DE ZIERIKZEESCHE COURANT VOORTZETTING BELEID VAN HET KABINET DE QUAY Amerikanen bedwongen Mount Everest via „onneembare" westelijke helling KRITIEK EERSTE KAMER OVER BELEID OESTERPROEF Benfica onttroond MIN. LUNS WAARSCHUWT VOOR CONCESSIES BERLIJN Nederlands grootste drijvende bok voor bouw brug Oosterschelde overgedragen nar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24- |mei 1963 119e jaargaijg No. 19382 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J, Bij de Vaaie, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Pnil-JrjyjfJjfihLakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Ttvee eerste prijzen voor Kunst en Eer Opvattin» van K.V.P., C.H.U. en V.V.D.: Zekere voorkeur voor vier-partijen-kabiuet DEN HAAG, 22-5. De leiders van de vüf grote fracties bezochten woens dag de kabinets-informateur, mr. dr. C. P. M. Romme. Ofschoon de inhoud der naar algemeen oordeel eerste oriënterende gesprekken niet naar buiten kwam, werden naar aanleiding hiervan in politieke leidende figuren de tongen iets losser. Over het aanwijzen van een informateur inplaats van een formateur lopen de meningen van links naar rechts nogal uiteen. In het socialistische kamp vond men een informateur eigenlijk niet nodig, omdat de kaarten op tafel zouden liggen, zo gaf de heer Vondeling te verstaan. Met de bekende voor liefde voor parlementaire kabinetten had men liever rechtstreeks een forma teur, afkomstig uit de fractie van de grootste party, aangewezen gezien. Ook in K.V.P.-kringen werd de vraag geopperd of een informatie- periode in dit stadium eigenlijk wel noodzakelijk was. Enerzijds kan een informateur zonder twijfel de taak van een latere formateur vergemak kelijken, anderzijds beperkt deze de formatietaak, ook wat de staatsrech telijke verantwoordelijkheid betreft, zo werd hier opgemerkt. In liberale en C.H.-kringen denkt men ongeveer hetzelfde over deze aangelegenheid. In kringen van K.V.P., C.H.U. en V.V.D. leeft nog steeds de opvatting, dat het beleid van het kabinet-De Quay in grote lijnen behoort te wor den voortgezet. In liberale kring wordt de gedachte aan een vijf-par- tijen-kabinet bepaald niet toege juicht. Men meent dat te dien aan zien de uitslag van de verkiezingen duidelijk genoeg is. Een vijf-partijen-kabinet, zo wordt van liberale zijde gezegd, zou bete kenen dat de rode wijn aanzienlijk zou moeten worden aangelengd. Men betwijfelt of de P.v.d.A. hiertoe be reid is. Bovendien werd hier het ar gument aangevoex-d, dat bij een vijf partijen-kabinet geen gezonde oppo sitie zou zijn te verwachten, omdat dan slechts kleine groepjes opposan-; ten zouden overblijven. De K.V.P. Ock in K.V.P.-kring hoort men wel de mening, dat bij een vijf-pax-tijen- kabinet de moeilijkheden uit de Ka mer naar het kabinet worden ver legd. Er is een zekere voorkeur voor een vier-partijen-kabinet met een gezonde, stimulerende oppositie in de Kamer waar te nemen. In de socialistische kring tilt men aan het ontbreken van zo'n sterke oppositio nele fractie niet al te zwaai*, omdat h.i. iedere fractie toch altijd kritisch en controlerend jegens een regei'ing behoort te blijven. Over bindingen tussen x*egei*ing en regeringsfracties wordt buiten de so cialistische groep genuanceerd ge dacht. Liberalen en Christelijk-His- torischen zouden, buiten globaal overleg over hoofdpunten van een regeringsprogram tussen fractielei- dei*s en fracties, voordat over het toeti*eden tot een kabinet beslist wordt, geen nadere afspraken wen sen. In K.V.P.