DE ZIERIKZEESCHE COURANT FEDERALE TROEPEN NAAR GEBIED VAN BIRMINGHAM Drama bij Oost-Westberlijnse muur Stad in de wildernis Relletj es op Java Olie in Suriname? Botsingen in Perzië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Manuring 13 mei 1963 119e jaargang No. 19376 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman L Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Zomerplannen „De Zeepaardjes" Fellere russenstrijri in Ver. Staten Nieuwe carillonklokken WASHINGTON, 13-5. - President Kennedy heeft zondagavond federale troepen gezonden naar het gebied van Birmingham in de staat Alaba ma, waar de dag tevoren b(| onge regeldheden tussen negers en blan ken vUftig gewonden waren gevallen. De president maakte dit bekend nadat hy met ztfn broer Robert, de minister van justitie, over de kwes tie van gedachten had gewisseld. In een verklaring voor de televisie ver oordeelde het staatshoofd elk extre misme, ongeacht of dit van de blan ken of van de negers uitgaat. „De regering zal doen wat moet worden gedaan om de orde en de wet te be schermen". verzekerde h\j. De federale militairen, allen be dreven in het onderdrukken van rel letjes, zullen in bases in de omge ving van Birmingham worden ge legerd. Voorts deelde piesident Kennedy mee, dat er maatregelen zijn getrof fen om er voor 'te zorgen, dat de nationale garde van Alabama kan optreden als dit nodig mocht zijn. Tenslotte heeft de onderminister van justitie voor de burgerrechten. Bur ke Marshall, opdracht gekregen naar Birmingham terug te keren voor overleg met burgers uit die stad. Zoals gemeld heeft Marshall een belangrijke rol gespeeld bij het tot stand komen vorige week van het bestand tussen blanke zakenlieden en vertegenxvoordigers van de zxvar- te bevolkingsgroep. Verre solovlucht BRISBANE, 12-5. De Califor- nische mevrouw Betty Miller, 36 jaar oud, heeft in een twee- 'mdt'orige Piper Apache" een solovlucht Amerika-Australië gemaakt. Zij was de eerste vrouw die hierin is geslaagd. Zondag kwam zij in Brisbane aan. Twaalf dagen tevoren was zij uit Oakland in Cali- fornië vertrokken. Haar echt genoot heeft een vliegschool in Santa Monica. Zij xoerkt als instructrice. Veel pech heeft mevrouw Miller niet gehad. In Hawaii moest zij vier dagen wachten op het repareren van de radio-antenne. Ook de automatische piloot is een keer defect geweest. De reis was 11.500 km. lang. Mevrouw Mil ler vloog tegengesteld, aan de Amerikaanse aviatrice Amelia Earhart, die in 1037 met haar navigator boven de Stille oce aan verongelukte. Doodstraf in Moskou MOSKOU, 11-5. De Russische we tenschappelijke werker Oieg Pen- kovski is zaterdagmiddag door de rechtbank in Moskou wegens spio nage ter dood veroordeeld. De 43- jarige Penkovski zal worden terecht gesteld door de kogel. Zijn mede- beklaagde in het proces, de Britse zakenman Greville Wynne, is tot acht jaar vrijheidsberoving veroor deeld, waarvan drie jaar door te brengen in een gevangenis, en tot verbeurdverklaring van zijn bezit tingen. De overige vijf jaren moet hij in een werkkamp doorbrengen. Het publiëk 'in de stampvolle rechtszaal applaudiseerde een halve minuut lang, nadat het vonnis was uitgesproken. Dit bestand scheen een einde te maken aan de rassenscheiding waar tegen de negers reeds lang op een geweldloze manier hadden geageerd. Bomaanslagen De rust werd zaterdag verstoord door bomaanslagen, o.a. op de wo ning van een 'broer van de neger- predikant Martin Luther King en op een motel, waar de leiders van de campagne tegen de rassendiscrimi natie hun hoofdkwartier hadden ge vestigd. Woedende negers trokken daarop 9ter.en gooiend, 'brand stich tend en plunderend door de stad, waardoor een /kleine 50 mensen, on der wie politiemannen en brand weerlieden, werden gewond en grote schade werd aangericht. In zijn verklaring voor de televi sie deed president Kennedy een be roep op de bevolking van Birming ham om naar de stem van de rede te luisteren. Hij voerde hieraan toe, dat de regering niet zou toestaan dat