PROF. C. ROMME INFORMATEUR VOOR NIEUW KABINET Poging tot een staatsgreep in Turkije Rus Petrosjan wereldkampioen Landbouwministers van E.E.G. bijeen Drie miljoen uit toto voor sportbonden d e u r I o o Regering wenst Oostersclieldehaven inplaats van Kreekrak-plan mÊMÊÊÊÊ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 mei 1963 ]19e jaargang No. 19381 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vh. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1,per stuk. Formatie-opdracht wekt «root opzien DEN HAAG, 20-5. Het kabinet der Koningin heeft maandagavond meegedeeld: „H.M. de Koningin heeft maan dagmiddag ten paleize Soestdijk prof. mr, dr. C. P. M. Romme ont vangen en hem verzocht een onder zoek in te stellen gelet op de uitslag van de verkiezingen, naar de moge lijkheden van de vorming van een kabinet dat zich verzekerd kan ach ten van een zo breed mogelijke steun in het parlement". De 66 jaar oude 'kabinets-informa- teur prof. mr. Carl Paul Marie Romme is lid van de Raad van State. In 1932. werd hij lid van de Twee de- Kamer voor de R.K. Staatspartij. In 1937 werd hij minister van soci ale zaken in het vierde 'kabinet Co- lijn. Na de oorlog werd prof. Romme opnieuw lid van de Tweede Kamer. Het jaar 1051 zag hem voor de eer ste maal ais „informateur" van een der kabinetten-Drees. waarin hij zelf geen zitting nam. Na de verkie zingen in 1952 aanvaardde hij een informal iepoging niet. Zowel aan dr. Droes als aan prof. Romme misluk ten formatiepogingen in 1956. Een tweede formatiepogin-g aanvaardde do K.V.P.-fraotieleider niet. In 1960 trok prof. Romme. die lan ge tijd staatkundig hoofdredacteur van de „Volkskrant" was zich om gezondheidsredenen uit het actieve politieke leven terug. Hij werd lid van de Raad van State. Feest op Loevesteiu SLOT LOEVESTEIN, 20-5. Ruim 200 aanstaande economen - verge zeld van evenzovele dames - zijn maandagavond voor een aantal uren uit de boeken (kist) ontsnapt om op het voorname slot Loevestein op ge paste wijze gestalte te' geven aèfl hét begrip feestvieren. De studentenver eniging St. Olof uit Tilburg had in deze boiiende omgeving een feest georganiseerd ter afsluiting van de vliering van het zevende lustrum. Een feest, dat samen met het veel omstreden stierengevecht, door de organisatoren als hoogtepunt van de lustrumfestiviteiten was bedoeld. „Een python" LONDEN, 20~5. Een ongevaar lijke ringslang heeft de nodi ge opschudding teweeg ge bracht in een televisiestudio van de B.B.C. Ed Braden en zijn jazzorkest hadden hun optreden zo juist beëindigd toen een gitarist de slang ont dekte en schreeuwde: „Kijk uit, een python". De musici stoven uiteen, hun instrumen ten, lessenaars en muziekpa- pier vlogen over de grond. Al leen de slang, die zich om een lampestandaard had gekron keld, bleef kalm. Later werd het dier herkend als een onge vaarlijke ringslang. Bij de B. B.C. is men van mening, dat de slang na een televisiepro gramma over dieren moet zijn achtergelaten. De mogelijkheid dat het reptiel ran buiten op de muziek is afgekomen wordt echter niet uitgesloten. Het aanvaarden van deze formatie opdracht heeft in Nederlandse poli tieke kringen groot opzien gebaard. Loting Tweede Kamer-zetels Maandagmiddag is in het oude stadhuis van de gemeente Den Haag aan de Groenmarkt door de kiesraad do officiële uitslag der Tweede Ka mer-verkiezingen bekend gemaakt, alsmede de uitslag van de loting voor de 'bezetting van drie zetels voor de Partij v. d. Arbeid, één voor de Pac. Soc. Partij, en één voor de Boeren-partTj. Voor de P;v.d.A. zullen in de 1 Tweede Kamer zitting nemen: me vrouw mr. H. Singer-Dekker uit Rijswijk, en de heren C. Brandsma uit Heemstede en mr. H. B. Engels man uit