DE ZIERIKZEESCHE COURANT INDONESIË IN GEVECHT MET OLIEMAATSCHAPPIJEN Geen fluoridering te Apeldoorn De „Thresher" GEZAMENLIJK ACTIEPROGRAMMA VAN N.V.V. EN K.A.B. Gouverneur van Alabama wordt vervolgd Financiële crisis in de Verenigde Naties ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusilug 28 mei 1963 119e jaargang No. 19384 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. Of tt0-2118, Girorekening no. f37677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v. h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzee's stadhuistoren kreeg nieuwe Neptunus Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Prins Bernhard in Den Helder Wijzigingen aanvaarden of liquideren DJAKARTA, 27-5. De nu al meer dan twee jaar durende strijd tussen de Indonesische regering en de drie grote oliemaatschappijen, die tot dus verre in Indonesië hebben gewerkt, nadert zün climax. Tot 15 juni is er nog tijd om tot een overeenstemming te komen. Dan zullen aan de Caltex, de Shell en de Stanvac de wijzigin gen worden opgelegd, die de Indo nesische regering in de olie-exploi tatie wenst. De keuze voor de olie maatschappijen is: dit aanvaarden of liquideren. „Ik ben niet optimistisch", ver klaarde de Indonesische minister van zware industrie en mijnwezen, Chai- rul Saleh, in een gesprek met Neder landse journalisten in Djakarta over de mogelijkheden voor een oplossing van de geschillen. Bij de drie maatschappijen worden al schema's voorbereid voor het ver trek van haar personeel uit Indone sië. Dit behoeft - aldus de vertegen woordiger van een der maatschap pijen - echter niet meer te betekenen dan een rcutine-maatregel om op al les voorbereid te zijn. Want het ge sprek is vrijwel tot stilstand geko men door het vertrek van president Soekarno naar het buitenland, waar bij hij' wordt vergezeld door enkele ministers die nauw bij de besprekin gen zijn betrokken. In Djakarta wordt desondanks een compromis zeker niet uitgesloten ge acht. Dit zou kunnen worden bereikt, óf tijdens verdere contacten in Japan APELDOORN. 27—5. De gemeen teraad van Apeldoorn heeft met 24 tegen 15 stemmen een voorstel van b. en w. lot fluoridering van het di inkwater afgewezen. De raad had tevoren 'geluisterd naar uivoerige uiteenzettingen van prof. dr. K. C. Wimkler, hoogleraar in de microbiologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht, een voorstander van fluoride ring, en van dr. J. J. de Vries, mondarts in Utrecht, die zich tegen flucridsring verklaarde. De raad heeft daarna geruime tijd ge- d'scusrieeid. De tegenstemmers van het voorstel van to. en w. baseerden hun standpunt hoofdzakelijk en het feit dat zij van mening zijn dat mo menteel nog niet kan worden gezegd of fluoridering al dan niet schade lijk is voor de gezondheid. Maandag zijn aan Lcndense ha venarbeiders en ook aan arbeiders van de Fordfabriek in Dagen'ham vlugschriften uitgereikt, waarin de Ruse'sche leider Ohroesjtsjov „een verrader van het communisme" ge noemd wordt. Deze jongen geniet als eerste van een ijsje op de maan, zoals deze foto schijnt aan te geven. In werkelijkheid zien we hier een nagemaakt maan landschap in het laboratorium voor ruimtevaartonderzoek van de Republic vliegtuigfabriek in Farmingdale, V.S. Rendier geboren RHEDEN. In Ouwehands Dieren park dg een rendier geboren. De ou ders van het jonig 'leven al enkele jaren op het park en toehoren dus niet tot de verleden jaar uit Lapland! aangekomen 'kudde. Of de 'beide die ren moeteni jaloers zijn geweest en 'hebben willen aantonen dat zij best in staat wareni voor uitbreiding van de rendderstan'd! te kunnen zorgen, óf zij moeten hetotoen gedadht nu er tóch zoveel soortgenoten in het park zijn, zal de heer Ouwehand niet op één of twee rendieren méér 'kijken. Hoe het ook zij het jong verkeert in 'blakende welstand en is ondanks dé grote kudde die er al as even welkom als de rest. Doflelijk narcisloof AMSTERDAM, 27-5. Van een boer, H. J. van den Ancker, in Duiven- drecht, zijn in de loop van vorige week twaalf van zijn 36 koeien ge storven nadat de, dieren gevoederd waren met gros en narcisloof dat van gazons in Amsterdam was ge maaid. Van boer A. Theyssen in Nieuwer Amstel, die zijn dieren dit zelfde voer had gegeven, is één van zijn 20 koeien gestorven. Volgens dierenarts B. Coenraads uit Amstel veen bevat narcisloof dat nog groen is, giftige bestanddelen waardoor de cfieren verdoofd worden en daarna kunnen sterven. DEN HAAG, 27—5. Het scheppen van de mogelijkheid van onderne mingsgewijze afwijkingen van de C.A.O.