Jaarvergadering Zeeuwse C.B.T.B. en C.P.B. te Zierikzee ÖAC MOURER Westhoek zit vol vanaf medio juni VERGADERING RAAD VAN DUIVELAND TE OOSTERLAND Paus iets beter '81HC5^ lilli M Rondweg rond Zierikzee gereed gekomen Storm over Pakistan Zorgen over inkomensontwikkeling hij deel boerenbevolking ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 295. „Een verenig ings» jaar waarin vele en veelsoortige ar beid van onze organisatie werd gevraagd en in meer dan één opzicht een bewogen jaar, ook voor de landbouw. De zorgen waren niet weinig en op velerlei terrein werden niet geringe moeilijkheden ondervonden". Aldus sprak woensdagmorgen in de Zierikzeese Concertzaal de heer J. v. d. Bos uit Middelburg als voorzitter van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuin ders Bond in zjjn openingswoord ter inleiding van de zeer druk bezochte jaarvergadering van de C.B.T.B. In grote getale waren de C.B.T.B.'ers van de Bevelanden. Walcheren, West en Oost Zeeuws-Vlaanderen, Tholen, Sint Philipsland en Schouwen-Duiveland naar Zierikzee getogen. Deze massale opkomst verspreidde zich in de morgenuren over twee volle zalen: de Con certzaal waar de mannen de jaarverslagen bespraken en enige toespraken aanhoorden onderbroken door een koffiepauze in de foyer en in het gebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Sint Domusstraat, waar 0e vrouwen van de C.P.B. in Zeeland onder leiding van de prov. presidente mevrouw P. C'. op 't Hof-Frederiksen hun toogdag begonnen, eveneens met een jaarvergadering. In de Concertzaal verwelkomde de 'heer v. d. Bos de vele aanwezigen, in hot bijzonder burgemeester mr. F. Th. Dijokmeester, wethouder H. Koevoets en gemeentesecretaris R. van Ommeren van Zierikzee, gede puteerde Kaland, dr. ir. C. W. C. van Beckom, hoofdfingenieur-direc- tefu* van de landbouwvoorlichting, da voorzitter en secretaris van de gew. rand van het Landbouwschap, het Tweede KamerLid de heer Van Ben- nékom, vertegenwoordigers van het C.N.V. en de N.C.A.B., alsmede de rijkslandbouwconsulenten en de heer A. M. Geluk, voorzitter van de Kring Sch.-Duiveland van dé Z.L.M. In zijn openingsrede, na de ge bruikelijke samenzang, Schriftlezing en gebed, stelde de 'heer v. d. Bos vast, dat er zorgen zijn, vooral m.b.t. de inkomens-ontwikkeling van grote groepen van de boerenbevolking. Het afgelopen jaar heeft 'dit wel dui delijk aangetoond t.a.v. de gemengde bedrijven en de veeho.uderij. De heer v. d. Bos noemde de situatie in deze bedrijfstakken zorgwekkend. Normaal voert produktiviteitsstijging tot vergroting van het inkomen, al dus de voorzitter, behalve in de ag rarische sector waar deze juist een tegenovergestelde uitwerking heeft. Ook in de provincie Zeelan'd, waar de landbouw kwalitatief 'hoog geno teerd staat, worden in 'toenemende mate moeilijkheden ondervonden. Een aantal Zeeuwse boeren kampt met voortdurende materiële zorgen. Er bestaat onrust en onzekerheid, waartoe 'het verkiezingsresultaat in dit gewest voor een 'bepaalde groe pering een niet mis te verstane taal spreekt, aldus de heer v. d. Bos. Noodzakelijke voorzieningen De voorzitter wees er op dat hoe wel ook in de kring van ide C.B.T.B. waardering 'bestaat voor de niet weinige goede elementen in de land bouwpolitiek van de overheid', toch niet nagelaten is telkens weer kri tiek uit te oefenen als dit noodzake lijk bleek. „Al kunnen wij de uit spraak van de voorzitter van een prov. standsorganisatie, dat het landbouwbeleid van minister Mai'ij- nen gefaald heeft niet onderstrepen, niettemin zijn wij van mening dat de landbouwpolitiek te weinig re kening houdt met de zorgelijke si tuatie van hen die geen vijfdaagse werkweek kennen maar zes en velen zeven dagen in de week arbeiden", aldus de heer v. d. Bos, die het