□ACMOURER ÜP GEVALLEN Op „Sintelooie" betaalden de boeren de dorpssmid Plan tot maken van ligplaatsen voor jachten te Bruinisse Minister Marijnen opende derde „Nebato' WITTE KRUIS Man stichtte brand en sprong uit raam grens Np m DEGELIJK - BETROUWBAAR Kunststofplaat lijmen?.Ceta-Bever SNELFIX W ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 mei 1963 No. 19377 Bouw geiiieeiitewoiiingen vordert niet nar genoegen Ingezonden mededeling EXCLUSIEVE KLQK3ES - STIJLVOLLE MODELLEN HRVENPLEINI TEL,Z<,<,3 ZIERIKZEE BRUINISSE, 13-5. In het vervolg van de vrijdag gehouden vergade ring van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester C. II. v. d. Linde kwam aan de orde het plan tot het aanbrengen van lig plaatsen voor plezierjachten in de nieuwe gemeentehaven. De voorzitter brengt een tekening ter tafel waaruit blijkt dat door het architectenbureau Valk te Middel burg een ruimte is gepland voor 20 jachten. Df kosten zijn f 60.000, dit Is een afwijking van het in een vo rige vergadering genomen besluit, waar het sledhits ging om zaten voor enkele jachten. De heer Jumelet en ook wethouder van Gilst vragen waarom nu een zo groot plan ter tafel komt. Zij vrezen dat die nieu we tekening, die daarvoor gemaakt is en de daarbij behorende bereke ning weer uitgaven zullen vragen a rchltecten -honora rium), terwij 1 men juist besloten had de zaak een voudig op te zetten. De voorzitter is van mening dat do tekening gratis is gemaakt. De heer de Koning vreest 'dat over enkele jaren er zo veel ruimte in de haven zal zijn, door vertrokken schepen, die als ge volg van het Deltaplan uit Zeeland zijn verdreven, dat er zeker geen 20 ligplaatsen voor jachten behoeven te komen. Er wordt dus van het grote plan afgezien. Bij het kleinere plan worclt door de heer S. Beekman, tonnenlegger alhier, een 'toelichting gegeven. Men wil het plan zo een voudig mogelijk maken, met palen van Wailaha-hout, een houtsoort die goedkoper is dan Groenhart. Een plaatselijk aannemer zal worden verzocht een 'tekening te maken. Kritiek op bestuur Boerenleenbank De voorzitter zegt dat het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank ter plaatse een tamelijk hoog bod heeft gedaan op de woning aan de Oude- straat, eigendom van de ei-ven Zon- clervan. De Boerenleenbank wil het pand echter alleen kopen als daar aan diverse veranderingen mogen worden aangebracht. Het betreft hier een pand, dat de gemeente giraag had gekocht cm het als oud heidkamer in te richten. Het Boe- renleenbankbestuur had dus of niet moeten inschrijven of wel moeten inschrijven, maar dan zonder be ding dat aan het 'huis gebroken moest worden. Uit het raadsverslag 'had men kunnen weten, dat aan 'het huis niet gebroken mag worden, om dat het als een der oudste huizen van Bruinisse op de Monumenten lijst is 'geplaatst. De houding van het Boerenleen'ban'kbestuur in deze wordt door de grootst mogelijke meerderheid in 'de raad sterk afge keurd en gecritiseerd. Het verloop van de zaak zal worden afgewacht. Aan de heer H. E. Braber zal een deel van 'het 'jndustrieterre&n wor den verkocht. Verder doet de voorzitter neeg en kele medelin'gen over de aftakking van de weg over de Greve'lingendam naar het 'dorp Bruinisse .tussen de werklhaven en de 'vissershaven, het opknappen van de gemeen'tehaven, door herstel van de bestrating van af 4,05 m. van de kant van de los- wal. Besprekingen over het op te spui ten 9trand'je langs de Grevelingen- dam en over 'het maken van een ijs baan op het oefenterrein van „Bruse Boys" op ihet sportveld zullen bin nenkort ook plaats vinden. Men wil een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van het aan leggen van een ijsbaan in DACW- verband, een ijsbaan met een onder laag van plastic, zoals men ook in Brouwershaven gedacht heeft. De bouw van de gemeentewonin gen in plan West vordert niet naar genoegen. Men zal genoodzaakt zijn de boeteclausule toe te passen. Dc rondvraag Bij d.e rondvraag vestigt de 'heer van de