DE ZIERIKZEESCHE COURANT Elegantkleding de urloo Blanken en negers aten in één hotel Incident in luchtcorridor Installatie commissie bastaardwoorden Naar kernwapenvrije zóne in Scandinavische landen? Drama in Zuidzee Dreigende waternood De'berechting van oorlogsmisdadigers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 mei 1963 119e jaargang No. 19385 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Zeeuwse C.B.T.B. congresseerde te Zierikzee commissie van de Verenigde Naties. Haekkerup had gezegd, dat het Fin se voorstel „natuurlijk" moet wor den gezien in het licht van de lopen de onderhandelingen in Genève over een overeenkomst inzake algemene en gecontroleerde ontwapening. De NAVO-kernmacht LONDEN. In het Britse Lagerhuis hebben de conservatieve rechtervleu gel en de socialistische oppositie een eerste offensief geopend tegen het Amerikaanse voorstel voor een mul tilaterale NAVO-kernmacht, waar over in het begin van de volgende maand in Londen tussen Engeland en Amerika besprekingen gevoerd zullen worden. De Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Edward Heath ver zekerde het Lagerhuis, dat Engeland nog geen enkele verplichting is aan gegaan en dat Britse deelneming aan een eventuele multilaterale NAVO- kernmacht slechts een aanvulling zou zijn van een onafhankelijk kern wapen, dat de Britse regering wil behouden. DEN HAAG, 29-5. Minister dr. M. A. M. Klompé heeft in Den Haag in haar functie van minister van o., k. en w. ad interim in plaats van haar nog niet geheel herstelde col lega mr. J. M. h. Th. Cals, de Bel gisch-Nederlandse commissie inzake spelling van de bastaardwoorden ge ïnstalleerd. Deze commissie werd 'ingesteld, nadat de afgelopen maanden de Belgische minister van cultuur, ad junct voor nationale opvoeding, de heer R. A. van Elslande en de Ne derlandse minister van o., k. en w., mat J. M. li. Th. Date, enkele malen overleg te toefetoen 'gepleegd, om op korte termijn tot een oplossing te 'komen van de moeilijkheden die ten aanzien van de spelling van 'bas taardwoorden toestaan. De toeide bewindslieden zijn van mening, dat in afwijking van toet gestelde 'in de woordenlijst de voor keur gegeven moet worden aan één schrijfwijze zonder keuzemogelijk heid. De oorlogsmisdadigers Ingezonden mededeling aan huis te ontbieden havenplein 11 - te). 2890 Om »le rassengelijkheid CHARLOTTE (noord-Carolina), 29-5. Voor het eerst in de geschiedenis hebben in de zuidelijke staat Noord- C'arolina van de Verenigde Staten blanken en negers in hotels en res taurants gezamenlijk de lunch ge bruikt. De voorzitter van het uit beide bevolkingsgroepen gevormde comité, dat na de negerdemonstraties is ge vormd, dr. John R. Cunningham, antwoordde cp een vraag hoe het personeel van de restaurants in Charlotte, de plaats waar de geza menlijke maaltijd werd gehouden, te genover de negers stond: „Geen mens schonk er ook maar enige aandacht aan". De universiteit van Kentucky heeft woensdagavond bekend gemaakt dat negers in haar atletiekploegen kun nen meespelen. Het is de eerste zui delijke universiteit die de rassen scheiding opheft. Arrestaties In Jackson (Mississippi) zijn vijf negers en een blanke gearresteerd, die woensdag protesteerden tegen de rassenscheiding in de winkels. James Baldwin een van de aktiefste jonge leiders van de neger-beweging voor rassengelijkheid in de Verenigde Sta ten, heeft woensdag in Boston de wens te kennen gegeven, dat de ne gers hun aktie in de strijd tegen de voorstanders van rassenscheiding verscherpen. Hij kritiseerde de dooi de negerpredikant Martin Luther King voorgestane geweldloze akties, waarmee King naar Baldwin meende niet veel bereikt had. BERLIJN, 285. Een Russisch jachtvliegtuig is woensdag een vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht in de Berlijnse luchtcorridor tot op zestig meter genaderd, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder wogpé- dagavond meegedeeld. De Amerika nen hebben een protest ingediend bij de Russische vertegenwoordiger op het luchtveiligheidscentrum van Ber lijn, zo deelde hij mee. Om een juiste spelling Originele mees AALTEN, 29-5. Een Aaltense koolmees heeft kennelijk kam pende met huisvestingsmoei lijkheden, een zwabber uitge kozen om zijn nest in te bou wen. De zwabber stond tegen de muur van de woning van de familie Schouten te Aalten. De vogel was net begonnen met de bouw, toen de vrouw 'les huizes de zwabber ge bruikte. Nadat zij hem weer tegen de muur had gezet bouwde de mees enthousiast verder. Het nest, is nu voltooid en er liggen al eitjes in. Gevaarlijke „races" met brommers HEESCH, 29-5. Bij een ernstig on- geval in Heesch zijn 'twee personen levensgevaarlijk en drie minder ernstig gewond. De 17-jarige S. uit Heesch hield met enkele