Hoge kosten van de ruimtevaart U-E&f Np A GEVALLEN Man schiet vrouw neer Er is meer geld nodig voor restauratie van monumenten 11) DEGELIJK - BETROUWBAAR Wetsontwerp Ziekenfondswet grens ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 mei 19C3 No. 19380 BLIK DOOR HET WERELD De grote technische en weten schappelijke prestatie om een ruim tevaarder rond de aarde te brengen was natuurlek voor de burgers en de politici van de Verenigde Staten re den voor geestdrift. Maar rond de vlucht van Gordon Cooper klonk die toch bepaald gematigder dan by voorgaande verkenningen in het heelal. Tenslotte gaat meer en meer de vraag meespelen of deze kost bare onderneming om een man naar de maan te brengen inderdaad wel zoveel zin heeft. Voor senator William Fullbright, de machtige voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandse zaken, is die vraag al beantwoord: „Wat voor goeds zal het een natie van ongeletterden doen om eerder dan de Russen een man op de maan te brengen?" vroeg hij zich enige tijd geleden af. Er spreekt uit zijn woorden er gernis dat senaat en huis van afge vaardigden keer op keer toegestemd hebben in het besteden van miljar den en miljarden dollars voor de ruimtevaart, min of meer zonder slag of stoot zo gauw het geld ge vraagd werd, terwijl nu vijftien jaar nadat voorstellen over het on derwijs werden ingediend het debat nog altijd aan de gang is. Zo is be rekend dat in de komende jaren van het dure ruimtevaartprogramma om en nabij zeven en een half miljoen jonge Amerikanen een baantje gaan zoeken zonder een middelbare school opleiding te hebben gevolgd Benadeeld Andere Amerikanen becijferen dat er hier op aarde, en ivel op de Ame rikaanse aarde, nog heel wat zaken zijn die met geld rechtgezet kunnen worden: werkloosheid, kankeronder zoek, verzorging van geesteszieken. Maar het voornaamste hiervan is toch wel het onderwijs. Het Tuimtevaartproject benadeelt dat eigenlijk op twee manieren. Niet alleen door dat de uitgaven voor ra ketten en capsules enorme sommen vergen waarvoor het onderivijs uit gebreid en verbeterd kon worden, maar ook doordat - volgens schat ting van het ministerie van handel - alle dertigduizend ingenieurs, na tuurkundigen, mathematici en der gelijke wetenschapsmensen die dit jaar beschikbaar komen voor we tenschappelijk speurwerk worden opgeslokt door de ruimtevaartpro jecten met alles wat er aan vast zit. Wat is het nut? Nu is het niet zo dat uit hun re search voor de ruimtevaart niets nuttigs komt voor het maatschappe lijk leven. Integendeel: de hoge eisen die de ruimtevaart aan mate rialen stelt hebben de ontwikkeling van vele produkten gestimuleerd, die ook voor het alledaagse bestaan van belang zijn. Maar men komt toch tot de bange vraag of Amerika niet te veel geld en intellect steekt in de race naar de maan, hoe groot het Ingezonden mededeling Examen «toen? Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft. TENTOONSTELLING „OP TREK" LEIDEN, 18-5. In een tijd waarin het kamperen-uit-liefhebberij een reusachtige ontwikkeling door maakt, heeft het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden het nuttig geacht ook eens het kamperen-uit- noodzaak te belichten. Daarom heeft het voor zijn zomertentoonstelling het „nomadisme" als onderwerp ge kozen. De toepasselijke titel is „Op trek". In het museum is een aantal echte, compleet ingerichte nomaden-tenten opgesteld, afkomstig uit Perzië, Mon golië, Libië, Tunesië, Groenland en van de prairie-Indianen uit Noord- Amerika. Deze tenten zijn ten dele uit eigen bezit, ten dele in bruik leen van de volkenkundige musea in Hamburg en