Had t.v. invloed op verkiezingen? TUINMAN ZN. Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever grote tube. LAATSTE NIEUWS Eerste Duitse militairen in kamp Budel Een sterre-explosie Gevechten in Laos Hulpverlening Bali Heeft de televisie in ons land ent- ge invloed uitgeoefend op de laatste verkiezingenDat is een vraag die wij vonden in verscheidene interes- santé beschouwingen over de uitslag van de zeteltoewijzing. Het probleem is interessant, want ieder herinnert zich de verrassende overwinning van John Kennedy na de opzienbarende televisiedebatten met vice-president Nixon in i960. Algemeen is men in Amerika van gevoelen dat Kennedy geen presi dent zou zijn geworden als Nixon hem niet tot deze openbare quiz op de beeldbuis had uitgedaagd. Hier heeft het beheerste optreden van de senator, gevoegd b\j zijn doordachte voorbereiding en het goed voorzien van allerlei lastige vragen, de door slag bij de stemmenverhoudingen ge geven. Van kust tot kust. We hebben voor de verkiezingen even de indruk gekregen, dat met name de Partij van de Arbeid specu leerde op dergelijke verkiezingspro paganda door prof. Vondeling meer dan eens naar voren te schuiven voor het voeren van een televisie debat met politieke tegenstanders. Vreemd genoeg heeft die strijd in beeld hier weinig weerklank gevon den bij de kiezers en uiteindelijk verloor de P.v.d.A. nog vijf zetels, zodat het resultaat voor de woord voerder van deze partij hoogstens negatief kan zijn geweest. En toch En toch zijn er wel invloeden merkbaar van onze t.v. Wy menen te mogen stellen, dat met name de ontruiming oan boerderijen te Hol- landsche Veld door de uitvoerige aandacht op het fluorescerend scherm niet alleen bij de platte landsbevolking, doch met name ook in de steden veel weerzin tegen het Landbouwschap en de daaruoor uer- antwoordelijke partijen heeft gewekt zodat mede hierdoor de heer Koe koek enorme steun kreeg by zyn kamerkandidatuur. Wij hebben ook het vermoeden, dat de toooduoerders uan de rege ring zoals prof. de Quay en de po pulaire minister Luns met hun her haald optreden voor de buis, al was dat ook maar in journaal flitsen, zeer goed werk hebben gedadn voor de K.V.P. Het is ons voorts opgevallen, dat minister Toxopetis in zijn politieke debatten voor de camera een uitste kende figuur sloeg, waardoor hij wellicht een aantal kiezers voor de V.V.D. heeft kunnen vehouden die Ingezonden mededeling Voor prachtige zuiver kamgaren tafelkleden van Kunstweverij „DE RAM" naar Mol 19 - Zierikzec Voetbal op Hemelvaartsdag Voor a.s. donderdag (Hemelvaarts dag) is voor de 4e 'klas G van de K.N.V.B. een volledig programma vastgesteld. Alleen de wedstrijd Zie- rikzee-De Schutters kan geen door gang vinden daar op het sportpark Bannink regionale atletiekwedstrij den zullen worden gehouden. Burgh staat voor geen gemakkelijke taak in de uitwedstrijd! tegen Halsteren. J.'I. zondag wisten de Brabanders door een 3-1 -overwinning Cluzona uit te schakelen voor de titel. Daar -Burgh in haar uitwedstrijden vaak tot goede prestaties weet te komen ligt een puntenverdeling misschien binnen hun bereik. Oude Molen speelt .thuis tegen Kruisland' dat met 17 punten zich wel in veiligheid kan wanen. Oude Molen, dat de puntjes nog heel goed kan gebruiken, zal zich ongetwijfeld volledig inzetten om hier winst uit te halen. De kers verse kampioen N.S.V. gaat in Nis pen van N.S.V. winnen, Vosmeer heeft voor eigen publiek de beste troeven in handen tegen