Hoofdpijn Duinrell - fraai eeuwenoud landgoed A blijf jong...(^b blijf Vergadering Z.LM. Zomer-expositie in Rijksmuseum Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! grens 1 GEVALLEN Stichting van een Geen beperking tarweproduktie in V.S. uniek recreatie-centrum ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 mei 1963 No. 19382 Ingezonden mededeling neem Examendag Weinig eten en vergeten wat niet kan en wat niet mag; Glazig turen, hele uren: ■morgen is 't examendag. Repeteren, woordjes leren, troebel is de oogopslag; Stiekum mokken, stevig blokken, morgen is 't examendag. Beu van boeken, schriften zoeken, heel de bende overstag; Honderd malen: zou 'k het halen morgen is 'l examendag. Vader luistert, Moeder fluistert, staan niet erg op hun gezag; Weinig slapen wel veel gapen, morgen Jan's examendag. Alsmaar hopen, vast wat kopen voor een wel wat groot bedrag. Samen lijden, samen strijden: Pa's en Ma's examendag! JAAP MIJDERWIJK. meester, de heer J. C. Hendrikse. Het aftredende lid der oudercom missie, de heer Hendrikse, werd met algemene stemmen herkozen. Bij de rondvraag weid de te hou den schoolreis besproken en ge tracht zal worden medio juni weer met auto's, ditmaal naar Den Haag te gaan. De heer Zevering besprak nog de hoogtepunten uit het afgelopen schooljaar, waaruit bleek dat de verkeerscu rsussen veel aandacht hadden. Vorig jaar slaagden allen, terwijl men thans weer met ver- keerslessen bezig is. De schoolsportdag blijkt, elk jaar een evenement voor de leerlingen, zo ook de schoolkorfbaldag. De postzegelactie, waaraan 15 leerlingen mee deden, weid een groot succes en bracht f 246,- op. Vervolgens zette het hoofd der school zijn besluit uiteen, afscheid van de school te nemen. Veel dank bracht hij aan de ouders der kin deren en aan de inwoners. Spreker herinnerde aan de stormvloed ramp tijdens welke hij veel hulp onder- Vond en het daarna weer gezamen lijk werken aan herstel van het dorp en speciaal het onderwijs en de school. Met de grote vakantie neemt de heer Zevering afscheid. In de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezich tigen. Na de nauze verwelkomde de voor zitster de heer Franke uit Ellemeet, die een inleiding hield met dia's over het Deltaplan. Op zeer duide lijke en vlotte wijze zette de heer Franke het doel uiteen met betrek king tot het. Deltaplan. Dat het voor onze streek van groot belang is en dat er dn de toe komst veel gaat veranderen, bleek deze avond weer eens overduidelijk. De zeer goede kleurendia's der reeds gemaalde dammen gaven de omvang dezer werken voortreffe lijk weer. Enige vragen werden -• -.r r»i> ihecr beantwoord'. Aan het- slot dankte mevr. Elen- baas-Kik allen voor de opkomst, in het bijzonder de heer Franke en bood hem een tooefcenbon aan. Spr. noemde, na nog 'dank aan het on derwijzend personeel te hebben ge bracht .deze avond zeer geslaagd. In een dierentuin in Bingham- ton, in de staat New York, is een leeuw doodgeschoten, die zioh in zijn kooi vastklampte aan het ver minkte lij'k van een oppasser. Het Slachtoffer was erest twee dagen in dienst bij de dierentuin en had de dag tevoren avonddienst gehad. Des morgens werd zijn lijk in de kooi gevonden. DELFT. Op de Delfgouwseweg te Delft is een verkeersongeval ge beurd dat aan de 12-jarige Dick van Buytenen uit Pijnacker ,het leven heeft gekost. De jongen week met zijn fiets naar links uit en werd toen door een hem tegemoetkomende auto aangereden. De jonigen is ter plaatse overleden. De auto was be zig met een inhaalmanoeuvre. Geslaagde ouderavond openbare school te Noordwelle In haar openingswoord tijdens de Financiën en Economie Gunstig jaar voor de Waterschapsbank DEN HAAG. 1962 is een gunstig jaar geweest voor de Nederlandsche Waterschapsbank N.V. Wederom was het niet nodig een beroep te doen op de regering om in de kapi taalbehoefte van de waterschappen te voorzien. Men slaagde er in deze geheel op de particuliere kapitaal markt te dekken. Uit interest werd verkregen f 314.520 (v.j. f 302.876). Na aftrek van onkosten, afschrijvin gen en reserveringen, resteert een winstsaldo van f86.630 (v.j. f74.755). Voorgesteld wordt vijf procent di vidend fon-v.). Dat ondanks een behoorlijke stij ging van .de omzetten de winst wei nig afwijkt van die over 1961, is een gevolg van het streven om de rente tarieven voor de waterschappen zo gunstig mogelijk vast te stellen ener zijds, en een stijging van de onkos ten anderzijds. Aanklacht tegen bekende S.S.