DERTIG LANDEN TEGEN APARTHEID EN KOLONIALISME Arrestaties in Portugal Mosselzaadvisserij verloopt gunstig Twee kinderen in Veghel verdronken Minister Korthals naar de West Algemeen programma en klant als koning Zee- en kustvissers tevreden over 1962 LANDBOUWSCHAP RICHT ZICH TOT DE INFORMATEUR Lichte verbetering ingetreden in de gezondheidstoestand van de Paus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 mei 1963 119e jaargang No. 19383 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Schöuwen-Duiveland en Rotterdam Eerste Afrikaanse topconferentie geëindigd Speciaal ltijstandsfonds voor vrijheidsbewegingen ADDIS ABEBA, 26-5. De eerste Afrikaanse topconferentie is zondag morgen vroeg geëindigd na een zitting van zestien-en-een-half uur, waarop een Afrikaans handvest van eenheid en een reeks besluiten inzake hulp verlening aan „Afrikaanse nationale bevrijdingsbewegingen" werden goed gekeurd. Onder luid applaus van hun collega's zetten dertig staatshoofden een voor een hun handtekening onder het historische handvest, dat onder meer de vorming van een organisatie van onafhankelijke Afrikaanse staten met een „.vergadering van staatshoofden" en een raad van ministers behelst. Voorts zijn daarin vervat de oprichting van een secretariaat met een secretaris generaal aan het hoofd, de benoeming van een bcmiddelings-, verzoenings- en arbitragecommissie en de instelling van bijzondere commissies voor eco nomische en scciale samenwerking, onderwijs en cultuur, gezondheidszorg, defensie en wetenschappelijk en technisch onderzoek. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en Habibi Bour- guiba van Tunesië, die elkaar in het verleden niet bepaald welgezind wa ren, gaven een bijzonder accent aan de geest van verzoening die er op de conferentie heerste, door elkaar na het ondertekenen van het handvest te omhelzen, wat door de aanwezi gen met gejuich werd begroet. Slechts twee van de 32 leiders van onafhankelijke Afrikaanse staten waren niet bij de ondertekening aan wezig. Dit waren president Nicolas Groenitzky van Togo, die naar be kend eerder dit jaar aan de macht kwam na de moord op president Syl- vanus Olympio en tegen wiens be wind door verscheidene delegaties bezwaren naar voren waren ge bracht, en koning Hassan van Ma rokko, die de conferentie boycotte wegens de aanwezigheid vdn Mau- retanië, waarop Marokka aanspra ken doet gelden. Nkroemah: „Eenheid" President Nkroemah, die een ova tie kreeg toen hij het podium betrad om het Afrikaanse handvest te on dertekenen, verklaarde na afloop dat de op de conferentie genomen beslis singen de Afrikaanse eenheid een feit 'hadden doen worden. „Wij kun nen duidelijk een eenheidsregering vcor Afrika in het verschiet zien lig gen". Voorts merkte hij op: „De vrij heidsstrijders in alle delen van ons centinent kunnen er nu zeker van zijn dat zij niet alleen staan in hun strijd. Het gehele gewicht en de macht van een verenigd Afrika staan achter hen". Rescluties goedgekeurd Zaterdagavond keurden de staats hoofden nog een aantal resoluties goed, waarin vooral de verwerping van het kolonialisme en de wens van een grotere en „meer strijdbare" rol in aangelegenheden betreffende hun continent en de gehele wereld tot uiting komen. Al naar gelang het belang en de ernst van de betrokken kwesties worden „aanbevelingen" ge daan of „eisen" gesteld. De felste resoluties zijn die inzake dekolonisatie en rassenscheiding. Om cok de laatste koloniale overblijfse len op te ruimen zullen de Afri kaanse staten een speciaal „bij standsfonds" instellen voor mate riële en financiële steun aan „de ver schillende bevrijdingsbewegingen van Kans op vertraging afsluiting Grevelingen BRUINISSE, 25-5. Door vertra ging in de aflevering van de onder delen van de kabelbaan, bestaart er een kans, dat de afsluiting van de Grevelingen niet meer in 1963 ge reed zal komen. De onderdelen van die kabelbaan moeter. uit Frankrijk komen. De eer ste vertraging ontstond door de vorst. Toen kwamen de stakingen in Frankrijk en ook nu -gaat de afleve ring niet helemaal naar wens. Het in werking stellen van de kabelbaan is reeds nu verschoven van de maanden juli-augustus naar okto- ber-november. Prins Bernhard op congres R.A.F.