Velde de aandacht op de meer dan ergerlijke toestand op het slach'tveld, waar veel vuilnis opge hoopt tigt. Het ploegen van de wegkanten in plan West vindt hij waardeloos, men zal het onkruid toch niet weg kunnen krijgen op deze manier. Hier wreekt zich 'de fout van het verle den. men heeft 'het land daar te lang laten vervuilen. Hij verzoekt er aan mee te wer ken, dat het torenuurwerk wat be ter „bij de tijd" zal zijn en geen verschillen van meerdere minuten meer optreden. Ten slotte heeft hij zich geërgerd over de marnier, waarop in de haven het peilraaienstelsel wordt klaar ge maakt, hij vreest dat een en ander veel geld gaat kosten, terwijl het veel goedkoper zou kunnen. Hij be grijpt niet dat b. en w. deze dingen zo uit de hand kunnen lopen. Wethouder van Gilst heeft zich ook wel verbaasd, tiat het aanleggen van het peilraaienstelsel dn de haven zoveel lijd vergt. Maar of de zaak 'b. en w. uit de hand loopt, is een twee de. Er is voor deze zaak een begro ting opgemaakt en hij vertrouwt dat de persoon die het raaienstelsel uit voert niet boven die begroting gaat. De heer Jumelet zou gaarne zien, dat niet te lang gewacht werd met het egaliseren van het terrein aohtet de gereed gekomen woningen in plan West en hij pleit er voor dat geen glasschreven en allerlei andere tommei aan dijken en langs straten en terreinen wordt neergegooid, om ongelukken (die intussen al gebeurd zijn) te voorkomen. De heer de Koning vestigt de aan dacht er op. dat de geleidelichten aan de haven niet altijd goed bran den. De heer Hoogerheijde wijst op een onbillijkheid in de bouwveror dening, waardoor het huiseigenaren wordt belet, een afscherming tema- DEN HAAG. - In de Nederlandse Staatscourant van vorige week is een wijziging gepubliceerd van de middcnstandskredietbeschikking '59. Deze houdt in een verruiming van de kredietmogelijkheden en komt in belangrijke mate tegemoet aan de wensen van het bedrijfsleven over de oplossing van de financiële moei lijkheden die zich voordoen bij de expansie, de overname en de vesti ging van middenstandsbedrijven, zo deelt het ministerie van Economi sche Zaken in een toelichting mee. Als gevolg van de wijziging wordt het maximum van een onder garan tie van het rijk te verlenen krediet voor inrichting van nieuwe bedrijfs panden verhoogd van f 50.000,tot f 80.000,terwijl het maximum van een te verlenen hypothecair krediet voor nieuw te bouwen winkels en andere bedrijfsgebouwen wordt ver hoogd van f 50.000,— tot f 100.000,—. Tevens is het thans mogelijk, dat bij de overname van een onderne ming mits voor de betrokken be drijfstakken een stichting 'bijzonder branchewaarborgfonds is opgericht al' dan .niet 'in combinatie met een overnamekrediet, een. 'hum-garantie wordt verstrekt. Dit is eveneens het geval bij de inrichting van 'n nieuw bedrijfspand. Voorts wordt het maximum van door de 'borgstellingsfondsen goed te keuren bedrijfsuitrustings-bijzon der-, overname- en borgstellings- fondskredielen Verhoogd van vijf duizend gulden tot -vijf en zeventig honderd gulden. De middenstands- ondernemer, kan zoalg 'tot dusverre, voor de eerste drie genoemde kre dietsoorten vanaf een 'bedrag van f 5.000,en 'hoger rechtstreeks een beroep doen op de Nederlandse Mid- denstandsbank N.V. Over deze punten heeft de com missie voor het middenstandskrediet Ingezonden mededeling DE -echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlugf Stop dat op zien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor' geen maagklachten. BRIELLE. Om nog niet bekende redenen heeft 'de heer Van S. uit Enschedé, die op kamers woont in de Voorstraat in Brielle, brand ge sticht in zijn 'kamer, die op de twee de verdieping is 'gelegen. De kleding van de man geraakte daarbij in brand en om zich te redden is Van S. daarop uit het raam gesprongen. Met brandwonden en inwendige kneuzingen is 'de man opgenomen in het Zul derziekenhuis in Rotterdam. Hij verkeert in levensgevaar. