WESTEN WIJST KRITIEK VAN MOSKOU VAN DE HAND Dinsdag huldiging Cooper in Washington DE RASSENSTRIJD IN AMERIKA NAVO-kernmacht Overval op Cuba En nu maar zien wat de zomer doet Residentie-orkest terug uit V.S. De Russische spionage Zuidslaven vragen politiek asiel Cooper's ruimtereis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 mei 1963 119e jaargang No. 19380 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochfman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Intrede Hervormde predikant te Zierikzee DE NAVO-kERNMACHT Na geslaagde vluelit MOSKOU. 18-5. De ambassa deurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en West-Duitsland hebben zaterdagochtend in krachti ge bewoordingen gestelde nota's op het Sowjet-Russische ministerie van buitenlandse zaken overhandigd, waarin de Sowjet-Russische aanval len op het plan, om een multilate rale NAVO-kernmacht in het leven te roepen, ongegrond worden ver klaard. In de Britse nota wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie over meer dan zevenhonderd raketten voor middel bare afstand beschikt, „waarvan verreweg het grootste gedeelte is gericht op het Verenigd Koninkrijk en zijn Europese bondgenoten". De Westerse nota's zijn antwoor den op Sow jet-nota's, die acht april j.l. aan de drie westerse ambassa deurs werden overhandigd. In deze uitvoerige Russische nota waren scherpe aanvallen .gedaan op de voorgenomen stichting van een N.A.V.O.-kernmacht. Er werd o.m. in gezegd, dat „verwezenlijking van dit plan zal leiden tot een alle gren zen overschreidende wedloop op het gebied der kernbewapening". Niet gerechtvaardigd. In de Sowjet-nota's was ook ge steld', dat stichting van een N.A.V.O. kernmacht „niet gerechtvaardigd" was en dat zij bij voorbaat elke vor dering bij het ontwapemingsoverleg onmogelijk zou maken". In de Amerikaanse antwoordnota wordt, na verwerping van de Rus sische nota, verklaard, dat hot wes ten zich er niet door bedreigingen van zal laten weerhouden de maat regelen te nemen, die het voor zijn beveiliging noodzakelijk acht. Hier aan. wordt toegevoegd: „de Verenig de Staten blijven niettemin bereid tot het volgen van alle wegen, die beloven te leiden naar ontspanning en verbetering van de vooruitzich ten voor het handhaven van de vre de". Kennedy sprak met gouverneur van Alabama LONDEN. 19-5. Het plan voor een Navo-kemmaCht zal het voornaam ste punt van bespreking vormen op de bijeenkomst van de ministerraad van de verdragsorganisatie die deze week in Ottawa zal worden gehou den. In Britse regeringskringen is men hoopvol gestemd over de afloop van dit overleg. Zij achten het waar schijnlijk, dat de ministers van de vijfflien Navo-Ianden hun fiat zullen geven aan de noodzakelijke wijzi gingen binnen het opperbevel van de Nav o-strijdkrachten in Europa en het hoofdkwartier van de Ameri kaanse strategische luchtstrijdkrach ten. MIAMI, 20-5. Volgens in Miami ontvangen berichten heeft een Cu baanse verzetsgroep zaterdagavond een kazerne bij Havanna overvallen. Er -zouden doden en gewonden dn de kazerne zijn gevallen. Een woordvoerder van de Cubaan se ballingen in Miami heeft ver klaard, dat deze commando-overval len op Cuba zullen hervatten „van af een basis in het Caribische ge bied". Russische geleerden zijn erin ge slaagd een zenuw van een hon'd door een electrode te vervangen. Volgens Tass is dit de eerste maal dat een dergelijk experiment succes heeft opgeleverd. WASHINGTON, 19-5. President Kennedy en gouverneur George Wallace van de staat Alabama heb ben zaterdag tijdens een tocht van 35 minuten met een hefschroefvlieg- tuig een „niet onvriendelijk ge sprek" gehad over de toestand in Birmingham, waar zich de laatste tijd felle ongeregeldheden hebben voorgedaan naar aanleiding van het verzet van de negers tegen de ras senscheiding, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Salinger, mee gedeeld. •De Amerikaanse president bracht zaterdag een bezoek aan de staten Tennessee en Alabama in verband met het dertigjarig bestaan van de „Tennessee Valley Authority". In een toespraak te Nashville was Ken nedy voor de rechten van 'de negers opgekomen en. 