daarom een eis noem'de dat de 'ka binetsformateur een aantal noodza kelijke voorzieningen voor de agra rische bedrijfstak met hoge priori teit wordt voorgelegd. De voorzitter noemde het een verstandig besluit dat het Landbouwschap daarvoor reeds een programma heeft aange boden. er. zei te hopen dat het over heidsbeleid t.a.v. de landbouw niet bepaald wordt 'door toevallige om standigheden, zoals tot niu 'toe van het regeringsoptreden helaas te veel moet worden gezegd, maar dat er nieuwe banen zullen worden betre den, die vooral 'gekenmerkt worden door een visie op wat 'langere ter mijn. De heer v. d. Bos onderstreep te dat de 'gehele ontwikkeling in d'e landbouw - waarin het aantal wer kers naar verwachting verder zal dalen tot 8 pot. van de totale be roepsbevolking in ons land binnen 15 jaar - noopt tot het treffen van bijzondere maatregelen. Geconcretiseerd betekent deze wens: meer ruimte in de prijspoli tiek voor het doen van investeringen noodzakelijk voor de modernisering en verbetering van de concurrentie positie welke de bedrijven met het oog op de E.E.G. hard nodig hebben. De modernisering van de bedrijfs gebouwen vormt daarbij, aldtis de heer v. d. Bos, een bijzonder punt. De heer v. d. Bos constateerde verder dat het structuurbeleid dient samen te gaan met datgene wat on dernomen wordt om de werkgele genheid op het platteland uit te breiden. In dft verband noemde de voorzitter het noodzakelijk dat het optreden van de overheid op meer dan één terrein t.a.v. het platteland zodanig gecoördineerd wordt dat het tot stand 'brengen van meer gevari eerde bestaansmogelijkheden krach tig bevorderd wordt. Dit element van het overheidsbeleid, aldus spr. dier.t in een breder kader plaats te vinden, d.w.z. dat door maatregelen van de Rijksoverheid een meer in tensief plattelandsbeleid dan tot nu toe mogelijk gemaakt wordt. Dit raakt belangrijke onderwerpen als afschaffing gemeenteclassificatie, be vordering woningbouw, openbaar vervoer en -nutsvoorzieningen etc. De heer v. d. Bos beti-eurde het dat tr plannen genoeg zijn. maar dat er van de uitvoering dikwijls weinig terecht komt. De voorzitter bena drukte voorts het belang van een landbouwpolitiek welke mede geba seerd is op de sociale omstandighe den van degenen die bv. op grond van 'hun leeftijd of wegens oorzaken van 'bedrijfseconomische aard, moei lijkheden ondervinden om zich aan de ontwikkeling van deze moderne tijd aan te passen. Overheidsbemoeiing Op eon dergelijke medewerking van de overheid maakt onze land- 'bouw als een onmisbaar deel van het maatschappelijk leven onvoor waardelijk aanspraak. De brede massa van het. Nederlandse volk vergeet dat wel en wee van onze landbouw in grote mate bepalend is niet alleen voor de economie van ons land maar vooral ook voor het sociale leven van ons land, aldus de heer v. d. Bos, die voorts opmerkte dat de overheid dient te waken te gen onrecht in 'het economisch be stel, ook ten opzichte van de land bouw. Met nadruk concludeerde de heer v. d .Bos dat overheidsbemoei ing door de eigen aard van de struc tuur van de landbouw, vooral in deze tijd, dan ock gemotiveerd en ■geboden is, echter met erkenning en respectering van de eigen verant woordelijkheid van de ondernemers. Na geconstateerd te ihebben dat in deze opvatting publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie past, greep de heer v. d. Bos terug in de geschie denis van de landbouw, hierbij her innerend aan de dertiger jaren met de toen heersen'de economische cri sis. Nadat men eerst gegrepen had naar het systeem van d'e zg. „mach tigingswetten" vond reeds in die tijd de gedachte ingang om een pu bliekrechtelijk orgaan voor de land bouw in ihet leven te roepen, waar voor reeds in 1937 een voor-ontwerp van wet ter zake