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat de kamer 'geheel uitbrandde. Men vermoedt, dat de 'heer Van S. zij m kamer in brand 'heeft gestoken wegeng onenigheid met zijn hospita. Premier Ohroesjtsjef van de Sowjet-Ume heeft geantwoord op de boodschap die premier MacMillan van Engeland en president Kennedy van de V.S. hem vorige maand zon den over de kernproeven, zo deelt het ministerie van buitenlandse za ken in Londen mee. Het antwoord is in studie genomen. ROTTERDAM. De 69-jarige F. van Gameren uit Rotterdam is in hot Dijkzigbziekenhuis overleden aan -verwonndingen die hij vrijdag jl. heeft opgelopen tengevolge van een verkeersongeluk. Ingezonden mededeling ken tussen huis en schuur aan de woningen in plan West. En toch moeien de huiseigenaars f 18 leges betalen voor een afgewezen verzoek. B. en w. zullen aan een en ander aandacht schenken. De heer Hoc-gerheijde vraagt naar het verloop van een proces, dat door de gemeente wordt gevoerd; de heer Kik vraagt naar het herstel van het Steenen Pad. Hoge kosten zijn 'hier ca oorzaak dat niets kan worden ge daan. op 27 februari j.l. advies aan de staatssecretaris van Economische Zaken uitgebracht. Wat betreft de verhoging van het maximum van het inriohtingskrediet is het advies van deze commissie niet geheel ge volgd, op grond van het door haar geproduceerde, globale cijfermateri aal kan met het 'thans toegestane nieuwe kredietmaximum van tach tigduizend gulden aan redelijke ver langens worden voldaan, aldus het ministerie van Economische Zaken. De heer G. Kouwen, landarbeider te Haamstede en werkzaam op het be drijf van de heer M. O. Hanse ter plaatse, werd onderscheiden met de erc-medaille in brons, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam. ROTTERDAM, 13-5. Tarwe - door- snee'kwalïteit 17 pot. vodht f 34,80, deze week franco per schip Rotter dam. Zcmergcrst tot f 27; Haver tot f 25,75; Groene erwten f 30,00-38,00; Schokkers f 35,00-50,00, franco Rot terdam. Aardappelmarkt ROTTERDAM, 13-5. Klei-aardap- pelen 38 mm. opwaarts voor het bin nenland: Bintje f 16-18,50. Klei-aardappelen 35 mm. opwaarts Bintje f 16-18,25. Voor export: Bintje 35 mm. op waarts van de kleigrond (in 2 maten gesorteerd) geen vraag; Furore 40 mm. opwaarts geen vraag. Binnenlandse handel kalm, geen exporthandel. Voer-aardappelen f 2,50-3,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op ds 'handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 13-5. Aangevoerd 1739 stuks vee, te weten 1388 vette koeien en ossen, 351 varkens. Prijzen per kg.: vette koelen en ossen f 2,95-3,25. f 2,60-2,90, f 2,40- 2,60; varkens (levend gewicht) f 1,75- 1,72-1,70. Vette koeien en ossen: aanvoer even korter; handel: willig; hoger in prijs, prima's boven notering. Var kens: aanvoer aanmerkelijk kleiner; handel: vlug; prijzen: 'hoger; p^ima vleesvarkens iboven notering; slacbt- zeugen f 1,35-1,40 per kg. UTRECHT. 13-5. Op da Utrechtse paardenmarkt zijn 257 dieren aange voerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 1000 tot f 1380; werkpaarden f 900 tot f 1260; oude gaarden f 700 tot f 1100; 3-jarige paarden f 800 'tot f 1050; 2-jarige paarden f 600 t'öt f 850; veulens f 300 tot f 600; hitten f 600 tot f 850. Slacht'paarden per kg. slaohtgew. f 2,20 'tot f 2,60; jonge slachtpaarden per 'kg. sl.gew. f 2,60 tot f 2,80. De handel was willig. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijverdal (vac. G. Ju- kema) (toez.): E. Holtrigter, Weesp. Gcr. Kerken Beroepbaar verklaard: W. E. Hoekstra, Wassenaar. ROTTERDAM, 13-5. „De samen werking van de zes landen, die nu de E.E.G. uitmaken, houdt in dat de landbouwpolitiek van elk der zes geleidelijk zal moeten worden om gebouwd tot een gemeenschappelijke politiek. De koers van dit gemeenschappe lijk landbouwbeleid zal zeer voor zichtig moeten worden uitgestip peld", zo zei maandagmorgen de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, bij de ope ning van de derde internationale bakkerij tentoonstelling „Nebato" die