GAS Tweede V.A.R. kraakt al! Onze fruitteelt loopt achter „Niet genoeg kennis HET GEHEIM VAN TURTON TOWER Als u zuiniger wilt koken... Soekarno wil Nederland bezoeken bij bedrijfsgenoten" Het nationale zeehavenfront BLIK DOOR HET WERELD Nu het grote tamtam verklonken is waarmee Nasser cle wedergeboor- te van de Verenigde Arabische Re publiek - en nu wel in vergrote ver sie - aan de wereld presenteerde, vallen allerhande kraakgeluiden uit dit bouwsel te beluisteren. Vooral in de Syrische hoek, waar men een aantal Nassergezinde ministers hun ontslag heeft aangeboden, naar men mag aannemen uit protest dat het leger angstvallig de officieren aan de kant zet van wie men vermoedt dat ze de Egyptische president zeer zijn toegedaan. De Baath-socialisten zijn duidelijk bezig met grote zorg hun positie zo stevig mogelijk te funderen als dat in Syrië met zijn traditie voor wan kele regeringsbases maar mogelijk is. Uit Cairo komen hierover al bit tere geluiden. Ten onrechte zou men zeggen, want of nu de Baath of de regelrechte Nasseraanhangers het in Damascus voor het zeggen hebben, beiden zijn door hun handtekening gebonden de nieuwe V.A.R. binnen niet al te lange tijd definitief te ma ken. Het is zelfs zo dat in het derde land, Irak, de Baath, de enige partij is die er tegenwoordig nog toedoet. Wat wil Nasser? De achtergrond van dit alles is dat de Baath-partij - die weliswaar niet daadioerkelijk bestaat in Egyp te maar daar wel degelijk aanhang heeft - net als Nasser de Arabische eenheid in zijn vaandel heeft ge schreven, maar dan wel iets anders. Nassers idee is de Arabisch spre kenden onder zijn leiding te bren gen, de Baath erkent een dergelijk leiderschap van een persoon en een natie niet. Die politieke beweging in vele Arabische landen streeft er in de eerste plaats naar de Arabisch sprekenden op te heffen in politiek bewustzijn en daaruit - men kan zeggen van onderop - een eenheid te laten groeien. Zij beseft ook dat Nasser niet het eeuwige leven heeft en dat in een staatsbestel zoals deze propageert haast noodzakelijkerwijze na zijn dood een strijd om de macht moet ontstaan met alle kwalijke kansen voor de ~o in een persoon gebundel de eenheid. Tütlciüke samenwerking: De Baath kan geduldig zijn. Ze heeft een geestelijke boodschap, een ideologie zo men wil, die niet aan het leven van een persoon gebonden is en die nog zal bestaan als Nasser een afgerond stuk historie is geioor- den. De kansen dat in de toekomst een vereniging der Arabische volken in Baath-geest zal geregeerd worden, zijn aanzienlij k groter dan dat dit op Nasseriaanse wijze zal gebeuren. Die zekerheid stelt haar sterk tegenover Nasser en maakt haar niet van zins hem in alles zijn zin te geven. En Nasser werkt wel met de Baath sa men, maar in het besef dat slechts Engelse families een toevallig belang hen samen brengt en niet een gelijke gezind heid. Wanneer in een verbond twee zo uiteenlopende partners samen moeten werken kan men slecht op een goed en bestendig resultaat re kenen. Voorzitter Landbouwschap: DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft stap pen ondernomen om de grote afstand tussen 'het bestuur en de bedrijfsge noten zo goed mogelijk te overbrug gen. En dit niet zonder succes. De heer A. W. Biewenga, voorzitter van het Landbouwschap, vertelde dit vorige week in Scheveningen, waar hij een inleiding 'hield voor de algemene 'vergadering van de Hol- landsehe {Maatschappij van Land bouw. Hij citeerde een gedeelte uit een artikel over de „Vrije Boeren", dat drs. Houttuyn Pieper vorig jaar gepubliceerd heeft in 'het landbouw kundig tijdschrift. De heer Houttuyn Pieper noemde, daarin als één van de ooizaken van 'de moeilijkheden de gebrekkige communicatie, en het speet de heer Biewenga zeer dat hij 'deze auteur in dit opzicht gelijk 'moest geven. Het Landbouwschap is zich de tekortkomingen in de voorlichting bewust. Die tekortko mingen liggen echter, behalve