BREDA beugelbier CAPRI Op Cyprus het weer Westduitse processen tegen oorlogsmisdadigers STAD EN PROVINCIE 80 cc 1 995,- ANKER I Zierikzee Pak het mee voor picknick en Pinksteren en voor al het andere buiten-plezier! 3 halve-liter flessen f. 1.50. Vier en twintig van de jongste Burgh-speelsters en -spelers, onder gebracht in Burgh A en B en spe lende in één competitieverband, b'e- 'kampten elkaar vrijdagavond op 'het sportpark „Van Zuijen". Het krachts verschil was 'groot, wat dan ook in de 9-1 uitslag tot uitdrukking kwam". De ruststand was 4-0. Voor 'de doel punten zorgden Ko Tuinman (3), Huib Boogerd (2), Johnny Kik, Wil lem Boot, Maddy Boogerd en Ria Renters, terwijl Truus Verton tegen scoorde. Burgh A-Zeemeeuvven A 6-2 Ook de tweede wedstrijd van de Burgh A junioren werd in winst omgezet. De cijfers liegen er niet om, dat Burgh de sterkste in het veld was. De groen-witten drukten pas in de tweede helft goed door, en wisten hun veldmeerderheid in doelpunten om te zetten. De rust ging in mot een 2-0 voorsprong voor Burgh. De 6 goals werden voor Burgh gescoord door Ko Tuinman (3), waarvan het eerste vanaf de lijn Kleine meningsverschillen in het communistisch blok - zoals bijvoor beeld de laatste tijd de economische meningsverschillen het aanverwante wederzijdse speldeprikken tussen Roemenië en de Sowjet-XJnie - krij gen in het ivesten rijkelijk aandacht en terecht. Het zijn tenslotte symp tomen van spanningen of althans spanninkjes die hun weerslag heb ben in de grote spanning tussen oost en west. Maar men moet dergelijke proble men in Chroesjtsjefs domein liiet zwaarder laten wegen dan wat ze zijn, zaken van ondergeschikte be tekenis. die enkel opgelost moeten worden om er geen al te nare kon- sekwenties uil te laten voortvloeien. En men moet zeker niet aan de nei ging toegeven er een soort verval van het communistische rijk in te zien, daarvoor zijn dit soort me ningsverschillen te gewoon en te al- werd gescoord. Verder Maddy Boo gerd, Willem Boot en Ria Renters. De blauw-witten scoorden tegen door Henk Jonker en Piet v. d. Doel. Burgh B-Renesse A 2-0 Een heel goede prestatie van de allerkleinste Burgh-uitgave. In het veld wogen beide ploegen goed te gen elkaar op, doch Burgh schoot .beter, wat uiteindelijk resulteerde in een 2-0 zege. Deze voorsprong was reeds met de rust bereikt. De twee doelpunten werden gemaakt door Truus Verton en Kees Landman. VENSTER gemeen in alle menselijke verhou dingen. Tenslotte biedt het westen een even grote keus aan dergelijke spanningen voor de beschouiver aan de andere kant van het ijzeren gor dijn. Een goed voorbeeld daarvan is Cyprus. Nieuwe burgeroorlog De strijd daar lussen Grieken en Turken, die beslecht scheen in een- bestand bij de stichting van de re publiek met aartsbisschop Makarios als staatshoofd, dreigt weer uit te groeien tot een omvang die men ge rust een burgeroorlog mag noemen. Sinds een week of wat zijn de harts tochten waarom hel eiland in zijn laatste jaren onder Brits bestuur be rucht is geworden, weer opgelaaid. In Nicosia ontploften bommen in een Turkse bioscoop, in andere steden werden Grieken mishandeld. De grondwet van 1959 voorzag er in dat de vijf grootste plaatsen ver deeld werden in een sector onder eigen bestiLur voor de Grieken en voor de Turkse minderheid elk. Over de vraag welke wijk bij welk stads bestuur hoorde ontstonden grote moeilijkheden, zozeer zelfs dat om de kool en de geit te sparen de voor lopige