fleXa RUIMTEVAARDER COOPER WENTELT OM DE AARDBOL Snelle uitslag van ANP-verkiezingsdienst KIESD<£ VOORALLE KAMERS Wat zegt de pers van de verkiezingen? Wat zal de Nederlandse economie doen? SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT De aardolievondsten in Friesland uw ZOONTJE VERMAAKT ZICH BREDA beugelbier ZJEKIKZF.ESCIIK NIEUWSBODE Donderdag 16 mei 1963 No. 19378 Eeii geslaagde lancering Ingezonden mededeling Onrustige Zenuwen? Mijnha-dt's Zenuwt ablotten CAPE CANAVERAL, 15-5. De Amerikaanse ruimtevaarder Gordon Cooper heeft woensdagmiddag om elf minuten over half vier zijn eer ste baan om de aarde gemaakt in zjjn cabine „Faith 7". Men gaf hem toen vanaf Cape Canaveral het sein dat hij nog zes rondjes kan maken. De eerste zeven banen vormen de eerste fase van zijn ruirotevlucht, die is vastgesteld op 22 banen. Toen hij op het eind van zijn eer ste baan - waarover hij ruim 88 minuten deed - boven Cape Canave ral kwam, was de temperatuur van zijn ruimtepak en in zyn cabine „aan de hoge kant, maar niet alar merend". Cooper meldde echter dat hij zich best voelde. Artsen, die Cooper's reacties controleerden, hadden eer der verklaard, dat Cooper flink en gezond was. Toen Cooper om 'half zes woens dagavond boven de westkust van Afrika kwam, stelde hij een mecha nisme in werking, waardoor de ca bine een chroomstalen 'bus uitstoot te. Uit de bus, die op een snelkook pan lijkt, kwam een plastieken bal met sterk flitslicht aan elke pooi plus een batterij. De 'bal met lich ten i9 in een baan gekomen, die on- dr die vain Cooper ligt. Op zijn vijfde omwenteling heeft Cooper geseind het baken te hebben waar-, genomen. Uit de contacten die Cooper on derhoudt met de volgstations op de aarde blijkt, dat de vlucht geheel naar wens verloopt. Alles aan boord van de „Faith 7" functioneert goed Kolonel Powers heeft op de basis in Cape Canaveral gezegd te ver wachten dat de Mercury capsule in de toekomst kan worden aangepast voor 92 omwentelingen om de aarde en mogelijk zelfs voor meer. Eerste weerbericht. Cooper heeft het eerste direct weer bericht uit de ruimte doorgegeven Het was bestemd voor Australië. Aan ;het volgstation bij Perth meld de hij dat regen en onweer boven de Indische Oceaan in de richting van Australië trokken. Mevrouw Cooper heeft via een speciale radio bij haar tthui9 in Texas de uitzendingen van haai man gehoord, toen hij boven dit ge bied vloog. Toen Cooper vijf omwentelingen had volbracht verklaarde de direc teur van heft „Mercury"-program- ma dr. Kraft, volmaakt tevreden te zijn over het verloop van de vlucht en de wetenschappelijke experi menten die Cooper had uitgevoerd. Dr. Kraft wees er op, dat de televi- Het liep „gesmeerd" DEN HAAG, 15-5. Om'twee rainu-maten, die odk bij het wenk waren ten voor twaalf haxl de A.N.P.-ver- kiezingsdienst, die woensdagavond zijn kamp had opgeslagen in het Essogebouw in Den Haag, de eind uitslag van de verkiezing voor de Tweede Kamer klaar. Vier minuten later stond hij op het telexnet. En dat was eigenlijk niet wat het hoofd van de verk'ie- zimgsdienst, de heer W. BavClaar had gewenst. „Wij 'hadden om kwart over elf de uitslag 'kunnen hebben, of misschien al eerder. Want me't dat elektronische brein waarmee wij werkten zouden wij vijf minuten na dat de laatste gemeente met de tel ling was gekomen de einduitslag hebben kunnen geven. Maar om kwart over elf lieten nog enige gemeenten op zich wachten. Om tien over half twaalf kwamen Leiden en Dordrecht binnen. HeU wachten was op Maastricht. De tel ling van deze gemeente 'kwam om streeks zeven voor twaalf binnen. Toen was het nog maar een kwestie van minuten". Overigens was het niet het elek tronisch brein, dat de uitslag het eerste leverde, maar