W.-DUITSLAND ENTHOUSIAST VOOR NAVO-KERNMACHT Westduitse minister Strauss in Israël aangeklaagd Grote brand bij Waalhaven in Rotterdam Rassenonlusten in de Ver. Staten Centrale Bond van Ziekenfondsen over „discriminatie" van de fonds-patiënt Verbetering in toestand Paus houdt aan zierikzeesche m nieuwsbode Vrijdag 31 mei 1963 119e jaargang No. 19386 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewefcken 11, Zierifczee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,SS, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Een film over de Schouwse inlagen Verklaring minister Luns in New York: NEW YORK, 31—5. Minister Luns heeft donderdag op een persconfe rentie gezegd, dat een Nederlands besluit over eventuele deelneming aan de voorgestelde multilaterale NAVO-kernmacht zal moeten wach ten totdat een nieuwe regering ge vormd is. Minister Luns zei, dat van alile bondgenoten West-Duitsland 't meest enthousiast scheen te zijn over een NAVO-kernmacht. De minister voeg de er evenwel aan toe, niet van me ning te zijn, dat de Duitsers in ernst de vorming van een eigen, kern macht, hetzij nu of m de toekomst, overwegen. Mnlister Luns deelde verder nog mee, onder de indruk geweest te zijn •van de mate waarin president Ken nedy en andere Amerikaanse funk- tionarissen waarmee ihij gesproken 'had, in 'beslag -genomen waren dooi de 'kwestie van de voorgenomen •kernmacht. Door rich voorstandster te tonen van een NAVO-kernmacht, ondanks -het feit, dat Denemarken en Noorwegen te kennen gegeven hadden dat zij er niet aan deel zul'len nemen scheen de Amerikaanse re gering de verspreiding van kernwa pens te willen voorkomen. De Nederlandse staatsman had de indruk gekregen uit zijn gesprekken met president Kennedy en andere Amerikaanse funkbionarissen, dat er een grote identiteit van zienswijze is tussen de Amerikaanse en de Ne derlandse regeTing over de politiek die in Europa gevolgd moet worden. Engeland cn de E.E.G. Wat de E.E.G. aangaat zei minis ter Luns, d'at Nederland', België, Lu- TEL AVIV, 30-5. Een advocaat in Tel Aviv 'heeft donderdag de Is raëlische pollitie gevraagd de vroe gere Westduitse minister van defen sie, Strauss, die op 'het ogenblik een bezoek aan Israël 'brengt, in hechte nis te nemen. Strauss is de gast van de Israëlische premier Ben Goerion. Landau, de advocaat, diende een aanklacht tegen Strauss in wegens misdaden tegen het Joodse volk en oorlogsmisdaden. Landau heeft in het verleden de communistische par tij en verwante organisaties verte genwoordigd. De 'klacht werd ingediend namens mevrouw Levi-Hoess en de heer Landsmarm. 45-urige werkweek ingevoerd in slagerij DEN IIAAG, 30-5. In de slagerij zal de 45-urige werkweek worden ingevoerd. Tot nu toe werd in deze bedrijfstak 48 uur gewerkt. De nieu we C.A.O., waarin deze arbeidstijd verkorting de belangrijkste wijzi ging vormt, gaat op I juli in. Zij is reeds door de Stichting van de Ar beid goedgekeurd. Aan 'het plaatselijk overleg wordt het overgelaten, of de 45 uren over vijf of zes dagen verdeeld zullen worden. xemburg, Italië en West-Duitsland vurig wensen, dat geen besluit wordt genomen waardoor de kloof met an dere landen van Europa, en vooral met Engeland, verbreed wordt. Ne derland was van 'gevoelen, dat de opbouw van de beoogde politieke struktuur was stopgezet door het niet toetreden van Engeland tot de E.E.G. Minister Luns voorzag, dat Zweden en Oostenrijk wellicht be trokken kunnen worden bij regelin gen met de E.E.G., terwijl een over eenkomst met Turkije in de maak is. Maar een uitbreiding van .de E.E.G. was naar des ministers me- niiinig „voor 'lange tijd uitgesteld". Niettemin