-beweging OOSTENDE. 29—5. Prins Bern- 'hard heeft zondag in Oostende een défilé van congresgangers van de R.A.F.-vereniging, die zijn jaarlijk se bijeenkomst voor het eerst buiten ■het Verenigd Koninkrijk 'hield, af genomen. De prins, die in de oorlog bij de R.A.F. dienst deed, kwam zondag in Oostende aan om de twee de (slot) dag van 'het congres bij te wonen. Een optocht, gevormd door onge veer 3.000 congresgangers en voor afgegaan door 300 vaandels van de deelnemende afdelingen der vereni ging uit verscheidene delen van de wereld, trok onder muziek van de kapel van de Belgische luchtmacht naar het d.ïdenmonumcnt waar prins Bernhard bloemen neerlegde. Tij dens de optocht vlogen Britse en Belgische straaljagers over. Afrika" en een „coördinatiecomité" in het leven roepen waarin afgevaar digden uit negen landen zitting zul len hebben en dat in Dar-Es-Salaam gezeteld zal zijn. Voorts worden „vrijwilligers op di verse terreinen" opgeroepen voor hulpverlening aan deze „bevrijdings bewegingen". De conferentie eist, dat de Afrikaanse staten hun diploma tieke en consulaire betrekkingen met Portugal en Zuid-Afrika verbreken en een doeltreffende boycot instellen op de buitenlandse handel van die twee landen. Dit laatste zou kunnen gebeuren door havens en vliegvel den voor deze landen te sluiten en niet langer toe te staan dat vlieg tuigen van deze landen over hun grondgebied vliegen. De conferentie richt in feite een ultimatum aan „de bondgenoten van de koloniale mogendheden", door deze „uit te nodigen" te kiezen tus sen vriendschap voor de Afrikaanse volkeren en steun aan de landen „die deze volkeren onderdrukken". HILVERSUM, 25-5. De AVRO is voorstandster van een algemeen te levisie- en radioprogramma waarbij de klant koning is. Dit heeft de wnd. voorzitter van de AVRO, mr. W. Hoekstra, na afloop van de zaterdag in de AVRO-studio in Hilversum ge houden buitengewone algemene ver gadering van de AVRO medege deeld. Hij verduidelijkte op verzoek van een aantal journalisten een eerder afgelegde verklaring waarin hij aan kondigde: dat „nu er binnen afzien bare tijd 'n belangrijke zendtijdver ruiming verwacht mag worden, zo wel door instelling van een tweede televisienet als een derde radionet, de. AVRO de tijd gekomen achtvorm te geven aan het in brede kringen levende verlangen naar een alge meen programma. De AVRO wenst daarbij volgens mr. Hoekstra rekening te houden met nieuwe stromingen welke zich 'in ons volk ontwikkelen, voor zo ver zij eveneens in de richting van een universeel, Nederlands totaal pro gramma streven. Vclgens de heer Hoekstra is de AVRO van oudsher krachtens haar beginselen de algemene omroep, welke uit dien 'hoofde bij uitstek 'in aanmerking komt voor de verzorging van een waarlijk algemeen program ma. Een vaste studiegroep gaat alles, in het werk stellen om deze gedachte gestalte te geven en te verwezen lijken. LISSABON, 26-5. „Tien leden van de (verboden.) Portugese communis tische partij zijn gearresteerd en een groot aantal documenten 'betreffen de 'hun ondermijnende activiteit is in beslag genomen", zo wordt in een zaterdagavond te Lissabon uitgege ven officieel communiqué meege deeld. Tot d'e gearresteerden belhoort Blanqui Teixeira, 41 jaar, lid van 'it centrale comité van de Portugese communistische partij, die in 1957 al eens was gèarresteerd maar toen wist te ontsnappen. Teixeira was de plaatsvervanger van Alvaro Cunhal, de voormalige secretaris-generaal van de partij, die momenteel in het buitenland vertoeft. Het merendeel van de arrestanten is in de afgelo pen jaren bij verstek tot gevangenis straffen veroordeeld. Goede kans voor kwekers De mosselzaad vangst op het Frie se Wad, waarvoor vergunning is ge geven van 14 tot 31 mei, verloopt bijzonder gunstig. Het jaar 1963 zal zeker bekend blijven als een der gunstigste jaren op dit gebied. Nog zelden zijn er jaren geweest, waarin men zo wéinig moeite moest doen, om mosselzaad of halfwas mosselen te vangen. Sprak men vroe ger van het „zoeken" naar mossel zaad, thans