Nieuwe lagere land- en tuinbouwschool Z.L M. 4 Zuid-Molukker terug uit Nieuw-Guinea O O Vonnissen in Alabama nietig verklaard Cooper's start Vinding van grote betekenis voor de huisvrouw! Aanval bannelingen op Haïti? De Gaulle naar Griekenland Syrië en Egypte HOOFDPIJNPOEDERS De Betuwe in bloei f 1695,- ANKER Zierikzee C f .r 'J ZIERIKZEE. 15-5. Sinds 23 april j.L wordt op het terrein omsloten door Grachtweg, Caustraat en Mu- lockstraat hard gewerkt aan het voorbereidende werk voor de nieuw te bouwen lagere land- en tuinbouw school van de Z.L.M. Dit voorberei dende werk bestaat uit het heien van 125 stuks betonpalen, en is in middels bjjna voltooid. Dan komen de metselaars en tim merlieden aan 'bod om de nieuwe school naar een ontwerp van archi tect H. Nien'huis, van 'het Bouwkun dig Bureau voor de Landbouw te Middelburg, volgens bovenstaande tekening op te bouwen. Zoals men ziet 'krijgt de nieuwe school een fraai en modem aanzien. De teke ning ia echter niet geheel -compleet want aan de rechterzijde ontbreekt de verbindingsgang waarmee de nieuwe school één geheel gaat vor men met het bestaande gebouw aan de Grachtweg. De -vleugel met ver dieping komt te staan langs de Cau straat, de linkervleugel evenwijdig aan de Muloökstraat. In de nieuwe school 'krijgen leraren en leerlingen de beschikking over vijf 'lokalen. Er kcmen twee normale leslokalen voor algemeen vormende onderwijs (afm. iVz X 8 meter), één natuurkundelo- kaa'l ClVz X 10 meter) en een hand vaardigheidslokaal van 10 X 20 me ter. Verder een overblijflokaal van 7V2 X 16 meter. Deze grote ruimte zal door middel van een harmonica- wand in twee lokalen verdeeld kun nen worden. In de nabijheid van het overblijflokaal komt een kleine dien-keuken. Verder een waslokaal met douche's, een gereedsohapsber- ging en een ruimte voor de centrale verwarming. Bovendien een over dekte fietsenstalling en een schuur. Ook in het bestaande gebouw zullen enige wijzigingen kcmen, namelijk bouw van een mel'k-lokaal en leer middelenberging, verder een leslo-; kaal en klein laboratorium. Het ge bouw aan de Caustraat krijgt een lengte van ongeveer 50 meter, 'het gedeelte met verdieping van 35 me ter. Het gebouw aan de- Mulock- straat, de laagbouw dus, wordt 40 meter lang. Al met al -krijgt Schou- wen-Duiveland een prachtig en mo dern geoutilleerd gebouw voor het onderwijs aan de jeugd ten -behoeve van land- en tuinbouw. Bedankt Bedankt vo'or al die rooie stipjes, Door u op vijftien mei gezet, Want honderdinj/tig mensen gingen Ook door üw hulp getroost naar bed! Z\j zitten nu weer voor vier jaren, Niet voor een appel en een ei, En dan: voor vele kamerleden Is het er slechts een baantje bij. Men hóéft er niet beslist te komen, De zaken gaan er toch wel door, Het meeste wordt er uitgesproken Voor half of een driekwart gehoor. Zo is het aardig meegenomen Voor Suurhoff, Kieft of Witteveen, Voor Albering en voor een Aantjes, Ze móéten niet beslist er heen. En iedereen is zo tevreden. Wie stemmen won geniet voor twee, Zelfs de verliezers zeggen dapper: Het gaat, het valt ons echt nog mee! Hel had véél erger kunnen wezen, Meer eensgezind wordt onze strijd. Want alle kiezers aan het randje, Die zijn, we nu gelukkig kwijt De niet-gekozen candidaten Beleefden een wat droeve mei: Nou ja, die krijgen nu hun handen Voor and're bezigheden vrij. Bedankt voor al die rooie stipjes, Gezet met opgeruimd gemoed, Want honderdvijftig kamerleden, Die houden ons weer vier jaar zóét! JAAP MIJDERWIJK. Ingezonden