-kring staat men tegen over nadere afspraken niet afwij zend, al zouden deze allen ook maar hoofdlijnen mogen betreffen, met voorbehoud van veranderde omstan digheden en onder afwijzing van in dividuele bindingen. Uit A.R.-kring werd vooi*shands nog geen commentaar vernomen. Geen herstel eierprijzen UTRECHT, 22-5. De voorzitter van het Prodiïktsohap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, heeft woensdag op de openbare vergade ring van het produktschap in Utrecht verklaard, dat er nog steeds geen herstel van de eierprijzen is ingeti*e- den. Volgens 'hem valt er sinds en kele dagen zelfs een verdere daling te constateren. De oorzaak hiervan is, naar zijn mening, de bijzonder grote produkUie in west-Duitsland, die gepaard gaat met een lagei'e con sumptie. De Nederlandse eierexport ging in april voor 92 procent naar Duitsland. De producentenprijs in Nederland bedroeg in april gemiddeld f 1,90 per 'kilo eieren en in de eerste helft van mei f 1,65. In Moskou is een overeenkomst betreffende het vreedzaam gebruik van atoomenergie tussen Rusland, en de V.S. ondertekend. - Foto: Gleen Sea- borg, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie (links) en rechts zijn Russische ambtsgenoot A. Petrosyantz, tekenen de aden. De overeenkomst betreft de uitwisseling van bepaalde gegevens op het gebied van de kernenergie door beide landen. .-iSfcyr' Ir. 31. A. Geuze: „Regering voldeed niet aan verwachtingen" DEN HAAG, 22-5. De Eerste Ka mer heeft woensdag de behandeling van de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat voortge zet, waarbij eerst de oesterproef apart aan de orde werd gesteld. De eerste spreker, ix*. M. A. Geuze (cJh.u.), heeft de gang van zaken een voorbeeld genoemd' van hoe de overhead het niet moet doen. Hij zei dat de regering verwachtingen heeft gewekt waaraan zij, door de oester- proef niet door te laten gaan, niet heeft voldaan. Dit ós geen beleid, aldus de heer Geuze. Hij dacht dat als de regering niet demissionair zou zijn, in de Eerste Kamer een motie zou zijn ingediend ten gunste van de proefneming in het Veerse Gat, dóe misschien wel met overwel digende meerderheid zou zijn aan genomen. Mx\ dr. R. U. baron de Vos van Steen-wijk (v.v.d.) heeft er bij de re gering op aangedrongen de oester- kwekers een hart onder de riem te steken door iets te zeggen over een bevredigende schadeloosstelling. Als de deskundigen zeggen dat de Gre- velingen niet geschikt is voor de oes terkwekerij en daarom de proef in het Veerse Gat geen zin 'heeft, dan kan de Kamer niet veel meer doen. De heer P. Ohr. Elfferich (a.r.) zei, dat zijn fractie bereid is achter deze zaak een punt te zetten. Hij drong echter aan spoëdóg een einde te ma ken aan de onzekerheid voor de kwekers en de werknemers, even tueel ock de randbedrijven. Het be leid van de regering 'had deze on zekerheid veroorzaakt. „Ontnuchterd". Jhr. mr. T. A. J. W. Sdhorer (p.v, d.a.) noemde "de mededeling van de regering dat er geen gelden voor de Droef meer ter beschikking zouden worden gesteld ontnuchterend. Het a-heel doet er aan denken dat des kundigen op verschillend terrein ac'hter de schermen strijd hebben gevoerd, waai'bij de regering, naar het schijnt een wijfelende houding heeft aangenomen. Hij stelde daar bij de vraag wat de functie van de deskundigen ,;s »n de regering en hee het cp dót punt met de par lementaire controle is. De regering