het „rechtvaardige en billijke akkoord" dat vorige week werd be- ïeikt, „door enkele extremisten van de ene of de andere kant wordt ge saboteerd". Autobus poogt vergeefs te ontsnappen BERLIJN, 12-5. Een twaalftal per sonen heeft zondag vergeefs gepoogd in een autobus door de muur tussen Oost- en West-Berlijn te breken en het Westen te bereiken. De inzittenden, jonge mannen en vrouwen van 20 tot 28 jaar, kwa men met grote snelheid uit een zij straat de Invali'denstrasse opgere den, die langs de Sandkrug-torug voert. Deze brug is een kruispunt, dat toegang geeft tot de Britse sec tor van Berlijn. De bestuurder wist, met een zig zag-koers, de hinderpalen te ver mijden, die in de Invalidenstrasse zijn aangebracht, om het verkeer lot langzaam rijden te dwingen. Toen reed hij', onder een hevig vuur van de Oostduitse grenswacht, op de opening voor het verkeer af, die zich 'bij de Sandikrug-brug 'bevindt. Hij schatte echter, onder deze moei lijke omstandigheden, de breedte van de doorlaat niet geheel goed en kwam aan één kant in botsing met de muur, die 'hier anderhalve meter dik is. Hij reed aphteruit, om een ni'euwe poging té wagen, doch hij moest stoppen onder het hevige Oostduitse vuur, dat zeker tien mi nuten had geduurd en waarbij naar schatting verscheidene honderden schoten op de bus waren afgegeven. Toen 'de bus moest stoppen, be vond zij zich op ongeveer een meter afstand van de slagboom op de brug waardoor het verkeer wordt door gelaten. Gewonden Tenminste drie inzittenden van de bus naar later 'bleek een autobus voor het passagiersvervoer naar en van het Oostberlijnse vliegveld zijn gewond. Deze drie inzittenden werden op draagbaren weggevoerd. Drie vrouwelijke inzittenden wer den, met de handen boven het hoofd door Oostduitse grenswachten, die machinepistolen op haar ruggen ge richt hielden, weggebracht. Nog een vierde, in het groen ge klede man werd op een draagbaar Egyptische Dakota verongelukt CAIRO, 13-5. Een Egyptische Da kota, die op weg- was van Cairo naar Alexandrië, is zondagavond in de Njjidelta verongelukt. Alle 32 inzit tenden kwamen om het leven, aldus een bericht van 't Egyptische „Pers bureau van het Midden-Oosten". Het tweemotorige toestel kwam brandend terecht bij het dorp Na- wa. Kort nadat het uit Cairo was vertrokken, was het contact met de verkeerstoren van dat vliegveld ver broken. Met het vliegveld van Alex andrië kon het geen verbinding krij gen, omdat deze Luchthaven wegens een zandstorm was gesloten. ROTTERDAM. 12-5. In de wildernis bij Jacuacanqa aan de oostkust van Brazilië wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de boutv van een Neder landse stad, welke in de toe komst tienduizend inwoners -al hebben. Het initiatief daar toe ging uit van scheepsbou wer C. Verolme, die vier jaar geleden op het nabijgelegen schiereiland „Ilha More na" zijn eerste Amerikaanse werf vestigde. De Nederlandse pio niers, die door het concern werden uitgestuurd, hebben in deze romantische omgeving - een langgerekte baai met strandjes, rotsachtige eilanden en tropische bossen - geen ge makkelijke tijd gehad, want iedere vorm van contact ont brak. Huizen moesten xvorden gebouwd, wegen aangelegd. Het enige contact met de bui tenwereld ging via een geïm proviseerde airstrip en de rou te over zee. De kleine kolonie - inmiddels uitgegroeid tot 150 Nederlanders - moest zelf zor gen voor voedsel, elektriciteit "n de ivatervoorziening. Veel is intxissen verbeterd, al wordt het eten nog gedistribueerd via een centrale keuken. Er zijn kerken gekomexi, een hos pitaal en scholen voor de F.uroper.e kinderen, die les krijgen van Nederlandse on derwijzeressen. Planten en bo men werden uit Ierland aan gevoerd. Nu heeft de heer Verolme ook opdracht gegeven voor de aanleg van een boxxle- vard en de bouw van hotels e.d. - zo vertelde hij bij zijn terugkeer xiit Zuid-Amerika - opdat de vestiging kan uit groeien tot. een vakantieoord. weggedragen. Mogelijk is dit een grenswacht, die door het vuur van zijn kameraden werd gewond. Ze9 inzittenden renden, toen deze moest stoppen, in al'le richtingen weg, in een vergeefse poging om aan hun op hen schietende belagers te ontkomen. Encycliek voor V.N. NEW YORK, 12-5. Kardinaal Sue- nens, de r.k. primaat van België, is in New York aangekomen waar hij maarïda'g namens paus Joannes de encycliek „Pacem in Terris" aan se cretaris-generaal Oe Thanits van de V.N. zal aanbieden. Daarna zet hij in een vergadering van de V.N. de betekenis van de encycliek uiteen. V.S.