mededeling MONTGOMERY, 15-5. Het opper- overtreding van een demonstratie- CAPE CANAVERAL, MONTGOMERY, 15-5. Het opper ste gerechtshof van de Amerikaanse staat Alabama heeft woensdag de gevangenisstraffen vaji vjjf dagen die waren opgelegd* aan dominee Martin Luther King en diens collega Ralph Abernathy hangende een be roep ingetrokken. De beide predikanten behoren naar bekend tot de leiders van het verzet tegen de rassenscheiding in Birmingham. Hun straf zou he den (donderdag) ingaan. Zij waren in Birmingham veroordeeld wegens overtreding van een demonstratie- vei bed. Voor het 'hof zeiden zij dat het verbod onredelijk, vaag en in strijd mei de Amerikaanse grond wet was. Gouverneur Wallace van Alaba ma verklaarde op een persconferen tie dat hij het oordeel van een „be voegde federale rechtbank" zou vra gen over de rechtsgeldigheid van het zenden van federale troepen naar Birmingham. Men gelooft, dat de gouverneur op bet opperste ge rechtshof in Washington doelde. Ingezonden mededeling Waswater nu zo zacht als meiregen Ja, als u 'n regenton met zacht water had., dan was wassen kin derspel. Maar leidingwater is bijna overal in Nederland „steen"-hard. En u weet, dat hard water de was kracht van elk gewoon wasmiddel remt. Het maakt uw textiel ook zo stug! Castella heeft nü echter uitkomst gebracht! Het nieuwe Castella Actief Blauw bevat namelijk een radicale zachtmaker: het Antical-3. Een vin ding waar u elke wasdag van uw leven op gewacht heeft. Kijk, dat verschil! In het mei-regen zachte sop vliegt het vuil uit het goed. Van stugheid is geen sprake meer. En u spaart uw kostbare textiel. Castella Actief Blauw is Castella's grote bij drage om uw leven gemakkelijker - en uw was schoner dan ooit te ma ken. Vraagt Castella Actief Blauw. Ook bent er enthousiast over! De predikant Shuttleswort-h, een van de medestanders van negerpre dikant Luther King, is woensdag door een rechtbank in Birmingham veroordeeld' tot een 'half jaar gevan genisstraf wegens bet 'houden van ongeoorloofde 'betogingen. Hij werd ter terechtzitting gevangen geno men. Ministers stellen portefeuilles ter beschikking DEN HAAG, 15-5. Het kabinet der koningin heeft meegedeeld: „Heden 'hebben de ministers hun portefeuille ter 'beschikking van H. M. de koningin gesteld en 'hébben de staatssecretarissen ontslag uit het door 'hen beklede ambt aangeboden. De koningin heeft deze terbe schikkingstelling door de ministers, alsmede de aanbieding van het ont- lag van de staatssecretarissen in overweging genomen- en de minis ters en staatssecretarissen verzocht inmiddels de lopen'de zaken te blij ven behandelen benevens zodanige aangelegenheden, die igeen uitstel gedogen". „Namaak-stemming voor scholieren DEN HAAG, 15-5. Veertig duizend schlieren zijn opgeroepen om woens dag te stemmen. Het is een „namaak stemming"maar de regels Zijn de zelfde, die gelden bij het stemmen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer. De stemming is georganiseerd op initiatief va 11 het t\idschrift „Reflector". De scholieren, die verspreid over het gehele land wonen, zijn zestien jaar of ouder, zij zijn leerlingen van scholen voor u.l.o., voor nijverheids onderwijs, en voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en van kweekscholen. In Den Haag werden de oudere leerlingen van het Haags Montes- sori lyceum opgeroepen hun stem uit te brengen. De stembureaus voor de namaak-stemming worden even eens door „kiesgerechtigde" leerlin gen gevormd. De