/Y 1/Ut DE ZIERIKZEESCHE COURANT AKKOORD SCHELDE-RIJNVERBINDING ONDERTEKEND Indonesische aanval op Nieuw-Guinea was militair en diplomatiek voorbereid Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank Sowjet-Unie eist terugroeping van Brits en Amerikaans ambassadepersoneel Zware mond- en klauwzeer-epidemie TOESTAND IN BIRMINGHAM RUSTIG MAAR GESPANNEN De bof ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -MaainJag-13-met-«63 II9e jaargang No. 19376 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: JanneweJcken 1 f, Zierikzee, Postbus no. I, tel. OH 10-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. .Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f t,per stuk. In dit nummer: Duiveland kreeg een industrie Vaarduur Antwerpen—Rijn voor binnenvaart vijf uur korter DEN HAAG, 13-5. Het Belgisch- Nederlands akkoord over de Scheide- Rynverbinding is maandagmiddag kort na vüf uur in de stijlvolle „grote zaal" van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag getekend. Voor Nederland zetten de mdnis- ter-presidemt, prof. dr. J. die Quay, en dc minister van buitenlandse za ken, mr. J. Luns, hun handtekening. Het akkoord werd namens België bekrachtigd door eerste minister T. Lefèvre en door de minister-adjunct voor buitenlandse zaken, H. Fayat. De nieuwe vaarweg Antwerpen- Rijn zal voor de Duwvaart geschikt zijn. De weg begint bij de dokken van Antwerpen en loopt door de schorren bij de sluizen van Zand vliet langs de Westerschelde naar de Oostersohelde. Blijkens een bij het verdrag gevoegde kaart worden bij de Engte van Bath binnenvaartslui- zen gelegd. De vaarweg, die door dijken zal worden afgeschermd, loopt dan verder door de Oosters ch ei de bewesten Bengen op Zoom, naar de ingang van de Eendracht, die ook verbuteid zal worden. Dan wordt de landengte van St. Philipsland naar de Krammer gevolgd. Op deze mo derne en veilige vaarweg zai het schutten tot tweemaal toe dienen te geschieden, namelijk bij Bath en bij Willemstad. De vaarduur tussen Ant werpen en de Rijn zal met 39 km.. ofwel 5 uur varen, voor de binnen vaart worden verkort. Bovendien zal deze rechtstreekse verbinding de Westerschelde ontlasten van het in tensieve binnerwaartverkeer, dat nu nog van het kanaal door Zuid-Beve land gebruik maakt. In het verdrag is de voorwaarde opgenomen, dat België de Rijnvaart- promies en soortgelijke steunmaat regelen zal afschaffen, wanneer de nieuwe vaarweg in gebruik is. Deze premies mogen in de tussenliggénde periode niet worden verhoogd. Ver der dienen steunmaatregelen, die van overheidswege worden verleend ter bevordering van de aanleg of de exploitatie van zeehavens te worden tegengegaan, voorzover daarvan een concurrentieverstorend effect zal uitgaan. Ten aanzien van de kosten, welke aan de nieuwe vaarweg zijn verbonden, zijn beide landen over eengekomen, dat de werken op Bel gisch gebied, alsmede de aanlegkos- ten van het deel van de vaarweg docr de Eendracht en het afgedam de Slaak naar de Krammer geheel voor rekening van België komen. De kosten van aanleg van de verbinding van Antwerpen tot en met de Oos tersohelde op Nederlands gebied, daaronder begrepen een sluizencom- Gratis met vakantie BERN, 13-5. De mensen die in Zermatt tyfus hebben opgelo pen, kunnen dit jaar of het volgende een gratis vakantie van drie weken in een Zwit sers vakantie-oord naar keuze doorbrengen. Zij krijgen vrij verroer eerste klas heen en terug per Swissair of trein en vijf gratis excursies. Zij mo gen een hotel kiezen in dezelf de categorie als zij tydens hun noodlottige vakantie hadden. De kosten worden gedragen door het nationaal bureau voor toerisme, de bond van hoteleigenaren, de gemeente Zermatt, Swissair, de spoor wegen en de regering. plex