bij 'het Landbouwschap, ook bij ande ren. Er is inderdaad uitdrukkelijk gesteld dat de in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende orga nisaties de voorlichting over deze vorm van samenwerking aan zich zelf voorbehielden en bij het instel len van het Landbouwschap is dat op dezelfde manier voortgezet. Geen direct contact Het directe contact tussen het Landbouwschap en de bedrijfsgeno- ten bestond daardoor in de meeste gevallen uitsluitend en alleen in het aanslagbiljet voor de 'heffingen. Wel werkt ihet Landbouwschap 'door mid del van zijn gewestelijke raden, dis trictsraden en plaatselijke sociale commissies door in de verschillende gewesten en op de dorpen, maar toch heeft men op de2e manier nog niet voldoende kennis over 'het werk van dit schap bij de bedrijfsgenoten op hun bedrijven kunnen brengen. De groep die zich verzet tegen het Landbouwschap is niet alleen naar verhouding, maar ook absoluut ge nomen klein. Er 'is echter een 'grote groep bedrijfsgenoten die wel over tuigd is van de noodzaak tot bun deling van 'krachten en die wel in ziet dat de 'landbouw als een groot geheel naar buiten moet optreden, maar die 'toch een zeker gevoel van onbehagen heeft omdat zij zo ver van het werk van het Landbouw schap op nationaal niveau afstaat. In dit opzicht moet de communica tie verbeteren. De heer Biewenga trok aan het Dank zij de opbrengst van ;de Klaprooscolleote kan door het Ne derlands Oorlogsgravencomité op nieuw gastvrijheid worden aangebo den aan een grote groep oorlogsna- bestaanden. Na de twee groepen uit Canada, die onlangs in Nederland waren, ko men nu tachtig Engelse vaders en moeders, vrouwen en kinderen om de graven te zien van 'hun familie leden, die in de jaren van 1940 tot 1945 de dood von'den. Zaterdag 18 mei ikomen zij om half zeven 's avonds met de boot in Hoek van Holland aan. Daar staat een ge reserveerde trein gereed, die hen naar Nijmegen brengt. In hotel „Pais Bas" zullen zij kennismaken ■met hun gastvrouwen en gastheren, wanit zij ontvangen onderdak in Ne derlandse 'gezinnen, woonachtig in Groesbeek en Nijmegen. Zondag 19 mei is er een plechtige herdenkingsdienst. Deze wordt ge houden op de geallieerde begraaf plaats „Jonkerbas" bij Nijmegen. Op maandag zullen de nabestaan den een bezoek brengen aan de gra ven van hen, die hun in de oorlog ontvielen. Ingezonden mededeling Paus Joannes heeft vrijdag uit handen van president Segnï van Italië de Balzan-prijs 1963 voor de vrede ontvangen. Dit 'geschiedde in de troonzaal van het Va'ticaan. Indonesische handels missie in Nederland SCHIPHOL, 10-5. Geheel onver- wacht is uit Londen op Schiphol een uit drie leden bestaande Indonesi sche handelsmissie aangekomen, die tot dinsdag met leidende figuren van grote Nederlandse industrieën van gedachten hoopt te wisselen. De missie staat onder leiding van dr. Harsono Reksoatmodjo, presi dent-directeur van de negen staats- handelshuizen der Indonesische re gering in Djakarta, Hij wordt bege leid door de voormalige Nederlan der di". Ch. V. de Villeneuve, econo- misch adviseur van de Indonesische ambassade in Londen, die tien jaar lang niet in ons land geweest is, en de Indonesiër Mohammed Zein Safei van het Indonesische handelshuis in New York. LANDBOUW EN VEETEELT Kopziektegevaarlijke tijfl De tijd is weer aangebroken dat de veehouders enkele keren per dag hun melkveestapel inspecteren of er oök dieren zijn die tekenen van ik op- ziekte, de acute vorm van magnesi- umtökort, vertonen. Aangezien deze ziekte een zeer snel dodelijk verloop kan 'hebben is snel ingrijpen van de dierenarts geboden. De omstandig heden zijn er momenteel naar dat deze ziekte die in het voorjaar 1961 voor meer dan 10 miljoen gul'd'en schade toebracht aan onze veehou derij, zeker kan toeslaan. Bij het snel -kopziekteonderzoek van het Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoök te Oos- terbeök waarbij het weidegras wordt onderzocht op ruw eiwit, 'kali en magnesium van de laatste wéken komt dit duidelijk naar voren. De ruw-eiwitgehalten waven zeer hoog. De gehalten schommelden rond de 30 pet.; er was zelfs een grasmonster bij dat 38 pet. ruw-ei- wit bevatte. Ook de kaligehalten waren dik wijls erg hoog; terwijl de magnesi- umgdhalte aan de lage kant worden. Het nemen van extra voorzorgen in verband met het optreden van kop- ziekte in de vorm van het bijvoeren met magnesiumlkoek en hooi of stro, of 's nachts opstallen verdienen in zijn algemeenheid sterk de aandacht. 