'had hij, zonder Bir mingham rechtstreeks te noemen, gezegd, dat de negers steeds meer j-edhten zullen krijgen „tot alle Amerikanen 'gelijke rechten en vrij heden binnen de wet zullen hebben" Niet alleen Amerika maar de gehele wereld „had de-recente gebeurtenis sen in de Verenigde Staten met on gerustheid en ontzetting gadegesla gen". De president bracht zaterdag voor het eerst sinds het uitbreken van de jongste rassenonlusten een bezoek aan zuidelijke staten. Gouverneur Wallace had voor zijn onderhoud met Kennedy het Ame rikaanse hooggerechtshof om een uitspraak verzocht, waarin zou moe ten worden vastgesteld dat presi dent Kennedy de grondwet 'had 'ge- Charles Aznavour zong AMSTERDAM, 19-5. Weinige acr- tüsten hebben ooit in het Amster damse Concertgebouw zo'n veelvul dig en langdurig applaus in ont vangst mogen nemen als de kleine grote zanger Charles Aznavour, za terdagnacht. De beweeglijke Frans man met zijn hese stem, wist, ge assisteerd door zijn combo, de ge heel gevulde za'a'l tot groot enthou siasme te brengen. Een flink gat in «le meimaand ZIERIKZEE, 18-5. - In de zoete meimaand is alweer een flink gat geslagen en in de groenende, bloe- semende wereld van het ogenblik vervluchtigt snel de herinnering aan de koude en het ongemak van de winter. Meer dan in welk jaargetijde wordt nu de mens bepaald by de schoonheid in de natuur, die zich in bruidstooi bevindt. Nog even dan zal ook het klate rend geel van de gouden regen tus sen het chlorophylrijke lentegroen weer te zien zijn. De bladen van de peppels langs de wegen zwatelen weer in de frisse voorjaarswind en boven de bongerds hangt het zwaar aroom van de bloesems. Overal is nu hef uitbundige licht, dat in stromen neervalt over de verjongde aarde en in de tuinen is er het zachte roze van prunus en Japanse kers en het bedauwde blauw van de violen. Groene velden De zomer nadert. Dat ziet men ook op de velden, die er weer puntgaaf bij liggen. Ze streken zich groen en strak uit naar de verre einder en de boer kan eindelijk wat rust nemen, na de drukke zaaibeslommeringen van het voorjaar. Nu wordt het af wachten hoe de zomer het zal doen. De tractoren hebben 'gegromd en hier en daar stapte een eenzaam paard docr de wijde wereld, luiste rend naar de vertrouwde stem van zijn 'baas. Maar ihet paard is een schaarse verschijning geworden en daarom dachten we juist te doen, deze regels gewijd aan de meimaand, te illustreren met een paard, een ouderwetse rossinant, helemaal zo-' als een paard moet zijn, sierlijk van lijn en met een royale staart, een edel dier, dat eeuwen lang een trouwe bijdrage leverde aan het landleven. schonden door federale troepen naar Birmingham te zenden. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gereageerd met de op merking. dat dit verzoek „van elke grond' ontbloot" 'is. Radioverbindingen door kunstmanen? PARIJS, 20-5. Vandaag (maandag) begint in Parijs een conferentie van drie dagen, waarop afgevaardigden uit 19 Europese lan'den de radiover bindingen door middel van kunst manen zullen bespreken. Op deze conferentie zijn Oostenrijk, België, Denemarken, Ierland, Finland, West- Duits'lanid, Griekenland, Nederianld, IJsland, Italië, Luxemburg, Noorwe gen, Portugal, Spanje, Zweden, Zwitserland, Turkije en Groot-Brit-' lannië vertegenwoordigd. De afge vaardigden zul'len beraadslagen over de Europese samenwerking in het ka'der van de Amerikaanse plannen voor een wereldomvattend net van verbindingen via kunstmanen, over de onderhandelingen met de Ver* enigde Staten over dit onderwerp en over andere hiermee verband hou dende vraagstukken. „Willem Rnys" voer op walvis ROTTERDAM, 20-5. Het motor- sdhip „Willem Ruys" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd ds zondag