tot vrii.dag in de Ahoyhal in Rotter dam wordt gehouden. „Hoewel het niet te vermijden is dat de ontwikkeling hiervan tot ze kere verschuivingen in het interna tionale handelspatroon aanleiding zal 'geven, zal er voor gewaakt moe ten worden dat dit beleid geen sterk prctektionistisch karakter krijgt", zo vervolgde de minister. „Daarbij gaat het niet in de eerste plaats om het samenspel van maatregelen, dat zal worden gehanteerd, maar essentieel is vooral de prijspolitiek, die in de DREISCHOR, mei. - Veranderde tijden en behoeften hebben ook aan een merkwaardig betalingsverkeer uit vroeger jaren radikaal een ein de gemaakt. Een zeer oude instel ling welke nog tot in het begin van deze eeuw in stand is gebleven werd, voor zover bekend, nergens zo lang en konsekwent volgehouden dan in Dreischor. Dat was de dag van Sint-Eloy, genoemd naar Sint Eligius, in Schouws omgezet als ,Sin- telooije', welke men tegenwoordig betaaldag der smeden zou kunnen noemen. Talrijke landbouwers met één of meer bankrekeningen en/ of een post girorekening zouden er nu maar bit ter weinriig voor voelen om een dagje ten huize van; de smid te vertoeven om zodoende hun rekeningen van smidfewerk te 'betalen. Het moderne betalingsverkeer zoals wij dat nu kennen heeft er aan bijgedragen dat vorderingen en schulden op efficiën tere wijze worden geregeld. De hui dige gang van zaken neemt ook veel minder tijd in 'beslag dan omstreeks de eeuwwisseling terwijl d'e dagaf schriften van banken eni de bekende af-strookjes van de girodienst als voldoende bewijsmateriaal 'kunnen worden aangemerkt, dat men aan zijn betalingsverplichting heeft vol daan. De historie vermeldt, dat Sint Eloij bekend stond als schutspatroon beschermheilige van a He smeden. Als van ouds gebruikelijk ontving de dorpssmidi op een vastgestelde dag in zijn huis al zijn klanten uit de boerenstand voor 'het afrekenen van hun smidsrekeningen. Opmer kelijk was 'hierbij dat men in Drei schor de bekende Sint Eloij-dag, wel'ke in feite op 1 december valt, hield 'op dé derde 'dinsdag in no vember. Bovendien wag 'het ten op zichte van andere dorpen op 'het ei land een bijzonderheid, dat door de nauwe verwantschap tussen smid en wagenmaker, de houtbewerker te- ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON 34 Eerlijk gezegd was het er een beet je hardhandig toegegaan, want de jongeman mocht onder geen beding zóveel spektakel maken, dat de Pau wels het konden horen. Nu, dat was gelukt en toen Henk aankwam was de aangehoudene al weggebracht naar een jeep op het erf van de Slof. Er werd even een fluisterend gesprek gevoerd tussen de mannen, toen was alles gereed. Henk wees de mannen de plaats, waar enige uren tevoren een paar palen in de sloot waren ge heid. Aan weerskanten daarvan ver scholen zich vijf man in de struiken. Enige Belgische collegas', die graag getuige wilden zijn van de komende vangst, hielden zich verder op schuil. Toen volgden drie uren van ge spannen afwachten. Zouden de Pau wels komen of zouden ze onraad hebben geroken? Als 'hot laatste het geval was, zou deze aktie wel niet vergeefs zijn geweest, maar 'het hoofddoel zou niet bereikt zijn. Ver moedens, zekere aanwijzingen en z.elfs beschuldigingen en bekentenis sen van helpers konden in deze zaak van belang zijn, ongetwijfeld. Maar het beste was toch de heren op he terdaad te betrappen. Want dan volg den meestal méér bekentenissen dan onvermijdelijk waren. En het maakte op de overvallenen meer indruk, zo dat ze eerder geneigd waren hun praktijken Inter niet weer Ie hervat ten. toekomst zal worden gevolgd. Een te 'hoog opgeschroefd prijspeil zou niet alleen tot -een belangrijke in krimping van het internationale han delsverkeer leiden, doch ons ook plaatsen voor de bijna onoplosbare problemen van de overschotten. Op het terrein van de graanprijzen moe ten de eerste stappen in de richting van een gemeenschappelijk prijsbe leid nog worden gezet. Ik hoop dat wij in de toekomst met voldoening