bij het Kreekrak, alsmede wer ken ter bestrijding van verzilting en verontreiniging komen voor 15 pro cent voor Nederlandse rekening en voor 85 procent voor Belgische reke ning. Nederland zal kosten van on derhoud, vernieuwing en bediening van vaarweg en kunstwerken op Nederlands gebied dragen. Historische stap In een gemeenschappelijk commu niqué, dat ter gelegenheid van de ondertekening werd uitgegeven, ver klaren de regeringen, dat „het heden ondertOker.de verdrag thans voorziet in een oplossing, welke aan de be langen van beide landen evenzeer tegemoot komt". Deze verklaring omvat in het kort de overeengeko men vaarweg, kunstwerken, premie regeling, kostenverdeling enz. Tenslotte wordt gezegd: „De rege ringen van Nederland en België zijn van oordeel, dat met de onderteke ning van het onderhavige verdrag een historische stap is gezet, welke perspectieven opent voor een nog inniger samenwerking van beide landen op alle terreinen". Men con stateert met voldoeningdat „het verdrag tevens leidt tot het verster ken van de Benelux economische unie". DJAKARTA, 13-5. Op 17 augustus van het vorig jaar zouden 25.000 In donesische militairen gereed hebben gestaan voor een beslissende aanval op Nieuw-Guinea, indien de bespre kingen tussen Nederland en Indone sië in Washington niet tot een goed einde waren gebracht. Dit heeft de Indonesische vfce-pre- mier en minister van defensie, gene raal A. H. Nasution, meegedeeld in een gesprek met enkele Nederlandse journalisten in zijn hoofdkwartier te Djakarta. Generaal Nasution bleek er geen enkel bezwaar tegen te hebben, te vertellen hoe Indonesië zich militair en diplomatiek op dit treffen met de Nederlandse strijdkrachten had voor bereid. Basis hiervan was de „Tri- kora", het bevel van president Soe- karno tot de verovering van Irian Barat, het verhinderen van de stich ting van een onafhankelijke Papoea- staat, het hijsen van de Indonesische rccd-witte vlag in Irian Barat, de algemene mobilisatie van het Indo nesische volk en het gereedmaken van de gewapende macht. Het bevel zou in drie fasen wor den uitgevoerd. Twee ervan waren voltooid op het moment dat de over eenkomst tussen Nederland en Indo nesië werd ondertekend. De eerste fase was, wat generaal Nasution noemde de militaire con- Bloedgroepbepaling bij de jeugd DEN HAAG, 13-5. Voor Ihet eerst in Nederland heeft een gemeente bestuur het initiatief genomen om van alle schoolkinderen, -met uitzon dering van die bij het lager onder wijs, bloedgroep en resusfaotor te laten bepalen. Het is het gemeentebestuur van Amstelveen. In totaal gaat het hier om vijfduizend schoolkinderen. Men begint met de eindexamen- carïdida'ten van het „Casimir lyce um" in Amstelveen. De bepaling zal beginnen op bet centraal laborato rium van de bloedtransfusiedienst in Amsterdam, zaterdagmorgen 18 mei 's morgens om negen uur. De analisten van deze dienst, zullen in samenwerking met de G.G.D. van Amstelveen het bloed in een zeer geringe hoeveelheid bij 'de 'kinderen afnemen. Later komen de andere scholen van Amstelveen aan de beurt. Grote vraag naar krediet uit agrarisehe sector UTRECHT, 14-5. In zijn openings woord op dc algemene vergadering van de Coöperatieve Centrale Raif- f eisen -bank te Utrecht, wees de heer II. Wind, voorzitter van de raad van toezicht, op de veelheid van belan gen, die door de kredietverlening van de raiffciscnbanken en boeren leenbanken wordt gediend. De middelen, die de banken aan trekken. worden op velerlei wijze dienstbaar gemaakt aan de plaatse lijke behoeften. Het zijn vooral dc efr'V'Viteit en de productieve kracht vr.n A kien? zelf eland'ge eenheden, die de aandacht vragen, zoals boe ren en tuinders, akkerbouwers en veehouders, vissers en schippers, als mede