-Ionen naar boven, verlegging van het accent van de prijspolitiek naar het mededingingsbeleid, een krachtige arbeidsmarktpolitiek, een uurloon van minstens f 2,een ge leidelijke arbeidstijdverkorting tot ten hoogste 8JA uur per dag, vakan tieverruiming, deling van de werk nemers in de ingehouden winsten, aldus luiden een aantal van de desi derata, die het N.V.V. en de K.A.B. in een gezamenlijk aktieprogramma hebben neergelegd. Verhoging varn de A.O.W. en de A.W.W.-pensioenen, verbetering van dekindei-toijslagvoorzieniing, een aan tal op korte termijn te nemen maat regelen ten aanzien van de pnder- nemingsstruktuur, wettelijke rege ling van dé stakingvrijheid, gedeel telijke financiering van de sociale verzekeringen uit de belastingop"- torengsten, verschuiving van de be lastingdruk naar vermogens, uit breiding van de beschikbare bouw capaciteit en uitbreiding van de ge subsidieerde woningbouw zijn een aantal andere punten, die de beide vakcentralen opsommen in hun ge zamenlijk programma van wensen en verlangen®, dat zij voor de naas te toekomst van 'belang achten voor het concrete werk van d'? vakbewe ging en voor de nationale politiek. Gezamenlijke opvatting De vakcentralen zijn tot. de for mulering van een gezamenlijk aktie programma overgegaan, zo zeggen zij in een „ten geleide" in het pro gramma, omdat het voor de verwe zenlijking van voor de werknemers betekenisvolle verbeteringen steeds uitermate 'belangrijk is gebleken, dat de drie vakcentralen tot een geza menlijke opvatting en doelstelling komen omtrent de te verwezenlijken punten. Het C.N.V. dat aanvankelijk zou meewerken, komt, zoals gemeld met een eigen sociaal-politiek pro gram. Het N.V.V. en de K.A.B. 'ho pen, dat over tal van punten van hun program ook met het C.N.V. overleg en overeenstemming moge lijk zal 'blijken. Het N.V.V. en de K.A.B. zien in, dat de in hun programma opgesom de wenselijkheden (die slechts glo baal aan de orde zijn gesteld zodat voor de verdere concretisering van diverse punten nog verder overlég nodig is) niét alle ineens kunnen worden gerealiseerd, maar dat hier mede verscheidene jaren gemoeid zullen zijn. Aan het programma, zo heet het verder dn het „ten geleide" wordt nu bekendheid gegeven, omdat het slechts nuttig 'kan zijn-, dat 'de nieu we regering week welke wensen en verlangens er leven in d'e beide grootste Nederlandse vakcentralen. De aangesloten 'bonden kunnen er op hun terrein waar gewenst en mogelijk rekening mee houden. Met betrekking tot de sociale ver zekering worden onder andere do volgende doelstellingen geformu leerd: a. verhoging A.O.W.- en A.W.W.- pensioenen tot f 3.250,per jaar gehuwden resp. weduwen met kindéren en tot f 2.275 per jaar voor ongehuwden resp. weduwen zonder kinderen; b. verbetering kinderbijslagvoorzie ning, in het 'bijzonder voor de laagstbetaalden; c. uitbreiding aanvullende pensioen voorzieningen en werkloosheids verzekering; d. invoering arbeidsongeschiktheids verzekering; e. wettelijke regeling ziekenfonds wezen f. 'invoering volksverzekering voor zware risico's. Do twee vakcentralen zijn voorts ook tot een gezamenlijke opvatting gekomen met betrekking tot een aantal op 'korte termijn te nemen maatregelen ten aanzien van de on- dememingsstruktuur zoals verscher ping van de voorschriften inzake de jaarverslaggeving, uitbreiding van de publikatieplioh'ti, instelling van vennootschapskam'er, toekenning aan werknemers van :het enquêterecht en voorts van een toeroepsrecht in geval van verwaarlozing van werk- nemersbelangen. Krachtig wordt, ook aangedrongen op een wettelijke regeling van de stakingsvrijheia. of Europa tussen vertegenwoordigers van de oliemaatschappijen en presi