-steun aan Laos WASHINGTON, 13-5. De Ameri- kaanse regering 'heeft „gehoor gege ven aan een dringend verzoek van de koninklijke regering van Laos en materieel, in het bijzonder voor on derhoud en losse onderdelen, gege ven ter handhaving van de defen sieve staat van de strijdkrachten van Laos". Di theeft een woordvoer der van het ministerie van defensie in Washington zondagavond meege- dcld. Hij zei dat de hulp verstrekt was „overeenkomstig artikel 6 van de Geneefse akkoorden". Uit Vienti ane waren tevoren berichten ont vangen over de aankomst van Ame rikaans materieel voor de troepen van de neutralistische generaal Kong Le. „Naaldjes" om de aarde LEXINGTON (Massachusetts), 13-5 Een laboratorium in Lexington heef t békend gemaakt, dat een aantal van 400 miljoen fijne koperen „naaldjes", zogenaamde dipolen, in een baan om de aarde zijn gebracht Vorige wéék is gemeld, dat op 8 mei te Point Arguello in Californië de naalden de ruimte ingeschoten zijn. DJAKARTA, 11-5. - Indonesische jongelui hebben iri Bandoeng win kels van Chinezen in brand gesto ken en vernield. Een vijftiental au to's onderging hetzelfde lot. Militairen en ipolitiemarmen ver spreidden de oproerlingen door scho ten in de luöht af te vuren. Des avonds werd een uitgaansverbod af gekondigd en 'betrokken militairen op verscheidene punten de wacht. De onrust 'heeft zich verspreid naar Tjipanas en Tjipajung in de buurt van Bogor, ten zuiden van Djakar ta. Ook daar werden bezittingen van Chinezen vernield. De 5.000 man sterke oproerpolitie van Djakarta is met het oog op deze ongeregeldhe den 'in staat van paraatheid ge bracht. Achterlijkheid in Spanje MADRID, 11-5. - In 1960 waren 4.181.086 Spanjaarden, 13,84 procent van d'e totale 'bevolking, ondervoed, zo heeft het roomskathalieke dag blad „Ya" in Madrid gemeld. Er is een tekort aan een miljoen wonin gen. Voorts wonen 'in Spanje 3.158. 850 of 10,35 procent analfabeten. WILLEMSTAD, 12-5. De heer J. Pengel, de kabinetsformateur van Suriname, die zaterdag op Curapao is aangekomen, heeft volgens hét Antilliaanse dagblad Beurs- en Nieuwsberichten bij zijn aankomst verklaard, dat. begin augustus in Suriname begonnen zal worden met 'hot 'boren van olie. Er ds bij de be trokken maatschappij die dc proef boringen heeft verricht nogal opti misme over de eventuele vondst van olie, In augustus beginnen de defi nitieve boringen en daarmee is voor- opi„ een 'bedrag -gemoeid van twee miljoen dollar, aldus volgens het blad, de heer Pengel. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een ui kan de mensen laten l 1 huilen, maar er is nog geen gewas ontdekt dat hen kan f laten lachen. i Vorige week arriveerden de gereviseerde klokken van het stadhuis-carillon te Zierikzee en de nieuw gegoten klokken, die de extra octaaf van het ca rillon zxillen vormen. De grootste van laatstgenoemde klokken draagt als opschrift: „Ik zing tot eer van Rotterdam, dat Zierikzee ter hulpe kwam". De spreuk doelt op de hxdp, die de Maasstad verleent bij de restauratie van het stedelijk stadhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). TEHERAN, 11-5. Naar in Teheran is bekend gemaakt, werden in april in het zuiden -van Perzië zes offi cieren en achtenveertig soldaten 'ge dood bij 'botsingen tussen regerings troepen en opstandige stamleden. Deze 'botsingen -waren een -uitvloeisel van de uitvoering van de 'landher vormingen' in het gebied van de Boyrahmad'i-stam. Feest in Oisterwijk OISTERWIJK, 12-5. In Oisterwijk is, als uitvloeisel van