boékhoudauto- ingeschakel'd. De verkieaingSdienst liep „ge smeerd". siebeelden, die door de „Faith 7" werden uitgezonden van goede kwa liteit zijn. Gordon Cooper begon vandaag om 02.44 uur aan zijn negende omwen teling om de aarde. Financiën en Economie Spaaroverschot Raiffeisenbank UTRECHT, 14-5. Bij de Raiffeisen- banken, aangesloten bij de Coöpe ratieve Raiffeisenbank te Utrecht en de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven wordt als regel de aanwas van de spaargelden in de maand april onderbroken door een ontsparing.' Deze ontsparing is een gevolg van seizoensinvloeden. In april 1963 werd echter ondanks de seizoens invloeden een positief resultaat ge boekt. De stortingen ten bedrage van f 214,2 miljoen overtroffen de te rugbetalingen ad f 203,8 miljoen met f 10,4 miljoen. Vorig jaar werd er daarentegen een ontsparing van f 11,2 miljoen geregistreerd. Het totale spaartegoed bij het ge organiseerd landbouwkredietwezen nam toe tot f 5.621 miljoen per 30 april 1963. Een Amerikaanse B-57 bommen werper is donderdag op een psychi atrische inrichting op 50 km. ten noorden van Tokio gestort. Twee ge bouwen vlogen in brand, vijf perso nen werden gewond. De drie be manningsleden van de bommenwer per hebben ziich met hun valscherm kunnen redden. Drie Duitse fabrieken, Bolkow, Heinkel en Messerschmitt hebben een straal vliegtuig ontwikkeld, dat verticaal kan opstijgen en landen. De VJ 101 C-X 1 waarmee het vliegtuig wordt aangeduid, is uitgerust met zes motoren. Ingezonden mededeling Schomven-Duiveland en de stembus Ook op Schouwen-Duiveland heeft de stembus weer gesproken en het merkwaardige feit doet zich voor dat ditmaal de uitslag opvallend duidelijk overeenkomt met het lan delijke beeld. Jarenlang is het juist andersom geweest. Wie vroeger aan de 'hand van de eilandcijfers lande lijke conclusies ging trekken, moest zijn opinie altijd 180 graden om draaien, maar bij deze Kamerver kiezingen is dit niet meer nodig ge weest. Bij 'het bestuderen der cijfers dient men te bedenken dat kleine verschillen mede hun oorzaak vin den in het teruggelopen totaal aan tal uitgebrachte geldige stemmen. Houdt men hiermede rekening dan zien wij een stabilisatie van 'de K.V.P., een opvallend grote achter uitgang van de P.v.d.A. en een lich tere achteruitgang van de V.V.D. De A.R. ging ook in deze streek wat achteruit, maar de C.H.U. wist wat stemmen te winnen. De S.G.F. ging wat in stemmenaarttal achteruit, maar het P.S.P.-stemmenaantal ver dubbelde. Naast kleine winst voor het G.P.V. zien we de ook landelijk zo duidelijk gestegen winst van de Boerenpartij. Er zijn dus op dit be trekkelijk kleine gebied een dikke tweehonderd boeren, die het met het Landbouwschap niet kunnen vinden, aangenomen dat het voornamelijk agrarisdhe stemmen zijn, die de Boerenpartij hier steunden. Een met al - gelijk gezegd - dus een ontwik keling, die sterk parelld loopt met de landelijke. Ondanks dat hier toch altijd nog een vrij grote keuzestabi- l'iteit van het kiezerskorps, zij het dat de huidige uitslag toch ook vele politieke evidenties een duw heeft gegeven, waardoor een iets meer linkse tendens het eindbeeld mede is gaan bepalen. Met die uitslag zal 'ieder het moe ten doen, levend in afwachting hoe zich dit alles in het grote parlemen taire spel zal gaan manifesteren. Hieronder enkele reacties in de vaderlandse pers op de gisteren ge houden Kamerverkiezingen. 