dent Soekarno en de hem vergezel lende ministers, óf door een verlen ging van de onderhandelingstermijn tot na 15 juni. De Indonesische eisen De Indonesische eisen, na het ver vallen van de bestaande excessies per 1 juni, komen in hoofdzaak neer op de volgende punten: Verdeling van de winst op basis van 60 procent voor Indonesië en 40 procent voor de maatschappijen; uit kering daarvan in buitenlandse va luta en niet in ontwaarde ruphiah's, en overdracht aan de Indonesische regering van het binnenlandse dis tributie-apparaat der maatschap pijen. Door het teruglopen van de export van rubber, kopra en vele andere predukten, is olie voor Indonesië be langrijker dan ooit geworden. In het acht-jarenplan voor de economische opbouw wordt een verdere, grote verhoging van de olieproduktie voor zien tot 30 miljoen ton per jaar om tal van plannen te kunnen finan cieren. De huidige produktie is on geveer 20 miljoen ton per jaar, waar van 12 miljoen ton wordt uitgevoerd en 8 miljoen ton bestemd is voor binnenlands gebruik. De rassenkwestie in de V.S. Men lacht vaker uit lafheid dan omdat men geamuseerd is. Oj>k la ringen Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk veel bewolking en hier en daar mist of wat motregen, mor gen in de loop van de dag opklarin gen en over het algemeen iets ho gere temperaturen dan vandaag; zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. 29 mei. Zon. op 4.30, onder 20.45. Maan op 11.03, onder 1.30. 30 mei. Zon op 4.29, onder 20.46. Maan op 12.12, onder 1.56. Eerste kwartier: 30 mei te 5.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 mei 7.35 v.m. 19.57 n.m. 30 mei 8.34 v.m. 21.01 n.m. BROUWERSHAVEN 29 mei 7.24 v.m. 20.05 n.m. 30 mei 8.26 v.m. 21.08 n.m. Volgens het 'blad van het Russi sche spoorwegperson eel „Goedo'k" zijn twee Russische burgers aange houden, teen zij trachtten naar het westen uit te wijken. BOSTON. 27-5. De Amerikaanse marine heeft maandag meegedeeld, over foto's te beschikken van wrak stukken, „d'ie afkomstig zouden kun nen zijn van een duikboot die door geweldig 'grote druk uit elkaar is gesprongen". Deze foto's vormden de beste aanwijzingen voor de plaats waar de gezonken Amerikaanse duikboot „Thresher" zich bevindt, aldus de mededeling. De opnamen zijn door diepzeeca mera's gemaakt op 2.450 meter diep te, ongeveer 320 km ten oosten van Nantucket. De „Thresher" kwam op 10 april niet meer boven water nadat het schip met 129 man een proefdui'k tot op grote diepte had gemaakt in de Atlantische oceaan. Doop supertanker door prinses Margriet DEN HAAG, 27-5. Prinses Margriet is voornemens op woensdag 12 juni het nieuwe tankschip van Esso Den Haag, groot 90.000 ton, de naam „Esso Den Haag" te geven. De „Esso Den Haag" is 'het grootste schip, dat ooit op een 'Nederlandse werf werd gebouwd. De doopplechtigheid zal plaats vinden aanboord voor de kust ter hoogte van Scheven'ingen. T.v.-artiste gaat 200 km fietsen PUEMEREND, 27-5. Christel A'de- laar, de t.v.-artiste, die met Reinier Papi'ng (winnaar elfstedentocht) ha'd gewed, dat zij samen met een aan tal collega's binnen elf uur 50.000 gulden voor de bouw van een jeugd huis in Purmerend bij elkaar zou telefoneren en daarin niet is ge slaagd, gaat op 8 juni een 200 km. lange fietstocht maken door Noord en Zuid-Holland. Reinier Paping, de winnaar van de weddensdhap, zal naar hij haar heeft toegezegd, een deel van de tocht meerijden. Ook een aantal t.v.- medewerkers gaat mee, onder wie de accordeonist Harry Mooten. De afstand is gelijk aan die van dé Friese elfstedentocht. WASHINGTON, 27—5. Nederland en vier andere westelijke Handen, waaronder Zweden, stellen pogingen in het werk om een oplossing te vin den voor de financiële crisis in de Verenigde Naties. Vijf afgevaardigden uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika werken ook aan een ontwerpakkoord. Naar van gezaghebbende zijde te New York HET AMBACHTELIJK BEDRIJF DEN HAAG, 28-5. „In de ambach telijke sector is de laatste jaren ab soluut geen sprake meer van enige hoogconjunctuur. De 'burgerpatroon staat met zijn rug tegen de muur". Dit zei de voorzitter