werd gebracht. Evenmin noem'de de heer v. d. Bos 'het verwonderlijk dat voor de land en tuinbouw als eerste bedrijfstak een publiekrechtelijk bedrijfslichaam het Landbouwschap, werd ingesteld. De voorzitter noemde het Land bouwschap van groot belang, bv. als sterke vertegenwoordiger van de ge hele agrarische wereld naar buiten, en als noodzakelijk tegenspeler van de regering 'in zaken van de land bouwpolitiek. Degenen uit agrarische kring, die zich tegen het Landbouwschap ver zetten en streven naar opheffing, en toch een algemene belangenbe hartiging - zoals bij het Landbouw schap plaats heeft - in wezen niet willen ontberen, zijn het spoor wel ver bijster. Dit is een ernstige zaak, welke het agrarische belang grote schade kan berokkenen, juist in een- tijd waarin eendrachtige aanpak van de belangen meer dan ooit geboden is, aldus de heer v. d. Bos. De 'voorzitter noemde overigens de 'huidige situatie bepaald niet hope loos en zei de vaste overtuiging te hebben dat er voor een actieve en deskundige boerenstand in ons land een goed bestaan voorhanden is. De voor zijn taak berekende agrarische ondernemer weet de bakens op tijd te verzetten, ook in de snelle eco nomische 'ontwikkeling van deze tijd. In deze ontwikkeling noemde de heer v. d. Bos een chr-sociale orga nisatie als de C.B.T.B. in die ont wikkeling van zeer grote betekenis, 'hetgeen samenwerking in meerdere of mindere male met andere orga nisaties niet behoeft uit te sluiten. De heer v. d. Bos besloot zijn toe spraak met de wens dat de C.B.T.B. dienstbaar zal zijn aan het geeste lijk welzijn van de Zeeuwse bevol king. De jaarstukken Na de openingsrede van de voor zitter weiden in vlot tempo de jaar stukken behandeld. De secretaris, mr. S. Sijbrandij, las enige hoofd punten voor uit het jaarverslag over 1962, waaruit bleek dat het ledental in het afgelopen jaar weer is toege nomen, en wel met 61. Het door het bestuur ingestelde bureau voor grond- en pachtzaken bleek in een behoefte te voorzien. Talrijke geval len van onttrekking van grond aan zijn agrarische bestemming werden bij het bureau aanhangig gemaakt. Gestart werd ook met de agi'arisch- sociale voorlichting. De instandhou ding van de chr. landbouw- en land- bcuwhuishoudscholen gaf ook in 1962 veel zorgen. Het teruglopend aantal leerlingen op de chr. lagere landbouwscholen had tot gevolg dat de plannen voor nieuwbouw niet konden worden uitgevoerd. In het jaarverslag wordt voorts gememo reerd dat de gew. raad van het Landbouwschap ook in 1962 weer op de bres stord voor diverse land bouwbelangen. Vooral planologische maatregelen hebben belangstelling •van de raad, in het vooroverleg waarin zij hoe langer hoe meer betrokken wordt. De jaarrekening over 1962 bleek te sluiten met een voordelig saldo van i' 471,39. Daar enige posten echter hogere uitgaven vergden dan was geraamd kon dit 'gunstige resultaat slechts worden bereikt door ophef fing van het reserve-fonds. Hoger ontwikkelingsniveau Na dit zakelijke gedeelte volgde een toespraak van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee, c''.e in het kader van deze landbouw- dag Zierikzee het middelpunt noem de van de agrarische activiteiten op Sahouwen-Duiveland door de eeu wen 'heen. Vooral 'de watersnood beeft eCh'ter het huidige gezicht van de landbouw op het eiland bepaald. De na da ramp opgetreden structu rele wijzigingen hebben geleid tot een hoger ontwikkelingsniveau dan voor de ramp was bereikt. Een an der belangrijk aspect met vele raak punten voor de landbouw noemde mr. Dijckmeester 'het streekplan Schouwen-Duiveland. Dit „raam van bronyerdelling" 'diwingt h'et eiland te zien als één geheel, vanuit ver schillende belangen, aldus de bur gemeester. Mr. Dijokmeester achtte vooral het menselijke aspect bij de optredende veranderingen van grote betékenis, al wordt 'deze kant van de zaak maar al te veel vergeten. In een 'korte toespraak verwachtte vervolgens de heer Kaland, lid van Ged. Staten, een grote toekomst voor de tuinbouw op Sch.