'De Nieuwe Rotterdamse Courant söhrijft onder meer, dat het betrek kelijk succeg van de nieuwe lijsten op het eerste gezicht 'het opmerke lijkst 'lijkt. Maar van meer 'beteke nis voor het toekomstige 'landsbe stuur acht dit blad toch de achter uitgang van de P.v.d.A. Al is het wel vaker voorgekomen dat een verliezende partij belangrijke pos ten in 'het kabinet kreeg, anderzijds kan de vraag rijzen, of een verlie zer aantrekkelijker partner bij een kabinetsformatie is. Na de Statenverkiezing verleden jaar is het van de V.V.D. minder onverwacht. Procentueel lijkt deze partij in herstel. „Er is weinig in 'de verkiezings uitslag dat tot 'voldoening stemt", constateert „'Het Parool" in zijn commentaar. „'Het is (geen voordeel dat 'het overwicht van de K.V.P. nog is versterkt. Beschamend noemt het blad het feit, dat de P.v.d.A. niet minder dan vijf zetels heeft verlo ren, dat de P.S.P. 'haar zeteltal ver dubbeld heeft 'kan volgens „Het Pa rool" niet tot vreugde stemmen. „Het moest 'haast een schok geven", zo vervolgt het blad, „dat de boe renpartij van de 'heer Koekoek in één ©lag drie zetels heetf verwor ven". De Tijd-'Maasbode noemt de twee meest kenmerkende bijzonderheden van 'deze verkiezingsuitslag het ver lies van die P.v.d.A. en de winst van de 'kleine partijen. Het Algemeen Handelsblad vindt 'de grootste winnaar bij deze verkie zingen boer Koekoek. De belang rijkste echter is het kabinet-de Quay in zijn geheel. In 't commentaar van „De "Waar heid" op de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen wordt gezegd, dat de C.P.N. het dieptepunt van 1959 definitief achter zich heeft ge laten. Verder wordt opgemerkt: „Dit neemt echter het feit niet weg, dat de verkiezingsuitsfag a'ls geheel niet die sl&g tegen thet 'kabinet de Quay is geworden, die noodzakelijk „Voor de „Partij van de Arbeid is de uitslag van' de verkiezingen een zeer grote teleurstelling gewor- SPORT VOETBAL Zierikzee I-Sprundel I Zondag a.s. ontmoet Zierikzee op het sportpark Sprundel, de nieuwe ling 'in deze klasse, waarvan jl. zon dag mët 0-2 verloren werd. Zierik zee treedt aan met een gewijziigld elftal. Of dit elftal de broodnodige 'doelpunten kan fabriceren zullen ve len zelf willen komen aanschouwen. Walt ons betreft, wij zijn bepaald optimistisch gestemd, zo althans iedere speler zioh van de le tot de 90e minuut geheel geeft. den. Winnaar is de K.V.P. De ba lans ig in haar voordeel doorgesla gen", aldus het commentaar van 'Het Vrije Volk. Dit blad vindt het opmerkelijk, dat de P.S.P. in vele gemeenten na de Statenverkiezin gen niet meer heeft gewonnen. „Trouw" Iheeft de verkiezingsuitslag niet met een 'onverdeelde vreugde ontvangen, maar toch is er bepaald reden tot dankbaarheid. De A.R.P. liep iets achteruit, maar minder dan velen hadden verwacht. Gezien de stormen die er in de A.R.P. gewoed hebben, was enige achteruitgang wel te verwachten. Maar de trouw aan en de liefdé voor de beginselen iheeft het bij de A.-R. gewonnen van de irritatie. De Telegraaf schrijft in een com mentaar op 'de verkiezingsuitslagen, dat de politieke gevolgen van deze verkiezingsuitslag nog niet geheel zijn te overzien, maar wel eens be langrijk zouden 'kunnen zijn. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling De Engelse scheidsrechter Ar thur Holland zal woensdag 22 mei in het Londense Wembley-stadion de finale van het toernooi om de Europese bekerhouder Benfica (Por tugal) en Milaan (Ital'ië) leiden; hij wordt geassisteerd door zijn land genoten Hamer en Rhodes. Malakka heeft moeilijkheden bij de uitvoering van een toestediijgs- program van 6 miljard gulden, dat tot 'd'oel heeft de levensstandaaiid in de dorpen 'te verhogen, la>n|d te ver delen onder 'de landarbeiders en het onderwijs te verbeteren. VBLSEN. De burgemeester van de gemeente Velsen, mr. J. C. Bühr- mann, zal op 6 juli de nieuwe pa- pi ervakscb ooi te Velsen-Noord ope nen. DEN HAAG, 16-5. Wij maken als het ware een aarzeling in de econo mische toestand mee. Zal dc lichte ontspanning zich voortzetten! Zo ja, dan