stadsbesturen uit de Britse tijd maar werden bestendigd. Een oplossing die natuurlijk geen van beide partijen beviel. Waarop Maka rios besloot dan maar het hele sys teem van gemeenteraden voorlopig aan de kant te zetten en het bestuur van de vijf steden op te dragen aan commissarissen, die door de reger ring waren benoemd. Dat maakte de Turken T>as goed boos en ze ko zen eigen gemeenteraden voor de mohammedaanse kivartieren der steden. Wat doen nu de Grieken en Tur ken, onder wier auspiciën mede de nieuwe staat Cyprus tot stand kwam en president Makarios om de gemoe deren te kalmeren? Olie op het vuur niet de Griekse, die hevig protes teerde. Athene kondigde al aan dat als dit Turkse plan doorgaat de Griekse vloot zijn vissers zal be schermen als ze loensen te vissen in zeegebieden die Turkije zich aan matigt. En zo ziet men maar weer hoe hartelijk de omgang is tussen twee in de NAVO-broederschap verbon den naties, kan men in Moskou meesmuilen. Het antwoord is dat dit soort spanningen bepaald wel ern stig is en beslist niet gewenst, maar dat net zo min als de kwestie tus sen Boekarest en; Moskou de een heid der communistische wereld ernstig aan het wankelen brengt. Ingezonden mededeling uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop KARLSRUHE, 21-5. - Het West duitse federale hooggerechtshof heeft maandag het vonnis van vijf jaar ge vangenisstraf, dat was uitgesproken tegen de voormalige kapitein van de S.S., Otto Hunsche, vernietigd. Hun- sche was een medewerker van Eich- mann. Het hof beval een nieuw proces tegen Hunsche, die wordt beschul digd van een aandeel in de moord op 1200 joden tijdens de oorlog, om dat er fouten zijn gemaakt in de procedure tijdens het proces, dat vorig jaar in Frankfort werd ge voerd. Bovendien zal Hunsche binnenkort opnieuw in Frankfort terecht staan op grond van een andere aanklacht, waarbij hij wordt beschuldigd te hebben geholpen bij de moord op 40.000 joden. In Freiburg zijn maandag drie voormalige politie - onderofficieren voor de rechtbank verschenen. Zij zouden in 1S41 aan het oostfront ge holpen hebben bij de moord op ver scheidene duizenden mensen. ZIERIKZEE Afdeling Algemene Bond van Gepensioneerden Op dinsdag (middag) 28 mei a.s. wordt in het gereformeerd vereni gingsgebouw aan de St. Domusstvaat een vergadering gehouden van de Algemene Bond van Gepensioneer den. De heer S. P. Mollenberg, ver tegenwoordiger van het hoofdbe stuur, zal spreken over ihet onder pensioenen". werp „Onze toekomstige nieuwe SIRJANSLAND Collecte „Het Hoogeland" De door mej. Adri Kwaak gehou den lijstcolleete t.b.v de vereniging „Het Hoogeland" heeft het mooie be drag opgebracht van f 30,50. Het is wel gebleken dat het resultaat aan merkelijk 'hoger is door met een lijst rond te gaan, dan - zoals voorheen voor dergelijke instanties gebruike lijk - met een collectebus. Dodelijk verkeersongeval KLIMMEN, 20-5. Maandagavond is een bestelauto op de rijksweg te Klimmen (L.) Iter hoogte van De Heek uit een scherpe bocht gevlo gen en enige malen omgeslagen. Een naast de bestuurder zittende 70-ja- rige lifter, de heer H. A. Lagrange uit Keikrade, werd uit de wagen ge slingerd en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd. De bestuur der van de auto, de heer. J. O. uit Heerlen, liep verwondingen op. Hij werd overgebracht naar een zieken huis in Heerlen. Ingezonden mededeling scooter zeer handig erg zuinig Makarios verklaarde in een offi cieel communiqué, dat Cyprus