organisatoren wilden een beeld zien te krijgen of de scholieren be wust kunnen kiezen en hoe zij kie zen. Om de nodige gegevens hier voor te verzamelen is op het stem biljet ook ruimte vrij gelaten, waar de „stemgerechtigde" kan opschrij- ven, waarom hij op een bepaalde partij- stemt. Deze formulering is, evenals de stemming, geheim zoals ook bij de „echte verkiezing" Kus van de koning LONDEN, 15-5. Bij een serie foto's over de aankomst van het Belgische koningspaar in Londen, dinsdag, schrijft de „Daily Express": Boudewijn, koning der Belgen, bepaalde terstond nadat hij op Victoria- station uit de trein was ge stapt de stijl van zijn staats bezoek door recht op koningin Elizabeth af te stappen en haar pardoes een kus op de wang te geven. In een flits leek alle starheid, welke bij dergelijke gelegenheden on vermijdelijk schijnt te zijn, opgelost te wezén. Deze uit zonderlijke geste maakte iedereen gelukkig. DEN HAAG. De Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren zal haar honderdste algemene ver gadering op vrijdag 7 en zaterdag 8 juni in Hilversum houden. Ingezonden mededeling Man gedood met mes AMSTERDAM, 15-5. De 52-jarige havenarbeider P. de. W., bijgenaamd „Bolle Piet" is in een Amsterdams ziekenhuis overleden, nadat hij op 9 mei in 'het Binnengasthuis was opgenomen omdat hij de vorige nacht in een café in donker Amster dam een messteek had: opgelopen. De politie van het bureau Warmoes- straat heeft van de 'broer van het slachtoffer moeten vernemen dat 'n messteek waarschijnlijk de doods oorzaak is geweest. SAN DOMINGO, 15-5. Haitiaanso tegenstanders van het bewind van president Duvalier bereiden zich voor om van de Dominicaanse repu bliek uit een aanval te doen op Haïti. Dit heeft een van de leiders van het Haitiaa-nise Nationaal Democra tisch Verbond woensdag in San Do mingo, de hoofdstad van de Domini caanse republiek, bekend gemaakt. Hij zei dat het verbond over onge veer tweehonderd geoefende man schappen kan beschikken. De Haitii- aanse vl-udhtelin'gen in de Domini caanse republiek zeggen idait zij de Haitiaanse regering in ballingschap, die onlangs op Porto Rico gevormd is, niet erkennen. Kleurige bollenvelden LISSE, 16-5. In de 'bollenstreek zijn -nu de late tulpen in bloei geko men. Grote velden met felgekleurde Darwintu'lpen en andere late rassen vormen een -kleurenpalet, dat zeer veel bezoekers trekt. Vcoral wanneer men gebruik maakt -van de binnenwegen heeft men een uniek uitzicht op de bloei ende velden. Op de Keukenhof heeft de bloei zijn 'hoogtepunt 'bereikt. Men vindt er nog narcissen in bloei, naast de pastel-kleurige 'hyacinten en verder duizenden 'tulpen'. Ook in de z.g. „koude kas" bloeien nu honderden lulpcnvariëteit'on, die daar een uit zonderlijke grootte bereiken. d CAPE CANAVERAL, 15-5. De ruimtevaarder Cooper was om vier minuten over twee van Cape Cana veral gelanceerd, precies vier minu ten na het vastgestelde tüdstip. In een rookwolk verhief de enorme At las-raket van 130 ten, waar bovenop de cabine gemonteerd was, zich van de basis. Het weer was prachtig, de hemel strak 'blauw en er was geen wolk te bespeuren. De raket kreeg genoeg snelheid en volgde de normale koers naar het noordoosten temidden van een zee van oranjekleurige vlam men. Na ongeveer zeven minuten had de „Faith 7" contact verloren met Cape Canaveral. Cooper kreeg toen contact met het radarstation op Bermuda. 