is op de daarvoor ge- eigende en van vorige jaren beken de banken, zoveel voorraad aan half was mosselen aanwezig, 'dat zoeken echt niet nodig is. Wel moet nog ge zocht worden naar „klein zaad", maar ook daarvan 'is er een voldoen de voorraad. Van een aantal 'kwekers die juist buiten 'het daarvoor aangegeven ge bied vissen is deze week de vergun ning ingetrokken-. Zeker is wel, dat de meeste kwekers niet hebben ge weten, dat zij Am overtreding waren. Zij 'hadden dit natuurlijk wel kun nen weten, want de afbakening van het gebied wordt te voren bekend gemaakt. In de spanning die het vissen toöh altijd weer m'ee brengt, omdat men 'in ruim veertien dagen de teelt voor een iheel jaar moet vis sen, wordt natuurlijk niet altijd nauwkeurig gelet op de door de vis serij inspektie getrokken (denkbeel dige) lijnen. VEGHEL, 26—5. In Veghel zijn zondagmiddag twee 'kinderen van de familie Van den B. uit Udem ver dronken. De kinderen, een jongen van twaalf en een meisje van drie jaar waren samen op de fiets naar Veghel gegaan en zijn daar 'bij een Sluis te water geraakt. Hoe het on geluk is gebeurd is niet bekend. Omstreeks drie uur zondag zag een vrouw van een schipper 'het meisje in Ihet water drijven. Langs de waterkant lag een fiets en twee jasjes. Men is toen ook naar het an dere kind' gaan zoeken. Men ver moedt dat eerst het meisje bij het spelen 'te water is geraakt en dat 'haar 'broertje haar is nagesprongen om 'haar te helpen. De stoffelijke overschotten zijn geborgen. VATICAANSTAD, 26—5. In dc toestand van paus Joannes is sinds zondagochtend een lichte verbetering ingetreden, zo is zondagavond van welingelichte zijde in Vaticaanstad vernomen. De patiënt sliep 'het merendeel van de dag en voelde zich zo uitge rust, dat 'hij in de middag de wens te kennen gaf voor het raam van zijn kamer te verschijnen om de duizenden gelovigen op 'het Sint Pie tersplein zijn zegen te geven. Zijn omgeving wist hem er echter toe te bewegen, van dit voornemen af te zien. SCHIPHOL, 25-5. Met een staf van 6 medeweikers is vice-minister-pre sident drs. H. A. Korthals zaterdag ochtend van Schiphol naar Curasao vertrokken voor besprekingen met de Antilliaanse regering over de fi nanciering van de eerste fase van het tienjarenplan. Aan die bespre kingen zal ook de minister van fi nanciën, prof. dr. J. Zijlstra, deel nemen. De laatste kan zich echter pas woensdag naar de Antillen bege ven, omdat 'hij eerst als voorzitter de bijeenkomst van de E.E.G.-minis- ters in Brussel leidt. Bovendien zal minister Korthals in Curacao met de regering de 'bespreking voortzet ten over de door premier Jonckheer zo gewenst geachte Antilliaanse luchtvaartmaatschappij. Het overleg zal vermoedelijk een dag of tien in beslag nemen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men. bewaart een geheim het beste door het te vergeten. WAr UQT Vi t>\lT FINALE MISS BRIL. - Op de avond van donderdag 30 mei a.s. zal in hotel Bouwes te Zandvoort worden uitgemaakt wie zich Miss Bril 1963 zal mogen noemen. Aan deze finale nemen negen candidates deel. De AVRO zoekt andere wegen UTRECHT, 25—5. Het is de zee- en kustvissers in 1962 goed gegaan. Tot deze conclusie komt het jaar verslag van de Nederlandse Vissers bond, dat zaterdag werd besproken op de jaarvergadering van deze bond in Utrecht. De waarde van de aanvoer van de garnalen/visserij steeg ten opzichte van 1961 met f 1,9 miljoen tot f 10,5 miljoen. Deze stijging 'is te danken, aan de 'hoge prijzen, want het ge wicht van de aanvoer daalde van 5.595 ton. in 1961 tot 5.290 ton in 1962. In samenwerking met het T.N.O. wordt gestreefd naar een betere conservering van de garnalen aan •boord. Steeds meer vissers brengen een koelruim aan op hun schip. De aanvoer van pufgarnalen ('be stemd voor 'de verwelking in vis meel) steeg van 7,7 miljoen kilo in 1961 tot 8,3 miljoen vorig jaar. Vol gens het jaarverslag 'heeft het op- vamgfonds garnalen in 1962 goed ge- funktioneerd: er werd sl'echts 13.925 'kilo doorgedraaid. De aanvoer van tong steeg met 3.000 ton tot 14.627 'ton. Het jaar verslag vermeldt, dat ook d'e haring-. Honden-kunstgebit