-generaal MUN'CHEN. 22-5. Tegen de voor- maliige S.S.-„abergmppenführer" en generaal van de „Waffen-S.S." Karl Wolff, is een aanklacht inigecJfen'd wegens medeplichtigheid aan massa moord op Joodse gevangenen. Wolff, destijds adjudant van Himmler, kreeg in het voorjaar van 1945 in zekere zin wereldvermaard heid, toen hij in zijn functie van hoogste politie- en S.S.-le.VIar :,r> Italië, achter Himmler's rug om in Zwitserland met de geallieerden on derhandelingen voerde over een ca pitulatie van een deel der Duitse strijdkrachten in Italië. Zijn tegen- onderhandelaar daarbij was het hui dige hoofd van 'de Amerikaanse ge heime dienst. Allan Dulles. Ook speelde Wolff een rol' bij de voortij dige capitulatie van de Duitsers aan het rtal'iaanse frortt. Wolff, die nu 62 jaar is, trad in 1931 tot de nazipartij en de S.S. toe, waar hij al spoedig carrière maakte. Van 1936 was hij chef van de ner- soonlijke staf van Himmler, die hem later tot zijn adjudant benoemde. De uitslag van een in 40 staten over het gehele 'land gehouden re ferendum 'heeft (bewezen dat slechts 42 procent van het aantal stemmen voor het voorstel was, terwijl 66.7 procent van de stemmen benodigd was voor goedkeuring. Gericht op het in toom houden van de produk- tie en 'het stabiliseren van de tarwe- prijzen, 'had het pl'an de 'krachtige steun van de minister van land bouw, O. Freeman, die eerder had- 4 verklaard, dat verwerping van het voorstel chaotische toestanden voor de tarweproducenten zou scheppen. Tegenstanders van 'het voorstel, on der leiding van de invloedrijke Ame rikaanse Farm Bureap Federation De algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal worden gehouden op donderdag 13 juni a.s. in „Het Dorpshuis" te Rilland. Aan het einde van het 'huis houdelijke gedeelte zal een rede worden gehouden door pi"of. Boon, hoogleraar aan de universiteit te Leuven (België) over het onderwerp „De komende ontwikkeling van de Europese landbouw". AMSTERDAM, 22-5. De gehele zo mer (van 23 mei tot 1 september) zal in de tentoonstellingszalen van het Rijksprentenkabinet 'in het Rijks museum in Amsterdam een keuze te bezichtigen zijn van tekeningen en aquarellen van Noordmedtaia n dsc kunstenaars. De expositie is geheel samengesteld uit het 'bezit van 'het; Rijksmuseum. Er is naar gestreefd om tekenin gen te tonen van die schilders, die in de sChi'lderijenzalen goed vette- genwoordi'gd zijn, zodat niet alleen I de incidentele bezoeker, maar ook d'e Amsterdammer die 'het museum kent, zijn indrukken kan vernjeu- wen. Op deze expositie is Rembrandt het sterkst vertegenwoordigd' met 16 bladen. Voorts kan men werken zien van Lucas van Leyden, Scorel, HeemSkerok, Hendrik Goltzius, Jac ques de Gheijn, Avercamp, v. d. Vélde, Cornelis Ketel, Abraham Bloemaert, Wttewael, Adriaan en Isaas Ostade, Nicolaes Maes, Jan Lievens en vele anderen. 