Schiedam. Mevrouw Singer-Dekker woonde de zitting bij en werd van vele zij den gelukgewenst. ■SS» Dit is Puco, een negenjarig zigeuner meisje dat de mascotte van het film festival in Cannes is geworden. Puco die het laatste lid van de TcharaVa- stam zou zijn, speelt, een belangrijke rol in cle film „Kries Romano". - Op het gazon bij het festival-paleis voert zij hier een zigeuner-dans uit waarin echter veel van (le twist valt te herkennen. ISTANBUL, 21—5. Een groep Turkse legerofficieren en soldaten heeft maandagavond een poging ge daan de regering uit het zadel te stoten, doch korte tijd later ver scheen een verklaring van de rege ring waarin gezegd werd dat de staatsgreep door trouw gebleven of ficieren was verijdeld. Een officiële woordvoerder deelde via de zender van Radio-Ankara mede, dat de re gering de toestand volkomen mees ter was en dat de „avonturiers" zou den worden vervolgd. Korte tiid daarvoor was in com muniqué'», die ondertekend waren door ex-kolonel Talat Aydemir, ver klaard, dat in Istanbul en Ankara de staat van beleg was afgekondigd en dat een ieder die geen antwoord kon geven op het wachtwoord zou worden neergeschoten. De politieke partijen waren ontbonden, aldqs de verklaringen. Ex-kclonel Aydemir leidde vorig jaar februari een mislukte staats greep tegen de regering van pre mier Ismet Inonu. Hij werd onthe ven van zijn functie als comman dant van de krijgsschool in Ankara en up pënsictefi gesteld. De communique's van Aydemir werden keer op keer via radio-An- MOSKOU, 20-5. De Rus Tigran Petrosjan heeft zijn landgenoot Mik- hael Botwinnik onttroond als we reldkampioen schaken. De groot meesters kwamen maandag in de 22e partij van hun tweekamp bij de elfde zet remise overeen, waardoor de stand 12V2-9 V2 in het voordeel van 'de uitdager werd. In de reste rende twee partijen, die nu niet meer gespeeld worden, zou Botwin nik deze achterstand niet meer Heb ben kunnen goedmaken. Goese inbrekers gearresteerd VLISSINGEN, 20-5. De gemeente politie van Goes, geassisteerd dooi de districtsrecherche van de rijks politie in Middelburg is zaterdag middag overgegaan tot aanhouding van drie leden van de familie de K. Ze worden er van verdacht in de af gelopen maanden talloze inbraken in Goes en omgeving te 'hebben ge pleegd, waarbij de buit vele duizen den guldens zou 'hebben bedragen. Bezwarend materiaal werd in de woningen aangetroffen. Het onder zoek wordt neg voortgezet en zo spoedig mogelijk zullen de gearres teerden worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. BRUSSEL, 20-5. De ministers van landbouw van de landen der Euro pese Economische Gemeenschap zijn maandagmiddag in 'het Brusselse congrespale is bijeen gekomen ter be spreking van een groot aantal vraag stukken op agrarisch gebied. De z'W'ing, die dinsdag zal voort duren. staat cr'dsr voorzitterschap vro de heer Emile Schaus, minister van landbouw van het groothertog- r'~m Luxemburg, De Europese com- m'ssie was op de openimgsbijeen- h-rnrt ver'egemvoordied door haar vice-vocrzitter, de heer Mansholt, Rij de discussie over de ontwerp verordening betreffende afsnijdin gen van varkens en de 'bereidingen en conserven van varkensvlees, ble ken al spoedig meningsverschillen te h-> 't"-m tnrren de Duitse delegatie - rvei|!ge vijf. De Duitsers wens ten het inter-Europese handelsver keer in conserven van varkensvlees te onderwerpen aan invoerlicenties, ho'gcen door de anderen van de hand werd gewezen. RCHEVENINGEN. De maandag op het Schevenitvgso strand gelopen kot ter ..Thoien 42" is dinsdagmorgen om 01.10 uur door drie andere vis sersboten vlot getrokken. kara de "lucht ingestuurd tot een woordvoerder van de regering kwam verklaren dat de staatsgreep