zou, naar het 'gevoelen van minister Luns, men op de lange duur terugkeren tot dit denkbeeld. De Nederlandse minister onder schreef dat Frankrijk volkomen ge rechtigd was 'het Britse lidmaatschap tegen te houden. Hij herinnerde er aan, dat Nederland in februari 1961 de Frans-Duitse plannen voor een politieke unie dwarsboomde. „Se dertdien", aldus minister Luns, „zijn mijn persoonlijke betrekkingen met bondskanselier Adenauer uitermate slecht geweest. Maar niet die met president De Gauile, die er niets op tegen schijnt te hebben dat anderen dezelfde 'karaktertrekken tonen, die 'hij dn zo rijke mate bezit". Morgen (zaterdag) vertrekt minis ter Luns met de „France" naar Eu ropa. Vuurhaard op 900 meter afstand van open water ROTTERDAM, 30—5. De Rotter damse brandweer is donderdagmid dag bijna anderhalf uur Ln staat van groot alarm geweest voor een felle brand in het nieuwe vrieshuis van Blaauwhoedenveem, dat de firma Christiani en Nielsen in aanbouw heeft aan de Geyssendorfferstraat, de plaats waar vroeger het vliegveld Waalhaven lag. De brand is omstreeks kwart voor drie uitgebroken, voor zover nu kan worden nagegaan doordat een mon teur over de leiding van een gas- brandei" struikelde. De brander viel om en het vuur verspreidde zich on middellijk via vaten teer over snel ontbrandbaar isolatiemateriaal, plas- tdcbuizen en kurkplaten. In enkele minuten tijds bedekten de vlammen een oppervlakte van honderd bij 'honderd meter. De brandweer rukte met groott materieel uit, maar zij stond voor een moeilijke taak 'omdat het 'dichtst bijzijnde open water 'd!e Waalha ven op een afstand van 900 me ter van de vuurhaard lag. Aanvan kelijk werd de vuurzee bestreden met zes stralen, aangesloten op de brandputten; later werden slangen uitgerold tot in de Waalhaven en dcor middel van fcussénpompen ge lukte het voldoende druk te verkrij gen om de brand in te perken. Kort J achtopzieners mishandelden stroper BREDA, 30-5. De redhtbank in Breda heeft twee jachtopzieners, de 34-jarige J. R. uit Hoogeloon en de 28-jarige W. S. uit Oost- en West- Middelbeers, wegens mishandeling van een op heterdaad betrapte stro per veroordeeld tot elk f 75 iboéte. Op 18 augustus 1961 hebben de verdachten in Oost- en West Mid-- delbeers een stroper gepakt," die weigerde de naam van zijn metgezel te noemen. Volgens de stroper had den de jachtopzieners hem toen ge slagen. Hij werd met verwondingen aan gezicht en achterhoofd bij de rijkspolitie gebracht en diende toen een aanklacht an. De officier van justitie had vrij spraak gevraagd, omdat volgens hem de verwondingen ook konden zijn ontstaan tijdens de vlucht voor een politiehond dwars door het struikgewas. Een 75 leden van de N.A.A.C., de Amerikaanse Nationale Vereniging ter behartiging van de belangen van kleurlingen, hebben in Philadelphia twee honderd blanke bouwvakarbeiders, die een scholencomplex aan het bouwen zijn, verhinderd aan het werk te gaan door een demonstratie tegen rassen scheiding in de bouwvakken. - Foto: Een van de demonstranten wordt met een bebloed hoofd door de politie in een overvalwagen gedragen. voor half vijf was mén het vuur tenslotte meester. Toen de brand' uitbrak waren on geveer honderd mensen werkzaam dn de 'eerste drie van de zes vries cellen. die Christiani en Nielseni voor Blaauwhoedenveem opbouwt. Enke len van hen kregen lichte brand wonden of werden 'bij hun vlucht naar buiten niet ernstig gewond toen zij 'in scherpe stukken metaal stap ten. De schade, die door de verzeke ring wordt gedekt, is vrij 'groot. De drie vriescellen brandden geheel vwt de eerste had volgende maand in bedrijf moeten komen