'Hij -vliegt nu met een snelheid van ruim 28.000 km per uür rond de aarde. De verste af stand tot de aarde bedraagt 267 km, de kortste 160 km. Tijdens de eerste zeven minuten van de vlucht zond Coopers 'kleine televisiecamera dui delijke opnamen naar de aarde. Van Coopers gezicht -kon men zien dat-'hij het meest 'te lijden had van de druk in de cabine. Deze beelden waren echter slecht te zien op de Amerikaanse televisie. Toen Cooper cm even over half vier boven het controlestation) te Guaymas in Mexico kwam, seinde hii zijn -kame raad Virgil Grissom, dat hij de ne velsluiers van- de aarde en ook de „vuurvliegen" in de ruimte had ge zien. Het was een- stikdonkere nacht seinde Cooper toen hij weer in het daglicht kwam. PARIJS. 16-5. President de Gaulle 'is donderdag-morgen met zijn echt- gendte als-méde de Franse -minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, en andere functionarissen per 'vliegtuig naar Griekenland ver trokken voor een staatsbezoek van drie dagen. Het is de eerste maaï dat een Frans staatshoofd Grieken land bezoekt en -het zesde buiten landse bezoek van president de Gaulle s'inlds hij in 1959 aan de maéht kwam. CAIRO, 16-5. Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Ahram" heeft donderdag gemeld, dat de Baath- partij in Syrië werkt aan een plan veer een unie met Irak, waar de zelfde beweging aan de macht is. De twee partijen zouden vervol gens ook streven naar een samen gaan met rechtse -groeperingen die tegen- de politiek van Egypte zijn gekant. Premier Sala'-h Eddin Bitar van Syrië heeft -daarentegen verklaard, dat zijn regering elke gelegenheid zal aangrijpen om d'e meningsver schillen met Egy-pte te verkleinen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de voorgestelde unie -van Egypte, Syrië en Ira'k binnen de vastgestel de 'tijd een fei-t zal worden. EERSTE KAMER De pensioenmaatregelen DEN HAAG, 15-5. - „Welvaarts- vast", gebruikt ten aanzien van de door de regering voorgestelde pen sioenmaatregelen, betekent dat het pensioenpcil in algemene zin gekop peld zal worden aan het bezoldi- gingspcil. In "de mate waarin .de algemene welvaart ziéh weerspiegelt in het algemeen salarisniveau van 't over heidspersoneel zal -deze moeten door werken in 'de pensioenen. Bii min dere welvaart, als die tot uiting zou komen in een algemene verlaging der 'bezoldiging wan 'het rijksperso neel, zouden de -pensioenen een over eenkomstige verlaging moeten on dergaan. De regering deelt dit mede in haar memorie van -antwoord op 'het voor lopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de wetsontwerpen met -betrek king 'tot de pensioenen. De regering stond voor een moeilijke beslissing met 'betrekking tot de welvaarts- vasllhéid; zij kon slechts na rijp be raad tot die beslissing geraken. Bij een brand, die woensdag avond in het Egyptische dorp Abya- deye uitbrak, zijn zeventien mensen omgekomen en honderdvijf big ge wond. Duizenden woningen werden in dt as gelegd, aldus een bericht van het persbureau voor 'he-t mid- RGTTERDAM, 15-5. Ir. J. A. Ma- nusama uit Rotterdam, gevolmach tigde in Nederland van de Zuid-Mo- lukkers op voormalig Nieuw-Guinea heeft in een gesprek met een redak- teur van het A.N.P. verklaard zeer ontstemd te s$jn over het feit dat hem van offieiële züde nooit berich ten hebben bereikt over de aan- kemst op Schiphol van de 45-jarige Christiaan Walaluhun, nu ruim een week geleden. Walaluhun is één van de groep van 28 Zuid-Molukkers, die if. Ma- nusama verzochten een proces tegen de staat aanhangig te maken. Dat heeft 'inmiddels plaats gehad en bij uitspraak