S.C. Gastel terwijl Sprundel ithuis wel een kans je maakt op een winstpuntje tegen Cluzona. Steun aan vlasindustrie wordt voortgezet DEN HAAG, 21-5. Dc regering heeft besloten voor de verwerking van vlas van de oogst 1963 een steunregeling aan de vlasverwer- kende industrie te treffen, in uit voering gelyk aan die voor vlas van oogst 1962. Er zal wederom een ver werkingstoestand van f 1,60 per ha verwerkt vlas worden verstrekt. Bij dit besluit heeft de regering zich laten leiden door hert. feit dat de steunmaatregelen voor de natio nale vla9nijvei'heid in omringende landen ongewijzigd gehandhaafd zijn gebleven en niet valt te ver wachten dat in E.E.G.-verband met betrekking tot de teel en de ver werking van vlag van de oogst 1963 nog beslissingen over 'gemeenschap pelijke regelingen - waarom 'de Ne derlandse regering in 1962 heeft ge vraagd - zullen vallen. AMSTERDAM. Roombotercake waarvan het vet geen zuiver boter- vot was en 'tevens muizenuitwerpse len bevatte, brood waarin zich een scheermesje bevond, croquetten be waard op onzindelijke schalen en capucijners mot te veel zieke zaden zijn vier van de 68 gevallen waar voor ambtenaren van de Amster damse keuringsdienst van waren in do maand april proces-vcrlvKil op maakten. anders na de belevenissen met een minister Visser van deze partij zou den zijn vervreemd. De splinterpar tijtjes die niet in alle kieskringen met een lijst uitkwamen, hebben geen zendtijd gekregen en bleven daardoor volslagen onbekend. Al met al een resultaat dat wel over eenkomt met de mening, dat-de tele visie wel degelijk grote invloed heeft uitgeoefend op de stemmenverhou ding en mede een aanwijzing, dat volgend maal meer dient te worden gelet op de persoon en de voorbe reiding van de sprekers. E. Eeckhoff. SPORT Zomeravondcompetitie, rayon Zierikzee Van der Wekken-Zierikzeevetera- nen 1-5; P.T.T.-C.W.S. 1-0. Heden (dinsdag)avond wordt ge speeld: Van Aken's Bouwbedrijf- Zeelandia. Morgen (woensdag)avond wordt gespeeld: Smit Bolnes-Rij kswater- staat en P.Z.E.M.-Neptunus). Alle wedstrijden beginnen om 7 uur 15. ATLETIEK Nieuwe successen voor „Delta-Sport" Een kleine groep leden van de atletiekvereniging Delta Sport heeft zondag te Delft deelgenomen aan de regionale wedstrijden welke door de vereniging A.V. '40 worden georgani seerd. Bij deze wedstrijden slaag den de atletes van de Schouwen- Duivelandse vereniging er in weer enige fraaie successen te boeken. Bij de meisjes B legde Jopie Stoutjes- dijk met een sprong van 4,58 (tegen wind) beslag op de le plaats bij het verspringen. De 80 meiter liep zij, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, in de goede tijd van 10.8 sec wat haar een 2e plaats in de finale opleverde. Anjo Rensink kon even eens beslag leggen op een le plaats door bij de meisjes C met een isprong van 4.53 (met zijwind) het nummer verspringen te winnen. De 60 m 'liep zij ia 8.6 'sec., waarmee zij in het 'bezit kwam van de 2e prijs. Riet Stoutjesdijk nam deel •aan het nummer kogelstoten bij de meisjes A. Met 10.69 m eindigde zij cp de 2e plaats. Voor de atletiekwedstrijden welke a.s. donderdagmiddag door Delta Sport op het sportpark Bannink worden georganiseerd, 'kwam giste ren (maandag)avond nog een aan melding 'binnen van de vereniging R.K.H.A.V. uit Hulst. Deze Zeeuws Vlaamse vereniging zal met een be hoorlijk aantal atleten te Zierikzee verschijnen. Hiermede is het aantal deelnemers de honderd reeds ver overschreden. STAD EN PROVINCIE