65. „Het lijkt mij interessant om eens een kijkje achter die deur te nemen", zegt Agua droogjes, terwijl hij het gordijn geheel opentrekt. „Waar verdenken jullie mij eigenlijk van!" snauwt Williams gemelijk, „je ziet toch, dat ik mij in het schijfschieten aan het oefenen ben!" Hij maakt met het pistool een driftig gebaar naar de schiet schijf. „Maar ga gerust je gang, maats, die deur is niet op slot!" Agua duwt de deur open en gevolgd door Olivier en Presto daalt hij de donkere trap pen van de torenkerker af. „Struikel niet over de lijken, maatje", roept Williams Presto honend na. „En jij blijft achter om de moordenaar te bewa ken, hè?" grijnst hij tegen Aram. „Wie ben je eigenlijk, vriend?" „Eén van die kolonisten, die aan de ko gels van de indianen ontsnapt is en die zijn gevallen vrienden komt wreken", zegt Aram grimmig. Wouderglas voor de auto In Amerika worden sinds korte tijd proeven genomen met een nieuw soort glas. Een glasfabrikant is er in geslaagd glas te ontwikkelen, dat mirrder licht doorlaat naarmate de sterkte van het zonlicht toeneemt. Vooral voor autoruiten kan deze glassoort ideaal zijn. De chauffeur zal minder last hebben van ver moeidheid bij het rijden in fel zon licht. Nog een bijzondere eigenschap van deze ruit is, dat hij bij nacht jifist een maximum aan licht in de auto doorlaat. Taart voor cle koningin SOESTDIJK, 11-15. Een kostelijke Koninginnetaart is vanwege Moeder dag vrijdag H.M. de Koningin aan geboden ten paleize Soest dijk. Dit geschiedde door het Bedrijf schap Banketbakkersbedrijf namens de Nederlandse baketbakkerij. De maker ervan is de meester-vakman de heer W. Kolk uit Amsterdam. De zeer fijne taart is gevuld met cherry- crème en in marasquin gedrenkte kersen. Hij is overtrokken met aman delmarsepein en versierd met gecon- fijte vruchten, marsepein-bloemmo tieven en met hartjes en andere or namenten van chocolade. Ingezonden mededeling wendU dan tot een Esso Gas depothouder.... voor het veilige gas in de veilige fles'. Esso Gas is ideaal om op te koken. Ook ideaal voor Uw heetwater-voorziening (via de kraan I) en voor extra verwarming. voor meer comfort LAND- EN TUINBOUW (Slot). Andere fouten zijn: nog steeds on rendabele, verouderde boomgaarden die de markt bederven, gebruik van slecht en meermalig fust, klasse I en extra gaat in eenmalig fust naar het buitenland, maar niet voor het binnenland, te weinig reclame voor Nederlands ooft en het ontbreken van goede merken. Met dit laatste zijn wij bij de afzet gekomen.. Nie mand maakt zich hierover druk, want, nietwaar, wij hebben hier in Nederland, een net van veilingen waar wij trots op kunnen zijn. Dat zijn wij dan ook, maar wij vergeten, dat de afzet eerst begint bij die mooie doelmatig werkende veilin gen. Samenwerking met grootwinkel bedrijven en delicatessenzaken is een eerste eis van deze tijd. Dat is echter slechts mogelijk, wanneer zeer grote partijen van dezelfde ras sen in uniforme kwaliteit worden aangevoerd .Dan zijn zelfs merkar tikelen mogelijk. Op dit pad moeten echter de eerste schreden nog wor den gezet. Er is bij de afzet wel bij zonder weinig samenwerking bij de telers. Het gevolg zal zijn, dat wel dra alleen grote bedrijven overblij ven en wellicht zullen sommige daarvan eigen afzetkanalen gaan volgen. Tenslotte: de E.E.G. Onze oofttelers zijn bang voor de E.E.G. Dat lijkt gerechtuaardigd, want in Frankrijk is het