heeft -ten onrechte de kwestie van de proef en de schade loosstelling aan elkaar verbonden. Volgens jhr. Sdhorer is er een od- oortunitf:,-oolitóek uit de bug ge komen. Hij vroeg of de situatie ver andert door de afvoer van, water door de Schclde-Rijn-veibinHing. Achter de regeringstafel zaten rle minister van verkeer en waterstaat drs. H. A. Korthals en de minister van landbouw- cn visserij, mr. V, G. M. Marijnen. Antwoord minister Korthals. Minister Korthals heeft 's middags in zijn antwoord in de Eerste Ka mer gezegd, dat de regering er reeds in 1957 op heeft gewezen dat zich bepaalde mooi lijk heden zouden kunnen voordoen 'bij het handhaven van de oestercultuur ón de Ooster- schelde. Hij zelf had in 1961 gewe zen op de moeilijkheden van de wa tertoevoer. De regering heeft echter niet willen nalaten om zo het moge lijk zou blijken te zijn, de oester- kwekerij voor Nederland te behou den. Dat was dan ook de x*eden dat men in de begroting voor 1962 twee miljoen gulden voor de plannen had uitgetrokken. Daar echter de des kundigen hebben uitgemaakt dat het behoud van de oestercultuur tech nisch niet mogelijk was, heeft de regering haar plannen voor een proefbasin in het Veerse Gat laten vallen en er voor 1963 geen geld voor uitgetrokken. Minister Korthals zei te kunnen begiijpen dat er mósverstand over de toekomstmogelijkheden is gere zen door 'de niet harmonisch gestel de witte stukken van de twee be trokken departementen, dat van verkeer en waterstaat en dat van landbouw en visserij. Hij wist, dat het heel moeilijk ós een dergelijke eeuwenoude cultuur te moeten op geven. Een deel van de betrokkenen in Yerseke wilde geld' in plaat® van voortzetting van 'hun bedrijf omdat zij geen vertrouwen hadden in de mogelijkheid' van de cultuur elders en niet omdat zij de overheid niet vertrouwen. De minister gaf toe dat men niet van een wijs 'beleid kon spreken, maar het zou toch ook nóet wijs zijn door te gaan met lets waarvan het succes zeer twijfelachtig ós. Een motie op dót ogenblik achtte de minister zeer ongewenst, want dan zou opnieuw ijdele hoop worden gewekt. Hij zag niets in de mogelijkheid van doorspoeling ten gunste van de oesterkwekerij door middel van de Schel'de-Rijn-verbinding. Replicerend maakten de hei*en Geuze en Sohorer nog opmerkingen over het onderzoek naar de moge lijkheden, de eerste vroeg zich af of het wel volledig was geweest en de tweede vroeg naar de doeltref fendheid. De heer Sohorer zei dat er tot 1978, het jaar van de afslui ting, weinig zal veranderen aan de stroomsituatie. Hij vroeg of men tot zolang nóet door zou kunnen gaan. Hij vond 'diat er geen sprake was van een samenhang ón tijd maar van een toevallige gelijktijdigheid. Minister Korthals verdedigde vervolgens het onderzoek en minis ter Marijnen zei dat het risico groot is dat ook voor 1978 door de werk zaamheden aan het Deltaplan zulke grote wijzigingen in het stroomver loop zou 'kunnen worden voortgezet. KATMANDOE, 23-5. Vier Ame rikanen hebben woensdag de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, beklommen. Twee van hen, William Unsoeld en Thomas Hornbein, de den dit als eersten in de geschiedenis via de westelijke „onneembare" hel ling. Nog twee Amerikanen zouden donderdag de top hebben kunnen bereiken, maar zij keerden terug om de vermoeide helden bjj de af daling te helpen. Barry Bishop en Luther Jerstad, die de traditionele zuidoostelijke rou te volgden, hadden de top enkele