was mislukt. Gedurende die tijd zweeg radio-Istanbul en in deze stad was alles rustig, terwijl de militairen in hun kazernes bleven. Mail poogde meisje aan te randen DEN HAAG, 20-5. Zaterdagavond is de 26-jarige M. O. uit Delft aan gehouden, die 'drie kwartier tevoren een poging tot aanranding had ge daan in Rijswijk, Op een onverlichte buitenweg 'had de man de zeventien jarige mejuffrouw I. F. uit Den Haag van haar fiets getrokken. Het meisje dacht eerst, dat het de man om haar handtasje te doen was, maar al gauw werd het haar duidelijk dat hij andere bedoelingen koesterde. Bij de worsteling, die volgde, rolden ze beiden in een sloot waarbij het meisje-geheel onder wa ter verdween. Toen ze weer lucht j&éèg begon ze zo hard mogelijk om hulp te roepen, hetgeen de heer W. Hordijk uit Rijswijk, die met zijn scooter passeerde, toevallig hoorde. De heer Hordijk snelde toe, waarop de aanrander de vlucht nam. Hij rende in de richting van de spoor baan. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en men gaf het vage signalement dat 'het meisje had kunnen verstrekken ook door aan de politiekorpsen in Delft en Den Haag. Tegen bva'alf uur kon in Den Haag de da'der, die drijfnat was, worden aangehouden. Hij heeft vol ledig bekend. Prins Bernharil in Leeuwarden LEEUWARDEN, 20-5. Prins Bern- hard heeft aangezeten bij de lunch, die de Industialisatieraad Friese kernen in Leeuwarden aanbood aan de deelnemers aanhet congres randgebieden. De prins hield een korte toespraak. Hij bi eek diep on der 'de indruk te zijn van de 'belang rijke stap vooruit, die in Friesland op ihet gebied van die industialistie is gedaan danik zij de samenwerking tussen bedrijven, gemeenten en pro vincie. Ook betuigde de prins zijn respect voor het. wer"k dat de pas af getreden regering in de afgelopen jaren heeft gedaan voor de ontwik keling van de randgebieden. In verband met de pokkenbesmetting in en om Stockholm hebben de Finse autoriteiten besloten de burgerij tegen deze gevreesde ziekte te laten in enten. - Foto: voor een medisch centrum in de hoofdstad Helsinki staat een lange rij mensen op zijn beurt te wachten. DEN HAAG, 21-5. De Neder landse Sport Federatie zal in 1963 aan de aangesloten organisaties (in clusief enkele niet-aangesloten or ganisaties) ruim drie miljoen gul- dij uit de Toto-opbrengst verdelen, waarvoor de goedkeuring van het ministerie van o„ k. en w. en het 'ministerie van justitie werd ver- i.i-tregen. In de aan de organisatie toegewe zen bedragen is voor wat betreft de t, '„olympische bonden" - overeenkom stig het advies van het N.O.C. méde- begrepen een bedrag van f4346,K50,- wegens trainingsbijdragen i-oor-topsphvt. v Tevens is aan 'het Nederlands Olympisoh Comité wederom een be drag van f 100.000,- toegekend ter reservering voor de spelen van 1964 in Tokio. In totaal is hiervoor thans f 300.000,- gevoteerd. Enkele bijzondere aspecten zijn verbonden met de toewijzing van totogeld'en aan de sportbonden voor 1963. Het is voor de eerste keer dat 50 procenit van dg kosten der bonds- bureaus voor een uitkering uit de totogelden in aanmerking komen. De Koninklijke Nederlandse Ho- ckeybond heeft een extra-bedrag ontvangen voor hetdeelnemen van een Nederlandse darn'esploeg aan het achtste wereMtournooi, dat van 4 tot en met 19 september a.s. in Bal timore (V.S.) wordt gehouden. In de zelfde maand worden er in Neder land - ter gelegenheid van de K.N. Jongen 11a ongeluk overleden LUTTELGEEST, 20-5. De zeven jarige Jan van Doesburg, die zon dagmiddag op de Uitendijkerweg in de Noordoostpolder niet ver van zijn ouderlijk huis werd aangereden door eeni personenauto, is maandag morgen in het „Sophia-ziekenhuis" in Zwolle overleden. Het ongeluk