de 'kleine en de grote midden standers. De autonome plaatselijke banken hebben echter ook medegewerkt, het lokale belang op sociaal en cultureel gebied te steunen, onder meer door de financiering van scholen, kerken, verenigingen, tehuizen voor ouden van dagen, ziekenhuizen en eigen woningbezit. Het schaarser en duurder worden van arbeidskrachten heeft een g-ole loredietvrang van «ie zl'de van de agrarische bedrijven tot gevolg. frontatie. „De Nederlanders laten we ten dat het moest gaan gebeuren" was het doel ervan. Daarin paste zijn rqis in 1961 naar Europa en de aan koop van wapens in Moskou, vooral ter versterking van zee- en lucht macht. „Opzettelijk werd aan de'on dertekening van de overeenkomst met de Sowjet-Unie daarom veel pu bliciteit gegeven", aldus Nasution. Amerikaanse jongeren in Nederland DEN HAAG, 13-5. Ook dit jaar brengen weer drie Amerikaanse jon gden een bezoek aan Nederland In het kader van het Internationaal Farm Youth ExöhanJge Program. Het programma wordt in Nederland ver zorgd door het centraal comité voor uitwisseling van jonge boeren en tuinders in Den Haag. De drie Ame rikanen zijn in Amerika geselec teerd door National 4-H Club Foun dation, een van de grote organisaties van plattelandsj ongeren in de V.S. De drie Amerikaanse gasten die eind april in Nederland zijn aangekomen en eind oktober weer naair hun va derland zullen terugkeren zijn: Deanne Kate Gould (21) uit Mans- field in Vermont, Suzanna Lozier (23) uit Enterprise in Oregon en Dale Eugene Wicke (24) uit Wauneta dn Nebraska. MOSKOU, 13-5. Het Sowjetrussi- sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft maandag nota's gezonden aan de Britse en de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, waarin het vertrek wordt geëist van alle Britse en Amerikaanse diplomaten, die in het spionageproces tegen de Rus Penkovski en de Engelsman Wynne zijn genoemd. In de nota aan de Amerikaanse ambassadeur wordt het vertrek ge- eist van. de tweede sekretaris Willi am Johns, de ambassadeattaché Hugh Montgomery, de plaatsvervan gende attaché voor luchtvaartzaken Alexis Davidson en de attaché Rod ney Carlsson. In de Sowjetnota wordt verzekerd dat deze vier Amerikaanse diploma ten, evenals de reeds in november 1962 tot „ongewenst persoon" ver klaarde en sindsdien vertrokken se kretaris van het ambassadearchief Richard Jakob, „misbruik hebben gemaakt van hun diplomatieke voor- Duizenden varkens afgemaakt HENGELO (Gld.), 13-5. In Hengelo (Gld.), waar reeds öp vele bedrijven mond- en klauwzeer is geconstateerd werd maandagmorgen weer een be- smettingsgeval aangegeven. Dit be tref het bedrijf van de heer Lang- werden. wiens 196 varkens inmid dels zijn afgemaakt. Encycliek voor de V.N. NEW YORK, 13-5. Voor het eerst in de geschiedenis van de R.K. Kerk heeft paus Joannes zich rechtstreeks gericht tot 'het internationale forum der wereld. Dit gebeurde maandag morgen, aldus meldt het K.N.P., toen in opdracht van paus Joannes XXIII kardinaal Suenens van Mechelen, de specialist in internationale zaken, aan secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties een exemplaar van de encycliek Pacem in Terris overhandigde. Voor de delegaties van meer dan 100 staten-leden sprak hij daarna op heldere manier in het Frans en Engels in de vergaderzaal van 'het V.N.