-Duiveland. In dêt verband wees de heer Kaland op het belang voor de agrariërs van het Waarborg Instituut, waarvoor men niet schromen moet een beroep op te doen. De heer Van Beekom wees hierna op de noodzakelijkheid van samenwerking en voorlichting voor het levensbelang van de land bouw. De vergadering werd hierna ge schorst vcor een koffiemaaltijd in 'het „Huis van Nassau", waarna een middagbijeerakomst plaats vond in de Grote Kerik. In tegenwoordigheid' van de Commissai'is der Koningin, J'hr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak 'hier staatssecretaris B. Rool- vink, waarvan het verslag elders in dft nummer is opgenomen. KLOK3ES IIM RIMTIEKE STÜL HRVENPLEIN 1 TEL:2*<«3 ZIERIKZEE Grote drukte met Pinksteren? WESTERSCHOUWEN, 29-5. De Nederlanders die in het binnenland wonen hebben het deze week heel wat heter met het weer getroffen dan wü, kustbewoners. Overal in de binnenlanden, steeg het kwik aan een bjjna wolkenloze hemel tot kort bij de 20 graden, doch aan de kust kwam de temperatuur niet hoger dan 14 graden. Een schril contrast dus, dat vooral de mensen die hun brood met de recreatie verdienen, zich gaan afvragen hoe het met Pinksteren zal zijn. De aanvragen voor de beide feestdagen zijn groot, en ongeveer alle zomerhuisjes zijn volgeboekt. Ook voor tentruimte op de verschillende kampeerterreinen was veel vraag. Hoe groot de toeloop zal zijn hangt van. de weerberichten op vrij- dag en, zaterdag 'ai'. Want velen, ko men met deze gunstige weervooruit- zichten toch naar Schouwen en Vin den hier of daar nog wel een plaatsje. Door de eigenaars en ver huurders van zomerhuisjes, bunga lows enz., wordt de laatste hand ge legd aan de elk jaar terugkerende kleine werkzaamheden. Hier nog gauw een verfje en daar nog een kwastje. Op deze manier kan iedere gast er van verzekerd zijn, dat hij een behaaglijke paar dagen in zijn of haar huisje gaat doorbrengen. Op het strand komen steeds meer «trandhokjes overeind en aan 'het lange lint van deze hokjes komt vanaf de Punt bijna geen eind meer. Ook hier wordt dus hard gewerkt om bij eventueel strand- en badwe'er aan de eisen van de gasten te kun nen voldoen. In do verschillende ho tels is praclisch geen plaatsje meer over, alleen kan in sommige pen sions nog wel wat plaatsen worden gevonden. Inmiddels heeft de nieuwe recla me-campagne die V.V.V. in februari van dit jaar is begonnen, groot suc ces gehad. In diverse Hollandse en Duitse bladen is reclame voor "de Schouwse kuststreek gemaakt, ten einde een grotere spreiding te krij gen. Hierin is men reeds zo ver ge slaagd, dat nu reeds de Westhoek Verschillenile aan- en verkopen van fjrowl vanaf half juni vol zit. In vorige jaren begon de grote drukte pas half juli, dus 'hier is een maand winst behaald. Examen-perikelen KOPENHAGEN, 29-5. Het Deense ministerie van onderwijs heeft dezer dagen, zij het schoorvoetend, toege geven dat in de wiskunde-opgaven voor de middelbare eindexamens een „onoplosbaar" trigonometrie-vraag- stuk was voorgekomen tengevolge van een drukfout in de tekst. Om de verontwaardiging bij de gedupeerde jongelui weg te nemen kondigde het ministerie eerst aan, dat er een nieuw examen zou worden afgeno men waarvan het waar der ingspunt in combinatie met het reeds gege- vene in aamerking zou worden ge nomen. Hiertegen rees opnieuw pro tst: een nieuw examen zou immers de periode tussen het wiskunde-exa- men en dat voor de andere onderde len verkorten. Het ministerie besloot daarop het examen maar te laten varen en voor de