gebeurde, doordat de jongen vlak voor een naderende auto, bestuurd door de vertegenwoordiger P. T. uit Wieringemverf, op zijn. fiets 'de weg overstak. Z.B. - internationale wedstxijden gehouden, waarvoor de verdelings commissie van de N.S.F. de K.N.Z.B. in de kosten tegemoet komt. De Nederlandse Bond van Hand boogschutterijen krijgt een bijdrage voor deelneming aan de wereldkam- p io ens oh app en 'han dboogschieten, die van 14 tot en met 17 augustus (dames en heren) in Londen zijn vastgesteld. Tenslotte zij vermeld, dat de Ko ninklijke Nederlandse Schaakbond, de Nederlandse Bridge Bond en dé Koninklijke Nederlandse Dambond 'bedragen van f 6000,- elk zullen ont vangen om het deelnemen aan be langrijke- internal 'in.'ic -wedstrijden mogelijk te maken. Prinses Irene 23 mei naar Tilburg DEN HAAG, 20-5. H.K.H. Prinses Irene is voornemens donderdag 23 mei in de Stadsschouwburg te Til burg een voorstelling bij te wonen van „Wat u maar wilt" (Driekonin genavond) van William Shakespeare te geven door het toneelgezelschap de Nederlandse Comedie, in het ka der van het festival voor de werken de jeugd. Twee bandieten, die zich als non hadden vermomd, hebben de ver baasde kassier van een bank in Mon tevideo met pistolen bedreigd. Ze wisten met 400.000 pesos (ongeveer 100.000 gulden) te ontkomen. Te Greensboro en Durham, in Noord-Carolina, zijn maandag wéér 300 negers aangehouden, die betoog den tegen de rassenscheiding. Van gewelddaden wordt geen melding gemaakt. LENINGRAD. In de archieven van het museum Hermitage in Leningrad ■is een schilderij „Boer met kip" ont dekt dat is geïdentificeerd als een werk van de Nederlandse sohilder en etser Abraham Bloemaert (1564- 1651). Het werk was vergeleken met een ander - gesigneerd - schilderij van Bloemaert in het museum. Ingezonden mededeling „Elegant" kleding aan huis te ontbieden havenplein 11 - tei. 2890 DEN HAAG, 20-5. - De regering heeft tegen 1978 de voorkeur aan een havenbekken in de Oosterschelde met een uitgang voor de Wester- schelde en de zee dwars door Zuid- Beveland, boven het bestaande Kreekrak-plan. De Oosterschelde zal in 1978 door een deltadam van de zee zijn afge sloten. In een brief aan de Tweede Kamer laat de minister van Verkeer en Wa terstaat. drs. H. A. Korthals, zijn te rughoudendheid t.a.v. het Kreekrak- plan varen, Dat is - zo meent hij - nu de Schelde-Rijnverbinding in ju ridisch en technisch opzicht verwe zenlijkt kan worden, mede in het licht van het Benelux-unie-verdrag, mogelijk geworden. Het Kreekrakplan werd in het af gelopen jaar als onderdeel van een door het Rijk en de provincies Nrd.- Brabant en Zeeland ondernomen on derzoek inzake de omwikkeling van havencomplexen iSngs de Wester- en de Oosterschelde aan diepgaande stu dies onderworpen. Geheel onafhan kelijk van de merites van de Schel de-Rijnverbinding is men daarbij zo wel op technisch als op bestuurlijk niveau tot de conclusie gekomen, dat' er voor Noord-Brabant en zuidoost- Zeeland - en misschien zelfs ook wel in nationaal opzicht - plannen denk baar zijn, welke in nautisch-tech- nisch alsook in economisch-planolo- gisch opzicht de voorkeur verdienen beven het Kreekrak-plan, zo schrijft de minister. Met. name wordt hier gedacht aan een havencomplex in het zuidoostelijk deel van het toe komstige Zeeuwse Meer, dat door een te graven doorsteek door Zuid- Beveland met een uitmonding in de nabijheid van Waarde verbinding zou kunnen verkrijgen met de Wester- schelde. Indien dit te zijner tijd ver antwoord blijkt, zou de aanleg van de bovengenoemde werken wellicht kunnen worden afgestemd op de af sluiting van de Oosterschelde in 1978. Vergunningen en concessies „Aangezien ook de regering van mening is, dat het Oosterscheldeplan Dit nummer bestaat uil 12 pagina's Nu een atoomoorlog zal er nog alleen met stenen worden gevochten. Donderdag 23 mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven. De Directeur WAT ZEGT Dl gl n Iets kouder overdag Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt en enkele buien; overwegend matige zuidwestelijke wind, ruimend naar west tot noord west; iets kouder overdag. 