Stockholm. De expositie wordt op-31, mei ge opend door ir. F. H. van der Linden van Sprankhuizen, voorzitter van de A.N.W.B., en duurt tot 6 oktober. prestigevoordeel ook zou zijn als de V.S. die van de Russen wonnen. Kennedy's wetenschappelijke ad viseur prof. Jerome Wiesner ziet trouws weinig wetenschappelijk heil In het hele kostbare program. Zijn economische adviseurs zien in de on evenwichtigheid tussen burgerlijke, industriële research die ons leven in de toekomst beter moet maken en die voor militaire zaken waaronder ook de ruimtevaart ressorteert zelfs pertinent een groot gevaar. De mil jarden die nu als een stuk metaal in een gat in de grond eindigen of als wat schroot dat door de ruimte blijft draaien, kan volgens hen be ter besteed worden om de gebreken in de samenleving van nu tastbaar te verbeteren. CALCUTTA. In vijf weken zijn in Calcutta ongeveer 700 personen gestorven aan cholera. DEN HAAG, 18-7 Een 38-jarige inwoner van Dell't heeft in Den flaag getracht zijn van hem gescheiden le vende echtgenote te vermoorden. De vrouw is met zware inwendige ver wondingen naar een Haags zieken huis overgebracht. Haar toestand is kritiek. De man is thans voortvluch tig. Om ongeveer kwart over drie ver voegde de man zich in een ijssalon in de Koningstraat in Den Haag, waai- de vrouw zich metterwoon «ge vestigd heeft. Toen zij haar man vroeg wat hij wilde, vuurde hij een kogel af. De vrouw werd getroffen in de maagstreek. In zeer ernstige toestand werd zij overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag, waar operatief ingrijpen noodzake lijk was. De man vluchtte na zijn moord poging. Het pistool, waarmee hij het schot loste, werd later door een voor bijganger op het Oranjeplein terug gevonden. In de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks kwart voor vier is bij de Nederlands-Duitse grensovergang Maalbroek (bij Roermond) de 38-ja- rige C. W. H. uit Delft aangehouden. Ingezonden mededeling LAND- EN TUINBOUW Hout is een doelmatige, veel ge bruikte maar ook zeer dure bouw stof. Vele mogelijkheden zijn aan wezig om tot verlaging van bedrijfs- onkosten te komen door verduur zamen van hout. Vooral op de boer derij, waar veel hout wordt gebruikt is dit van groot belang. Hout is steeds aan bederf onder hevig en dient onderhouden te wor den, dit kan niet genoeg herhaald worden. Er zijn verschillende conserve- ringsprodukten, die men in drie groepen zou kunnen verdelen, name lijk: olieachtige middelen, in water oplosbare middelen en organische vloeistoffen. De drie groepen bestrijken teza men een groot aantal beschermings middelen, waaruit voor diverse doel einden een keuze kan worden ge maakt. Dit is een groot voordeel, doch maakt het kiezen van het juiste produkt wel eens moeilijk, want al leen het beste conserveringsmiddel geeft de grootste levensduur aan het hout en dus de meeste besparing. Onder de vele bestaande conser veringsmiddelen wordt tegenwoordig veel gebruik gemaakt van kleurcar- bolineum, o.a. „Tencolineum", waar van het opmerkelijke wel is, dat dit produkt ook gebruikt kan worden in de nabijheid van planten in kassen, zaadkisten, champignonkweekplaat sen, enz. Het is de taak van iedere belang hebbende gebruik te maken van de moderne techniek en de voordelen welke hieruit voorkomen te benut ten. Op elk bedrijf heeft men elk jaar een grote post uit te trekken voor aanschaffing van hout, beno- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oud-Beijeriand: J. H. Vlijm, Goedereede; te Leerbroek: J. C. Terlouw, Lage-Vuursohe, Bedankt voor Nieuwaal-Zuili- eher.i: P. J. Bos, Spranig; voor Nij- verdal (vac. G. Juikema) (toez.)E. Holtrigter, Weesp. Ger. Keiken Tweetal te Drachten (5e pred.pl.): J. Dijkstra, Klazienaveen en K. Ubels, Vrooméhoop. Beroepen .te Oud-Vossemeer, Sie- gerswoude en .te Vlagt wedde: ikan'd. H. Reenders, Katwijk aan Zee; te Broek onder Akkerwoufde: G. Mane- sdhijn, 'kanid. te Amsterdam; te Em- mer-Compascuum: kanld. G. Mane schijn, Amsterdam. Chr. Ger. Keiken Tweetal te Sliedrfecht (Midtifeï- idiepstraat)M. S. Roos, 's-Graven- zande en N. Brandsma, Nieuw-Am- •sterdam. Beroepen te Broek op Langendij'k: W. van Heest, Emmen. Aangenomen naar 's-Gravenha'ge- Rijswijk: Joh. Prins, Groningen. Bedankt voor Hilversum-OostJ. J. Rebel, Haarlem-Noord. Ger. Gem. in Nederland Beroepbaar: M. van Beek, Eder- veen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Ridtiieikeik en voor Tholen: P. Blok, Dirksland. Verontrusting bij Heemschut Bederf van stads- en dorpsgezichten AMSTERDAM. 18-5. - De Bond Heemschut is van mening dat op de nieuwe rijksbegroting een bedrag van 25 miljoen gulden moet worden uit getrokken voor subsidie van de res tauratie van monumenten en de re generatie van binnensteden. Dit schrijft bondssecretaris Tori Koot in zijn op de zaterdag te Am sterdam gehouden jaarvergadering uitgebrachte jaarverslag. Bij de huidige rijkssubsidie van 10 miljoen gulden blijkt het niet meer mogelijk de achterstand in de res tauratie alleen al van de grote ge bouwen in te halen. De Utrechtse kerken, die van Bergen op Zoom, Culemborg en Weesp staan onver zorgd. Verschillende kerken en kas telen vervallen, talloze subsidie-aan vragen moeten bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg blijven lig gen. Het verval kan nauwelijks wor den bijgehouden en van inlopen is helemaal geen sprake, aldus het in mineur gestelde jaarverslag. In steden als Amsterdam, Maas tricht, Edam, Haarlem, Dordrecht en Utrecht komt de woonhuisrestauratie - vooral dank zij de stedelijke dien sten voor monumentenzorg - op gang, maar er blijkt meer subsidie nodig om niet achter het verval aan te lopen. Verval, aldus de heer Koot, werkt in een binnenstad als een olie vlek op het water. Regeneratie der oude binnensteden is dringend nodig voor de bewoonbaarheid, levendig heid, tegen city-vorming en dus: voor meer geleidelijke verkeers-af- wikkeling, zo schrijft de bondssecre taris. Het Deltagebied In het Deltagebied, dat zo fors de aandacht trekt om zijn stoer brok ingenieurswerk en dat straks een re creatiegebied zal worden voor een half miljoen mensen, gebeurt niets aan monumentenzorg. Wat dit bete kent - aldus de heer Koot - zal men straks wel ervaren en betreuren. Voorts wijst hij er, in verband met het toeristische aspect, nog op dat nationale trekpleisters als Marken, Monnikendam, Broek in Waterland en Zierikzee in hun monumenten verkommeren. (Voor wat betreft Zie rikzee lijkt ons deze opmerking in zijn algemeenheid n'iet juist. - Red.) Heemschut heeft de indruk, dat terwijl de monumentenwet voorziet in de bescherming van stads- en dorpsgezichten, dit aspect van de wet nog onvoldoende van de grond komt. In dit verband merkt de secre taris op dat Heemschut bij voortdu ring verontrustende berichten berei ken van aantasting van stads- en dorpsgezichten. Duivelandse kinderen deden verkeersexamen Kostenbesparitig door verduurzamen hout digd voor het plaatsen van hokken, schuren en afrasteringen. Hout, verduurzaamd met het juiste middel, geeft altijd een zeer belang rijke kostenbesparing. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BAGDAD. De openbare aanklager van de militaire rechtbank van Mo- soel in het noorden van Irak, heeft de doodstraf geëist tegen 50 militai ren, die ervan worden beschuldigd Ideel te hébben genomen aam 'n mis lukte „communistische samenzwe ring" om de regering van Irak om ver te werpen. KOPENHAGEN. Een der grootste winkelierscoöperaties' in Denemar ken heeft bekend gemaakt, voortaan geen Zuidafrikaanse produkten meer te zullen verkopen, als protest tegen de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika. Men verwacht dat meerdere bedrijven dit voorbeeld zullen vol gen. WASHINGTON. President Kenne dy heeft Glenn Seaborg ontvangen, voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, die zater- dag naar Moskou vertrok. De com missie zal in Moskou een verdrag ondertekenen voor de verlenging tot 1965 van de Russisch-Amerikaanse samenwerking voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie. NIEUW DELHI. Langs India's noordelijke grens met Tibet trekken zich steeds meer Chinese troepen sa men, zo heeft een woordvoerder van het Indische ministerie van buiten landse zaken vrijdag op- een pers- oonferenitiie meegedeeld. DJAKARTA. President Sukarno heeft beperkingen opgelegd aan het houden van politieke bijeenkomsten in Indonesië. In Bogor (het vroegere Buitenzorg) is een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang ingesteld, nadat benden acht Chi nese winkels hadden vernield. WASHINGTON. De Ver. Staten hebben Polen onder druk gezet om te bereiken dat de Poolse vertegen woordiger in de internationale con trolecommissie in Laos samenwerkt met zijn collega's uit India en Ca nada, zo verluidt in Washington. MACAO. Zes mensen zijn gedood en 27 gewond, toen twee aan elkaar grenzende oude gebouwen instortten. Tot de slachtoffers behoren drie kin deren. ATHENE. President De Gaulle heeft vrijdag op de tweede dag van zijn officiële bezoek van vier dagen aan Griekenland, in de Griekse volksvertegenwoordiging verklaard, dat het Noordatlantische bondge nootschap onder de huidige gevaar lijke internationale omstandigheden de enige waarborg vormt voor de vrede der vrije volken - „en Grie kenland is een voorpost van de N.A.V.O." NIEUWERKERK, 17-5. - In „Ons Dorpshuis" alhier werden de diplo ma's uitgereikt van het praktisch verkeersexamen, voor de kinderen van de lagere scholen van Nieuwer- kerk en Ouwerkerk, dat een dezer dagen alhier werd gehouden. Mede aanwezig waren leerlingen van de scholen te Oosterland en Sirjansland. By deze gelegenheid werden enige mooie films vertoond en tractaties aangeboden. De diploma's werden uitgereikt door de opperwachtmeester de heer Ardonne. Deze hoopte en verwachtte dat het geleerde steeds in de praktijk zal worden nagekomen. Onderstaande kinderen hebben zo wel schriftelijk als praktisch ver keersexamen gedaan. Bijzondere school te Nieuwer kerk: Er deden 17 kinderen examen, allen slaagden, t.w.: Mattie van pamme, Hendrik ten Hove, Marinus Mat- thijsse en Johannes Flikweert met nul fouten, zodat zij het diploma met lof kregen; de anderen hadden één of meer fouten, t.w. Ina Flikweert, Giljam Flikweert, Jannie Folmer, Willem van Dyke, Pieter Sijrier, Pleunie Hofman, Jacoba Mol, Johan- van Dijke, Willy Flikweert, Martien nes Becker, Jacoba Flikweert, André Kleemans en Ida Kik. O.l.