klimaat gunstiger voor bepaalde soorten. Met schrik kijkt men naar de ge weldige appelaanplantingen in noord Italië, vooral van Golden Delicious. Zal ook het buitenfruit wegevaagd worden, zoals men dat verwacht bij de kasdruiven? Dat kan zeer zeker, als men by voorbaat het hoofd in de schoot legt. maar het behoeft volstrekt niet! Het is mogelijk, dat primeurs voortaan uit het zuiden zullen komen, maar het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de kostprijs van pit- en steenvruch ten (om van liet kleine fruit maar te zwijgen) in het zuiden zoveel la ger ligt. Ons klimaat is niet zo slecht als wij denken. De zeer hoge op brengsten bij de moderne aanplan tingen van de laatste tijd tonen dat icel aan. Voorts denkt men in het zuiden al te gemakkelijk over goede kwaliteit en verpakking. Wij hebben het al gezien bij de tomaten. Bij de druiven zien wij al hetzelfde, want werkelijk goede druiven, die men enige tijd bewaren kan, komen nog steeds niet daar. vandaan. Als men het goed doet en de afzet beter verzorgt, kan onze fruitteelt zich best handhaven in de E.E.G. Ook bij de fruitteelt zijn het dus bedrijfseconomische en afzetvraag- stukicen die opgelost moeten wor den. Slagen wij daarin dan kunnen wij ons handhaven en is zelfs uit voer op behoorlijke schaal mogelijk ook in de E.E.G. Prinses Beatrix naar Jeugdfestival DEN HAAG. 11-5. H.K.H. Prinses Beatrix is voornemens op vrijdag 17 mei a.s. aanwezig te zijn bij een gedeelte van 'het programma van het jeugdfestival in Rotterdam, dat van 14 tot 18 mei aan boord van het s.s. „Waterman" wordt gehouden. De prinses zal des morgens de bespre kingen bijwonen van enkele discus siegroepen, na afloop waarvan zij aan boord de lunch zal «gebruiken. Openhartig gesprek met journalisten DJAKARTA, 10-5. „Ik heb het Ne derlandse volk beloofd naar Neder land te zutlen komen als de kwestie- Irian geregeld zou zijn. Ik blijf bij die belofte". Dit heeft president Soekarno ver klaard tegenover een groep Neder landse journalisten in het paleis te Djakarta. Het Indonesische staats hoofd ontving zijn Nederlandse gas ten in de ruime voorgalerij van het palcis en onderhield zich ruim een uur mte hen op uiterst ongedwongen wijze. In antwoord op het dankwoord van een der" journalisten voor de ont vangst antwoordde Soekarno: „Ik ben blij dat u bent gekomen. In het gesprek, waaraan pas een einde kwam nadat een adjudant het staatshoofd attent gemaakt had op het uur van de volgende afspraak, kwamen Nederland en de betrekkin gen tussen beide landen ter sprake. De president herhaalde zijn verkla ring, die hij ook woensdagavond in het openbaar op de bijeenkomst in Djakarta ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Indo nesische Rode Kruis ihad afgelegd: „Ik heb geen haat tegen de Neder landers,, maar tegen het Nederland se koloniale systeem". Naar aanleiding van een opmer king dat hij in jaren niet zoveel Ne derlands op een bijeenkomst had ge sproken, zei de president lachend: „Ik heb u flink getjotjokt (geschud). Ik wist dat u onder mijn gehoor was en ik wilde de Indonesische gevoe lens en gedachten duidelijk maken". In het verdere gesprek stelde hij de goede betrekkingen met Neder land afhankelijk van de voorwaarde dat „er geen gekke dingen gebeuren". Gevraagd wat daarmee wordt be doeld antwoordde de president: „nieuwe Westerlings bijvoorbeeld". Industria Iisatieplannen Sprekende over de industrialisatie- plannen van Indonesië zei hij in ant woord op een vraag, of daarin ruimte zal zijn vóór Nederlandse activitei ten: „Op welke punten bent u goed?" Toen onder meer scheepsbouw ge noemd werd. wees hij erop dat In donesië veel schepen laat bouwen in Polen. „Maar als Nederland betere en goedkopere schepen kan leveren, dan bestellen wij ze in Nederland". Overigens bleek het Indonesische staatshoofd zijn aardrijkskunde van Nederland niet vergeten te zijn. Hij daagde de Nederlandse journalisten uit hem te evenaren