in kort geding bepaalde de president van de Haagse recht bank dat de staat al het mogelijke in het werk moest stellen om de Zuid-Mclukkers vóór de bestuurs- cverdracht aan Indonesië naar Ne derland te halen, omdat er inder daad een kans was dat zij door een langer verblijf op Nieuw-Guinea in acuut levensgevaar zouden komen. Walaluhun, die cp de elektrische centiale in Sorong heeft gewerkt, is evenwel de enige die de reis naar Nederland heeft gemaakt. Dinsdag heeft Ir. Manusama een lang gesprek gehad met de -heer Wa laluhun en deze -zou hem hebben be. vestigd dat de neg op Nieuw-Guinea vei blijvende Zuid-Molukkevs onder zeer onprettige omstandigheden le ven. In Soron-g zouden de Zuid-Mo- lu-kkers cm hun 'gezindheid zelfs op een Indonesische zwarte lijst zijn geplaatst, aldus de heer Walaluhun. Vóór de bestuursoverdracht zou hen al door pro-Indonesiërs zijn gezegd: „Na 1 mei krijgen wij jullie wel". Volgens de heer Manusama is Wa laluhun vóór zijn vertrek naar Ne derland -door Indonesiërs mishan deld. Andere Zuid-Mc!lukkers zou hetzelfde zijn overkomen één van hen werd daarvoor zelfs van zijn bed gelicht. Ingezonden mededeling Tafelzilver ONZE Specialiteit OURER Fikkie" 55: ROTTERDAM, 15-5. - Amsterdam heeft zijn lieverdje, Assen zijn ,Bart- je', Rotterdam -krijgt, als de plannen van het Rotterdams studentencorps zullen slagen, zijn Fikkie'. Omdat, volgens de studenten, de 'hond in de binnenstad Slechts sporadisch wordt gesignaleerd terwijl er juist een gro te voorliefde voor -deze -huisdieren bestaat, wordt bet wenselijk geacht dat er zo spoedig mogelijk een mo numentje) 'komt dat aan deze die ren zal herinneren. NIJMEGEN, 15-5. Op 105-jarige leeftijd is in Nijmegen overleden mevrouw M. Kors-Dikker, de oud ste inwoonster van Nederland. Me vrouw Kors, dc moeder van de oud- voorzitler van de K.R.O., prof. M. A.G. dr. J. B. Kers, werd op 11 april 1858 «in Amsterdam geboren. Op haar 105de verjaardag ontving zij nog een talrijk bezoek, waarbij zij een zeer vitale indruk maakte. De oudste inwoonster van Nederland is thans "waarschijnlijk mevr. J. A. dc Bree uit Hoogkerk vin Groningen, die vandaag 105 jaar wordt. Ir. Manusama zei van de heer Walaluhun ie hebben vernomen dat deze maandag j.l. een deurwaar- dersexploit heeft ontvangen om op 19 september voor het gerechtshof in Den Haag te verschijnen. Hij ver moedt dat de staat in hoger beroep is gegaan tegen de uitspraak van de president van de rechtbank en dat de heer Walaluhun dan als ge tuige zal moeten optreden. Ingebonden mededeling - PER ETUI VAN 6 EN 12 Russisch-Chinees gesprek MOSKOU, 15-5. De Russische de legatie voor de besprekingen over de ideologische geschillen met Chi nese partijfunktionarissen, die 5 juli in Moskou beginnen, zal onder lei ding staan van Michail Sceslov, des kundige op ideologisch gebied. Dit heelt het Russische persbureau „Tass" woensdagavond békend ge maakt. Soesl'ov is 'lid van 'het presi dium en secretaris van het centrale comité van de Russische communis tische partij. Tot de andere leden van de Russische -delegatie behoort ook de Russische ambassadeur in China, Stepan- Tsjervonenko. Italiaan spioneerde voor Moskou SOUTHEND-ON-SEA, 15-5. De 39- jarige Ital-iaan'se natuurkundige dr. Giuseppe Anrieo Martelli, die werk zaam was op een Brits atoomlabora- torium, heeft -gespioneerd voor de Sowjet-Unie en was in het bezit van spionagemateriaal, waaronder schoe nen mét holle hakken en code-lijsten., zo is woensdag voor een Britse recht