Om evenwicht tussen beroepsbevolking en werkgelegenheid Centrale Fokveedag Schouwen-Duiveland De nationale herdenking 1813-1963 Durende strijd in Laos Ceta-Bever ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 mei 1003 No. 19385 Staatssecretaris B. Roolviuk voor C.B.T.B. Ingezonden mededeling uw moderne wasmachine vraagt Ontdekking in slot Haamstede ZIERIKZEE, 29-5. „Het bewaren van het evenwicht tussen de totale beroepsbevolking en de totale werkgelegenheid vormt één van de be langrijkste doelstellingen van de sociale en economische politiek Jn Ne derland. Wij willen namelijk zoveel mogelijk voorkomen, dat er werk loosheid ontstaat ot een tekort aan arbeidskrachten voorkomt. Niet alleen een overschot, maar ook een tekort aan arbeidskrachten schept grote problemen, zoals bv. werkloosheid, betaling van zwarte lonen, groot personeelsverloop, onderbezetting van het produktie-apparaat". Tot deze uitspraak kwam de Staatsecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, toen hij woensdagmiddag in een in de Grote Kerk uitgesproken rede onder de titel: „Luctor et Einergo" voor tie Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Zeeuwse Chr. Plattelandsvrouwenbond, aandacht besteedde aan enkele agrari sche, met name agrarische aanpassingsproblemen. Bij het bewaren van een even wicht tussen de totale beroepsbevol king en de totale werkgelegenheid gaat het um het bewaren van een evenwicht tussen enerzijds degenen, die gesc hl en bereid zijn te wer ken en anderzijds het aantal arbeids plaatsen, dat ter beschikking staat of moet staan, aldus spreker. „Door dat zowel in de omvang als de sa menstelling van de beroepsbevol king en de werkgelegenheid voort durend veranderingen optreden, wordt 'het evenwicht constant be- invloed. Niet alleen de jeugdigen nemen - door het steeds meer vol gen van voortgezet dagonderwijs - minder deel aan het arbeidsproces, ook 'bij de arbeidskrachten boven de 65 jaar is dit - zij 'het dan wat min der spectaculair dan bij de jeugdi gen - het geval. Ongetwijfeld weer spiegelt zich in deze ontwikkeling de invloed van de verbetering van de oudedagsvoorziening. Er treden niet alleen veranderingen dn de om vang van de beroepsbevolking op, oök binnen de beroepsbevolking zijn, als we de^beroepsbeoefenaren inde len naar de verschillende 'bedrijfs takken, belangrijke wijzigingen waar te nemen. Heel sterk spreekt dit bij voorbeeld ten aanzien van de agra rische beroepsbevolking. Uitgedrukt in een percentage van de totale be roepsbevolking daalde deze van 19 pot. in 1950 tot 11 pet. in 1960. We mogen rustig stellen, dat "de beroeps bevolking een belangrijk stuk dyna miek inhoudt. Werkgelegenheid „Dit is echter niet alleen het geval met de beroepsbevolking, maar ook met de werkgelegenheid", aldus Staatssecretaris Roolvink, die ver volgens een kleine opsomming van de veranderingen in de werkgele genheid gaf. „Naast veranderingen in de be staande beroepen, ontstaan er ook rog nieuwe beroepen. Het is niet zo, dat de werkgelegenheid altijd wordt gevonden of gecreëerd, waar de be roepsbevolking aanwezig is, of uit de bevolking 'beroepsbevolking, waar de werkgelegenheid aanwezig is. We zien dit ook heel duidelijk in Zee land, waar tussen de verschillende gebieden belangrijke verschillen in werkloosheid en tekorten aan arbei ders voorkomen", aldus de Staats secretaris. „Bij het beiyaren van het even wicht tussen dé totale werkgelegen heid en de totale beroepsbevolking, moet de omvang van de totale werk gelegenheid zich aanpassen aan die van de beroepsbevolking. Wij willen immers, dat iedereen, die daarvoor geschikt en 'bereid is werk heeft. In de landbouw staat het er met de aanpassing echter net andersom voor. In deze sector is de uitbreidyng van de werkgelegenheid om mede de uitbreidende beroepsbevolking te kunnen opvangen, niet mogelijk. In