'ngezonden mededeling Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar 2 EEUWS VLAAMS FEUILLETON De volgende zaterdagavond pakte Kees om zeven uur de fiets om naar „Veldzicht" te gaan. Hij reed graag in zijn jeep, maar was er niet aan verélaafd. Als hij niet te ver uit de buurt moest zijn. pakte hij gewoon de fiets. Dat was meteen weer een heel goede lichaamsbeweging ook. Hij was deze week nog niet bij de Pa uvvels geweest. Wel had hij Jan- nie opgebeld en in korte trekken verteld wat er gebeurd was in Am sterdam, maar voor de rest had hij het te druk gehad. De week daar voor had hij drie volle dagen ach tereen op „Veldzicht" gewelkt. Alles was nu gezaaid en verzorgd. Vóór het 'koolzaad en het graan rijp wa ren zou hij zidh nu geen zorgen hoe ven te maken. Op aam-aden van Kees had vrouw Pauwels 'het schoon houden van de aardappels aanbe steed aan een aiheider uit het dorp en Jannie en haar zusters hielden de rest van de boerderij keurig in orde. Het was een grote verrassing voor Kees, dat hij die avond Pauwels zelf thuis aantrof. De man was die mid dag vrij gelaten uit voor-arrest, om dat men door uitgebreide verhoren en veel onderzoek wel tot de slot som was gekomen, dat hij geen ac tief smokkelaar was en eigenlijk meer het slachtoffer van de brutali teit en ongezeggelijkheid van zijn zonen. Drie weken hechtenis 'hadden op hem echter wèl hun sporen ach tergelaten. Hij was zo mager als oen brartdhout. Kees vond het muur gelukkig, dal door W Geldol hij van de thuiskomst 'geen getuige was geweest. Hij kon het niet hel pen, maar hjj vond het maar een rare gewaarwording, dat een huis vader thuiskwam uit het huis van bewaring. Pauwels bleek de activiteit van Kees en Jannie echter zeer op priis te stellen. Het sprak vanzelf, dat Kees, nu de man weer thuis was, de leiding aan hem overdroeg. Overi gens verheugde Kees er zich echt over dat Pauwels tenminste niet de vermoorde onschuld speelde en wil de toegeven, dat hij verkeerd had gedaan. Hij had zich wèl voorgeno men om, als de jongens weer thuis kwamen, anders te 'gaan optreden. Er was een kans, dat Jan, de jongéte van zijn zonen ,die nog maar net meerderjarig was, wel eerder zou thuiskomen. Had de jongen niet in de boot gezeten, toen deze werd overvallen, dan had hij misschien wel vrij uit gegaan. Het ergste was de toestand natuurlijk voor Karei. Die zou een flinke duw krijgen, plus de straf die uit de voorwaardelijke veroordeling van vorig jaar voort vloeide. „Jawel, Pauwels", Kees zei het zonder wrok, „maar dat is ook wel nodig. Als ik mij niet vergis, was hij wel ae ergste van allen. Misschien komt hij hier nu eens tot inkeer". De anderen zwegen hierop. Niet dat ze het met Kees oneens waren, maar ze voelden zich allen een beetje schuldig. Nu, dat 'is altijd dc eerste stap op de weg naar verbete ring, bedachten Kees en Jannie. En toen ze enkele uren later afscheid namen van elkaar, gloeide in beider 'hart 'een warm 'gevoel van geluk, een gevoel dat ze in lange jaren niet hadden gekend. Dat wilde echter niet zeggen, dat voor beiden nu het pad volkomen geëffend was. Dat bleek wel op de volgende zondagmiddag, loen de fa milie Almekin'ders met Henk er bij in het heerlijke juni-zonnetje voor het huis zaten. De stemming was goed en ze hadden zich erg geamu seerd met het verhaal van Jo, die in het grote burgemeesterbuis dien de. Met mevrouw kon zij uitstékend overweg enmet de kinderen ook, maar met de heer des huizes was het een paar dagen minder goed ge- weeét. .De oorzaak was, dat "hij zich zo had geërgerd aan de vrolijkheid in het huis van de weduwe Alme- Kimders, toen hij daar in het volle besef van zijn waardigheid de inval kwam leiden. Hij was een door en door goed man met rotsvaste beginselen, maar- wat hij absoluut niet kon verdragen was hét feit, dat hij toen in 'het ootje genomen was. Zo voelde hij het al thans aan. Omdat die inval toen op verzoek en in samenwerking met de douane geschiedde en omdat hij na tuurlijk wel wist, dat Cor verkering had met een douanier, had bij eerst gedacht, dat de 'laatste uit de school ba'd geklapt. Dat nam hij niét en he vig in zijn wiek geschoten, had hij Henk's commandant opgebeld. Die was echter veel te veel in zijn nop jes geweest met de daverende suc cessen van die nacht, dan dat hij aan de protesten van de burgemees ter veel aandaéht wilde besteden. En hij wilde en kon niet vertellen dat dc inval bij Almekin'ders een schijnvertoning was geWeest met toestemming van de bewoners. De man