uren voor Unsoeld en Hornbein be reikt. Deze laatsten overschreden „het topje van de wereld" om langs de zuidoostelijke 'helling af te da len, waarmee zij tevens de eei*s'ben waren dóe over een grote Himalaje- fop zijn getrokken. LONDEN, 22-5. De Italiaanse kampioen A.C. Milan heeft woens dag in het Wembley Station de Por tugese bekerhouder Benfica met 2-1 verslagen. In 'de finale van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust had den de Portugezen nog met 1-0 de leiding door een doelpunt in de 18e minuut van linksbinnen Eusobio. In de tweede helft bezorgde de Itali aanse midvoor Altafini zijn ploeg met doelpunten in reep. de 13e en 20e minuut de zege en de beker: 2-1 top zijn 'gerökken. Alle vier bergbeklimmers brach ten de nacht d!oor op een 'hoogte van ruim 8500 meter. Ondanks het ontbreken van slaapzakken en zuur stofapparaten maken 'zij het wel, zo heeft Unsoeld! via de radio gemeld. Zij bevinden zich nu op de zuidelij ke helling. De Mount Everest, die tóen jaar 'geleden voor het eerst werd be dwongen, ós nu reeds door twaalf en wanneer de Chinezen de waar heid spréken, vijftien, mensen be klommen. Een lid van de huidige Amerikaanse expeditie, James Whit- taker, bereikte 1 mei met Sjerpa Na wang Gomboe de top. Carillon voor Vlissingen VLISSINGEN, 22-5. Vlissingen krijgit een carillon. De directie van de N.V. Koninklijke MaaitsChappij „De Schelde" heeft woensdag aan Vlissingen een vieroctaafconcentbei- aard, bestaande uit 47 klokken aan geboden. Het zal een plaats krijgen in de toren van het nieuwe stadhuis van Vlissingen, dat thans in aan bouw is. De president-directeur van de maatschappij, de heer J. W. Hupkes herinnerde bij de aanbieding aan de vele jaren van goede buurschap. Hét oude stadhuis was dicht bij de scheepswerf gelegen en Staat nu zelfs op grond van de werf. Hij hoopte dat door di't klokkenspel de goed'e 'band bestendigd zal blijven. NAVO-vergaderiu» in Ottawa goed" Chroesjtsjov: „Mijn positie is MOSKOU, 23-5. Een gebruinde en opgewekte premier Ohroesjtsjef 'heeft donderdag op een ontvangst in het Kremlin, ter gelegenheid van het be zoek van 'de Cubaanse premier Fidel Castro, de geruchten dat zijn aftre den nabij was tegengesproken. Hij deed daarbij een nauwelijks ver bloemde uitval raar de ideologie van eommunistisoh-China en bood voorts het westen de keuze tussen oorlog en vrede. Westerse correspondenten, die do Russische premier slechts van een afstand konden gadeslaan, zagen hoe hij, staande onder een schitte rende lichtkroon, een wijnglas in de hand, met energieke gebaren zijn woorden 'kracht bijzette. Door de luidsprekers hoorden zij hoe hij op sarcastische toon de Chinese volks republiek aanviel toen hij zei „Als Ik zou zeggen: kameraden, ws heb ben besloten een oorlog te beginnen om het imperialisme te vernietigen, zou dit onmogelijk zijn. Ons volk wenst nimmer oorlog. Wij commu nisten willen, ons stelsel niet op de puinhopen van oen oorlog grondves ten. doch op de steunpilaren van Le nin en Marx". OTTAWA, 23-5. De ministers van buitenlandse zaken van de vgftien NAVO-landen hebben donderdag - de tweede dag van hun voorjaars zitting in Ottawa - hun algemene politieke debatten voltooid. Op de tweede werkvergadering spraken donderdag de ministers van buitenlandse zaken van negen lan den. Hoofdtema was de verhouding Oost-West. Verder zgn vrijwel alle actuele vraagstukken de revue ge passeerd. De aanbevelingen van de diverse ministers