Daarom BP[süper]|Viix benzine Kies de soort die bij Uw auto hoort Komen er meer dwangorganisafies Varkensstapel niet geheel te behoeden voor het mond- en klauwzeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 24 mei 1963 So. 19382 Ingezonden mededeling Benzine? Kritiek op landbouw beleid minister Marijnen DEN ïJAAG, 22-5. Da voorzitter van de Geldirse Maatschappij van Lar.cbcuw, de heer G. van der Leij. heeft in Arnhem gezegd, dat naar zijn mening het ra'.cnals landbouw beleid van minister Marijnen heeft gefaald. De minister heeft nooit er. g b ïrip getoond voor de wanhopige strijd, die zeer vele boeren al sinds jaren voeren tegen de sluipende ver arming. De heer van der Leij hoopte dat de „Marijnen-periode" met het heengaan van het kabinet definitief zal worden afgesloten. Naar de mening van de heer van der Leij heerst er onder de landbou wers mede door de gebeurtenissen in de E.E.G. een ontstellend gebrek aan vertrouwen in de toekomst. Bollenvelden vrijwel uitgebloeid LISSE, 22-5. De bollenvelden zijn vrijwel uitgebloeid, slechts hier en daar ziet men nog enkele velden met late tulpen, die nog niet ..ge kopt" zijn. De Keukenhof is echter r.og een lust voer het oog. Hier 'bloeien nu duizenden tulpen in de mooiste 'kleu- len er. vormen en zelfs nog narcissen en hyacinten. Het is nu vrijwel zeker dat deze tentoonstelling tot eind mei geopend blijft. Of de Keukenhof nog tijdens het Pinkster-weekend geopend za'l zijn, is nog niet te zeggen. Het hangt af van het weer in de komende we ken. VAN HET VADERLANDSE ERF Wilde staking bij K.L.M. Ook ongevraagd by de P.B.O. Kwartiermakers in Budel K.P.M. terug In Djakarta Staatssecretaris drs. Schmelzer heeft 'bij de Tweede Kamer een wel'scrjliwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld dat de Sociaal- Econom'isdhe Raad voortaan uit eigen beweging zal kunnen advise ren tot de instelling van een be- drijfslichaam, wanneer deze daar over geen overeenstemming heeft bereikt met de 'betrokken organisa ties van werkgevers en werknemers. Volgens de thans van kracht zijn de we't mag de S.E.R. slechts uit cgen beweging tot instelling van schappen adviseren, indien overeen stemming tussen de betrokken on dernemers en werknemers bestaat. De S.E.R. is eohter teleurgesteld in de trage wijze waarop de schap pen tot stand komen en zij heeft een onderzoek hiernaar ingesteld, dat re sulteerde in het constateren dat er in 'de meeste bedrijfstakken weinig interesse bestaat voor dergelijke or ganisaties, aangezien de reeds be staande organen bevredigend wer ken. Hierdoor doen veel werkgevers en werknemers weinig concessies om tot overeenkomst te komen voor zo'n nieuwe vereniging. De S.E.R. wenst hierin echter ver andering en heeft ondanks die tegen stand van bijvoorbeeld de grootste werkgeversorganisatie, 'besloten de regering te adviseren haar toevlucht tot dwang te nemen. Zelfs zonder overeenstemming zou de S.E.R. d'e vrijheid moeten krijgen de organisa tie op te leggen. Wanneer de kamers dit wetsvoor stel zouden aanvaarden, bestaat de kans, dat de weerstand van de be volking tegen dergelijke schappen zoals het Landbouwschap nog gro-" ter worden, met alle gevolgen van dien. K.L.M.