HOOFDPIJNPOEDERS Ingezonden mededeling In het algemeen is het niet nodig ervoor te zorgen, dat ons eten licht te verteren is. Voor bepaalde dïeet- patiënten en voor baby's, die nog een zivakke maag hebben, is het wèl van belang, voor anderen niet. Het heeft juist wel voordelen wanneer de voeding niet licht is. Zij verza digt dan langer en zorgt ervoor, dat onze maag niet al te gauw om eten vraagt. U begrijpt natuurlijk wel, dat het verkeerd is om naar de an dere kant over te slaan en dus zo veel en zwaar te eten, dat tot ge ruime tijd na de maaltijd de presta ties gering zijn en de oplettendheid te wensen overlaat. In het verkeer of in een bedrijf, waar voortdurende attentie vereist is, kan het zelfs fu nest zijn. Wanneer het, bv. voor dieetpa- tiëntèn, nodig is, dat de voeding licht verteerbaar is, kunt u dat be reiken door groenten, die dikwijls last veroor zaken, zoals de meeste koolsoorten, uien en prei uit het menu weg te laten, evenals groene erwten en bonen, noten, compact bruin- en volkorenbrood, donker roggebrood en alle soorten zeer vers brood; in de voeding niet veel vet te ver werken, ook bv. geen zeer vet vlees of vette vleeswaren; stijfge- slagen room behoort ook, tot de machtige spijzen; te zorgen, dat korstjes van vlees, vis e.d. niet hard gebakken wor den, zodat ze taai en stug zijn, maar ook weer niet te langzaam, zodat er veel vet in trekt; niet al te ingewikkelde gerechten klaar te maken; gerechten, zoals stamppot, aard appelpuree, clikke soep, niet te stijf maken; het voedsel niet in grove stukkenu door te slikken maar goed te kau wen of klein te snijden als het ge bit dienst weigert. Het nut van onverteerbare voedseldeeltjes Het is van belang, dat onze maal tijden onverteerbare voedseldeeltjes bevatten. Die helpen namelijk de ontlasting vormen en bevorderen daardoor de stoelgang. Groente en fruit bv. bevatten de onverteerbare cellulose. Zij, die een sapcentrifuge gebruiken, weten, dat steeds een deel van de groente of het fruit in het apparaat achterblijft. Die pulp bestaat uit vezeltjes, soms ook pit jes en stukjes schil. Meest onver teerbaar. Ook in brood komen onver teerbare deeltjes voor en wel meer naarmate het brood meer zemel deeltjes bevat. De donkerder brood soorten (bruin-, volkoren-, krop-, donker roggebrood) zijn rijker aan cellulose dan witbrood. Zo ziet u, dat groente en fruit, peulvruchten en „donker brood" niet alleen goed voor ons zijn door de mineralen en vitamines, die ze ons leveren, maar ook om andere redenen. Flitsen uit het buitenland PARAMARIBO. Ter gelegenheid van de 100e emancipatiedag (de dag waarop de afschaffing van de sla vernij wordt herdacht) zuilen de Surinaamse posterijen een uit twee zegels bestaande serie uitgeven. De waarden zullen 10 en 20 cent bedra gen. Enveloppen op de eerste dag van uitgifte zuilen een speciaal stempel ontvangen. MOSKOU. Blijkens een bericht in het hlad „Prawda" Wostoka" zijn dezer dagen dn de Sowjet-republiek Oezbekistan een directeur van een spinnerij en zijn atel'ierchef 'ter dood veroordeeld! wegens verduistering van gelden tot een bedrag van ruim 1.7 miljoen gulden. In het geheel waren bij deze zaak d'ertien perso nen betrokken, van wie er verschei- denen werkzaam waren bij de plaatselijke justitie en militie-orga nen. TEL AVIV. De 73-jarige socialist Zalman Sjazar ig tot president van Israël gekozen, als opvolger van de onlangs overleden Ben Zvi. De keu ze geschiedde door het parlement. DAMASCUS. In Syrië is bekend gemaakt, dat vroegere leiders van het land' terecht zullen staan tijdens een serie van acht openbare recht zittingen, die volgende maand be gint. Veertien officieren van het le ger, die de staatsgreep van 1961 zou den hebben georganiseerd,' waar door Svrië Uit de Unie met Egypte trad, zullen tvordén