jongelui met bromfietsen op de niet meer in gebruik zijnde wielerbaan Stapperstooef „races". Daar'bij is S., die een motor bereed, van de baan geraakt en met zijn voertuig over de dijk bij de baan gevlogen. De motor raakte enkele palen op de dijk en vervolgens het 15-jarige meisje W. uit Heesch, dat met toaar vader en 11 -jarige broer naar de jongelui stond te kijken. Het meisje en S. zijn levensgevaar lijk gewond opgenomen in hot zie kenhuis te Oss, de vader en de'broer van toet meisje werden licht gewond. Een andere toeschouwer, de heer V. uit Oss, is met een shock overge bracht naar het ziekenhuis. Problemen van ont- en bewapening 3IINISTER LUNS BIJ KENNEDY GENEVE, 295. De ontwapenings conferentie in Genève, waaraan ver tegenwoordigers van zeventien lan den deelnemen, heeft woensdag be sloten de kwestie van de vervoer middelen voor kernbommen te ver wijzen naar de geheime besprekingen van de Amerikaanse en Russische voorzitters van de conferentie. De conferentie heeft tot dusver geen en kele vordering gemaakt btf het op ruimen van deze grote hinderpaal op weg naar ontwapening. De conferentie zal nu verder gaan met het onderwerp van de voorraden kernwapens en met een Amerikaans voorstel aangaande stopzetting van de produktie van materiaal voor de kernwapens en voor een overeen komst aangaande het niet-doorgeven van kernwapens aan landen die ze niet hebben. KOPENHAGEN. De Deense minis ter van Buitenlandse Zaken, Per Haekkerup heeft woensdagavond zijn instemming betuigd met een voorstel van de Finse president Kekkonen voor 'een kernwapenvrije zóne in Scandinavië. Hij verklaarde, dat de Deense regering „altijd ontwape ningsvoorstellen had gesteund en de wens geuit, dat verdere verspreiding van kernwapens zou worden voorko men". Hij merkte overigens op, dat geen enkel Scandinavisch land mo menteel over deze wapens beschikt en dat voorlopig geen wijziging in deze situatie valt te verwachten. Ook Zweden De premier van Zweden, Tage Er- lander. liet zich woensdag in een ra dio-interview in dezelfde geest over het voorstel van Kekkonen uit. Al leen was hij van oordeel, dat ontwa peningsvoorstellen als dat Van de Finse president in de eerste plaats een zaak zijn voor de ontwapenings- Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie 'gezegd', dat hij onlangs bij een 'gesprek met de Russische ambassadeur Dobrynin geen enkele aanwijzing heeft ont dekt 'dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn een veibod van kernproeven in de atmosfeer te aanvaarden, Uit het museum van Rheydt (Rijn land-Westfalen), dat in een kasteel is ondergebracht, zijn 42 munten en medailles ter waarde van 40.000 Duitse markt ontvreemd. De buit zou door de dieven naar het buiten land zijn gebracht. De Nederlandse demissionaire mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is door president Kennedy op het Witte Huis ontvan gen. - De bijgaande foto werd tij dens de ontmoeting van de beide staatslieden gemaakt. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De humor is de zwemgordel op de rivier van het leven. Contact Overwegend zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Droog, overwegend zonnig en warm weer. Zwakke tot matige, langs de Waiddenkust af en toe krachtige wind tussen noordoost en oost. 31 mei: Zon op 4.28. onder 20.48. Maan op 13.20, onder 2.17. Eerste kwartier: 30 mei te 5.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 mei 9.41 v.m. 22.11 n.m. BROUWERSHAVEN 31 mei 9.32 v.m. 22.15 n.m. Doodtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdruk- verdelirïg komt weinig verandering. Boven Schotland en Noorwegen blijft de luchtdruk hoog terwijl zich boven zuid-Europa een lagedrukge bied handhaaft. Met de noordooste lijke tot oostelijke luchtstroming, a'ls gevolg van deze luchtdrukverdeling, begon gisteren drogere en warme lucht uit Duitsland ons land binnen te Stromen. Mede door het zonnige weer lopen de temperaturen nu op tot zomerse waarden. Voor morgen wondt ongeveer het zelfde weer ver wacht als vandaag. Een kotter met 47 passagiers aan boord' is door een grote 'golf omge slagen nabij het Zuidzee-eiland Maupiti. Negen personen verdron ken, terwijl er zeg vermoedelijk 'in toni, wrak zijn omgekomen. De kot ter rolde verscheidene keren in het water om voordat zii aan de grond Hiep, met de kiel naar boven. Een aantal passagiers 'dreef af naar open zee en een gewonde verpleegsters werd na negen uur 'in het water te hebben gelegen door een motor kano ger'ed. Do plaatselijke autori teiten zonden onmiddellijk hulp. De gewonden zijn' overgebracht naar Uturea op 'hot. eiland Rato tea. met Mercurius Een radiostation in Balstoiv (Californië) heeft radiocontact gemaakt met de planeet Mer curius. Het duurde elf minu ten voordat de