DE ZIERIKZEESCHE COURANT ASTRONAUT COOPER MAAKTE PERFECTE LANDING Herziening wet op bedrijfsorganisatie President Kennedy over de ruimtevlueht Westduits blad over de verldezingen De anti-Chinese relletjes op Java Honger op Bali ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 mei 1963 119e jaargang No. 19379 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij' v/h. Lakenman OcMman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f t,per stuk. In dit nummer: De kabelbaan bij het Grevelingenprojekt Ruimtevaarder vestigde nieuw Amerikaans record CAPE CANAVERAL, 16-5. Ruimtevaarder majoor Leroy Gordon Cooper heeft donderdagnacht om 00.25 uur Nederlandse iyd een perfecte landing gemaakt en is op een afstand van twee myl van het vliegdekschip „Kear sarge" in zee geland. Onmiddellijk stegen drie hcfschroefvlicgtuigen van het vliegdekschip op. Cooper verzocht hem in dc cabine aan boord van de „Kearsarge" te hysen. Majoor Cooper heeft met zyn 22 omwentelingen om de aarde een Ameri kaans ruimterecord gevestigd. Kikvorsmar.nen hadden een ketting van boeien om het ruimteschip gelegd. Eén van hen had een groene lichtfakkcl afgeschoten om aan te geven dat Cooper het uitstekend maakt. De kikvorsmamnen bevestigden een. tros aan de cabine, toen de „Kearsarge" langszij lag. Het ophij sen aan boord van 'het schip ge schiedde door een 'groep matrozen, die de cabine langzaam met hand- 'kradht aan 'boord bracht. Voor majoor Cooper het luik van de cabine opende werkte hij een controlelijst af. De 36-jarige „Baby" onder de Ame rikaanse astronauten had de moei lijkste taak van allen. Hij moest na melijk zijn ruimteschip naar het zee-oppervlak sturen zonder dat de automatisch werkende besturing dit van hem 'kon overnemen. De klein ste font zou verschrikkelijke gevol gen voor Cooper kunnen hebben. Hij volgde echter koelbloedig de aanwijzingen op die zijn voorganger in de ruimte, kolonel John Glenn, hem van het grondstation af gaf en landde perfect op gezichtsaïstand van 'het vliegdekschip „Kearsarge". Over de gehele wereld zaten de mensen aan hun radio- en televisie toestellen gekluisterd. Dc Europea nen konden een direct verslag van de gebeurtenissen volgen in een uit zending die door de communicatie satelliet: Telstar werd gerelayeerd. Een New Yorks radio-station ver zocht zijn luisteraars voor de astro naut te bidden. Toen de „Faith 7" in het water lag zei Cooper dat hij kon 'horen hoe de kikvorsmannen hun werk ver richtten. Hoewel 'hij als luchtmachtofficier niet beken'd is met de regels die bij de marine gelden, verzocht hij toch formeel toestemming aan 'de com mandant van dc Kearsarge om aan boord te mogen 'komen. Twee onverwachte gebeurtenisssen Tijdens de omwentelingen 'die 34 uur en 16 minuten duurden deden zich. twee onverwachte gebeurtenis sen voor. Terwijl er nog vier om wentelingen gemaakt moesten wor den begon een waarschuwingslamp te branden als teken dat de terug keer naar de aarde was begonnen. Cooper die zoals de gewoonte ds 'bij testvliegen als mascotte een 'hamer tje 'bij zich draagt om waarsohu- wingslampjes die de vlieger onzeker maken figuurlijk stuk te slaan, hoorde echter later dat een verkeer de schakeling 'het automatische sy steem dn de war 'had gebracht. Dit betekende d'at hij op handbesturing moest overgaan. Zijn la'konieke ant woord 'hierop was „begrepen, geen moeilijkheden". Later ontstond een tweede moeilijkheid met een andei' gedeelte van het automatische be sturingssysteem. Men nam geen ri sico en gaf Cooper opdracht, de be sturing van zijn cabine naar de aar de zelf ter hand te nemen. De' >aastronaut, die •door'zijn col lega Glenn 'bijgestaan werd in het bedienen van de ingewikkelde ap paratuur, 'bleef bijzonder kalm, ter- Uitbreiding van aantal S.E.R.