Nieuwe film van Schouwse cineast Op woensdag 29 mei a.s. vindt in de bioscoopzaal van hotel Bom te Haamstede de eerste vertoning plaats van de nieuwe Agfa-colorfilm van da Haamsteedse fotograaf-cineast de heer J. F. J. v. d. Berge. In de nieuw ste film van de reeds door „Schou wers Westhoek" beleend geworden cineast vormen de SChoüwse inla gen met z'n zoutflora, eigen karakter en iin 't bijzonder de eigen bevolking het onderwerp. In de 'loop van vele tientallen jaren is de familie Van den Hoek op het gebied van de ver zorging van de vogelbroedplaatsen en de visstand zeer bekend gewor den. De jongste telg.van de familie Van den Hoek, de heer Gerrit van den Hoe'k, 'is -met familie, buren, vo gels en inlagen het onderwerp van deze boeiende film, getiteld „De be woners van de inlagen". ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad Op donderdagavond 30 mei a.s. wordt in de raadzaal ten stadhuize een openbare vergadering gehouden van de gemeenteraad van Zierikzee. De agenda voor deze vergadering vermeldt elf punten. Aan de orde komt o.m. een voorstel tot wijziging van de winkelsluitingsverordening I. Voorts wordi de raad voorgesteld een eenmalige subsidie ad f 447,23 toe te kennen aan de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B.. daar het in verband met de gewijzigde ver keerssituatie door de aanleg van de rotonde in de rijksweg nabij de Lange Blokweg noodzakelijk gewor den is de bewegwijzering in de ge meente te 'herzien. Hiervoor is dooi de A.N.W.B. een plan opgesteld. De totaalkosten van de wijzigingen van de bestaande bewegwijzering in de kom zullen f 447,23 bedragen. Voor gesteld werdt verder de heer J. J. D. van Male te benoemen als onder wijzer aan de openbare ULO-school, na het verlenen van eervol ontslag aan 'de heer Van Male als onderwij zer aan de openbare lagere school. Vooxtts komen in behandeling enige zaken betreffende de Vleeskeurings kring „Zierikzee" en de Centrale Dienst „Noord-Zeeland". RENESSE Kampioenschap hondententoons telling Tijdens de internationale honden- tentoonstelling te Gent (België), waar ongeveer 600 honden aan deel namen, behaalde mevrouw A. C. de Bruine-van der Jagt te Renessemel haar Afghaanse windhond, genaamd „Yasminda el Ashraf" het Belgische kampioenschap, met de kwalifica ties: no. 1 uitmuntend in de jeugd- klasse en no. 1 uitmuntend in de fokkersklasse. NOORDGOD WE Autotochtje bejaarden De bejaarden van Noordgouwe die regelmatig tie contactmiddagen be zoeken maakten zaterdagmiddag een rondrit over Schouwen-Duivelarld, waarvan - mede door het gunstige weer - zeer werd genoten. De tocht ging van Noordgouwe richting Brui- nisse waar de Grevelingendam werd bezichtigd. Langs een omweg werd vervolgens naar de „Blauwe Keet" gereden, waar een verversing werd genutitigd. Via Zierikzee reden de bejaarden verder over de Delings- dijk naar Burgh er. Haamstede. Na een pauze in hotel Bom voerde de tooht over Renesse weer naar Noord gouwe waar de koffie al gereed was. Deze trip over het eiland was moge lijk door de medewerking van enige particuliere autobezitters. De heer Goosen bracht hen hiervoor harte lijk dank. DREISCHOR „Vriendenschaar" naar Valkenburg Zaterdag 8 juni aanstaande orga niseert de plaatselijke reisvereni- ging „Vriendenschaar" weer haai- jaai-lijkse reis. Ditmaal heeft men het Zuid-Limburgse Valkenburg op •het programma Staan. De inmiddels gereserveerde' touringcar is al vol, geboekt. Successen voor „Jon Dreischor" in