varieerden van soepelheid tot onbuigzaamheid van de wcsteiyke politiek. De Nederlandse minister Luns waarschuwde voor concessies in Ber lijn. Hij gaf als zijn mening te ken nen, dat een grotere militaire inte gratie in de NAVO alleen dan zin heeft, als een grote mate van poli tieke overeenstemming kan worden bereikt. Hij stelde voor dat de mi nisters vaker de vergaderingen van de permanente NAVO-raad in Parijs bijwonen. De Deense minister van buiten landse zaken, Hakkerup, zei dat de politieke en economische betrekkin gen van het Westen met de ontwik kelingslanden moeten worden ver sterkt. Ook de kleine NAVO-land'en dienen een passende bijdi*age in de ontwikkelingshulp te leveren. De vertegenwoordiger van Noor wegen sprak zich uit voor een con structieve politiek tegenover het Oosten. Er diende een nauw contact met Moskou te bestaan. De Griekse minister Averoff wees er op, dat zijn land nog steeds is aangewezen op de hulp van de deel genoten Griekenland heeft leningen met lange looptijd en militaire hulp nodig. Hot Westen mocht niet ver geten. dat Zuid-Slavië nog steeds een satelliet van Moskou is. Paul Martin, ministei* van buiten landse zaken van Canada, zei dat de NAVO bij alle bemoeiingen met Moskou tot een oplossing van de bestaande pi'oblemen dient te ko men. Er dient volgens hem meer overleg tussen de lidstaten te komen. Frankrijk Maui'ice Couve de Murville, Frank- rijk's minister van buitenlandse za ken, merkte op da't het Europa is ge lukt het antagonisme van de afzon derlijke staten goeddeels uit te scha kelen. Hierbij was vooral de Frans- Duitse toenadexóng van belang. Hij ziet veel tekenen die wijzen op ver anderingen in het oostelijke blok, er wordt steeds meer nationale opposi tie merkbaar. De Sowjet-Ume en China hebben nox ieder hun eigen satellieten. De Belgische minister Spaak sprak zich uit voor een soepeler houding van het Westen. Het Westen diende de vermindex*de internationale span ning uit te buiten. Een niet-aanvals- verdrag tussen NAVO en Pact van Wai'schau kon niet op zichzelf staan, maar zou deel kunnen uitmaken van een regeling op bredere basis, zoals bijvooi'beeld oplossing van de Ber- lijnse kwestie of van het ontwape- ningsvraagstuk. COLIJNSPLAAT, 22-5. In aan wezigheid va'n tal van autoriteiten onder wie de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, is woensdag tegen het middaguur de drijvende bok ir. J. G. Snip, genoemd naar de onlangs overleden hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Zeeland, overgedragen aan de com binatie Burg Oosterschelde. De drijvende bok, die oen hijsver mogen heeft' van- 500 óon, en werd gebouwd volgens het ontwerp van de opdrachtgeefster, zal worden ge bruikt bij werkzaamheden voor de in aanbouw zijnde brug over de Oosterschelde tussen Noord-Bcve- •I'and en Schouiwcn-Duiiveland. Het is 'de grootste drijvende 'bok tot nu toe in Nederland gébouwd. De plechtigheid vond plaats aan boord van 'de Ir. J. G. Snip, liggen- Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ondankbaarheid verraadt de t WAT VI BI LT Zonnige perioden Venvachting tot zaterdagavond: Verwachting tot zaterdagavond. Droog weer met zonnige perioden. Vannacht hier en daar mist. Aan vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige oostelijke wtind. Hogex*e middagtemperaturen. 24 mei. Zon op 4.35, onder 20.39. Maan op 5.51, onder 22.19. 25 mei. Zon op 4.34, onder 20.40. Maan op 6.39, onder 23.25. 