beoordeling alleen af te gaan op het gemiddelde rap portcijfer van het afgelopen jaar. Maar daartegen kwamen de alfa studenten van de talenrichting - in opstand omdat hierdoor volgens hen de „beta's" e envoordeel zouden ge nieten ivaartegenover ook een vrij stelling van een examen-onderdeel voor de „alfa's" zou moeten staan ROME, 29-5. Uit gezaghebbende Vaticaanse bron werd woensdag vernomen, dat de Romeinse chirurg professor Pietro Valdoni, een van de geneesheren die <le paus behan delen, heeft gezegd dat de Paus bin nen een week 'in staat zal zijn uit bed te komen en in een stoel plaats te nemen, als de verbetering in zijn toestand die woensdag is geconsta teerd doorzet. OOSTERLAND. De gemeenteraad van Duiveland 'kwam in een open bare raadsvergadering bijeen in het gemeentehuis te Oosterland, onder leiding van burgemeester A. A. van Eeten. De voorzitter opende de ver gadering, welke door alle leden was bezocht, met het ambtsgebed. In verband met de notulenlezing vraagt de heer van Dienst (arb.) naar de voorziening, die zal worden getroffen te Nieuwerkerk op de liock Ring-Réhobothstraat, die ge vaarlijk is voor het inrijdend ver keer. Besloten wordt hiér een één richtingsverkeer in te stellen. Bij de ingekomen stukken worden verschillende goedkeuringen van Ged. Staten vermeld, o.m. grond- verkoop te Nieuwerkerk aan mej. Roffelsen en M. Smits te Oosterland, zomede aan de heren M. Mol en W. Heijboer aldaar. Besloten wordt een bedrag groot f 197,86 te voteren als zijnde de bijdrage van de gemeente Duiveland in de kosten van het Ko ninklijk bezoek aan Zeeland op 8 mei van het vorig jaar, dat een be drag van f 28.178,16 'heeft gekost. Ongeveer de 'helft zal door de pro vincie worden betaald, terwijl de Zeeuwse gemeenten voor de rést zorg dragen. Afwijzend werd be schikt op een verzoek van de Rooms Katholieke Militaire Tehuizen om eer. subsidie. In verban'd' met het overlijden van de heer van Dijk te Nieuwerkerk is er een vacature ont staan in het comité, dat het zg. „Braamfon'ds' 'aldaar beheert. Met alle stemmen werd gekozen van de üwee kandidaten, de heren R. J. Vis ser en A. J. G. Doeleman, de eerst genoemde. Door de heren Jac. Bou- terse te Sirjansland en M. Bolle te Emmeloord wordt met de gemeente een grondruiïing aangegaan te Sir jansland waarvoor de te maken on kosten door de gemeente en de heer Bouterse, elk voor de helft zullen worden gedragen. Ook te Ouwer- kerk is de kadastrale hermeting be gonnen, waardoor enige dingen naar voren zijn gekomen, idie rectificatie behoeven. Besloten word't goedkeu ring te verlenen aan de volgende transacties: grondruiïing met de heer P. Vijverberg te Ouwerkerk met de heer S. L. Vijverberg. Aan de 'heer J. van Damme af te staan ten stuik grond in ruil tegen andere nummers. Te verkopen aan de he ren L. van der Have en P. Panne- koék: percelen groot resp. 120 en 5 ca. en aan te kopen van wed. Koop man-de Roo en wed, M. M. van der Have-van der Vliet: percelen groot resp. 21 en 69 ca. Verder een ruiling met de erven van de inmiddels Over leden mej. van de Sande, hetgeen reeds 'tot een besluit in de voorma lig eraad van Ouwerkerk was geko men. Verder zal er nog grondruil plaats hebben te Ouwerkerk met de heer A. Giljamse. Verder worden nog grondruilingen te Ouwerkerk goedgevonden met de heer W. de Oude, R. Doornenbal en M. C. Kuij- per. Van de laatste zal grond wor den aangekocht. Aan de oostkant van Ouwerkerk zal er een ruiling worden gerealiseerd tussen de ge meente en de heer J. M. Hendrik- se en tussen de gem. en L. J. van Oeveren, terwijl van de heer C. van den Berge nog een perceel grond dient te worden aangekocht. Dit wordt z.'h.s. 