-leden tot 60 DEN HAAG, 17-5. Uitbreiding van het maximum aantal leden van de Sociaal-Economische Raad van 45 (thans) tot 60; advisering tot instel ling van een schap door de S.E.R., ook wanneer geen overeenstemming is bereikt met naar 's raads oordeel representatieve organisaties van on dernemers en werknemers; een an dere procedure by wyziging van het instellingsbesluit van een schap; op neming eventueel van niet-bestuurs- leden van een schap in de z.g.n. „an dere erganen"; eventuele benoeming van niet-bestuursleden vaneen schap in advies-ccmmissies; in principe openbaar zyn van de Vergaderingen van het bestuur van een bedryfsli- chaam en van „andere organen" van het lichaam. Dat zijn enige der wijzigingen die de staatssecretaris van algemene za ken, drs. W. K. N. Schmelzer, in een voorontwerp van wet tot herziening van de wet. op de bedrijfsorganisa tie heeft opgenomen. De staatssecre taris heeft dït voorontwerp bij brief van 14 mei jl. om advies aan de Sociaal-Economische Raad gezon den, Behalve enige partiële herzienin gen' in 1954 en 1956 heeft de sinds 15 februari 1950 in werking zijnd'e wet op de 'bedrijfsorganisatie geen herziening van omvang ondergaan. Vooral in de laatste jaren, zo deelt de secretaris in de memorie van toelichting op 'het voorontwerp mede. nu zowel de overheid als de be drijf sliöhamen steeds intensiever met de wet werken, is het duidelijk geworden .da't de wet uitgebreidere herziening behoeft. In het voorontwerp worden ruim zestig redactionele of systematische verbeteringen voorgesteld, verder ruim vijftig wijzigingen ter voorzie ning in leemten en tenslotte nog ruim zestig veranderingen die mate riële verbeteringen beogen. President De Gaulle van Frank rijk is donderdag in Athene aange komen voor een officieel bezoek van drie dagen. wijl bezorgde geleerden in 't grond station zich 'het hoofd braken over de opgetreden gebreken. Cooper is de eerste van de zes Amerikaanse ruimtevaarders die zijn cabine volledig zelf heeft moe ten besturen bij de terugkeer naar de aarde. Zijn twee-en-twïntig om wentelingen grote ruimtevlueht, een afstand van ongeveer 960.000 km, is de langste die een Amerikaan tot nog toe 'heeft gemaakt. De Rus Ni- kolajev maakte echter vorig jaar augustus vier-en-zestig banen om de aarde. Lijk van vrouw gevonden in beek MAASTRICHT, 16-5. Een sport- visser 'heeft onder de brug over de Eyserbeek op de grens van Wittem en Wylre (L.) 'het stoffelijk overschot gevonden van de 31-jarige huis vrouw mevr. E„ moeder van drie kinderen. Maandagavond had zij haar wo ning verlaten en was daarna niet meer teruggekeerd. De vrouw lag voorover in de ondiepe beek. Het onderzoek dat dr. J. Zelden- nist van het gerechtelijk 'laborato rium in Den Haag en da*. J. Hollman gerechtelijk geneeskundige ite Maas tricht d orodterdagna m M'dag hebben ingesteld op het lichaam van de vrouw, heeft geleid tot de conclusie, dat op het. slachtoffer geweld is ge pleegd. Er zijn sporen van wurging gevonden. Vrouw stompt kind dood HAARLEM, 16-5. De politie in Haarlem heeft de 33-jarige mevrouw M. G. S.-van N. uit deze gemeente aangehouden, d'ië haar tweejarig zoontje Jeroen zo 'hard tegen het onderlichaam heeft gestompt, dat 'het 'is overleden. De vrouw is inge sloten. De huisarts van het 'gezin, die was gewaarschuwd om naar het jongetje te komen kijken, heeft de politie op de 'hoogte gesteld. Het drama heeft zich woensdag afgespeeld, 's avonds is het jongetje overleden. De vrouw heeft zelf verklaard, dat zij haar zelfbeheersing heeft verloren. Zij was gauw .driftig. Het lichaampje is in beslag genomen 'en er is sectie op verricht. De man, een kantoorbediende, is ook 'door de po litie gehoord. Nadat is komen vast te staan, dat hij met de zaak niets te maken heeft gehad, is hij naar huis gestuurd. Het gezin had meer kinderen. Op het marinevliegkamp Valken burg heeft de marine luchtvaart dienst donderdagochtend twee nieu we vliegtuigtypen van de dienst, de Lockheed Neptune P 2 H en de Augusta Bell 204 B, aan de pers voorgesteld. De Lockheed Neptune P 2 H is een iweemotorig maritiem patrouillevliegtuig, uitgerust voor onderzeebootbestrijding. De Augusta Bell 204 B is een helikopter, welke o.m. voor opleiding en transport ge bruikt wordt. De toestellen, die hier op het platform naast elkaar staan, werden ook gedemonstreerd en voor- gevlogen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het huwelijk is een storm- i ichtige zee waarvoor nog geen kompas is uitgevonden. In Stockholm zijn enige gevallen van pokken geconstateerd. De autoriteiten hebben maatregelen genomen, opdat de ziekte zich niet zal kunnen uitbrei den. Personen, die contact hebben gehad met de