komt er een herhaling van het conjunctuurpatroon van 1950/1951 tot heden, zij het met dit uitermate belangrijke verschil dat de over spanning- en overbesteding van 1956 /1957 zich wel heeft herhaald in 1962/1963 met betrekking tot de overspanning, maar niet met be trekking tot de overbesteding. Dit zei de minister van financiën, prof. dr. J. Zylstra, in een rede over con junctuurperspectief, die hij in de in het Kurhaus te Scheveningen ge houden jaarvergadering van het Verbond van Prot. Christelijke Werkgevers in Nederland: heeft uit gesproken. Als de aarzelende ontspanning zich inderdaad -zal voortzetten, zo zei minister Zij'lstra verder o.m., dam zal 1964 evenals 1952 en 1958 een recessief karakter 'dragen. De vraag of in. dat geva'l na 1964 de expansie weer even snel en heftig zal beginnen als 'in 1953 en in 1959 is nu niet te beantwoorden. •Het is echter ook mogelijk dat ditmaal de recessiefase zal worden .overgeslagen. Geheel uitgesloten leek dit de minister niet. Nauwlettend zal de ontwikkeling dn de rest van 1963 moeten worden RECHTSZAKEN Mishandelingsgeval berecht AMSTERDAM, 15-5. De recht- bank te Amsterdam heeft de 41- jarige machinebankwerker J. H. wegens poging tot doodslag op zijn ex-vriendin, de 37-jarige directie secretaresse mej. B. Th. van Z. uit de hoofdstad, veroordeeld wegens zware mishandeling tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie 'had we gens poging 'tot doodslag drie ja-ar gevangenisstraf met aftrek geëist. De machinebankwerker, die ter 'beschikking vam de regering was ge steld', was u'it het -psydhopatenasyl te Avereest ontsnapt, waar hij in- dertijd' mej. van Z., die toen ver pleegster was, had 'leren kennen. De mam was op 7 felbruari naar het rik. bejaardentehuis Sint Jacob te Am sterdam gegaan, waar mej. van Z. secretaresse was. Qp haar kamer had' hij zijn ex-vriendin 'bij de keel gegrepen en tegen de grond gegooid. Voorts was de vrouw aan beide ogen gewond geraakt. De man meende dat hij door toedoen van mej. vam Z. weer 'in Avereest te recht was gekomen, nadat hij daar uit eerst was ontslagen. LEEUWARDEN, 16-5. De Neder landse Aardolie Maatschappij heeft een concessie-aanvraag voor geheel Friesland 'ingediend. De directie van de N.A.M. verzoekt daarbij de reeds gevonden en nog te vinden hoeveel heid aardgas en olie 'te mogen ex ploiteren. Over de consequenties van deze aanvraag konden vanmorgen door het provinciaal bestuur van Fries land nog geen nadere mededelingen worden verstrekt. Hoewel er offici eel nog weinig over de aardgaswim- nling in Friesland valt te zéggen is uit de indiening van de concessie aanvraag toch wel min of meer op te maken, dat de resultaten met de proefboringen niet zijn tegengevallen Békend was dat de aardgasvond sten in Blij a en Sonnega niet. die omvang zullen hébben als die van Sloöhteren, maar er zijn nu toch. meer concrete aanwijzingen dat de' voorraden in Friesland do moeite zullen 'lonen. geobserveerd om tijdig en doeltref fend 'te kunnen reageren. Het is niet uitgestoten dat de 'over spanning van ongeveer medio 1960 tot medio 1962 na een korte aarze ling reeds in 1964 opnieuw wordt •gevolgd door een fase van sterke spanning in het economische leven. Indien deze ontwikkeling zich zou voordoen, zal het conjunctuurbeleid im de komende periode zich voor zeer hoge eisen zien gesteld, in po litieke zin. Maar nogmaals, aldus minister Zijlsfcra, wij weten dit niet Het nieuwe kabinet zal vrijwel di rect de positie moeten bepalen. Een 750-jarige GEERTRUIDENBERG, 16-5. Voor Geertruidenberg is 1963 een kroon jaar: het is dan 750 jaar geleden dat graaf Willem I deze plaats al9 eer ste nederzetting im het toenmalige graafschap Holland stadsrechten verleende. De preciesé datum