beschuldigd van „het verbreken van de eenheid van de Verenigde Arabische Repu bliek, het grijpen naar de militaire en burgerlijke madht en gewapende opstand tegen de gevestigde autori teiten". NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant heeft Wladimir Soeslov. een hoge ambtenaar van het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken, benoemd tot ondersecretaris voor zaken 'betreffende de veilig heidsraad. Soeslov volgt zijn land genoot Kisselev op, die enige tijd geleden overleed. WASHINGTON. Het straalvlieg tuig van president Kennedy heeft op de terugweg van Moskou naar Washington vijftien nieuwe records gevestigd. Het toestel vloog enkele dagen geleden in recordtijd van Washington naar Moskou om de Russische bewering, dat de Verenig de Staten geen tludhtvaartverdraig wilden sluiten omda't 'zij niet over een .vliegtuig 'beschikten, dat de af stand non-stop 'kan afleggen, te weerleggen. TONEEL EN FILM In de Concertzaal: „Helden sterven jong Weinig resultaat bij landbouwoverleg E.E.G. BRUSSEL, 22-5. De ministers van landbouw van de zes Euromarkt- landen zijn tijdens een tweedaagse bijeenkomst te Brussel niet tot defi nitieve resultaten gekomen. De standpunten van de Westduitse dele gatie enerzijds en die van de com missie en de overige vijf aan de an dere kant konden echter wel tijdens een 'beperkte vergadering nader tot elkaar worden gebracht voor wat betreft handelsverkeer tussen de zes partnerlanden in vleeswaren en con serven. Een beslissing werd echter uitgesteld tot een volgende bijeen komst van de raad op 30 en 31 mei. Dan zullen de landbouw-ministers ook een besluit nemen over het tijd schema bij die behandeling van het actieprogramma op het gebied van de landbouw, dat zij voor het einde van dit jaar moeten afwerken. Ingezonden mededeling DE SPORTTOTO DEN HAAG, 22-5. Het prijzenbe- drag van de toto van deze week be droeg f 259.017,60, zijnde het inleg- beclrag van de 574.101 deelnemers (f 225.135) en de extra prijs van de vorige week f 33.882,60. Vijf deelne mers meldden zich met foutloos ge raden kolommen voor de eerste prijs f 123.824,25, hetgeen ieder van hen een brutdbedrag van f 24.764,80 op levert. Het aanbal gegadigden voor de tweede prijs van f 67.540,50 bleek veel groter: niet minder dan 304 meldingen, waarvan 3 met twee ko lommen, werden on'bvanlgen. De spoeling voor de tweede prijs winnaars werd bijzonder dun, want zij toucheren ieder een bedrag van ongeveer f 220. De vijf deelnemers met vxijf goed voorspelde gelijke spelen hadden meer reden tot juichen: zij ontvan gen van het beschikbare prij zenbe drag f 67.652,85, lek bruto f 13.530,60. Door het omslaan van een veer pont bij Tsjandernagore in west- Bengalen zijn dinsdag dertig men sen verdronken. Vijftien opvarenden wisten zich te redden. De boot ver voerde in hoofdzaak arbeiders van een jutefabriek. Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken ingevolge artikel 4 van de verordening regelende de vakantie voor de slagers en de krui deniers, vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 29 mei 1961, nr. 5, bekend dat voor de kruideniers te Zierikzee in 1963 de volgende vakantieregeling geldt: 17 juni t/m 22 juni: R. P. Hogerheijde L. Uijl Fa. E. C. van Vessem 24 juni t/m 29 juni: Albert Heijn H. Wilbrink M. C. Papeveld 1 juli t/m 6 juli: Dames Van As M. Legemate 8 juli t/m 13 juli: Fa. Constandse (P. Besuyen) 15 juli t/m 20 juli: Coöp. „De Dageraad" 22 juli t/m 27 juli: G. C. de Jonge A. J. Hage H. Raven G. Berrevoets P. de Gruijter 29 juli t/m 3 augustus: D. Joppe 5 augustus t/m 10 augustus: D. van der Wekken J. Lodewijk J. de Oude N. van der Linde. Zierikzee, 24 mei 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Invloed van televisie op de jeugd DEN HAAG, 22-5. Woensdagmor gen is