patiënten, zijn geïsoleerd. Op de foto bevindt zich een vaccinatieploeg in een winkel, welke door één van de patiënten is bezocht. Links dr. Nils Peterson, rechts inspecteur Ake Johansson van de openbare gezondheidsdienst. „Grote prestatie van vrije mannen en vrouwen" WASHINGTON, 16-5. President Kennedy heeft onmiddellijk na de geslaagde landing van ruimtevaar der Cooper zyn bewondering uilge sproken over de nauwkeurigheid van de operatie. De president wenste de rdimte- vaaiider in een kort telefoongesprek geldlc met zijn prestatie. Hij sprak van een grootse vlucht". Ook bel'de hij mevrouw Cooper op, die te Hous ton in Texas woont, en zei dat hij ei- zich op verheugde, haar echtge noot met haar en haar twee kinde ren in''het Witte Huis te ontvangen. Kennedy had de laatste fase van Coopers vlucht via de 'televisie en die radio gevolgd. Via een aparte te lefoonlijn stond 'hij voortdurend in contact met de ruimtebasis Cape Canaveral. Later noemde de president in een korte verklaring voor radio en tele visie 'de vlucht een grote prestatie van vrije mannen en vrouwen en. een overwinning voor de menselijke geest. Vol'gens hem was het Ame rikaanse volk trots op majoor Coo per en zijn vrouw. Mevrouw Cooper, die gedurende vrijwel de gehele vlucht van haar man niet geweken was Van het -tele visietoestel, verklaarde toen zij met haar twee dochters - de 14-jari'ge Camala en de 13-jarige Jan'ita - voor de pers verscheen „Wij zijn allen zeer 'trots". Zij zei steeds heel rustig en vol vertrouwen te zijn ge weest, zelfs toen zij hoorde dat de installatie voor het automatisch in werking 'stellen van de remraketten niet functioneerde. Mevrouw Cooper ©aait vandaag met 'haar kinderen naar Haw ah, waar zij zic'h bij haar man zal voe gen. Daar blijven zij twee dagen. Maandag gaat .het gezin op uitno diging van president Kennedy naar Washington. HAMBURG, 16-5. Het Westduitse dagblad „Die Welt" schrijft in haar vrijdageditie in commentaar op de uitslagen van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in Nederland, dat deze verkiezingen, „hoe het echec voor de socialisten ook mag worden geanalyseerd, opnieuw heben aange toond, dat er in de binnenlandse po litieke constellatie sinds de oorlog weinig veranderd is. „Voor de Katholieke Volkspartij is het waarschijnlijk gunstig geweest, dat onder haar regering het Nieuw- Guinea-conflict, zij het laat, maar toch niet te laat, uit de weg kon worden geruimd. De socialisten kon den, zolang zij de mede-verantwoor delijkheid in de regering droegen, niet tot deze beslissing komen, mis schien omdat de tijd daar destijds nog niet rijp voor was. Voor de so cialisten zal het nu moeilijk zijn, hun doel, weer aan de regering deel te nemen, te bereiken zonder afstand te doen van hun wensen. Dit feit ver- andert echter niets aan de uiteinde- lijké uitslag van deze verkiezingen, waarin de voorkeur van de Neder landers voor de beproefde hoofdlij nen' van hun politiek en de afkeer van gewaagde experimenten worden weerspiegeld", zo schrijft het West duitse blad. Brits commentaar LONDEN, 17-5. Het Londense blad „The Times" schrijft vandaag (vrij dag), in commentaar op de verkie zingen in Nederland, dat „een linkse alliantie van pacifisten en meelopers een flinke doorn in de zijde van het gematigde socialisme in Nederland" is geworden. „Deze groep heeft stem men onttrokken aan de Nederlandse socialisten, zoals dat ook in 1960 in Denemarken en in 1961 in Noorwe gen is gebeurd. Als gevolg hiervan 'heeft de Nederlandse socialistische partij vijf van haar 48 zetels ver lor-en en is nu een armzalige tweede na de Katholieke Volkspartij gewor den, in plaats van deze partij op de hielen te volgen. Dit betekent dat de katholieken meer invloed zullen wil len hebben, in welke nieuwe coalitie dan ook", aldus „The Times". Veel winkels geplunderd DJAKARTA, 16-5. Donderdag is te Djakarta vernomen dat zich ook in het 64 kilometer ten zuiden van Djakarta gelegen Bogor (Buiten zorg) anti-Chinese relletjes hebben voorgedaan, waarby Indonesiërs 18 Chinese winkels en huizen hebben vernield. Er zijn minstens twintig jeugdige ordeverstoorder^ gearres teerd. De wanordelijkheden, die zich in dc nacht van dinsdag op woens dag