HUNTINGDON, 26-5. Een zes jaar oude Duitse herder, die als waak hond dient op een basis van de Amerikaanse luchtmacht in het oos ten van Engeland zal binnenkort van een vals gebit worden voorzien. De hond, Charlie genaamd, stond eens bekend als de meest geduchte hond van de basis Alconbury, maar door op beton en ijzeren tralies te gaan kauwen brak hij vier van zijn tan den. „Aan een waakhond zonder tanden hebben we niets", zeo zei de dierenarts van de basis, „dus geven we hem maar een vals gebit". De tanden zullen een fortuin gaan kosten, maar zonder tanden kan Charlie niet eten en bovendien zijn werk niet doen, aldus een andere functionaris van het vliegveld. visserij in 1962 hetere resultaten had dank zij de hogere prijzen. De ge middelde prijs was 49 cent per kilo, tegen 28 cent in .1961. Rus wint muziekconcours „Koningin Elizabeth van België" BRUSSEL, 265. De 24-jarige Rus Alexei Michlin heeft zaterdagavond in 'het paleis van Schone Kunsten te Brussel de eerste prijs gewonnen van het internationale muziekcon cours „Koningin Elizatbeth van Bel gië" 1963, dit jaar gewijd aan de viool. De finale werd door koningin Elizabeth bijgewoond. In totaal heb ben 36 violisten uit vijftien landen aan de wedstrijd deelgenomen, Mi chlin, een leerling van David Ois- gra'kh op het conservatorium van Moskou, werd door de jury waar •in beroemde violisten als Zino Fran- ceseatli, Yehiudi Menuhin en Arthur Gruimiaux zitting hadden una niem uitverkoren 'boven de elf an dere finalisten voor zijn prachtige vertolking van het Vioolconcert in kleine terts van Sjostalkowitsj. Ook de tweede prijs ging naar een Rus: de 30-jarige Semion Snitkovs- 'ky, terwijl een Amerikaan, de 26- jariige Arnold Steinhardt, de derde prijs kreeg toegewezen. De twaalf finalisten: waren vier Russen, vier Amerikanen, twee Japanners, een Syriër en een Israëliër. Een wervelstorm, vergezeld van regen en hagelstenen die zo groot waren als pruimen', heeft Wichita in de Amerikaanse staat Kansas ge teisterd. Tenminste 'twee mensen werden gewond en in de wijde om trek werd schade aangericht. De boycot in Djakarta van Britse vliegtuigen, die een week gdduurd heeft, is opgeheven. Vrij warm Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui; over wegend matige noordoostelijke wind; vrij warm. 28 mei. Zon op 4.31, onder 20.44. Maan op 9.52, onder 5.58. Eergte kwartier: 30 mei te 5.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 mei 6.45 v.m. 19.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 mei 6.29 v.m. 19.07 n.m. Doodtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedruikgebied op de Noordzee heeft Png gedurende het weekeinde overwegend zonnig weer bezorgd. Dit hogedrukgebied' is nu opgenomen in een lange gordel van hogedruk, die rich van 'het zeegebied rond de Azoren via de Britse eilan den, de Noordlzee en Scandinavië tot iin noord-Rusland uitstrekt. De 'ho- gedru'kzone veroorzaakt in onze om geving een noordoostelijke lucht stroming, waarmee een front dat verscheidene dagen boven Duitsland en Denemarken heeft gelegen, naar ong landl komt. Tengevolge hiervan nam de bewolking toe. Het front zal plaatselijk enkele buien veroorza ken waarbij ook onweer mogelijk is. Aan de oostzijde van het front is warme continentale 'lucht aanwezig. In verband hiermede zal de tempe ratuur zich in stijgende lijn bewe gen. Kind verdronken HAARLEM, 25-5. De 10-jarige Hans Damen uit Haarlem is in het Spaarne verdronken. Hij was met een vriendje aan het spelen op een zolderschuit in het Spaarne 'langs Üe Turfmarkt. Het vriendje miste Hans op een gegeven ogenblik en ging naar zijn vader toe. Drie kwartier later heeft de politie hét levenloze lichaam van de jongen opgehaald. Prijsniveau voor landbouwprodukten moet worden verhoogd In het begin van de avond bracht de lijfarts van 'd'e paus, de uit Bo logna ontboden prof. Antonio Gas- barnini, een bezoek 'aan d'e zieke. Bij ihet verlaten van het Vaticaan wilde prof. Gasbarrini, die 'evenals de paus 81 jaar oud is, geen verklaring af leggen. Van gezaghebbende Vaticaanse zijde werd verklaard, dat het ge rucht als zou d'e paus zondagochtend