door de zestiende wereldge zondheids vergadering, welke te Ge- nève bijeen is, een resolutie aange nomen over de invloed van televisie op de jeugd, waartoe het initiatief van de Nederlandse delegatie is uit gegaan. De resolutie begint met te stellen dat er van de televisie een opvoedende waarde kan uitgaan, onder meer op het terrein van ge zondheidsvoorlichting en medische opleiding. Daarnaast echter stelde men vast dat in sommige program ma's een ernstig gevaar voor de geestelijke volksgezondheid vooral bij de jeugdige televisiekijkers is gelegen. In de resolutie worden daarom de nationale gezondheids autoriteiten uitgenodigd 'de bestu dering van de invloed van televisie op de geestelijke gezondheid speciaal voor kinderen en jonge volwassenen ter 'hand te nemen. De directeur-ge neraal van de volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam is voornemens na zijn terugkeer uit Genève de eerste stappen voor deze studie te onder nemen. Heropening telefoon verkeer niet Indonesië DEN HAAG, 22-5. Met ingang van 27 mei zal het telefoonverkeer met Indonesië worden heropend via Bern-radio. Voor de radioverbin ding Bern-Bandoeng zijn de open- stell'ingstijden op werkdagen van 07.00 tot 15.30 uur en voor Bandoen'g -Kotabaroe op werkdagen van 07.00 tot 08.00 uur. NOVIB wil meer geld voor internationale liulp DEN HAAG, 22-5. Het bestuur van de Stichting N.O.V.I.B. (Neder- lnadse Organisatie voor Internatio nale Bijstand) heeft in een schrij ven de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de zes grote po litieke partijen verzocht bij het overleg dat lien te wachten staat in verband met de opstelling van een nieuw regeringsprogramma, vooral in het oog te houden, dat het een verlangen van een aanzienlijk deel van het Nederlandse volk is, een grotere bijdrage uit de publieke mid delen en wel tenminste 1 procent van het nationale inkomen, aan de internationale bijstand te verlenen. Voor het begrotingsjaar 1963-1964 betekent dat ruim f 400 miljoen. Foor 40 jaar.... ZIERIKZEE. De kortelings alhier opgerichte postduivenvereniging heeft met vernieuwde krachten de zaak aangepakt en heeft reeds een vliegwedstrijd kunnen organiseren, waaraan 48 postduiven deelnamen en xoaarvoor 4 prijzen beschikbaar waren gesteld. ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van de algemene jaarvergadering van de Prov. Zeeuwse Bakkersbond werd door de stoombeschuitgeleifabriek „Zeelandia" aan de ruim 200 bezoe kers in de sociëteit „Concordia" een gratis lunch aangeboden. HAAMSTEDE. In verband met de dit voorjaar plaats gehad hebbende oev eraf schuiving werd aan het dis trict Koudekerke met goed gevolg het eerste van de drie te zinken stukken aangebracht. RENESSE. Het zonnige weer lok te vele voetgangers, honderden fiet sers, tientallen motoristen en vele automobilisten tot een bezoek aan duin en strand. Het was evenwel geen weer om te baden. BROUWERSHAVEN. Alhier had de ingebruikneming plaats van de nieuw gebouwde muziektent. Bij monde van de voorzitter van het co mité tot stichting van deze tent, de heer J. M. v. d. Bout, werd in wel gekozen bewoordingen de ingezete nen en ook de niet-ingezetenen dank gebracht voor de milde giften waar door het mogelijk werd een lang ge koesterde wens in vervulling te brengen. NIEUWERKERK. De collecte voor de gewapende dienst heeft alhier opgebracht f 44,55r'. DEN HAAG. Een grQep Neder landse zakenlieden zal 'binnenkort naar Indonesië vertrekken, zo heeft d'e centrale kamer voor handëlsbe- vordiering meegedeeld. De missie brengt een zuiver oriënterend be zoek. Vertegenwoordigers uit alle sectoren van het Nederlandse be drijfsleven nemen hieraan deel. Zwaar of licht te verteren 's Zomers eet iedereen graag lich te kost, 's winters lijkt zwaardere ons beter. Dat licht en zwaar