-school. Openbare lagere school te Nieu wer kerk: 26 leerlingen deden exa men, allen slaagden, t.w. Jan Tierie Prins Bernhard opende nieuw kantoor Verbond Veilig Verkeer HILVERSUM, 18-5. Prins Bern- hard heeft bij de opening van hét nieuwe kantoor van het Veiibond voor Veilig Veikeer dn Hilversum een beroep 'gedaan op alle ouders om 'hun kinderen een goed voort»eel'd' te geven bij het gedrag in het ver keer. Hij noemde :het van 'hét groot ste Ibelang dat aan de mentaliteit op de weg de ruimst mogelijke aan- -da ebt wordt 'besteed'. Evenmin als een uitstekend wég- dek of een perfekt voertuig, is een goede kennis van de regels een ga rantie voor veilig verkeer, als wij daarbij niet in 'de allereerste plaats hébben geleerd, onszelf in te tomen uit eerbied voor onze naaste, uit een diepere eertïed ook voor het leven, aldus de prins. De ontwikkeling van de ongevallen cijfers in vrijwel alle landen, leert ons, zo zei hij voorts, dat wij er wat de verkeersveiligheid betreft alleen met een teohniséh voorbeeldige vePkeersuitrusting in do vorm van goede wegen en geper- fekition'eerde auto's nog lang niet zijn. UITHOORN. De driejarige Dirk B. te Uithoorn is in een sloot in de buurt van de ouderlijke woning ver dronken. De rijkspolitie heeft het lijkje opgedregd. DEN HAAG. Bij de jaarlijkse in schrijving voor de levering van melk en melkprodukten aan de Ameri kaanse en Canadese strijdkrachten in Europa heeft Nederland 52 pro cent van de totale levering veroverd. en Lida Clarisse met nul fouten, di ploma met lof; met een of meer fou ten: Jessie Tierie, Carta v. d. Velde, Arie Padmos, Wim v. d. Zande, Ka- rel Eerland, Kees Stoutjesdijk, Jaap Torensma, Jan Bom, Piet Slootmaa- ker, Beppie Ardonne, Lia Stoutjes dijk, Rinus Stoutjesdijk, Nelly Heij- boer, Peter de Vlieger, Jan Job v. d. Zande, Onne Stins, Wim v. d. Vate, Bert Schuiling, Dick v. d. Wielen, Ria Koster, Rinus v. d. Cingel, Jan v. d. Zande, Maartje Dalebout en Sietse Stins. Openbare lagere school te Ouwer kerk. Ep deden vier leerlingen exa men en allen slaagden, t.w: Marian Dalebout, Leen Boogerd, Rogier Hage en Annelies Holm. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 17-5. Het in het wets ontwerp Ziekenfondswet voorgestel de systeem komt tegemoet aan de vele in het verleden geuite klachten over het onbevredigend functioneren van de vrijwillige ziekenfondsverze kering. Alidus de mimister van sociale za ken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp in de verschenen me morie van antwoord op het door de vaste commissie uit de Tweede Ka mer uitgebradh'te voorlopig verslag over d'it wetsontwerp. In deze me morie \an antwoord stelt de be windsman o,m. dat ide in het ont werp voorgestelde op conitroverséle punten betrekking hebbende wijzi gingen, niet zonder overleg mét de betrokkenen en biet zonder vooraf gaand advies worden voorgesteld. De minister acht het passend, dat de positie van het overheidspersoneel in het kader van het onderhavige wetsontwerp n'iet wordt geregeld. In dit verband wordt er aan herin nerd, dat de regering een eigen ziek tekostenregeling voor het overheids personeel tot stónd wil brengen. Geen eigen risico. Minister Veldkamp zegt in de me morie 'geen vrijheid te kunnen, vin den om aan de wensen tot invoering van, eer, beperkt eigen risico voor de verzekerden en tot invoering van een keuzemogelijkheid uit de ziekte kostenverzekeringen tegemoet 'te ko men. Een bestendiging van de huidige situatie met betrekking tot de zie kenfondsverzekering voor de cate gorie van zeevarenden wil minister Veldkamp onder ogen zien. Met Ide „Stidhting Algemeen Ziekenfonds voor Zeelieden1" zal hij nader over leg plegen. In de memorie wordt meegedeeld, dat de Ziekenfondsraad bezig is het vraagstuk van de verstrekking van tandheelkundige hulp in 'ail zijn on derdelen te bestuderen. De minister zegt bereid te zijn te bevorderen, dat bij die studie mede aandacht zal worden geschonken aan de zoge naamde paradonfcologisahe behande ling. De vraag van de keuze van het bonorerin'gsstelsel voor de genees kundige 'behandeling