Domburg Zaterdagmiddag werden op het sportveld te Domburg de jaarlijkse wedstrijden van de Zeeuws Brabant se Turnkring gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door een groep van de G.V. „Jong Dreischor" uit Dreischor. In afdeling A behaal den de meisjes een 2e prijs met 184.95 punten, terwijl de jongens in afdeling D een 3e prijs wisten te veroveren met 134.95 punten. Vooral voor de jongens-adspiranlten - wel ke voor de eerste maal aan dergelijke wedstrijden deelnamen - betekende het behaalde resultaat in Domburg een mooi succes. SIRJANSLAND Bij het te Rotterdam gehouden exa men slaagde onze outi'-stadgenote mej. Mineke Hanse, werkzaam in het ziekenhuis Bergweg te Rotter dam, voor het diploma A verpleeg ster. BRUINISSE Geslaagde jaarlijkse rundveekeuring te Bruinisse Te Bruinisse had maandagmorgen Ingezonden mededeling Geslaagde natuurdagen N.J.N. tijdens kamp te Burgh BURGH. 20-5. Reeds enkele ja- ren lang is een groep van natuur vorsers op Schouwen-Duiveland zeer actief. Het zijn de jongens en meis jes van de N.J.N., wat vrü omgezet Ned. Jeugd Bond voor Natuurstudie betekent. Het zijn meest leerlingen van het Lyceum en andere middel bare scholen, die elk vrij uurtje te baat nemen om zich met hand en tand op de natuur te werpen. Vooral de planten, uit de West hoek en andere streken' trekken de aandacht van de jongelui, maar ook de vogelwereld en vlinders worden niet vergeten. Kortom, alles wat leeft in de natuur heeft de volle aandacht van deze groep, die zidh na deze studie zeker zal wei-pen op de biologie. Vorig jaar organi seerde de groep in Haamstede een prachtige tentoonstelling, die, door dat 'het gebouw wat uit dé dorpskern lag, helaas te weinig 'bezoek kreeg. Het bestuur 'heeft echter na afloop van deze expositie in de Tuinbouw school verzekerd!, dat ze een volgen de 'keer nog een tentoonstelling op touw zou zetten, maar dan wat meer in de „bewoonde wereld". Vooral dc zomergasten zouden bij sledht weer een bezoek kunnen brengen aan dc planten- en dieren- uitstalling. In de afgelopen winter maakten veel leden zich verdienste lijk met de helpende hand uit te steken bij het voederen der honge rende vogels, terwijl 'tevens aan een enquête werd meegewerkt die tot doel 'hadi het aantal olieslachtoffers onder 'de vogelg te tellen. Nu het weer wat beter wordt, 'komen reeds tijdens de weekends do leden naar de Westhoek om zich verder te be kwamen in hun uiteindelijk doel stelling, de biologie. Geslaagd kamp Afgelopen zaterdag kwam een wat grotere groep naar de Westhoek om zich cp hun wenkstud'ie als het ware te gooien. Het waren 'leden van 'de N.J.N. 'District 8 waaronder de af delingen Walcheren, de Bevelanden, Bergen op Zoom en Schouwen res sorteren. Dit gezelschap nu, nam •zaterdagmiddag 'reedg deel aan de grote wandeltocht van het I.V.N., doch 'd'es avonds 'kregen ze in hun kampement, ditmaal- in een schuur, een lezing over planten-sociologie, die gehouden werd door de 'heer Sy- brand TjaHingii, een biologisch stu dent uit Utrecht. Met aandacht is deze stof beluisterd en 'iedereen kon bier wat van opsteken. In de vroege zondagmorgen wandelden de meis jes cn jongens door het fraaie duin landschap naar het strand in de buurt van de vuurtoren, waarbij na tuurlijk 'de plantenwereld hoofdzaak van deze tocht werd. Zondagnamid dag werd het 'kamp ontbonden, en vertrok een ieder weer naar zijn of haar woonplaats met een schat van gegevens, gegevens die later weer uitgewerkt zullen