-staking In wezen een kleinigheid is oor zaak geweest, dat op Schiphol een wilde staking uitbrak on'der het be- Iadingspersoweel van de K.L.M. Enkele vliegtuigen vertrokken van onze grootste luchthaven met aan merkelijke vertraging. De oorzaak van deze onaangena me ontwikkeling lag in het feit, dat de direatie het vullen van „bestek- zakjes" (plastic zakjes 'waarin zich lepels, vorken en messen bevinden), een werkje dat vroeger was uitbe steed aan blinden, in verband met da bezuinigingsmaatregelen nu door het eigen personeel in ledige uren wil laten geschieden. Toen de nieu we maatregel in werking trad, wei gerden enige leden van het toela- dingspersoneel de zakjes te vullen. Later sloten zich nog enige perso neelsleden bij 'hen aan. Ook de mid- dagploeg van 12 man, die later op kwam. weigerde 'dit werk onder de mededeling, dat men voor dit werk niet was aangenomen en dat men blinden hét brood niet uit de mond wenéte te stoten. Enkele leden van het personeel dienden zelfs hun ont slag in. Uiteraard veroorzaakt een en an der de nodige onrust op Schiphol. Het stakende personeel werd dade lijk geschorst en de directie tra'd in overleg met 'de betrokken vakorga nisaties. Kwartiermakers in Budel Uit drie plaatsen in Duitsland gingen grote Duitse vrachtwagens op weg naar de Nederlandse leger plaats Budel. Zij brachten er Duits kazerneringsmateriaal dat wil zeg gen bedden, 'kasten, bureaus en der gelijke voor de militairen van het Luftwaffe Ausbil'dungsregiment' uit Stade bij Hamburg, dalt 'hier binnen afzienbare tijd zal worden gelegerd. De ongeveer veertig man Duitse wêrktröepen werden dn Budel ont vangen door de legerplaatscomman dant, luitenant-kolonel J. Bruintjes. Deze transporten zullen in de ko mende tijd' doorgaan tot alle mate riaal aanwezig is voor de 2000 man, die hier aanvankelijk en de 2500 tot 4000 man Duitse troepen die hier uiteindelijk gelegerd zullen worden. Behalve het genoemde regiment dat voornamelijk uit recruten bestaat, zal 'in Budel in de toekomst ook een Duits transportbataljon worden ge legerd. Zoals bekend heeft de overeen komst, waarbij het Duitse troepen werd toegestaan zich in ons land te legeren, veel rumoer in ons land veroorzaakt. Uiteraard speelden be paalde nog niet verdwenen gevoe lens ten opzichte van de Duitse mi litairen een belangrijke rol, doch de regering heeft de overeenkomst toch goedgekeurd, omdat de keerzijde van de medaille inhield, dat. Neder landse militaire eenheden in Duits land de 'beschikking kregen over fraaie en uitgestrekte oefenterréi- nen, waardoor ons Nederlandse re creatie kan worden gespaard. Ook K.P.M. terug in Djakarta De Koninklijke Paketvaart Maat schappij is terug in Indonesië, zij ihet op zeer bescheiden voet. De hoofdvertegenwoordiger van de K. P.M. in Singapore, de heer Herthut, arriveerde in Djakarta voor bespre kingen met 'de Indonesische autori teiten, met .hem kwam de 'heer Kle rekoper als eerste vertegenwoordi ger van deze maatschappij in Dja karta aan. De K.P.M. beschikte eind 1957 over enorme panden in Djakarta en ves tigingen over geheel Indonesië ver spreid, welke 'evenwel alle zijn ge- confiskeerd. Er wordt niet verwacht dat de K.P.M. besprekingen gaat be ginnen over 'teruggave van d'e eigen dommen. Belangrijker zijn momen teel 'de maritieme problemen. De verwachting is, dat het eerste K.P.M.-schip binnen enkele weken naar Djakarta zal vertrekken. In scheepvaartkringen verwacht men dat nu ook 'binnen enkele 'dagen hét verbod van afhandelen van Ne derlandse schepen zal worden op geheven. Er zal nog veel werk moeten wor den verzet, alvorens dé K.P.M. enige a'ktiviteiten zal ontplooien, aange zien 'de toestand in veel havens van Indonesië chaotisch is. „Reizend Zeeuws Volks toneel" uit Hulst won W.K.A.