toch eigenlijk een Grieks eiland was en dat aansluiting bij Griekenland het einddoel moest wezen. In Ankara verklaarde de minister, van buiten landse zaken Erkin dat Turkije niet met de armen over elkaar zou blij ven toezien als de rechten van de Turkse minderheid geschonden wer den. In Athene dringt men op mali- ging aan, maar men kan daar slecht ontkennen dat Makarios' lof voor de enosis, aansluiting bij hel moeder land, daar uiteraard als juist wordt ervaren. Om de verhouding tussen Athene en Ankara nog wat meer te vergal len, ging het Turkse parlement rede neren over uitbreiding van de terri toriale wateren in de Aegeische Zee, in het belang van de visserij, dat wil zeggen van de Turkse visserij, SCHIPHOL. Een uit 9 leden be staande Nederlandse delegatie is minister Luns achterna gereisd voor diie van 22 tot en met 24 mei a.s. in de conferentie van Navo-ministers, Ottawa zal worden gehouden. BLIK DOOR HET WERELD Conflict tussen Athene en Ankara Scheepvaart berichten Alehiba, 18-5 vain New York naar Beyrouth. Alphacca. 17-5 van Suez. 18-5 te Aqaba. Ampenan, 19-5 te Bombay. Ameland. 20-5 te Puerto Miranda verwacht. Attis. 19-5 van Nc-w York naar Port Au Prince. Esso Amsterdam (t.), 18-5 te Mena. Katscdij'k, 19-5 te New Orleans, Kenlia Ct.), 19-5 te Rotterdam. Korenla (t.). 18-5 te Puerto Miranda. Sommelsdijk, 19-5 van Rotterdam naar New Orleans. Willem Ruys, 19-5 te Rotterdam. Zafra (t.), pass. 18-5 Suez naar Mer.a Al Ahmadi. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Mastenbroek (toez.): K. Schipper, Ederveen; te Wormer- veer; A. P. Peschar, Ballum en Hol- lum; te Zevenhuizen (Gron.), (toez.): J. G. Huetink, Midwolda (Old.); te Sleeuwijk: D. Driebergen, Tange-Al- teveer; te Haastrecht (toez.): S. Rie- mens, Hornhuizen (Gron.). Aangenomen naar Oudenhoorn: E. C. B. Kok, Rotterdam-Charlois. Bedankt voor Ooltgensplaat: Jac. Jongerden. Bruchem en Kerkwijk. Geref. Kerken Tweetal te Groningen-Helpman (vac. W. M. de Bakker): L. Dorst, Hardenberg en dr. M. Feitsma, Em- men; te 's-Gravenhage-west (wijk- gemeente V): J. Banga, Leiderdorp en Joh. Dijkstra, Klazienaveen. Beroepen te Coevorden (2e pred.- pl.)G. de Jong, Neede; te Pernis (vac. J. H. van Halsema): A. van Leeuwen, Axel; te De Bilt: F. van Zuthem, Enumatil; te Helpman (vac. W. M. de Bakker): L. Dorst, Harden berg; te Curagao (als koopvaardij- predikant): J. Bakker, Midsland, op Terschelling; te Wormer: G. J. Ter- laak, kand., Scheveningen; te Har- melen: C. W. de Ruiter. Visvliet. Aangenomen naar Tilburg (vac. J. Spoelstra)W. F. Bolt, Bozum; naar Hoogeveen (vac. D. H. Borgers): W. Struys, Vriezenveen; naar Ooltgens plaat: A. W. Meeder, 's-Gravenhage- Excamp. Bedankt voor Spijk (Gr.): H. Lan- genburg, Drijber. Examens. De classis Delfland heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar 'verklaard de heer H. J. Verhagen te Delft; de classis Haar lem heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer mr. B. C. Card te Haarlem. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Hillegersberg-Ter- bregge: J. van Bruggen, Ruinerwold- Koekange. Aangenomen naar Amersfoort-cen- trum (3e pr.pl.), (tweede beroep): J. Kok, Enschedé-zuid. ^Chr. Geref. Kerken Beroepen te Den Helder: D. Cop- poolse, Hengelo (O.). Evang. Lutherse Kerk j, Aangenomen naar Deventer: A. Jense, Gouda. Geref. Gemeenten Bedankt voor Leiden: H. Rijksen, Gouda. SPORT KORFBAL Burgh A-Burgh B 9-1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6