van twee cellen stortten d'e daken in omdat •de dooi' d!e grote hitte verbogen en verwrongen staalconstructie het ge- wicht van de bitumenafdekking niet meer kon dragen. Van het isolatie materiaal bleef vrijwel niets meer over. JACKSON, 305. De plaatsver vangend politiechef van Jackson in de Amerikaanse staat Mississippi, J. Ray, heeft donderdag de arrestaties geleid van veertien negers en blan ken, die op de trappen van het post kantoor van deze stad stonden te bidden „om liefde en leiding". Bij kleine rassendemonstraties, die dins dag waren begonnen, waren 38 ne gers gearresteerd. In Birmingham (Alabama) hebben de autoriteiten, op.grond van de be richten over komende nieuwe mas sademonstraties, 4wee 'girote hallen Maar gemaakt 'als noodgevangends- sèn. In deze halleen kunnen duizen den mensen worden ondergebracht. De autoriteiten willen alle demon stranten onmiddellijk opsluiten. De politie in Tallahassee (Florida) heeft donderdagavond' tweehonderd negers met traangas verdreven van een bioscoop voor blanken, waar zij Wilden 'demonstreren. DEN HAAG. Vier vooraanstaande politici, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. d'r. W. Drees, prof. mr. P. J. Oud en >dr. H. W. Tilanus hebben zich aangesloten 'bij de conclusies van een groep deskundigen, dat in 'het Ne derlandse kabinet een plaats moet worden ingeruimd voor een Euro pese bewindsman. Vier maaiideii voor verduistering van groot aantal koeien 's-HERTOGENBOSCH, 30-5. De rechtbank in Den Bosch heeft don derdag de apothekersassistent E. S., die cp 16 mei terecht stond op be- schuid ging van verduistering van 540 koeien, dan wel de tegenwaarde ervan veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het door hem in Nederland ondergane voorarrest. Verdachte had ook in Italië reeds anderhalf jaar in voor arrest doorgebracht, hetgeen echter in Nederland niet aftrekbaar is. Hij had de koeien verduisterd ten na dele van de N.V. Jardines del Tuy in Venzuela, waar hij als bedrijfs leider werkzaam was. Volgens de verdachte had hij ook aandelen in de N.V. De officier van justitie had tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Beschieting van Argentijnse basis BUENOS AIRES, 30-5. Gewapende burgers hebben donderdag een mili taire basis in de Zuidargentijnse provincie Nuequen aangevallen. Zij werden echter door wachtposten ver jaagd, zo is in 'een communiqué van het leger bekend gemaakt. Er zou den geen doden of gewonden zijn. Wrak „Thresher" gevonden NORFOLK (Virginia), 31-5. De Amerikaanse marine heeft donder dag bekend gemaakt dat het wrak van de kernonderzeeër „Tlhresher" die op 10 april met 129 man aan boord is vergaan, is gevondén. Vice- adxriiraal Elton Grenfell verklaarde dat de foto's, die op 220 mijl ten oosten van Boston op grote diepte zijn genomen door het schip voor oceaanortderzoek „Oonrad", wrak stukken tonen die zeker afkomstig zijn van de „Thresher". De baty- scaaf „Trieste", die momenteel in Boston ligt, zal onmiddellijk naar de plaats waar het wrak ligt vertrek ken om nieuwe foto's te gaan nemen. Waardestijging landbouwgrond aanleiding tot aantal vragen aan staatssecretaris DEN HAAG, 30—5. De waarde stijging van agrarische gronden, die sedert het vorige jaar heeft plaats gevonden en die zeer aanzienlijk zou zyn, heeft geleid tot het stellen van schriftelijke vragen door het lid van de Tweede Kamer Peschar (P. v.d.A.) aan de staatssecretaris van financiën. Het Kamerlid iha'd! vernomen, diat de belastingautorilteiten voor d'e ver mogensbelasting 1963 Uitgaan van waardestijgingen van tuingrond van 67 a 75 procent sinds het vorige jaar voor tuingrond klasse II hesp. klasse