26 mei. Zon op 4.33, onder 20.42. Maan op 7.37, onder 27 mei. Zon op 4.32, onder 20.43. Maan op 8.43, onder 0.18. Nieuwe maan: 23 mei te 5.00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 mei 3.47 v.m. 25 mei 4.32 v.m. 26 mei 5.19 v.m. 27 mei 6.03 v.m. BROUWERSHAVEN 16.13 n.m. 16.53 n.m. 17.33 n.m. 18.16 n.m. 24 mei 25 mei 26 mei 27 mei 3.34 v.m. 4.18 v.m. 5.02 v.m. 5.47 v.m. 16.00 n.m. 16.44 n.m. 17.28 n.m. 18.16 n.m. Springtij: 25 mei. de in de werklhaiven te Kats op N.- Bevölaiüd. De naamgeving werd ver richt door mevrouw J. Snip-Kruid hof .'Het gevaarte, da't 57 meter lang 43 meter breed en vier meter diep is, werd door Boele's Scheepswerf en Machinefabriek N.V. in Bolnes gebouwd voor de Combinatie Brug Oosterschelde, een combinatie van Van -Hat turn en Blamkevoort N.V. en de N.V. Amsterdamse Ballastmaat- schappij. De 'bok heeft tot taak de maxi maal 50 meter 'lange ronde betonnen buizen, nodig voor de fundering van de 'brug, op 'hun plaats te brengen. Drie van dergelijke „putten" vormen de pijlers waarop de bovenbouw van de 'brug zal rusten. Drie van deze buizen krijgen dan nog een zwaar koppelstuk te dragen. In to taal zullen 156 buizen de brand dn worden gedreven. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-5. Hee K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdruk- verdeiing komen thans enkele ver- amderingen. Boven Scandinavië heeft zich een vrij krachtig gebied van hoge luchtdruk ontwikkeld. Het storingsgebied dat de laatste paar dagen veel i*egen heeft gebracht neemt snel in betekenis af, terwijl zich boven Duitsland een nieuwe hogedrukgebied ontwikkelt. In ver band hiermede wordt de wind zuid oostelijk, sullen opklaringen voor komen en gaan de temperaturen om hoog. De regenkansen zijn niet groot meer. AMSTERDAM. Op de rijksweg Amsterdam-Haarlem is donderdag onder Halfweg een kleine personen auto, bestuurd door de 41-jarige Bernard Spieler, conti*o-<bassist bij hét Concertgebouw-orkest, geramd door een uit Haarlem komende te genligger, die vermoedelijk als ge volg van een technische storing links de weg opzwenkte. De heer Spiëlev werd op slag 'gedood. Zijn echtgenote, dóe naast hem zat, werd ernstig gewond. Herdenkingssamenkomst Geref. jeugdbewegingen UTRECHT. 22-5. Aan de voor- avond van een jubileumfeest op He melvaartsdag. heeft de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen woensdagmiddag dn Utrecht 'n her- denkingssamenkomst gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan •van het gex*eformeerd jeugdwerk. De tweede presidente van de bond mejuffrouw Rie van Doorn, is door H.M. de Koningin 'benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Dit werd meegedeeld door mr. A. van der Ent, die op de bijeenkomst het ministerie van ondei*wije, kun- ten en wetenschappen vertegen woordigde. De vergadering benoemde twee ere leden: prof. dr. J. Waterink, die veel heeft gedaan voor het jeugd werk in het algemeen en de heer Ad Kuiper, die tweede voorzitter van de bond is geweest en dóe van 1948 tot 1962 directeur was van het Gereformeerd Jeugdcentrum. De hei*den!kingsrede werd uitge sproken door mej, van Doorn, ter wijl ds. J. Firet, oud-directeur van de Nederlandse Gereformeerde Jeugdi'aad, een inleiding Ihóeld over „dienend present zijn". Bij een hevig estorm zijn in do gebieden Goenrna en Sadtama ten noordwesten van Tokio dinsdag acht mensen omgekomen en 44 gewond. 267 huizen werden beschadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1