'inter nationale hoofdkwartier van het Leger des Heils tin Londen, commis sioner Erick Wickberg en zijn echt genote, bijgestaan door de comman dant van het Leger des Heils in Ne derland, lit.-commissioner W. F. Patl- sbra en zijn 'echtgenote. Commissio ner Wickberg leidt ook het officie- rencongres dat woensdag, in Amster dam is begonnen en tot en met 'vrij dag duurt. Het stille haventje van Burghsluis heeft in belangrijkheid een grote stap voorwaarts gedaan, doordat het voo'r geheel ons land de „uit voerhaven" is geworden vanJaller- lei gevonden oorlogstuig. Deze week werd de bui van een jaar in een motorschip van de Vaartüigendienst geladen, waarop het schip naar de bekende diepe plaats voor de haven van Zierikzee voer, waar alle oude munitie over boord werd gezet. De werkzaamheden 'op het haven plateau van Burghsluis worden nauwkeurig gadegeslagen, en gecon troleerd! dooi- de heer J. F. KöMer uit Amsterdam, plaatsvervangend commandant van de H.V.D. (Hulp Verlening® Dienst) dat ressorteert onder het ministerie van. binnen- landie zaken. In een 'kort onderhoud vertelde de heer Kohier, die zeer vertrouwd is met al' deze gevaarlijke oorlogs herinneringen, dat de manie van personen om oorlogstuig ais souve nir ite bewaren thans wel over ds. Het aantal meldingen van gevonden granaten, bommen of iets dergelijks bedroeg dn 1961 2200, doch in (het volgende jaar 2500, wél een bewijs dus dat alle gevonden spullen direct worden aangegeven. De burgemees ter van 'die gemeente, waarin een vondst lis gedaan, waarschuwt de H.V.D., die op zijn beurt dit met een vrachtauto op komt halen en naar Haamstede transporteert. Ook Haamstede 'kreeg wat met dit werk te maken, want al het gevonden ma teriaal wordt in een bunker opge slagen. Vorig jaar reeds werd de Roode Rruis-bunker van de Duitse Wehirmachit, staande op d'e hoek Kloostervveg-Nieuiwe weg daarvoor in gereedheid 'gebracht. Elke ruimte werd daartoe van een deugdelijke verlichting voorzieft en in de loop van het jaar werden steeds meer bommen, granaten en ander tuig hier opgeslagen. Of het nu uit Groningen, Limburg of Zeeland was, dat hinderde niet om er een vrachtauto op uit te stu ren, die de 'buit ih die bunker te Haamstede bracht. Nu d'e massa is uitgegroeid tot ongeveer 130 ton, wordt hét tijd dat de bunker geleegd wordt en daartoe is de hulp inge roepen van de Vaartüigendienst en van de Kon. Landmacht en de Ge nie. De Vaartüigendienst dirigeerde daartoe een motorechip, d'e no. 36, naar Burghsluis, terwijl voor de zo nodige hulp bij het vervoer en het af- en inladen manschappen van d'e Landmacht nodig waren. Welk oorlogstuig Wat ligt er féiitelij'k voor soort oorlogstuig? Allereerst was daar «en grote Engelse vliegtuigbom van 500 pound®, onschadelijk gemaakt dooi de ontstekers er uit te draiaien. En daarnaast, wel een enorm contrast, twee zware kogel® van' 30 kg uit de tijd van Napoleon. Het zijn ronde kogels met twee ringen er aan, die gebruikt worden om' met 'kettingen van een takel d'eze ouderwetse pro jectielen in d'e loop te laten zakken van het kanon. Ze zijn gevonden 'in Brabant en behoren tot d'e simpel ste uitvoering van 'het 'kartets-prin cipe. Dan een grote stapel Teller- mijnen uit de tweede wereldoorlog. Deze zogenaamde pannëkoeken wer den 'gebruikt als tankmijnen. Ergens in Friesland was onder een brug over de vele kanalen de nog volle dig 'intacte springlading der Duit sers gevonden. Compleet stond deze lading op het havenpiateau te Burghsluis en zal een dezer dagen op de bodem der Oosterechelde ko men te tiggen. Een grote massa kis ten met alllerlei Engelse en U.S.A.- opschriften herbergen de gevonden granaten, waaronder mortier-, ar- NIEUWERKERK, 28-5. Op de hof stede van de lieer R. P. Gaanderse werd alhier de jaarlijkse veekeu- ring gehouden. De keuringscommissie bestond uit de heren ir. W. L. Harmse, Joz. Vos en J. A. C. de Rijke. Aanwezig was ook de inspecteur van het Ned. Rundveestamboek im Zeeland, de heer W. van Sluijs Geldprijzen waren beschikbaar gesteld door de Coöp. Raiff. Bank voor Zierikzee en omstreken, door de afdeling van d'e Z.L.M. voor Schouwen-Du'i'veland, de land'bouw- vereniging „C.M.M.C." en de Coöp. Aankoopvereniging Schouwen-Dui- veland. Verder waren bovendien voor de drie mooiste aangevoerde dieren nog. beschikbaar gesteld: 50 kg. weidekoek, 50 kg. kalksalpeter en drie liksenen. ARNHEM, 29-5. „Wij vragen de nieuwe regering de hoogste priori teit te geven aan een verantwoorde salarisvloer voor de ambtenaren". Dit zei de voorzitter van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, de heer J. ten Heu velshof, bij de opening van het drie daags congres van deze bond in Arnhem. „Er zijni talrijke 'gezinnen", aldus de voorzitter, „waarvan de man en vadler 'in dienst 'is van de overheid, dlie moeten teven van een netto in komen d'af ligt tussen 'die 80 en 90 'gulden per week". 