dat Geertruidenberg stad werd was 21 september 1213. KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE Commentaren op <le verkiezingen Uiteraard ontbreekt het niet aan commentaren op deze merkwaardige verkiezingen, de uitslag waarvan vele tegengestelde gevoelens heeft opgeroepen. Hieronder laten wij en kele geluiden op de uitslag volgen AMSTERDAM, 15-5. De voorzitter der WD, prof. dr. P. J. Oud, zeide, dat zijn indruk is, dat de uitslag steun 'is voor ihet beleid, dat het ka binet heeft gevoerd. „Mijn indruk is, dat de KVP er heel 'goed is afgeko men, doch dat daarentegen de Partij van de Arbeid rake klappen heeft gdkregen en dat de WD over het dieptepunt van verleden jaar heen •is. DEN HAAG, 15-5. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff 'heeft voor Ide tele visie verklaard, dat naar zijn oor deel over 'de stand van de verkie zingen die te ongeveer half elf des avohds bekend was, 'die stand een nederlaag voor de democratie zelf was. De anti-democratische tendens van bepaalde snipperpartijen en met name van de Boerenpartij bleek naar zijn oordeel uit deze stand'. Dr. de Kort, voorzitter van de fraotie van de KVP lin de Tweede Kamer, noemde de winst van zijn partij met name uit de grote steden merkwaardig. Mr. Beerman, minister van justi tie, zag alle reden voor zijn partij, de CHU, om tevreden te zijn over de uitslag. Voor minister Beerman zou de tevredenheid algemeen zijn geweest als beide protestants-chris telijke partijen winst zouden hebben geboekt. Mr. B. W. 'Biesheuvel van de A. R. wag van mening, 'dat wanneer men het gezamenlijk resultaat bekijkt van de A.R./C.H. „dan kunnen we toch nog weer blij zijn". Blij om de kracht van de beide prot. chr. par tijen zioh toch gezamenlijk weer heeft weten te handhaven. De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, zag in de uitslag der verkiezingen tdt om streeks kwart voor elf des avonds •een 'bewijs dat men een groot ver trouwen blijft stellen in de partij die sinds 1945 aan het bewind is ge weest. Een bewijs ook van het grote vertrouwen in de leiding van de partij. 'De voorzitter van de fractie der P.S.P. in de Tweede Kamer de heer H. J. Lankhorst was wel tevreden over de verkiezingspresta'ties van zijn partij 'en die erop neerkomt, dat lin vergelijking tot de Statenverkie zingen een 'kleine winst is gemaakt. DEN HAAG. In het Internatio naal perscentrum Nieuwspoort ver klaarde minister Veldkamp tegen het einde van de verkiezingsuitsla gen, dat het opmerkelijk is, dat de Partij van de Arbeid na vier jaar oppositie geen stemmenwinst heeft gekregen. De oppositie, zo meende hij, heeft electoraal gefaald. De voorzitter van de A.R.P., dr. Berghuis, noemde 'het verschijnsel van de splinterpartijen „een ont wikkeling, waarop we in de toe komst de aandacht moeten richten". In het uitbrengen van de stemmen op deze kleine partijen meende hij een zekere opstand 'tegen de politie ke orde te moeten zien. AMSTERDAM. Het commentaar op de uitslag, dat wij van de heer Paul de Groot ontvingen, luidt: „Ons partijbestuur meent, dat de C. P.N. ook gedeeld 'heeft, voor een deel, in de algemene teruggang dei- linkse partijen in vergelijking met de statenverkiezingen van 1962. Er is een vooruitgang tegenover de vo rige Kamerverkiezingen. De heer Koekoek vertelaarde o.m. heel blij te zijn dat zijn partij met drie zétclg in de Kamer is gekomen en dat 'hij nu „fin één keer een be hoorlijke kleine partij heeft". Hij zei de strijd' tegen de dwang en tegen Ihet 'dirigisme die 'buiten de Kamer eoveel jaren is 'gevoerd', nu in de Kamer wordt voortgezet, Ingezonden mededeling zo lekker vers-zo heerlijk handig 3 halvc-litcr flessen voor f. 1.50.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5