wordt dan meestal in de hoeveelheid vet gezocht. En inderdaad is de hoeveel heid vet een van de factoren, die van invloed zijn op het werk, dat onze maag en darmen moeten ver zetten om het voedsel „klein te krij gen". En dat bedoelen we met licht en zwaar verteerbaar. Licht verteer baar is het voedsel, dat minder lang in de maag blijft dan zwaar verteer bare kost. Voedsel kan zwaar ver teerbaar zijn, doordat het veel vet bevat, maar ook doordat het com pact is of stijf. Dat is bv. het geval met donker roggebrood en massieve stamppotten. Moet de voeding licht verteerbaar zijn? KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen, te Amsterdam-Water- graafsmeer (vac. J. ter Söhegget) (toez.): H. K. Stouttener, Pijnaöker; te Middelburg (wijkgem. 3): J. E. L. Brurwmelkamp, Kethel en Spalan'd; te Vleuten (toez.): B. Koole, Tjerk- werd; te Ernst en te Sdhoonrewoerd: J. H. Vlijm, Goëdereéd'e, 'die voor eerstgenoemd toeroep bedankte. Aangenomen naar Groningen (vac. J. Matzer van Bloois): dr. L. van Hardingsveld, Maassluis; naar Har derwijk (4e pred.pl.): E. J. Rietveld, Markelo; naar Akker- en Murmer- woude: vie. J. A. Sdholten, Meppel; 'naar Sneök als jeugdpred. (toez.): W. J. van der Waal, Weerselo. Bedankt voor Zumderdorp: A. Wesltira, Scharnegoutuim; i vooir Amersfoort (vac. dr. A. Steenbeék): J. C. van Hummik, Renlkum. Ger. Kerken Tweetal te Schoonhoven-Willlge- Lanigeraik: D. Kuiper, Bedum en J. Z. Pötjer, Maasland', van wie eerst genoemde is beroepen. Beroepen te Apeldoorn (vac. J. P. Haspels): H. van Bemthem, Leeu warden; te 's-Gravenhage-Zuid (vac. dr. P. van der Spök)J. Winter, Jut- rijp-Hommerts; te Bodegraven (vac. L. Loosman): J. D. de Vries, Aar- d'enburg. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Harderwijk: C. Ver- hage, Hilversum-Centrum; te Leeu warden: B. van Smeden, Amster dam-Nieuw-West; te Keikwerve: N. Brandsma, Nieuw-Amsterdam. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Rotterdam-West: M. van Beek, kand. te Ederveen. Ger. Gem. in* Nederland NIEUWERKERK. Zaterdag 25 mei om 7 uur: ds. F. Mallan, Veenen- daal. Ingezonden mededeling met fabrikaat Vrcdestcln banden Prijscourant gratis bij dealers of N.V. Phoenix, Postbus 230, Groningen: APELDOORN. De 52-jarige brom fietser L. Visschers, is op het sta tionsplein te Apeldoorn hij een ver keersongeval om het leven gekomen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Geslaagd Voor het le gedeelte van de Nijverheidsakte Na, slaagde mej, E. Hack, te Zierikzee. Jaarlijkse rundveekeuring Evenals in andere gemeenten op Sehouwen-Duiveland werd te Zie rikzee een plaatselijke premie-rund- veekeuring gehouden, welke de vol gende resultaten opleverde. l9te kalfskoeien: Mar ja la, eig. M. J. Sehouls; Henny Ito, eag. L. C. Bo lijn; Beatrix lc, eig. M. Uil; Mieke 2a, eig. G. v. d. Welle; Sirkje 2b, eig. B. Viergever; Elsje 2c, eig'. M. Uil; Annie 3a, öig. G. A. Kloet. 2e kalfskoeien: Truus la, eig. L. C. Boldjin; Angje l'b, eig. M. Uil; Grietje lc, eig. G, v. d. Welle; Dora's Gerdienitje ld, eig. M. J. Sehouls; Gerda 2a, éig. J. v. d. Welle; Wieke 2b, eig. G. v. d. Welle; Cora 2c, eig. L. C. Bolijn; Klazina 2d, eig. B. Viergever; Nétte 2c, ei'g. B. Vierge ver. 3e kalfskoeien': Bea la, eig. M. Uil; Mieke 2a, eig. L. C. Bolijn. 