worden in cahiers en waarvoor het misschien nog wel eens noodzakelijk zal' zijn, dat der gelijke kampen herhaald zullen moeten worden. We 'kunnen dit werk van dteze jongelui niet anders dan toejuichen, want hier ligt de grondslag voor het verdere 'behoud van onze mooie na tuur. De afd. Schouwen 'kan dan ook nog natuurvrienden in haar gelede ren gebruiken. Het bestuur ver schaft de nodige inlichtingen gaarne weer de gebruikelijke jaarlijkse rundveekeuring plaats. Deze keuring geschiedde door de heren ir. W. L. Harmsen. veeteeltconsulent voor Zeeland te Goes en J. Vos te Koude- kerke. De heer Kleinepier, die zo veel jaren een bekende figuur was bij deze keuringen, was helaas we gens ziekte en ouderdom verhinderd aanwezig te zijn. Namens het Ned. Rundvee Stamboek was de heer W. van Sluis tegenwoordig. Aangevoerd werden 15 dieren, die als volgt werden geclasseerd. le Ka'lfkoeien: la. Anna, wed. C. W. de Jonge; 2a. Margriet, W. L. van "t Noordende; 2b. Roza, Gebr. Hage. 2e Kalf koeien: la. Marijke, Gebr. Hage; l'b. Emma, wed. C. W. de Jonge; 2a. Selma, wed. C. W. de Jonge. 3e Kalllkoeien: la. Roza, wed. C. W. d? Jonge; lb. Ella, Proefbedrijf Scheld;monden; 2a. Franje, Gebr. Hage. 4e Kalfkoeien: la. Hiltje, W. L. van 't Noordende; 2a. Tonny, W. L. van 't Noordende; 2b. Maaltje, wed. C. W. de Jonge. Oudere koeien: la. Blondje, W. L. van 't Noordende; lb. Nellie, W. L. van 't Noordende; 2a. Cathalina, W. L. van 't Noordende. De 'koeien Anna (eerste kalf koe) van wed. C. W. de Jonge en Maartje (4e -kalfkoe) eveneens van wed. de Jonge, werden ingeschreven in het Ned. Rundvee Stamboek. De koeien Hiltje (4e kalfkoe) en Blondje (oudere koeien) van de heer W. L. van 't Noordende werden op genomen 'in het bij het Stamboek behorende register. Er waren geldprijzen beschikbaar gesteld door de 'gemeente Bruinisse, door 'de landbouwverenlging, de Goöp. Boerenleenbank, de C.M.M.C., de C.B.T.B. en de molenaar Joh. van Dijke te Bruinisse. Door de Coöp. Aankoopvereniging te Zierikzee waren prijzen in natura gezonden, nl. 50 kg. weidekoekjes. 50 kg. kalksalpeter en 3 likstenen. De heer de Vos dankte de land bouwers d!ie mét hun vee naar de 'keuring hadden wiillen komen, wees op het nut van die keuring en sprak er zijn voldoening over uit, dat de vex-schillende pi-ijzen d'ie beschikbaar waren gesteld, voor de deelnemers een stimulans waren om op de 'keu- ring te verschijnen. Vergadering N.C.V.B. Vorige week vei^gaderde de afde ling Bruinisse van de Ned. Ohr. Vrouwenbond onder leiding van de .j presidente mevrouw Pehter-Willem- stein, die een inleiding hield naar aanleiding van Matfch. 9 35-38. Het tweede gedeelte van 'de vergadering werd gevuld door mej. G. Kloostei-- man uit Middelburg, die eén refe- raat 'hield over het 'diakonale jaar. De bedoeling is, dat jonge mensen van 17 tot 30 jaar zich geven om een jaar werk te verrichten ten bate van hun medemensen, zoals in zieken huizen, kindertehuizen, bejaarden centra, .instellingen van 'liohamélijk en geestelijk gehandicapten en an dere tehuizen. Ook sociaal jeugd werk is een onderdeel van de sa menleving, waarvoor men zich kan inzetten. Het diakonale jaar is een interkerkelijke instelling. Dia's van het bekende Hervorm de vormings centrum „Oud Poelgeest" toonden ds opleiding voor het 'diakonale jaai-. Het werk is nog jong, ver-schillende keiken dragen bij in de kosten. Vei-söhillende vx-agen werden ge steld en na'ar genoegen beantwoord. Voer de op 19 juni te