in de kennis van plaatsnamen en noemde in snel tempo een aantal plaatsen in de Achterhoek op, zoals hij die in zijn jeugd had moeten leren. Ook des tijds gezongen Nederlandse liedjes bleek hij niet verleerd te zijn. Gevraagd of zijn werkzaamheden minder druk waren geworden nu de kwestie-Irian is geregeld, zei Soe karno: „Nu 'begint 'f pas". Hij doelde op de economische opbouw van In donesië met de stichting van basis industrieën. Melding makend van het feit dat van Ceram een „suiker- eiland" wordt gemaakt naar Cubaans voorbeeld, en dat katoenplantages werden aangelegd op Soemba en Soembawa, zei de president lachend over wat dit laatste betreft: „Dan kan de Nederlandse textiel niet meer concurreren". LAND- EN TUINBOUW Landbouwweek te Wapeningen De eerste dag van de landbouw- wee'k te Wage hingen, dinsdag 18 juni, zal -gewijd zijn aan economi sche vraagstukken. Allereerst zal spreken prof. dr. A. Kraal, directeur van 'het Landbouw- Economisch Instituut, over 'het on derwerp „Landbouw-economisch on derzoek voor de praktijk". Hierbij geeft prof. Kraal een omschrijving van hét begrip landbouw-econo misch. Onder „praktijk" moet men hierbij niet alleen 'verstaan de boer en tuinder, maar ook de voorlich tingsdiensten, en niet minder de ovei'heid die dit onderzoek nodig heeft voor ihet bepalen van 'haar be leid. Bij dit onderzoek neemt het LEI een centrale plaats dn, 'doch het is niet de enige instantie die dit on derzoek verricht. De heer drs. B. Veldman, secretaris van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, zal spre ken over „Het belang van bedrijfs economische calculaties voor de praktijk". Door deze onderzoekingen kan men uit elkaar halen de facto ren, die toevallig zijn opgetreden en de factoren, die 'bij normale omstan digheden optreden. Deze 'laatste fac toren vormen de basis voor het eco nomisch 'handelen van de onderne mer. AMSTERDAM. Op zaterdagmiddag 18 mei a.s. zal in Amsterdam de lan delijke finale plaats vinden in de strijd om de titel van Naaldprinses van Europa. Voordien zullen in to taal twintig plaatsen in Nederland regionale wedstrijden hebben plaats gevonden, waarbij steeds twee win naressen uit de afdeling volwassenen en één üit de afdeling tieners zijn aangewezen cm deel te nemen aan de bovengenoemde landelijke finale. SCHIEDAM. Door onbekende oor zaak is 'da 45-jarige Rotterdammer S. M. Pama, die werkzaamheden verrichtte aan 'het bij dé scheeps werf „De Nieuwe Waterweg" lig gende Panamese motorschip „Dre- panon", vain het sloepen-dek gevallen en verdronken. eind van zijn beschouwingen over het ontstaan en het werk van het Landbouwschap de conclusie, dat dit werk moet doorgaan. Dit is ook de conclusie geweest van de organisa ties, die zioh naar aanleiding van het rumoer van de laatste maanden op deze vraag bezonnen 'hebben. Een vlooien- voetbalelftal Eduard Cunningham, eige naar van een vlooientheater in Engeland, wil een wereld voetbaltoernooi voor vlooien organiseren. Hij is er in ge slaagd, een vlooienelftal te dresseren. Cunningham spoort nu de bezitters van vlooien theaters in andere landen aan, desgelijks te doen. Hij ver klaart, dat vlooien zeer leer gierige dieren zijn, die gemak kelijk voetbal spelen- Om er jeuk bij te krijgen. DEN HAAG, 11-5. Zuid-west Ne derland heeft een uitnemende lig ging in het mondingsgebied van de Ry'n, Maas en Schelde-delta en bezit in beginsel alle factoren voor een verbreding van het nationale zee havenfront: toegankelijk voor zee schepen en binnenschepen, een in dustrieel klimaat, overvloed aan ruimte. Tot deze conclusie komt de Con tactgroep zuid-west Nederland van de Katholieke Volkspartij in het rap port: „De ontwikkelingsmogelijkhe den van zuid-west Nederland". Geconstateerd wordt daarin, dat ernstige moeilijkheden in het westen des lands een bedreiging vormen voor de verdere ontplooiing van de nationale zeehavenfuncties. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6