de festivitei ten in verband met het feit dat het dit jaar 750 jaar geleden is dat aan Oisterwij'k stadsrechten werden ver leend, een „Dag d'er duizend moe ders" -gehouden. Onder deze 1.000 mcéders met de familieleden mee waren zo'n 'kleine 4.000 personen naar Oisterwijk gekomen was er zelfs een die wit Milaan kwam. Voor d'e gasten waren er tal van attrak- ties met als slot een 'bijeenkomst in de -grote feesthal, -welke muzikaal werd opgeluisterd door een Beiers orkest uit Regensburg en 'het eerste Utrechtse huisvrouwenorkest. De enige vrouwelijke 'burgemeester van Nederland, mevrouw G. C. T. M. Smulders-Belien uit Middelheers, de clameerde. Kind verdronk in put SCHAESBERG, 12-5. Het driejarig zoontje Henk van de famil-ie Rith uit Kerkrade, die op de Hoogstraat 92 te Sohaesberg (L.) op bezoek was, is achter dc woning van de familie A. in een regenput gevallen en ver dronken. Vermoedelijk -heeft het jongetje het 'deksel -van de put, die ruim 2 meter diep is en waarin het water manshoog staalt, verwijderd. Het on geluk werd ontdekt, door het zusje van het slachtoffer. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. Vrouw viel in kelder NIEUWENHAGEN, 12-5. De 53- jari-ge mevrouw A. M. E. B. uit Nieuwen'hagen (L.) is zaterdagavond verongelukt toen ze bij een plaatse lijke bakker gebak wilde halen. Om dat de deur van de bakkerij geslo ten was, liep zij naar de achterzijde van de woning waar zij een deur open'de om binnen te gaan. Zij heeft echter de verkeerde deur geopend en is in een diepe kelder gestort. Zaterdagmorgen vond een zoon van de bakker het levenloze lichaam. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis te Kerk rade. De vrouw was gehuwd. Zij had geen kinderen. „HET ZONNEHUIS" UTRECHT, 11-5. Op de algemene vergadering van „Het Zonnehuis", de christelijke vereniging -tot ver pleging van langdurig -zieken, -heeft de voorzitter van deze -vereniging, de heer H. Harmeyer, In Utrecht gezegd, dat er een "gunstige ontwik keling valt waar 'te nemen in de aanmeldingen van -meisjes voor de opleiding -tot -ziCken-verzorgster. Het aantal aanmeldingen 'is voldoende voor het dekken van de behoefte en de heer Harmeyer -ziet wat dat be treft de toekomst dan ook met enig optimisme tegemoet. HERDENKING GESNEUVELDEN DEN HAAG, 12-5. Met koraalmu- ziek van de Koninklijke Militaire Kapel begon zondagmiddag de jaar lijkse herdenking van de gesneuvel de grenadiers en jagers bij het mo nument aan de Hofweg. Onder, de vele aanwezigen bevon den zich behalve de nabestaanden d'e staatssecretaris van defensie, de heer Oa'lmeyér, een der oud-regi mentscommandanten, deputaties van beide garderegimenten, alsmede van organisaties van oud-grenadiers en oud-jagers. Namens het comité, deze deputa ties en door de -nabestaanden wer den 'bloemen aa-n. de voet van het monument gelegd. Drie geestelijke verzorgers spraken, (korte fherd'en- kingsredevoerinigen uit. Vele -belang stellenden woonden <d'e plechtigheid, welke dolor medewerking van 'de Koninklijke Militaire Kapel en het koninklijk mannenkoor „Die Haghe- sanghers" 'bijzonder stijlvol was, bij. Geen persconferentie met prins Bernhard SCHIPHOL, 11-5. Een aangekon digde persconferentie, die prins Bern hard zaterdagochtend bij zjjn terug keer uit Amerika op Schiphol zou geven, is niet doorgegaan, omdat na aankomst van de prins bleek dat a Hes op een misverstand berustte. De prins zelf was daarover lichtelijk gebelgd en gaf openlijk de schuld aan „een of andere, idioot van bui tenlandse zaken". „Ik zou niet weten wat ik te ver tellen heb", zei de prins in de ont vangstkamer tot de koningin en zijn particulier secretaris, die hem wa ren komen afhalen en hij liet zich door middel van de heer F. A. Da Costa van de Rijksvoorlichtingsdienst bij de op hem in de perskamer wach tende journalisten verontschuldigen. „Mijne heren", zo begon de heer Da Costa officieel. „De prins heeft mij zojuist verzocht u mede te delen dat de een of andere idioot van bui tenlandse zaken hem een telegram