houden land dag te Goes gaven zich 26 dames op. Op deze landdag zullen spreken ds. van Duinen uit Zwijndreclht en me vrouw Wesseling-Langkerk uit Den Haag. Mevrouw Homburg zal af scheid nemen van de afd. Zeeland, mevrouw de Jonge uit Yerseke zal 'haar opvolgen. Orde na staatsgreep in Turkije hersteld ISTANBOEL, 21-5. Premier Inonu heeft dinsdagmorgen in een toespraak over Radio-Ankara verklaard dat de orde in het land hersteld is. Gene raal Sunay verklaarde, eveneens in een radiotoespraak, dat de staats greep volkomen verydeld is en dat de Turkse strijdkrachten „hun plicht hebben gedaan". Generaal Keinal Etem, comman dant van de militaire academie, is gewond. Hij wox;dt vervangen door biïgade-genex-aal Bux-had Ergan. De school is nu door x-egex-ingsstrijd- krachten bezet. De telefoonverbindingen met de hoofdstad zijn nog steeds verbx-oken. Over de x-adio wordt de bevolking opgex-oepen thuis te blijven. In Istan- boel gaat het leven normaal dooi-. Kolcnèl Talat Aydemir is op weg van Ankax-a naar Cankiri gearres teerd De kolonel was in uniform en bevond zich op het moment van zijn arrestatie in een auto. Man besta) ernstig zieke vrouw UTRECHT, 21-5. Dc rechtbank in Utrecht 'heeft, dinsdagmorgen de 28- jari'ge J. W. uit Utrecht vei-oordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaarde lijk en aftx-ek van voorax-rest. De man had zich op een bijzonder laffe manier meester .gemaakt van een portemonnaie met f 300. Hij .stal de beurs in het huis van het echtpaar bij wiie hij inwoonde, op een ogenblik dat hij even in een vertrok met tic ernstig zieke vrouw des 'huizes all'Cen was. De offiaier van justitie had een gevangenisstraf van? een jaar met af trek geëist. BUDEL, 20-5. De eerste Duitse militairen zyn in ons land gearri veerd. Maandagavond om vyf over zeven bracht de 20-jarige dienst plichtige soldaat P. Muermans dc slagboom van de legerplaats Budel omhoog. Door de poort reden een jeep, een autobus, twee vrachtwa gens en zeven personenwagens en daarmee w'as de eerste Duitse ko- Icnne binnen. Majoor L. C. de Poox-ter, de plaats vervangend 'legex-plaatscommandant begx-oette de commandant van deze eei-ste groep kwartiermakers, haupt- mann E. Pohl uit Stade (nabij Ham- bux-g) met een handdiuk. Alles speelde zich in een zakelijke sfeer af. Een klein legertje vex-slag- gevers uit Nederland en Duitsland „Brood voor het hart" AMSTERDAM, 21-5. De lectuur- actie van de Nederlandse Zendings- raad „Brood voor het haiti", waar voor op zondag 5 mei in bijna alle protestantse kerken hier te 'lande werd gecollecteerd, heeft tot dusver rulim 1' 1.000.000 opgebx-acht. Eerste sinds 1702 MOSKOU, 20-5. De Sowjel-astro- nome Galina Zaitsewa -heeft volgens het persbureau Tass een supernova in. het sterrenbeeld de Maagd xoaar- genomen - sedert 1702 de eerste in het stelsel waarvan de aarde deel uitmaakt. Een supernova is een sterre-ex plosie met een helderheid die soms honderd miljoen maal zo groot is als die van de zon. De astronome verklaarde dat de supernova niet met het blote oog op de aarde te zien was wegens de af stand maar de werkelijke helder heid was geweldig groot. VIENTIANE, 21-5. Tussen troepen van de pro-communistische Pathet Lao en de neutralistische strijd- ki-achten van genei-aal Kong Le op de'Vlakte der Kruiken, zijn de laat ste dagen zware gevechten gelevex'd, zo is in een regeringscommuniqué in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane dinsdag meegedeeld. De Pathet Lao zou