dient, naar de mening van de minister, «te worden overgelaten aan 'het overleg van zie kenfondsen en medewerkers. DODELIJKE ONGELUKKEN SCHIJF. De 78-jarige weduwe A. Hennekam-Baken is dood gevonden in de leemput nabij haar woning, bij het Noordbrabantse plaatsje Schijf. Men neemt aan dat de vrouw, toen ze hout aan het sprokkelen was, in de put is gevallen. ROTTERDAM. In het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam is overleden de 85-jarige R. pisser uit Rotterdam, die op 1 mei bij het oversteken op de kruising Beijerlandse Laan-Var- kenoordse Bocht werd aangereden door een vrachtauto. Hij liep daar bij ernstige verwondingen op. ROTTERDAM. Inbrekers hebben zich door het verbreken van een etalageruit van 15 m", toegang ver schaft tot de etalage van een bont winkel aan de Lijnbaan in Rotter dam. De eigenaar mist nu een dia deem nertzmantel, een pastel nerts mantel en een palemino nertzstola, met een totale waarde van bijna f 31.000,—. DEN BOSCH. Ged. Staten van N. Brabant hebben besloten een provin ciale commissie in het leven te roe pen met als taak een ontwerp van een recreatieplan voor de Biesbosch voor te bereiden. VLAARDINGEN. De 2-jarige Ja cob Verburg in Vlaardingen is door een' vuilnisauto overreden en over leden. Het kind reed met een drie- wielertje op de rijweg. DEN HAAG. Het Residentie-orkest heeft met zijn uitvoering in Carne gie Hall in New York zeer veel suc ces geoogst. DEN HAAG. Ged. Staten van Z.- Holland stellen aan de Provinciale Staen voor een financieringsregeling vast te stellen voor aankoop van auto's door ambtenaren die in vaste dienst zijn bij de provincie. TEGELEN. De 80-jarige mevrouw A. M. Peulen uit Belfeld is daar bij het oversteken van de rijksweg door een personenauto gegrepen en op slag gedood. TILBURG. In het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg is de vierjarige Gerard Swinkels uit Tilburg over leden. Het jongetje was zondagmid dag bij het oversteken van de Ring baan (west) door een personenauto aangereden en daarbij zeer ernstig aan het hoofd gewond. BAARLE-NASSAU. Op de Bre- daseweg bij Wuustwezel is een per sonenauto met twee inzittenden door een slippende vrachtwagen in de flank gegrepen. De bestuurder van de personenauto, de 49-jarige J. de Jong uit Rotterdam, werd op slag gedood. APELDOORN. Op de Amersfoort- seweg in Apeldoorn is de 70-jarige voetganger C. G. Kok bij het over steken van de weg door een auto aangereden. De heer Kok overleed vrijwel onmiddellijk na de aanrij ding. ARNHEM. De 22-jarige D, J. P. Harbach uit Goor (Ov.) werd op slag gedood toen hij in Rozendaal bij Arnhem met zijn auto tegen een boom botste, nadat hij op het natte wegdek was geslipt in een bocht in de Schelseweg. ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON 37 Maar moeder was niet te vermur wen. „Dat verwijlt d'k Ihaar ook niét, dat Ihaar familie zo is. En 'dat haar broer vader aanreed evenmin. Maar dat 'kind moest zelf begrijpen, dat ze nliet past ibij iemand van ons. En jij moest dat ook inzien". „Dus wij zijn veel te goed voor zulk volk?" „Daar gaat het niet over: jullie passen niet hij elkaar. Er kunnën dingen voorvallen in iemands leven, diie hem of 'haar ongeschikt maken voor een huwelijk met een anider. Laat die Janhde een bekeerde smok kelaar trouwen als ze w*i'l, maar dik zal nooit toestaan, d'at ze onze naam bekladt". „Goed moeder, dan praten wij er niet meer over!" Neen, dan werd er inliet meer over gesproken. Maar moeder wist, dat het water van 'de Schelde eerder vanuit zee naar België terug zou stromen, 'dan dat Kees zijn gedach ten zou wijzigen. Tenzijtenzij