-gebouw te New York een grote rede uit. In totaal zijn er >in deze gemeente sedert 1 april reeds meer dan 2.000 varkens wegens mond- en klauw zeer afgemaakt. Er werden op een kleine vijftig 'bedrijven (van de in totaal bijna vijfhonderd boerderijen in deze gemeente) besmettimgsgeval- len; geconstateerd. Op het ogenblik zijn er nog 29 boerderijen, die als besmet worden beschouwd; 19 boer derijen inmiddels weer vrij van be smetting verklaard. De ziekte grijpt de laatste tijd) steeds meer om Zich 'heen; er 'komen nu dagelijks twee a drie gevallen bij. De ziekte blijft in deze streek ove rigens niet tot Hengelo beperkt. Zij heerst eveneens in aangrenzende ge meenten. Ernstig wordt ook de toe stand in Del'hem genoemd. De anf'i-öhinese relletjes die zich in Bandoeng hebben voorgedaan, hebben aan twee personen het leven gekost, terwijl dertig mensen wer den gewond. rechten en deel hébben genomen aan de door Penkovski en Wynne bedreven spionage". In de Russische nota wordt ten slotte geëist dat de Verenigde Sta ten „maatregelen zullen nemen om in het vervolg dergelijke misbruiken te voorkomen". In zijn nota aan de Britse ambas sadeur eist het Kremlin het onver wijlde vertrek van de tweede sekre taris Roderick Ohilshom en echtge note, de plaatsvervangende marine- attaché John Warley, de attaché Fe licity Stuart en de ambassade-em ployé Ivor Rausel. Speciale zitting van Algemene Vergadering NEW YORK, 14-5. De Algemene Vergadering van de V.N. komt heden (dinsdag) in speeciale zitting bijeen om te trachten de financiële proble men van de volkerenorganisatie op te lossen. Men verwacht dat de V.N. tegen de zomer een tekort van ruim 120 miljoen dollar zullen hebben, hoofd zakelijk doordat vele leden weigeren een bijdrage te geven voor de hand having van het politieleger in het Midden-Oosten en in Kongo. De landen van hel Sowjel-blok staan voor bijna 63 miljoen dollar in het krijt, terwijl Frankrijk als gevolg van zijn weigering om voor het VJV.- optreden in Kongo te betalen.een schuld van 14 miljoen dollar Heeft. Ook Zuid-Afrika en Portugal willen niets bijdragen voor dit onderdeel van het V.N.-werk. Engeland en de V.S. hebben niet alleen hun deel in de kosten bijge dragen, maar ook vrijwillig een ex tra-bijdrage gegeven. Het Israëlische parlement heeft maandag een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de afschrikwekkende militaire macht van Israël te ver sterken en een beroep wordt gedaan op de wereldopinie om aandacht te schenken aan het doel van de nieu we Arabische federatie, namelijk de vernietiging van Israël. Vc-orai de veehouderijbedrijven en d? s -mengde bedrijven maken een moe'lijke neriode door. Als gevolg van de dalende rentabiliteit en de ongunstige afzetmogelijkheden wordt het vertrouwen in de toekomst van de melkveehouderij niet bevorderd. De vraag is of door de E.E.G. een ïuimer en vrijer afzetgebied voor onze zuivelprodukten zal ontstaan. De jaarcijfers Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, bestuurslid' van de Coöperatieve Centrale Ral ff e'sen- bank, gaf een toelichting op de jaar cijfers. Hierbij merkte 'hii cro. dat de aanwas van cte spaargelden in geen enkel ander jaar 70 grcot was als in 1962. De cntw'kkelmg in 1963 i? ech ter nog gunstiger. De eerste vier maanden van laatstgenoemd jaar bedroeg d^e f 120 miljoen. De thans aan ra'ffa'sen organisaties toever trouwde middelen overschrijden een bedrag van f 4 miljard. Vrijwel pa rallel met de stijging van de spaar- cijfers verliep de kredietverlening in eigen kring. Het 'bedrag., dat voor de financiering van leden van aan- gesloten banken werd besteed', is in de laatste vijf jaren 'bijna verdub beld. WASHINGTON, 13-5. De Ameri kaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft maandag gezegd, dat het in Birmingham (Alabama) op het ogenblik rustig is, hoewel de sfeer nog steeds „buitengewoon delicaat en gespannen" is. Hjj zei echter te ho pen, dat het vorige weck gesloten bestand tussen negers en blanken van kracht zal blijven, ondanks de bomaanslagen en ongeregeldheden van het afgelopen weekeinde. Over het beriuiit. van president Kennedy om federale troepen naar Birmingham ie zenden