-Landjuweel 1963 AMSTERDAM, 22-5. Als winnaar van :de tweejaarlijkse toneelwedstrijd „W(erkverband) K(atholiek) Ama teurtoneel) -Landjuweel" voor - 1961- 1963 is uitgeroepen „Het Reizend Zeeuws Volkstoneel" uit Hulst Als tweede resp. derde werden geklas seerd „Aliberdingk Thijm" uit Haar lem en „Maastricht '46". Aan deze wedstrijd hebben acht amateurto neelclubs deelgenomen. De jury 'bestond uit de heren mr. H. J. B'ernsen, Jan Muller en Frits Bloemkolk. In 'de motivering van haar beslissing zegt de jury o.m. ,,da;t deze 'drie groepen toneelpresta ties van .bijzonder hoog niveau heb ben geleverd die elkaar m 'kwaliteit slechts wéinig ontlopen. Dat de ere- ste prijs naar het R.Z.V.T. uit Hulst is gegaan heeft deze groep voorna melijk te danken aan haar, in alle onderdelen zo wezenlijk amateuris tische toneelopvoering van M. de Swaens' „Gecroonde Leersse", waar in aanstekelijke speldrift en verras sende creativiteit zo harmonieus sa mengingen". HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 71. Aram, vanuit de boomkruin, kijkt ge spannen toe als Graaf Turton het perka ment zorgvuldig oprolt en dan zijn mantel en baret grijpt. „Nog één ding, heer graaf", zegt Wil liams. de deur openend. „Die opmerking van mij over de geheime dour in de ker ker, vergeet die maar. Dat sloeg nergens op..'.. U kunt u daar morgen zelf van overtuigen Goede nacht, Graaf Turton". Snel laten Aram en Agua zich uit dc hoorn zakken. „Naar de landweg, we moe ten hem tegenhouden", fluistert. Aram, En als Graaf Turton even later, na een laatste blik op Turton-Tower, zijn paard de sporen geeft en de landweg oprijdt, springt er plotseling een magere gestalte uit de struiken en wordt zijn paai'd met een ruk aan de teugels tot stilstand ge bracht.... Ziekte blijft bijv. iii Duitsland steeds voorkomen ARNHEM. 22-5. De krachtige be strijding van het mond- en klauw zeer in ons land dcor middel van dc vrijwel algemene enting van het rundvee, kan onze varkensstapel niet voor epidemieën behoeden, om dat de rundveestapel in de aangren zende landen niet jaarlijks tegen deze ziekte wordt ingeënt. Deze conclusie kan men trekken uit hetgeen dr. W. B. v. d. Burg, directeur van de Provinciale Ge- zondehidsdienst voor Dieren in Gel derland, in de te Arnhem gehouden vergadering van de Geldersche Maatschappij voor Landbouw mee deelde. Di\ v. d. Burg zette uiteen, dat men van de enting van het rundvee ook bescherming van de varkens tegen het mond- en klauwzeer had gehoopt, omdat de epidemieën altijd begonnen 'bij de runderen. Deze wa ren dan de smetstofbron voor de varkens. De situatie in Duitsland. Dr. v. d. Burg noemde het be nauwend, dat de ziekte in Duitsland sinds 1951 regelmatig 'bleef voorko men, zo-wel 'bij runderen als bij var kens.- Hij 'betreurde het, dat alle runderen in dat land niet jaarlijks worden ingeënt en merkte op, dat men daar bovendien reeds in 1961 het af Wachtsysteem heeft opgege ven. In dit verband herinnerde dr. v. d. Burg er aan, dat de epidemie, die in 1961 en 1962 onze varkens teisterde, werd veroorzaakt doordat in de nazomer van 1961 vanuit Duitsland het c-type van het mond en klauwzeervirus door besmette biggen in Overijssel werd binnenge bracht. Deze epidemie kon met veel moeite en offers -pas na ongeveer een jaar worden bedwongen, maar dit was slechts van korte duur en do situatie i9 tihans nog bepaald zorgelijk in Gelderland en Noord- Brabant. Dit jaar moesten reeds van ongeveer 1.500 bedrijven de varkens worden afgeslacht, waarvan meer dan de helft in Gelderland. Overi gens is de 'laatste weken het aan tal besmette bedrijven in Gelder land niet meer gestegen en de pro vinciale gezondheidsdienst meent een tendens waar te nemen, die op een daling zou kunnen wijzen. Dr. v. d, Bung verklaarde verder, dat het gelukkig voor de varkens is, dat het herhaaldelijk enten van varkens perspectieven biedt. Eerste