Jannie voor de eer bedankte. Binnen eer. week had Kees bericht op zijn sollicitatie. Of hij maar dan en 'dan, zo en zo Iaat op het hoofd kantoor in Amsterdam Wilde ver schijnen om zijn .sollicitatie toe te lichten: diploma's en igetui'gsdhrif- ten meebrengen. Hij vertelde het onmiddellijk 'aan moeder, die boos de schouders ophaalde en verder niets zei. Maar ze maakte toch een stapel 'boterhammen klaar, want een reis naar Holland nam altijd een hele dag in beslag. Kees Met de jeep door W. Geldof thuis, -reed met de bus naar Bres- kens, ging daar met de veerboot over en stapte «in VMssiingen op dé trein. Op het hoofdkantoor van de firma Van der Burg bleek men goéd inge licht te zijn over Kees. Het hele be zoek had meer van een formaliteit dan van een eéht sollicitatiebezoek. Kees wist best - al zei hij dat na tuurlijk niet - dat hij wel 'in de al lereerste plaats in aanmerking kwam Dat had de vertegenwoordiger toen a'l gezegd. Maar wel vroeg men hem, waarom hij van gedachten veran derd was. Kees aarzelde even. „Dat is een heel verhaal, heren. Maar als u het preéies wilt wetenToen volgde het relaas van zijn ontdekking van •de smokkelweg der Pauwels. zijn verhouding tot Jannie en moeders verzet daartegen. „En omdat ik mijn moeder meen te 'kennen en ik n'iet van. plan ben nog langer toe te geven schreef ik ide Sollicitatie, 'die u daar hebt lig gen", besloot hij zijn uiteenzettingen. De directeur en zijn zoon, met wie Rees in gesprek was, hadden adem loos geluisterd'. Toen nam de ouds'te •het woord. „Kijk eens hier, meneer Almekin- ders. Wij wisten natuurlijk al 'het een en ander van u, voor u hier kwaim. U deed al lang zaken met onze vertegenwoordiger, die bracht een uitstekend rapport over u uit.' Als wij het straks nog ééns kunnen wolfden over het salaris en enkele zakelijke aangelegenheden, zoals lborgstorting, provisieregeling en zo voort, menen wij u te moeten aan nemen. Maar uit uw verhaal menen wij te moeten opmaken, dat u liever zag dat uw moeder toegaf en dat u in dat geval zoudt blijven waar u was. Maar wij willen óók graag we ten waar wij aaai toe zijn. Dus kort en 'goed iben't u van plan bij ons in dienst te 'komen, ook al wordt u het eens met uw moeder of niet?" Kees aarzelde. „Ik had graag een nog een paar dagen bedenktijd, he ren". „Neen, meneer Almekinders". De directeur was opgestaan. „U moet nu beslissen. Wij hebben nog meer sollicitanten en u toegrijpt, dat wij daar niet mee verder kunnen, zo lang u geen beslissing neemt. Bo vendien dringt de tijd: per 1 augus tus a.s. zijn de gebouwen klaar. Dan moet weliswaar alles nog ingericht worden, maar dan moet er toch een mannetje van ons aanwezig zijn. Per 1 september hopen wij dan het 'hele bedrijf feestelijk te kunnen openen. De bijbehorende woning komt vermoedelijk in november ge reed. Misschien speelt dat laatste ook een rol?" Maar Kees liet zich niet van zijn st.uk brengen. „Het spijt me, maar het is mij niet mogelijk om zo voet stoots oen beslissing te nemen". Maar nu aiam de jongste het woord. „Weet u wat, meneer Alme kinders. Het is nu half drie. Wij ge ven u een half uur bedenktijd. Als u straks de 'trap afgaat 'komt u in de hal. De «tweede deur aan de lin ker kant gaat u door. U komt dan in hot 'magazijn. Ik zal meneer Helgers even bellen, dat 'hij u rondleidt. U kunt dan eens zien, wat voor machi nes wij tegenwoordig al weer 'heb ben. U imaig ook onze nieuwe Diesel tractor eens toekijken en starten en zovoort. Als u dan over een half uurtje terugkomt is de thee gereed en dan hopen wij, dat u uw ant woord gereed hebt". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5