morgen na zijox twintigste reis om de wereld weer in Rotterdam terug gekeerd. Het is een wat moeilijke reis ge weest met veel Slecht weer, waar door vertraging is ontstaan, maar dat waren niet de enige avonturen. Bij d'e Azoren heeft het schip voor de derde maal in successie een aan varing gehad met een walvis. Ook op de beide vorige reizen was dit voorgekomen. Het vijftien meter lange dier werd „midscheeps" dooi de 'boeg gegrepen en dwong de -Ruys tot stoppen en aohteruitvaren om het kadaver kwijt te raken. Kapitein Van den Heuvel uit Roermond gaf als commentaar: „In de 31 jaar dat ik nu vaar is het iedere keer raak. Ik hoop dat dit de laatste keer is geweest, want je schrikt er zo van. Het lijikt wel alsof je een schuit ramt, als je zo'n kolos voor de boeg krijgt". SCHIPHOL, 19-5. Na zün eerste tournee door de Verenigde Staten, die vijf weken heeft geduurd, is met een DC-8 charter van de K.L.M., het uit 100 musici bestaande Residentie Orkest uit Philadelphia op Schiphol aangekomen, M-i' do musici kwamen een 15-tal med" reizigers aan, die de tournee, die de oostelijke 'helft van d'e Ver enigde Staten van noord tot zuid 'hoeft bestreken, van 't begin tot het einde 'hebben meegemaakt. Het „tweede" orkest van Neder land heeft steeds opgetreden als het Hague Philharmonic Orchestra, de naam waaronder de grammofoon platen in d'e V.S.. worden uitgege ven. Het heeft o.a. opgetreden in d'e Carnegie Hall in New York, in Chi cago, Washington en in talloze uni versiteitssteden, Op "Schiphol wer den de musici, die met glunderende gezichten de vliegtuigtrap 'afdaal den, vanaf d'e 'balustrade enthousi ast toegwuifd door 'hun familieleden Rumoer in Delft DEV'T ^in-5. in de Delftse bin- renntad is het tot vechtpartijen ge komen tussen opgeschoten jongens en de politie. Daarbij werden straat stenen als projectielen gebruikt, waardoor twee politiewagens en eni ge auto's van particulieren werden besdhadiigd. De politie moest ten slotte versterking laten aanrukken om de jongelui met de gimvmielat te verspreiden. CAPE CANAVERAL, 18-5. De arfs van majoor Cooper, dr. Berry, heeft vrjjdag verklaard, dat de ruimte vaarder 80 minuten voor hij de rem- raketten in werking moest stellen, een stimulerend middel had inge nomen. Cooper had dit gedaan op aanra- dén van dr. Berry, teneinde z'n geest te scherpen voor de moeilijke ma noeuvres die hij moest uitvoeren, toen bekend was dat de cabine met handbesturing naar de aarde moest worden teruggebracht. Majoor Cooper heeft een dag aan boord van de „Kearsarge" doorge bracht met uitrusten. Een plechtigheid op het Witte Huis om Cooper te huldigen, is 24 uur uit gesteld om hem wat rust te gunnen. De huldiging door president Ken nedy zal nu op dinsdag geschieden De ontvangst van Cooper is Wash- George legde ei Al zeven jaar noemde het per soneel van de diergaarde te Chessington, in de buurt van Londen, één van de twee daar aanwezige pinguins George. De andere had de naam Georgina gekregen. George, die in geheel Engeland bekendheid heeft ge kregen door zijn optreden in televisieprogramma's, is vrij dag echter haastig herdoopt tot Georgina. „Hij" bleek na melijk een ei te hebben gelegd. De voormalige Georgina, die daar nooit aan is toegekomen, luistert nu - logischerwijze - naar de naam George. Radio/t.v.-staking in Frankrijk PARIJS, 19-5. Het personeel van de Franse radio en televisie 'heeft be sloten maandag eer\ vierentwintig uur durende staking te houden. De staking is afgekondigd door d'e bon den van beambten eh technici bij radio en 'televisie. Zij eisen herzie ning van de 'kléinere salarissen. Een za teildagavond gehouden bespre king tussen directies en vakbonds afgevaardigden leverde geen uit komst op. Voor zover mogelijk zou den de door de staking vervallen programma's worden vervangen door grammofoonmuziek, afgewisseld met nieuwsuitzendingen. inglon zal gelijk zijn aan die welke een staatshoofd krijgt. President Ken nedy zal hem