I 'in Boskoop. Dit was hem gebleken uit 'een advies van de koninklijke vereniging voor Boskoopse culturen aan de tuinders 'inzake de waarde schatting van hun tuingrond voor d)e vermogensbelasting 1963, welk adVies is uitgebracht na overleg met d'e belastingautoriteiten. Het Kamerlid heeft de staatsse cretaris 'gevraagd of mag worden aangenomen, dat de belastingauto riteiten zich baseren op de reële prijsontwikkeling. Hij wil weten, met wélke waardevermeerderingen van tuingrond de belastingautoritei ten leiders in ons land rekening hou den en wélke waardevermeerderin gen, worden aangehouden door de belastingautoriteiten met betrekking tot dé akker- en weidegronden. UTRECHT, 31-5. De voorzitter van de centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, heeft op een heden (vrijdag)morgen in Utrecht gehou den vergadering van deze ibonti ge sproken over discriminatie van de ziekenfondspatiënt. Hij stelde voorop, dat deze discri minatie er ten aanzien van de be handeling van de patiënt niet is, maar soms wel in de wijze waarop de patiënt tegemoet wordt getreden. Het spreekuur voor on- en minver mogenden behoort dank zij de ont wikkeling van -het ziékenfondswezen tot de verleden tijd. Direct na de laatste oorlog verdween een groot aantal 'bordjes, waarop voor zieken fondsverzekerden het spreekuur af zonderlijk werd aangegeven. Dit is, aldus de heer van Lienden, de laat ste jaren weer in het tegendeel ver anderd. Vaak ook wordt de zieken fondsverzekerde, wanneer hij een afspraak wil maken, verwezen naar het ziekenfondsspreekuur. Het spreekurenprobleem met vaak rijen wachtenden voor 'het spreek uur begint en met volle wachtka mers, verdient, naar de mening van de heer van Lienden, afzonderlijke aandacht, omdat de ziekenfondsver zekerde er het meest de dupe van is, Produktiviteitsverlics Volgens hem wijzen de ervaringen van het urenlange wachten in poli klinieken van universitaire en an dere ziekenhuizen op een tekortko ming in de organisatie of in de ver deling v^n 'hot werk. In een aantal Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het hart heeft zijn redenen, lie het verstand niet kent. Op maandag 3 juni a.s. (2e Pinksterdag) zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven. De directeur. Hoewel Epsom tijdens de derby niet zo'n centrum van modenieuws is als Ascot tijdens de jaarlijkse grote wedstrijden, toch valt er ook in Epsom voor fijnproevers van de mode wel wat te genieten. - De zestienjarige Caroline Maudling droeg woensdag tijdens de derby van Epsom dit jockey-petje van nap pa, waarmee zij nogal de aandacht trok. Caroline is de dochter van Re ginald Maudling, de Britse kanse lier van de schatkist. Zij heeft kort geleden haar eerste filmrolletje ge speeld in de Britse produktie „The Chalk Garden". n Ongeveer 50.000 arbeiders in Noorditaliaanse Chemische indus trieën zijn donderdag Ln staking ge gaan ter ondersteuning van hun eis tot salarisverhoging. In Parijs is donderdag een groot debat begonnen over de toekomst van de Franse socialistische partij en de vraag of deze moet samen gaan met de communisten tegen ge neraal De Gaule. Het aantal doden als gevolg van een instorting op het station „Cais do Sodre" in Lissabon is 49 geble ven. Maar de toestand van verschei dene van de 61 gewonden is nog zorgwekkend. Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; matige en af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. 1 juni. Zon op 4.27, onder 20.49. Maan op 14.26, onder 2.36. 2 juni. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 15.32, onder 2.54, 3 juni. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 16.38, onder 3.11. 