praatte zich er handig uit, maar de burgervader voelde zich „geno men" en dat zat hem danig hoog. (Wordt vervol Bi J OVERDENKING En als ik van de aarde verhoogd ben, zal Ik allen tot Mij trekken. Johannes 12 32. Is de Hemelvaartsdag voor u een feestdag geweest? Ja, natuurlijk, je kunt van een vrij dag een feestdag ■maken! Het is erg prettig op zo'n dag midden in de week eens niet te moeten doen, waarmee je op andere donderdagen wel bezig moot zijn. U zult er geen moeite mee hebben 'gehad deze dag zo maar naar eigen goeddunken te besteden. U zoudt misschien graag nog meer van zulke dagen hebben. ToCh vraag ik u nog eens: is de Hemelvaartsda'g wel een feestdag geweest? Heeft hij echt als Hémelvaartsdag gefungeerd? Zo be zien hebben 'wij immers nogal eens moeite met 'deze dag. We spreken al heel gauw over Kerstfeest en Paas feest, maar het woord „Hemelvaarts feest" 'komt ons minder 'gemakkelijk over de lippen. En tóch hoort ook dit een feest voor ons te zijn, en niet a'lleén maar een extra vrije dag. Christus 'heeft Zijn werk op aarde gedaan, en nu gaa't Hij terug naar de Vader. Dat moet, wanneer we dat zo horen, iets geweldig moois zijn voor Hèm, maar iets verdrietigs voor degenen, die achterblijven. Zo is 'dat ook in hét begin door ben ge zien. De discipelen' staren naar de hemel. Er is voor hun besef een pe riode afgesloten, dïe nooit meer te rug zal komen. Dat is ook zo. M&ar wij mogen op het Hemelvaartsfeest, nooift vergeten, 'dat eer. -nieuwe pe riode begint! Christus laat ons niet zo maar alleen. Hij is niet meer op aarde, maar Hij is wel degelijk met ons 'bezig. Al voor Zijn sterven-heeft Hij gezegd: „en als ik van de aarde verhoefgd 'ben, zal Ik a'U'en tot Mij trekken". Christus gaat niet maar voor Zichzelf van de overwinning genieten. Hij 'trekt Zich niet voldaan terug in een ivor entoren. Hij wil ons in Zijn overwinning laten delen. Hij is nu 'bij de Vader, maar Hij wil daar niet alleen zijn. Hij wil, dat allen ,dre in Hem geloven, dé ar bij Hem zullen zijn. Hij zal hen trekken, niet zo maar zoetjesaan in een be paalde richting wijzen, maar trék ken! Hij zal er Zich helemaal voor inzetten, dat zij delen in Zijn over winning en de 'heerlijkheid, diie Hij 'krijgen zal. Dat zegt Christus, die eerst nog aan 'het kruis verhoogd moet worden, maar die weet, dat de verhoging aan het kruis tegelijk het begin is van Zijn verhoging in heer lijkheid. Christus blijft door een sterke band verbonden aan hen, die in Hem geloven. Hij wil 'hen in de juiste ver houding tot God brengen. Wat een wondei-, dat dat nu kan! Er waren zoveel verkeerde dingen, waarvan leek, dat zij het contact tussen God en mens voorgoed kapot hadden ge maakt. Christus wil en kèn de men sen daar 'doorheen 'trekken. Het kan pijn doen, wanneer Hij trekt! Er is zoveel, dat juist de andere kan uit trékt. Maar het is 'heilzaam, wan neer Christus ons daarvan los sleurt. Wanneer wij ons lèlcn trékken, dan, ja dan is de Hemelvaartsdag pas wcricelij'k een fééétdag voor ons ge worden. B. G. d. H. Te Nieuwerkerk werd het nieuwe bedrijfsgebouw „Vebutex" - een filiaal van een Rotterdamse fabriek van kinderconfectie, in gebruik gesteld door de echtgenote van de burgemeester van Duiveland. Men ziet op de foto mevr. Van Eeten-de Vries met enkele ateliermeisjes staande aan êén der ingewikkelde borduurmachines. (Foto: Ziierikzeesohe Nieuwsbode). DEN HAAG. 22-5. Het landgoed Duinrell in Wassenaar, dat thans reeds bekendheid geniet als recrea tie- en kampeercentrum, zal grote wijzigingen ondergaan. De eigenaar van het landgoed, de familie van Zuylen van Nijevelt, is van plan een ontspanningscentrum te stich ten, waarin o.m. geprojecteerd zyn een nieuw zwembad, speelvüvers, gazons met ligstoelen, een midget golfbaan, een autobaan voor kinde ren, een bootjesvijver, sleebaan, kinderboerderij, een kinderspeeltuin en dergelijke. Voorts ligt het in de bedoeling een automatisch restaurant te bouwen met daarboven