'Hij zei dat dit SCHIPHOL. De chef staf van het internationaal hoofdkwartier van het Leger des Hei'ls in Londen, com missioner Erick Wiek/berg en zijn vrouw zijn uit Rome op Schiphol aangekomen. Sclieepvaartberichten Straat Colombo, 29-5 te Singapore verwacht. Zafra (t.), 28-5 van Ummsaïd naar Mersin. tiil'ierie- en handgranaten. Ze zijn in deze kisten met cement ingemet seld en zullen dus 'bij het overboord gaan zinken als bakstenen. Kort na de tweede wereldoorlog is het nol. bij het „dumpen" van enorme mas sa's materiaal wel voorgekomen, dat deze luchtdichte kisten met gloed nieuwe granaten bleven drijven en langs de gehele Schouwse kust „oor logsmateriaal" aanspoelde. Vlak voor de haven van Zierikzee is de Oosterschelde 57 meter diep. Hier gaat de buit van één jaar, 130 ton oorlogstuig, over boord. Een betere plaats is voor dergelijke rom mel zeker niet te vinden. Stieren: 2a. Rudolfs Verwachting, eigenaar D. van Driel'. Ie 'kaifskoeien: la. Anna, ei'g. C. P. Fltikweert; 2a. BuTinga 189, eig. mevr. v. 'dl Vate-Hendnikse; 3a. Bu- ringa 188, Adem. 2e 'kaifskoeien: la. Wilhelmina, dig. C. P. Flikweert; 2a. Ike, ei'g. D. de Reus. 3e 'kaifskoeien: la. Reintjes Nelly 3, eig. mevr. v. d. Vate-Hendri'kse; 2a. Sijsje, eig. R. P. Gaand'erse. 4e kaifskoeien: la. Irene, eig. mevr. v. d. Vate- Hendnikse; 2a. letske, eiig. R. P. Gaanderse. Oudere koeien: la. Eelkje, eig. D. van Driel; Ito; Aafke, eig C. P. Flikweert. Kampioenen: Eelkje, eig. D. van Driel; Irene, éig. mevr. v. 'd. Vate- Hendirikse. geen tendentieus cijfer 'is, maar een werkelijk gegeven. De heer ten Heuvel'Shof noemde het een verwonderlijke zaak, dat bij land met duurtetoeslagen moet wor den gewerkt, omdat men 'anders niet over voldoende geld toesch'ifct om extra kolen 'te kopen en dte prijs stijging van sommige levensmidde len op te vangen. President Kennedy heeft woens dag de secretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. D. U. Stikker, en een groep westelijke ministers ontvan gen, die een rondreis door de Ver enigde Staten maken na de NAVO- conferentie in Ottawa te hebben bij gewoond. Onder de ministers bevond zich de Nederlandse bewindsman van Defensie, ir. S. H. Visser. Prins Bernihard heeft donderdag een toespraak gehouden tijdens de jaarvergadering van de I.P.R.A. - International Public Relations Asso ciation - wel'ke in Berlijn wordt ge houden. In zijn redevoering behan delde hij het belang van public re lations met betrekking tot de onder ontwikkelde landen. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 75. „Higgins", davert Williams zware stem door de torenkamer. Even later komt de oude butler binnen. „Zijn de deuren gegrendeld?" „Jawel heer!" „Mooi! Kan je met pistolen schieten?" „Pipistolen", stottert de grijsaard, terwijl hij ontzet naar de twee vuurwapens kijkt, die Williams hem aanreikt. „Nee, heer „Maar je kunt ze wel laden, nietwaar? Luister, we krijgen ongewenst bezoek! Zorg ervoor, dat als ik een pistool leegschiet, het tweede weer geladen is!" „U kunt nu wel gaan, ik dank u voor uw medewerking", zegt Aram koeltjes tot Graaf Turton. „Hier, nepmt u mijn wapen en hier zijn kruit en kogels", antwoordt de edelman, Aram zijn pistool aanreikend. „Ik rij naar de stad en waarschuw de stads wacht!" Als Graaf Turton vertrokken is, sluipt het groepje voorzichtig naar het landhuis. Als ze uit de beschutting der laatste strui ken het gazon betreden, haalt Williams de trekker van zijn pistool over en het schot davert door de nachtelijke stilte Ingezonden mededeling Alle bezige huisvrouwen weten ook van gezelligheid, kennen ook dat geheim: Buisman! Een schepje Buisman op een zetsel maakt de koffie nog lekkerder, koffietijd nog verkwikkender. I HOE U UW KOFFIE OOK ZET, I MET BUISMAN SMAAKT ZE I BETER.(OOKPOEDERKOFFIE) DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG De ambtenaren Te Nieuwerkerk werd rundveekeuring gehouden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7