haringvangst viel niet mee DEN HAAG, 22-5. Dinsdagnacht omstreeks half één ibegon men op de loggers -die ter haringvangst zijn uitgevaren, met het halen van de vleten. Dc resultaten bleken niet mee te val'len. Een groot aantal schepen meldde geen vangst, enkele een paar kantjes en één schip, de „Katwijk 141" haalde uit de halve vleet 15 kantjes. Tegen zonsonder gang, dinsdagavond, kwam de ver rassing van de dag. Terwijl de ove rige haringtrawlers vrijwel geen of weinig haring hadden gevangen, - er was nogal makreel - kwam er bericht, dat de Séh. 162 80 kantjes had gevangen. Dat was op 56 gra den en 10 minuten noorderbreedte. De schippers aarzelden niet en gin gen allen onder stoom naar deze plaats, waar woensdagmorgen een groot deel van de trawiloggervloot was geconcentreerd. Ook een deel van de 'haringsleepnetvloot, die woensdagmiddag weer aan schot ging, zette koers naar deze plaats. ROTTERDAM. De Rotterdamsé taxitarieven zullen in de toekomst tien procent hoger worden als de wegen slcoht berijdbaar zijn door langdurige sneeuwval en gladheid. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Lam (bed. H.D.). Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonneveld. Serocskerke: 9.30 uur 'ds. Zonneveld Burgh: 10 uur ds. 'Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer (bev. nieuwe leden). Renesse: 9.30 -uur ds. Van Diere. Elkerzec (Scharendijke: 10 uur ds. Van den Ban. Brouwersha ven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur vicaris J. Schoneveld, Zeist. Noordgouwe; 10 uur vicaris Kelling. Dreischor: 7 uur ds. Westerhof. Ouwerkerk: 10 uur dhr. Malipaard. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosierland: 10 uur de heer W. G. de Jonge, Twello, 6 uur ds. A. de Jonge, Goes. Sirjansland: 10 uur ds. Van der Sar, 6.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 uur ds. van Vliet, 5 uur ds. Van der Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees, Amersfoort, Gereformeerde Kerken Zierikzee; 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 u. ds. Den Heeten. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonne maire: 10 en 2.30 uur ds. Versluis, Geldermalsen. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst. 3 uur ds.- G. O. Donner, em. pred. te Schevenin-gen. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. van der Klis. Kerkwerve: 10 en 6 u. leesd. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur stu dent G. Mouw, Rijssen. Oosterland: 10 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: zaterdag 7 uur ds. F. Mallan, Veenend'aal. Zondag 26 mei 9.45, 2.30 en 6.30 uur dis. Malian. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 9.30, 2 en 6 uur de heer W. Kamp, Utrecht. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur 'heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomét, 7.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistievieringen op zondag te 8.30 en 10 uur. Geen twee auto's, hoe gelijk van merk, type en bouwjaar ook, worden onder dezelfde omstandig heden gereden. Geen twee automobilisten hebben dezelfde rijstijl. Gevolg: elke motor ontwikkelt zich anders. Ook de uwe. Daarom ook voor u: 'motorzuiver' tanken bij een BP-pomp. Vijf verschillende soorten benzine om uw motor de meest geschikte voeding te geven. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u als tien- en tienduizenden andere automobilisten: Ja, nu presteert mijn motor precies wat ik wens. Dank zij de juiste individuelevoeding! Ingezonden mededeling Voor mensen die kwaliteit verlangen BP Super Mix 50 APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5