zijp, 'bediiendl, élke grond miste. Volgens Vaticaanse 'kringen heeft prof. Gasbarrini gezegd, dat de toe stand van 'd'e paus in de naaste toe komst zal verboteren, als de patiënt volledige rust in acht neemt. DEN HAAG, 25—5. In een brief aan de informateur, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft het Landbouw schap de wensen van het landbouw bedrijf slcven ten aanzien van het in dc komende regeringsperiode door de overheid te voeren landbouwbe leid kenbaar gemaakt. De algemene economische ont wikkeling, zo schrijft het Landbouw schap, roept in de landbouw grote problemen op en dwingt het agrari sche bedrijfsleven in snel tempo nieuwe vormen te zoeken. Grote veranderingen zijn reeds gaande op het platteland en zullen zich ook in de toekomst voordoen. Deze veran deringen grijpen diep in de econo mie van de 'bedrijven in en nog die per in de persoonlijke sfeer van velen die in 'de landbouw werkzaam zijn. Dat komt onder meer tot uit drukking in de jongste gegevens van het Landbouw Economisch Instituut over de bédrijfsuitkomsten in de landbouw. Op vele bedrijven is het arbeidsinkomen in de laatste jaren aanzienlijk achtergebleven bij de al- g emene w el va ar tsontwikk el ing Hot regeringsbeleid in de komen de periode zal de landbouw zodanig moeten helpen dat de noodzakelijke economische ontplooiing van de ag rarische 'bedrijfstak kan geschieden op een sociaal verantwoorde wijze. Daarvoor zijn naar het oordeel van het Landbouwschap de volgende maatregelen nodig: Prijsniveau verhogen Algemene voorwaarde is dat het prijsniveau voor landbouwproduk ten wordt verhoogd en wel zodanig dat: a. de kostenstijgingen worden ver goed; b. de achterstand 'in de beloning van de landarbeid op korte ter mijn kan worden ingehaald; c. de landbouw de normale bedrijfs risico's kan dragen; d. de bedrijven in staat zijn de noodzakelijke investeringen te doen. Het Landbouwschap «is voorts van mening, dat voor 'het lopende melk prijsjaar de richtprijs voor de melk alsnog verhoogd zal moeten worden tdt 28 cent per 100 kg., overeenkom stig het in hél najaar gedane advies van het Landbouwschap. De overheid zal de nodige mede werking moeten verlenen opdat voor zuivelprodukten en vlees een hogere prijs voor de producenten uit de markt kan worden verkregen. Ten aanzien van het loonbeleid stolt het Landbouwschap, dat het mogelijk moet worden «gemaakt de achterstand in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden van de landar beiders snel in te lopen. Met betrekking tot het structuur beleid schrijft het Landbouwschap dat het in te stellen «sanerings- en ontwikkelingsfonds voor de land bouw over ruime financiële midde len zal moeten beschikken, niet al leen voor dc sociale begeleiding van de vrijwillige bedrijfsbeëindiging. maar ook om de boeren te helpen bij de verbetering van de bedrijfs structuur. De uitvoering van ruilverkavelin gen zal moeten worden versneld tot 60.000 ha. per jaar. Modernisering bedrijfsgebouwen In de brief aan de informateur wordt ook de aandacht gevestigd op de dringend noodzakelijke moderni sering van bedrijfsgebouwen. Hier voor is nodig: a. dat in de richtprij zen voor landbouwprodukten en in de pachtprijzen dc werkelijke ge- bouvvenkostèn worden verdiscon teerd; b. dat voor investeringen in agrarische bedrijfsgebouwen de tem- poriserimg van de vervroegde af schrijving ongedaan wordt gemaakt en de investeringsaftrek wordt ver hoogd tot tweemaal 8 pet.; c. dat het 'bouwvolume voor de agrarische sec tor belangrijk wordt, verhoogd; d. dat. onderzoek en voorlichting op het gebied van de .gebouwenverbetering door premies wordt gestimuleerd. De temporisering van de kassen bouw in de tuinbouw dient te wor den opgeheven. Omtrent het E.E.G.-beleid merkt het Landbouwschap onder meer op, dat dc regering dient te blijven Stre ven naar een snelle vrijmaking van het 'handelsverkeer binnen de E.E.G. in het bijzonder voor produkten waarbij de Nederlandse landbouw grote belangen heeft, zoals zuivel - en veredclingsprodukten. Op dit punt is nog een grote achterstand in te halen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1