radioseinen de 195 miljoen kilometer hadden afgelegd. Uit de echo hebben geleerden opgemaakt dat het oppervlak van Mercurius ru wer is dan dat van Venus of Mars. Het Hikt op dat van de maan. m Een vooraanstaande jonge Afri kaanse nationalist en leider, Kenneth Kaoenda, brengt deze week een be zoek aan Europa. PARIJS, 29—5. Professor E. S. Hills uit Melbourne heeft na afloop van een conferentie in het Unesco-ge- bouw 4n Parys gewaarschuwd, dat de wereld snel het stadium nadert van een werkelyk tekort aan water, niet alleen in droge maar ook in de vochtige gebieden. Op de conferentie hebben deskun digen uit 48 landen waar onder de V.S. en de Sowjet-Unie voorstellen opgesteld om het groeiende tekort aan water in de wefeld het hoofd te bieden. Deze voorstellen zullen in maart 1964 aan een intergouverne mentele conferentie worden voorge legd. Volgens prof. Hills zullen in alle klimatologische zönes van de wereld stations worden gevestigd voor een studie van de regenval, de verdam ping van water en de loop van. het water boven cn onder de grond. BEN HAAG, 295. De regering heeft bepaald dat de prijzen in zie kenhuizen, sanatoria en revalidatie centra aan banden blijven. De mi nisters van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezond heid hebben daartoe de pryzenbtj- schikking ziekenhuizen, sanatoria en revalidatiecentra 1963 uitgevaardigd, die op 1 juni a.s. in werking treedt. Op deze datum komt namelijk de gelijknamige beschikking 1962 te ver vallen. In een toelichting wordt ge zegd: evenals de conjuncturele situa tie bij de inwerkingtreding van de prijzenbeschikking ziekenhuizen, sa natoria en revalidatiecentra 1962, kenmerkt zich de huidige conjunctu rele situatie door een opwaartse druk op de prijzen. De bewindslieden zijn van mening, dat elke niet strikt on vermijdelijke prijsverhoging in deze voor de kosten van de sociale verze kering en daarmede voor die van le vensonderhoud zo belangrijke sector in het kader vanhetprijsstabilisatie- Een foto van het moderne nieuwe gemeentehuis van Hardenberg aan de weg tussen Ommen en Coevor- den in Overijssel, dat op 13 juni a.s. door Z.K.H. Prins Bernliard zal wor den geopend. beleid van de regering dient te wor den vermeden. Aangezien de in de beschikking vermelde inrichtingen bij het aan vragen van tariefverhogingen in een aantal gevallen prijzen voorstellen, welke hoger zijn dan thans toelaat baar worden bevonden, en geen vol doende waarborgen konden worden gegeven, dat ongewenste prijsverho gingen achterwege zullen blijven, achten de ministers wederom aan- wijsbare omstandigheden aanwezig, op grond waarvan kan worden ver moed, dat het algemeen sociaal-eco nomisch belang het nemen van een prijsmaatregel vereist. DEN HAAG, 295. In antwoord op de schriftelijke vraag van het lid van de Tweede Kamer de heer Van Dis (S.G.P.) of de regering bereid is te bevorderen, dat de vier veroor deelde oorlogsmisdadigers die zich nog in Nederlandse gevangenschap bevinden, gratie en invrijheidsstel- ling zal worden verleend heeft de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman meegedeeld, dat het door hem ingenomen standpunt bekend geacht kan worden uit zijn uiteen zettingen ter zake bij de behandeling van hoofdstuk IV der rijksbegroting 1961 en in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal. IJSSELMUIDEN. - De christelijke plattelands jongeren bond houdt in IJsselmuiden de bondsdagen. HAMBURG, 29—5. By de terecht stelling van Adolf Eichmann, in de Ramleh-gevangenis te Tel Aviv op 1 juni 1962, zag het er naar uit dat het hoogtepunt in de vervolging van oorlogsmisdadigers uit de tweede we reldoorlog was bereikt. De oorlog was immers, na de ineenstoring van Hitiers Duitsland, reeds zeven tien jaar geleden geëindigd. Nu echter, een jaar na Eichmanns terechtstelling, is de Duitse justitie nog steeds doende honderden geval len van misdaden, in dc tweede we reldoorlog begaan, uit te zoeken. Het centraal bureau voor het ver zamelen van inlichtingen omtrent deze misdaden had op 15 mei van dit jaar 644 gevallen in onderzoek; 396 daarvan zijn reeds aan het openbaar ministerie voorgelegd. In de loop van dit jaar zijn twee „mammoet-proces sen" te verwachten. Ten eerste dat van de nog in leven zijnde bewakers van het concentratiekamp Ausch witz, waar ongeveer vier miljoen mensen uit achttien landen omkwa men. Het tweede proces zal gevoerd worden tegen degenen die verant woordelijk zijn voor het nationaal socialistische euthanasieprogramma'. Dit programma zou, volgens de Duit se justitie, aan minstens 100.000 men sen het leven hebben gekost. Sedert het eind van de tweedü wereldoorlog zijn in West-Duitsland tot 15 mei 1961 5.372 oorlogsmisdadi gers berecht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1