tegendeel, vanaf 1947 vermindert de agrarische werkgelegenheid nog jaarlijks", aldus de heer Roolvink, die vervolgens de vraag stelde hoe het komt, dat deze agrarische werk gelegenheid vermindert. „Aangezien de toename van de produktie per man sneller stijgt dan de economisch verantwoorde afzet, zal - Wil men niet met landbouw overschotten blijven zitten, maar de produktie op een economisch verant woorde afzet afstemmen - de agra rische werkgelegenheid moeten ver minderen. Noodzakelijkerwijze zal dan ook de totale beroepsbevolking in de landbouw moeten afnemen. Niet de belangstelling voor de land bouw van de aanwezige of aanko mende beroepsbeoefenaren mag be palend zijn voor de ontwikkeling van de agrarische werkgelegenheid, maai de economisch verantwoorde werk- gelegenheidsperspec'tieven. Men zal zich niet 'duidelijk genoeg voor ogen kunnen houden, dat de instandhou ding van de werkgelegenheid - of dit nu agrarisch is of niet - welke niet economisch verantwoord is, een zwakke economisohe basis verschaft voor de bijbehorende beroepsbevol king", aldus spreker. „Men zou mij kunnen tegenwer pen", zo vervolgde de Staatssecreta ris, „dat de werkgelegenheid dan maar economisch verantwoord moét worden gemaakt. Ik dacht, dat de waarheid ergens in het midden moest liggen. Dat er zowel een in 'het alge mene sociale en economische beleid passend agrarisch werkgelegen heidsbeleid, gericht op een zo ver antwoord mogelijke afzet van land- bouwprodukten moet worden ge voerd, als een arbeidsvoorzienings- beleid, dat gericht is op de aanpas sing van de agrarische beroepsbe- vdlking aan de agrarische werkge legenheid". Beroepskeuze Sprekende over de ontwikkeling van 'de beroepen en de bei-oepskeuze in het algemeen constateerde de heer Roolvink, dat er een duidelijk tendens te bespeuren is, dat niet het sociale milieu, niet het gezinsmilieu •bepalend zijn voor de beroepskeuze, maar dat de intelligentie en de aan- legstruktuur van het kind bepalend worden. „Ik 'heb mij echter afge vraagd of men, met name in de boe- ren- en tuindersge/.innen, voldoende met deze ontwikkeling meegaat. In het algemeen zou ik willen con stateren. dat dit ten aanzien van de meeste kinderen wel het geval is, behoudens één grote uitzondering, namelijk ten aanzien van de toekom stige opvolger. Ten aanzien van de toekomstige opvolger is er - behou dens uitzonderingen - nog geen spra'ke van beroepskeuze. Geconsta teerd 'kan worden, dat het in het al gemeen nog als vanzelfsprekend ge acht wordt in de boeren- en tuin dersgezinnen, dat - voorzover het be drijf daar voldoende ruimte voor biedt - minstens één van de zoons de vader cp het bedrijf gaat opvol gen. Alhoewel het op zich zelf als een gelukkige ontwikkeling moet worden beschouwd, dat in toenemen de mate het toekomstperspectief van de opvolgingsplaats in ogenschouw wordt genomen, vraag iik mij af of dit toekomstperspectief voldoende op zijn economische verdienste wordt bezien", aldus spreker, die hieraan twijfelde. „Ik zou willen vragen of men in alle oprechtheid, waarmede ik bedoel, dat zowel het belang van het kinld als dat van het gezin, het bedrijf en misschien de gehele boe renstand hierbij in ogenschouw wor den genomen, eens zou willen na gaan, waarom het gewenst, verant woord of noodzakelijk is, dat min stens één boerenzoon ot tuinders- zoon de vader op het bedrijf opvolgt. Wordt bij de beroepsbestemming niet in vele gevallen gedaan alsof er echt sprake is van een objectieve be roepskeuze. Men zegt zo gemakke lijk, dat een kind zich als een goede toekomstige boer ontwikkelt. Soms weet men bij wijze van „prenatale" beroepsbestemming vóór de geboor te reeds, dat indien het een zoen zal worden, het een goede boer zal zijn. Is het wel juist om het opgroeiende kind, dat zich in zijn gehele doen en laten, vooral ook bij zijn spel, richt naar