voordedeen, hebben een uur ge duurd. Hot officiële Indonesische persbu reau „Antiara" heeft, als gemel'd, twee dagen geleden beriCht dat zes personen 'het teven hebben verforen bij aiilti-Ohiniese wanordelijkheden, dóe zich te Bandoeng, in west-Ja va en Tegai, in 'het midden van noord- Jiava, hadden voorgedaan. „Antara" meldt nader dat er in Bandoeng 525 Chinese winkels en huizen werden geplunderd en in brnnld gesloken. Tn Tegail is 'hetzelf de geschied met een opslagplaats met ammunitie en regeringspakihui- zen, waarin levensmiddelen waren opgeslagen. In het ten zuiden van Bandoeng gelegen Soemedang zijn zaterdag jl. 25 Chinese winkels geplunderd. „Staatsmijnen" wordt naamloze vennootschap DEN HAAG, 16-5. Wanneer de Staten-Generaal akkoord 'gaan met een •wetsontwerp van de ministens van economische zaken en financiën •de Pous en prof. Zijlstra, dan zul len de staatsmijnen omgezet worden in een naamloze vennootschap met f 500 miljoen maatschappelijk kapi taal, waarvan f 300 miljoen 'in han den van de staat en de rest in por tefeuille. De ministers vroegen machtiging voor deze omzetting op 14 mei. q Verwachting tot zaterdagavond: Half tol zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Matige, later nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en west. Vrij koud. 18 mei. Zon op 4.43, onder 20.3o'. Maan op 3.04, onder 14.00. 19 mei. Zon op 4.42, onder 20.32. Maan op 3.28, onder 15.22. 20 mei. Zon op 4.40, onder 20.33. Maan op 3.50, onder 16.46. Nieuwe maan: 23 mei te 5.00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 mei 10.38 v.m. 23.00 h.m. 19 mei 11.53 v.m. n.m. 20 mei 0.18 v.m. 13.09 n.m. BROUWERSHAVEN 18 mei 10.21 v.m. 23.06 n.m. 19 mei 11.38 v.m. n.m. 20 mei 0.21 v.m. 12.49 n.m. Doodtij: 18 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het Azorenhogedrukgebied Mig't vrij .noordelijk, 't. Centrum, be vindt zich plim. 'halverwege op 'de oceaan, wat zeer ongunstig is voor •het weer in west-Europa. Een zwak koufront dat vrijdagochtend ons land bereikte wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge 'luchtdruk en dlirect daarop door een nieuwe storing die aan de rand van het hogedrukgebied met grote snelheid naar de Britse eilanden koerst. Ver wacht wordt dat deze nieuwe sto ring zaterdagochtend al dn Neder land arriveert. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuidwest en west. Verder zal het opnieuw gaan regenen, waarbij de hoeveelheid waarschijnlijk groter zal zijn dan bij de frontpassage op vrijdag. De tem peraturen blijven beneden normaal voor de tijd van het jaar. Auto water ingedrukt O Drie Engelse militairen verdronken WEERT, 16-5. In Weert zijn don derdagmorgen drie Engelse m'ilitad»- ren in de Zufdwiltemsvaant verdron ken nadat hun auto bij een botsing in het water werd gedrukt. Een vierde inzittende, eveneens een Brits militair, is zwaar gewond naar het ziekenhuis in Weert over gebracht. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien uur. De particuliere auto met vier En gelse militairen afkomstig uit Mün- Chen-G'ladbaoh reed over de Kem- penweg in de richting Belgische grens toen, op een splitsing een taxi naderde bestuurd door mevrouw van Weide Uit Budel en met twee pas sagiers. De taxi had op d(i't pumlt voorrang maar de Engelse militaire wagen verleende deze niet. De taxi reed hun auto in de flank aan. De auto van de Britten kwam in de Zuidwillemsvaart terecht. DJAKARTA, 16-5. Het Indonesi sche persbureau Antara meldt dat op Bali 80.000 mensen met voedsel gebrek kampen als gevolg van de uitbarsting van de Goenoeng Agoeng in maart, Er verloren toen 1500 men sen het leven, terwijl ook 300.000 ton voedsel vernietigd werd. De secretaris-generaal dei' Ver enigde Naties Oe Thant heeft don derdag zijtn voorgenomen reis naar Addis Abeba afgelast. Hij liet keizer Haile Selassi van 'Ethiopië weten, dat hij door een fikse tandöntste- king wordt geplaagd. UTRECHT. Op de algemene ver gadering van de Nederlandse Room® Katholieke Bond van Ziekenverple- gend'en „Salus Infirmorum", die in Utrecht is gehouden, vormde het streven naar samenwerking van verplegenden op allerlei gebied fhet voornaamste punt van 'bespreking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1