onderscheiden met een speciale medaille, die is ingesteld door het burgerbureau voor de ruim tevaart. MÜNCHEN, 19-5. De laatste twee dagen hebben 78 Zuidslaviërs in West-Duitsland politiek asiel ge vraagd. Zij zyn op normale passen via Hongarije en Oostenrijk naar West-Duitsland gereisd, om de in ternationale handwerk jaarbeurs lin München te bezoeken. In plaats hiervan echter reisden deze vluchtelingen rechtstreeks door naar het verzameikamp voor bui tenlandse vluchtelingen te Zirndorf bij Fürth in Beieren, waar zij poli tiek asyl vroegen. Een leider van dit 'kamp zei dat het voornamelijk handwerkslieden en leden van de middenstand zijn. Allen, 'klaagden over werkloosheid in hun lan'd, of dat zij er te weinig verdienden. Sinds 1 mei zijn «r «in Zirndorf 187 Zuidslavisdhe vluchtelingen geregis treerd. „Uiltje" in tweede baau CAPE CANAVERAL, 19-5. De jongste Amerikaanse astronaut, Gordon Cooper, heeft zondag op een persconferentie te Cape Canaveral de plaats waar hij vorige week ge lanceerd werd, gezegd, dat htf ge durende zijn tweede baan om de aarde korte tijd zo goed geslapen had, dat hij aanvankelijk niet wist waar hij zich bevond toen hij wak ker werd. •Dit niet in het schema staande „uiltje" was volgens hem voldoende geweest 'om antwoord' te geven op de vra'aig of men in de ruimte kan (NEW YORK, 19-5. Het Ameri kaanse dagblad New York Herald Tribune heeft zondag bericht d'at tenminste driehonderd toelangrijke Russische spionnen 'over de gehele wereld naar Moskou zijn ontboden omdat hun, chefs geschrokken zou den. iziijni van de westerse penetratie in 'het Russische spdonagenet. Volgens de schrijver van het ar tikel bestaat er weinig twijfel over dat de vorige week door een Russi sche rechtbank ter dood veroordeel de en later terechtgestelde kolonel Wlad'imir Penkovski een zogenaam de „dubbele agent" was, die zowel het westen 'als zijn eigen land dien de. De teruggeroepen agenten zou den nagenoeg allen in contact ge weest zijn met Pen'kowski, hetgeen voor het Russische hoofdkwartier aanleiding was voor „overleg". In een regeringscomm uniquis medegedeeld, dat in het gebied van Lathoesang, m de Vlakte der Krui ken, de Pathet Lao aanvallen heeft ingezet op neutralistische stellingen. Bij zijn autotocht naar de basis was .de ruimtevaarder door een enorme menigte geestdriftig toege juicht. Cooper verklaarde vervolgens dat hij van zijn cabine uit nauwkeurig bijzonderheden op aarde had kun nen waarnemen. Bij' de 'lancering had hij zeer wéinig trillingen ge voeld. Op een zeker ogenblik had hij over zijn radio een uitzending in een vreemde taal géhoord. Vuurvliegen. De ruimtevaarder beschreef ver volgens de moeilijkheden die ont stonden nadat hij bijna dertig uur in de ruimte was geweest. Hij zei dat hij plotseling een gröene lamp had zien aangloeien, die moest gaan branden wanneer 'hij op automati sche besturing de terugtocht naar de aarde zou beginner.. Ik zal er maar niet op letten, zo dacht ik eerst, 'doch later besloot ik teclh maar het grondstation te waarschuwen, aldus Cooper. Op een vraag of hij was gaan twij felen aan zijn veilige terugkeer ant woordde Cooper: „Ik 'had er volle dig vertrouwen in dat ik veil'ig en wél zou terugkeren". Hij zed dat ook hij de „vuurvliegen" had gezien, die door vorige ruimtevaarders waren waargenomen. Geleerden geloven, dat 'het ijsdeeltjes zijn die van de huid van de cabine vallen. Enkele schoolkinderen in de Oekraïne hebben 496 gram platina ter waarde van 24.000 roebel in een oud 'geweer gevonden, aldus het Rus sische persbureau Tass. Het honderd jaar oude geweer 'heeft waarschijn lijk aan een Russische edelman toe behoord. DE NATUURBESCHERMINGSWET Nog veel natuurschoon wordt nodeloos opgeofferd DEN HAAG, 18-5. Blijkens het voorlopig verslag van de vaste com missie uit de Tweede Kamer voor onderwijs, kunsten en wetenschap pen, is het wetsontwerp tot voorzie ningentin het belang van de natuur bescherming (Natuurbeschermings wet) met instemming ontvangen. Een belangrijk aantal leden merkt op, dat ondanks het voortreffelijke werk door particuliere verenigingen, door provinciale „Landschappen" en door het Staatsbosbeheer, helaas in nog te veel gevallen natuurschoon wordt opgeofferd, zonder dat hier mee andere belangen in enigszins evenredige mate gediend worden en zonder dal. voldoende is onderzocht of wellicht op andere wijzè aan deze Dit nummer bestaat uit 6. pagina's Wie zijn hart opent voor de eerzucht, sluit het voor de rust. Minder koude nacht Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met 'af en toe eniige regen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als van daag. 21 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maan op 4.14, onder 18.12. Nieuwe maan: 23 mei te 5.00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 mei 1.27 v.m, 14.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 mei 1.23 v.m. 13.48 n.m. Springtij: 25 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht veroor zaakte een rug van hoge luchtdruk rustig en helder weer, waardoor er plaatselijk nachtvorst is voorgeko men. Op normale waarnemïnigshoog- te kwam de temperatuur evenwel niet beneden het vriespunt. Deelen en Eelide meldden met plus één graad de laagste waarde. De rug van hoge luchtdruk trekt naar 'het oosten weg. terwijl een nieuwe oceaan'depressie naar we9t-Europa onderweg is. Het weer za'l daardoor bij zuidwestelijke winden een veranderlijk kax-akter •behouden, waarbij er tijdelijk regen kan vallen. Een kei van een stempehnachine EINDHOVEN, 18-5. In een half jaar tijds heeft een stempel in de stamperij van de metaalwarenfa- briek op het complex Strijp van Phi lips te Eindhoven, tweehonderd mil joen dopjes geslagen, die bestemd zijn voor een bepaald type weer stand. Dit feit wordt in de „Philips Koerier" een uitzonderlijk record ge noemd en een mijlpaal in de geschie denis van de metaalwarenproduktie. Tot voorkort hadden „oude rotten in het vak", aldus het orgaan, deze uitzonderlijke prestatie nog voor on mogelijk gehouden en men toonde zich verrast toen een stempel na 73 miljoen produkten te hebben gele verd, pas gerevideerd moest worden. Op dit ogenblik nog maakt het stempel, dat zonder stagnatie twee honderd bakken of anderhalve spoor wagonlading dopjes spuide, dag en nacht in twee-ploegendienst zijn tienduizend slagen per uur. De Sowjet-Unie heeft vrijdag op nieuw een nota gezonden aan West- Duitsland en Frankryk over het Frans-Duitse vriendschapsverdrag, aldus is uit welingelichte bron ver nomen. (Dit verdrag is donderdag door de Westduitse Bondsdag goed gekeurd). President Ben Bella van Algerië is voor een 'bezoek van vier dagen aan Egypte in Cairo aangekomen. President Nasser verwelkomde hem bij zijn aankomst op het vliegveld van Cairo. belangen kan worden tegemoet ge komen. Een groot deel van de commissie verheugt zich erover dat thans naast de wetelijke voorzieningen in het be lang van het behoud van de Neder landse monumenten van geschiede nis en kunst, ook op korte termijn een redelijke voorziening in het be lang van de natuurbescherming tot sland komt. Verschillende leden zijn echter van de noodzaak van een speciale Na- tuunbesdherrmngswet naast de wet op de ruimtelijke ordening, de Boswet, de Jachtwet, de Vogel wet 1936 enz., niet ten volle overtuigd. Voorts zou den zij gaarne nog nader ingelicht wox-den over de verhouding van landbouw en natuurbescherming. VADER EN ZOON OOSTERLAND. Zondag jl. deed zich het zeldzame feit voor dat een vader en een zoon optraden in de Ned. Herv. kerk alhier. Wegens ongesteld heid. van de plaatselijke predi kant ds. Groenewegen jr. trad in de morgendienst op ds. A. de Jonge uit Goes, thans leraar aan het ChrLyceum aldaar, cn in de avonddienst zijn va der, de oud-evangelist en oud- dorpsge7ioot- uit Oosterland, de heer W. G. de Jonge uit Twello

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1