'goedgekeurd. Aan de zuidkant van Ouwerkerk za'l een grondruiïing plaats vinden met de heer J. P. Dekker terwijl aan mej. G. I. van der Heide en aan de heer A. J. DaleboUt gedeelten van percelen grond zal worden verkooht. Van de heer A. M. Bakker zal een perceel worden aangekocht. Te Oosterland zal door de heer P. Meerman, wo nende NoordStraat, een perceel grond worden geruild, groot 157 ca. tegen een evengroot perceel. Besloten wordt verder een perceel grond aan te kopen te Oosterland van mevr. C. J. Steenpoorte-Deuiioo, gelegen aan de Van der Bavestraat, groot 55 ca. voor een bedrag groot f 55. Industrieterrein Verder wordt besloten van 'de heer T. A. Dalöbout te Nieuwerkerk aan te kopen een gedeelte van 'hét per ceel kad. bekend 25-8-05 te Nieu werkerk, groot ongeveer 6 ha. voor de prijs van f 2 per ca. of in totaal f 120.000. Dit terrein zal worden uit gegeven als industriégron'd te Nieu werkerk. Het bouwrijp maken zal oveneens f 120.000 kosten naar werd •begroot. Gedacht wordt later als uitgifteprijs te berekenen f 5 per ca. wat billijk word't geoordeeld, gezien de hoge kosten van aanleg van stra ten, riolen, rioolgemaaltjes etc. op dit terrein. Het betreffende terrein is gelegen ten westen van de Stolp- weg en ten zuiden van de Loensweg te Nieuwerkerk. Gelijk 'bekend was de voorraad in'dustriegrond te Nieu werkerk door de laatstgehouden verkopingen, uitgeput. Tenslotte be sluit de raad van M. Stouten en J. van der Reest, beiden wonende te Oosterland,- perceeltjes grond aan te kopen, resp. gelegen bij de Toren en in de Oud Heilige weg aldaar, groot 7 ca. voor de prijs van totaal f 7 en in de Oud Heilige weg 10 ca. voor totaal f 10. Bij de kadastrale me tingen bleek dat 'beide genoemde personen met deze geringe opper vlakten mede-eigenaar waren in open'bare wegen. Tenslotte komt ter tafel een wij ziging in de gemeenschappelijke re geling Vleeskeuringsdienst in ver band met'de door Ged. Staten van Zeeland gemaalct'e opmerkingen aan gaande deze dienst. Het werd z.h.s. goedgekeurd. De rondvraag Bij dv rondvraag informeert de he?r Bakker (arb.). naar een eventu ele vervulling van de a.s. vacature aan de o.l.-school te Oosterland, cm- dat de huidige onderwijzeres, mevr. de Haan uit Bruinisse met ingang van 1 sepl. a.s. haar functie zal neer leggen. De voorzitter deelt mede dat er getracht is de vorige onderwij zer. de heer Valk. weer terug te krij gen. Deze berichtte echter dat hij het zeer op prijs stelde dal Ooster land hem weer graag terug zou wil len hebben, doch hij wilde toch maar liever op zijn huidige standplaats, Heuicelum blijven. Er is nu een ad vertentie geplaatst tot oproeping van sollicitanten voor onderwijzeres aan de o.l.-sehool te Oosterland. De heer Overbeeke (AR) zou graag Willen zien dal de jeugd te Nieuwerkerk permissie 'kreeg om te voetballen op het a.s. speelterrein aldaar. Zolang c' attributen daar nog niet zijn ge plaatst is dit, volgens spr., zeer goed mogelijk, dan was het euvel van het voetballen in de stratep afgelopen met al den aankleve van dien ('ka potte ruiten, tuintjesvernieling etc.). Men is eChter van mening dat dan da omliggende tuinen van de speel weide het weer zwaar te verduren zullen krijgen, wanneer er telkens een bal in 'belandt. De heer van den Hoek (CHU) informeert naar demo gelijkheid het sportveld te Sirjans- livnd met een hek af te sluiten, om- cat cr altijd, vooral bij het voetbal len, verschillende auto's en motoren cp het terrein worden geplaatst die volger.s spr. 