22 mei. Zon op 4.38, onder 20.36. Maan op 4.41. onder 19.38. 23 mei Zon op 4.36, onder 20.3 Maan op 5.12, onder 21.02. Nieuwe maan: 23 mei te 5'00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 mei 23 mei 2.20 v.m. 3.04 v.m. 14.52 n.m. 15.34 n.m. de voorkeur verdient, heeft zij be sloten haar eertijds voor het Kree krakplan toegezegde medewerking te vervangen door een soortgelijke me dewerking bij het Oostersdheldeplan Deze medewerking bestaat uit het behulpzaam zijn bij de nadere uit werking van het plan, uit het open houden van de mogelijkheid tot rea lisering daarvan, alsmede uit het verlenen van de nodige goedkeurin gen, vergunningen en concessies", zo vervolgt hij zijn brief. „Omdat voor het Oostcrschelde.- plan vooralsnog tal van variant-op lossingen denkbaar zqn, waarom trent nog nader onderzoek moet plaats vinden, is het - in afwachting van de resultaten van dit onderzoek - helaas nog niet mogelijk een ver dere detaillering van het plan te geven of een situatieschets daarvan over te leggen", aldus minister Kort hals in dit schrijven aan de Tweede Kamer. BROUWERSHAVEN: 22 mei 2.11 v.m. 14.35 n.m. 23 mei 2.52 v.m. 15.18 n.m. Springtij; 25 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die over het noordelijk deel van de Atlantische oceaan naar 'het oosten is getrokken, naderde dinsdagmorgen de 'kust van zuid-Nooiwegen. Voor de depressie uit stroomde zeer vochtige, maar tamélijk zachte lucht naar onze om geving. Niettegenstaande de zware bewolking kwamen dan ook in de eerste 'helft van de ochtend al tem peraturen van 13 en 14 graden voor. Morgen (woensdag) zal heel Neder land zich echter bevinden in de kou dere ludht, die aan de achterkant van de depressie naar 'het zuiden stroomt. Tevens passeert dan een randstcnin'g van de depressie ons land, zodat het weer een wisselval lig karakter behoudt. Een Oostduitse vrouw is *met haar drie kinderen zondagavond naar west-Duitsland ontkomen. Zij kwam bij Bronswijk ongedeerd de mijnenvelden en prikkeldraadver sperringen door. Haar echtgenoot was in januari reeds naar west- Duitsland gevlucht. Demonstratie tegen Engeland in Djakarta DJAKARTA, 21-5. Driehonderd Indonesische transportarbeiders hebben dinsdag gedemonstreerd te gen het1 beschieten van een Indone sisch schip door een Bi-itse oorlogs bodem, wat vorige maand ter hoogte van Noord-Rorneo zou zijn gebeurd, en tegen het „bombardement" van 'het kantoor van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda in Hongkong verleden zondag. De de monstranten droegen rode vlaggen en spandoeken met het opschrift ..Neem het Engelse eigendom in be slag". Zij demonstreerden een uur voor de Engelse ambassade in Dja karta, die onder sterke politiebewa king stond. De Britse ambassadeur heeft een pi'otestcommissie van ne gen leden ontvangen, die een geza menlijke verklaring van vier vak- boniden voorlas, waarin gezegd werd dat „sterkere boycotmaatregelen" tegen Britse ondernemingen zullen worden genomen wanneer Engeland zijn „teiToristisehe daden" tegen de Indonesische bewoners van Noord- Borneo niet staakt. De protestcom missie eiste tevens een Britse ver ontschuldiging bij de Indonesische regering voor het bombardement, alsmede schadevergoeding voor de Garoeda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1