zullen kunnen constateren dat de gemeenschap zich in dit opzicht ten volle van haar grote verantwoorde lijkheid in de wereld bewust is ge weest". HILVERSUM. De N.T.S. zal een uitzending verzorgen over de lance ring van de Amerikaanse astronaut Gordon Cooper, die tussen 14 en 16.30 uur zal plaats vinden. Een te- Ierecording van de lancering zal van 16.42 tot 16.51 via de communicatie satelliet Relay naar Europa worden gezorden er. on'der meer door de N.T.S. worden overgenomen. vens in de 'gelegenheid werd gesteld cm ten 'huize van de smid op die dag zijn vorderingen te incasseren. Traktaties Zo'n dag g'mg niet zonder de no dige traktaties voorbij en de hier aan verbonden onkosten werden ge zamenlijk dicor de smid en de wa genmaker gedragen, 't Geheel droeg in deze nog zo bij uitstek gemoede lijke tijden, 'het 'karakter van een gezellig uitgaansdagje. Zonder de minste afwijking, werden de reke ningen van smid en wagenmaker op donderdag, voorafgaande aan de dinsdag van „Sintelooije", aan 'huls bezorgd. Tevens werden de boeren mondeling uitgenodigd voor Sinte- looije op de dinsdag aanstaande. Behoudens onvoorziene omstan digheden behoorden alle boerenin woners. tot de vaste klanten van de smid en de wagenmaker. De op komst was dan meestal zeer bevre digend. Wat echter zo'n bijeenkomst op Sint Elooij 'in zo hoge mate uniek deed zijn, waren vooral de regelin gen en gebruiken van jaren, en jaren her, die hierbij door het smidsgezin met strenge vasthoudendheid in acht werden genomen. Vooraf was de woonkamer voor d!e ontvangst van d'e gasten in gereedheid gebracht, de Vloerbedekking tegen de wand ge zet, en uit één der plaatselijke her bergen de nodige schragen en plan ken geleend om voor tafels te die nen, met daarbij de onmisbare 'hou ten 'banken. Zo ongeveer tegen elf uur kwa men de eerste gasten opdagen, waar van sommigen op schone witte klompen. Orn te beginnen werd dan door de bedienende huisgenoten kof fie geserveerd, uiteraard! met melk, maar zond'er suiker. Hiervoor in de plaats had' men naast het 'kopje kof fie een bruine 'babbelaar gedepo neerd'. N'a de koffie volgde dan de zeker niet minder gewaardeerde bor rel. Tussen deze bedrijven door was STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Auto reed bromfiets aan Zaterdagmorgen had in de Sand- strömstraat alhier een aanrijding plaats tussen een auto en een brom- gen nog wel op de straat kon zetten. Een aanrijding was het gevolg, en de heer van der W. werd tegen hel wegdek geslingerd en liep enige bloedende wonden en een gekneusd been op. Auto en bromfiets werden beschadigd. De rijkspolitie stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. Twee gouden echtparen Vorige weak vierde weer een twee tal edhtparen hun gouden huwelijks feest. Het waren de heer en mevr. Joh. van dor Maas- van Popering aan hot Kerkplein en de heer en mevr. C. Bolle-van der Have, wo nende in de Noordstraat. Kadastrale metingen In verband met de vernieuwing van hot kadaster worden ook hier ter plaatse door de landmeetkundige dienst van ;hel kadaster, ter her- vaststelling van de eigendommen, metingen verricht, waarbij de eige naren van percelen worden uitgeno digd tegenwoordig te zijn. er dan -in een aangrenzend vertrek gelegenheid om zijn rekeningen aan d'e smid en de wagenmaker te beta len. Terloops trok dan weer een stukje oude stij'l de aandacht want voor de met voldaan, getekende re keningen gébruikte men geen vloei- blad. De nog natte inkt werd uil een rondhouten bakje met duinzand bewerkt. Niet minder opvallend en traditie 'getrouw, lagen er op de ta fels in de ontvangkamer de nodige lange Goudse pijpen voor de gasten gereed en 'kon men deze vullen uit de aanwezige met tabak gevulde mandjes. Hierbij was een blanke hoefnagel gevoegd voor 'het uitkrab ben der pijpen! Ook het sigaren ro ken was toegestaan, mits uit eigen kosteni, maar 'het verstoorde de oude sfeer. Kaas in hompvorm Tot besluit van de dag volgde er dan nog een eenvoudige