zei het mini sterie van Justitie, dat deze beslis- sing was genomen binnen het kader van de wet en de 'grondwet. Federale troepen, die bedreven zijn in het onderdrukken van relle tjes, hebben zich inmiddels samen getrokken in Birmingham, Er heb ben zich na de reflotjes van zater dag op zondag gcon ongeregeldhe den meer voorgedaan. Meer dan duizend politiemannen patrouilleren door de s'tad waar de staat van be leg van kracht is. Generaal Oleighton Abrams is, als persoonlijk vertegenwoordiger van de staf-chef van het Amerikaanse leger, generaal Wheeler, naar Bir mingham gezonden. Generaal Cleigh- ton Abrams speelde een, belangrijke rol bij de rassenongeregeldheden die zich vorig jaar september in Missis sippi afspeelden. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandagavond be kend gemaakt, dat ceni brigade van de tweede infanteriedivisie in op dracht van president Kennedy, naar Mcclellan is gezonden, dat op taah- tig kilometer ten oosten van Bir mingham ligt. De brigade zou uit ongeveer drieduizend man bestaan, waaronder eenheden infanteristen, parachutisten cn militaire politie. Dit is een luchtfoto van de enorme brug in de „Trekvogelroute" tussen Denemarken en Wesl-Duitsland. De brug is de grootste van Europa en loopt van Falster naar Zeeland, De lengte van d eb rug is 3,6 km. Er zijn twee gescheiden rijbanen overheen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Staat van beleg van kracht, maar geen relletjes Vele vrienden zijn als zwa luwen: zij komen in de lente cn verlaten ons als het winter wordt-. Veranderlijk Vei-wachting tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen of motre gen. Overwegend matige zuidweste lijke wind, later ruimend naar west. Weinig verandeinng in temperatuur. 15 mei. Zon op 4.48, onder 20.26. Maan op 1.35, onder 10.12. 16 mei. Zon op 4.46, onder 20.27. Maan op 2.09, onder 11.24. Laatste kwartier-; 16 mei te 14.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 mei 7.22 v.m. 16 mei 8.17 v.m. BROUWERSHAVEN: 15 mei 7.00 v.m. 16 mei 7.56 v.m. Doodtij: 18 mei. 19.31 n.m. 20.28 n.m. 19.29 n.m. 20.31 n.m. Bezoek van president Kennedy President Kennedy zai zatex-dag een bezoek brengen aan Alabama, dat x-eeds lang voor de ongeregeld heden was vastgesteld. De president zal de viering bijwonen van 'het 30- jarig bestaan van de „Tennessee Valley Authority" en in verband hiermee een bezoek 'brengen aan drie steden in Alabama. BIRMINGHAM. - pe negerleider dominee Martin Luther King, die maandag in Birmingham sprak in een motel, dat gedurende het week eind door bomaanslagen was be schadigd), heeft zijn oproep herhaald om geen geweld te gebruiken. President Kennedy heeft gouver neur Wallace van Alabama geant woord op het telegram, waax-in Wal lace vi-oeg welke volmachten de president machtigen federale troe pen naar Alabama 'te aenden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de rand van het Azoren- hogedrukgebied bewegen nieuwe oceaanstoringen naar het oosten. Een ervan heeft het zeegebied ten zuidwesten van lei-land bex-eikt. De storing is niet aktief maar koex-st vrij snel in de richting van Het Ka naal. Vermoedelijk zal zij dicht langs het zuiden van het land trekken. In verband hiermee wordt vrij veel be wolking verwacht met vooi-namelijk in de zuidelijke provincies enige lichte regen of motregen. De wind krimpt naar zuidwestelijke richting, maar draait later naar west, In de temperaturen komt over het alge meen weinig verandering. Een Londense arts die aan het ziekbed van een 99-jarige man werd geroepen, constateerde dat de patiënt aan de bof leed. Het zou nog nooit zijn voorge komen, dat iemand op zulk een hoge leeftijd deze kinderziekte heeft..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1