heeft gestuurd met het verzoek of hij bij zijn terugkomst op Schiphol namens de regering een verklaring wilde afleggen. De prins wilde zich hiertoe uiteraard beschikbaar stel len, maar nu blijkt dat er niets te verklaren valt en hij zelf heeft ook niets te zeggen. Hij zou niet weten wat". Terwijl de verblufte journalisten dit begonnen te noteren, vervolgde de heer Da Casta: „De koningin zei nog voorzichtig tegen de pi*ins: mag meneer Da Costa geen ander woord dan idioot gebruiken? Maar de prins antwoordde: Nee, idioot". TE KOUD KEMPTEN (Beieren), 11-5. De directie van een papierfabriek in de Beierse plaats Kemptexx heeft acht moderne woningen laten inrichten in de hoop hiermee Italiaaxxse arbeiders te kunnen aantrekken, die er met hun gezin in zouden kxnx- nen xvonen. De Italianen heb ben het aanbod echter afge slagen. Het is hun te koud in Beieren Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen Aanvankelijk in het oosten van het land nog regen, morgen opklaringen met in het binnenland plaatselijk en kele buien; matige, tijdelijk krach tige wind lussen zuidwest en west; vrij koud. 14 mei. Zon op 4.49, onder 20.24. Maan op 0.53, onder 9.06. Laatste kwartier: 16 mei te 14.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 mei 6.37 v.m. 18.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 mei 6.12 v.m. 18.39 n.m. Doodtij: 18 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-5. Het K.N.M.r. deert mede: Een depressie op de oceaan is van zaterdag op zonda-g ten zui den van IJsland buitengewoon diep geworden. De luchtdruk daalde in het centrum tot ongeveer 950 milli bar. Rond de kern stonden over grote gebieden winden van orkaan- 'kracht waarbij sommige schepen golven meldden van omstreeks 15 meter hoog. De depressie werd voor afgegaan door een rug van hoge luchtdruk welke ons land zondag passeerde, waarbij vooral in de oos telijke provincies flinke opklaringen voorkwamen. In -het westen van het land werd echter de invloed van de nieuwe depressie reeds merkbaar, maar tot no emenswa ar dig regen kwam het zondag nog niet Het kou front van de depressie bij IJsland, dat vergezeld van een uitgestrekte regenzone, lag maandagmorgen reeds dicht bij onze kust. Het zal ons land morgenochtend gepasseerd zijn, waarna opklaringen zullen voorko men, en mogelijk nog enkele lokale buien. De winden ruimen" naar zuid west tot west. Naar de militaire medewerker van de „Guardian" wist te melden, zijn de laatste tijd veertig telefoon lijnen van verschillende Britse ge heime diensten acht uur lang ge blokkeerd geweest door onafgebro ken telefoontjes van onbekenden, die achter de 'geheime nummers van deze verbindingen waren (gekomen. Overstromingen ais gevolg van de zware regenval 'hebben in enige ge bieden in Columbia in totaal aan zeven mensen'het leven gekost. Ruim duizend mensen zijn dakloos gewor- den. De schade wordt op drie mil joen dol'lar geschat. "Officieel wordt in Boedapest be vestigd, dat viif rooms-katholieke bisschoppen zijn vrijgelaten. In een dorp nabij de Noord- Peruaanse stad Chiclayo zijn 44 mensen aangetas tdoor hondsdolheid, nadat zij allen door een zieke hond waren gebeten. Zondag is in Puerto Rico een voorlopige Haitiaanse regering in ballingschap uitgeroepen. GRONINGEN. Uit het Noordwil- lemskanaal te Groningen is een dicht geknoopte plastic zak opgevist waar in zich het lijk van een pasgeboren jongetje bevond. Aangenomen wordt dat de zak een dag of vier in het water had gelegen. AMSTERDAM. - De Koninklijke Nederlandse Akadcmie van Weten schappen heeft in haar zetel „Het Trippennhuis" te Amtserdam haar 31ste lustrum gevierd met een bij zondere zitting van de beide afdelin gen der akademie. DEN HAAG. De kapitein van de 662 ton metende Duitse kustvaai*der „Nordenham" heeft geseind dat zijn schip zonk na een aanvaring met het Zweedse schip „Rone" (7.969 ton) in de Duitse Bocht, vier mijl ten noor den van het eiland Wangei'oog. De bemanning werd gered.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1