bank gezegd. Martelli verscheen woensdag voor de der-de maal voor de rechtbank na bij twee vorige ge legenheden in voorlopige hechtenis tc zijn teruggezonden. Prinses Paola bad auto-ongeluk BRUSSEL, 15-5. Prinses Paola, dé echtgenote van de Beligisdhe prins Albert, is dinsdagavond bij een auto-ongeluk licht gewond. De schoonzuster van de Belgische ko ning was met haar auto, diie door een' Chauffeur werd bestuurd, op weg van Pa-rijs naar Brussel. Zij bleek een lichte verwonding aan haai' gelaat en een zenuwschok te hebben. Prins Al-bert 'bracht haar later van het. ziékenhuis an Mau- beuge naar huis. Rotterdamse Studie over voormalig Nederlands-Indië AMSTERDAM, 15-5. De Neder landse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek heeft de heer R. Nieuwenhutfs, leraar in de Nederlandse Taal- en Letterkunde in Amsterdam - meer bekend als de schryver E. Breton de Nijs - een subsidie verleend voor het verza melen van materiaal om een ge schiedenis van de Europese samen leving in het voormalige Nederlands Indië van circa 1860 tot de eerste wereldoorlog te kunnen schrijven. Deze beschrijving zal een 'historisch -sociologisch karakter krijgen. Dooi de 'hem verleende subsidie is het de 'heer Nieuwen'huijs mogelrk gewor den, om zich tijdelijk als leraar le laten vervangen, waardoor -hij al zijn tijd en aandacht kan 'besteden om het -bewuste materiaal bijeen te brengen-, dat zich onder andere in de vorm van dagboeken, memoires, brieven, documenten en foto's in particuliere archieven bevindt. De beer Nieuwen'huijs zou dan ook zeer -gaarne op 'het beslaan van zul ke archieven door bezitters en eige naars worden 'geattendeerd. Zijn adres is: Stadion-weg 198, twee hoog, Amsterdam-Zuid Amsterdam-Zuid. telefoon 718717. ELST, 16-5. De Betuwe staat deze week in bloei mooier dan ooit. Vol gens deskundigen is de bloei bij zonder rijk. Er 'kunnen nog nacht vorsten komen die schade veroorza ken, maar het begint er op te lijken. dat 1963 een goed en overvloedig fruitjaar wordt. Een meer dan mid delmatige oogst van fruit moge voor da kweker tegenwoordig niet zo aantrekkelijk zijn, voor de consu ment li'ggen de papieren anders. De ze zal van een goede oogst aan vruchten in allerlei variëteiten kun nen profiteren. In sommige pruimensoorten loopt da bloesem ten einde of gaat schuil aöhter jong groen maar de peren staan er met hun witte kronen rijk voor. Ook de meikersen dragen dit jaar bijzonder weelderig en de mo rellen zijn zonder enige bladvorming nog reuze bouquetten van maagde lijk wit. Licht op dobber Het grote probleem van de nachtelijke sport-zeevisser - de verlichting van de hengel- top, die de beet moet signale ren - is thans opgelost door toepassing van een strook zil vergrijs scotchlite, een sterk reflecterend materiaal, dat om de hengeliop wordt gewonden. Door mei een zaklantaarn op deze hengeltop te schijnen kan de visser zelfs in de diepste duisternis zien of hij beet heeft. De ontdekkervan deze toepassing, de Ein'dho- vense gymnastiekleraar van Hongaarse afkomst Iwan Ga- ray, pleegt de zanklantaarn op zijn voorhoofd te bevestigen, zodat het licht van de lamp dezelfde richting heeft als de blik aait de visser. Scheepvaartbericliteu Ameland, 15-t Miranda. van Curagao naar Katsedijk, 17-5 te Galveston verw. Korenia (t.), 16-5 te Curacao. Bhilippia (t.), 15-5 van Port Said naar Gibraltar. Ingezonden mededeling scooter 150 cc tweetakt electrische starter knipperlichten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2