zijn omgeving (in dit geval het bedrijf van de vader) daaruit de conclusie te trekken, dat er een goede boer in zit? Staat het niet ge lijk met 'het toeredeneren naar een reeds genomen beslissing?", zo vroeg spreker zich af. „Het blijft een moeilijke zaak", zo vervolgde spr. „De vragen zullen we open en eerlijk onder ogen moeten zien. Ik zie heel goed in, dat de be roepskeuze in onze agrarische gezin nen een verre van eenvoudig vraag stuk is en dat door de verwevenheid van gezinsleven en bedrijfsuitoefe ning de ouders, maar met name de vader, voor een menselijke twee strijd kan komen te staan. Bij een twee-strijd gaat het cm een keuze, dus om hét één of het ander. Welnu, dan zullen we ons moeten realiseren wat het één en wat het ander in houdt. Slechts dan zullen we na de tweestrijd kunnen zeggen „Ik wor stelde en kwam boven", zo besloot de Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvinik, zijn rede. om een speciaal sop Op vrijdag 28 juni: ZIERIKZEE, 29-5. Op vrüdag 28 juni a.s zal weer de jaarlijkse Cen trale Fokveedag op Schouwen-Dui veland worden georganiseerd. Deze fokveedag wordt de negende in successie, waarmede al bewezen is dat deze manifestatie is uitgegroeid tot een gebeuren, dat niet meer valt weg- te denken uit het agrarisch be drijfsleven op dit eiland. De fokveedag wordt georgani seerd door de Bon'd van Veehouders kleintjes uit/fïj Aet SCHIPHOL. De minister van fi nanciën, prof. ch\ J. Zij'lstra, is van Schiphol naar Curacao vertrokken. Hij reisde zijn ambtgenoot van ver- heer en waterstaat, tevens vice-mi nister-president, drs. H. A. Korthals achterna, om met de Antilliaanse regering besprekingen ite voeren over de financiering van de eerste fase van 'het tienjarenplan. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft ontvangen op pal'eis Soestdij'k de ambassadeur van de Unie van Socialistische Sovjetrepublieken, Z. E. Iwan Iwanowitsj Toaganinov, ter overhandiging van zijn geloofsbrie ven. BEILEN. De 72-jarige D. Kleine Uit 'Riheeveld is, toen hij met zijn fiets de autoweg Assen-Beilen wil de oversteken', door een bestelauto gegrepen en op slag gedood. De heer Kleine was ongehuwd1. AMSTERDAM. Een uit 7 man bestaande Amerikaanse handelsmis sie uit dé houtbranche vertoeft in ons land en bezoekt een aantal 'hout verwerkende 'industrieën. Zij zijn van de westkust van de Ver. Staten en willen vooral zien hoe het Ame rikaanse hout in Nederland wordt verwerkt. ROTTERDAM. Het nieuwe Hil- tornhotel in Rotterdam is officieel door de architecten en aannemers, die bij de bouw betrokken waren, aan de hotelmaatschappij Rotter dam N.V. opgeleverd. Donderdag zal Conrad' Hilton persoonlijk de officiële opening verrichten GIETHOORN. In 'het 'in de ge meente Oldemarkt N.W.-Overijssel) gelegen natuurreservaat de Weer- ribben, dat met omliggende moeras gronden een oppervlakte van 750 hectare beslaat, ds> een herbouwde zogenaamde tjaökermolen in wer king gesteld. DEN HAAG. Mede op aandrang van de werknemersorganisatie in het optiekbedrijf om 'een vijfdaagse werkweek te verkrijgen, zijn alle opticiens van Den Haa" en randge meenten als eer-sten dn hun branche in Nederland overeengekomen voortaan de gehele maandag hun bedrijven te sluiten. Deze bedrijven zijn dus voortaan geopend van dinsdag tot en met zaterdag. UTRECHT. De 75-jarige J. Hels- dJngen uit Uiredht is in het acadé- rnisch ziekenhuis bezweken aan brandwonden, die hij eerder had opgelopen. De man raakte toen ern stig gewond bij 'een brand in zijn woning. ROTTERDAM. In het Bergweg- ziekenhuis in Rotterdam is over leden de 55-jarige C. Boer uit Loos duinen, nadat hij eerder ernstig ge wond raakte bij een verkeersonge luk. Hij werd bij 'het oversteken van rijksweg 13 aangereden door een met grote snelheid rijdende perso nenauto. NIJMEGEN. In de Koninginne- laan te Nijmegen rukte het drieja