4e kalfskoeien: Dora's Marijke Ta, eig. M. J. Sehouls; Anna Tb, eig. J. v. d. Welle. Oudere koeien: Donïa Hinke 30 la, ei'g. M. J. Sehouls. Door verschillende organisaties en particulieren waren mooie prijzen In dé Zierikzeese Concertzaal wordt deze week een oorlogsfilm vertoond, getiltel'd „Helden sterven jong", het verhaal van een handvol Amerikaanse soldaten die aan de 'beruchte Siegfriedlijn een over macht van Duitsers moesten tegen houden. De film speelt in de herfst van 1944. Een klein groepje Ameri kanen moet stelling nemen op de top van een heuvel vlak bij een Duitse bunker die een groot deel van het terrein bestrijkt. De beloof de versterking "blijft echter uit en de Amerikanen weten dat ze de Duit sers niet 'lang meer om de tuin kun nen leiden. Als de Amerikanen in de grote groepen eindelijk de aan val inzötten is het voor de jonge hélden dan ook te laat. Ail met al is deze film een menselijk verhaal over een heldhaftige strijd, welke niet zal nalaten indruk te maken. Te Haamstede draait deze week in bioscoop hotel Bom de in Parijs spelende film „Lino in de knel". Deze geschiedenis handelt over de krantenverkoper Pascal die danig in de knel komt te zitten als de politie hem aantreft met het d'od'e lichaam van de man van de 'knappe Chathe- rine. Pascal wordt gearresteerd we gens moord, maar begrijpt dat dit alles afgesproken werk as. Geluk kig 'treft hij een commissaris met beschikbaar gesteld, zowel in geld als in natura. Klein-fruittelers richten vereniging op Dinsdagavond jl. vond dn de bo venzaal van het „Huis van Nassau" een 'bijeenkomst plaats welke in het teken stond van de kléin-fruitteelt. Uit 'deze bijeenkomst bleek een grote animo voor een op te richten ver eniging welke tot doel stelt de tech nische en praktische teeltwijze van kiein-fruit, zowel onder glas als volle-grond, te bestuderen, aange vuld met te houden excursies en le zing-avonden op dit gebied. Besloten werd tot de oprichting van een vereniging onder de naam van Klein-fruittelersverenigdng „Sehouwen-Duiveland", waarna een bestuur werd •gevormd als volgt: J. C. Braber, Renesse (voorzitter)P. Adam, Haamstede (vice-voorzïtter); J. Rentier, Zierikzee (secretaris), H. ten Haaf, Zierikzee (penningm.) en H. v. d. Bos, Bruinisse (lid). De vooriztter wékte de leden op de niet aanwezige telers aan te spo ren tot de vereniging toe te treden. Opgave kan geschieden bij boven genoemde bestuursleden. Voorts werden enige wagen onderling be antwoord en besloten een excursie te houden naar de proeftuin te Ka- pel'le. Aan 'het slot dankte de voor zitter de aanwezigen voor deze bo ven verwachting geslaagde bijeen komst. mensenkennis die overtuigd is van Pascal's onsdhuld hoewel alle feiten tegen hem spreken. De commissaris besluit hem op vrije voeten te stél len, maar laat hem volgen door twee agenten. We zien dan een wespen nest van intriges zodat alle factoren meewerken voor een bijzonder span nende Franse 'thriller met een slot zoals ieder dat graag ziet. Iu Nederland 80.000 epilepsie-patiënten AMSTERDAM, 22-5. Er zijn in ons land naar schatting 70 a 80.000 per sonen, die in verschillende 'graden, lijden aan epilepsie (een stoornis in de 'hersenfunctie). Hét grootste deel der patiënten leidt een normaal le ven en vormt geen maatschappelijk probleem. Ongeveer 4.000 patiënten moéten in een epilepsie- of psychia trische inrichting langdurig worden verpleegd. Er is een groep van ruim 10.000 patiënten, die steun nodi'g kunnen hebben bij hun integratie in hét arbeidsproces. Dit vertelde de voorzitter der federatie voor epilep- siebestrijding, dr. A. M. Lorentz de Haas (geneesheer-directeur epilep- siecentrum Meer en Bosch te Heem stede) op een persbijeenkomst in Amsterdam. Aan het Bolwerk te Zierikzee is het idyllische tafereeltje te zien van vier kleine geitjes, die met ma geit en oma hier gezellig de groene meimaand doorbrengen. De geitjes krijgen veel belangstelling van het wandelend publiek. (Foto: Zierikzcesohe Nieuwsbode). De nieuwe Russische ambassadeur in Nederland, Z. E. I. I. Toegarinov, is met de trein uit Moskou in Hoek van Holland aangekomen. - De foto toont de ambassadeur (rechts) met zijn vrouw en een lid van de Russische ver tegenwoordiging in Nederland op het perron.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6