twee bataljons vex-stex-king gekx-egen hebben, die door vijftig vrachtwagens zijn aan gevoerd. De neutralistische stelliiir gen worden beschoten met 105-milli- meterkanonnen, aldus het commu niqué. Scheidsrechter schoot kat dood EMMELOORD, 20-5. De politie heeft de bekende voetbal interland- scheidisrechter Leo Horn verbali- seerd' om dat hij met een jachtge weer een poes heeft doodgeschoten. De poes was het speelgenootje van twee kinderen van een landarbeider die in Emmeloord woont, waar de heer Hom jaarlijks een uitgestrekt jachtveld pacht. Tegen de politie zei d.e heer Hom l'ater dat hij meende dat het een van de vele. .verwilderde katten was, die nog al wat schade onder het wild irn de Noox-doostpolder aanrichten. Hij had het dier vanuit zijn wagen zien zitten en had het met twee schoten neergelegd1.' DIVERSE BERICHTEN Een zeventienjarige schooljon gen .in Zu'id-Slavië haalde een re volver te 'voox-sdhijn en schoot vier rnaal op zijn onderwijzer, toen deze zijn excuus voor zijn afwezigheid van de vorige dag niet wilde aan vaarden. De onderwijzer ligt met eivistige maagwonden' in het zieken huis in Prijepolje in 'het midden van het land. De jongen is in hechtenis. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft maandag een beroep gedaan op de landen die lid zijn van de Atlanti sche gemeenschap, „verder te kijken dan de militaire verplichtingen die .hot verdrag 'hun oplegt en hun poli tieke en economische betrekkingen te vex-sterken". De Oostenrijkse hoofdstad We nen zal zich kandidaat stellen voor de ox-ganisatie van de Olympische Spelen 1968. Heinrich Dx-immel, de minister vair onderwijs en president van het Oostenrijkse Olympische comité, werd maandag van dit be sluit op de hoogite gesteld door de Weense burgemeester. De West-Duitse regexring heeft de Sowjet-Unie voorgesteld nieuwe besprekingen te 'beginnen over de repatriëring van nog in de Sowjet- Uivie wonende Duits ex-s. Het voor stel was vei'vat in een nota, welke maandag aan de Sow jet-ambassa deur in. Bonn, Smirnow, is ovcrhan>- digd. De Amerikaanse democratische senator Wayne Moi-se heeft dinsdag gezegd dat de Verenigde Staten be perking van de bijdrage tot de Euro pese defensie moeten, overwegen, wanneer de Europese Gemeenschap pelijke Maiict soherpe beperkingen van de invoer uit' Amerika gaat op- loggen. SCHIEDAM. Het Britse ti-oepen- transporlsChip „Oxfordshire" (20.586 ton) zal op de werf van Wilton- Feijenoord in SChicdam worden ver bouwd tot passagiersschip. De kos ter. hiervan zullen 2,3 (miljoen pond Sterling bedi"agcn. keek tee en stelde vragen. Vx-agen, die bijvoorbeeld Hauptmann Erich Pohl, die woont in het Bundeswehr- Wohnviertcl Saline in Stade, even later in het officiei-scasino rustig beantwoordde. De kwai-tiermakersgroep, die nu gearriveerd is, bestaat uit vertegen woordigers van alle compagnieën van het Luftwaffe Ausbildungs- regiment 2 uit Stade, zo vertejde hij. Deze mensen - zoals allen van dit regiment - zijn op hun verblijf in Nedei-land voorbereid. Lessen over Nederland De compagniecommandanten heb ben lessen gegeven over 'het Neder lands staatsbestel], de geschiedenis, economie, geografie en de mentali teit van het Nederlandse volk. „We moeten alles eex-st nog eens aan zien, maar mijn vooi-lopige indx-uk is, dat deze mensen het op prijs stellen in Nederland gelegerd te zijn". Er volgden nog meer wagen en de antwoorden kwamen vlot. „Weet U dat er in Nederland oppositie ge weest is tegen tde legering