rig jongetje Christiaan Pieters zich los van de hand van zijn moeder en liep de rijbaan op. Hét kind werd aangereden door een juist passe rende auto en zo ernstig gewond, dat hot enkele uren later in een zie kenhui^ overleed. op Schouwen-Duiveland (rundvee), de Bond van Paardenfokkers op Schouwen-Duiveland (koudbloed), de afdeling van de Vereniging tot Bevordering van de Landibouwtuig- paardenfokkerij (V.L.N.) (warm bloed) en het Schapenstamboek afd. Schouwen-Duiveland (schapen). In een circulaire van het secreta riaat van de Fokveedag word opge merkt, dat de gehouden fokveeda- gen in het verleden hebben 'bewezen dat de fokkerij op het eiland' de no dige aandacht verdient. Door een samenbundeling van' krachten op het gebied' van de fokkerij kan ook Schouwen-Duiveland iets presteren, die dn klasse en kwaliteit de toets der 'kritiek kan doorstaan. Evenals verleden jaar zullen ook ditmaal de jongerenorganisaties (L.J.G. en C.J. B.T.B.) present zijn met een kalve- ren-cpfokwedstrijd. De inschrijving voor de Fokveedag sluit op 8 juni aanstaande. Ingezonden mededeling Voor 25 jaar.... KERKWERVE. Blijkens schrijven van de Plantenziektenkundige Dienst ivordt de gemeente aangemerkt als één traarin een grote kans bestaat op het optreden van de colorado kever. ZIERIKZEE. Tussen Grachtweg en Kooiweg zijn borden geplaatst ter waarschuwnig zich ie houden aan de nieuwe verkeersregels. ZIERIKZEE. De Eerste Zierikzee- sche Mondhartnonicavereniging heeft ingeschreven voor deelneming aan het landelijk festival voor Mondac- cordeon- en accordeonverenigingen te Tilburg. RENESSE. Blijkens een fiskaal rapport staat wat betreft de inko mens op het eiland de gemeente Renesse bovenaan, gevolgd door Noordgouwe, Zierikzee, Bruinisse en Kerkwerve. VIANE. Bij sloopwerk van een walmuur vond een werkman tussen de stenen een geschriftje met de mededeling over de vroegere bouw van de muur, die plaats vond in 1899 BROUWERSHAVEN. Het Ned. Hervormd kerkkoor gaf zondagmid dag een uitvoering in het koor van de kerk, onder leiding van drs. K. H. Siccama. SIRJANSLAND. Binnenkort zal alhier een verloting ivorden gehou den met het doel gelden bijeen te brengen voor het verven der kerk. ZIERIKZEE. Alhier vond een gei tenkeuring plaats. Twee en tachtig dieren verschenen aan de lijn. ZIERIKZEE. Op de gehouden ver gadering van de Middenstandsver- eeniging „Zierikzee" werd besloten tot het houden van een tentoonstel ling in het najaar. ZONNEMAIRE. Alhier werd een collecte gehouden voor de Centrale voor Werklozenzorg: „Jong Holland snakt naar werk". De collecte bracht f 76,45 op. Giftige stoffen in de landbouw DEN HAAG, 28-5. De werkgroep „Giftige Stoffen in de Landbouw" van de Raad van Europa (partieel accoord) is in het gebouw van de sociaal-economische raad in Den Haag bijeen gekomen. De werkgroep die één a tweemaal maai per jaar vergadert, bestaat uit 19 leden uit zeven verschillende lan den. De 'hoofdinspecteur van de volks gezondheid, 'belast met het toezicht op 'levensmiddelen en de keuring van waren, drs. A. Kruysse, die de Nederlandse delegatie van vier des kundigen l'eidit, 'iis tot voorzitter van deze vergadering gekozen. Op 't programma van deze werk groep, die tot en inlet vrijdag a.s. in ons land verblijft, staat onder meer éen 'bezoek aan het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Biltho- ven. Bij restauratiewerkzaamheden aan de nieuwe slotbrug van het slot Haam stede, ontdekten werklieden onder de poort achter de brug een kelder, de ingang waarvan - nog duidelijk zichtbaar - bij een latere verbouwing is dichtgemetseld. Onder deze ingang is een zware eiken drempel te zien, die gewoonlijk onder het water van de slotgracht ligt. De foto's geven beelden van de aangetroffen situatie. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ook taak voor gemeentebesturen De natuur wil nog niet erg zomers worden, maar wie zou niet hopen dat de zon het spoedig heel duide lijk gaat winnen. Dan zal voor velen weer de tijd zijn aangebroken een zonnebril aan te schaffen. Wanneer moet men een zonnebril dragen? Voor ieder mens is dat wel ver schillend, maar in het algemeen geldt dat de bril er aan te pas moet komen als er zoveel licht is, dat men - om prettig te kunnen zien - de ogen moet toeknijpen. Vooral re flecterend licht vordert heel vaak een zonnebril ter bescherming van de ogen. VLISSINGEN, 29-5. „Het is zin vol om in de geschiedenis van een vclk bepaalde data te herdenken". Dit werd gisteren opgemerkt door prof. dr. P. J. Bouman, voor zitter van het algemeen werkcomi té van het „Comité Nationale Her denking 1813-1963". In een toespraak cp het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vroeg hij de aandacht van de gemeentebe sturen voor de herdenking van de verrijzenis van de staat der Neder landen in 1813. Met name drong hij er bij de ge meentebesturen op aan deze herden king mede vorm en 'inhoud te geven. Prof. dr. Bouman stelde nadruk kelijk, -dat -het comité niet van 'bo- VIENTIANE, 29-5. De artillerie van de communistische Pathet Lao- strijdkrachten heeft de stellingen van de neutralistische troepen op de vlakte van de kruiken gebom bardeerd, aldus een in Vientiane uitgegeven communiqué. De stellingen werden onder vuur genomen toen vertegenwoordigers van communisten en neutralisten probeerden tot een akkoord te ko men over de plaats, waar de vredes besprekingen gevoerd zullen worden In. het communiqué wordt gezegd, dat 'bedde partijen het niet eens zijn 'kunnen worden. Ingezonden mededeling ven'af regelend wil optreden, maar juist zoveel mogelijk „speelruime" aan het gemeentelijk en particulier 'initiatief overlaat. Ook de jeugd Sprekende over de verschillende 'mogelijkheden voor een zinvolle eensgezinde herdenking uitte prof. dr. Bouman de wens, dat ook de jeugd in sterke mate 'in de herden kingsactiviteit zal worden betrok ken. Meegedeeld werd', dat 'het „Comité Nationale Herdenking" een schrij ven heieft gericht tot alle colleges van burgemeester en wethouders. Hierin wordt ondier meer de aan dacht gevraagd voor de geschenk- uitgaven die in het kader van de komende nationale herdenking het licht zullen zien en waarin op de gemeentebesturen een beroep ge daan wordt om mee te werken aan „■éen niet té 'karige verspreiding" van deze uitgaven i De eerste kruisbessen KAPELLE, 28-5. Op de fruitvei lingen in Goes en Kapelle-Biezelingc zün de eerste kruisbessen van dit seizoen aangevoerd en verkocht, in totaal ruim 2.000 kilogram. Dc vruchten zijn over het algemeen nog klem van stuk. De vraag naar 'deze vroege kruis bessen was groot en 'de' prijs liep van f 3,27 tot 3,59 per kilogram.. Ze werden gekocht voor export naar Zweden. Het vorige jaar werd de eerste 'knnisb essenveiliog in Zeeland op 4 juni 'gehouden. Toen weid voor deze primeurs f 3,08 per- 'kilogram be taald. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 74. Kapitein Williams, staande voor het tcrenvensler, laat zijn scherpe blikken door de verwilderde tuin van het landgoed glij den. Dan ontdekt hij, nauwelijks zichtbaar tussen de donkere boomgroepen, de sil houetten van enkele mannen een paard en zijn ruige honden ballen zich tot vuisten. „Wel, Graaf Turton, tegen welke steen je gelijkzegt hij aarzelend. „Het. moet men drukken om de geheime kamer te openen?" herhaalt Aram scherp. „Be denk toch dat er wellicht mensenlevens van afhangen!" Dit laatste argument schijnt, bij de edel man de doorslag te geven. „Misschien heb is dc eerste steen naast de onderste trap trede, links „Ze komen terug", mompelt Williams als hij het groepje in de tuin onder hem in beweging ziet komenMaar ik zal ze warm ontvangen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5