van de Neder landse Katholieke Bond van Werk gevers in het loodgieters en sani- tairinstalla'tiebödrijf, de heer J. W. ÏVI. Rijbroek, op de in 'het Kurhaus te Sc'heveninger. gehouden jaarver gadering 'van 'de bond. Hij pleitte voor meer samenwerking en voor aanpassing van het ambacht aan de zich wijzigende omstandigheden. wordt vernomen, zijn al vorderingen in de richting van 'een oplossing ge maakt. Men zou er naar streven wcensd'ag een ontwerp-resolutie in te d'ienen op d'e speciale zitting van 'de algemene vergadering die op het ogenblik aan de gang is. Van gezaghebbende zijde te Was hington is inmiddels verklaard, dat dé Verenigde Staten 'er met kracht op aandringen, de Sowjet-Unie het stemrecht in d'e algemene vergade ring te ontnemen, ais dit land blijft weigeren aan zijn financiële ver plichtingen te voldoen. De Ameri kaanse autoriteiten zouden van me ning zijn, dat Moskou wel zal beta len, als het merkt dat de bepalingen van het Handvest in d'it opzicht strikt worden nageleefd. DEN HAAG. Over een overdracht van Tudderen en Elten aan de bonds republiek Duitsland wordt van het departement van Binnenlandse Za ken vernomen, dat deze kan plaats hebben na ratifikatie van het Ne derlands-Duitse verdrag. Doodtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Van noord-Rusland via de Noordzee tot het zeegebied bij de Azoren handhaaft zich een zone van hogedruk. Storingen van de oceaan kunnen hierdoor niet tot het Euro pese vasteland doordringen. Een zwakke storing, die nog boven Dene marken en Duitsland aanwezig was, komt heel langzaam dichterbij ons land. De buiïgheid rond deze storing is echter afgenomen. Wel gaat hij vergezeld van zeer vochtige lucht. Vooral 's nachts komt hierin veel bewolking voor en plaatselijk mist, maar overdag breekt plaatselijk de zon door. In de temperatuur komt niet veel verandering. ALKMAAR. Maandagavond' is de 52-jarige mevrouw G. O.-V. uit An na Paulowna met haar bromfiets door een vrachtauto aangereden. De vrouw was vrijwel op sl'ag dood. Zij zou op het 'kruispunt Zandvaart- Molenvaart in Anna Paulowna geen voorrang hébben verleend aan de vrachtwagen. Wensen onder aandacht brengen van komende regering MONTGOMERY, 27—5. De Ame rikaanse federale politie is er maan dag niet in geslaagd, aan gouverneur Wallace van de staat Alabama een oproep te overhandigen om voor het gerecht te verschijnen. Zoals gemeld is tegen hem een aktie begonnen Wegens zijn dreige ment, dat hij persoonlijk zal ver hinderen dat twee negerstudenten zich op de staatsuniversiteit laten inschrijven. Volgens dé wet moet een derge lijke oproep aan de betrokkene ter hand worden gesteld. De officier van de federale politie die met de overhandiging belast was, wachtte enkele uren op de gouverneur, die in een hotel te Montgomery een be spreking had. Toen Wallace niet verscheen, begaf de pol'itie-officier zich naar het palei? van.de gouver neur en stefde het document ter hand van een negerbediende, me vrouw Martha Davis, met het ver- zeek er voor te zorgen, dat de gou verneur de oproep in handen zou krijgen. Hulp voor Dousadj AMSTERDAM, 27-5. De tweede groep van 16 jonge Europese vrijwil ligers, die gaan werken aan de her houw van het Iraanse d'orp Dousadj. dat tijdens de aardbeving van 1 sep tember 1962 geheel werd verwoest, is uit Parijs naar Teheran vertrok ken. De vrijwilligers worden uitge zonden door de Europese werkgroep, waarvan prinses Beatrix presidente 'F. De E.W.G. heeft het initiatief ge nomen om met behulp van jongeren in de versohillende Europese landen en -in samenwerking met -jong^-i Iraanse vrijwilligers en de dorpsbe woners Dousadj te doen herbouwen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft maandag tijdens zijn verblijf in Den Helder, een bezoek gebracht aan het Helderse marinemuseum. Tijdens zijn rond gang door het museum keek de prins door een daar opgestelde duikboot periscoop. De hoge gast werd hier vergezeld door vice-admiraaI mr. A. N. Baron de Vos van Steenicijk, voorzitter van het bestuur van de Stichting Helders Marinemnseum t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1