een bedieningsres- taurant. Ook zijn er zalen geprojec teerd voor allerlei 'binnenspelen, zo dat de jeugd ook 'bij slecht weer beziggehouden 'kan worden. Voor ouders met kleine 'kinderen komt er een creche met deskundig toezicht houdend personeel. De kosten hiervan bedragen 1 Vfe a 2 miljoen gulden. Duinrell omvat 110 hectare terrein met parken, wandelbossen, weidegebieden, een herten- en vogelpark, vijvers en een groot duingebied. Men wil aan de wensen van de vermaa'kzoekende vakantieganger - kampeerders of dagjesmensen - en aan dé rustzoekende natuurliefheb bers tegemoet komen. Het te stich ten ontsoanmngscentrum is daarom op een flinke afstand van de cam ping geprojecteerd. Aangezien het duingebied aar» de andere kant van het terrein ligt. zullen dus drie groepen vakantiegangers onafhan kelijk van elkaar rust of ontspan ning kunnen vinden. Do aanvragen voor de vergunnin gen zijn inmiddels verzonden. Als verleend wordt, wil men volgend jaar met de bouw van het oruI>-oanninigscentrum beginnen. In 1965 hooot men de plannen ver wezenlijkt te hebben. ouderavond van de oi. school te Noordwelle heette de voorzitster, mevr. Elenbaas-Kik de aanwezigen hartelijk welkom. Dat deze verga dering wat laat viel vond zijn oor zaak in het steeds wisselen van tij delijke leerkrachten, 'hetgeen, naar de voorzitster hoopte, achter de rug zal zijn nu de 'heer Van der Wielen .uit militaire dienst terug is. Tevens maakte zij bekend, dat 'het hoofd der school, de heer Zevering, na de grote vakantie met pensioen gaat. Toch heeft de school, wat de leef krachten betreft, geen reden tot kla gen gehad. Dank zij veel inspaninng kon steeds over plaatsvervangers wordfen beschikt, hetgeen bij vele grotere scholen meer dan eens te wensen overlaat. Het feit dat de heer Zeverin'g de school gaat verlaten, wordt dan ook betreurd, alhoewel men 'het stand punt van het 'hoofd der school vol komen begrijpen 'kan. „Node zullen wij U missen, maar we 'hopen dat U de rust zulf vinden, die wij U toewensen", aldus 'mevr. Elenbaas- Kik. Van de zijde van het college van b. en w. was niemand aanwezig en ook was geen bericht van veihin- dening binnen gekomen. Het jaarverslag werd onder dank zegging goedgekeurd, evenals de financiële verslagen, waaivoor dank werd gebracht aan de secr-penning- Ingezonden mededeling Hertjes te Ouwerkerk Vorige week arriveerden de eerste hertjes in het kamp te Ouwerkerk. In de bosrijke omgeving vormen de diertjes - één jaar oud - een levendig en gracieus element. Ze zijn nog wat schuw en laten zich door de lens niet gemakkelijk verschalken. Maar in deze rustige en idyllische omgeving zal dat wel snel anders worden. In het hertenkamp wordt nog een vast nacht verblijf voor de dieren gebouwd. In de herfst zullen opnieuw twee exem plaren hun intrede doen. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode). WASHINGTON, 23-5. De Ame rikaanse tarweproducenten hebben het voorstel van de regering voor een strengere controle op de tarwe produktie verworpen. hoopten dat de verwerping de rege ring van verdere plannen af zal houden controle uit te gaap oefenen op vee, pluimvee, mel'k én andere produkten,. die niet onderhevig zijn aan beperkingen. Duinrell, het eeuwenoude landgoed in Wassenaar, is bijzonder fraai. Het bevat een duingebied (met het hoogste punt van Zuid-Holland), wandel bossen, een herten- en vogelpark, speelvijvers etc. Er is ook een groot kam- peerterrein. Vorig jaar bezochten 250.000 personen het landgoed dat een oppervlakte heeft van 110 hectares. - Met behoud van het oude, rustige karakter wil Duinrell nu binnen twee jaar op een gebied van zeven hectares een in ons land uniek recreatie-centrum stichten met automatische en an dere restaurants, zwembaden, speeltuinen etc. Er zal een bedrag van ander half tot twee miljoen gulden in geïnvesteerd worden. - Foto: het oude Huis Duinrell op het landgoed. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 9