4 juni. Zon op 4.24, onder 20.52. Maan op 17.44, onder 3.30. Volle maan: 7 juni te 9.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 juni 2 juni 3 juni 4 juni 11.09 v.m. 12.17 n.m. 0.24 v.m. 1.15 v.m. 23.23 n.m. n.m. 13.12 n.m. 13.58 n.m. 23.18 n.m. n.m. 12.44 n.m. 13.27 n.m. Ziekenhuizen is het niet anders met de coördinatie tussen 'behandelend specialist en röntgen- en/of labora- torrumafdeling. Hét wachten op spreekuren, zo zei 'de heer van Lien den heeft tot gevolg, dat heel wat produktiVfteit verloren gaat en te geringe coördinatie in de ziekenhui zen heeft tot gevolg, dat het verblijf in het ziekenhuis langer duurt dan nodig is. De heer van Lienden meent, dat een goed systeem van afspraak spreekuren, waarbij geen verschil wordt gemaakt tussen ziekenfonds verzekerde en particulier patiënt, veel verbetering kan brengen. BROUWERSHAVEN 1 juni 10.45 v.m. 2 juni 11.50 v.m. 3 juni 0.16 v.m. 4 juni 1.04 v.m. Doodtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-5. Het K.N.M.1. deelt mede: De komende 24 uur zullen er in onze streken nog geen belangrijke veranderingen in de luchtdrukver deling voorkomen. De aanvoer van droge en warme lucht uit Duitsland houdt 'dan ook morgen aan. Bij zon nig weer zullen de temperaturen op nieuw tot zomerse waarden oplopen. Het hoge drukgebied van Schot land tot Scandinavië en het lage drukgebied boven zuid-Europa, die ooi-zaak zijn van de oostelijke lucht stroming, verplaatsen zich langzaam. Het hoge drukgebied ondergaat nu een belangrijke uitbreiding in de richting van Groenland, terwijl het lage drukgebied boven de Middel landse Zee iets in betekenis afneemt. Ten zuidwesten van Ierland begon zich vanmorgen een nieuwe storing te ontwikkelen, die evenwel nog geen directe invloed op het weer in ons land zal uitoefenen. Een on weersstoring boven zuid-Frankrijk verplaatst zich maar weinig. Sedert het begin van het warme seizoen zijn dn Sahiibganj en omge ving, in -de Indische staat West- Bengalen, meer dan tweehonderd mensen aan pokken gestorven. Sinlds begin mei lijden in Malakka onge veer vierhonderd mensen aan cho lera. Tot dusver zijn twaalf mensen overleden. 'hébben de bloedingen volledig op gehouden. De ziekte is, zoals U weet, in het officiële commun'iqué ge noemd. A% zich echter geen nieuwe bloedingen voordoen mag gehoopt worden op een aanzienlijke verbete ring natuurlijk van subjectieve aard. Men moet echter 'in het oog houden dat bepaalde vormen van tumor bij mensen van 'gevorderde leeftijd een zeer langzame ontwikkeling kunnen hebben. Over 't geheel 'genomen kan •gezegd worden, dat het niet denk beeldig iis dat de Paus met de hulp van God, binnenkort in een stoel zal 'kunnen rusten en dat ik durf 'het hopen hij weer aan het, ven ster van zy,iv vertrek zal kunnen verschijnen om zijn zegen voor de zondag te geven, waar men zo zeer naar verlangt". VATICAANSTAD, 30—5. - Een woordvoerder van 't Vaticaan heeft donderdagavond meegedeeld, dat de verbetering in de gezondheidstoe stand van de Paus aanhoudt. Hy gaf geen verdere bijzonderheden. „Men zegt d'at 'ik oen tumor héb. En hoewei de wil van God altijd ge schiede, hoop ik het conCiliie nog te 'kunnen sluiten en de vrede op aar- dé mee te maken". Deze woorden sprak d'e Paus donderdag toen hij afscheid nam van zijn lijfarts^ pro fessor Antonio Gasbarrini, die dit bij zijn terugkeer lin zijn woonplaats Bologna vertelde. De arts deéldé •mee bij het afscheid zoer bewogen te zijn geweest. De Paus had hem zijn zegen 'gegeven. Over dé toestand vam d'e Paus zea hij' hot volgende: „Sinds woensdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1