koude maal tijd die bestond uit eigen gebakken tarwebrood, met als belegging .ge sneden pekelvlees 'en kaas in homp- vorm. Dan walde zelfs nog 'het oude tafelgebruak, dat men het vlees, meestal tamelijk vet doorregen, bij een droge boterham zou gebruiken. Daar werd echter niet altiid de hand aan gehouden 'terwijl men voor het nuttigen van de (homp klaas zijn brood van boter mocht voorzien. Bij dergelijke maaltijden werd gewoon lijk thee 'gebruikt en na afloop kwa men dan nog de ouderwetse kruiken met bruin 'bier op tafel. Des middags tegen drié uur was zo'n festijn ten einde. Vanzelfsprekend was het te voor zien, dat veranderende tijden aan dergelijke oude traditionele gebrui ken een einde zouden maken. Nog lang heeft de oude dorpssmid met zijn gezin dit waarlijk landelijk eve nement in stijl en ere weten te hou den. Nu kunnen slechts dé oudsten der ouden zich de dag van „Sinte- looije" herinneren. Ingezonden mededeling door W. Geldof Na lang wachten gebeurde precies hetzelfde als wat Kees en Henk was overkomen. Eigenlijk vóór Iemand er erg in had, schoof de boot uit het duistere niets tussen hen in. Mis schien waren er wel een.paar doua niers in slaap gesukkeld. Maar de boot botste tegen de palen, die stevig in de zandbodem van de sloot waren geheid en de achterste man rolde van de schok bijna vóór over. Beide mannen lieten een verwensing horen. De voorste zei met gedempte stem: „Dat zit niet pluis, Karei! Gauw te rug met de boot!" Op dat ogenblik straalde him liet felle licht van zes elektrische lan tarens in het gezicht en een veel stemmig: „Handen omhoog", liet geen twijfel aan de bedoeling. Toen dit niet vlug genoeg ging, zond de commandant 'n waarschuwingsschot de lucht in. Dat dit tevens bedoeld was voor nog een ploeg om op het erf van de Pauwels nu het net dicht te halen, wist Henk niet. Er zat werkelijk niets andei's op voor dc dfie mannen in de boot dan zich door de douaniers omhoog te laten trekken. Zc wisten, dat met de grensbewakers niet. te spotten viel en 'de overmacht was te groot en te goed bewapend om nog aan tegen stand te denken. De Belgische dou aniers kwamen belangstellend toe kijken, maar nadat ze gezien haddon dat hun assistentie overbodig was, namer. ze vrolijk afscheid. Henk werd, met nog een andere douanier belast met het terugbren gen van de boot naar de boerderij, de rest ging met de arrestanten over land daarheen. 'Daar werden de drie mannen in een overvalwagen ge stopt. Maar er kwam nog veel meer 'bij. Toen Henk en zijn makker met de zwaarbeladen boot bij de boer derij aankwamen, konden zij er nog net 'getuige van zijn, hoe nog vier andere mannen ingerekend wei-den. Hot waren PauwelS zelf, zijn jongste zoon, die thuis was gebleven en de Slof. Dat die hier aanwezig was, adhtte men onder deze omstandighe den al voldoende bewijs. En dan had men nog een appeltje met hem te schillen over wat in zijn huis ge vonden was. Nadat de arrestanten waren weg gebracht. kon men beginnen met het opladen van de contrabande. Het was twee vrachtauto's vol. Boter, textiel, vlees, maar ook vrij wat jongvee, waarvan geen papieren aanwezig waren. Het «daglicht begon reeds te komen, toen werkelijk alles opgeladen was. Het was een slag, zoals er maar zelden door douaniers geslagen wordt Werkelijk, Kees Al- mekinders -kon tevreden zijn, als hij dit als wraak had bedoeld. Maar Kees lag op bed en kon tic slaap niet vatten. Toen alles op „Veldzicht" in kannen en kruiken was, waren ook de douaniers uit de omgeving van Nieuwkerke vertrok ken en de man, die Kees 'gezelschap had gehouden, vertrok eveneens. Kees hoorde van de mannen wat er bij de Pauwels was gebeurd en om dat 'hij vreesde daar toch. niet te zul len worden toegelaten door de dou aniers en dc politie, ging (hij naar bed. (Wordt vervolgd). Wijziging middenstands-kredietbeschikking komt in grote mate tegemoet aan wensen van bedrijfsleven Brok verdwenen Schouwse folklore

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5