'best op da weg kunnen blijven 9taan. Dit zal worden beke ken. Da heer Boogert (SGP) zou •giaag willen dat het steeds hoger wordende groen op verschillende plaatsen in Oosterland wat ingekort wondt cmdat dit, volgens spr., een gevaar voor het verkeer gaat wor den. In het bijzonder wees spr. op ce hoeken Molenweg-Oude Prov. weg en Hofweg-Korte Achterweg. Ook dit zal' worden bezien. Voordat de voorzitter de openbare raadsver gadering sluit wijst hij op het niet dikwijls voorkomende feit dat er zich onder de raadsleden momenteel een aanstaande bruidegom bevind. Hel j ons te raadslid, nl. de heer A. R. 1. van den Iioek, woonachtig te Nieuwoikerk, is in ondertrouw op genomen. Mede namens de gehele raad spreekt de voorzitter c-en woord van hartelijke gelukwens tot de a.s. bruidegom. Hierna sluiting. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 30-5. Op het punt van wegverbindingen wordt vrijdag de 31ste mei voor Zierikzee - en feite lijk voor geheel Schouwen-Duive land - een belangrijke datum. Morgen wordt de rondweg rond Zierikzee voor het verkeer openge steld. De hoofdingenieur-directeur van. de Rijkswaterstaat, district Zee land ir. J. Zuurdeeg zal 'de officiële ingebruikstelling verrichten. De weg loopt vanaf de splitsing bij het vroegere „Tolletje" aan de Duive- landse kant, via de Leverdijk met een boog rond de stad en eindigt in een rotonde bij de Nobelpoort. In Auto en sneltrein botsten UTRECHT, 29-5. Op een. niet be veiligde overweg in Liempde, tussen Box'tel en Best, is een personenauto in botsing gekomen met de sneltrein Amsterdam-Maastricht. Twee inzit tenden van de auto kwamen hierij cm 'het leven. De slachtoffers zijn van Duitse nationaliteit. Wrakstukken van de auto veroor zaken op het spoor in tegenoverge stelde richting stagnatie van het treinverkeer. KARATSJI, 29-5. Een wervel storm heeft woensdag de voornaam ste stad en ihaven van Oost-Pakistan Chittangang van de rest van het ia dn afgesneden. Tot nog toe is mel ding gemaakt van tien doden.' Drie schepen zijn gestrand, de elektrische stroom- en watervoor ziening is uitgevallen en hutten zijn verwoest of weggevaagd. De Pakistaanse radio heeft gemeld dat de wind een snelheid had van 250 km per uurr< de weg zijn drie kunstwerken aan gebracht, nl. eer, verkeerstumnel on der de Leverdijk, een voetgangers tunnel aan de Schuurbeque Boeye- straat en een duiker voor de suatie uit het waterschap Schouwen-Dui veland. Het uit een oogpunt van ef ficiënte verkeersverbindingen be langrijke project, 'heeft een aanleg- tijd van twee jaar gevergd. De kabinetsinformatie DEN HAAG, 29-5. De leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer hebben de kabincts-informa- teur, mr. dr. C. P. M. Ronune, ge machtigd om hun afzonderlijke ant woorden op de 37 punten van de „leiddraad" aan alle betrokkenen bekend te maken. Dr. Rcmme ontving woensdag morgen om ihalf elf prof. Vondeling (P.v.d.A.), om'half twaalf mr. Beer- nin'k (C.H.U.), om kwart over twaalf d'e heer van Eijsden (A.R.P.), om twee uur dr. de Kort (K.V.P.) en van kwart voor vier tot kwart over vier mr. Toxopeus (V.V.D.). Hij nam met ieder dier fractieleiders de antwoor den op de „leiddraad" door. De in formateur gaat rich thans wijden aanbestudering vatn het gezamen lijke materiaal aan1 een termijn, waarop hij deze studie zal voltooien wildte hij zich volstrekt niet binden. Koppensnellers aktief Zeven personen, die een picnic hielden in de bergen ten noorden van Luzon (Philippijnen) zijn over vallen door koppensnellers. Twee meisjes en een jongen wei-den ont hoofd. De vier anderen konden zich in het dichte struikgewas verber gen toen de 'bende op hen begon te schieten. Volgens de politie zijn de koppensnellers leden van de Ilon- got stam. Naar oud gebruik van deze stam moeten de „jonge dapperen" eerst het hoofd van 'een christen snellen voordat zij een meisje het hof mogen maken De Burgh-junioren hebben het weer goed gedaan: het vele harde iverkcn werd met de kampioenstitel beloond. Hier zien wc dc ploeg na de ivclvor- diende overwinning waarmee dc titel in de wacht rverd gesleept. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2