van Duitse troepen". „Ja, onze kranten hebben er vol van gestaan". „Wat vex-dienen Uw soldaten hier?". „Ongeveer het dubbele van hun soldij in Duitsland, dat is ongeveer 120 Mark". „Hoe vindt 'het kader het om hier gele- geiti 'te worden?" „Degenen die er bezwaxen tegen hadden, waren vrij cm nee te zeggen, maar niemand heeft nee gezegd. DEN HAAG, 20-5. Met inbegx-ip van een gift van de regering heeft Nederland aan „Het NedexTandsche Roode Kruis" naar schatting een be drag van vieixhonderdduizend gulden beschikbaar gesteld voor hulpvex-le- n'ing aan de slachtoffers van de vul- kaanuitbai-st'ing op Bali van enige weken geleden. Van Nederland uit zijn levensmid delen, medicamenten, dekens en huisraad gezonden aan de zusteror ganisatie in Indonesië. Nadat be richten over de nijpende voedselsi tuatie waren ontvangen is besloten voor f 25.000 proteïne-rijk voedsel aan te schaffen (vis in blik) dat bin nenkort zal worden vex-zenden. De gedelegeerde van het Nederlandse Rode Kruis in het vooi-malig Neder landse h-Nieuw-Guinea bevond zich ten tijde van.de eex-ste x-ecente vul kaanuitbarsting op Bali in Djakarta; hij is sedertdien cp Bali. Ingezonden mededeling MENGELMOESJE Enkele vreemde dingen en uit spraken ditmaal. Toegegeven, wel een raar mengelmoesje, maar soms komt dat zo uit, vooral omdat de kinder mond er ook nog) mee gemoeid is. Een vader wil zijn zoontje per fiets de schoonheid van het eiland laten zien en hij meent het non plus ultra gevonden te hebben in een in tiem langs een slaperdijk lopend weggetje, omzoomd met_ meidoorns. Zegt het jongetje: „Papa, ik vind het hier een raar, ouderwets weg getje". Inhet ziekenhuis vervoegt zich een, zioaar in het gips verpakte man. Hals en schouders zijn als in een harnas gestoken. Niettemin vertelt de man dat hij het naar omstandig heden wel maakt. Alleen worstelt hij met de „joekte", want zo ver duidelijkt hij „dat ei je toch wê us op jun oad". De man demonstreert daarop hoe hij de jeuk bestrijdt. Hij haalt een zakmes te voorschijn, neemt hel in de hand en tilt de arm zo hoog als het maar kan. Met. het mes als verlengstuk kan hij juist de kruin van zyn hoofd bereikenwaar op hij met het mes begint le krab ben. Resultaat: verdwenen jeuk cn grote hilariteit bij het op de dokter wachtend publiek. Na deze voor stelling arriveert een jongeling met hel been in het gips. Hel gipsen om hulsel staat vol geschreven met de namen van vokale neuzelaars, als (ons aller) Cliff Richard, Charles Aznavour en vele anderen. Een been-fan dachten we. Een kleuter moet op de foto met enkele prille geitjesdie vrolijk on der de voórjaarslucht ronddartelen in het gras. Er rukt brood aan. dat het jongetje de geitjes moet geven, teneinde de fotograaf het „shot" van de week te gunnen. Het jongetje steekt het brood in het mondje en eet het zelf op. Het boodschappenmeisje van de slager komt bij een klant, neemt een pakje uit haar fietstas en belt. aan. De deur gaat open en daar staal de heer des huizes „himself". Zegt het meisje: „Ier ei U de eesens van Prommer, in \t kost vuuf- tig cent". Zegt de meneer: „Dan heeft de slager niet veel", een spitse opmer king, die het meisje echter niet be grijpt. Zij kleurt wal, krijgt haar vijftig cent, verdwijnt, waarop de meneer drie keer „poes" roept cn eenwelgedane kater komt. aan- schommclcn. Zegt dc meneer verder: „Hier poes, de hersens van de slager, vreet ze maar op!" EILANDMAN. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2